EEN VROUW MET EEN BAARD, ZATERDAG 22 'JUNI 1935 EERSTE BLAD PAG. 2 WORDT HET OORLOG IN AFRIKA? Verscherping van het Italiaansch-Abessynisch conflict Volgens de Italiaansche bladen zou de Negus van Abessynië plan hebben het tot dusver autonome sultanaat Gimma, dal zeer vnjchtbaar is en volgens het Britsch Ita- liaansch accoord van 1925 in de Italiaan- sche invloedsfeer ligt, in te palmen. De ruim 80-jarige sultan van Gimma ia begin \an dit jaar gestorven en sindsdien is het zon der souverein. Overigens erkende Gimma, dat als „het paradijs van Abessynië" be kend staat, steeds de suprematie van den Nefua. Is oorlog onvermijdelijk? De Daily Tel. meldt, dat de troepenmobi- lisatie zoowel van Abessynië als van Italië voortduurt. Abessynië zal in geval van een militair conflict in totaal ongeveer 500.000 man In het veld kunnen brengen. Hiervan zijn er 100.000 gewapend met moderne ge weren. Het aantal mitrailleurs waarover het Abessynische leger kan beschikken, schijnt echter niet meer dan 200 te bedragen. De berichten, die ons uit betrouwbare 'Abessvnische bron geworden zoo voegt het Londensche blad hieraan toe wijzen erop. dat de ontspanning, die drie weken geleden was ingetreden, thans te Addis Abeba plaats gemaakt beeft voor het don kerste pessimisme. Men acht daar een oorlog met Italic op het oogenblik onvermijdelijk Dit laatste wordt ook bevestigd in een door de Berlijnsche „Nachtausgabe" uit Ad dis Abeba ontvangen telegram, dat als volgt luidt: „Ononderbroken troepentransporten on steeds veervuldiger voorkomende grensinri depten versterken thans de overtuiging, uat eeu gewapend conflict tusschen Italië en Abessynië aanstaande is. De verantwoorde lijke jeiders in Addis Abeba huldigen thans deze opvatting. De Ethiopische legercommandanten hob- ben hun mannen overeenkomstig de advie zen van buitenlandsche officieren en des kundigen flink getraind en zijn nu op alles voorbereid". Uit Hongkong: Op last van de Italiaan sche règeering worden op groote schaal koelies aangeworven in de Chineesche pro vincie Kwantoeng. Men denkt, dat deze ar beidskrachten bestemd zijn voor Soaiali- land, om te worden tewerk gesteld bij den aanleg van wegen. De Italiaansche consul te Hongkong w;l zich over deze zaak ii'et uitlaten. Men zal zich herinneren dat de Neder- litulsch-Indische regeering de werving van koelies voor Italiaansc.n Oost-Afrika nio* heeft toegestaan. De Volkenbond bang voor Italië In officieele kringen te Bome acht men bét buitengesloten, dat Eden met. de Itali aansche regeering de Italiaanscii-Abessyni- sche kwestie zal bespreken. Deze kringen acnten het eveneens on waarschijnlijk, dat de Volkenbond rekening zal houden met de voorstellen van Abessynie om neutrale waarnemers naar Abessyniële zenden. Indien de Volkenbond hieraan wel gevolg zou geven, dan zou de reactie van Italië tegen den Volkenbond hevig kunnen zijn. Het vlaB-incldent wordt bijgelegd Uit Addis Abeba: Wegens het incident. Öat is uitgelokt door een dronken Ethiopi scheu officier, die, zooals bekend, de vlag vgn een auto der Italiaansche legatie heeft afgerukt, heeft de Keizer beloofd sanctie- maatregelen tegen den betreffenden officier té treffen en zijn excuus aan den Italiaan- sehèn gezant aan te bieden. Britsch* voorzorgsmaatregelen LONDEN, 22 Juni. De diplomatieke mede- Werker van de „News Chronicle" meenl te weten, dat Je Britsche regeering voorzorgs maatregelen neemt om de in Abessynië wonende Engelschen in geval van moeilijk heden snel in veiligheid te kunnen brengen. Groote militaire transportvliegtuigen zou den in Egypte gereedstaan om, zoo noodig, de Engelschen en andere huitenlandsclic staatsburgers te vervoeren. BUITENLAND DE VLOOTKWESTIE De Fransch-Engelsche tegenstelling Engeland richt een uitnoodighig tot Rusland Spada terechtgesteld Uit Ajaccio: De beruchte Corsicaansche bandiet, Spada, de laatste vertegenwoordi ger van de heerschers der Corsicaansche bosschen, is gisteren terechtgesteld. Omtrent zijn laatste levensuren wordt ver nomen, dat hij Donderdag tot. laat in