Kruschen Salts Christelijk Nationaal Vakverbond ZATERDAG 29 JUNI 1935 TWEEDE BLAD PAG. 5 UIT HET SOCIALE LEVEN Zeer geringe fascistische invloed in de Chr. Vakbeweging Moet het C.N.Vzich afscheiden van het I.C.V.? Van Houten hoort niet bij Kersten De ongevallenverzekering In <ïe zitting van gistermorgen deelde de voorzitter mede, dat de voorzitter van den Chr. Nat. Werkmansbond den vorigen avondw in de gezellige bijeenkomst was tegenwoordig geweest. Spr. heette welkom de heeren C. Smeenk namens Patrimonium aanwezig en P. Wielinga, die de A.R. Kamerclub vertegenwoordigde, en Jonk- vrouwe Wl te waal van Stoetwegen namens de Federatie der Chr. Vereen, van en voor Vrouwen en Meisjes. Aan de orde was de beantwoording van de gemaakte opmerkingen betreffende jaar verslag, beleid van Verbondsbestuur en van den redacteur van De Gids. De beer H. A m e 1 i n k hesprak het Werk fonds en de Raad van Bijstand van dat Werkfonds. Na de installatie is de Raad van Bijstand nooit meer hij elkaar geweest, doch hij heeft toch veel beteekenis omdat hij zich verdeeld heeft in verschillende sub-com missies; een dier commissies heeft b.v. de groot e spoorwegplannen in Utrecht voorbe reid; op zeer coulante wijze heeft de -regee ring meegewerkt dat deze groote plannen van 71/2 millioen gulden kunnen worden uitgevoerd. Er is critiek op het Werkfonds geoefend, imaar men moet bedenken dat 33 plannen in uitvoering zijn of worden genomen met f 19 imillioen en steun voor plannen is toegezegd tot een totaal van f 19 n*illioen. Verdere plannen zijn in verren staat van voorberei ding. Inzake de 40-urige werkweek verschilt het C.N.V. van het Int. Chr. Vakverbond van standpunt. Het kan noodig zijn dat het C.N.V, zich van bet I.C.V. afscheidt. Als het zoo gaat dat het I.C.V. geregeld' een standpunt inneemt, waarmee we ons niet kunnen vereenigen, dan kan de tijd komen dat we ons losmaken omdat het dwaas zou zijn om lid te blijven van een verbond nat. telkens een ander standpunt in neemt dan wij wenschen. Als voor het werken in contra-prestatie het normale uurloon betaald wordt welk be zwaar zou daar dan tegen zijn? Inzake de opmerking dat de redactie van De Gios moest worden opgedragen aan een commissie van redactie om den schijn van partijdigheid te vermijden in verband met sprekers positie in het parlement, zeide spr. dat, nimmer van partijdigheid gebleken is In verbana' met de politieke neutraliteit •worden Troonrede, millioenennota enz. niet door den redacteur behandeld, doch door 'n ander. Dat gebeurt expresselijk om den schijn van politieke partijdigheid te vermij den. Besprekende de uitdrukking in De Gids •waardoor ae heer Van Houten werd inge deeld bij de linksohe extremisten, zeide spr. dat eerst door de Belastingambtenaren niet nadruk gelegd' werd op die uitdruk king, doch alleen op het feit, dat critiek op de C.D.U. was uitgeoefend. Maar daardoor as niet de politieke neutraliteit van De Gids of het C.N.V. geschonden. Dit zou alleen het geval zijn wanneer alleen op de C.D.U. critiek werd geoefend doch er wordt critiek geoefend op alle politieke partijen. Later bleek dat het alleen ging om die ééne uit drukking. Spr. houdt staande dat de heer Van Houten behoort tot de linksche extre misten. De heer Van Houten wil niet ingedeeld worden bij rechts. Hij is een I extremist. De heer Kooyman (Belastingamb tenaar): Ja. De heer A.melink: Als u dat in stemt dat hij een extremist is, moet hij dan worden ingedeeld bij de rechtsche