BUITENLAND. BINNENLAND. Wetenschap. Gemengd Nieuws. WOENSDAG 3 JULI 1935 EERSTE BLAD PAG 2 Rusland en Japan EEN RUSSISCH PROTEST TE TOKIO. In verband met de eenige dagen geleden gemelde incidenten aan de Mandsjoerijsch- Russischc grens heeft de Russische gezant te Tokio, Yoerenef, in opdracht van zijn regeering een nota overhandigd aan der. Japanschen minister van huitenlandsche zaken, Hirota, waarin, deels in scherpe be woordingen, geprotesteerd wordt tegen do houding der Japansche en Mandsjoenjsche autoriteiten. Alle Sovjet-Russische staatsburgers in Mandsjoekwo hebben van Moskou het uit drukkelijk bevel ontvangen, om vóór 25 Aug. naar Rusland terug te keeren. De protestnota werd in Tokio heel niet verwacht. De Japanschp minister van hui tenlandsche zaken aanvaardde het protest eerst nadat eenige punten gewijzigd waren. Volgens Japan zouden de incidenten hun oorzaak vinden "in de gebrekkige vaststel ling van de grenslijn. Een nauwkeurige grensafbakening is de voornaamste taak voor de toekomst. Het feit, dat de nota ge lijktijdig met de overhandiging te Tokio ook de Moskou is gepubliceerd, wordt te. Tokio als een onvriendelijke, propagandistische daad opgevat Japan zal hierop ook nog uitdrukkelijk wijzen. Blijkbaar wil de Sovjet- regcering de aandacht \'an den moeilijken toestand in het Westen naar het Verr^ Oos ten afleiden. Do Japansche militairen wijzen er op, dat slechts een klein detachement Japansche troepen gelegerd is aan de Russisoh-Mand- sjoerijsche grens, terwijl Rusland een net van buitenposten heeft opgesteld, waarin de Russische troepen strategisch ontplooid lig gen langs de grens. Voorts wijzen militaire kringen er op, dat verscheidene malen Rus sische troepen Maudsjoerijsch gebied heb ben betreden. Het einde van de Chaco-oorlog Te Buenos Anres is de vredesconfe rentie ter beëindiging van den oorlog in den Gran Ghaco in de Witte Zaal van het regeeringspaleis door den Ar- gentijnschcn president generaal Justo plechtig geopend. De wapenstilstand is verlengd. Naar gemeld wordt, heeft in. den: sector van Bahia Negra een langduri ge bespreking plaats gehad tusschcn de bevelhebbers der legers van Bolivia en Paraguay. COMMUNISTISCHE ONGEREGELDHEDEN k IN CANADA. Te. Regina, in de Canadeesche pro vincie Saskatchewan, is het tot ern stige botsingen gekomen tusschen po litie en communisten. Drieduizend stakende arbeiders had- 'den hun werkplaatsen in Britsch Columbia verlaten. Zij wilden in de hoofstad Ottawa demonstreeren. Politieagenten te paard en te voet tra den tegen de stakers op. De hetoogers boden tegenstand en gooiden met steenerv. Een inspecteur van politie werd door de menigte aangevallen en met stokslagen doodgeranseld. Vijftig personen werden gewond. Ten slotte hébben de bereden agenten de demon stranten uiteengejaagd, waarbij zij verscheidene personen arresteerden. Later kon de orde worden hersteld. het abessïjnsch italiaansch conflict Naar aanleiding van het conflict met 'Abessinië zijn tot nu toe in de Oost Afrikaan- sche koloniën door de Italianen 60 vliegvelden en 50 radiostations in orde gemaakt. Het we gennet heeft 'thans een lengte van 10.000 K.M. AMERIKAANSCHE ARGUMENTATIES. In den Amerikaanschen staat Louisiana hebben concurreerende bootwerkersorganisa- ties elkaar bevochten, waarbij heel wat schoten werden gewisseld. Beide organisa ties eischten voor zich het recht op, het la- dingswerk te verrichten voor een schip. Na dat er in totaal acht bootwerkers werden gewond, kwam er een pauze in het gevecht. Geen van de groepen liet echter toe, dat personen uit de andere groep aan het werk gingen. Inmiddels was bericht gezonden aan den hoofdcommissaris van politie en deze seinde aan den staatsgouverneur om hulp van de militie. Paul Yatos. de assistent van gouverneur Pearson van tie Virginia-eilanden, en Robert