JUettiue geilt*(£<nirant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden sn Omstreken BINNENLAND. Gemengd Nieuws. Sbonncmentspnjs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending. 530 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/» et Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar NO. 5508 Bureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 MAANDAG 24 JUNI 1935 15e Jaargang atfoertentiepriptn: Van I tot 5 regels T-17'/. Elke regel meer0.22 fhgezonden Mededeelinget» van 1-5 regels 230 Elke regel meer045 Handelsadverlentiën per regel 0.17'/» Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan bureau word! berekend 0.10 ZEDEMEESTERS De nieuwste politieke partij, de Nationaal socialistische beweging speelt zeldzaam goed de rol van zedemeester over de an dere groepen. Deze doen aan vuige partij politiek en sluiten minderwaardige stem- busaccoorden. De N.S.B. echter dient slechts een beginsel; ze is principieel als geen ander. Alleen maar, de methode is een beetje Vreemd. Gelijk te zien is bij de raadsver kiezingen, welke thans aan de gang zijn. In hét laatste nummer van het orgaan dezer partij juicht do redactie: „Het is met de verkiezingen voor de gemeenteraden een slappe boel. Nu de N.S.B. thuis blijft, merkt men van „verkiezingsactie" niet Veel." „Nu de N.S.B. niet meedoet"? De N.S.B. doet zoo hard mogelijk mee. Zij helpt Nationaal Herstel op dreef en brengt geweldenaars in de raden, die straks in de praktijk zullen brengen wat het be- teekent: „Het moet nu uit zijn met partij politiek"! Zij bevordert in Groningen de verkiezing van vijf revolutionairen of lieden .van dit soort Zij zegt aan de kiezers in Heemstede in tegenstelling met wat Vova schrijft Blanco stemmen is verkeerd; breng dus uw stem uit op de Chr. Dem. Unie. Zij adviseert aan de Haagsche nationaal socialisten om het stembiljet nuttig te ge bruiken en te stemmen op de Kath. Demo cratische Partij. Het resultaat van dit laatste advies niet schitteren-cL Nationaal Herstel kreeg 7000 stemmen minder dan de N.S.B. bij de Statenverkiezing, maar de K.D.P. kreeg geen stem meer dan toen en verwierf geen zetel. Al te maal gevolgen van de principieele politiek, welke de N.S.B. voert. Hoe heet het ook weer in de brochures idezer partij? Verhooging van bet moreele peil der bevolking is het doel. De gevolgde methode is toch wel ietwat ongewoon. EEN LES VOOR ONS VOLK Omdat verschillende bladen de noodige Voorzichtigheid betrachten; geen hoogge plaatst ambtenaar, die beschuldigd is, yer- oordeelen, voor de schuld blijkt; en do re geering geen medeplichtigheid aan corrup tie verwijten, wijl ze zich haar oordeel voorbehoudt, zoolang het vooronderzoek loopt; vaart het op schandalen beluste or gaan der Nationaal socialistische beweging als yolgt uit; Wat te verwachten was, h'eeff zich Voltrokken: de reactionnaire Haagsche regentenkliek, opgeschrikt uit haar on deronsjes door de verontwaardiging der publieke opinie over haar practijken, stelt zich te weer. De pers dezer heeren 'doet haar uiterste best, de feiten te ver doezelen en ontziet zich niet, daartoe bet publiek een verzameling ongezouten leugens op te disschen. Deze kringen hebben er immers het grootste belang bij, dat de legende van de „hoogstaande mannen" gehandhaafd blijft. Het Neder- landsche volk moet in den waan gehou den worden, dat het wordt geregeerd door mannen, die geheel Europa ons be nijdt om hun intelligentie en karakter. Van beide hebben wij echter weer staal tjes te zien