extremisten, bij Ds. Kersten? (Gelach en daverend applaus). De heer Van Houten wil de belangen der arbeiders bevorderen, maar streeft daarbij een politiek na, die .volkomenNextrecmistisoh is (applaus). De heer A. Stapelkamp zeide dat hog geen volledig overzicht mogelijk is om trent den invloed van het fascisme, omdat enkele organisaties nog niet hebben inge zonden de vragenlijsten die waren uitgege ven. Maar voorzoover de organisaties hebben geantwoord, is Gode zij dank gebleken dat die invloed van deze nieu we gedachte in de Chr. Vakbeweging zéér gering is. Het is voorshands niet noodig aandacht aan deze beweging te wijden in de littera tuur. Het bureau voor rechtskundig advies heeft in den N.C.B. den besten klant (ge lach). Als je er zoo slecht behandeld wordt dan ga je er toch niet telkens weer heen? Spr. gelooft niet dat centralisatie gewenscht is, omdat daardoor groote kosten gemaakt zouden moeten worden zonder dat beter resultaat werd verkregen. Dat de exploita tie van het Vacantie-oord niet sluit komt, ornaat het niet lukt om over een langere reeks van maanden het Vacant ie-oord vol te krijgen. In den vacantictijd is het méér dan vol. Wanneer dus de Kantoor- en Handels- bedienaen een eigen vacantie-«ord stichten, dan zal dit in de vacantiemaanden toch geen afbreuk doen aan Putten. Invoering aer 40-urige werkweek met be houd der tegenwoordige loonen is niet moge lijk en ook is zeer de vraag of verkorting van den arbeidstijd zal helpen. Het C.N.V. wil ook niet de vijfdaagsche werkweek, op dat bij opleiding niet de werkweek weer zal worden verlengd, maar meerdere arbeiders zullen worden te werk gesteld. Om te komen tot een Chr. Sociaal Congres, moeten alle organisaties (Chr. middenstan ders, lanabouwers enz.), meewerken. Buiten het C.N.V. is er weinig belangstelling voor. Inzake de kwestie van het tijdelijk over heidspersoneel is de moeilijkheid inzake de vraag bij welke organisatie ze behooren, nog in behandeling. De vragen door den heer Schaafsma, zijn door dezen teveel bezien in het licht der bouwarbeiders-organisatie. Het C.N.V.-be- stuur moet de zaken echter zien in het be lang der arbeidersbeweging in het algemeen. Gevraagd is dat de belangen der tewerk- gestelden niet geschaad zouden worden bij inschakeling van particuliere werkgevers; indien dit niet zou gebeuren had het C.N.V. tegen deze inschakeling geen bezwaar. De bouw der boerderijen in Drente was noodig om het werk in werkverschaffing te doen uit voeren; daarom moesten de boerderijen ook wel als werkverschaffing worden gebouwd. Verkregen werd dat bij contraprestatie tien procent meer zou kunnen worden verdiena dan de steun en ook de regelingen der In validiteitswet zouden blijven fungeeren. Werkverschaffing blijft echter gewenscht boven werken in contraprestatie. Het dagelijksch bestuur was niet nalatig in ligt geval te Rotterdam voorgekomen, dat de vrouwen der werkloozen moesten worden ingeschreven bij de Arbeidsbeurs. Het advies werd eerst door spr. gegeven: probeer de zaak eerst op te lossen in Rotterdam, omdat het geen landelijke zaak was en anders slapende honden werden wakker gemaakt. Het gevolg van de actie van Rotterdam is geweest dat een algemeene circulaire is uit gegeven dat jonge werkloozen cit gezin nen van gesteunden zich moeten o'oen in schrijven bij de Arbeidsbeurs èn vrouwen van werkloozen van wie kan worden aange nomen dat zij als werkster kunnen uitgaan. Dat gevaar was dus niet denkbeeldig. De heer Schipper beantwoordde