den avond met zijn bewakers heeft gekaart, tot dat hij van meening was, dat het tijd werd om te gaan slapen. Toen de bewakers hem gisterochtend kwamen wekken, lag hij vast te slapen 7,ij moesten hem flink schudden, om hem wak ker te krijgen. Toen hem plechtig werd aangekondigd, dat zijn laatste uur was geslagen, ant woordde hij droog: „Aan moed heeft het mij nimmer ontbroken". Langzaam en zorgvuldig maakte hij toilet, waarna hij verzocht die mis te mogen bij wonen, waoronder hij te Communie ging. Het laatste glas rum en de laatste sigaret, welke hem werden aangeboden, zooals in Frankrijk gebruikelijk is bij een terechtstel ling. weigerde hij. Toen hij de gevanenispoort, waarvoor de guilotinc stond opgesteld, werd uitgeleid wilden de beulsknechten hem steunen, doch dit wees hij af: „Ik kan alleen wel gaan", zeide hij. Vóór hij het schavot beklom omarmde hij den priester, die hem op zijn laatsten gang begeleidde en nam afscheid ven hem met de woorden: „Vooruit maar Tot weerzien^". De omgeving van de gevangenis was streng door politie en militairen afgezet, zoodat niemand de terechtstelling kon bij wonen, behalve het gerechtshof en de ver tegenwoordigers van de pers. Spada was van zes moorden beschuldigd 'die eenige jaren geleden een geweldige sen satie hadden gewekt. Een expeditie gendarmes is Inderiij I in Vcrbartd met deze moorden naar Corsica gezonden om den handiet gevangen te ne men. TROTZKY IN NOORWEGEN. Aan Trotzky is toegestaan in Noorwegen t'e verblijven en is daar reeds aangekomen. Men verwacht, dat de conservatieven in het Noorsche Storting de arbeidersregeering hierover zullen interpelleeren. Reeds in 1929 vroeg Trotzky toestemming, om naa,r Noor wegen te komen, doch de regeernig Mowin- Kel wees dit verzoek afr iutr Het is wel een merkwaardig verschil inzicht, dat op het oogenblik tusschen Lon den en Parijs aan den dag treedt. l>e eerste lord der Brit9che admiraliteit Sir Bolton Eyres Monsell heeft gistere het Lagerhuis verklaard, dat het Duitsche voorstel om de verhouding tuisohen de Engei sche en de 'Duitsche vloot op 100 35 te ba seeren geaccepteerd moest worden o.a. als middel tot vergemakkelijking van de tot standkoming van een algemeen ver drag voor de toekomstige beperking van de bewapening ter zee en dat de Britsche re geering deze verhouding beschouwt als een wezenlijke bijdrage tot den wereldvrede en tot de Internationale bevrediging. Tegenover dezë officieele Britsshe uitlating staat de verklaring, die de Fransche pre mier Lava] gister tegenover den Engel schen Volkenbondsminister Eden heeft af gelegd, dat de voortijdige regeling van het probleem der Duitsche vlootbewapening een legale oplossing van de kwesties welke zich voordoen in verband met de herbenoeming van Duitsdhland te land en in de lucht ni o e i 1 ij k e r maakt. Het is mogelijk, dat de diplomaat Laval het noodig oordeelt om zoo te spreken om zoodoende tegemoet te komen aan de „juri dische" denkwijze welke de Franschen er sinds jaar en dag ten aanzien van de ligheidskwestie en al wat daarmee saam- hangt op nahouden. Wanneer wij dit zou den mogen aannemen dan zou deze uitla ting van Laval niet heel ernstig behoeven te worden opgevat en zou zij wellicht te zien zijn als een maatregel ter voorberei ding van de vredesbesprekingen, welke dooi de Engelsche regeering aan Eden zijn op gedragen en die er inzonderheid op gericht hoeten te zijn de te Londen en te Stresa vastgestelde methode te wijzigen en de afsluiting van een luchtpact te verhaasten zonder tegelijk de overige problemen op te lossen. Wij hebben in een vorige beschouwing de Duitsch-Engelsche methode om de veilig heidsvraagstukken stuksgewijze op te los sen en stap voor stap het groote doel van de wapeningsbeperking te naderen, prae- tisch genoemd, nadat al zoovele pogingen om te komen tot een algeliecle en gelijktij dige regeling waren mislukt. De Engelschen schijnen nu wel vastbe sloten te zijn om de nieuwe methode, waar voor het eerste vaste punt is ontstaan door het Dyitsch-Engelsche vlootaccoord, te