Het driehonderd en zestig jarig bestaan der Leidsche Universiteit De feesten aangevangen ZATERDAG 29 JUNI 1935 TWEEDE BLAD PAG. 6' 1 Academische plechiigheid in de Pieterskerk Ontvangst der reünisten Opening van het lustrum door de praeses collegii De feestelijke herdenking van het 300- jarig bestaan van de Leidsche Hoogeschool, georganiseerd door het Leidsch Studenten corps is heden aangevangen. Hedenmiddag is het lustrum door den praeses collegii. den heer H. C. Dreesel- huys, officieel geopend, IN DE PIETERSKERK 'Aan deze officieelc opening is gister avond voorafgegaan een plechtige herden king voor allo Academici waar de rector- magnificus der Leidsche Universiteit, Prof. dr. W. v. d. Wonde, in tegenwoordigheid jvan curatoren, hoogleeraren, studentenorga nisaties en een groote schare belangstellen den, een rede heeft uitgesproken, waaraan liet .volgende Is ontleend. Rode van rector-magnificus. In 'deze Pieterskerk, aldus spr., -werd door fden Leidschen voorganger Pieter Cornelisz bij haar opening gebeden om Godes zegen yoor deze Universiteit, gesticht „tot eer en grootmaking van zijn Heiligen Naam, tot opbouw en stichting Zijner gemeente en "tot. zaligheid, geleerdheid en ervarenheid in allo eerlijke en loffelijke kunsten van de Hollandsche, Zeeuwschc en andere natiën en vot welvaart van het Vaderland en dei- stad Leiden". Laat dan deze plaats, waar wij allen eikaars gelijken zijn, tevens aan duiden, hoe deze plechtigheid gezien moet worden: een uiting, dat dc Universiteit al haar kweekclingen met dezelfde liefde om vat en in nauw verband wil blijven met de stad, waar zij verrezen is. Dank aan hen, die aan hun eigen feest deze uitdrukking hebben willen geven. Hoe verschilde die toenmalige Universi teit, begonnen met 4 faculteiten en 10 pro-j lessor en, één hoogleeraar voor de theologie, drie voor de rechtsgeleerdheid, twee voor de oude letteren, twee voor de geneeskun-1 de, voor philosophie en rhetorica ieder één, jvan de huidige. Toen als een staat in den staat, met eigen wetten, financiën, recht spraak, tot en met net voorrecht van een- éigen kerker voor de academieburgers; ïiaar buiten één, van binnen uit gezien niet steeds even zeer treffend door eensgezind heid tusschen de docenten, nog minder tus- schen de studenten, die dikwijls, naar de landen ingedeeld, elkaar met alle kracht, en in letterlijken zin, te lijf gingen. Er is bij de stichting van .deze Hooge- fcchool één punt, waarop op een dag als deze gewezen moet worden: het feit, dat tot die stichting besloten werd letterlijk op het eerste oogenblik, waarop dit mogelijk was. In misschien nog hachelijker omstan digheden Parma vierde toen juist 2ijn grootste triomphen werd in Friesland «e Stweede Hoogeschool gesticht. Hoe sterk leefde dan toch bij onze voorouders, die afgezien van hun diepen ernst in geloofs zaken wij ons zoo gaarne als bij uitstek van practischen aanleg voorstellen, de overtuiging van de groote waarde van hoo- .gcr onderwijs (in den toenmaligen vorm) «_-n de verhoogde waarde daarvan, wanneer het genoten werd op den eigen grond. Maar andere tijden, andere zeden en an dere wetten. Wij kennén onze Universiteit niet buiten of naast, maar in de maat schappij staande en onderworpen aan het tomeene recht; uitgebreid tot vijf, als men wil tot zes faculteiten, gediend door een honderdtal docenten, sommige gesteund door een staf van conservatoren en assisten ten, en bevolkt bijna uitsluitend door zo nen en dochteren vanNederlandsche on derdanen. De gebouwen voor twee der fa culteiten hebben de uitgestrektheid van een iklèin dorp. En toch: 'de taak der Universiteit, een middelpunt van geestelijk en wetenschap pelijk leven te zijn. is dezelfde gebleven; geen andere instelling, hoe volkomen bere kend voor het doel, waarvoor zij werd op gericht, kan die overnemen. Zij streeft naar meer dan een doel, naar een ideaal, nooit bereikt, maar steeds voor oogen gehouden. Waaraan dankt de Universiteit haar eigen cachet? Ik noem in de eerste plaats haar aansluiting bij gewijde traditie en een onvergetelijk verleden. Maar moge hierop het eerst gewezen worden, waarde heeft dit largumenit, hoe diep ook gevoeld, alleen als het heden aan dat verleden beantwoordt. Welnu, nog steeds strijdt de Universiteit' den nooit gewonnen en nooit te winnen strijd, elke wetenschap, of tenminste het cssetutiëele deel daarvan, in zich op te ne men en te verbreiden; nog