Mr Bijleveld contra de heer C. van Geelkerken Gemengd Nieuws* BINNENLAND. VACANTIE-ADRESSEN DONDERDAG 27 JUNI 1935 DERDE BLAD PAG. 9 Openbare debatvergadering te IJmuiden Over de vraag of een Calvinist lid kan zijn van de N.S.B. Te IJmuiden is een Openbare debatverga- öering gehouden tusschen A.R. en N.S.B. De samenkomst werd geopend door den Gewestelijk leider de heer Kok, die de spre- l.jrs, de heeren Mr. H. Bij le vele. en C. van Geelkerken, aan de propvolle zaal en bijzaal voorstelde. Rede Mr. H. Bijleveld Het eerst sprak Mr. B ij 1 e v e 1 d, die xich bepalen wilde tot de vraag of „een Calvi nist lid kan zijn van de N.S.B.". Dus niet 't individueele standpunt in deze allereerst, doch meer wat. uit de levenssfeer die van elkaar afstaat, blijkt. Spr. citeert dan uit het beginselprogram, met name de hour.ing der N.S.B. t.egenbver het Marxisme en zet dan in eenige breede trekken voor het gehoor uit een, wat het Calvinisme als levens, en we reldbeschouwing is, nl. de volkomen erken ning van Gods souvereiniteit op alle levens terrein, dus ook van den staat in gehoor zaamheid aan Zijn Woord'. Vooral in de openbaring van Gods genade op het terrein van de politieke organisatie der volken onder een Overheid. De Overheid is niet anders dan instrument om de gehoor zaamheid aan God mogelijk te maken, in den weg van het recht, naai- Goddelijke norm. In dezen tijd, gaat spr. voort, dient zich aan een eigen wereld, en levensbeschouwing, hier te lande genoemd N.S.B., die de preten tie voert, het geheele wereld, en menschen- leven te leiden onder het fascisme. Willen we dan weten het grondbeginsel der bewe ging, dan moeten we ons dus bezinnen op hetgeen dit fascisme kenmerkt, ook in het buitenland. Zoowel Mussolini als Hitler heb ben het alleen over de ontplooiing van den mensch en den staat als laatste doeleinde. Hoe denkt nu de N.S.B. over de ge hoorzaamheid aan oe Openbaring Gods in Christus. Daarover is in hun lectuur geen antwoord te vinden. Het leidend beginsel geeft ook geen vingerwijzing, niet in het minst zelfs, dat de bewe ging zich zou willen toetsen aan het Woord. Men wil wel een geestelijke beweging zijn, dooh tast het „onder mijnd" leven, alleen van de buiten kant aan. Men wil b.v. de arbeid her vormen op een geestelijk fundament, waarbij echter alleen humanistische waarden worden geponeerd. Daarom is het voor den Calvinist onaanvaard baar. Verder gaat de N.S.B. mank aan een toe kennen van een taak aan den Staat, ja die zelf einddoel is, van een zich zelf vrij makende mensch, n.l. een tot recht geworden Staat onderworpen, om vrij te zijn. Zelfs tot een ethische waarde en waarheid wordt ge proclameerd, terwijl God de Staat gaf, om het leven in gebondenheid mogelijk te ma ken. En tegenover den mensch neemt de beweging deze houding aan, dat die onder geschikt aan den Staat is en met z n bezit slechts leenman van de georganiseerde ge meenschap is. Gezien nu de officieele uitingen van deze beweging, die zich aandient als een geestelijke, en die nochtans zwijgt van elk beroep op Gods bevel, moet spr. met klem ontkennen, dat een Calvinist er lid van kan zijn. Door den heer Feitsma, als voorz. van Ned en Oranje, werd hierna aan den heer C. van Geelkerken het woord gegeven. Deze begon met tegenover de vraag van Calvinist lid der N.S.B., als belijdend lid der Geref. Kerken, te stellen, dat het zeer wel mogelijk is. Want beginnende bij Cal- vijns opvatting van de Staat, tot de vraag komende: Wat is een Calvinist?, constateert spr. dat ook daarop geen eenstemmig ant woord is. Spr. betoogt dan dat het Calvinis me geen eigendom is van een eenige partij. Komende tot dc vergelijking met buiten- landsche fascistische organisaties zou spr. kunnen antwoorden met Schotsche, Amen- kaansche en andere Calvinisten ten aanzien van politieke organisatie. Spr. wil zich bepalen tot het antwoord geven op de vraag in hoeverre het leidend beginsel dienstig is aan de uiting van het Calvinistisch beginsel in ons volksleven. Spr beroept zich daartoe op een verklaring van Mussert, dat hij voor het geheele volk (dus met inbegrip van het Calvinistisch .volksdeel) zoekt de zedelijke waarden van vaderlands- en naastenliefde. Hoe kan nu een calvinist samengaan met