S. Allen, een journalist van een blad te Washington, hebben een vuistgevecht, gele verd. dat de inzet vormt van een onderzoek in den senaat naar aanleiding van beschul digingen. dat Pearson zich aan wanbeheer zou hebben schuldig gemaakt. Rijksminister Goebbels heeft de verspreiding Van het Zwitsersche dagblad „Basler Nach- richten" in Duitschland voor onbepaalden tijd verboden. Door dit verbod is thans het laatste in de Duitsche taal geredigeerde Zwitsersche dag blad van beteekenis uit Duitschland ver dwenen, de joodsch-arische huwelijken in duitschland. By het gerechtshof te Wetzlar (Duitsch land) had een bewoner van een naburig dorp een klacht aanhangig gemaakt tegen de lei ders van het plaatselijke bevolkingsregister, die weigerden de huwelijksafkondiging bekend te maken van zijn echtverbintenis met een Joodsch meisje. Het gerechtshof wees het verzoek, om het bevolkingsregister tot open baarmaking te dwingen, af, met de motivee ring dat er weliswaar geen Duitsche wet bestond die een dergelijk gemengd huwelijk verbood, doch dat een nationaal-socialist niet officieel zijn medewerking kon verleenen aan het huwelijk tusschen een Ariër en een Jodin, zoodat het een typisch Joodsch-liberale op vatting was, dat datgene, wat niet was Verboden, zou zijn toegestaan. een vlootvoogd over boord De opperbevelhebber der Britsche Middel- ïandsche zeevloot, admiraal Sir William Fis her, heeft in de marinehaven van Portsmouth een ongeval gehad. By he1: verlaten van zyn admiraalssloep gleed hij uit en viel over Door de golven was de sloep tegen de lan dingsponton gedrukt. De admiraal werd door matrozen uit het water gehaald en keerde terug aan boord van 't slagschip Recolution, Svaar hy zich van droge kleeren voorzag, CRISIS IN DE FRANSCHE RADICAAL- SOCIALISTISCHE PARTIJ. Verwacht wordt, dat de bestuursvergade ring der Franschc radicaal-socialistische partij blijk zal geven van een crisis in die Vrienden van den heer Herriot deeJen mede, dat Herriot heeft verklaard, dat, in dien hij geen genoegdoening krijgt,, hij zal aftreden als voorzitter der partij eni dat hij .ooi-stellen in zijn plaats tot voorzitter te kiezen den oud-minister-president Eduard Daladier, die aansluiting bij hét volksfront wil in tegenstelling met Herriot. STAKING IN EEN LONDENSCH AUTOBUSBEDRIJF. De vorige week hebben 600 chauffeurs en conducteurs van de N'unhead-garage het werk neergelegd in verband met bet-ontslag van een chauffeur en een conducteur. H-t, Zuidoosten van Londen is hierdoor gedu peerd. Wordt het conflict niet opgeheven, dan dreigt staking in 36 andere garages in de wijken rondom Londen. EEN POOLSCH BEERTA Aangezien in de gemeenteraad van Lodz in Polen sedert eenigen tijd geregeld ern stige vechtpartijen plaats hadden tusschen de leden van de oppositie en de regeerings- partijen, en ook de verkiezing van een bur gemeester niet mogelijk bleek, zal de ge meenteraad worden ontbonden en zal de 6tad door een regeeringscomtnissaris wor den geregeerd. RUSSISCH VLIEGTUIG VERMIST. Officieel wordt medegedeeld, dat het wa tervliegtuig L-840, dat reeds op 26 Juni va: Alcxandrowsk (op het eiland Sachalin) naar Chabai-ow.sk was vertrokken, om daar op do Amoer te dalen, vermist wordt. Aan boord van het vliegtuig bevonden zich, be halve de uit drie koppen bestaande beman ning. acht passagiers. Vier vliegtuigen zijn uit Tatarensoeng opgestegen om 't vermist' toestel te zoeken. Men gelooft, dat de piloot van de L-S10, Swjatogorow, een gerout de vlieger, tijdens een dichten mist een noodlanding heeft moeten uitvoeren. DE HITTE. Te Pressburg in Oostenrijk is een advo caat uit Neutra tijdens een verhandeling in de rechtzaal, plotseling omgevallen. Hij zooals de dokter constateerde, van de hitte onmiddellijk dood geweest. Ook in andere plaatsen hebben zich gevallen van sterfte voorgedaan