JHeuiire ^Critisrijr CTmtranf Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden sn Omstreken VACANTIE-AQRESSEN BINNENLAND. Bond van Chr. Politie-ambtenaren Gemengd Nieuws. abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending530 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/» et Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar No. 5515 Bureau: Breesb-iat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 WOENSDAG 3 JULI 1935 15e Jaargang SKfoertetttiepriptti: Van I tot 5 regels f !.17'/i Elke regel meer 0.22'/» Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels 230 Elke regel meer 045 Handelsadvertentiên per regel 0,17'/» Bij contract belangrijke korting Voor hef bevragen aan '1 bureau wordt berekend 0.10 Nu de vacantietijd weer aanbreekt en velen onzer lezers de krant aan hun vacantie-adres willen ontvangen, ver zoeken wij dezen vriendelijk de tijde lijke adressen zoo spoedig mogelijk, liefst drie dagen van te voren, aan de administratie schriftelijk op te geven, met duidelijke vermelding van het vaste adres en het vacan- t i e-a d r e s, de data van begin en einde der vacantie. Komen de aanvragen op het laatste oogenblik, dan is het niet zeker, dat men aan het nieuwe adres direct den eersten dag de krant ontvangt, terwijl dit toch zeker door de lezers, evenals door ons op hoogen prijs zal worden gesteld- De drooggelegde Zuiderzee gebieden Instelling van een openbaar lichaam EEN LICHTRAND Geen schaduw zoo zwart of men vindt er, bij naarstig speuren, wej een bemoedigend lichtrandje aan. Zelfs (doch misschien is dit woord reeds overdreven) aan de uitslag der raadsverkiezingen- Wij schreven niet: Amsterdam en Rotter dam hebben een roode regeeringsmeerder heid gekregen; maar wel: de raden dezer groote gemeenten zijn in meerderheid rood geworden. Dat is natuurlijk niet hetzelfde. Van communistische zijde werd zulks wel be weerd. Daar drong men voor de zooveel- st.e keer op een bondgenootschap met de S.D.A.P. aan. „Laat ons samen regeeren", zon luidt, 't lokkende liedje van verlangen De S.D.A.P. denkt daaraan echter op dit oogenblik niet. Bits en vinnig verweert de roode pers zich tegen communistische Vallen en zelfs haar rijke woordenschat schiet soms te kort om het scherpe conflict in alle bitterheid te omschrijven. Wel hopen de sociaal-democraten op wet- houderszetels, maar als het op samenwer king aankomt in de huishouding der ge meente, zien ze niet naar de communisten, maar vooral naar de roomsch-katholiekei: We kunnen over de heteekenis van di hunkeren denken zoo we willen, maar liet is een lichtrandje aan de donkere wolk der roode overwinningen. Want deze hou ding bewijst, dat de sociaal-democraten de inoeilijkheid beginnen in te zien om antwoordelijkheid voor de huishouding der gemeente te dragen. We zouden niet durven ontkennen, dat de S.D.A.P. in 't verleden en zelfs nog 'n het heden, gaarne de hulp der nog rooder groepen aanvaardde om het gemeente- beheer, waarvoor anderen de verantwoorde lijkheid aanvaard hadden, in de war te sturen. Maar zij blijken nu althans te he seffen, dat ze thans niets met deze bond- genooten beginnen kunnen. We wenschen de S.D.A.P. kracht toe, om 'dat standpunt, met alle daaraan verbonden consekwenties, te handhaven- Hoe het ver dere verloop bij de oplossing der komende moeilijkheden ook mag zijn... het is althans winst als de S.D.A.P. tot bezinning komt en blijkbaar gaat beseffen, dat opbouw toch iets moeilijker is dan afbraak. Dit is ten minste een lichtrandje om een zwarte wolk. DE REGEERING EN DE SPELLING peen getorn aan de maatregelen yan Minister Marchant Men zal zich herinneren, dat eenige tijd geleden de Federatie van Werkgeversorgani saties in het Boekdrukkersbedrijf aan de nieuwe Minister van