gekregen, sterk genoeg om een steenen beeld de oogen te openen. Voorts heet 'de Maasbode het orgaan der. oer-reactionairen, en de Nederlan der wordt genoemd „het lijfblad van alle reactionaire, .volksvijandige ordenaars-voor- de-vriendjes", terwijl „de rest van de Haag sche regenten-pers van hetzelfde kaliber is". Van Dr. Colijn, wiens „economische poli tiek een ramp voor het volk" wordt ge noemd, en over wien een brochure wordt aangekondigd met de oproep „Helpt mede hem te ontmaskeren", wordt nochtans ver wacht, dat hij de bezem eens ter hand zal hemen om de „regentenkliek" weg te va gen, enz. Waartoe hij blijkbaar wel in staat is» want in een ander artikel over de onthulling van het standbeeld .voor Van Heutsz heet het; Elk woord 'van Colijn's indrukwek kende rede kenmerkte zich door een sterke innerlijke zekerheid, gedragen door een vast geloof in de waarden, dia het zelfrespect van onze natie uitmaken. De plechtigheid op dezen weinig zomer- schen Juni-middag, waaraan de staatsie der aanwezigen als op tafereelen der 17e eeuw een rijpe gloed verleende, verkreeg door zijn woorden een welhaast heroï sche uitdrukking, waartoe tenslotte ook het monument zelf in zijn logischen een voud van horizontalen muur en verticaal daaruit opstrevende pylonen bijdroeg. Ondanks de lofprijzing vragen we met 'de Nederlander of het geen tijd wordt een blad, dat op zoo laag peil staat, te verbieden. Boven het eerste artikel stond: De les voor ons volk. We namen die titel over. Wat in dit blad geschreven wordt is een les voor ons volle. Deze opruiende taal is ontoelaatbaar. Verlaging van de opcenten op den wijnaccijns De uitvoeringsbepalingen Versohenen zijn de ministerieels voor schriften voor de verlaging van de opcenten op den wijnaccijns, die met 1 Juli a.s. van kracht worden. Volgens deze voorschriften moeten de op gaven van de aanwezige bedrijfsvoorraden wijn ingevolge art. 2 van het wetsontwerp, uiterlijk den 27en Juni worden ingediend. De inspecteur der accijnzen in wiens dienstkring de opslagplaats is gelegen, kan bepalen, dat twee of meer in dezelfde ge meenten gelegen opslagplaatsen en bij een zelfden persoon in gebruik als één opslag plaats worden aangemerkt. Volgens art. 3 van de voorschriften is het verboden wijn, welke niet deel uitmaakt van een bedrijfsvoorraad, doch aan particu lieren toebehoort; wijn welke niet aan de in art. 2 van het wetsontwerp gestelde eischen voldoet of wijn, waarvan niet aan wijn accijns en opcenten in totaal naar een maat staf van 36 per H.L. is betaald, in de aan gifte als bedoeld in art. 4 van het wetsont werp té begrijpen. Voorts wordt volgens deze voorschriften goedgekeurd op grond van gebleken moei lijkheden, dat wijn voorhanden op flesschen, welke, overeenkomstig het handelsgebruik, nog niet zijn gelakt of gecapsuleerd of van etiketten zijn voorzien, niettemin in de aangifte en.de opneming worden begrepen. Het is ten einde in een opslagplaats het voor de teruggaaf vereischte minimum (van 6 H.L.) te bereiken, geoorloofd dat verschil lende personen, die elk wijn als bedrijfs voorraad voorhanden hebben, dezen wijn in één opslagplaats bijeen voegen. Een van hen doet dan aangifte onder vermelding van dé namen dei' anderen. In art. 12 van de voorschriften wordt o.a. gezegd, dat van den onder verlengbaar cre- diet iiggenden wijn op de gewone wijze aan gifte moet worden gedaan op 29 Juni. In die aangifte kan worden begrepen de in dc bergplaats aanwezige, aan particulie ren toebehoorende partijen wijn, waarvoor tot dusver