iemand die ontkent een eeuwig leven. Spr. is zelf als kennende de eenige troost, hiertoe gekomen ziende hoe zonen van het zelfde land ook in de dood kunnen samengaan aan het oorlogsfront. Zoo kunnen ze in 't zwaar ste met elkaar gaan, hoeveel te meer dan in het leven met elkaar schouder aan schouder staan. Ten aanzien van het staatsleven neemt de Calvinist in de huidige staat het standpunt van verwerping in, omdat deze staat uit de Fransehe revolutie komt, getuige de volks sou vereiniteit. en het algemeen kiesrecht. Dus tegen den neutralen staat, waarin vrij gespot en de zeden ondermijnd kunnen wor den. Daartegenover plaatst de N.S.B. dat de Staat moet zijn een Goóerkennende. Kerk en Staat, beiden yan Christelijke aard, de een echter confessioneel, de andere niet. Begin sel van de beweging is algemeen Christelijk, echter geen ohr. partij, omdat ze zich niet aan een belijdenis vastlegt. In onze staat voelt de atheist zich thuis. In ae oiganische Chr. Staat, vindt men tevens de corporatieve gedachte. Aldus naar Kuyper, de gegroeide volksgemeenschappen, hoewel spr. niet kan zeggen in hoeverre dit uit de maatschappij óf van ae overheid moet komen. Ziende nu wat de gemeenschap moet zijn, neemt spr. de officieele brochure 3 van het algemeen hoofdkwartier niet voor zijn reke ning, daar dit de opvatting is van een Hege- liagn. Hoe die tot de N.S.B. kwam? Daar aan hoeft spr. zich niet te onderwerpen. Wel brengt hij onder de aandacht, dat ook deze uiting van het algemeen menschelijke uit ging, want de ware vrijheid is zich over te geven aan den wil Gods. Repliek De heer Bijleveld repliceerende, sprak van een groote ontroering, nadat hij ge hoord had, hoe zijn opponent demonstreerde de verwarring der geesten op alle terreinen. Hoe samengaan met andersdenkenden in een gareel mogelijk is, ook uitgaande van een foute opvatting der buiging onder Gods sou vereiniteit! Categorisch vragend, wilde spr. antwoord: of de staat moet uitgaan van het recht, als volksgemeenschap, het leven naar Gods Woord, niet de eenheid maar juist de verdeeldheid openbaart? Komt het op ster ven voor 't vaderland aan, dan wordt ook de ongeloovige opgeroepen tot het volbrengen van Gods wet in deze. Zou de N.S.B.-er individueel al wil len gehoorzamen aan Gods bestel, dit vindt men niet in cte officieele uitingen in haar algemeen leidend beginsel. En de bekentenis van de Hegeliaansche brochure, dat de idee absoluut is, wordt door Mussert zoo verklaard, dat zelfs die beweging steunen kunnen. Want 't gaat niet aan om daar de be weging mee te verdedigen daar niet de volksbehoeften een aard primair zijn, maar de souvereiniteit alleen ontleend wordt uit Gods Woord. Door het offi cieel program wordt geleerd, dat de eenheid van de natie en de, goede zeden maatstaf zijn van het publieke leven. De fascistische, volksopvatting zou de algemeen christelijke opvatting dienstbaar willen stellen aan eigen beweging. Spr. wil zijn N.S.B.-mede- burgers bidden toch te buigen voor Gods Woord in volstrekte gehoorzaam heid. De heer v. Geelkerken tegen de aan val op punt 15 van het program opkomende, meende er de aandacht op te moeten vesti gen dat dit slaat op instellingen en rich tingen, die de eenheid en onafhankelijkheid der natie belagen of an-sich zedekwetsend zijn. Spr. wil als Calvinist persoonlijk wel evan gelisatie onder ons volk. Maar de beweging wil als algemeen Christelijk van aard, de afbrekende ondermijnende factoren in ons volksleven bestrijden. En dat zelfs de Geref. Kerkelijke pers het opneemt voor de bewa ring der tegenwoordige a.godsdienstige staat citeert hij uit „De Heraut" waarin opge wekt werd, de erfgoederen der vaderen (incl. dus algem. kiesrecht) tegen de N.S.B. te verdedigen. Spr. wil voorts door citaten bewijzen, dat niet bij hem de verwarring is, daar dit toch van Calvijn, Groen v. Prinsterer, Kuyper, moeilijk kan worden gezegd. Spr. wil met eenige practische voorbeelden aantoonon, dat het Calvinistisch beginsel in de handen der Christelijke partijen niet meer veilig is. Daarom kiest hij liever iets \roeger voor den strijd tegen de Volks-ontreligioneering, cian dat het zou moeten zijn met de bajonet van den communist op de keel. Hoe op onze grond mogelijk is, dat de