Nieuw tarief van invoerrechten DONDERDAG 27 JUNI 1935 TWEEDE BL'AD' PAG. 5 Bij het 500-jarig "bestaan van Bad Virbel bij Frank fort kwamen de omliggende dorpen feestgaven aan bieden. Harheim komt met een bootje smeerkaashet plaatselijk product. Een wolkbreuk maakte een eind aan den tweeden dag van de wedstrijden om het wereldkampioenschap tennis op de banen van Wimbledon. Met dekzeilen worden de banen tegen het water beschut. Gedienstige buren steken de béhufpzame hand uit bij het redden van den inboedel, uit een door den y, bliksem, .getroffen boerderij te Wclgeningen. Aan lange lijnen hangen vlaggen en vlaggetjes over het Rapenburg te Leiden in verband met de komende lus trumf eesten. EERSTE KAMER .Verzorging van behoeftigen bij ongevallen Een senator aan het verkeerde adres Zuiderzeefonds 1935 Minister Oud weerspreekt R.K. legenden Overzicht Vergadering van 26 Juni 1935 De 'Eerste Kamer toonde zich voor den ■Jhennoraeterstand immuun en heeft giste ren dapper vergaderd, en geredevoerd. De heer v. d Hoeven zag zelfs kans record houder te worden van de langste redevoe ring, waarvoor intusschen weinig belang stelling bleek te bestaan. En vandaag gaat de Kamer weer onvervaard verder: Zuider zee en Verkeersfonds. Daartusschen in worden in de afdeelingen nog een aantal .wetsontwerpen onderzocht. -Allereerst was aan de. orde een wijziging ,vah 4.6 wet tot regeling van het Armbe stuur, waarin o. in. de gemeentelijke aan sprakelijkheid voor de verpleegkosten wordt geregeld bij opneming in geval van een on geluk of van plotseling opkomende ern stige ziekte. Die kosten zullen voortaan ten laste ko men van de gemeente waar de behoeftige woont. Ook wordt een voorziening getrof fen ten behoeve van gemeenten, waar men „inrichtingen bestemd tot duurzame ver zorging van hulpbehoevenden"' vindt. Ont staat voor een verpleegde armlastigheid, •dan zal in de toekomst geacht worden, dat de hulpbehoevende met betrekking tot de verlèening en voortzetting van de onder steuning zich bevindt in de gemeente waai de hulpbehoevende meer duurzaam verblijf had, toen do opneming in de inrichting plaats had. Zooals altijd waren er ook nu verder gaande wenschen. De minister van Binnen- landsche Zaken verklaarde die te kennen; mocht de urgentie er van nieuwe wijziging noodig maken, dan zal zij worden voor gesteld. De 'algemeen gewaardeerde wijziging ging er z. h. s. dobr, evenals een onteige ning te Utrecht in verband met den aan leg van een sportinrichting. De heer Moltmaker oordeelde het nuttig Öe Kamer zoo wat een uur op te houden •door te spreken over de belemmering van Utrechts uitbreiding tengevolge van de „vèrboden kringen", die met den fortengor del samenhangen. Minister de Wilde moest terecht naar Defensie verwijzen. De roode senator scheen echter dermate van z'n hobby bezeten, dat hij de afdoendheid van deze verwijzing niet tot zich kon laten doordringen en zelfs voor de derde maal onvruchtbaar het Bioord yoerde oyer dit ortdejayerp. Vrij langdurig is gesproken over de nieu we Tariefwet. De bepalingen daarvan wa ren bij Kon. besluit reeds in werking steld. m.et ingang van 1 Juli 1934. Achteraf moest krachtens de Machtigingswet van 17 Mei 1934 goedkeuring door de Staten-Gene- raal plaats hebben. Deze nieuwe Tariefwet geldt technisch en fiscaal als een belangrijke verbetering. Dat werd o. ai ook erkend door den heer v. d. Bergh, dié echter eenige bedenkingen ont wikkelde tegen de formeele totstandkoming der wet. De heer de Zeeuw bleek het daar mee eens; deze soc.