verlengbaar credict is genoten en welke dus op de rekening van den hande laar zijn gedebiteerd. NED. LUTH. BOND VOOR CHR. SOC. ACTIE Zilveren Jubileum De houding tegenover het Nationaal-Socialisme In de Herst. Evangelische Lufliersche Kerk te Zwolle heeft Zaterdag de Ned. Luth. Bond voor Christelijk sociale actie haar 25e algemeene vergadering onder leiding van den heer F. H. Hendriksen, van Zwol- i. Deze opende de vergadering met een woord van hartelijk welkom, in het bijzonder tot de de Heeren A. Stapelkamp, afge vaardigde van het Chr. Nat. Vakverbond; R. Hag oor t, van Patrimonium; J. N. Jans sen, van den Zwolschen Chr. Besturenbond en G. Tiessinga, van den Ned. Luth. Jongelingsbond. In zijn openingswoord bracht spr. enkele trekken uit de geschie denis van den Bond naar voren. Blijkens het jaarverslag van den secreta- •is, den heer H. W. Schweer, daalde het ledental van 114 tot 104, Het aantal afdee- lingen bleef 6. Het verslag werd goedge keurd, evenals dat van den penningmeester, den heer Th. C Pluym, van Schiedam. Besloten werd de volgende hondsvergade ring te Amsterdam te houden. Met algemee ne stemmen werd tot bondsvoorzitter ge kozen de heer H. J. Zier, van Amsterdam. In de middagvergadering, die in de om geving van Hattem gehouden werd, sprak de heer M. R up pert van Utrecht, over: „Lutherdom en Nationaal-Socialisme". Ten aanzien van het leidersbeginsel stelde spr. vast, dat dit in zijn nationaal-socialistische gedaante voor de Lutheranen onaanvaard baar is. Het door God aan de overheid ver leende gezag wordt verlaagd tot .tirannie. Wat de totale staat betreft is het niet voor tweeërlei uitleg vatbaar, dat de beginselen van Luther lijnrecht indruischen tegen den totaliteitseisch van den nationaal-socialisti- sohen staat, ©enerzijds wijst Luther met na druk op het Goddelijk gezag der Overheid, doch anderzijds brengt hij onder onze bij zondere aandacht de beperktheid van het overheidsgezag. Dat ?le Lutheranen in Duitschland dit begrepen hebben, wees spr. aan in het manifest der Belijdenissynode. Nederland en België De stop te Ternaalen Op een persconferentie in het Gentsche raadhuis heeft burgemeester Van der Stegen medegedeeld, dat. de Belgische regeering meer en meer neiging begon te vertoonen om de kwestie van den stop te Ternaaien te regelen op een wijze, welke bevrediging zou geven aan de Nederlandsche belanghebben den. In ruil van deze concessie zou Neder land' vervolgens toestemmen in het bouwen van een nieuwe zeesluis voor de Gentsche haven te Neuzen. Volgens een officieus bericht, komende van het Belgisch departement van buiten- landsche zaken, zou deze mededeeling even wel voorbarig zijn. Van Belgische zijde, al dus dit officieuze bericht, is men vast be sloten de regeling van de verschillende kwesties, welke tusschen Nederland en België hangende zijn, te bevorderen; aan een politiek van onderhandelingen over be paalde punten afzonderlijk wordt evenwel niet gedacht. AANKOMST INDISCHE MAIL De Indische mail, medegebracht door het motorschip „Modjo Kerto" komt heden in ons land aan. Aankomst: Amsterdam C.S. 22.10 uur, Rot terdam D.P. 2236 uuc en Den Haag S.S. 0.37 uur» HET BEZUINIGINGSONTWERP De memorie van antwoord laat nog even op zich wachten Concessies van de regeering De memorie van antwoord over 't bezui- nigingsontwerp zal nog wel even uitblijven, al was ze in concept reeds enkele dagen gereed. Er zijn nog moeilijkheden gerezen. Intusschen zal het uitstel niet lang duren. De memorie van antwoord zal o.a. ten aanzien van drie punten concessies bevat ten: 1. De machtigingen aan de regee ring zullen aanzienlijk worden be perkt 2. Ten aanzien van de pensioenen zal een minder harde regeling wor den getroffen. 