nationale gevoe lens door het communisme kunnen worden bevuild en besmeurd, bewijst hij met te wijzen op 'n gedicht in „De Tribune". De vergadering die een zeer zakelijk en rustig verloop had, werd beëindigd met het „Mijn Schilt en de betrouen" gelijk was aangevangen met 't „Wilhelmus", le couplet. Fietsers door auto aangereden Een der slachtoffers overleden Op de straatweg vao Leeuwarden naar HarÜngen had ter hoogte van Midi urn een verkeersongeval plaats, dat eca dood» Te ongeveer 9 uur kwamen de boerenar beiders Sikkema en v. d. Valk vanuit de richting Achlun en wilden de hoofdver keersweg oversteken. Niet voldoende moet hierbij op het verkeer zijn gelet, wat tot gevolg had. dat de fietsers werden aangere den door een auto. komende uit de richting Franeker. De heer v d, Valk overleed kort na het onge val Zijn lijk werd naar het Algemeen Zieken huis te Harlingen vervoerd De heer Sikkema werd bewusteloos bi) omwonenden binnengedra gen Volgens ooggetuigen treft den autobestuur der geen schuld, daar voldoende signalen zijn ge geven Van dc auto waren koplampen en dc voorruit stuk geslagen. Het ongeval bracht in het dorp Midlum zeer veel verslagenheid teweeg. Vier slachtoffers van verkeersongeval Te Wijk Hoorn onder Alien a. d. Rijn In de wijk Hoorn onder dc gemeente A 1 f e n a. d. R ij n heeft gisteravond omstreeks zes uur een ernstig verkeersongeval plaats gehad, waarbij vier personen ernsüg gewend werden. Op genoemd tijdstip reed een bestelauto, waar in vijf personen gezeten waren en die van een virchpa'rtlj" uit Wilnis kwamen, in de richting van Leiden. Ter hoogte van de dakpannenfabriek van de firma H. van Leeuwen moest de wagen een links van den weg geparkeerd staande vracht auto en even daarna een rechts van den weg staande personenauto passeeren. Toen deze t de wagen gepasseerd moest worden, geraakte de autobestuurder, dc heer B. Tetro uit Den Haag. de macht OVCf bet stuur kwijt en io volle vaart botste de b.stelauto eerst tegen de personenauto aan. die hoewel op de handrem staande, ongeveer 20 meter voor (geschoven werd en kwam daarna via een houten hek in een droogschuur van c pannen fabriek tot stilstand. Door dc hevige schok vloog de bestuur der tegen de voorruit en werd hij ernstig aan het hoofd gewond. De naast hem zit tende mej. A. van Nieuwkerk. die eveneens met haar hoofd tegen de voorruit geslin gerd was. kreeg diepe snijwonden aan den hals en was er het ergst aan toe. Van de drie achter in den wagen zittende heeren. eveneens allen uit Den Haag af komstig. kreeg de heer T. Kreek, de eige naar van den wagen', verschillende hoofd wonden en een blessure aan het oog. terwijl ie heer J. P. Soijder een hersenschudding .pliep. Nadat door twee doktoren de eerste hulp ve leend waji, zijn allen per-ziekenauto paar Den Haag vervoerd. Dc beide wagens werden vrijwel geheel ver nield. terwijl jn de schuur van de dakpannenfa briek groote schade werd aangericht. DOOR TWEE WINKELRUITEN GEVLOGEN Motorrijder ernstig gewond Te Valkenburg is in de vroegte jongeman, die op een motor met zijspan de Nieuwe Weg afkwam, door twee vitrines hotel „Belle Vue" gevlogen. De motorrijder werd ernd;ig gewond en is naar het zieken huis te Heerlen vervoerd. Zijn motör werd zwaar beschadigd. De verongelukte, die niet direct in levensgevaar verkeert, is ongehuwd en woonachtig in Heerlen. NIET VERDRONKEN MAAR VERDWAALD Te Amsterdam was er groote conster natie op de Egelantiersgracht op het gerucht, dat een kind in de gracht was gevallen en moedelijk reeds verdronken. Al spoedig bega ven zich uit het publiek een paar personen te water oni naar het vermiste kind te duiken. Inmiddels was ook de politie van het bureau Marnixstraat in kennis gesteld van het onge luk. Op dat bureau bevond zich op dat oogen- blik een jongetje van ongeveer 7 jaar, die op de Nassaukade huilende was aangetroffen den weg naar huis kwijt was geraakt. De po litie bracht een en ander met elkaar in ver band en zij had juist gezien, want toen eeni- gen tijd later de vader van he1; vermiste kind, dat in de Egelantiersgracht zou zyn gevallen, op het bureau verscheen, kon hij zijn zoontje mee naar huis nemén. MISHANDELING TE BUSSUM De Vierde Kamer der Amsterdamsche Recht bank heeft een los werkman, die in de Stations straat te Bussum bij een ruzie zijn tegenstander, eveneens een los werkman, met een mes in den rug had gestoken, wegens mishandeling drie maan den gevangenisstraf opgelegd. g}eiUdec&uuhciw'Jandfiasta. DOOS 20 CT.