tracht zij voort durend zich tc vernieuwen en te verjongen, opdat het werk harer zonen de uiting der huidige wetenschap zij. Werd ooit vroeger die wensch sterker gevoeld en haar vervul ling hartstochtelijker nagestreefd? De Universiteit zal bloeien, zoolang om haar de spheer van waarheidsdorst, toewij ding en zelfverloochening bestaat Sprekende over de Universiteit heb ik tot 'dusver ik beken het -teveel aan de docenten gedacht. Het is niet, omdat ik meen in deze samenkomst aan hen de meeste aandacht te moeten schenken; dat zeker niet. Maar ze hebben tenminste het voordeel, dat ze voor den spreker overzich telijk zijn, iets gemeenschappelijks en ho mogeens hebben. Maar de studenten; wat moet ik van hen bf tot hen zeggen, zoo sterk verschillend als zij waren en nog zijn, waarbij dan nog al dat onderscheid geaccentueerd wordt door een leeftijd, waarop Inzichten en stem mingen zoo snel wisselen? Veel is voor U, soms mede door U ver anderd; veel door den overgang van den academieburger tot staatsburger, veel door den tijdsgeest. Vergeten zijn de stormach tige krakeelen onderling; voorbij de soms heftige, soms latente maar langdurige, voor ons steeds interessante, strubbelingen met XJw professoren. Hóe verschillend is oyer U; Studenten, geoordeeld. In 'de achttiende eeuw do schrik der burgerij volgens den Spectator der stu denten, een oordeel, ons hi'j- en daar door Vorhuell en Klikspaan verduidelijkt. Maar reeds in 1773 zegt de lieftallige Lefrancq van Berkhey, „dat de vroegere wilde onge bondenheid, daar zooveel ouders voor beel den, onder goede wetten thans niet meer te vinden is" cn dat zelfs de groentijd gewor den is „een gulhartige welkomst, beschei den onderrichting cn broederlijke heus heid"; en in 1825 is Siegcnibeek weinig minder complimenteus. Kon ik Uw beide lofredenaars geheel gelooven, ik zou om een gcijkten term te gebruiken straks met schroom in Uw midden treden. Maar eer fluistert de scepticus in mij, dat het misschien zelfs nu nog niet onmovelijk zou zijn, beide tegenstrijdige getuigenissen zij het in minder krasse termen te ont lokken, eenvoudig door een geschikte keu ze der proefpersonen. Nogmaals: op welken kant van Uw te genwoordige veelzijdigheid moet hier het licht vallen? Op de sympathiek-algemeenc vereeniging der hier hedenavond optreden de zangei's, buiten eehig verband met be staande organisatievormen opgericht; of op de fiere onafhankelijkheid fier V.V.S.L., wier lustrum illustreert dat doctorandae in de medicijnen en candidatae in het reclit de letteren de beste leerschool voor or ganisatorisch werk doorloopen hebben? Wilt Gij als over Uw dictaten zwoegende, onwillige, maar weerlooze slachtoffers van den ongetemden ijver Uwer professoren ge zien worden of dan nog liever als een gezelschap luclitharten, bereid Uw dierbare gezondheid te wagen bij dc tweede over winning in successie van Njord? Hoe verheugt het mij dan, dat al dat on derscheid in duizend opzichten, waarover ik niet verder zal uitweiden, voor U geen beletsel is hier gezamenlijk do herdenking der stichting te vieren. Gevoelt dan heden d'en band, die U allen bindt. Geen acade mieburgers zijt gij meer, wel zonen en dochteren onzer dierbare Universiteit, allen omvattend, allen goeddoend, mot een grootsch verleden, met een misschien niet geheel onbezorgd heden, maar, naar wij vurig hopen, met een schoone toekomst. Na deze rede werd een muziekprogram ma uitgevoerd, waarover onze kunstniede- werker het volgende schrijftt Het wijdingsconcert Toen wij gisteravond de Pieterskerk zoo tjokvol zagen stroomen, werden onze ge dachten een wijle terug gevoerd naar den dankstond hier gehouden op 3 October 1571. Men weet het, reeds een half jaar latei- werd de Universiteit te Leiden gesticht en wederom verzamelde men zich in het eer biedwaardig heiligdom, dat bij alles wat er voor het Leidsche universitaire leven be langrijks gebeurt, het gewijde uitgangspunt Herhaaldelijk hebben we hier hier al ston- ;n van meer of minder gewicht voor ons openbare leven bijgewoond en steeds weer komt men diep onder den indruk. Zoo gis terenavond ook men, toen de stralen der ondergaande zon door de hooge ramen naar binnen vielen en wonderbaar spel van ge dempte kleuren te voorschijn tooverden. On der de gewelven der zijbeuken een wisseling fijne schaduwen, hier lila-achtig, daar grijs, elders verdonkerend tot diep bruin. En in het hooge schip het