In Hongarije is men reeds begonnen den oogst binnen te halen. In enkele deelen van Oostenrijk doen de hoeren het nog voor het einde van deze week. Sedert langen tijd is dit nog niet zoo vroeg het geval geweest. In Frankrijk hecrscheoi liooge tempera turen. DE OVERSTROOMINGEN IN JAPAN. Tengevolge van de overstroomingsramp in vier Japansche provincies zijn op drie en zestig punten de spoorwegverbindingen ver broken. De levensmiddclenvoorziening wordt gedeeltelijk met booten onderhouden. Bij het binnenstroomen van het water waren de bewoners der steden in dichte drommen naar de tempels gevlucht. Meerendeels kon den zij worden gered, maar op de daken dei- huizen en heuvelen wachten nog duizenden op redding Volgens de offieieele gegevens zijn 227 dooden te betreuren. 220.000 huizen en 160.000 morgen akkerland staan onder water-. EEN SCHEEPSRAMP IN JAPAN- Men vreest, dat 150 personen ver* dronken zijn na een botsing tusschen de Japansche stoomschepen Tenzan Maroe en Midori Maroe. Het s.s. Mi dori Maroe, dat 253 passagiers en op varenden aan boord had, is gezonken* De botsing had tijdens een dikken mist plaats bij het eiland S.hodo, ONTZETTEND AUTOBUSONGELUK Ongeveer ISO leerlingen van een instituut te Turijn maakten inn een autobus met aanhangwagens een uitstapje. Tijdens den rit sprongen, twee banden, doch de chauf feur achtte het niet noodig de schade te herstellen. Op een hellenden weg kreeg de wagentrein een snelle vaart en toen de chauffeur de remmen aantrok, sloeg de aan hangwagen met een schok tegen de motor wagen op en schoot los, zoodat de wagen van den weg afviel. Hierbij kwamen negen kinderen om het. leven. Er werden 130 kinderen gewond, waar van velen ernstig. De chauffeur werd ge arresteerd. zwaar onweer in opper-sch wa ben Boven Biberach en omgeving heeft een zwaar onweer gewoed, dat gepaard ging met wolkbreukachtige regens en zware hagelslag. Vooral de Zuidelijk gelegen plaatsen Ring- schnait en Schweinhausen en omgeving den geteisterd. Boomen werden ontworteld, beken traden over groote oppervlakten buiten de oevers. Een oude historische molen werd door den bliksem getroffen en brandde af. Het Riss-dalwerd tengevolge van de ontzag gelijke watermassa's in een groot meer her schapen, zoodat ieder verkeer onmogelijk werd een poolsche uittocht Uit Frankrijk komen de laatste dagen voort durend Poolsche werkloozen terug, die geen vergunning hebben gekregen voor een verder verblijf in Frankrijk. In hrt geheel zijn in de laatste weken ongeveer 7000 personen uit het buitenland in Polen teruggekeerd. MEISJE DOOR HAAIEN VERSCHEURD. Aan het. strand van Sussak aan de grens van Joego-Slavië bemerkten baders plotse ling twee reusachtige haaien. De menschen probeerden zich zoo snel mogelijk op het strand in veiligheid te brengen, maar een meisje uit Tsjécho-Slowakije wist zich niet tijdig uit de voeten te maken. Zij werd dooi de monsters gegrepen en verscheurd. Jlet Noordwestelijk deel van den Ameri kaanschen Staat. Noord-Dakota is door ver nietigende wervelstormen geteisterd. Vier personen .zijn. om het leven gekomen. Het aantal gewonden -moet zeer groot zijn. De aangerichte schade is aanzienlijk. BIJNA VIER WEKEN IN DE LUCHT Uit Meridian wordt gemeld dat de heide Amerikaansche vliegers de gebroeders Kev, Maandagavond te 20.05 uur na een ononder broken verblijf in de lucht van 27 dagen, vijf uur en drie-en-dertig minuten zijn ge land tengevolge van het-ongunstige weeer. Niettemin hebben zij Ihet wereldduun-ecord moet ongeveer drie dagen verbeterd. EEN OUD-STRIJDERSCONFERENTIE Te Parijs is een conferentie van oud-strij ders gehouden, waaraan voor het. eerst Duit sche oud-strijders deelnamen. Een resolutie werd aangenomen, waarin o.a. wordt bevolen bij oneeniglieid tusschen naties de hangende-kwesties aan een scheidsgerecht voor te