3. De regeling van de kweekelingen bij het lager ondervyijs zal door een minder krasse regeling worden .ver vangen. Onze verdere inlichtingen wijzen er even eens op, dat de Memorie van Antwoord vrijwel gereed'is; er is echter nog overleg met de Kamercommissie noodig. Dit zal met spoed plaats hebben, ten einde de openbare behandeling van het ontwerp zoo veel mogelijk te besoedigen. Zij zal voor de vacantie haar beslag moeten hebben. Het Kabinet moet voornemens zijn, bij alle bereidheid tot overleg, zijn verantwoorde lijkheid voor den gang van 's lands zaken zwaar te laten wegen. Een besliste houding is daarom te verwachten. Uit het Bakkersbedrijf Op de te Amsterdam gehouden algemeene ledenvergadering van de Ned. Vereen, van Werkgevers in het Bakkersbedrijf sprak men zich ten aanzien van verschillende voor het Bakkersbedrijf belangrijke onder werpen, o.m. de Crisiszuivelwet, de Omzet- belastingwet en de Wet op het verbindend en onverbindendverklaren van onder nemersovereenkomsten, in zeer beslisten zin uit. Men concludeerde ten slotte, dat ge tracht moet worden, in het Bakkersbedrijf door ordening te komen tot lagere kostprijzen het uitbannen van deloyale concurrentie en daardoor het rendeerend maken van de thans veelal met verlies werkende bakkers bedrijven. Landdag A.R.J.A. Gouw Kennemerland Zaterdag den 29sten Juni a.s. hoopt de Gouw „Kennemerland" der Anti-Rev. Jonge ren Actie in Nederland een landdag te hou den op het terrein „Wildhoef", Donkere Laan (aan het einde van de Bloemendaal- sche Straatweg) te Bloemendaal. De aan vang werd gesteld op 3 uur n.m., zoodat ook de clubs, die verder van het centrum verwijderd zijn, tijdig kunnen aanwezig zijn. Als sprekers zullen optreden: Mr. A. Hoe- keraa te Heemstede, voorz. van den Gouw- raad, met een openingswoord: „Onze Roe ping"; G. Baas Kzn. te Amsterdam, lid der Prov. Staten van Noord-Holland, over het onderwerp: „Principieele Gemeente-poli tiek"; Mr. H. van Haeringen te 's-Graven- hage, voorz. van den Raad van Beroep in zake de Verzekeringswetten aldaar, met het onderwerp: „Ordening"; Drs. J. C. Brussaard te Bloemendaal, Geref. pred. aldaar, die een opwekkend slotwoord zal spreken. DE K 18 NADERT HAAR DOELI De K 18, die te Fremantle is aangekomen fai over enkele dagen aan haar laatste traject beginnen: de tocht naar Soerabaja. Zooals bekend is, zullen ter herinnering aan deze wereldreis in dienst van de we tenschap, gebrandschilderde gedenkramen en aan elk lid der bemanning een herinne ringsboek worden aangeboden namens het Nederlandsche volk. Giften daarvoor zende men aan Comité „Onze Marine", gironum mer 42883, Den Helder. Vermelden: „Voor nationaal huldeblijk K XVIIÏ", Officieele Berichten ONDERSCHEIDINGEN j P - - lellekens. te St Michielsgestel. Verleend de e-medallle, - - - n Idem in bron H Hogerland tc Vllssii e Oos't- en West-Souburg. G C Schuyt te Middelburg, BURGEMEESTERS ken en Sleeuwük, W Beukenkamp: der g< te Angerlo Jhr R M J F L van Grotenhuis: der gemeente Ruurlo A E v Arkel; van Noordwjjk J B V M J van de Mortel; van BarendrechL J Bax; van Zwammerdam, P Hoogenboom; van Heilo. jhr N v Foreest; van Zuid-Scharwoude. jhr A L v Spengler; van Kattendijke, D de Graaff; van Grüpskerke en Meliskerke. J J de Keüzer; van Hontenisse. mr R J J Lambooy: van Woudenberg. PAG baron van Heeckeren