koele wit der muren en in de transepten een trionvt'corend groen, dat langzamerhand verdonkerde. Onder den. invloed van dit magische kleu renspel hoorden wij door „Sempro Crescen do" het prachtige Concert in A kl. t. van Vivakli aanstemmen, hoorden we die pure melodieën van het strijkorkest aanbruisen en weer vervloeien, deinen en golven en weer afebbcn. Beurtelings de afwisseling van het orkest, met de cantilenes der beide solo violisten, de heeren A. H. EmmeÜng en C. Th. Lens. En voor ons was het weer een stille vreugde hoe de gratie van Vivakli zich paaide aan de gratie der Cothiek. Hulde aan de uitvoerenden, solisten en orkest, hulde niet minder aan den dirigent, kapitein C. L. Walter Boer, die zeker dank baar zal zijn voor zijn passieve hui'p, de ongeëvenaarde acoustiek onzer Pieterskerk, die voor mijn gevoel nergens wordt over troffen. Nadat de rector-magnificus zijn boeiende en hoogst belangwekkende rede had uitge sproken, trad onder leiding van den heer Leo Mens het Leidsch Studenten zangkoor op. Toen we voor een paar maanden voor het eerst de prestaties van het, jonge koor hooiden, vermoedden we nog niet, dat dit reeds zoo spoedig bij de officieele hoogtij dagen van het universitaire leven een -werk zaam aandeel aan de feestelijkheden zou hebben. „Sempre Crescendo" bezit reeds een ilange eervolle traditie. Het. zal het zoo voortrefifelijk begonnen koor weinig moeite kosten zich een traditie te veroveren. En dat verheugt ons uitermate. Begonnen werd, een gelukkige keuze, met de Canon van Cornel is Schuyt, „Bewaert, Heer, Holland, En zalight Levden", die met zijn min of meer Palestrijn sche herinneringen zoo mooi klonk in de kerk. Toen volgden „Wiilt heden nu treden" van Valerius In i'e bewerking van Sem Dres den en „O Nederland, let op saeck" be werkt door Carla Kohnstamm. Op de fraaie zetting dezer composities behoeven we dit maal niet terug te komen. Hej. koor heeft ze gezongen met wijding, met voordracht en fraaie klankzuiverheid. Het een met het ander een keuze welke voor deze gelegenheid zeer gelukkig was en waarvan de uitvoering volkomen geslaagd mag heeten. Ten slotte hoorden we nog de cantate .Jauchzet Gott in allen Landen" van Bach, voor sopraan en strijkorkest meteen obligaat trompetpartij. Sopraan-soliste was mevr. S. Haase-Pie- neman. Ofschoon wij deze zangeres niet in de eerste plaats kerkzangeres achten, daar voor is het vibrato soms wat te sterk, voel den wij in de Aria „Jauohzet Gott" dit ge tond als een puur geluk trillen door de machtige hallen. Het wae één belijdenis van vreugde, één gejubel van vocalises, gesteund door 't onkest, afgewisseld met de melodi sche trompotsatzon van den heer Verheyen. Qua voordracht was het Recitativ duide lijker. En ook hat choral was een mooi vol jubelende extase. Zoo zijn met deze Herdenkingsrede en hot geslaagde Wijdingsconcert de herdenkings dagen van de stichting der universiteit, die zoo nauw samenhangt met de geboorte van den Nedcrlandschen Staat, het levenswerk van den Vader des Vaderlands, hoogloffe- lijkcr memorie, op voortreffelijke wijze in gewijd. De eerste ofiicieele dag Vanmiddag Is de eerste officieele lus trumdag begonnen mot do ontvangst der reünisten. Daartoe verzamelden zich te 12.30 uur dc leden van de eerowaclit van Pro Patria en een half uur later de leden van het Leidsch Studentencorps met hun vaandels aan de Academie om zich van daar in optocht naar liet Station te be geven, waar om twee iiUr de reünisten en do Sonaten der erkende Studenten-corpora werden ingehaald, waarhij de leden van Pro Patria in hun fraaie uniformen met de witte vederhos de eerewacht vormden. Voorafgegaan door de muziek ven het 6e Reg. Veld-artillerie werd een optocht ge vormd, die langs Stationsweg, Steenstraat, Kort Rapenburg, Rapenburg, Steenschuur en Breestraat naar de. Stadsgehoorzaal trok. Achter het muziekcorps sloot zich Pro Patria aan, gevolgd door den Assessor I collegii met het corpsvaandel te paaa'd Daarachter kwamen liet collegium van het L.S.C., de eero-leden van het corps, de Lus trum-commissie, de Senaten der bevriende corpora cn do gewone, rcunie-commissie en vervolgens de reünisten Niet minder dan ongeveer 750 reünisten zullen het feest bijwonen en onder hen be vinden zich verschillende hooggeplaatste autoriteiten en bekende persoonlijkheden. Wij merkten o.a. op: -den minister van Ruitenlandscho Zaken cn oud-gouverneur van Ned.