leggen. Tijdens een wijnfeest in een - Pool se h dorp bij Warschau, ontplofte vuurwerk, waardoor een groot aantal personen werd gewond. Ruim een half mlllioen man zal deel nemen aan de manoeuvres, die weldra door het Italiaansche leger zullen worden gehouden. Generaal Arz von Straussenburg, Oos- tenrijksche legeraanvoerder in den wereld oorlog, is in den ouderdom .von 79 jaar overleden. De Chincesche provincie Hoepel wordt door een ontzettende overstroommgsramp. oroorzaakt door stijging der rivieren, ge troffen, De Provinciale Staten bijeen Anti-cumulatie-voorstel der N.S.B, Dc Provinciale Staten der verschillende provincies zijn gister bijeengekomen. Na onderzoek van de geloofsbrieven der nieuw gekozen leden namen deze, na afleg ging van de vereischte eeden en beloften, zittmg. In elke provincie heeft daarop de Commis saris der Koning als voorz. do niet terug gekomen oud-leden met waardeerende woor den herdacht Van N.S.B.-zijde werd in de meeste verga deringen een voorstel ingediend van de strekking dat de eer van het ambt van Ge deputeerde medebrengt .dat een lid van dit college, dat reeds an.lere inkomsten heeft, een naar evenredigheid mindere jaarwedde behoort te genieten. He.t genieten der jaarwedde, terwijl en voorzoover een gedeputeerde pensioen als oud-wetikouder of pensioen ter zake van een dergelijk openbaar ambt geniet, wordt daar bij stuitend genoemd. Overwogen moet worden, volgens dit voor stel, welk bedrag van het aldus in strijd met de eer van het ambt genotene, bijv. het geen na 1 Januari 1931 is ontvangen, voor terugbetaling in aanmerking komt. Dubbele raad Dank zij het initiatief van Burgemeester Keijzer, heeft dc verkiezing van de Com missie uit de ingezetenen bedoeld in art. 158 der Gemeentewet, de z.g.n. dubbele raad te WemeldSnge, bij enkele candidaatstelling plaats gehad. Er is één lijst ingeleverd, be vattende de volgende namen: 1. P. A. Schou wenaar (S.D.A.P.), 2. J. dc Zeeuw (A.R.), 3. L. Dominicus (A.R.), 4. P. J. J. Dekker (Vrijz.), 5 P Smit (Vrijz.), 6. J. Vleugel Cz (C.H.), 7. J. Oele (Vrije kiezers rechts), 8. j. dc Mul (Vrije kiezers rechts), 9. M. C. Limteribergh (Vrijz.), 10. F. Dominicus Kz. A.R.), Tl. L. W, van Liere (S.D.A.P.), 12. Chr. Kole (CII) De Echoput Voorloopig niet meer te bezichtigen Maandag is de Echoput te Apeldoorn defi nitief voor de publieke bezichtiging gesloten, ln de laatste weken heeft deze bezienswaar digheid op zomenschc dagen nog vrij veel bezoek gehad. Over eenige dagen zal met de afbraak van de woning bij dezen put be gonnen worden. Het staat thans vast dat de Echoput, die aan Rijks-Waterstaat behoort, zal blijven be staan. Over den vorm van voortzetting van de exploitatie söhijnt echter nog geen be sluit te zijn genomen. CHR. BOND VAN BELASTING AMBTENAREN 31e jaarvergadering te Utrecht Ontwikkeling en groei der organisatie In bet Jaarbeursrestaurant te Utrecht hield heden de Chr. Bond van Belastingambtenaren zijn 31e algemeene vergadering. In zyn openingsrede richtte de voorzitter, de heer J. Kooiman, een woord van wel kom, in het bijzonder tot de aanwezige gasten en herinnerde aan het feit, dat het 30-jarig bestaan van den Bond het vorig jaar zonder J. Kooiman feestelijkheden passeerde. Reden ïs ér voor een dankbare stemming, te meer, nu in dit tijdperk het ledental klom tot een aantal, dat vroeger wel eens als maximum is gedacht, n.I. 1500. Daarbij werd gerekend met 1000 leden actief en 500 leden administratief personeel. 