Onderwijs een brief heeft geschreven., waarin om uitsluitsel werd verzocht inzake de „nieuwe spelling", nu Minister Marchant was heengegaan. Er wa ren nl. menschen die meenden, dat nu het tijdstip aangebroken was om meteen ook de zoogenaamde spelling-Marchant op te ruimen. Minister Slotemaiker de Bruine heeft nu geantwoord op bovenbedoelde brief. Aan het hoofdbestuur der Federatie is medegedeeld, dat de regeering niet voornemens is wijzi ging te bevorderen van de tot stand geko men voorschriften nopens de schrijfwijze van de Nederlandsche taal bij het onder wijs. Het is de bedoeling der regeering, mocht te eeniger tijd nieuwe wijziging aan de orde komen, niet tot invoering over te gaan ,dan nadat een zoodanige periode van aanpassing zal zijn gelaten als door omstan- beden wordt geboden. Het vraagstuk der schrijfwijze van de Ne derlandsche taal in de van haar uitgaande stukken wenscht de regeering thans nog niet aan de orde te stellen. Het is ons opgevallen dat in de Neder landsche Staatscourant verschillende mede deelingen in de vereenvoudigde spelling ver schijnen. Eerst was het maar af en toe, in de laatste tijd wordt het aantal geregeld grooter. een wetsontwerp tot instel ling van een openbaar lichaam voor droog gelegde en droog te leggen deelen van het meer Flevo. Aan de memorie van Toelichting wordt het volgende ontleend: Bij nader inzien heeft de regeering het beter geoordeeld de voorzieningen in de eer ste plaats te doen strekken tot het onmid dellijk noodige met name tot de Wieringer- meer. Daarnaast behoort de mogelijkheid te worden geschapen, dat de organen, welke in de Wieringermeer ervaring op dit bijzon dere bestuuursterrein hebben verworven, deze ook aan andere gebieden welke voor inpoldering in aanmerking komen, ten nutte kunnen maken. De regeering wenscht nu aan een openbaar lichaam de zorg voor den ver deren inpolderingsarbeid in het reeds drooggelegde gebied in zijn verschillende schakeeringen en in zijn vollen omvang op te dragen. De organen van een lichaam verrichten derhalve den voorbe reidenden arbeid om te zijner tijd te komen tot de oprichting van een ge meente, een waterschap en het beheer van de Staatseigendommen in het ver kregen gebied -terwijl aanvankelijk de bevoegdheden voor zoover noodig van gemeente, waterschap en grondbe- heer in dat voorloopige lichaam gecen traliseerd zijn. Aan hetzelfde lichaam Is de voltooiing en het onderhoud van de waterbouwkundige werken, alsmede de voltooiing van de ont ginning en het in cultuur brengen en het beheer van de gewonnen gronden opge dragen. Op deze wijze wordt mitsdien niet alleen bereikt, dat uit een centraal punt de onder neming in haar geheel administratief over zien kan worden, maar ook dat de inpolde ringsarbeid, welke bedrijfsorganisatorisch be zien. een eenheid is, ook een eenheid blijft tot. op het oogeniblik. dat de arbeid ten einde is gebracht. DE BOEKHANDELAREN VERGADEREN Als Vereen, tot bevordering van de belangen des Boekhandels „Zou men vragen de oude spelling weer te herstellen, dan komen de uitgevers met hun bezwaren" De Vereen, tot Bevordering van de be langen des boekhandels heeft dit jaar in Laren vergaderd. De voorzitter, de heer A. B. van Holkcma zette uiteen, dat er toenemende belangstelling is voor de Boe kenweek. Ook hier wint de aanhouder. Het wekt wel verwondering, aldus spr., dat officieele zijde zoo weinig aandacht aan het streven van de Bond wordt geschonken. Wanneer de landbouwer in gevaar is, als de stoomvaart niet meer bloeit, om tal andere takken van nijverheid niet te men, dan staat de regeering pal; maar wan neer er uit een vak zelf, zooals het pogingen worden aangewend om de malaise voor een oogenblik te ontvluchten, dan klopt men tevergeefs aan elke officieele deur. In