van Brandenburg; van Onstwedde P Berg- meijer; van Meeden, H Hofstee Aukema; van Smilde, IC Gerrits; van St Geertruid E J H Wolfs; van Llmbricht F J J v Boxtel: van Wanssum J M H F baron de Weiohs de Wenne. AUTO IN BRAND Te Culemborg werd gistermiddag de politie gealarmeerd voor een auto, die op de Rijksstraatweg in brand stond. Toen de politie ter plaatse kwam, was de auto reeds gedeel telijk uitgebrand. De wagen behoort aan Sie mens' radio-installatie te Den Haag. Met twee bluschapparaten bestreed de politie de brand. Op den drukken verkeersweg Den Bosch Utrecht veroorzaakte dit ongeval veel stag natie. HEVIGE TRAMBOTSING TE AMSTERDAM Door het weigeren van de remmen rijdt de eene tram op de andere in Zeven personen zijn bij het ongeval gewond Gisteravond omstreeks zeven uur reden in de Plantage Middenlaan te Amster dam, komende uit de richting van de Kerkelaan, twee tramtreinen achter elkaar. Voorop reed een tramtrein van lijn 9, be staande uit een motorwagen en een kleine open bijwagen. Deze stopte aan de Bad- laan. De bestuurder van lijn 14 heeft niet spoedig genoeg kunnen stoppen; zijn wagens slipten door en met een hevi- gen slag Botste hij op den open wa gen van lijn 9. Glasgerinkel en hevig gegil volgden op den slag. De kleine open wagen bleek vernield en door den hevigen schok waren de passa giers als kegels door elkaar gewor pen. Velen hadden door glasscherven bloedende wonden opgeloopen, terwijl anderen over pijn in verschillende lichaamsdeelen klaagden. Door de openbare brandmelder op den hoek van de Badlaan werd dc brandweer gewaarschuwd, die, lioorende wat er aan de hand was, naar de plaats des onheils uitrukte, maar 'tevens da Geneeskundige Dienst, kennis gaf van het. ongeluk. Spöe- dig was dan ook de noodige hulp aanwe zig. De meeste gewonde passagiers waren het café op de hoek van de Plantage Bad laan binnengebracht. De Geneeskundige Dienst bracht een zestal der gewonden naar het Onze Lieve Vrouwe Gasthuis, terwijl anderen nog ter plaatse werden ge holpen. De ernstigst gewonden waren zij, die snijwonden hadden opgeloopen. Gewond werden de bestuurder van de motorwagen van lijn 14 H. M. Verheyen, mej. J. H. Lieweg, Badlaan 4, mej. Groen teman, Rapenburgerstraat 54, mej. L. Rog geveen, Balistraat 75, mevr. G. B. Bever- veer-Lamzaat, Borneostraat 102. mevr. Van Geemen-Gort, Heerengracht 169, de heer Koopman en mej. J. C. Hakkert. Geen van de verwondingen is van ern- stigen aard. Ook zij, die naar het O. L. Vrouwe Gasthuis werden gebracht, konden na verbonden te zijn huiswaarts keeren. De botsing is dus nog betrekkelijk goed afgeloopen, maar hevig is, deze zeer zeker geweest. Want de open bijwagen was zoo goed als vernield. De bouten, die de ver schillende deelen verbinden waren afge knapt als glas. Alles hing scheef in de wa gen. De banken stonden niet meer recht. Ook het voorbalcon van de motorwagen van lijn 14 was gedeeltelijk vernield, even als dat van de motorwagen van lijn 9. De gewonden bevonden zich dan ook in die gehavende deelen van de tramwagens. De tramdienst op beide lijnen had door dit ongeluk groote vertraging. De gehaven de wagens werden door den dienst van de emeentetram weggesleept. Zoowel door de politie als door den dienst van de tram wordt een nader onderzoek naar de oorzaak van het ongeluk ingesteld. Ernstig motor-ongeluk bij Ter Aar Een doode, drie gewonden Op de West-Kanaalweg in de ge meente Ter Aar heeft Zaterdag avond omstreeks 10 uur een ernstig motorongeval plaats gehad, waarbij een motorrijder