vol- K0Niet alleen de onmiddellijk ingezette be sprekingen van Eden te Parijs en te Rome wijzen daarop, maar ook het "it Moskou komend bericht, dat Engeland ook met Sovjet-Rusland besprekingen wenscht te en inzake een begrenzing der bewape ning ter zee. Hoewel het Russische standpunt in dezen nog niet bekend is Litwinof zou het aan den Raad van Volkscommissarissen voor leggen is de kans niet klein, dat het Britsche verzoek te Moskou in goede aar de zal vallen. Want de Russen, hoewel zij op het oogenblik bijzonder bevriend zijn met Frankrijk, houden niet erg van het Fransche doctrinaire veiligheidssysteem hebben herhaaldelijk blijk gegeven hun gezindheid om een realiteitspolitiek te volgen De heeren te Moskou komen intusschen wel voor een lastig dilemma te staan, nu hun beste vriend in het Westen, Frankrijk, tegen den Duitsch-Engelschen maatregel, die zij wel met sympathie moeten hebben waargenomen, zoo ongezellig mokt. Met meer dan gewone belangstelling mo gen we. naar het Russische antwoord op de Britsche uituoodiging uitzien. EDEN BIJ LAVAL Uit Parijs, d.d. 21 Juni: Anthony Eden ia 'heden de gast geweest _an het dejeuner van den Franschen pre mier op den Quay d'Orsay. waarna hij ver trouweljjke besprekingen over de loopende zaken voerde. Later heeft Laval de volgende verklari/ig afgelegd: Het kortgeleden afgesloten vlootaccoord tusschen de Britsche en Duitsche regeerin gen is met volkomen openhartigheid bestu deerd. Eden heeft mij in kennis gesteld van de redenen, die zijn regeering er toe ge bracht hebben deze beslissingen te nemen. Ik ben niet in gebreke gebleven de reerve te herhalen, waarmede mijn regeering déze aangelegenheid ontvangen heeft. Mijn per soonlijke betrekkingen met den heer Eden zijn voldoende om te getuigen voor het vriendschappelijk karakter van onze be sprekingen. Wij hebben ook tezamen de problemen 'bestudeerd, die de Europeescïïe siituatie onzen twee regeeringen biedt en wij erkenden de noodzakelijkheid van nauwe samenwerking tussohen onze beide regee ringen. De vrede in den Gran Chaco UiJ La Paz: Het Boliviaansche Congres heeft gisteren met 69 tegen 3 stemmen het vredesprotocol van Buenos Aires g.>edgo- keurd. Aangezien na de Paraguaansche Kamer van Afgevaardigden ook de Senaat van dat land zijn goedkeuring aan het protocol heofi geheet, verwacht men, dat de Argentijnsdie president Justo zeer binnenkort de uitnoo- digingen zal verzenden voor de vredescon ferentie, die in de eerste dagen van de vol gende week te Buenos Aires zal bijeenko men, teneinde een definitieve oplossinr voor het Chaco-conflict tot stand te brengen. Gemengd Nieuws. DOODELIJK TRAMONGELUK Te Bolsward wilde de 13-jarige A. P. Heeres, op de in beweging zijnde tram sprin gen. Hij sprong mis, met het gevolg, dat hij werd overreden. Met een gebroken dijbeen en ernstige hoofdwonden werd de knaap opgeno men en naar de ouderlijke woning vervoerd, aar hy kort na aankomst is overleden, VERDRONKEN. Te 'Amsterdam is uit het Noordzpc- kanaal bij de Coenhaven het lijk opgehaald van een ongeveer 55-jarigen onbekenden man. Het stoffelijk overschot is naar het Wilhelminagasthuis overgebracht* BINNENLAND. De hoogtijdag op „Het Hoogeland" Woensdag 19 dezer werd op de kolonie Het Hoogeland te Beekbergen de jaarlijksche bezoek dag gehouden van de aldeeliog van „Ons dne- cents fonds", waar een groote schare van lectanten uit alle deelen van het aan' was. De hoofdvertegenwgordigcr der vereeniging de heer A. Hofstede te Huizum-Leeuwar- den, opende de vergadering. Uit de verslagen bleek dat er io 1935 3211 nieuwe leden werden gewonnen, zoodat het totaal aantal leden thans bijna 40.000 Is. verdeeld over 708 afdeelingen Van de verschillende sprekers, die opwekkende woorden spraken, noemen we het meer uitge breide referaat van ds. H. Knoop van Rotter- dam-DeJfshaven in het bijzonder, die het werk der vereeniging teekende als „strandvonderswerk" jegens het wrakhout der samenleving, dat aan spoelt aan het strand der levenszee. Het slot woord van den uitstekend geslaagden toogdag werd gesproken door ds. Joh. Mee ut berg, Ned. Herv. predikant te Wljchen. De Waalbrug bij Nijmegen De bouw gaat vorderen! Gistermorgen is men overgegaan tot het aanvoeren van het 77 M. lange tweede deel der montagebrug voor de groote overspan ning tussohen de stroonvpijlers. Om 5 u. 