het buitenland openen vorsten een Boeken week, bij ons is er geen bode voor warm te krijgen. Over de spellingkwestie sprak de voorzitter ook. Toen in het vorig jaar de plannen publiek werden is on danks de noodkreten van uitgevers van schoolboeken de zaak doorgezet. Maar wanneer men nu vraagt om de oude spelling te herstellen, dan ko men diezelfde uitgevers ook met be zwaren, want tal van oplagen zijn noodgedrongen in de nieuwe spelling gedrukt. Al deze oplagen zouden dan weer waardeloos worden. Zoo zitten wij werkelijk in een moeras en het zal heel wat hoofdbrekens kosten om In algemeene vergadering te Utrecht bijeen In Augustus zal de Bond twintig jaar hebben bestaan B. Reeder In het Gebouw voor K. en W. te Utrecht, werd de Algem. Vergadering gehouden van den Bond van Chr. Politie-Ambtenaren in Nederland Openingsrede van den Voorzitter De Voorz. de heer B. Reeder, van Rot terdam begon zijn rede met er op te wijzen, dat de Bond D.V. in Augustus van dit jaar 20 jaar zal hebben be staan. Van Gee- len, Kamstra, Jonkman en wij len v. Hooydonk, zijn de oudstrij- ders, die alle moei lijkheden hebben getrotseerd in het vast geloof aan Gods hulpe. De Chr. Vakbe weging in Neder land. ook die van het Politieperso neel, mag zich vrij ontplooien. Spr. herinnert aan de in andere landen opgelegde verboden ten opzichte van de vrijheid van vereeniging vergadering. De pas achter de rug zijn- veikiezingen wijzen echter op een stre ven van een niet gering aantal landgenoo- ten, die gaarne naar Duitsch model de con structie van ons maatschappelijk leven willen zien omgebouwd. Een van de meest ergste dingen, die volk en vaderland kun- treffen, zou de overheersching zijn van het hedendaagsch Fascisme. De Chr. Politiebond is politiek neutraal, maar als het, aankomt om onze regeering te steunen in den strijd tegen genoemde extre misten, dan zal ons niets tegenhouden om met alle gepaste en voor ons geoorloofde geestelijke wapens onze regeering bij te staan in den strijd' tegen de belagers van onze geestelijke vrijheid, waarvoor onze va deren hebben gevochten! Spr. herinnert aan de plannen der regee ring inzake de saneering van de rijksfinan ciën, en aan de resolutie, welke werd aan genomen in de vergadering van het C. N. V. Spr. wil geen groepsegoisme. 't Zou dwaas, ook onchristelijk zijn, wanneer we geen oog zouden hebben voor de verschrikke lijke werkelijkheid van den dag van van daag! God de Hee.re geeseH de wereld en het menschdom. Steeds ontwikkelen zich nog de toestanden in ongunstigen zin en de angstige vraag bekruipt ons eiken dag, wat de toekomst ons zal brengen. God schenke onze regeering wijsheid en kracht om het lekkend schip van ons nationaal bestaan door de zware branding te voeren. Wij heb ben haar daarin bij te staan door in de handhaving van het onmisbaar overheids gezag haar te steunen. Spr. dankt God voor het bezit van onze Koningin en Prinsese Juliana. Wij worden geregeeerd door een vorstin ,die wil regee ren bij de gratie Gods en die alles zal doen om de Christelijke vrijheid ons te doen be houden. Wij, hare trouwe onderdanen, wil len ook in dit uur opnieuw onze aanhanke lijkheid betoonen en Haar naast onze God, onze trouw beloven. In zijn verdere rede herinnert Spr. aan het niet genoeg te waardeeren voorrecht,, dat de leden allen arbeid hebben en al is hi 'thans daarmede wat zuiniger gesteld we allen nog in staat worden gesteld voor het gezin te mogen arbeiden. Werk loosheid kent men bij de politie niet! Het ledental van den Bond verminderde met enkele tientallen. Bij behoorlijke propa ganda is die schade gemakkelijk in te halen. De Bond staat nog in zijn volle kracht Met enkele woorden herdenkt Spr. hen, die in het afgeloopen jaar den Bond ont vielen. Na nog gewezen te