de vragen betreffende het jeugdwerk, de vakopleiding en de moreele werkloozen zorg. De medewerking der b<J urenbonden en afdeelingen voor de oprienting van jeugd clubs voor vakontwikkeling werd niet vol doende verkregen. Een gemeenschappelijk jeugdorgaan is in strijd met het jeugdrap- port; het jeugdwerk behoort verbonden te blijven aan de eigen organisaties. Eerst moet de ontwikkeling komen van het jeugd werk in de bonden om daarna te komen tot nationale jeugdlandiJagen voor de menlijke organisaties. Er is groote behoefte aan vakopleiding. Het C.N.V. heeft hier een groote taak, maar zoo lang er in ons land zeer goede ambachts scholen en vakcursussen zijn, acht spr. eigen vakcursussen van het C.N.V. niet noodig. De moreele werkloozenzoig is niet alleen een taak .voor de Chr. Vakbeweging, maar De Rotterdamsche politiemannen, die zullen deelnemen aan de Vierdaagsche, houden een trainingsmarsch. van heel het Chr. volksdeel, omdat dit ook raakt de Kerk. Vandaar dat het C.N.V. me dewerkte dat de Centrale voor Werkloozen- zorg de kampen ter hand zou nemen. Dat het C.N.V. hier achteraan zou komen, is ■olkomen in strijd met de feiten. Het C.N.V. heeft daarbij den stroom geleverd door het geheele bureau ter beschikking te stellen; van de elf commissies wordt in negen com missies het secretariaat vervuld door men- schen van het C.N.V. De besturenbonden hebben de organisatie gemaakt .voor ae inzameling. Er is een zeer hartelijke samenwer king voor deze zaak (applaus). We zijn met de collecte op weg naar de f 70.000 en zijn de f 66.000 gepasseerd. Er is nu besloten om geen drie, doch zes kampen op te zetten (applaus). De voorzitter heette den heer J. Schouten welkom, die ae A.R.-Kamerfraci-ie het Centraal Comité der A.R.-Partij ver tegenwoordigde en wees er met dankbaar heid op dat men de Chr. Vakbeweging niet alleen laat staan, maar er een hartelijke samenwerking van alle Chr. organisaties is ten aanzien van den oproep „Jong Holland snakt naar werk". Het jaarverslag werd goedgekeurd. Bij den aanvang der middagzitting heette de voorzitter welkom Prof. Dr. B. C. de Sa- vornin Lohman en Mr. Kolff als vertegen woordigers der Eerste Kamerfractie, den heer v. d. Bom als afgevaardigde der Chr. Werkgeversvereeniging en het oud-bestuurs lid van het C.N.V., den heer A. Masten broek, die vèrbonden is aan het Departe ment van Sociale Zaken. De financieele verslagen werden onder dank aan en déchargeering van den pen ningmeester, den heer De Jong, goedge keurd. Bestuursverkiezing Bij de verkiezing van drie leden van het dagelijksch bestuur werden herkozen ae heeren J. Hofman en L. Vermeulen. In de plaats van den heer F. Eikerbout, die niet herkiesbaar was, werd gekozen de heer G. Hordijk (voorz. van den Bond van Chr. Me taalbewerkers). De heer J. Schouten sprak de verga dering toe namens het Centraal Comité en namens de A.R. Tweede Kamerclub en na mens de Chr. Hist. Eerste Kamerfractie. Dit laatste (op verzoek van Prof. de Savornin Lohman) is voor spr. een eer. Het duidt erop dat we allen het ge voel krijgen, dat de levensomstandig heden in toenemende mate het nood zakelijk maken dat we met elkander samen werken en samen een oplossing voor de moeilijkheden trachten te vin den. Beide, staatkundig en maatschappelijk levensterrein hebben zooveel aanrakings punten, dat we ze moeten zien als één werk met het doel het recht te verzekeren en de Christelijke grondslagen van ons volk te verdedigen en te verzekeren. Het C.N.V. mag worden gelukgewenscht met den gewichtigen arbeid welke het is beschoren. Wij mogen er God voor danken dat er in het C.N.V. een zoo trouwe en hartelijke sa menwerking is, dat jaarverslag en rekening zoo met algemeene stemmen konden worden vastgesteld en den wensch uitspreken aat heel het Chr. volksdeel zoo eensgezind zich mag betoonen in de politieke en maatschap pelijke vragen van dezen tijd. Spr. bad het C.N.V.