-Indiö Jlir. mr. A. r P. de Graeff; den oud-minister van iienl Zaken, jhr. mr. F. Beolacrts van Rh.kiand; jhr. mr. dr. A. Roëll, Commissaris der Koningin in Nooivi-Holland; mr. Aug. Philips, jhr. mr. G. A. IL Michiels van Kessonich, mr. A. P. Zimmerman, oud-burgemeester van Rotter dam: mr. D. W. baron van Heeckeren, mr. dr. R. H. baron do Vos van Steenwijk. jhr. mr. E. F. M. J. Michiels van Verduy- ncn, jhr. mr. V. de Serière, mr. A. baron van Dedcm, jhr. mr. P. G. M. van Meeuwen, mr.G. C. D. baron van Hardenbroek. mr. B. Ph. baron van Harinxma tlioe Slooten, jhr. mr. dr. N. C. de Gijselaar, oud-hurge- meester van Leiden, jhr. mr. J. M. van Beyma, burgemeester van Leeuwarden, mr. A. baron van Haersolte, mr. S. J. R. de Monchy, burgermeester van Den Haag, jhr. mr. H. C. M. van Nispen tot Panner- denuprof. dr. O. do Vries, prof. mr. B. M. Taverne, jh.r mr. J. B. D. Tulleken, tal van Leidsche hoogleeraren, mr. P. E. Briët en vele anderen, die, dc een lang, de ander kort. geleden, een vooraanstaande plaats in het Leidsche studentenleven innamen. De nestor der reünisten is de heer mr. S. Roes, notaris te Nijmegen, die zich reeds in 1872 als lid van het Leidsche Studenten corps liet inschrijven. Daarop volgt mr. dr. F. W. J. G. Snijder van Wissekerke, uit Wassenaar, die twee jaar later met kaal geknipt hoofd voor bet. eerst de stoeptreden van Sociëteit „Minerva" betrad, terwijl mede tot de oudere garde behooren dr. D. A. H. van Eek, oud-con-rector van het Leidsche Gymnasium (1883), mr. A. van der Eist, oud. ambtenaar O.M. bij het Kantongerecht alhier (1885), mr. F. J. D. C. Egter van Wisse- kerk te Brielle (1884), dr. J. van der Hoeven te Eefde, Gld. (1881), mr. Ed. Jacobson te Rotterdam (1881), dr. P. F. C. Koch te Beek (1879) en prof. dr. L. Knappert (1881). Achter de reünisten sloten zicli aan do muziek Ulrich en de Commissies van Orde en Vertegenwoordiging van de Sociëteit Mi nerva, alsmede de besturen van Vereenigin- gen en Gezelschappen met hun vaandels, en de leden van het Leidsch Studentencorps, terwijl de optocht besloten werd door het Leidsch Politie-muziekgezelschap. Langs den geheelen optocht/weg bevond zich een dichte haag van belangstellenden om dezen luisterrijken optocht gade te slaan. In de Stadsgehoorzaal, die reeds inwendig geheel was aangekleed als voor den middel- eeuwschen maaltijd, die óaar Maandagavond de deelnemers van het landjuweel zullen houden, sprak de praeses-collegiï, de heer H. C. Dresselhuys do openingsrede uit. Openingsrede praeses collegiï Dit is, aldus spr., een oogenblik van be zinning. Want wij realiseeren ons, dat het Corps, in plaats van uit zijn tegenwoordige leden alleen te bestaan, tevens een over het geheele land verspreide schare van warme belangstellenden omvat, die heden tot ons zijn gekomen, om tesamen met ons één groot en machtig geheel te vormen. Wij vragen ons af, hoe het Corps, dat toch geen mensdhen vereenigt oie van een of ander gezamenlijk idealisme of streven ver vuld zijn, zulk een innige band door alle generaties heen kan smeden. Ook op een oogenblik als dit, waar genera ties elkaar weer zien, mogen deze dingen aangeroerd worden, want juist nu zien wij het fundament van het Corps, namelijk, dat het slechts streeft zichzelf te zijn en het ook door de jaren been zich zelf blijft. Iedere generatie heeft slechts te bewaren en weer over tc geven dat wat zij van haar voorgangers kreeg; haar verdere taak is aan passen en op peil houden. Dat wij het niet alleen zijn, die blij zijn u weer te zien, bewijzen de vlaggen en versie ringen waarmee de stad u een groet heeft willen brengen. Hoe heeft de burgerij mee geleefd met de voorbereiding van dit Lustrum en hoe verheugd waren vele stad- genooten, die oude bekenden in den stoet ontdekten, pn u toewuifden toen gij hen herkende. Uwe hospita's, leveranciers en op passers, al die vrienden, die gij u in uw jaren in de stad maakte, hoe hopen zij dat gij nog even tija zult vinden om hen op te zoeken om een oogenblik met hen te praten over den ouden tijd. Mijne heeren, de verandering der tijden heeft een aanpassing op allerlei gebied nood zakelijk gemaakt. Toch gelooven wij, dat het wezenlijke van c.e verschillende reunie's en feestelijkheden hierdoor niet ia geschaad, hoewel het overdadige is weggelaten. Van daar dat wij u een programma voorzetten, wat in uitgebreidheid niet onderaoet yoor dat van vorige lustra, Ja. waarin