-dem. beriep zich op de Machtigingswet, maar bleek haar inhoud niet te kennen. De minister toonde n.l. aan, dat "deze wet zeer opzettelijk rekening houdt met gevallen als waarmee we hier te doen hebben. Prof. Diepenhorst heeft in een veelszins geestige rede gewezen op den radicalen om zwaai in onze handelspolitiek, die vroeger op den eenzijdig vrijen invoer was geba seerd. Er is uitverkoop gehouden van de voorheen hartstochtelijk verdedigde dog mata der vrijhandelsleer; de actieve han delspolitiek heeft haar intrede gedaan, zij het ook dat systematischer doorvoering noo dig is. Ook de heer v. Lanschot liet zich in dien geest uit. Echter meende deze afgevaar digde daaraan nog enkele andere beschou wingen te moeten vastknoopen. Hij leidde 'deze in met de vreemd aandoende opmer king, dat het algemeen bekend zou zijn, dat over de tarievenpolitiek in den boezem der Regeering nogal eenig verschil van meening bestond, terwijl homogeniteit op dit punt zeer gewenscht is ten einde onze nijverheid door middel der Tariefwetgevine en de Machtigingswet te kunnen beveili gen tegen hetgeen haar van buitenaf be dreigt. Dat klonk als een reflex van de wonder lijke beschouwingen en beweringen in een deel der R.K. pers vooral in het Zuiden na het aftreden van minister Steen- berghe. Deze heeft zelf daarover spoedig vonnis gestreken om aan de vervalsching der volksopinie een eind te maken. Met de politieke kletspraat is het toen wat geluwd en het minder fraaie figuur van een deel der R.K. voorlichters des volks kon worden geconstateerd. Het brandmerk was er door den oud-minister van Economische Zaken reeds op gezet; door anderen behoefde dat niet meer te geschieden. Dc heer v. Lanschot adviseerde ten slotte druk gebruik te maken van de Machtigings wet in gevallen, dat onze industrie schade lijdt van buitenlandsche maatregelen, b.v. de Belgische devaluatie. We vinden dit een leerzaam advies. Niet dat de Regeering het noodig heeft. Zoo noodig en mogelijk zal zij de Machti gingswet ter bescherming van Nederland- sche belangen stellig gebruiken. Zoo een voudig is dat echter nog niet Dat bewees de heer v. Lanschot, al sprak hij het niet uit. Want wat bleek uit den vorm van zijn advies? Allereerst, dat devaluatie elders voor een land als het onze moeilijkheden meebrengt. Begrijpelijk. Zoowel onze export als onze impori ondeiyinden dat, De concurrentie wordt moeilijker, zoowel op de buitenland sche als op de binnenlandsche markt Wat kan er nu gebeuren als'we dan het advies van den heer v. Lanschot volgen en b.v. de "Invoerrechten verhoogen? Het in te voeren product wordt op de binnenlandsche markt niet goedkooper tot nadeel van den kooper; de oude prijs wordt wat misschien niet zoo erg is ge handhaafd. De concurreerende binnenland sche industrie moet voor haar in te voeren grondstoffen uit het gedevalueerde land ook al komen ze vrij binnen meer beta- I len en dan zien we ons toch weer in on gunstiger conditie geplaatst Maar dat is niet de eenige mogelijkheid. Het buiten land ervaart, dat we zijn invoer willen be moeilijken door onze verhoogde invoerrech ten. Men kan er zeker van zijn, dat prompt een belemmering van onzen uitvoer zal vol gen. En zoo schieten we niet op. Het is heusch niet zoo eenvoudig om met succes op te treden met het door den heer v. Lan schot aangegeven middel. Wie dat bedenkt, kan begrijpen, dat voor dit doel van de Machtigingswet nog slechts een zeer spaar- zamelijk gebruik