1934 sloot met 1241 leden actief en 244 leden administratief personeel, wel een bewijs, dat het ledental onder de laatste groep nog uit gebreid kan worden. Over dc ontwikkeling en groei va organisatie mogen we voorts dankbaar zyn, zegt spr. Overigens is de toekomst nog zeer onzeker. Spr. wees in dit verband op de verdeeldheid nationaal en internationaal over den te kiezen weg ter verbetering. Velen, en daar onder valt ook de ÏNederlandsche regeering, zoeken het in de aanpasssingstheorie en practijk. Een zekere waarheid zit daar zeker in, maar tevens is dit toch ook weer de gang van den vicieuzen cirkel, die na eiken toer ons allen wel op een wat lager niveau brengt, maar waarbij niet is vast te stellen, waar ten slotte het stabilisatie-punt ligt. Spr. stond hierop stil bij de salarisverlaging Sinds 1920/21 kwam een daling van de sala rissen tot stand met 25 30 Zijn de gegeven indexcijfers, die af en toe gepubli ceerd werden, juist, dan zou de loonsdaling nog minder bedragen dan de kosten van levensonderhoud, die dan pl.m. 35 c/o bedragen. De groote moeilijkheid zal echter wel vooi de meesten zijn, zich dit volkomen te reali- seeren. De loonsverlaging in geld was zicht baar, tastbaar en werkelijkheid, de daling der kosten van het levensonderhoud kan daaren tegen haast niemand zich tot het genoemd percentage indenken. In 1935 ging de salarisverlaging ons hiertoe voorbij, zegt spr. Een oogenblik wer den we opgeschrikt door de „herclassificatie' Wel is deze bui voor ons afgedreven, maar toch heeft het ons teleurgesteld, dat deze hééft moeten' treffen de lagere groepen. Intusschen' is 't "aangekondigde bezuinigings- ontwerp verschenen en heeft zeer veel beroe ring gebracht. Voor salariskorting wordt ge vraagd 10 millioen en voor pensioenkorting 5 millioen. De salarisverlaging zal dan ge middeld 5 moeten bedragen en de pen sioenkorting zal als hoogste zijn 10 Na nog herinnerd te hebben aan het regel matig verloop der actie en dank gebracht te hebben aan den secretaris voor diens velen arbeid, besloot spr. met de bede, dat de orga nisatie in al liaar onderdeelen kracht en lus) mogen ontvangen om te werken, om te doen komen meer en meer Christelyk-sociale gerechtigheid tot heil van land en volk. Een krans op Prins Hendriks graf Namens de Johanniter Orde Heden heeft eefc Reputatie uit. het Convent der Commenderij Nederland der Johanniter Orde een krans gelegd op het graf van wij len Prins Hendrik te Delft. De sluis in Terneuzen Gqnt wordt ongeduldig! Het gemeentebestuur van Gent heeft op nieuw een motie gezonden aan het Belgische parlement, waarin het vraagstuk van de sluisbouw in Terneuzen en van de stop te Ternayen nogmaals wordt uiteengezet. Gevraagd wordt, om welke redenen nog langer wórdt getalmd met het formulecren van duidelijke voorstellen. Ook zou het Gcntsche stadsbestuur gaarne vernemen of de Belgische regecring werke lijk iets wil doen voor de tweede Belgische haven, die zoo zwaar getroffen is door de crisis en vooral door de contingentecring van allerlei aard. Drukke arbeid bij de Ned. Scheepsbouw Mij. Alle hellingen bezet Met den houw van twee tankschepen voor de Anglo Saxon, elk van 12100 ton draag vermogen en van drie hout transportschepen voor Russische rekening, zijn thans de vier hellingen waarover de Nederl. Scheepsbouw Maatschappij te Amsterdam beschikt twee van de Russische schepen worden op één 'helling gebouwd geheel bezet. Dc laatste order der Sovjets moet Februari of Maart a.s. uitgevoerd zijn; de tankbootcn moeten in Mei en Juni 1936 worden opge leverd. Zoodra een der hellingen vrij komt zal een aanvang worden gemaakt met den houw van den flottille-leider, waartoe kortgeleden door de Nederlandsche Marine opdracht is gegeven. Staking dor exploitatie Met ingang van 1 Januari al de exploi tatie van de spoorlijnen HoofddorpLeiden en. Uithoorn^—Alphen a. d. Rijn met zijtak Niguw veen—Ter Aar worden gestaakt. Chr. verzorging van krank zinnigen in Zeeland Jaarvergadering op „Vrederust" De Vereeniging tot Christelijke Verzorging van Krankzinnigen in Zeeland, hield haar zeer druk bezochte 31ste jaarvergadering in het kerkgebouw van de Stichting „Vrede- rost" te Bergen op Zoom. De aan de vergadering voorafgaande bidL stond werd geleid door Ds A. B. W M. K o k van Zaamslag, die sprak naar aanleiding van Matth. 