zelfs dat gulden woord door ons allen zoo lang ge mist, weer in volle glorie voorkomt: Maske rade! Maskerade beteekent in hoofdzaak het zich verplaatsen in een vroegeren tijd. En gij allen die hier komt om u eenige dagen los te maken van alles wat u dage lijks in beslag neemt, uw kantoor, uw ge zin, alles wat u het geheele jaar opeischt, ook gij verplaatst u in een tijd van weleer, uw studententijd. Dat is uw Maskerade, en zij is schooner en onvergetelijker dan do fraaiste historische optocht, voor ieder die er aan deelneemt. Want aan haar ligt ten grondslag, do een dracht en de vriendentrouw die gij in uw stuaietijd in het Leidsche Studenten Corps hebt gevonden. Moge dit Lustrum een kostbaar en onver getelijk deel aan uw Leidsche herinneringen toevoegen. Tot slot bracht spr. een woord van dank aan de genoodigden, voor de belangstelling cn oe medewerking, hij de voorbereiding van dit Lustrum allerwegc ondervonden. Nadat een eendrachtig Io Vivat was gezon gen, werd do rede beantwoord door oen praeses der rouniston Jhr. Mr. F. Beelaerts van Blokland, oud-minister van buitenland- sche zaken. Eerlijk wil jk erkennen, aldus spr., dat bet niet in dc eerste plaats is om uwe lustrum viering te doen slagen, dat wij heden her waarts zijn gekomen. Onze. komst is niet vrij van eigenbelang; wij hopen voor ons zelf iets te vinden. Wat ons naar Leiden dreef is de kracht der herinnering. Wat ons trok zijn de ban den, die, eens in deze stad gelegd, ons nim mermeer loslaten. Wat ons bezielt is do aan hankelijkheid aan onze Academie en aan ons Leidsch Studenten Corps. Het. is intusschcn niet alleen om met oude vrienden samen te zijn cn ons in onze her inneringen te vermeien, dat wij van middag naar de Sleutelstad zijn ojigotrokken. Het Is ook om uiting te geven aan het door den Praeses Collegiï zoo terecht vooropgestelde gevoel van saamhoorigheid met hen, die na ons kwamen, met hen die thans het Leidsch Studenten Corps vormen. En met hoeveel aandacht, belangstelling en waardeering wij ook do door u aangekondigde archieftentoon. stelling zullen bezoeken, retrospectieve be schouwingen mogen bij ons niet op den voorgrond slaan. Ons ouderen is liet goed met onze epigonen samen te zijn, en van gedachten te wisselen met de jongeren. Ver loren is, wie er zich -een rekenschap van geeft, dat. het niet alleen de jongeren zijn, die bij die wisselwerking kunnen win nen. Het is in menig opzicht een moeilijke tijd, di enwij thans beleven. Ingewikkelde pro blemen, van een aard, waarvoor vroegere generalies zich niet gesteld zagen, vragen thans om oplossing. Mogen de gewezen aca demieburgers, wier medewerking voor die oplossing wordt gevraagd, daarbij, bewust van nationale saamhoorigheid, van een goe den Leidschen geest doordrongen zijn, mo- u' zij, al is hun Leidsche periode afgeslo ten, blijk geven in alle opzichten te voldoen aan de eischen, noor het Corps aan zijn le den -gesteld, mogen zij steeds indachtig zijn aan de schoone leuze van dat Corps: Virtus Concordia Fides. Met dankbaarheid' in het hart herdenken wij bij dit lustrum haren stichter Prins Willem van Oranje. Met dankbaarheid stel len wij het ons daarbij voor oogen. dat wan neer in onze geschiedenis Nederland en Oranje één waren, steeds alle moeilijkheaen werden overwonnen. Zoo was het in het ver leden, zoo zal het, met Gods hulp, blijken ook nu nog te zijn. Wij vergeten het niet op den dag van heden, <lat Oranje nimmer in gebréke is gebleven aan Leidens hoogeschool zijn ge hechtheid te bewijzen. Voor hun academi sche studiën hebben de Prinsen uit ons Oranje-Huis steeds hun schreden naar Lei den gericht. En toen, met de verandering van de tijden, ook oe denkbeelden die eer tijds de vrouw van de Academie hadden ver wijderd gehouden, wijziging hadden onder gaan, lag het voor de hand, dat onze ge ëerbiedigde Koningin het. oog op Leiden gevestigd had als de nlaats waar Prinses Juliana zou studeeren. Tusschen Leidens hoogeschool en Oranje bestaat een onver brekelijke band. Alles wat ons heden omringt en weder vaart stemt in krachtige harmonie samen met de gevoelens, die uit ons eigen gemoed opwellen. De hartelijke ontvangst ons ten deel gevallen, doet ons meer dan ooit ons één gevoelen met het Leidsch Studenten Corps, één gevoelen ook mot allen wicn de roem van onze Academie ter harte gaat. Ik denk daarbij ook aan de velen, die door verblijf in Oost of West ,of wegens