's morgens ving men met den tooht vaai de vier zolderschuiten aan, waarboven het stuk hulpbrug zich acht meter verhief. Hier op stond weer een 35 M. hooge torendraai- kraan, noodig bij het monteeren van de brug. De verschillende verrichtingen geschied den zeer vlot en het was kwart voor negen toen de stoomfluiten der booten zich deden hooren, als bewijs dat het stuk op zijn be stemming was, n.l. in het verlengde van het andere de>el, groot 88 M., was gekomen. Met het maken van de bogen naar beide zijden der rivier kan nu voortgang worden gemaakt. Aan de stadskant zijn beide puntstukken reeds geteld, en met elkaar in verbinding gebracht. Aan de andere zijde liggen zij voor plaatsing gereed. Electriciteitsvoorziening in Zuid-Holland De Ged. Staten van Zuid-Holland hebben een commissie ingesteld tot. onderzoek van de mogelijkheid om de opwekking van eleo trischc energie in deze provincie op te dragen aan een belangengemeenschap, wel ke de productie-inrichtingen voor gemeen schappelijke rekening zal exploiteeren. Tot voorzitter van deze commissie is be noemd Jihr. Mr. Dr. H. A. van Karnc- beek, Commissaris der Koningin in Zuid- Holland, plaatsvervangend voorzitter het lid der Ged. Staten H. van B o ey e n. Door de gemeentebesturen van Delft, Dor dreoht, Gouda, Den Haag, Leiden en Rot terdam zijn leden aangewezen om in deze commissie zitting te nemen. Als secretaris, tevens adviseerend lid treedt op Prof. Ir. J. C. van Staveren, bijzonder hoogleeraar aan de Rijksuniversi teit te Utrecht, directeur van het Centraal Bureau der Vereeniging van directeuren van electriclteitsbëdrijven in Nederland, Koninklijke Nederl. Jaarbeurs Zijne Excellentie Prof. Dr. Ir. H. C. J. H. Gelissen, Minister van Economische Zaken, heeft het eere-voorzittersohap van het eere comité der Kon. Ned. Jaarbeurs aanvaard. Ongeldige steramen Huisonderwijs noodzakelijk De heer G. M. deelt ons mee, dat ook zijn ervaring als lid van een stembureau is, dat er telkens weer legio ongeldige stemmen zijn. Dit is volkomen juist. Vele mcnschen schijnen het veel te eenvoudig te vinden om enkel maar het hokje vóór hun candi- daat rood te maken. Ze willen vaak nog eens erg demonstratief laten zien, dat dien candidaat en geen ander op het oog hebben. Daarom eetten ze nog eens een rood puntje of kruisje achter de naam; soms gaat er een streep door; dan weer maken ze zes of acht hokjes rood, al naar gelang ze hopen, dat er bevriende candidaten kozen worden. Wij woonden het bij, dat een oude man zeker tien minuten bezig was; toen vroeg hij een ander biljet: hij l*ad zioh vergist. Het was duidelijk: hij wilde op no, 1 van lijst 1 stemmen, doch had zoowel 't hokje er voor als er achter rood gemaakt. Hij kreeg een nieuw biljet cn was weer tien minuten bezig. Het was angstig om aan te zien. 's Middags werd er een biljet in de bus gevonden, waarop eerst het eerste hokje van de tweede lijst rood was gemaakt; toen was het weggewerkt en vervolgens was het allereerste hokje (het bedoelde) rood ge verfd. De stem was echter ongeldig. Het is noodzakelijk, dat men thuis onderricht geeft in het stemmen. Onze kiesvereenigingen kunnen, gelijk onze lezer opmerkt, hieraan meewerken, als ze het voorbeeld van andere partijen vol gen. De S.D.A.P. geeft een techni che voorlichting door het verspreiden van in gevulde stembiljetten-modellen, welke pre fect is. Ook de Roomsc-h-Katholieken deden het hier en daar. Overigens make men thuis zangen en tegenzangen over het rood maken van al leen het witte hokje vóór de naam van den begeerden candidaat. Niets minder, maar vooral niets meer. Overdaad schaadtl BOOTTREINEN „CHR. HUYGENS". De N.V. Stoomvaart My. „Nederland" meldt: In aansluiting met het Dinsdagmorgen 25 Juni a.s. te Genua arriveerende