hebben op een zeer belangrijke gebeurtenis in 't Bondsleven de wisseling van vrijgestelde wekte hij allen op krachtig mede te werken aan den zedelijken opbouw van het Nederlandsch politiewezen. Telegram aan H.M. de Koningin De openingsrede van den voorzitter werd onderbroken door het zingen van twee cou pletten van het Wilhelmus, waarna de ver gadering besloot een telegram van hulde .te zenden aan H.M. de Koningin. De heer J Kooistra las het telegram voor, waarna de voorzitter zijn rede voortzette. Beleid van het hoofdbestuur Na de openingsrede kwam aan de orde <ië bespreking van het beleid van het Hoofdbestuur. Den Haag acht de benoeming van den nieuwen vrijgestelde niet juist te zijn ge schied en vroeg naar den toestand in de afdeeling Amsterdam waar een kwestie blijkt te zijn. Van veie zijden was dank voor het hoofd bestuur. De afd. Groningen drong aan op de aansteling van een 2en vrijgestelde en vroeg naar de reden van bedanken van het hoofd bestuurslid G. van der Kamp (A'dam) Arnhem betuigde haar spijt, dat geen vertegenwoordigers van de twee groote po litieke partijen (C.-H. en A.-R.) waren uit- genoodigd voor dit congres. Amsterdam deelde iets mede over de kwestie in deze afdeeling. Onze afdeeling aldus de afgevaardigde van Amsterdam is zoo gezond als een visch. Zij moet strijden tegen de nieuw opgerichte bond, de „Amster- damsche Politie Bond". Het deed spr. leeo, dat het hoofdbestuur de afd. Amsterdam eze strijd niet heeft gesteund. Tijdens deze besprekingen werd het Bonds- vaandel binnengebracht. De aanwezigen ver hieven zich van hun zetels en spontaan werd het Bondslied gezongen. De voorzitter beantwoordde de ver schillende sprekers hierna en ving aan met te zeggen, dat hetgeen er in Amsterdam is geschied verre van aangenaam is. Maar de voorzitter bracht woorden van hulde aan do leden, die onder alle moeilijke omstandig heden toch trouw bleven aan den Bond. De gerezen moeilijkheden zoeke men ech ter niet in het beleid van het hoofdbestuur, maar als gevolg van de algemeene toe stand in Amsterdam. Afval van ledental in Amsterdam is thans, opgehouden. Over het bedanken als hoofdbestuurslid van den heer van der Kamp, zeióe spr., dat zulks te verklaren is door het vrijwillig ver laten van een vergadering in Amsterdam. Voor een tweeden vrijgestelde is wel werk maai- geen geld. Een voorstel om de exa mens van do Bond met gebed te openen en te sluiten werd om practische redenen onaanvaardbaar verklaard. Debondssecrearis zette uiteen, waar om geen vertegenwoordigers van politieke partijen op dit congres genoodigd waren. Bpr. wees erop, dat de bond vrij wil blijven van practische politieke beïnvloeding. kan maar de beste zijn Verkoop „TWENTOL" voor Holland: DEVENTER daaruit te komen. Onze Vereeniging is in deze moeilijke tijden paraat, laat ieder lid dat zijn in eigen zaken en tezamen in zijn vakvereeniging. In het hoofdbestuur werden herkozen de heeren J. Tersteeg en A. v. Weerden. Tot secretaris werd herbenoemd Mr A. Officieele Berichten ONDERSCHEIDINGEN ■orderd is tot Grootofficier in de Orde van ïissarls der Koningin in tot Westerfl: Limburg, bei Nassau Orde J A H P Nici idem E J Stevens te Maastri gouden eeremedaille der O met de zwaarden aan den op paard A A Mintjes te Oss er te voet 'J G G11 de Orde van Oranje Ni medaille in goud aan J karspel. Os9. Toegekend Is de aan POSTERIJEN, TELEGRAFIE, TELEFONIE i beheerder van het bllpost-, teelgraaf- en oonkantoor te Den Haag. Zuid-Oost-Buiten singel is aangewezen de commies bij den PTT- dlens't H M Tinbergen (o.v.). idem te Amster dam Oost de referendaris 2e kl, der PTT, S I Langendjjk Jaarverslag In het begin van het jaarverslag, nog van den vorigen secretaris, den heer W. de Jong, wordt gewag gemaakt van de diepe econo