24:12. De jaarvergadering stond onder leiding van den voorzitter der vereeniging, den heer J. J. C. van Dijk; vertegenwoordigd waren vijftig afdeelingen en 29 corporatiën. Uit de door secretaris en penningmeester uitgebrachte jaarverslagen vermelden wij, dat aan het einde van het verslagjaar de vereeniging 67 afdeelingen en 42 corporatiën telde, benevens een aantal afzonderlijke leden, in totaal 3902 leden. Aan het eind van het verslatrjaar werden in de stichting „Vrederust" met inbegrip van do gezinsverpleging, verpleegd 773 pa tiënten; het verplcegpcrsonecl bestond uit 66 verplegers en 100 verpleegsters. In den loop van het jaar werden als hersteld ont slagen 42 patiënten en als verbeterd 24 pa tiënten. Dc „buitendienst" in de provincie Zee land, ten doel hebbende nazorg en voorzorg, ontwikkelde zich verder en gaf reden tot tevredenheid. De exploitatie van dc stichting gaf eer gunstig resultaat, zoodat een winstcijfei werd verkregen van f 7747 99; dit bedrag werd overgenomen in de rekening der ver eeniging, die daarna een winstcijfer aan wees van f 15,925.64, welk bedrag werd toe gevoegd aan de algemeene reserve. De af schrijvingen bedroegen f 69.509.67, waarna de bezittingen op de balans voorkomen tot een bedrag van f 1.173.420.11. De reserve ver minderde tot f 108.728.52, waarvan f74,106.35 is gehoekt op de algemeene reserve en f 31.623.17 op de bijzondere reserve voor wegenverbetering en voor verbetering en vermeerdering van installaties. Aan contribution, collecten en giften word ontvangen een bedrag van f4.755.63, terwijl voorts een legaat van f25.000 aan de Ver eeniging ten goede kwam. Ter vervulling van de vacatures ontstaan door de periodieke aftreding van de be stuursleden de heeren J. A, Dominicus, Ds P.' J. F. v Voorst Vader, C. J. Sonke en A Wisse, werden gekozen de heeren C. d e Jonge Czn, van Ierscke; J W. v. 't H o f f van St Laurens; E. v d S1 ik k e van Poort vliet en J. v S tri en, van Anna Jacoba Polder. Tn de vacatures .ontstaan door het bedanken van D& A. T. W. de Kluis en Ds C. \Vaardei:lnirg; werden gekozen de heeren Ds J J. R i e t_k a m p te Sevooskcrke (W.) en M. K rij g e r, van Bruinisse. Na het huishoudelijk gedeelte der verga dering hield Dr J. v d S p e k, te Poortu- gaal, een rede over „Het sterven des men schen". Vaals in conflict Gcdep. Staten van Limburg hebben aai begrooting over 1935 der gemeente Vaals bun goedkeuring onthouden. Deze sloot met een deelig saldo van f 12.700. De Gemeenteraad wilde een belastingverfioo- ging om dit tekort te dekken, niet aanvaarden. Zoolang dit tekort nog niet gedekt is, achten Gedep. Staten het niet toelaatbaar dat nog be talingen worden gedaan. Zoo moeten de uitbeta lingen der steungelden en de loonen der t verschaffing zoolang achterwege blijven. De salarissen der personen, die in gemeentedienst zijn, waren juist Zaterdag jl. uitbetaald. Woensdag a.s. komt de Gemeenteraad Vaals bijeen, teneinde een nadere beslissing over deze aangelegenheid te nemen. DE „SNIP"-M ARC O NIST GEHULDIGD De heer S. van der Molen, die ali marconist de vlucht van de „Snip" naai West-Indië lieeft, megemaakt, is gisteren to Alkmaar gehuldigd. In een uitvoerige rede bood de heer Grondsma hem een getrouwe nabootsing van de Snip in zilver aan. Mede waren aanwezig de heer van Eek, Dumaer van Twist als vertegenwoordiger van de K.L.M. en de beide piloten Frijns en Roller. Te voren had de burgemeester op het stadhuis aan Van der Molen de eerc-me- daille der stad Alkmaar uitgereikt. UIT HET SOCIALE LEVEN De staking in de Drentsche Venen Nog niet eind gekomen In verband met de staking in het veei Barger-Compascuum, welke zou zijn geëindigd door het aannemen