—TUBE 40 e Hevige onweders boven ons land Het korte onweer, dat Maandag en Dins dag boven Friesland losbrak, heeft heel wat schade aangericht. In Noordwolde werd het huis van de weduwe Postma getroffen, it mee den geheelen inboedel afbrandde. il van koeien werden in de weiden gedood. Te Suawoude sloeg de bliksem in een wagen met hooi. De hooier Bergsma werd door den bliksem getroffen en bewusteloos opgenomen. Weer bijgebracht bleek hij ge deeltelijk verlamd te zijn. Een der paarden werd doodgeslagen, wagen en hooi verbrand den. Hier en daar ging het onweer gepaard met hagel- en regenbuien van ongekende hevigheid, die heel wat schade aan ruiten en veldvruchten aanrichtten. Elders werd Ujdens het onweer een windhoos opgemerkt, die hoopen hooi meters ver meenam. In de omgeving var. Koote viel een hagelbui, zooals daar nog niet beleefd is. Takken van boomen werden afgerukt, jonge vogels wer den uit hun nesten geslingerd. Zelfs kuikens in de ren werden door de dikke hagelsteenen gedood. De hevige bui duurde ongeveer 20 minuten cn aan de veldvruchten is groote schade toegebracht. Boven Heerenveen en omstreken ont lastte zich een onweer, dat van ruim één tot half drie 's nachts duurde. In het Meer sloeg de bliksem in de lichtleiding in de woning van G. Kuiper, fabrikant van rieten meubelen, zonder echter brand te veroorzaken. Hier en daar werden ook telcfoonleidingen getroffen met de daaraan verbonden storin gen. De herhaalde onweders met hagelbuien werken zeer vertragend op den hooioogst, zoodat er boeren zijn, die nog maar heel weinig hooi in de schuur hebben kunnen brengen. Boerderij in de asch gelegd. Bjj het zware onweer van Woensdagnacht sloeg te ongeveer 2 uur de bliksem in de boerderij, bewoond door den landbouwer J. H. Koers te Hoogekamp aan den Rijks straatweg De brandweer kon niets uitrichten zoodat de geheele boerderij en de inboedel een prooi der vlammen werden. Eenig vee kwam vorts in de vlammen om. De schade wordt door verzekering gedekt. VERMIST KNAAPJE VERDRONKEN Uit 6e Zuid-Willemsvaart onder de gemeente Mjerlo is opgehaald het lijkje van het achtjarige roontje van den heer v. W.. wonende in Binnen Dungenstraat tc Hclmcod. Het knaapje werd sinds Zaterdagmiddag vermist. GEARRESTEERDE MORPHINIST IS DUITSCH VLUCHTELING Men zal zich herinneren, dat een paar weken geleden een vreemdeling bij een apotheker te Amsterdam op een recept vao een geneesheer heeft getracht morphine te krijgen De apotheker, die de zaak niet vertrouwde, kwam te weten, dat het recept valsch was en de vreemdeling viel in handen der politie. De arrestant was ziek en werd opgenomen io een ziekenhuis. Uit een nader derzoek is gebleken, dat men te doen had een apotheker uit Berlijn. Schirokauer genaamd, Deze man was na den oorlog morphinist ge den. Hl| is zijn Duitsche vaderland ontvlucht gens het uitgever» van geschriften cn omdat hij zich ook aan oplichting heeft schuldig gemaakt. De man is ter beschikking gesteld van officier van Justitie. Over zijn uitlevering zal la ter worden beslist. VERDRONKEN Te Wateringen is het zesjarig dochter tje van de familie van W. in een onbewaakt ootrenblik in een sloot naby het ouderlijk huie geraakt en verdro .ken. BOERDERIJ AFGEBRAND Te Heerenveen is door onbekende oor zaak de groote boerderij van den heer M. Zwart te Wijkei tot den grond 'ioe afgebrand. De boer en het personeel waren naar het land, terwijl de vrouw het vee molk. Door het in slaan van de ruiten wist men nog tijdig eer kindje van zes maanden in veiligheid te bren gen. Een dertigtal varkens kwam in d» vlam men om. Van den inboedel kon niets worden gered. Verzekering dekt de schade. DOOR EEN MOTORRIJDER AANGEREDEN Vóór de stopsfcreep op de hoek van de Bil- derdyk straat er de Kinkerstraat te Am ster d a m wachtte gister te ongeveer half vier een motorrijder tot het stopbord zou draaien. Toen dit was geschied lie»: hij zijn motor met een ruk vooruitschieten in de richting va Overtoom. Zoo groot was zijn vaart dat