andere overwegende redenen, verhinderd werden met ons op te gaan naar Leiden, maar die, in gedachten met ons vereenigd, heden onze Academie gedenken. Aan dat gevoelen, dat ons allen samen bindt, moge ik uitdrukking geven door den hardgrondigen wensch: Vivat, crescat, floreat in Aeternum Acadcmia nostra Lugduno-Bataval Ontvangst op Minerva Daarna werd de intocht voortgezet naar de Sociëteit „Minerva", waar de reünisten werden verwelkomd door den president der Sociëteit; jhr. J. B. M. ten Bosch, die er zijn bijzondere vreugde over uitsprak dat hij allen bij den aanvang van het Lustrum bin nen deze zoo welbekende muren van de Sociëteit mocht welkom heeten. Het feih dat u geen oogenblik getwijfeld hebt wederom Sociëteit Minerva als middel punt voor het Lustrum te beschouwen en de groote geestdrift waarmee gij gekomen zijt, moeten de huidige leden wel overtuigen dat banden, die met Leiden en in het bijzon der met Sociëteit Minerva worden aange knoopt, blijven bestaan en niet licht worden verbroken. Spr. eindigde met den wensch, dat allen zich zullen terugwanen in hun eigen stu denten-tijd cn dat hun de waarheid, die schuilt, in den regel „Hoe node ist, dat wij scheyden". niet beschaamd zal worden. Regeling van het verkeer op i Juli 1935 De Commissaris van Politie deelt het na volgende mede: Het moet vanwege hot vele publiek op straat jn verband met den optocht vrijwel onmogelijk geacht worden op Maandag 1 Juli a.s. de9 namidags tusschen 1 en 6 uur met een auto of ander rij- of voertuig de binnenstad door te rijden. Daarom zal het doorgaande rijverkeer bij het binnenkomen der stad op de toe gangswegen door de aldaar geposteerde politic geleid worden langs de Singels en buitenwijken, zoodanig, dat dit rijverkeer on gehinderd de andere zijde der stad kan berei ken. De richting, waarheen gereden moet worden is bovendien op verschillende pun ten door borden aangegeven. DE LUSTRUMWEDSTRIJDEN VAN NJORD Het hoofdnummer door Nereus genomen Njord vijfmaal eerste De wedstrijden van Njord zijn gister on der groote belangstelling, van studenten ooral, beëindigd. liet was wederom uitstekend rociweer, want liet frlsscho windje maakte do tempe ratuur niet tc hoog en door de goede rege ling dor wedstrijden had alles een vlot ver loop. Te 2 uur begonnen, was het programma te. ruim 6 uur ten einde. De eerste eindstrijd, die der Jonge Twee, tusschen Argo en Spaarne, bracht reeds een verrassing. Beide ploegen gingen inool gelijk weg. maar 't Spaarne slaagde er spoedig in de. leiding te nemen. Het ver schil wordt zelfs een iengte, doch daarna ging Argo weer inloopen. Naarmate men de finish naderde werd de spanning groo- ter cn het einde kwam tenslotte zonder beslissing, wijl een dead heat het resultaat was. Tijd 5 min. li 4/5 sec. Do race der .To ngc Acht B tusschen Triton en Maas werd een vrij gemakke lijke zege voor de Utrechtschc ploeg, die vanaf den beginne de leiding had en door rustiger cn beter rooien als eerste eindigde In 4 min. 30 sec., 2 Maas. Het nummer Overnaadsclio Vier werd een aardige strijd tusschen Aegir en Njord. Spoedig na het vallen van het start schot hebben de Leidenaars een kleinen voorsprong. Door een goeden spurt loopt de Gronlngschc ploeg weer iets in, maar het rooien wordt hierna ruwer, zoodat Njord weer uitloopt en met ongeveer drie kwart lengte verschil wint in 5 min 8 2/5 sec., 2 Aegir. De winnende ploeg bestond uit.: D. B. C. van Galen Last (boeg). J. D. Kceloman, J. L. van Wermeskerken, A. J. Ph. de Hascth Möller (slag) en N. N. (stuurm.). Het nummer Overnaadsche Skiff ging tusschen twee Leidsche skiffeurs, n.l. W. L. de Walle van Njord en H. Roessingh van Die Leythe. Roessingh is na het vallen van het start schot het snelst weg, maar de booten liggen weer dragelijk. D001* een hoogor tempo komt de Walle dan aan den kop. Wanneer 2/3 dei- baan is afgelegd, valt er van den uitslag echter nog niets te zeggen, doch de eind spurt beslist in het voordeel van de Walle, die met. lengte wint in 5 min. 363/5 sec., 2 Die Leythe. Hierna worden twee damesnummers roeid. In het. stijlroeien Ski ff Senio res werd winnares verklarad mej. E. Staal (De Hoop) op mevr. E. Regout (De Maas), Het stijlsnel roeien der Dames Acht werd gewonnen door de Nereus-ploeg, 2 Do Vliet. Na een korte pauze volgde de race der Jonge Acht A voor de heeren'. Aan den start verschenen Laga en Nereus. Dit werd weer een van die merkwaardige