is gedood, terwijl drie andere personen ernstig werden ge wond. Op genoemde weg kwamen twee motor rijders, welke met een duopassagier uit Alfen aan den Rijn met een vaart, welke volgens ooggetuigen minstens 75 K.M per uur bedroeg, gereden. In de laatste bocht voor Aardam raakte de voorste rijder de 3S-jarige A. van Reyden zijn macht over het stuur kwijt met het gevolg, dat hij in volle vaart tegen een kilometer-paaltje langs den weg opreed, hetwelk totaal af knapte. Van Reyden, zoowel als zijn 'duo passagier D. van Vliet kwamen in de berm van de weg terecht, terwijl het motorrijwiel over de weg werd ge slingerd. Het tweede motorrijwiel, be stuurd door den 46-jarigen J. Molen dijk zag het ongeval gebeuren, doch kon tengevolge van de snelheid waarmee hij reed, niet meer tijdig stoppen, zoodat hij met het op de grond liggend voertuig in aanraking kwam. Dr. Quart el uit Ter Aar verleende 'de eerste hulp. Van R. bleek er het ergst aan toe te zijn. Hij was met het hoofd tegen een telefoonpaal terecht gekomen, waar door hij een dubbele schedelbasisfractuur bekomen had. Hij is naar het brugwachters huisje vervoerd, waar hij Zondagmorgen om 4 uur. zonder bij kennis gekomen te zijn, is bezweken. De drie anderen zijn niet in direct le vensgevaar. Zij werden eerst in een boer derij binnengebracht. Van Vliet had in wendige kneuzingen opgeloopen. Zandstra werd vrij ernstig aan het hood verwond, terwijl Molendijk schaafwonden bekwam. Zij zijn alle drie naar Rotterdam ver boerd. De motorrijuigen zijn door de poli tie in b3slag genomen, NU HET WATER WEER LOKT Wees voorzichtig, bij baden en zwemmen Nauwelijks is de zomersche warmte er weer, en doet ziah alom het verlangen naar het water gevoelen, naar baden, zwemmen, kanöeen, of reeds komen de berichten bin nen over hen, die als slachtoffers vielen. De lijst is al dadelijk groot ,en naar te vree zen valt zal zij de volgende dagen nog wel groeien. Te Alfen a. 'd. Rijn waren Zondag avond omstreeks 8 uur een twintigtal jon gens van de Martha-stichting in het Aar- kanaal aan het zwemmen. De 18-jarige C. Zwalve, eveneens verpleegde in genoemde inrichting, stond op de wal belangstellend te kijken. Hoewel hij niet goed kon zwem men, werd de lust om een frisch bad te ne men hem te machtig en begaf hij zich te water. Hij slaagde erin het midden van het kanaal te hereiken, toen waren zijn krach ten uitgeput en hoorden zijn kameraden hem om hulp roepen. Het gelukte een vijftal jongens hem tot vlak bij den oever te slee pen. Toen konden ook zij niet meer en de arme jongen verdween in de diepte De jongens riepen de hulp in van eenige zand- schippers, die den drenkeling na eenigen tijd op den wal wisten te sleepen. De levensgeesten waren toen helaas reeds geweken. Zondagmiddag is op de Westeinderplassen onder Aalsmeer het achtjarige jongetje Andries Maarman uit Amsterdam van de voorplecht van een zeilvaartuig te water ge raakt en verdronken. Zijn grootvader, die hem nasprong, moest de poging om het kind te redden bijna niet den dood hekoopen. Hij kon gelukkig nog gered worden. De Rijkspolitie heeft na eenige uren dreg gen het lijk van het knaapje opgehaald. De 20-jarige mejuffrouw A. v. d. V., die Zaterdagmiddag in de Dommel aan het baden was. heeft zich daarbij te ver in het water gewaagd. Zij werd door den sterken stroom meegesleurd. Haar schoonzzuster trachtte haar nog te redden, doch alle moei te was tevergeefs. Hef meisje verdronk jam merlijk. Haar stoffelijk overschot is nog niet gevonden. Bij hef baden