motorschip „Christiaan Huygens", welk schip vandaar weer naar Indië zal terugkeeren, zullon in verband met het groote aantal passagiers, dat te Genua ontscheept, vandaar naar Hol land twee boottreinen rijden. Aankomst in Nederland op Woensdagmor- :n 26 Juni te Zevenaar: trein I om 7.18 uur; te Nijmegen: trein II om 7.56 uur; te Arn hem: trein I 8.14 uur, trein II 9.08 uur; te Utrecht: trein I 9 uur, trein II 10 uur; te Den Haag S.S. trein I 10 uur, trein II 11 uur; aansluitende trein Amsterdam W.P.: trein I 9.47 uur, trein II 10.46 uur; Amsterdam U.S.: trein I 10.02 uur, trein II 11.01 uur; Rotter dam 'Maas; treip I 10.33 uur, trein II 11.51 uur. Passagiers die niet van de slaapwagen gebruik maken zullen met trein I en zy die wel met een slaapwagen reizen met trein II arriveeren. Met steun van de Nederlandsche regeering is te Londen geopend een informatiebureau voor Nederland en Nederlandsch-Indië met het doel de middelen te vinden ter bevordering van den handel en andere betrekkingen tus schen het Britsche ryk en Nederland koloniën. Land- cn Tuinbouw. Chr. Boeren- en Tuindersbond AJdeeling Zeeland Op de gisteren gehouden jaarvergadering van de Zeeuwsche eldeeling van do C. B. T. B. wees de voorzitter, de heer Vogelaar, er op, evenals de voorzitter in dc algemeene jaarvergadering laatst te Utrecht gehouden dat deed, „dat de regeeringsmaatregelen dit jaar liaar eerste lustrum vieren kun nen". Ook hier werd geconstateerd, dat men al mag men het dan niet met alles eens zijn, dankbaar moet zijn. Aangespoord werd om alleen bij uitzondering machines te gebruiken cn zooveel mogelijk de arbeid door ai> beiders te laten verrichten. Uit liet jaarverslag van den secretaris bleek, dat zoowel de Bond als de Zeeuwsche afdeeling groeiend is. Er zijn reeds meer dan 8U0 leden ingeschreven en te Middel burg is een eigen bureau, tevens ons boek- houdbureau. De winst- en verliesrekening sloot met 'n klein batig saldo. Verschillende landbouwaangelegenheden werden besproken, o. m. de werkverruiming Men vond het niet goed, dat nog zooveel arbeiders werkloos zijn. Ook dat" sche arbeiders in dienst geni- men worden doorZeeuwsche boe ren wordt gelaakt, waardoor de steun gelden voor een deel naar België gaan. Deze arbeids- en arbeidcrsaangelegenheid zal door een commissie onderzocht worden. 's Namiddags sprak de heer J a c. B i •- mond te Bleiswijk over de Rundveebeper king en de regeeringsmaatregelen, waarop eenige bespreking volgde. De vergadering werd bijgewoond door de Rijkszuivelconsulent Ir. Ozinga en de Rijks 1 an d'bouwconsulent Swagerman. WESTLANDSCHE DRUIVENPRODUCTIE Gaat onafgebroken door! Teneinde de öruiivenooRSt zooveel mogelij verdoelen, wordt reeds eenige jaren ln het A land er naar gestreefd, de druiven zoo lang gelUk ln den hamdel Dit doel ie thans al vrij dicht benaderd. Do druiven van d© nieuwe oogst worden monteel *1 ln vrij groote hoeveelheden op do WastlaindtfOhe veilingen aangevoerd, en ook werd dezer dagon te Monster nog aa.n de veiling een partijtje druiven verhandeld, aikonvstig van de DE LANDBOUWLOONEN IN OOST-ZEEUWSCH-VLAANDEREN De arbiter ln het arbeJdsgesohil in het land bouwbedrijf iin Oost-ZeeU'Wsoh-Vlaanderen heeft de volgende uitspraak gedaan: De loonén voor de vaste en losse volwaardige arbeiders zullen ten minste bedragen: gedurende April. Mei. Juni, October. November 1935. als mede ln Maart 193S ƒ2 per dag: gedurende JuM, Augustus en September 1935 2.15 per dag: ge durende December 1.9( 15, Jai iri er. Fobri 1 1936 leiven, zal het uurloon ten mins te 25 een ragen. De vrouwenlooncn dienen 2/3 deel >r de Belgische, eldien en wel tot on met 31 Maart 1936. De loo- en der knechten dienen tot het tijdstip waarop ?ze knechten volgens plaatselijk gebruik weder ■orden „ingehuurd'- onveranderd te blijven Kunst cn Letteren. Hendrika van Tussenbroek overleden Men meldt ons uit Doorn: Op ruim 80-jarigen leeftijd is hedennacht te Doorn overleden de bekende componiste van kinderliedjes Hendrika van Tussen broek. Het is juist een half jaar