-bestuur Gods zegen toe Wij staren nog steeds in de donkerheid. Maar als het goed is leven we toch in het licht, dat in Jezus Christus gegeven is. Moge het C.N.V. en de aangesloten organisaties worden toe gerust met Gods kracht, (applaus). De voorzitter wensohte de afgevaar digde der Kamerfracties toe dat hun antwoordelijke werk in het belang van het Koninklijk Huis en ons volk door God zegend zal mogen worden. Mannen in de plaats van vrouwen Do Ned. Chr. Bond in de Kleeding- industrie had het volgende voorstel inge diend: Het C.N.V. dringe er bij de regeering op aan maatregelen te nemen waardoor zooveel mogelijk worde tegengegaan het vervangen van mannelijke arbeidskrachten door vrouwen en meisjes. HetC.N.V.-bestuur gaf een zeer gunstig prae-advies. Nadat de heer Grashoff nog een kort woord ter toelichting had gesproken, werd het voorstel met het prae-advies met alge meene stemmen aangenomen. De heer v. d. Bom sprak de vergadering toe namens de Chr. Vereen, van Werkge vers, de heer Q u i s p e 1, een der oprichters van het C.N.V., wees erop dat het C.N.V, zooveel mogelijk invloed moet oefenen in het I.C.V. Getracht moet worden dat de Pro- testantsche landen hierin meer gaan mede werken. Spr. denkt aan de Scandinavische landen; in Zweden is b.v. 98 pet. der bevol king Luthersch. Voor Nederland, dat zoo in ternationaal georienteerd is, is het ge wenscht dat gepoogd wordt dat het C.N.V. voor ons land den invloed in het I.C.V. be houdt en versterkt. De heer Serrarens sprak namens het Int. Ghr. Vakverbond en wekte op tot trouw aan de vakbeweging, herinnerde aan het program van het congres van het f.C.V. in 1922 in Innsbruck gehouden, waarin om ordening gevraagd werd, om samenwerking tusschen werkgevers en werknemers. Merk waardig is dat men thans in de wereld al gemeen om ordening roept. Het is nog niet zoo dat we nu tot een internationale rege ling kunnen komen, maar de omvorming van het maatschappelijke leven is thans zoo groot dat in geen jaren een oplossing zal worden verkregen. Daarom moeten we trach ten internationaal te verkrijgen de verwe zenlijking van het' program van Innsbruck van 1922: omvorming der maatschappij in Christelijken geest (applaus). Referaat K. Kruithof De voorzitter, de 'heer K. Kruithof, re fereerde over: Uitvoering der Ongevallen wet door overheidsorganen of bedrijfsver- eenigingen. Spr. zeide dat samenwerking ter bevorde ring van den bedrijfsvrede altijd door het C.N.V. is nagestreefd. In vergelijking met de bedrijfsorganisatie die wij voorstaan, aldus spr., acht ik de erkende bedrijfsvereenigingen bedoeld bij art. 91 der Ziektewet niet veel meer dan een surrogaat van min of meer inferieure kwa liteit, bijna zou ik zeggen een fopspeen die een rechtgeaarde vakv'ereenigingsman toch waarlijk niet noodig heeft. Talma heeft in 1912 getracht met gema len greep den strijd tot oplossing te bren gen door zijn bedrijfsraden waarin de tegen stelling tusschen administratie en individuen althans eenigermate werd overbrugd. Spr. schetste de geschiedenis van de totstand