mische inzinking en de salarisverlaging van het Overheidspersoneel. Het aantal aftitelingen bedroeg in het af geloopen hondsjaar 44. De organisatie ging met 34 leden achteruit. In totaal moesten er 161 worden afgeschreven. Er tegenover staat de toetreding van 109 personen die nog geen bondslid waren. De achteruitgang moet dan ook hoofdzakelijk worden toegescreven aan het feit, dat in de groote steden uit oorzaak van bezuiniging veelal niet alle ontstane vacatures weder werden aangevuld. Dit jaar behaalde Kampen de percentelijk hoogste stijging, De vooruitgang bedroeg hier 50 pCt. Het ledental bedroeg per 31 Decem ber 1934 in totaal 1612. De achteruitgang in Amsterdam was grooter dan die van den geheelen bond. Verlies en winst van de overige afd. geza menlijk leveren zelfs een „winstsalao" op van 20 leden. Met het ondersteuningsfonds ging 't best. Het aantal ingediende steunverzoeken be droeg 41. Met het Fonds „Eigen Gebouw" kan het beter. Meer steun is noodig om de totstand koming van een eigen gebouw te bespoe digen. Voor het examen (diploma agent van politie, veldwachter, enz.) hadden zich 36 candidaten opgegeven. Er slaagden daar van 17. Het aantal deelnemers aan de schrifte lijke cursus bedroeg in het afgeloopen jaar 82. Het batig saldo van de cursus op 31 Dec. 1934 bedroeg f 315.3S. Het jaarverslag werd ook met algemeene stemmen goedgekeurd. Financieel Verslag Hei financieel verslag van den bonds- penningmeester, den heer H. Molenaar, meldde een contributieontvangst over 1934 van f 20.076.37 of wel f .1.325.51 minder dan 1933. Het kapitaal van het Ondersten ningsfonds vermeerderde met f 414.93. De verlies, en winstrekening van de bonds. 114352 24^ met 6611 voorc'6e^£ saldo van Ook dit verslag werd goedgekeurd. Vervolgens was aan de orde bespreking Bondsorgaan. Over de verschijning van het orgaan had men alle lof. Gedep. Staten van Overijsel Voornaamste Nieuws. De heden gekozen leden In de heden gefhouden vergadering der Prov. Staten van Overijssel werden tot leden van Gedep. Staten benoemd, de aftredende leden J. J. Beukenkamp (a.r.), H. J. Schoenmaker (r.k.), Mr. Dr. J. W. Schneider (r.k.); J. E. Vogt (s.d.a.p.) en Mr. F. te Winkel (c.h.) Voorts werd benoemd: Mr. J. C. T. R e s i u s (v.b.) in plaats van Ir. S. L.I.ouwes (v.d.), die niet in de Staten werd herkozen. Tot buitengewoon lid van de Gedep. Sta ten inplaats van den heer J. W. Bartel (c.h.) die zich niet meer als candidaat voor de Staten beschikbaar stelde, werd benoemd de heer J. Weitkamp (c.h.) HET TEKORT TE WORMERVEER Misschien 1V4 millioen gulden Wij vernemen, dat Mr J de Vrieze te Am sterdam door bemiddeling van den procu reur Mr J. Deenik te Haarlem surséance van betaling voor de firma J. Schaap Lzn te Wormerveer heeft aangevraagd bij de arrondissementsrechtbank te Haarlem. Het doel van deze aanvrage schijnt te zijn de zaak van genoemde firma verder te doen beheeren door de bewindvoerders, die de Haarleimsche rechtbank eventueel zal zal benoemen, terwijl dan tevens een i keurige staat van activa en passiva zal kunnen worden opgemaakt. Tevens wordt op deze wijze tijd gewonnen om een goed overzicht over den omvang van de debacle te krijgen. Intusschen zal waarschijnlijk een! accoord aan de crediteuren worden aangeboden. Dit acccord zal belang rijk lager zijn dan oorspronkelijk werd gedacht, daar het tekort niet ƒ300.000 bedraagt, maar naar schat ting ongeveer 1.250.000. In verband hiermede kunnen wij mede deel en, dat de surséance-aanvraag gevolg van een onderzoek van den accountant Rode, die op verzoek van de familie Albert Hein (Schaap was gehuwd met een dochter van Albert Hein) een onderzoek heeft inge steld en het tekort volgens voorloopige be rekening op ƒ1.210.000 bepaald. Nu de verduisteringen zoo'n