van het bemiddelings-voorstel van den burgemeester van Emmer, vernemcr thans, dat omtrent de practische uitvoering dit aocoord wederom meeningsverschil is ont staan tusschen werknemers- en werk gever sorga- Zooals wij meldden zou voor een deel der werkzaamheden het tarief van het district Vroomshoop gelden; voor het andere gedeelte het tarief van het distriot Emmer Erfscheidenveen. Het geschil loopt nu hierover, dat juist voc werkzaamheden, welke de verveners vólgens het Vroomshoopschc tarief willen betalen, de arbei dersorganisaties het tarief voor Emm en Erf scheidenveen verlangen. SUBSIDIE INGETROKKEN De Minister van Sociale Zaken heeft krach tens artikel 7 van het Werkloosheidsbesluit 1917 he': subsidie ten behoeve van de werkloo- zenkas van de Noordbrabantsche Bond van R.K. fabrieksarbeiders in de Neutrale Mijn- werkersbond met ingang van reep. 10 Juni 1935 ingetrokken. ITet, vorig jaar heeft Dr Holwerda uit Leiden, directeur van het Oudheidkundig Museum, in de omgeving van Naaldwijk diverse opgravingen verricht en daarbij goede resultaten vorkregen. Thans heeft de Minister van Sociale Za ken opnieuw toestemming verleend, de op gravingen voort te zetten in het tijdvak van i5 Juli tot 10 Augustus. De opgravingen worden uitgevoerd in werkverschaffing en het Rijk .verleent in deze kosten 50 pCt subsidie. DOODELIJK ONGEVAL Bil HET HOOIEN Gisteravond fs bij het inhalen van het hooi t Westenesch bij Emmen dc 14-jarige Roelof Wesseling om het leven gekomen. Hoe het geval zich precies heeft toegedragen is niet be kend. Men vond echter den jccgent die nu leegen, met een paard bespannen wagen na. hooiland onderweg was in 'n sloot nabij het inrij- hek der weide. Dokter Hospers te Bmmen stateerde een schedelbreuk, waaraan dc jongen inmiddels reeds was ovenleden. Vermoedelijk heeft hij een slag van het paard gehad. Boeren. <iie in de omgeving bez.g waren met melken zagen paard en wagen onbestuurd hun weg volgen en werden daardoor op het gebeurde op merkzaam gemaakt. ARRESTATIE WEGENS BRAND- STICHTING In dén nacht van 13 op 14 Juni is brand uitgebroken in twee woningen van die Neder- duitsoh Hervormde Diaconie te Hoog kerk. De bewoners moesten in nachtge waad vluchten, terwijl beide woningen een prooi der vlammen werden. In verband hiermede zijn thans de ibewtoaiens van een dier perceelen, R. K. en zijn vrouw A. ven V., in arrest gesteld, mede wegens poging tot op lichting. Zij zijn ter beschikking gesteld van den Officier van Justitie te Groningen, VECHTPARTIJ OP DE KERMIS Tijdens dé kermis te Goirle heeft een ernstige vechtpartij plaats gehad'. Te twaalf uur, toen de eigenaar van een café zijn zaak wilde sluiten, weigerden een aantal perso- nén te gaan. De hulp der mareohausee werd ingeroepen en toen deze verscheen, werden de bezoekers verwijderd. Hierop ontstond een vechtpartij. Een der manschappen van de marechaussee, zekere Wacht elenberg uit Tilburg, werd door eeii messteek onder de rechterschouder getroffen. Zijn collega Leste hierop eenige schoten, waarop de aanvallers dé vlucht namen. Twee der vluchtelingen werden nog door sabelhouwen licht gewond, nl. zekere V. en J., beiden uit Tilburg. LIJK GEVONDEN Bij de politiiei te Nijmegen werd aan gifte gedaan van het plolseling overlijden van vrouw G. Een ingesteld onderzoek bmcht aan het licht., dat abortus de doods oorzaak was. Het lijk is in beslag genomen Weerbericht Het dunne pültjo geeft den vortgen stand aan Hoogste stand te La Coruna 772.7. Laagste stand te Reykjavik en Akureyri 749.6. f Stand vanmorgen half twaalf 768.3. WEERVERWACHTING Zwakke tot matige wind uit W. richtin* gen. half tot zwaar bewolkt, weinig of geen! regen, weinig verandering in temperatuur. BUITENLANDSCH WEERBERICHT Het zwakke luchtdrukminimuim dat oné gisteren dé afkoeling bracht ma de groote zomerhitte, trok verder naar het N. dooil en verdiepte zich tot een belangrijke de-pres* sic over Scandinavië, die thans belangrijken wordt dan die bij IJsland, welke bezig is op te vullen. De hoo.ge druk ontwikkelde zich krachtig achter dc wegtrekkende depressie en bedekte» thans bet geheele vasteland. 