hij 'n 65jarige vrouw o»e de rijweg wilde overste ken niet kon ontwijken. De vrouw werd tegen den grond gesmakt en bleef zwaar gewond liggen. Met een gebroken been, een ontwrichte schouder en een gapende wonde aan het hoofd is zy in ernstige toe&and naar het Wilhelmi- nagasthuis vervoeru. Tegen den motorrijder, e 22-jarigen jongen man is door de politie proces-verbaal opgemaakt. Het motorrijwiel dat pas gerepareerd was en waarmede de jongen een proefrit maakte, is in beslag ge nomen. TEXEL or de meeste Nederlanders is Texel een onbekend land. Hoogd-ens weten zij, dat het eiland is, de eerste van de Waddenreeks, en dat er zooveel schapen zjjn. Beide kentee- kenen zijn juist, maar dat er véél meer is, dat heeft ons een bezoek geleerd, dat wy dezer dagen daar brachten. De Reederij van der Schuyt heeft met het getij de baken»; verzet enorganiseert nu ook tochten per touringcar. Verleden jaar nog in bescheiden mate, dit jaar op grooter schaal. - :r is moed voor noodig een trip op touw te zetten van Rotterdam via Den Haag en Leiden, met aansluiting te Alkmaar uit Am sterdam, naar Texel. Maar 't loont de moeite 'wy hopen, dat in grocte belangstelling de firma Van der Schuyt haar belooning mogo vinden. eds de tocht op zich zelf is een genot. Prachtige landstreken worden doorkruist, waar we nu alleen maar noemen willen Aerden- hout, Bergen, Schoorl. In Den Helder wordt overgevaren met de Teso (Texelsche Stoomboot Onderneming), vennootschap van en vóór de Texelaren. Een schitterende boot (er zijn er drie) bracht ons in ongeveer veertig minuten over de Noordzee naar eiland. Dat deze onderne ming wèl steik de belangen der bewoners be hartigt, bleek oas o.a. hieruit, dat kinderen die een opleiding willen hebben die niet op Texel te verkrijgen is (H.B.S. bijv.) gratis worden vervoerd. Het gemeentebestuur en de V.V.V. zijn ook voortvarend genoeg om de trek naar Texel te bevorderen. Een Jeugdherberg op een der mooiste gedeelten, Kamphuizen zoo modern mogelyk ingericht, verschaffen goedkoope lo gies-gelegenheid. Óp aanvraag is verkrijgbaar een lijst van pensionhouders en, wij hebben onszelf van kunnen ovei»;uigen, er zijn beste hotels. Tot zoover het zakelijke gedeelte. En nu nog at van Texels natuurschoon. Veel kunnen we daarvan, gezien de beperkte ruimte, niet zeg gen; bovendien hebben wij helaas niet alles kunnen zien. Maar wat we gezien hebben, treft verre onze verwachtingen. Prachtige duinenreeksen, some een breedte van veertig minuten loopen, wisselen op 't eiland af met bosch en wei. Al direct vallen op de zacht glooiende weiden, van elkander ge scheiden door „tuunwoallen", welke tevens be schutting bieden aan de schapen. Daarnaast indt men golvende graanvelden met flinke boeren hofsteden. De natuurliefhebbers vinden nog ongerepte woeste gronden met plan ten, waarvan er honderden soorten zijn opge merkt. En vogelliefhebbers zullen hier het land der beloften vinden. Tureluren, grutto's, scholeksters, kemphanen, kluten, weide- en moerasvogelis vormen er aparte kolonies, welke ook speciaal beschermd worden. Strand- en badgasten kunnen terecht op het uitgestrekte strand van De Koog, een dorpje dat zich de laatste jaren hierop ook volledig heeft toegelegd, waar men nog zoo zoo vrij is als een „vogel in de lucht" en waar óók vrije duinen zijn, waar men naar hartelust kan rond dwalen en kampeeren. Tenslotte liefhebbers van oude geveltjes i kerken, vinden hier stof genoeg om er een geheele vacahtie d-^or te brengen. Zij, die een rustige, prettige vacantie willen hebben, kunnen dit in Texel vinden. Maar ook de ééndags-tochten van de Reederij van der Schuyt zijn van dien aard, dat wij die hartelijk kunnen aanbevelen. Een aankondiging hiervan zullen onze lezers in ons hlad binnenkort kun- lezen. Maar reeds hij voorbaat mogen wij de firma van der Schuyt èn de V.V.V. van Texel èn de Teso succes toewenschen bij hun pogingen Texel m«er bekend te maken bij eigen volk. Officieele Berichten EERE-MEDAILLE ORANJD-NASSAU-ORDE Toegekend POSTERIJEN t büpost-, telegraaf- onlngen. Stecntllsl bjj den PTT-dlenst L. Sütama Harderwijker wethouders De Chr. hist fractie spoort tot eenheid aan In Harderwijk zijn in 1931 moeilijkheden geko men in de anti-rev. kiesvereeniging. Er kwair scheuring. En deze bleef tot nu toe. Twee anti- rev. kiesvereenigingen deden aan de stemmng mee. En brachten ieder twee leden in den raad. Wat moet er nu gebeuren, vroeg de Chr. hist, kiesvereeniging zich af. Zij is van oordeel, dat de antirév. groepen een wethouder bchooren te i« veren en zij wil dit bevorderen. Maar ze ste de eisch. dat de anti-revolutionairen het dan eer. onder elkaar eens moeten zijn. In die geest schreef zij aan de anti-rev. Kies- VRIJDAG 28 JüN! HUIZEN 1875 M. Alg. programma, ver. zorgd door de K.R.O. 8 00—9.15 en 1000 Gram.pl. 11.30—12.00 Voor zieken en ouden \an dagen. 