koming der Ziektewet. In 1929 kwam deze tot stand en de .voorstanders van uitvoe Gistermiddag had te Apeldoorn de plechtige huldiging plaats van de bri gade der Kon. Marechaussee te Oss, die het oostelijk gedeelte van Brabant van 'n troep misdadigers heeft bevrijd. Na de manschappen zeer waardeerend te hebben toegesproken, speldde H. M. de Koningin persoonlijk de opperwacht meesters de Gier en Mintjes de gouden eeremedaille van de Orde van Oranje- Nassau met de zwaarden op de borst. ring der Ziektewet door bedrijfsvereenigin gen hadden het pleit grootendeels gewon nen. De Raden van Arbeid die zich een grootsche taak gedacht hadden bij de uitvoe ring der Ziektewet, werd het kind der reke ning. Slechts 10 pet. der verzekerden zijn onaergebracht bij de Rad envan Arbeid, de overigen bij de bedrijfsvereenigingen. Maar die bedrijfsvereenigingen zijn geen be drijf s vereenigingen. Ze hebben slechts den schoonen naam, maar zijn in werkelijkheid doodgewone ziekenkassen. Door citaten toonoe spr. aan hoe Minister Slotemaker de Bruine ertoe kwam om met deze gebrekkige oplossing te komen. Dat deze nieuwe organen ontleend zijn aan de zuiver Christelijke opvatting van het lichaam en de leden, zal Wel niemand durven be weren. Maar het particulier initiatief, het zelfaoen en de zoozeer noodige zoowel als de verkregen samenwerking, worden toch hoogelijk geprezen. Spr. gaf als voorbeeld daarvan lange citaten uit een artikel uit „Dé Ned. Werkgever". Hij gaf voorts een uiteenzetting van de organisatie voor de uilvoering der Ziektewet. Spr. kon zich begrijpen dat er ongerust- hcia kwam onder de ambtenaren toen de Minister zijn voornemen bekend maakte om bedrijfsvereenigingen mogelijk te maken, maar vond het vreemd dat de ambtenaren en hen die in de organen daaraan leiding geven, zich maar direct voegden naar Dr. Posthuma, die dacht dat er wel geen be drijfsvereenigingen dan de twee zouden ko men. Zelfs Dr. Van Bruggen deed dit. Hij schreef dat van een ontwikkeling in de richting van bedrijfsorganisatie niets te be speuren valt bij de uitvoering der Ziekte wet. Daarmee is spr. het eens; het gaat er echter slechts om in welk verband dit wordt gezegd. Als de Minister dus bedoelt bedrijfsver eenigingen die zich richten naar het bedrijf, dan zou Dr. v. Bruggen daarmee accoord kunnen gaan; hij zou meenen dat dan de concurrentie tusschen bedrijfsvereenigin gen en overhéidsorganen of tussohen bedrijfs vereenigingen onderling, uitgesloten zou zijn. De heer Smeenk schreef tot sprekers ver wondering in denzelfden geest. Met de beschouwingen is spr. het eens, het gaat over het raam waarin men 't plaatst. Als men meent dat de bedrijfsvereenigingen ziekenkassen zijn, dan moet men niet Posthuma en de Ned. Vereeniging van Werk gevers en Kortenhorst napraten en de be drijfsvereenigingen buiten de algemeene diakwalificeeren. Als het een monopolie moet zijn, dan moet het een monopolie van den Staat zijn maar bewaar ons voor een mo nopolie van Posthuma. De Middenstandsbedrijfsvereeniging hield de controle in eigen handen. De Ghr. Werk geversvereeniging wilde niet meewerken aan die bedrijfs vereeniging. Dat bedroefde spr. het meest omdat daardoor de daad van Chr. Middenstandsvereeniging en Chr. Nat. Vak verbond wordt gediskwalificeerd. Hoofd zaak moet zijn dat de baten der verzekering het grootste rendement opleveren en de contribuanten met zoomin mogelijk lasten worden belast. Dit is spr. eens met den heer Dr. Van Duyl. Er is meer dan 