races, die Laga naam bezorgen. Nereus had weer vrij spoedig de leiding en Lagakreeg weer pech. Op ongeveer 250 M. 11.I. liep net zit bankje van den Laga-slag vast en wijl er geen beweging meer te krijgen was in dit onmisbare onderdeel der roeitechniek, nam de Lnga-roeier een kloek besluit tgi sprong overboord. Zonder slag had de Laga-ploeg geen kans meer op de overwinning. Triton liep meer en meer uit en won met een lengte in 4 min. 23 4/5 sec. De beslissing der Lichte Vier ging tusschen Argo en Njord. De Leidenaars na men dadelijk de leiding. Argo snoekte en ge raakte meer achter, doch kwam daarna weer bij. Dit spelletje herhaalde zich nog enkele keeren. waarna Njord tenslotte met ruim een lengte verschil won in 5 min. 21 2/5 sec., 2 Argo. De winnende ploeg bestond uit.: L. D. Clcyndert (boeg), L. D. G. Krol, J. Varkevis- ser. Th. J. Damsté (slag) en J. M. Reekers (stuurm.). In het nummer JongeVierB won Argo op vrij gemakkelijke wijze van Aegir. De Wageningschc ploeg had spoedig de leiding en liep meer en meer uit, om tenslotte met verschillende lengte te winnen in 5 min. 14/5 sec., 2 Aegir. Dc Oude Skiff bracht E. Moltzer (De Hoop) en N. A. Witkamp (De M. as) tegen elkaar. Aanvankelijk na een goeden start in hoog tempo een gelijk opgaande strijd Moltzer ging daarna slechter sturen en moest afhouden. Witkamp hield keurig zijn baan en won 'met ruim een lengte v sprong in 5 min. 223/5 sec., 2 De Hoop. Vervolgens kwamen de ploegen van Njord en Laga aan den start voor het nummer Jonge Vier A. Njord heeft dadelijk halve lengte voorsprong en hoewel Laga goed partij gaf, is een Leidsche overwin ning toch geen oogenblik in gevaar geweest. Njord won in 5 min. 10 sec., 2 Laga. De winnende ploegen bestonden uit: B. v. d. Stok (boeg), A. J. Zonnevylle, K. J. Hardeman, E. W. de Jonge (slag) en H. Müller (stuurm.). Een aardig intermezzo in de reeks offi eieoJe wedstrijdnummers was de strijd der Veteranen Achten van Njord en Eindhoven. De Njord-ploeg toonde zich nog het best in conditie en had steeds de leiding, zoodat zij met een lengte voorsprong won. Hot. hoofnummer van het wedstrijd-pro gramma. de O u d e A c h t, leverde weer een fraaie zege op voor Nereus. Evenals bij de wedstrijden van Hollajidia legde de Amster- damsche ploeg op fraaie wijze beslag op den hoofdprijs. De tijd van Nereus was 4 min. 27 3/5 sec. Het iaatste nummer van het roeifeest was de tweede race der Jonge Twee, welke kamp in den aanvang van den middag in een dead heat was geëindigd. De strijd ein digde nu in een overwinning van Het Spaar ne, dat bijna de geheele race door dc leiding had gehad. Het verschil bedroeg echter nog geen halve lengte. Aan den roeiersmaaltijd, welke daarna in den foyer der Stadsgehoorzaal werd gehou den, had de prijsuitreiking plaats. Njord won de meeste eerste prijzen, doch Nereus won den zilveren Collegiumbeker Parkeergelegenheid Bestuurders van auto's, die van elders ko men en de feesten wensehen bij te wonen, vinden bij eiken toegang tot de stad par keer terreinen, waar men c.e auto onder be waking kan achterlaten. Deze parkeerter reinen zijn door borden aangeduid. Het bin- nenrijeden van de stad tusschen 1 en 6 uur namiddag zal in eigen en algemeen belang achterwege moeten blijven en worden tegen gegaan. Mijdt met uw auto enz. bij het rilden de optochtstraten. Aan alle bestuurders van auto's en andere rij. of voortuigen, die zich reeds in dc bin nenstad bevinden, wordt met de meeste klem bekend gemaakt, dat het rijden op wegen, waar de optocht passeert of spoedig pas- seeren zal. onmogelijk is en zal worden né- Jet. Ook in eig^p belang zal men z'n route zoodanig kiezen, dat de minste verkeersbe- lemmering wordt ontmoet of wordt veroor zaakt. Radiodistributie ZATERDAG 29 JUNI Programma 3: 8 Keuion: pl.m 8.409.20 cutschlandsender; 10.20 Keulen; 14.20 Deuts- ndcr: 15.20 Kalundborg; 15.50 Dlv»ren; 16.20 Keulen; 18.20 Brussel Fr; 19.30 Keuion; pl ra 21.10 Rome Programma 4; 8.05 Parijs Radio: 10.35 Lon- 'n Reg: 17.35 Droltwleh: 18.20' Dlvorson18.45 London Ite-g; 20.50Droltwleh; 21.50 Eeromum* "'.er; 22.