gemaakt is kunnen wor den. Met handelspolitieke maatregelen loopt men niet zelden in een kringetje rond. Intusschen, zoo verklaarde minister Oud, wordt thans speciaal van de zijde van Eco nomische Zaken onderzocht of hulpbehoe vende industrieën met de Machtigingswei zouden kunnen worden geholpen. Veel van wat Prof. Diepenhorst had be toogd, moest de minister in feite toestem men, al legde hij allen nadruk op de om standigheden, die hadden geleid tot een Tariefwet met beschermende nevenwerkin gen. Maar dit was het voornaamste nog niet van wat minister Oud te zeggen had. Hij greep de rede van den heer v. Lan schot aan als een welkome gelegenheid om het zijne te zeggen van de praatjes, die in verband met liet aftreden van minister Stecnberghe waren rondgestrooid, maar eiken feitelijken grondslag misten. Waar zoo vroeg hij haalt men het toch vandaan, dat er in den boezem der Regeering oneenigheid zou zijn geweest over tariefs- en handelspolitiek? Daar is geen kwestie van. Theoretische vragen spe len in dezen moeilijken tijd geen rol; wel moeten veelzijdig allerlei belangen tegen elkaar worden afgewogen. En dat is niet zoo eenvoudig; minder eenvoudig dan ve len in en buiten het parlement meenen. Met minister Steenberghe is daarover geen verschil van gevoelen geweest. Het mee- ningsverschil liep alleen over de devaluatie Het is niet in het belang van ons volk ach ter deze zaak meer te zoeken dan er ach ter zit en allerlei niet bestaande tegenstel lingen te construeeren. Dat was duidelijke taal. Wie §r zich aan houdt, misvormt het po litiek gebeuren niet tot valsche romantiek en bedenkelijke sensatiezucht, welke haar ontstaan vindt in fantasie en het zoeken van niet bestaande tegenstellingen, om aan eigen optreden meer relief te geven. Natuurlijk werd het wetsontwerp z. h. s. aangenomen. Met de begrooting van het Zufderzeefonds voor 1935 werd een begin gemaakt De heer v. d. Hoeven hield een uitvoerige verhan deling over de bestaande vrees voor onvol doende ontzilting van het IJselmeerwater. Hedenmiddag te 1 uur gaan we yooyt yerslag De Eerste Kamer is om ell? uur In openbare vergadering bücengeko;neo. Allereerst was aan de orde een wijziging der wet tot regeling van. het Armbestuur De heer HEERKENS. THIJSSEN tr.k.) sprak de hoop uit. dat b(J een volgende wetswijziging onder „verpleegkosten" niet alleen „kosten van behandeling" zullen worden begrepen. Voor de wyzlging van. wet werd den minister dank gebracht. Minister DE WILDE antwoordde, dat goede wetsinterpretatie meebrengt, dat ook de kos ten van verzorging onder verpleegkosten val len. Zoo noodig zai tot wetswijziging worden overgegaan. De zaak van de gezinsverpleging zal. zoo noodig. nader onder de oogen worden gezien. Z.hst. werd he't wetsontwerp goedgekeurd. Onteigening te Utrecht Een onteigening te Utrecht In verband met den aanleg van een sportinrichting, gaf den heer MOLTMAKER (s.d.) aanleiding tot de vraag, waarom deze zaak zoo lang geduurd had en of het fort Vossegat niet kan verdwijnen. Dan kan Utrecht zich gemakkelijker uitbreiden. De heer DE GIJSELAAR (c-h.) vroeg of in dezen tijd het wel gewenscht is een werk als dit te ondernemen. Is het van algemeen nut? Minister DE WILDE antwoordde den heer Moltmaker. dat het overleg veel tijd gevorderd heeft In dit werk zullen 90 menschen geduren de een jaar een bestaan vinden. Het fort Vossegat kan in het oostfront van de vesting Holland niet gemist worden. Is de Het sportterrein kan voor Utrecht voordeelig