in den Rijn, nabij Arnhem is Zondagnamiddag de 27-jarige metselaar 7. Alomberg verdronken. Een schipper, die het ongeval zag, sprone hem na en haalde hem direct op De le vensgeesten waren echter toen reeds gewe ken. Toepassing van kunstmatige ademha ling mooht niet meer baten. Zijn echtge- noote en 4 nog jeugdige kinderen zagen het ongeval gebeuren. j Tf I? utw is. ,1cl v'ifJa.rig zoontje van de familie Wand tn een sloot nabij de H K school verdronken. Het lijkje tverd na lane zoeken gevonden. In de Maas nabij Venlo, geraakte de 18 jarige jongen W. Bergh bij het baden te ver in den stroom. Reddingpogingen had den helaas geen resultaat. Na eenige uren dreggen bracht men het lijk op den oever. Onder St. Michielgestel zijn twee jeugdige broertjes, voogdijkinderen uit Dongen verdronken. De oudste, de 13-j Leo W., ging het eerst te water. Hij werd dooi de snelle stroom meegesleurd. Zijn 12-jari- ge broertje Jan, sprong hem na, doch ver dween eveneens onder water. Inmiddels werd door andere jongens om hulp geroe pen, die echter niet gouw kwam, daar de plaats van het onheil niet dicht bij de kom van het dorp ligt. Niet zoodra ging echter de ongelukstijding door het dorp of van alle kanten kwamen mannen en vrouwen opda gen. Alle pogingen die onmiddellijk tot het opsporen der drenkelingen in het werk wer den gesteld, faalden echter De Vughtsche reddingsbrigade werd opgebeld, die zoo spoedig mogelijk verscheen, een Bossche po- litieafdeeling speciaal ingericht voor ver- dnnkingsgevallen, was ook spoedig ter plaatse, doch alle pogingen om de twee jon gens tc vinden, bleven vruchteloos. Zij zijn tot nu toe nog niet opgedregd. Arnhemsche politie doet goede vangst Buitenlander gearresteerd De Arnhemsche politie heeft een gewezen gérant gearresteerd, die van iemand uit Praag een aantal effecten in bewaring had ontvangen, ter gezamenlijke waarde van 100.000 Mark en waarvan hij een gedeelte ten eigen bate heeft aangewend. Bij zijn aanhouding bleek de man nog slechts in het bezit van 30.000 Mark. Hoewel hij ontkend, zich aan verduiste ring te hebben schuldig gemaakt is hij in het Huis van Bewaring ingesloten. .Vrachtauto te water gereden Eén doode In de nabijheid van Purmerend is een vracht auto, welke voor een fietser moest uitwijken, te water geraak": in de Knollendammer Ring vaart. De beide inzittenden konden slechts met groote moeite op het droge worden ge bracht, doch één hunner, zekere K. de Groot, was er zeer bedenkelijk aan toe. Nog denzelf den avond is hij in het ziekenhuis te Purme rend overleden. Twee oude menschen aangereden Droevig ongeluk te Haarlem Te Haarlem zijn de 73-jarige heer B. -.1 zjjn 78-jarige echtgenoote op de Raaks door een vrachtauto aangereden, ve;f ïoedelijk doordat zij den rijweg wilden oversteken zon der voldoende op het verkeer te letten. Beiden werden tegen den grond geworpen. De heer B. kreeg een schedelbasisfractuur en brak een rib, terwijl zijn v. ouw een zware hensenschud ding had opgeloopen. De oude menschen zijn opgenomen in het Diaconessenhuis, Voornaamste Nieuws. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen Biz. 1 Te Amsterdam zijn bij een hevige tram botsing zeven personen gewond. Politieke botsingen in België. Republikeinen en monarchisten in Grie kenland; een verrassende verklaring van generaal Kondylis. Nog meer arrestaties in Oss. Bldz. 3 Jaarvergadering van de Ned. Lutherschd Bond voor Chr. Sociale Actie. De algemeene vergadering van de Vereen, tot Chr. Verzorging van Krankzinnigen. Prof. Karl Barth is thans gepensionneerd. Blz. 5 Landdag op Raaphorst van het gewest Zuid-Holland-West van de B V.L. Blz. 7 Het bezoek van H.M. de Koningin en Prinses Juliana aan Rotterdam. Beroofd van n.ooo. Haagsch koopman in de Rotterdamsche onderwereld gedupeerd. Tn den nacht van Zaterdag op Zondag is een koopman uit Den Haag, die enkele wo ningen aan de Schiedamschedijk en de Binnen rotte bezocht, beroofd van een bedrag van elf duizend gulden. Een agent van politie vond in de Zwanen- steeg 's nachts om 4 uur een portefeuille, die hij meenam naar het bureau Groote Pauwesteeg. De eigenaar van deze portefeuille, waarin geen geld was gevonden, kwam Zon dagmorgen om 8 uur op het bureau opdagen en aangjfte doen van vermissing van f 10 a f 11.000, die zich vermoedelijk in de porte feuille hadden bevonden. De Hagenaar her kende de portefeuille, toen men deze toonde, onmiddellijk als zijn eigendom, doch het was voor hem een minder prettige gewaarwording dat het geld verdwenen was. De man vertelde, dat hij Zaterdagmiddag te Rotterdam was gekomen. Zijn auto had hij op den Coolsingel ereparkeerd, waarna hij op de Schiedamschedijk de bloemetjes buiten is gaan zetten. Hij bezocht diverse café's en raakte tenslotte verzeild in een tweetal ver dachte panden. Later is hij naar de Gedempte Binnenrotte gegaan, waar hij ook een woning heeft bezocht. 's Avonds laat is hy weer bij zijn auto te- ruggekoipen en zeervermoeid zijnde, besloot hy niet naar Den Haag terug tè gaan, maar in zijn wagen te blijven slapen. Toen hij 's morgens om S uur wakker werdmiste hy zijn portefeuille en was hy dadelijk naar de Paauwesteeg gereden. Op het bureau vertelde de man van de drie panden, die hij bezocht had, zich er nog twee te kunnen herinneren, namelijk die op den Schiedamschedijk. In welk pand hij op de Binnenrotte was geweest kon hy zich met geen mogelijkheid meer herinneren. De politie heeft de bewoonsters van de twee aangewezen panden jaten halen om haar een verhoor af te nemen, doch dit leverde niet veel op, het geld kwam althans niet terecht. Een der vrouwen zeide, dat de Hagenaar niet in haar woning was geweest, doch na een langdurig verhoor gaf zij echter toe. Van het geld zeide zij echter niets af te weten. De aanvankelijke ontkenning en het feit van de vermissing van de f 11.000 zijn voor de politie aanleiding geweest deze vrouw, zekere M. v. d. G., voorloopig in ai-rest te stellen. Huiszoekingen leverden overigens geen resul taat op. Het eind van het lied zal dus wel zyn dat de Hagenaar naar zijn duiten kan fluiten! De koopman zeide nog niet meer te weten hoe het bedrag precies was samengesteld. Er waren in elk geval eenige briefjes van f 1000 by. Het onderzoek in deze vry myste- rieuse zaak wordt door de politie met kracht voortgezet. Groningsche politie arresteert inbreker In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is op drie plaatsen in dc gemeente Haren (Gronin gen), in villa'6, die onbewoond waren, inge broken. Wat vermist wordt is nog niet bekend In verband met deze inbraken is Zaterdag door de recherche uit Groningen in laatstge noemde plaats aaneehouden de 25-jarige chauffeur W. S., die tevens verdacht wordt de dader van een zevental inbraken te zyn, dte in de laatste tiid n villa's te Haren zijn ge pleegd. De man is ter beschikking van de iusti tie te Groningen gesteld. Hij heef: na lang durig verhoor een volledige bekentenis afge legd. Gebleken is, dat hij geen medeplichti gen heeft geha^

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1