Ï0 Droitwich ZONDAG 30 JUNI PrOgranVma 3; 8.50 Keulen; 9.35 Brussel Fr; 11,'.0 Keu 1 "rr1 4 20 I >i vn *en 11 :,n Brunei VI; 17.20 Brussel Fr; 19.20 Keulen; 22.20 Paris P. arleicn23.05 Keulen Programma 4: 8 30 Parits Radio: 10.20 Brus- Ïl VI: 12.50 Droitwich: 16.50 Londen Rt-g: pltn MAANDAG, 1 JULI Programma 3: 8.Kaulcn; plm 8.40 Deutschï nder; 10.2O Keulea: 11.45 Droitwich; 12.20 Brussel VI; 14.20 Doutschl. s.; 15.20 Droitwich; 16.35 Deutsehl.s.; 17.20 Droltwleh; 19.25 DOUtseh s.; 2020 Brusel Fr; 2120 Beromunster; plm, 22.35 Weenon Programma 4; 8.05 Parü Radio; 10 35 Londen R: 17.35 Droltwleh: 18.20 diversen; 18.15 Droit-, ah; 20.20 London R.og. Agenda De Zondagsdienst der huisartsen wordt morgen waargenomen door de doctoren Blanksma, v. Bockcl, Nieuwzsvaag, Rassers en Veldlïuyzen. De Gcneesk Zondagsdienst te Oogst geest t wordt morgen waargenomen door Dr. BerteL telef. 3302. 4 De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 24 tot en met Zondag 30 Juni a.s. waargenomen door. de apotheken: G. F. Reyst, Steenstraat 35, telef. 136; A. J. Donk, Doezastraat. 31, telef. 1313 en C. van Zijp, Wilhclminapark 3, Oegstgeest, telef. 274. De avond-, nacht en Zondagsdienst: 'der apotheken wordt van Maandag 1 tot en met Zondag 7 Juli a.s. waargenomen door de apotheken: J. C. Pelle, Kort Rapenburg 12, telef 594, J. E. M. ten Dijk. Haven 18, telef. 85 en C. van Zijp, Wilhelminapark 8, Oegsti geest, tel$f. 374, Ook in straten, waar anders liet parkcercri is toegestaan, doch waar de optocht pas seert. mogen na 12 uur 's middags geea auto's worden geparkeerd, Zet Uw auto als ge op tlo Breestraat moe£ zijn b.v. op de Vischmarkt of Botermarkt. In het. algemeen zal men voor parkeerplaats do ruime stille straten opzoeken, waar de op tocht niet langs komt. Bedenkt ook, c'.at een onbeheerde auto in een straat voor en tijdens het passeeren van den optocht doQi- het publiek wordt mis bruikt om er boven op plaats te nemen en dat ge uw auto dan kunt terugvinden met butsen, krassen en andere vernielingen. Rljnsburgersingel Van 12 tot 2.30 uur namiddag is de Rijns- burgersingel voor alle rijverkeer afgesloten en eveneens voor doorgaand voetgangersver keer. Ook personen met rijwielen aan de hand worden geweerd. Lustrum-Varia Van half acht tol half negen wordt van avond op dc versierde Hooigracht dooc Werkmans Wilskracht een concert gegeven. Geschenk der Leidsche Jolferen Het was vroeger de gewoonte dat door do Leidsche Jofferen ter gelegenheid van de Lustrum-viering aan het L. S. C. een ge- schenk werd aangeboden. Het bestuur der V, V. S. L. heelt deze traditie weer opgevat en zoo had gisteravond in de collegium kamer van de sociëteit Minerva de aanbie ding van dit geschenk plaats bij monde van de praeses van de V.V.S.L.. mei. v. Trieht. Het geschenk bestaat uit een schabrak, voor het vaandelpaard, dat hedenmiddag dooc den assessor primus werd bereden. Rijtoer Het collegium van het L.S.C. en da 'burgemeester zullen Dinsdag te 2 uur een rijtoer door de stad maken om de versiering in oogcnschouw tc nemen. De versiering De versiering is thans geheel gereed. Oi> den Stationsweg heeft men een bijzonder stijlvolle versiering aangebracht door mid del van statige dennenboomen en zuilen, die met slingers aan elkaar verbonden zijn, terwijl op de zuilen levende bloemstruiken prijken. Aan het begin van den Stationsweg is door V.V.V. een fraaie eerepoort opge richt. Het station is versierd met grooto vlaggen en groen, waarmede een prachtig effect is bereikt. Do Steenstraat prijkt met honderden kleine vlaggetjes, de Oude Singel en Oude Vest met vlaggen, lantaarns, het Kort-Rapenburg met artistieke bloemenzui- len. Bovendien zijn overal particuliere hui zen prachtig versierd. Wie Leiden binnen komt en doorgaat vraagt zich verwonderd af waar plotseling cle crisis gebleven is. D» crisis is verdwenen. Zp is door do vreugde op de vlucht gejaagd. Misschien kunnen de Leidsche middenstanders tijdens haar afwe zigheid een behoorlijk extra'tje verdienen, We wensohen het hun gaarne toe. Welke straten prijzen kregen De jury voor de stadsversiering hgeft da volgende prijzen toegekend: le prijs Lange Diefsteeg; 2e prijs Noord einde; 3e prijs Hooigracht; 4e prijs Bree straat; 5e prijs Haarlemmerstraat tusschen Princessekade en Mare. Extraprijs voor de meeste artistieke ver siering bestaande uit een medaille van het Collegium aan de Hooge Rijndijk. Muziek op de straten Hedenavond zal de Postharmonie een mu zikale wandeling maken en omstreeks 9 uur een serenade brengen aan de in „Miner va" verzamelde studenten en reünisten. „Werkmans Weikracht" zr/1 tusschen 8.30 en 10.30 hedenavond op de Hooigracht con certeeren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 6