geleden, dat de populaire componiste haar SOsten verjaar dag vierde, waarbij bleek hoezeer zij door haar werk de harten van oud en jong heeft weten te winnen. Zij werd in 1854 te Utrecht geboren. Als piano- en zangleerares vestigde zij zich te Amsterdam, vanwaar zij later naar haar geboortestad terugkeerde. Van haar hand verschenen cantates en operettes voor vrouwen- en kinderkoren, liederen en duetten en vele kinderliederen, waaronder verscheiden „speelliedjes" Door haar dood is een rijk en artistiek leven afgesloten. DE NIET-TOEGEKENDE PRIJS De Commissie voor schoonc letteren (Van Deyssel, Gossaert, Coster, Nijhoff. Van Duin kerken, Jo de Wit cn Werumens Buning) had aan de Maatschappij der Ned. Lettcrk. bekroning voorgesteld van Marsman's Porta Nigra met den 1000 gulden C. W. van der Hoogtprijs. Het Bestuur accepteerde dit advies niet, omdat Marsman indertijd tegen een beslissing vao de Maatschappij heeft geageerd. Wij raden dus toekomstige gegadigden voor :n door de Maatschappij toe te kennen prijs in, zich van kritiek op het eerwaardig college te onthouden. Alleen heel zoete jongens, die zich ïer een ondeugend woordeken tegenover de Maatschappij hebben laten ootvallen, komen voor bekroning in aanmerking. Het behoeft geen verwondering dat tegen iJczi kleinzielige houding ook uit het midden der leden :et is gerezen en vele bladen zich scherp heb ben uitgesproken. Onzes inziens volkomen terecht Er zijn nog altijd wetten van ongeschreven recht, cie niemand, ook geen Bestuur van een Lettcrk. Maatschappij, straffeloos overtreedt. r is te Leiden aldus Jan Engelman een totaal onartistieke daad gesteld, die ons eraan herinnert, dat Holland nog op ettelijke plaatsen smal is." „VOLG HET SPOOR" Ton Koot deed bij de wereldbiblotheek een al- leraard.gs. boekje verschijnen onder deze titel en voor de Nederlandsche voortrekkers. Het, is rijk geïllustreerd en overzichtelijk. Schrljvei geeft een voortreffelijk inzicht ln ontstaan, doel, organisatie en beteekenis der padvinderij. is geen cent waard. In de Schoonheidsinrichting van Mevr. Louise C. GIMBER worden sinds 30 jaar OVER TOLLIG HAAR, wratten, rimpels, pukkels, enz., verwijderd met garantie van niet meer terugkomen. Vele referentiën van H.H. Doc toren en beh. Dames. Voor iedere beurs. L. v, Meerdervoort 156, Tel. 331841 Catalogus B gratis en franco. DEN HAAG J. C. Lichtenauer 80 jaar Bouwer van den bekeuden Rotterdamsohen muziekhandel Maandag a.s, hoopt de heer J. C. Lich tenauer te Rptterdam 80 jaar te worden. Velen, die wat met muziek te maken hebben, zullen met den jarige dien dag willen meevieren en de heer Lichtenauer zelf zal zich dan wel weer in bijzonder heden in de herinnering terugroepen de groote rol, die hij en zijn „zaak", welke thans door den jongstcn zijner drie zonen J. 'C. LICHTENAUER den lieer A. W. A. Lichtenauer, gedreven wordt, in het Rotterdamsche muziekleven hebben gespeeld. Het loopt al snel heen naar bet eeuw getij van het bestaan van den muziekhan del, die door den heer Wilhelm Franz Lichtenauer, die in 1843 uit Hannover naar Rotterdam was gekomen, aan den Hoofd- steeg, hoek Houttuin, werd gevestigd. La ter verhuisde de winkel naar de Hoogstraat, in het huis waarin nu de boekhandel van Van Hengel wordt gedreven en in 1873 naar de Zuidblaak, waar hij sindsdien gebleven is. De jonge Johan Christiaan verwisselde de H.B.S. voor het zakenleven in zijns va ders bedrijf, juist tegelijk met de verhui zing naar de Zuidblaak. Dwr was alle reden voor, want de jongen had reeds in zijn vrijen tijd zulk een interesse voor den muziekhandel getoond, dat hij zich als hulp zijns vaders onmisbaar had gemaakt. Met de bijzonderheden van het vak, be staande in een uitgebreide kennis van de componisten, hun werken en de uitgaven daarvan, was hij zoodoende al uitstekend vertrouwd geraakt. Toen m 1S77 de dood zijn vader wegnam, was er dan ook geen enkel bezwaar Johan als zelfstandig lei der te doen optreden. Al is het in de eer ste jaren toch nog al eens voorgekomen dat hij den steun noodig had van