12.15 Gram pl. en orkestconcert. 2.10 Schiagzrn.uzlek. 3.00 Gram.pi. 3.-10 4 00 Zang en piano. 4.15 Gram pl. 4 40 Zang en piano 5.00 Lezing. 5 30 Orkestconcert en gram.pl 7.15 Lezing. 7.35 Gram.pl. 8.00 Vaz Dias. 8.05 Schlagermuziek eo gram.pl. 9 45 Orkestconcert. 10.30 Vaz Dias. Gram pl. 10.45 11 30 Orkes'.coocert. 11.30— 12.00 Gcam. HILVERSUM 301 M. 8.00 VARA. 12.00 AVRO. 4.00 VARA. 8.00 VPRO en AVRO. 11 00-12.00 VARA. 8 00 Orgelspel J. Jcog. 8 30 Geam.pl 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 Declamatie F Nienhuys. 10.35 Gram pi. 11.00 Vervolg declamatie. 11.20 en 12.00 Gram pl. 12.30 Kovacs Lajos' orkest en gram. pl. 2 00 Voordracht A. v d. Moer. 2 30 Gram. pl. 2.50 Zang door Nettie Nije en Maria Wolf (beiden sopraan) A. d. vleugel: E. Veeo. 3 10 De AVRO-Decibels olv. E. Meenk. 4 00 De Zonnekloppers olv. C. Steyn. 5 00 Kinderuur. 5.30 Orvitropia olv J. v. d. Horst. 7.00 Juridische causerie Mr. R. v #1. Heide. 7.20 E Walis (viool). I Rossican (piano) en C. Steyn (orgel). 7 50 Vaz Dias en herh. SOS-ber 800 Dr. K. F. Sparnaay: Enkele grepen uit het Johannes-Evangclie. 830 Residentie-orkest olv. Carl Schuricht (uit het Kurhaus te Seheveningen). Om ca. 9.15 gesprek tusschen D. Hans en Ds. E. D. Spelberg. 10 15 Vrijz. Godsd. Persbureau. 10.30 Prof. Dr. A. H. v. Bakel: Wat deed en doet „Het Ned. Bijbelgenootschap". 11.00 Jazzmuziek (gr.pl.). 11.3012.00 Gram.pl. DROFTWICH 1500 M. 10 35-10.50 Morgen wijding. 11.20 Orgelspel R. New. 11.50 Voor de scholen. 12.10 Het Trocadero-Cmema-or- kest olv. A. v Dam. 12 50 BBC-<lansorkest olv H. Hall. 1.35 Het Grinke-trio. 2.20 Voor de scholen. 3.35 Het Schotsche Studio-orkest. 4 05 Gram pl. 4 35 E Colombo's orkest. 5.35 BBC-dansorkest olv. H Hall. 6.20 Berichten. 6.50 en 7.05 Lezing. 7 25 Bach-concert 7 50 BBC-Militair-orkest olv. O Donnell. 8 30 ,.T'ne Mystery of the seven cafés", hoorspel 9.20 Speeches aan het National Allotments Socie ty D.nner 9.50 Berichten 10.20 Causerie. 1035 BBC-orkest. koor cn solisten olv. Sir Hcory Wood. 11.35—12.20 Harry Roy en zijn Band. RADIO PARIS 1648 M. - 7 20 en 8 20 Gram.pl, 12.35 Orkestconcert olv Gaillard. 3 20 Gram. pl 8.20 Zang. 905 Concert mmv. solisten, koor en orkest olv. Lahjs. Hierna: dansmuziek. KALUNDBORG 1261 M. - 12 20-2 20 Strijk orkest olv Thvregod. 3 20—5.20 Omroepor kest olv Reesen. 8.20 Kerkdienst. 9.20 Piano recital. 9 45 Gram pl 10 30 Operettemuziek olv. Mahler. 11.20—12.50 Dansmuziek. KEULEN 456 M. 6.35 Orkastconcert. 12 20 Concert uit Frankfort, mmv. orkest en solis ten. 2.35 Gram pl. 4.20 Koorconcert mmv. so listen. 5.20 Kamerorkest olv. Hagcsted. 7.20 Omroepkwintet. 8.35 Volksliederen mmv. so listen en koor olv. Breuer. 9 50 Omroeporkest olv Kiihn. mmv. Peter Anders (tenor). 11.20 12.20 Populair concert uit Stuttgart. BRUSSEL 122 en 484 M. - 122 M.« 12 20 Salcnorkest. 1 30-2 20 en 5 20 dito. 6 35 Om roeporkest olv Doubez 7.35 Gram pl. 8.20 „The Fairy Queen" van Purccll. Hierna tot 11.20 populair concert. 484 M.: 12 20 Gram pl. 12.40 Zang. 12 50 Omroeporkest olv. Douliez 1.40 Zang. 1.502.20 Gram.pl. 5.20 Kamermuziek. 5.50 Cello-recital. 6 35 Gram.pl. 6.50 Piano-recital. 7.35 Gram.pl 8.20 Voor oud-strijders. 9.40 Zang. 9.50 Hoorspel. 10 30-11.20 Gram.pl. Dju,Tr.~r!L? VSENDER 1571 Meter. 8 35 Zie Keulen. 9.05 „Das kalte Hcrz van M. Lothar (tekst van G. Eich). 10 20 Berich ten. 10.50 Piano-ree:tal. 1105 Weerbericht. 