30-jarige ervaring met de industrieele ongevallenverzekering en daar door is de proef niet noodig welke men wel moest nemen met de organisaties ter uit voering der Ziektewet. De Rijksverzekerings bank is een zeer deskundig verzekecings- orgaan. Haar centrale taak weg te nemen, zou bet eekenen dat men een nieuwe organi satievorm zou gaan opbouwen zonder dat verzekering verkregen werd dat het beter zou gaan. Ongetwijfeld zou de industrieele ongevallenverzekering te verbeteren zijn, maar het is geen dringende eisch dat wordt afgebroken wat 3 jaar lang tot veler tevredenheid gewerkt heeft van de 1 y2 millioen verzekerden. Wel moeten uiterste bèlangen op het spel staan om dit omver te halen en nieuwe ex perimenten te doen. Het is een experiment dat wij niet mogen volgen. Aan de discussie namen deel de heeren Nauta (Kant. I-Iandhed.), C. Smeenk (voorz. Patrimonium), Straub (Ambtenaren), F. L. v. d. Bom (voorz. Ghr. Werkgevers). Alle sprekers waren het erover eens dat de bestaande bedrijfsvereenigingen niet in staat zijn om de uitvoering der Ongevallen wet over te nemen. Noodig is perfectionee ring der bedrijfsvereenigingen, zoodat ze va kbedrijfsvereenigingen worden die niet alleen bij elkaar komen voor ae uitvoering der Ziektewet, doch voor alle vakbelangen. Dat vond men in het Grafische bedrijf, waar de bedrijfsvereeniging nu zoowel de zaken der Ziektewet als van arbeidsvoorwaarden enz. behandelt. Indien na perfectioneering der bedrijfsvereenigingen de uitvoering der industrieele ongevallenverzekering aan deze organen wordt opgedragen, dan dient do medische dienst de rechtspraak en de admi nistratie toch één te blijven. Als de bearijfs- vereenigingen verbeterd zijn, zal toch een federatie noodig zijn; ook zullen er altijd groepen zijn die niet rubriceeren vallen. De heer Kruithof beantwoordde c sprekers. We moeten aen Minister van zijn voornemen afbrengen. De bedrijfsvereenigi'n. gen van nu hadden nooit bedrijfsvereenigin gen moeten worden genoemd. Dat brengt alleen vertroebeling. In het schildersbedrijf b.v. zijn alleen de moderne schilaersgezel- len en de liberale (of z.g.n. algemeene) pa troons vereeniging georganiseerd. De rost staat er buiten. En toch noemen ze het een bedrijfsvereeniging. En wel volgens de wet Spr. gelooft niet te zullen beleven dat de bedrijfsvereenigingen zoo zullen worden ver betera dat ze werkelijke bedrijfsvereenigin gen zijn waaraan vol vertrouwen de uitvoe ring der industrieele ongevallenverzekering kan worden toevertrouwd. En daarom moe- we den Minister daartegen waarschu wen. De vergadering vereenigde zich met de op vatting van den heer Kruithof en stelde deze als conclusie van de bespreking. De heer F. E 1 k e r b o u t sprak een woord in afscheid. Hij bracht vele herinneringen naar voren. Afscheid van den voorzitter De heer Hofman sprak den voorzitter toe, dankte hem voor zijn leiding. Het moet voor u een ontroerende gedachte zijn, dat deze algemeene vergadering van het C.N.V. de laatste is welke door u geleid worat. Juist de laatste jaren is er droefheid geweest in het C.N.V. door het overlijden van Karsdorp, v. d. Heiden en Ruppert. Dat zal u hebben aangegrepen en nog meer ver sterkt hebben in de meening dat men moet heengaan als het tijd is en God nog de nade geeft van gezondheid. In een anaere vergadering zullen we nog op uw afscheid terugkomen. Slechts willen we reeds nu u namens de algemeene vergadering Gods beste zegen toewenschen. De heer Kruithof sprak een