zijn. In zaken als deze moet men de autono mie der gemeenten eenigszins eerbiedigen, ten zij het financieel risico als by de Sportfond- senbaden te den Haag en Dordrecht te groot wordt geacht. Er is hier wel algemeen nut aan te wijzen. Z.hst. werd het wetsontwerp goedgekeurd. Aan do orde was daarna het nieuwe Tarief van Invoerrechten De heer v. d. BERGH (11b.) zag er een groote technische verbetering In. ook met het oog op de onderhandelingen met het buitenland. Cri- tiek werd echter geoefend op het feit, dat de wet eigenlijk reeds bij Kon. besluit was inge voerd buiten medewerking van de Staten-Gene- De heer v. LANSCHOT (r.k.) constateerde de groote verbetering in het Tarief; de formeele opmerking ovoi de invoering bij Kon. besluit heeft niet zooveel zin meer. Tengevolge van den verminderden invoer zal de door den minister geraamde opbrengst wel niet worden bereikt. Het is gewenscht, dat in de tarieven-poli tiek de Regeering homogeen is. Er moet oen zuivere opportunlteitspolitiek gevoerd worden. Zoo noodig moet gebruik gemaakt worden van de Tariefs-machtigingswet tegenover buitenlandsche maatregelen: de valuatie. exportcredleten en dergelijke. Van die wet is nog Blechts éénmaal gebruik gemaakt. Wo kunnen op die manier onze industrieën helpen, die door buitenlandsche maatregelen worden getroffen. Tal van onze Industrieën zlin bv. door do Belgische devaluatie die neerkomt op een gewijzigd invoerrecht in een moeilijke situa tie gekomen. Op bedachtzame wijze kome de Regeering op tegen excessen tengevolge van buitenlandsche maatregelen. Dat komt niet In strijd met de aanpassingspolitiek; het verlee- nen van hulp Is welvaartspolitlek. Met een ruime toepassing der Machtigingswet is ten deze veel te bereiken. Prof. DIEPENHORST (a.r.) herinnerde aan dc geschiedenis onzer tariefswetgeving, waar bij tusschen 1SR2 en 1924 tot drie malen toe pogingen tot tarlefsverhoogi ven tot scherp verzet en aft verhoogingen tot stand geko cale gronden, al werd de bes Na 1924 zijn ntkend. De afgewerkte produc- ■r. worden nu met 12 pet belast. Allerlei knipoogjes aan de bescherming lig- %)istbppinfyï Is Uw gelaatskleur bleek? Geen eetlust? Slechte spijs vertering? Vaak hoofdpijn? Maak dan „Schoon Schip". Als de darmen traag werken, blijven daarin afvalstoffen die Uw bloed verontreinigen en Uw organen aantasten. Zorg er dus voor, dat Uw ingewanden rich dagelijks geheel ledigen. De vinding van Apotheker Dumont zal helpen» „Laxeer-Akkertjes". 2e bevallen plantaardige li dotten en bo ▼oor de lev. galjexZractea iphvlle voor „Verjongd" krampen, géén o JCaxeer- akkertjes VlcJceJi.Sc/ioon.Schip Per 12 stuks 60 cent Overal verkrijgbaar. iende politiek uit der t-Colijn, die een ombuiging ln ach- rtscho richting heette van onze handels- ids veel veranderd; dit ontw is in veel meer onbevangen sfeer behand De voortreffelijke techniek cale heffingen vi akli de kracht t is, dat slechts te hooi en te gras bescherming verleend wordt doi hoogo fiscale heffingen. Daarin zit geen sy- ten 'termijn onvermijdelijk zijn. Hot handels politieke element zal de positie moeten ont vangen, waarop het aanspraak heeft. Ma do pauze moesten wo luisteren naar den heer DE ZEEUW (s.d.), die op zich zelf de noodzakelijkheid der wet betreurde, de invoe ring bij Kon. besluit niet fraai vond en hoopte, dat niet met het Machtigingswetje zou worden gewerkt, maar zooveel mogelijk met algemeene maatregelen. De MINISTER VAN FINANCIëN betoogde, dat dit wetsontwerp moet worden