11 20—1220 Populair concert uit Stuttgart. Nu de vacantietijd weer aanbreekt en velen onzer lezers de krant aan hun vacantie-adres willen ontvangen, ver zoeken wij dezen vriendelijk de tijde lijke adressen zoo spoedig mogelijk, liefst drie dagen van te voren, aan de administratie schriftelijk op te geven, met duidelijke vermelding van het vaste adres en het vacan- t i e-a dres, de data van begin en einde der vacantie. Komen de aanvragen op het laatste oogenblik, dan is het niet zeker, dat men aan het nieuwe adres direct den eersten dag de krant ontvangt, terwijl dit toch zeker door de lezers, evenals door ons op hoogen prijs zal worden gesteld. TOEN MOEDER WAS HEENGEGAAN Een klein nichtje bij zeven neven HOOFDSTUK VII Vredel? (16 's Middags aan tafel voelde ik mij wat meer dan gewoonlijk op mijn gemak. Oom noemde mij zijn leeuwerikje en vond dat ik er slecht uitzag, waarop tante zei, dat ik hoofdpijn had gehad, maar zelf wel wist waardoor, en dat het mijn eigen schuld was. Het gevolg hiervan was natuurlijk dat aller blikken zich op mij vestigden en ik zoon kleur kreeg, dat ik wel onder tafel had willen kruipen. Evenwel diende ik op mijn plaats te blijven zitten en te bedenken, dat ik die vernedering verdiend had. Tante zei niets meer, maar keek mij met een veelbe- teekenenden blik aan. „Kom aan!" zei oom, „ik boud met van die tooneelen. De Zondagavond is mijn eenig rustig oogenblikje en dat wil ik niet bedor ven zien". „Blijft u bij ons, papa? nepen verschillen, de stemmen. „Ja, kinderen, als je mij ten minste de deur niet uitjaagt". „O hoe heerlijk! papa blijft thuis riepen de jongsten. Ik was er ook blij om. want oom, voor wien ik eerst zoo bang was, scheen mij nu juist het meest op mijn gemak te zetten, of schoon hij zich niet veel met mij bemoeide. Over het algemeen sprak hij weinig en dan nog altijd op dienzelfden toon, die mij eerst zoo bevreesd had. Mijn neven waren ook minder twist, en plaagziek dan anders en ik bemerkte wel dat oom meer van mij hield dan tante. Onder het eten vertelde ieder op zijn beurt^ wat hij dien dag gedaan had:, sommigen hadden een wandeling gemaakt. Piet was met zijn moeder naar Versailles geweest en allen hadden zich evenzeer vermaakt. „En wat heb jij gedaan, klein vogeltje", zei oom tot mij, „je hebt toch al dien tijd niet te bod gelegen?" Ik antwoordde zoo zacht mogelijk, opdat hij mij alleen verstaan zou, dat ik bij Thérèse en Frans geweest was. „Frans!wie is Frans?" „Dat is Thérèse's kleine jongen uit haar vroeger huwelijk", zei tante. „O!" zei oom, „dat is nog <«*n patiëntje van mij; voor twee jaar behandelde ik hem, dat herinner ik mij nu, een grappig, deftig kereltje. Het arme kind was toen erg ziek". „Ja, dat heeft hij mij verteld", zei Paul, „maar hij weegt nu zoo zwaar als lood, en wat een dik gezicht heeft hij!" „Hij zat op de trap toen ik thuis kwam", zei Albert, en het ventje vond het lang niet aardig dat hij voor mij moest opstaan. Hij vroeg mij met een heel ernstig gezicht: „Wat moet u hier doen, mijnheer?" „Als lk hem maar aanzie, dan moet Ik al lachen", hernam Paul. „Ik zal hem eens halen, dan kan papa hem zien". Tante had er op tegen en Albert .zei, dat de kleine snaak niet in de eetkamer behoorde te komen, maar Paul deed alsof hij niets hoorde en liep spoedig weg. „Laat hem maar begaan", zei oom, „lk ben nieuwsgierig mijn voormalig patiëntje weer te zien". Na een oogenblikje kwam Paul toiug met den dikken Frans, die schitterde van ge noegen, op zijn schouder. ,I\om, jongeheer", zei Paul, „maak je compliment voor het eerwaardig gezel schap" Frans zette een leelijk gezicht en trok aan zijn haar. „Zie je dien heer vlak over je?" Frans keek aandachtig naar oom. Hoe vind je hem?" Met angst verwachtte ik zijn antwoord op deze onvoorzichtige vraag, -■want ik achtte hem best in staat te antwoorden dat hij hem heel leelijk vond. maar na een oogenblik nagedacht te hebben, <ei hij: „Hij draagt een bril..." „Ja. dat vind je zeker heel mooi. niet waar? Welnu dip mijnheer, met den bril op, wenscht de kennismaking met ie te hernieuwen; ken je hem nog?" „Neen!" „Nu, dan zit je geheugen nog niet diep; hij beeft je leven gered. Daal van je ver heven zitplaats af en ga hem bedanken." Frans gehoorzaamde, want hij was niets verlegen en meende overal welkom te zijn. Onm had pleizier in zijn vrijmoedigheid, tikte hem op de wangen en gaf htm een amandel. ..Ik houd meer daarvan" zei nij, en wees met zijn