omvang heb ben aangenomen kan de familie Albert Hein het geuite plan om de tekorten te dekken niet in vollen omvang gestand doen. Daarom wordt overwogen den schuld eischers een accoord aan te bieden. De teken-ten moeten al over jaren loopen, volgens de onderzoekingen van de Rijksaccountjmts, die op last van de justitie een onderzoek instel len. Reeds vele jaren moet Schaap zwaar met deze tekorten hebben ge- worsteld en heeft hij het een© tekort met het andere gestopt totdat het spaak liep, en hij zich vergreep aan d-e effecten der safe-houders en deze Bestuursverkiezing Aftredend waren de heeren J. Kooistra (den Haag), J. Brauns (den Haag) en T. Boxem (Rotterdam). De eerste twee hadden zich herkiesbaar gesteld en werden herkozen. Er waren voorts vacatures ontstaan door het bedanken van de heeren J. Klein (Zeist) en G. van der Kamp (Amsterdam). In de vac.-Boxem werd gekozen de heer J. L. Ivangean uit Den Haag. Tenslotte voerden nog het woord de heer W. de Jong, namens het C. N. V., die wees op de noodzakelijkheid om beginselvast te zijn en de heer P. A. t e 11 H a a f (A'dam) namens het Permanent Comité van het C. N. V., die in zijn toespraak het gewijzigde bezuinigingsontwerp aanvoerde en even eens wees op de eenheid. De eenheid aldus spr. die wij missen op kerkelijk terrein, heb ben wij in de vakbeweging. Hierna werd de vergadering besloten met het zingen van drie verzen van Gez. 194. Feestavond De eerste Congresdag werd besloten met een feestavond ter viering van het 4de Lustrum. Nadat eerst een marsch door de stad gemaakt was met het U. Pol. Muziek corps uit A'dam, werd in de groote zaal van K. en W., de feestavond gehouden. Mede werking verleende de Chr. Pol. Muziek- Vereen. uit A'dam ,en de heer J. L. Feijten, declamator. De feestrede werd uitgesproken door Z.Exc. Mr. H. Bij level d. terwijl voorts korte toespraken gehouden werden door den Bondsvoorzitter, den afgetr. secr. van den Bond, den heer W. de Jong en Mr A. H. v. d. Veen uit Arnhem. Tijdens de pauze was er muziek en werden er ververschingen rondgediend. De avond stond onder leiding van den 2en Voorziter den heer J. Kooistra. Aan wie db beleende en opgespoorde ef fecten toebehooren, aan de safehouders cnf aan degenen die ze in onderpand van Sch. kregen, is nog een belangrijke kwestie, die de gemoederen in Wormerveer ernstig be zig houdt. Men zegt dat Schaap geen financieel veirnuft was en meer zijn goede hart dan zijn verstand een rol liet spelen en te rui me creddeten aan insolvente personen en zaken verstrekte. Toch had hij een bijzonder groot ver trouwen. Het feit dat hij niemand verant woording schuldig was, omdat hij het hoofd was van een geheel zelf standige zaak is mede oorzaak ge weest dat thans deze financieeie cata strophe, zooals ons land in geen ja ren heeft gekenid, ontstond. MEISJE DOODGEREDEN Onbekommerd reed de dader verder Te Knocke (België) is het 13-jarig doch tertje van den hieer Bietsman uit West- kapelle door een Nederlandsche auto aan gereden en gedood. De automobilist reed na het ongeluk door in de richting van de Nederlandsche grens, zonder zich om het slachtoffer te bekommeren. VOETGANGER DOOR AUTO AANGEREDEN Een ongeveer 30-jarige mpn is te A sterdam op het Kraaiienplein aan den overkant van 't IJ door een vrachtauto van een aardappelhandelaar uit Enkhuizen aan gereden. Het slachtoffer kwam te vallen, waarbij hij een been en een pols brak en tevens hoofd- en schaafwonden opliep. Hij is naar het Binnengasthuis vervoerd. Het ongeluk werd veroorzaakt doordat de man, toen hij de vrachtauto zag naderen, weifel de, naar welke kant -hij loopen zou, ten gevolge waarvan de chauffeur van de vrachtauto heim niet meer kon ontwijken. KNAAPJE VERDRONKEN Zondagmorgen werd de 8-jarige Chr. A. B. te