woord van dank en ging daarna voor in dankgebed waarmee deze algemeene vergadering was gesloten. DE VERLAGING DER LOODS GELDEN Tweede Kamer dringt aan op verdere maatregelen Rijnvaart premies en verlaging van havengelden gewenscht De Tweede Kamer heeft er blijkens ,het desbetreffende Voorloopig Verslag, haar voldoening over uitgesproken, dat de regeering voornemens is, de loods gelden tot een lager peil terug te bren gen. Sommige leden betreurden het evenwel, dat de regeering eerst nu dezen voor de hand liggende maatre gel voorstelt. Daarbij brachten zij in herinnering, dat reeds in het begin van de maand April algemeen gewezen werd op de groote gevaren, welke de depreciatie van den Belga voor de Ne- derlandsche havens met zich had ge bracht. Vele leden spraken de hoop uit, dat de regeering zioh niet tot verlaging der loods gelden zou beperken om verbetering te bren gen in den toestand van de Nederlandsche havens. De Nederlandsche regeering zal ook verder bij voortduring haar aandacht moeten sdhenken aan de belangen der ha vensteden, ((ie een zoo uitermate moeilijken concurrentiestrijd met buitenlandsche ha vens moeten voeren. Zij zal maatregelen dienen te treffen, welke er toe zullen bijdragen, dat de voor waarden, waaronder onze havens dezen strijd hebben te voeren, weder meer ge bracht worden op het peil, waarmede de buitenlandsche concurrenten te rekenen hebben. Gezien de omstandigheid, dat de havens in het gebied van de monden van Rijn en Maas elkander een hevige concur rentie aandoen, zal de regeering ook in dat opzicht ordenend en regelend optreden. Verscheidene leden vestigden de aandacht op de door België verleende Rijnvaart premies. Mede als gevolg van dien maat regel heeft een verschuiving in het vracht verkeer van Rotterdam naar Antwerpen plaats gehad. De voorsprong welken Rot terdam aan zijn natuurlijke ligging dankte, wordt door kunstmatige middelen teniet gedaan. Nu zich een zeer ernstige vracht verplaatsing heeft ontwikkeld, is zelfs een klein vrachtverschil dat zich blijvend doet gevoelen, voldoende om deze verplaatsing verder voortgang te doen vinden. De hier aan het woord zijnde leden achtten de volgende twee maatregelen dringend noodzakelijk tot herstel .van het natuurlijke evenwicht: ROFFELRIJMEN. HEERLIJK KIKKERLAND Als het zonnetje zoo zomersch Op je kale knikker brandt Dan waardeer je pas de vreugde Van je lage kikkerland. Stel je voor: nou bergenklimmen! Nou een tocht door de woestijn! Nou de stad Parijs doorkruisen Smeltend in de zonneschijn! Laat het hier een land van modder Mist en kille winden zijn, Nergens op de heele wereld Is de zomertijd zoo fijn. Nergens geurt het hooi zoo heerlijk, Nergens ruikt zoo zoet het land Nergens is de zee zoo lekker, Nergens zoo royaal het strand. Laat een ander land zijn bergen Hebben en zijn rustig dal, Hier is ruimte, hier is breedte Hier is water overal. Hier is water om te zwemmen, Hier heeft heel het volk een bad Onder de doorzonde hemel! Waar ter wereld vind je dat? (Nadruk verboden.) LEO LENS.' a. tijdelijke invoering van Rijnvaart premies voor over Nederlandsche ha vens te transport êeren goederen, waar bij de bereidheid wordt uitgesproken tot intrekking van dien maatregel, zoodra blijkt, dat op dit gebied overeenstem ming met België kan worden bereikt; b. het beschikbaar stellen van midde len aan Nederlandsche zeehavens, waar door deze in staat zullen worden gesteld tot het aanbrengen van verdere verla gingen van de door ,haar