kort vingertje naar de taart die midden op tafel stond. „Wil je ze heelemaal hebben? vroeg „Ja, dat wil ik wel", antwoordde de jon gen met oogen, die van vreugde schitterden. ,En mogen de anderen dan niets heb ben?" „O! die krijgen een anderen keer wel." „Dat is zoo kwaad niet bedacht, maar misschien hebben zij er liever nu een stuk je van." „Misschien wel", zei Frans, deftig het hoofd schuddende, „maar ik vinu beier dat zij eens een anderen keer krijgen; alleen die daar zit mag een klein stukje hebben." Naar de richting van zijn vinger te oor- deelen, meende hij mij. „Hoe goedhartig!" zei Paul lachend. „Het is bespottelijk, om dat ongemanier de kind hier te brengen", zei tante, terwijl zij de taart in tien gelijke stuiken ver deelde en die daarna aan Willem taf om zerder rond te dienen. Willem, die altijd stipt en or lelijk diende volgens de regelen der kunst: eerst de nouw des huizes en dan de dokter, zooals hij zei; verder ging hij de rij af cn kwam het laatst bij mij. Frans stond tusschen oom en mij in en zijn gezient werd hoe langer hoe bedenkelijker, naarmate de schotel dunde. Er bleef nu nog maar een enkel stukje taart over. Ik stak de band uit om het te nemen, niet voor mijzelf maar voor Frans, toen een flinke klap, dien ik reeds meer gevoeld had. de taart onder de tafel deed vallen. „Stouterd!" zei Frans, ,je neemt ook alles." „Net was voor iou, Frans, maar nu ligt het op den grond.' „F.n ongelukkip heb ik er op getrapt", zei Willem plechtig. Frans begon erg te huilen, „Wat een geweld", zei tante ongeduldig: ,.je had ons die tooneelen kunnen bespa ren, Paul, door dien kleinen huilebalk beneden te laten." Paul stond op en nam Frans op den arm. „Kom, mijn jongen; als wij *oo slecht ontvangen worden, zullen wij maar weer heengaan. Veeg je schoenen af, want ze zijn zoo vuil." Frans gehoorzaamde snikkend aan dit bevel, toen hij zich eensklaps stil hield en gewillig meeging... Daarvoor moest natuur lijk een reden zijn en dat was zou, want toen de deur dicht ging, zag ik dat Trans den mond vol had en een groot stuk taart in de hand hield. Paul had hem dus hot beste getroost. Het gebeurde van den vorigen avond zat mij nog zoo versch in het geheugen, d-.t ik zoo ver mogelijk verwijderd bletf an hot hoekje waar ik toen in slaap »vas gevallen: evenmin durfde ik aan de groote verlichte tafel gaan zitten. Daarom bleef ik bi den schoorsteen staan bij ooms leuningstoel, waar ik mij minder eenzaam gevoelde. „Wat zullen wij vanavond ee is doen?" vroeg één van allen. Als antwoord op die vraap, nam Ernst een tijdschrift op en zei: „Hierin komt een belangrijk stuk voor." ..Altijd geleerdheid", zei Jacob; „laat ons liever een mooi vers lezen." „Verzen!"... riep Paul plagend, ia graag verzen; Het leven is toch niets anders dan poëzie, vooral zoo pas na het eten. Ik zal je een vers voorlezen, want mijn zakken zitten er vol van. daargelaten nog mijn hart dat van poëzie overvloeit." Hij nam een gevouwen Dapirrtje uit zijn jaszak en begon met een hoogdravende stem te lezen: 'k Houd van den wind» die loeit, dc wolken laag verdrir^end, k Houd van 't gebrul der polf, op 't strand te bersten springend. Maar 'k houd nog meer van u... Juist op het fraaiste gedeelte w*rd het vers afgebroken door Jacob, die heftig op zijn broeder aanvloog, hem het papier ont rukte, in duizend stukken scheurde op in het vuur wierp. Hij keerde zich 'oen rood en bevend van toorn tot Paul en zei: „Dat vind ik laag..." „Laag! om zulke fraaie verzen voor fe lezen, alleen om den dichter te hew* nderen die te bescheiden is om zich le nc.f-men?" „Je doet het alleen om mij voor den pek te houden, dat weet je best." „Je miskent mij vreeselijk; indien iemand in mijn hart kon lezen!" Ernst nam daarop het woord: ..Jacobs verzen zijn belachelijk, maar :e zoudt ze toch zóó nog niet kunnen maken. Paul" zei hij. Nadat Ernst dit onpartijdig oordeel had uitgesproken, ging bij. met de hand onder het honfd, voort met lezen en screen verder niets te bemerken van hetgeen er om hem voorviel. „Ik houd niet van lezen". zei fje»; Jaten ij maar een spelletje doen." „Toeh geen snelletje, waarbij men moet denken!" riep Maurits. Wordt vervolgd)

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 9