zijn, voor wie haar gekend hebben, zoo sym pathieke moeder en zijn beide (ook reeds overleden) zusters. Zoo kwam het in de eerste jaren wel eens voor, dat dc heer Lichtenauer zich een? of ander Fransch liedje niet wist te herinneren, doch zijn moeder hem er aan wist te helpen. Het was een kranig viertal, dat op het. door W. F. Lichtenauer gelegde fundament voortbouwde. J. C. Lichtenauer heeft den muziekhandel aan de Zuidblaak met de geweldige arbeid zaamheid, die hem altijd bijgebleven is en met veel doorzicht in wat van zijn winkel als muziekcentrum gevraagd kon worden, opgebouwd. Daaraan is ook het ontstaan van het bekende Bespreekbureau voor dc con certen te danken, dat al sinds 1888 in han den van den heer P. van Schaardenburgh is. De heer J. C. Lichtenauer is natuurlijk zou men bijna zeggen! ook „in de muziek" getrouwd. Zijn echtgenoote. mevrouw Lichte nauer-Heyblom. dochter van den begaafden Rotterdamschen toonkunstenaar Alex. W. A. Heyblom, en die zelf indertijd een uitsteken de pianiste was. werd in zooverre met haar huwelijk „deelgenoote" in de zaak, dat er ook wel eens op haar kennis op het gebied der piano-litteratuur een beroep kon worden gedaan om een klant op weg te helpen. Want voor „den "klant" was den heer Lichtenauer nooit eenige moeite te veel. Zijn ijver in het speuren naar het verlangde mu ziekstuk is bijna spreekwoordelijk geworden. De heer Lichtenauer is dan ook immer in Rot terdams muziekki ingen zeer gewaardeerd. Dat bleek herhaaldelijk als zich daar slechts de .gelegenheid toe bood. Al is hij om leeftijdsredenen thans niet meer regelmatig in zijn bedrijf aanwezig, het spreekt bijna vanzelf, dat hij ook nu nog hartelijk meeleeft en dat de winkel aan de Zuidblaak nog vaak de kleine pittige figuur ziet, die haar groot maakte. Het, is te verwachten, dat velen Maandag a.s. den S0-jarige in zijn woning aan de Wil lem Nagellaan nr. 15 op een of andere wijze van hun sympathie zullen doen blijken. Weerbericht Paul van Ostayen De Vlaamsche Gids Congostraat 5 Gent is een belangrijk tijdschrift. Zoowel op economisch-politiek ais algemeen cultureel literair gebied brengt het menige waarde volle bijdrage. Het laatste mer wordt voo helft ingenomen door een studie van Paul de Ryok over „Paul van Os tayen. fase rend Dicht Deze beschouwing is het expressionisme in Vlaanderen nader studie wil maken, van veel waarde, Men kan deze waar de erkennen, ook al Is men het met de taxaties ar» de Ryck niet eens. Van Ostayen, hoe fel als üchter verguisd en bestreden, ook wel bespot is in elk geval een figuur geweest in het Vlaam sche geestesleven, die invloed heeft uitgeoefend, die als Ujdsverschijiisel typeefend sal blijvep. Dit BAROMETERSTAND Hoogste stand te Karlstadt 770.1". Laagste stand te Reykjavik 740.3. Stand vanmorgen lialftwaalf 766.5. WEERVERW ACHTING Zwakke tot matige wind, uit. O. rióhtinir gen, helder tot licht of half bewolkt, droog warm weer, behoudens geringe kans op onweer. BUITENLANDSCH WEERBERICHT De uitbreiding van den hoogen druk naaf het N.O. had een algeheele weersverbetering over het vasteland tengevolge. Bijna overal stijgt de temperatuur. De lucht klaarde op en talrijke stations meldden hedenochtend heldoren hemel. Slechts over Ierland cn Schotland, IJsland en plaatselijk in N. Noor wegen is dc lucht nog betrokken en valÉ eenig eregen. De depressie op de oceaan, welke echter aan haar Oostzijde steeds meer in beteeke- nis verlieet, laat zich daar nog gelden. Ten onzent is op het aanhouden van het mooie weer te rekenen, al neemt de kans op onweer, tengevolge van de aanwezigheid van een ondiepe secundaire over de Golf van Biscaye wat toe. AARDAPPELZIEKTE ïrt het etmaal van 's avonds 20 tot *s avonds 21 Juni is in Noord-Holland tus schen Hoorn en Enkhuizen de weersgesteld heid gunstig geweest voor het optreden van aardappelziekten. TEMPERATUURSTAND Btamï vanmorgen halftwaalf 23.0 C< 23 JUNI Zonsopgang 4.39 uur, zonsondergang 9.24 uur iMaan op nam. 12.36 uur, onder nam. 1.08 uur Laatste Kwartier 8.05 nam. 24 JUNI Zonsopgang 