geheven ha ven- en kadegelden, huur voor kade- terreinen, en andere tarieven van dien aard. Naar de meening van deze leden mogeni tegenover de gelden, welke voor de vervul ling van deze desiderata noodig zullen zijn, worden gesteld de baten, welke het behoud het gehoopte herstel van het Neder landsche havenverkeer voor de Overheids kassen zullen afwerpen. De aanvankelijke uitgaven zullen echter in ieder geval ge ringer zijn dan de verliezen, welke de overheidskassen zullen lijden, indien de regeering zich beperkt tot verlaging der loodsgelden, welke maatregel, hoe noodza kelijk ook, niet voldoende is ter verdediging van het nationale belang, dat niet de be scherming van het havenbedrijf gediend is. De instelling van een inkoopkantoor BATAVIA, 27 Juni (Aneta). Door Aneta' is het volgend bericht uit Tokio ontvangen: Onlangs heeft de Ned.-Indische regeering, in verwachting van een verscherping van den handelsstrijd tusschen Ned.-Indië en Japan, bij den Volksraad een ordonnantie tot controle op den handel ingediend, ten einde een voorbereiding te treffen voor den aanvoer van Japansche goederen. Volgens een telegram van den Japanschen consul-generaal te Batavia, den heer Ivos- liida, aan het Departement van. Buitenland sche Zaken te Tokio, publiceerde het offi- cieuse dagblad „De Java-Bode" het bericht, dat de Ned.-Indische regeering de in stelling beoogt van een inkoop-kan toor voor de uitoefening van controle op grondslag van genoemde ordon nantie. Voor deze irikoopcentrale zullen acht Nederlandsche firma's tot adviseur worden benoemd; het kapitaal wordt geheel door Nederlandsche firma's bij een gebracht terwijl de inkooperi zul len worden geregeld naar de binnen- vloeiende bijdragen. Het feit, dat de Ned.-Indische regee ring haar economische controle uit breidt, heeft sterk de aandacht getrok ken. De meening wint veld dat wanneer Ned. Indië voortgaat maatregelen als bovenge noemd ten opzichte van Japan te nemen de Japansche regeering verplicht zal zijn definitieve maatregelen te nemen als liet reserveeren van het vervoer van Japansche goederen voor Japansche schepen of toe passing van de wet op bescherming van den handel. Wetenschap. HOMOEOPATHIE IN DE PRACTIJK Van het zeer bekende handboek van Dr. J. Voorhoeve „Homoeopathic in de Prac- tijk" is thans bij de firma La Rivière en Voorhoeve te Zwolle de achtste druk ver sohenen. In deze nieuwe druk zijn weer veel verbeteringen aangebracht, zoodat hij met recht een veel vermeerderde druk wordt ge noemd. In het boek komen 224 afbeeldingen voor en 8 kleurendruk-pagina's. Voorin prijkt een portret van de schrijver met zijn handteekening. Van dit handboek hebben wij bij vorige gelegenheden uitvoerige besprekingen ge plaatst. Het werk heeft zijn degelijkheid en bruikbaarheid voldoende bewezen. Gaarne bevelen wij ook deze nieuwe druk in de belangstelling van het publiek aan. WAARSCHUWING. Het is gebleken, dat hier en daar in het buitenland door opkooperl met Kruschen Salts geknoeid is. De fabrikanten waarschuwen daarom het publiek. Kruschen Salts in geen geval te koopen onder buitenlandse!» etiquet, doch uitsluitend in den alom bekenden poedervorm in onge schonden Hollandsche verpakking, terwijl de naam N.V. Rowntree Handel Maatschappij zoowel op de verpakking als op het etiquet gedrukt moet zijn. Alleen bij dit echte Kruschen Salts zult U baat vinden. E. GRIFFITHS HUGHES Ltd, MANCHESTER, Opgericht 1756

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 5