1 De afkoeling, die gister in de loop van dé dag in ons land kwam, ging verder voorfl naar het O. en gaf hier en daar onweer* regens. In Duitschland is de bewolking sterk toe* genomen en zijn alle middelgebergten ween •in de wolken en evenzoo de Alpen. Dc depressie gaf veel regen voor de Noor* soeh kust Voor onze omgeving is niet veel verande* ring van hot weer te wachten. j TEMPERATUURSTAND Stand vanmorgen halftwaalf 18.2 C. 4 JULI. Zonsopgang 4.46 uur, zonsondergang 9.22 uué Maan op v.m. 8.42 uur, 0 der nam. 10.54 uuf VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 4 JULI. Van 's avonds 9.52 uur tot 's morgens 4.17 uuj Waterstanden Rivieren Heden Vorig Heden Vorig Rhelnfelden 3,71 3,71 Wesel 1,49 1,58 Breisach 3,01 3,04 F ïmerik 2,72 2,85 Kehl 3.88 3,88 Lobitb 11,70 11.72 Maxan 5.54 5,-53 Nijmegen 9.29 9,33 Diedeshelm 0,86 0,50 St. Andrlea 3,85 3,89 Mannheim 4,71 4,72 Arnhem 9,21 9,12 Lohr 1,05 1,13 Vreeswijk lw 1,10 0,96 Mains 1,83 1,85 Westervoort 9,72 9,76 Ringen 2,71 2,75 Deventer 3,44 3,50 Caub 3,11 3,12 Kampen 0,22 0,20 Ems 1,13 1,22 Eysden 46.34 00,00 Coblens 2,91 2,93 Maastricht 41,10 41,11 Trier 0,33 0,28 Grevenblcht 28,20 28,20 Kenlen 2,92 2,94 Venlo 00,00 CO,00 Dusseldorf 2,33 2,36 Grave (sluis) 4,78 4,99 Ruhrort 1,59 1,64 St. Andries 1,00 1,10 Hoogwater Ned. Zeehavens Terschelling 10,45 23,10 Willemstad 6,07 18,23 Harlingen 11,35 23,50 Brouwersh. 4,21 16,44 Den Helder 9,00 21,45 Zierikzee 5,01 17,11 IJmuiden 5,11 17,35 Wemeldinge 5,22 17,37 Hoek v. Ho». 4,23 16,49 Vlissingen .3,30 16,39 Scheveningen 4,33 16.59 Terneuzen 4,03 16,16 Rotterdam 6 36 18,37 Hansweert 4,52 16,57 TE WATER GERAAKT EN VERDRONKEN Tb Maasbracht is de 21-jarige inoav> teur Bakker uit Zwolle, bij het grijpen naar een flesch koolzuur, welke over boord van; het vaartuig, waarop hij zich bevond, viel^ te water geraakt. Aangezien de man niet kon zwemmens verdween hij in die diepte. Na tien minuten werd hij lietvenloos opge* haal'd. BRAND In het winkelhuis van perceel Dapper- straat 74 te Amsterdam, is door het vlam vartten van een pan muit was, welke op een zgn. vergasser stond, brand ont staan. Toen de brandweer, die onmiddellijk wes gewaarschuwd, ter plaatse kwam, had de bewoner de vlammen reeds gebluscht, Hij had daarbij brandwonden aen zijn vin gers opgeloopen, die door de brandweet zijn verbondon. Het brandje had overigens weinig schade aangericht, VERDUISTERING Ter zake verduistering gepleegd 'ten na> clteele van de afdieeling Berge nop Zoom van de R.K. motaalbewenkersbotn-d „St Bloy" is de gewezen penningmeester F. B. naar Breda overgebracht ten einde voor den Officier vam Justitie aldaar te-worden geleid: JONGEMAN VERMIST Te Bergen op Zoom wordtt sedert Zondagochtend vermist de 23-jarige E. v. Wunnink, wonende aan de Weverskat. De jongeman verliet des morgens om half acht de woning, doch is sindsdien daarin niet teruggekeerd. Omtrent zijn verblijfplaats heeft men geen vermoeidens, terwijl de re denen van zijn vertrok eveneens onbekend zijn. De ouders hebben aan de politie op- spiüiring verzocht, EEN LATE BEKENTENIS Een ongeveer 50-jarige man heeft zich op het hoofdbureau te Amsterdam ver voegd, met de merkwaardige mededieeling, dat hij zich 9 jaar geledén aan die overkant van het IJ aaa.n diefstal hééft schuldig ge maakt. De recherche vermoedde, dat het hem meer te doen was voor de nacht ondbixiak te krijgen, hetgeen hem dan ook, in afwadh ting van het onderzoek naar zijn bekenten nis, werd verleend.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2