Leiden uit de ouderlijke woning ver mist. Gisteravond is het lijk van het knaap je uit 'het water van de Lange Gracht op gehaald. Vermoedelijk is de jongen spelende te water geraakt. Ingediend is een wetsontwerp tot instel* ling van een openbaar lichaam voor droog gelegde en droog te leggen deelen van het IJselmeer. Minister Slotemaker de Sruïne heeït go- antwoord op een brief van de Federatie va* Werkgeversorganisaties in het Boekdrofe kersbedrijf, dat aan de maatregelen vSfi Minister Marchant inzake de spelling niet getornd wordt. De Bond van Chr. Politie-Ambtenarea heeft te Utrecht de jaarvergadering gehou den. Het tekort in de kas van de voortvluch tige Wormerveersche bankier blijkt circa 1.250.000 te bedragen. Verwacht wordt, dat Herriot zal aftreden als voorzitter der Fransche radicaal-socialis tische partij. De jaarvergadering van de Chr. Bond van Belastingambtenaren. Bldz. 3 De goudvoorraad m de Nederlandsche Bank is in de aigelaopen week met 31.000.000 toegenomen. Te Leeuwarden is heden de Wetenschap pelijke Samenkomst gehouden van de Vrijs De algemeene vergadering van de Kon, Ned. Middenstandsbond te Apeldoorn. Het Congres van de Vereen, van den Chr. Handeldrijvenden en Industrieelen Midden stand wordt te Groningen gehouden. De jaarvergadering van de Vereen, tot Chr, Verzorging van Krankzinnigen in Zeeland. Te Arnhem is het Congres gehouden van de KcderL Slagershond. Voortgezette opruiming te Oss Helderheid in een moord van 1925?, Gistermiddag werd door de gemeen tepolitie van Oss gearresteerd de ruim 30-jarige W. Hoewel ons van officieele zij die niet kon worden medegedeeld, in welk verbarnd deze zou zijn gear resteerd, doen zioh hardnekkige ge ruchten de ronde, dat d© arrestatie nog in verband zou staan met een moord, gepleegd in den avond van 5 December 1925 op den ruim 20-jarigen J. Hartogs. Deze werd toen 's avonds laat in een plas bloed gevonden, door messteken verraderlijk gedood. Een onderzoek wees uit, dat de verslagene tot 's avonds laat in een café geweest was, met een gezelschap van vijf personen. Deze werden opgespoord en verhoord, doch niemand kon veroordeeld wor- Dronken chauffeur veroorzaakt verkeersongeval Ter ontnuchtering opgesloten Een ongeveer 50-jarige bestuurder van een auto, die met twee personen op stap wss geweest, en hier en daar zooveel gedronken had, dat hij geheel onder den invloed was, is ten slotte in het politieposthuis aan het Rembrandtplein te Amsterdam terecht gekomen, na een wilde rit door het centrum van de stad, waarbij hij op het Thorbecke- plein tegen twee auto's is gebotst. Zijn pas sagiers hadden er op dat oogenblik genoeg van en sprongen uit de wagen. De bestuur der reed echter via de Heerengracht naar de Vijzelstraat toen zijn auto tegen een boom botste, hetgeen neg een gelukkige omstandigheid was, aangezien hij anders in het water terecht zou zijn gekomen. Op dit punt heeft de politie zich over hem ont fermd en hem ter ontnuchtering opgesloten. Bovendien zullen er nog wed eenigo proces sen-verbaal volgen. LATE AANGIFTE VAN AUTO-ONGEVAL Eerst gisteravond is bij de politie van het bureau Admiraal de Ruyterweg te Amsterdam bekend geworden, dat Maandagavond te half elf op den Haar lemmerweg ter hoogte van den tweeden molen een auto-ongeval heeft plaats gehad Volgens de mededeeling van ooggetuigen werd een personenauto, die ter plaatse geparkeerd stond, door een uit de richting Amsterdam komende auto aangereden. Eerstgenoemde wagen kwam dwars over de tramrails te staan en nauwelijks was dit gebeurd, of een tramtrein van de E.S.M. die uit de richting Haarlem kwam, liep er boven op, zoodat de auto geheel werd ver nield. Persoonlijke ongelukken hebben zich niet voorgedaan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1