gezien licht der omstandigheden. Een sterke ve ging'van nu kan principieel van veel ger. beteekenis. zijn dan een kleine verhooging 40 jaar geleden. Deze nieuwe wet rust op fiscalo motleven. Steeds loopen echter fiscale en protectionisti sche werkingen door elkaar heen. Deze tariefsherziening moest oplev oude opbrengst der invoerrechten plus de 30 opcenten op bier 15 plus de 20 opcenten op de suikeraccijns en de 15 opcenten op den bieraccyns. Binnen het kader dezer herziening kan wei eens Iets worden gedaan voor bedrij ven. die in bUzondere omstandigheden verkee- ren Op dit punt had de heer Diepenhorst vol komen gelijk. De indertijd geraamde opbrengst wordt niet verkregen, nu alles terugloopt. g oordeel is wel. dat dat de handels politiek verandert, welke dienen om te voor komen. dat enorme Invoeren plaats hebben zoo lang een voorgestelde tariefswüzlging nog geen termijn deze Tariefwet tot stand te brengen^ leltei rhtiging had met dictatuur niets ta maken,, omdat de. verantwoording aan de Ka» mers bleef. Het tweede deel der Machtigingswet geldt be- solferming-van" het-bedrijfsleven, die noodig ia geworden door de abnormale omstandigheden* Contingenteeringen vallen daaronder, maar ooW kunnen bedrijven beschermd worden door hoo- ger invoerrechten. Maar met de Tariefwet heeft dat weinig le maken en daarom kan wat da heer de Zeeuw vroeg de Machtigingswet niet vervallen. Drukker toepassing van da Machtigingswet zal. indien noodig. geschieden* Een onderzoek op dit punt is gaando by Eco* nomische Zaken. Over de tariefpolitiek is ln den boezem van het Kabinet geen verschil ooit ge weest. Alles wat daarover Is of wordt ge zegd Is pure fantasie. Met theoretische vragen hebben we niet te maken, maar wel met de moeiten van dezen tijd. Heel het Kabinet wenscht con structieve politiek. Maar het aanseven van de meest geëigende middelen ls zoo buitengewoon moeiiyk. Met minister Steen berghe is er over deze dingen geen ver schil van gevoelen geweest Het meenings» verschil liep over de devaluatie. ophoudci ichtci Gerepliceerd werd door de hei SCHOT. DIEPENHORST en DE ZEEUW. Het Zuiderzeefonds het Zuiderzeefonds vooi 1935 aaa oldoende kan bei uitvoerig op de beteekenis van het IJsel- als drinkwaterreservoir, nu we duin- en re terreinen moeten sparen. Thans plegen ter bescherming van de Texelsche 1 - de zee voortdurend wordt ingevreten* trgaderlng wordt verdaagd tot lieden* Waterschappen graaf van den Grooten Zuiderpolder. P. Voogd, te Goedereede:, b. met 1 .Tuil tot dykgraaf van den polder Oud- en Nieuw Westerloo en den Nieuwen Oostdijk, P. Voogd te Goede reede: c. met 1 Juli tot dijkgraaf van den pol- Hitsert (gemeenten Zuld-Beyeirland. il)i J. Boer te Zuid-Beyer Gouöi land: e. niét 1 Juli tot heet der Den Hitsert (gom. Zuid-Beyerland. Gouds- rd en Piershil), L. van der Linde, te Zuid rand en P. van de Erve Pzn. te Zuid- ïrland; f. tot hoogheemraad van het Hoog- nraadschap de Vijfheerenlanden. W. Koot te E verdingen; g. niet 1 Juli tot lid van den polder NIe heemraad van den polder Zuldland. J. »tt» der Burgh te Zuidland. in Gelderland en Zuid-Holland: tot heemraad van het waterschap van de Linge Uitewatering. J. G. van Herwaarden te Asperen en i.= aan: a. E L Jansen te Ravenstein op zijn verzoek eervol ontslag verleend als heem raad van het waterschap 's Lands van Raven- stein (provincie X-.B.); b. A. van Loon ta Zwal uwe. op z«.n verzoek eervol ontslag erschap de

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 5