4.40 uur, zonsondergan 9.24 uur Maan op nam. 12.g3 uur, onder nam. 2.31 uur VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN l 23 JUNI Vtn 's avonds 9.54 uur tot 's morgens 4.10 uur Waterstanden Rivierefl Rhelnfelden Breisach Kehl Maxan Diedeshelm Mannheim Lobr Mains Ringen Caub Em» Coblens Trier Keulen Dusseldorf Ruhrort Heden Vorig 3,76 3,82 3,16 3,22 4.02 4,12 5,97 5,97 5,25 5,21 1,55 1,50 2,27 2,23 3,13 3,09 3,66 8,62 1,29 1,27 3,48 3,40 1,13 1,24 3,59 3,44 2,97 2,82 2,24 2,10 Wesel Emmerik Lobith Nijmegen St Andries Arnhem 12,25 12,11 9,77 9,64 4,23 4,10 9,50 9,38 Vreeswijk lw 0,00 Weetervoort 10,16 10,03 Deventer 3,74 3,65 Kampen 0,16 0,19 Eysden 47,35 47,22 Maastricht 42,25 42,08 Grevenbicht 29,18 29,11 Vento 11,78 11,60 Grave (sluis) 6,79 0,00 St. Andries 1,17 1,19 Hoogwater Ned. Zeehavens .(Oud* Amaterdamicha t|jdX Delfzijl Terschelling Harllngen Den Helder IJmulden Hoek v Holland Scheveningen uwershaven WemeldlngO 2.60 15.10 0.45 12.40 8.Ö0 22.20 7.52 20.29 alles wordt ook beklemtoond, 'doordat een klelnd kring de propaganda voor Van Ostayen hardnek kig voortzet, om hem alsnog de waardeering t« bezorgen, welke hem bij zijn leven maar al te veel ontbroken heeft. In het voeren van een der gelijke propaganda kennen de Vlamingen huil weerga niet. Het art. van de Ryck is er een frag ment en een belangrijk fragment van. Het begint met eenige levensbizonderheden vart Van Ostayen. Paul van Ostayen is een kind van Antwerpen, waar hij 22 Februari 1896 geboren werd. Hij liep op het atheneum aldaar en toonde zich een slechte leerling, maar vervuld van dorst naar kunst. Hij was vurig flamingant en schreef verzen. Omdat de Studies waarschijnlijk te veel inspan ning eischten. zette hij ze stop en werd stadhuis klerk te Antwerpen (1914—18). De oorlog met zijn ellende en geestelijke verwarring heeft Vaa Ostayen doen rijpen als mensch en als dichter. Hij werd een verzetsmensch tegen wat de vorige generatie van het leven had gemaakt. In zijd bundel Music-Hal! (1916) vinden wij daar van de eerste uitingen. Veel plezier beleefd* Paul niet van zijn debuut: de kritiek was ver nietigend. zijn vader wees hem de deur. In 1918 kwain Het Sieujaal. In dat jaa* werd hij ook uit de Antwerpsche dienst ontsla gen als activist en vertrok hij naar Berlijn. Na twee jaar vestigde hij zich weer te Antwerpen als kunsthandelaar met zeer geprononceerd expressio nistische opvattingen. Bezette Stad verschijnt; daarin zijn Vad Ostayen's oorlogsherinneringen vastgelegd, maaf in een vorm, die geheel afweek van de gewone: geen leestcekens, druk in verschillende lettersoor ten. woorden op hun kop gezet en averechts gedrukt. In 1922 droeg dr Jozef Muls hem op de Kroniek der Nederl. Letteren tc schrijven in hit tijdschrift „Vlaamsche Arbeid". Dr. Mcls werd Van Ostayen's eerste propagandist, droeg hem reeds in 1922 echter vergeefs voor cie Van Loonprijs voor. De weinige levensjaren, die den jongen a'chter gegund waren, heeft hij goed bes'rezd, Acn vel« tijdschriften gaf hij medewerking, vele bundels verzen en proza deed hij het liaht zien: rfDe feesten van angst en pijn", „Eerste boek van Sdimoll", „Appendix", „Krihes", „Proza", „Vogelvrij", jDe Trust der vaderlandsliefde", „Het Bordeel van Ika Loch en andere grotesken", „Brieven uit Miavoye", „Kleine Diergaarde voor kinderen van nu", ,;De Bende van de Strook", „SeJf-defense" Een groot deel van dit werk verscheen eerst na Van Ostayen's vroege dood. In 1927 tastte de tering hem aan. De dichter vestigde zich in Miavoye-Athée, maar het mocht niet baten. Van- het sanatorium richtte hij nog een tijdschrift samen met G. Burssens, E. du Perron e.a.: on tuur. maar 18 Maart 1928 „stierf hi) stilletjes en alleen, opgeleefd, maar niettemin moedig, na gedurende zijn beele leven miskent te zijn geworden." In 1932 werd zijn stoffelijk over- sahot naar Antwerpen overgebracht. Het Ant werpsche bestuur eerde den dichter, dien het eer tijds bfoodeloo? h*d gemaakt, met een gratis graf,

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2