Jlieiuue gnhscfyt (üourant •"^aelijks verschijne nd Nieuwsblad voor L eiden sn Omstreken Dubbel Voordeel al Abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 2.35 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor hel Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 77» et Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar NO. 5506 Bureau: Breeskiat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 VRIJDAG 21 JUNI 1935 15e Jaargang atibertentirprijjen: Van 1 tot 5 regels 1.17'/» Elke regel meer0.22 '/i Ingezonden Mededeelingen van 1-5 regels2.30 Elke regel meer045 Handelsadvertentiën per regel 0.177» Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 't bureau v. wordt berekend0.10 Voor een deel der Nederlandsche gemeenten zijn de verkiezingen reeds achter den rug, een ander deel zal binnenkort haar vertegenwoordigers voor de gemeente raden hebben te kiezen. Velen onzer lezers hebben reeds meegewerkt, of zullen nog meewerken aan de actie, welke uitgaat van de kies- vereenigingen. Avond aan avond zijn de trouwe werkers op pad getrok ken, om de verkiezingsuitslag zoo gunstig mogelijk te doen zijn, om mee te helpen aan de handhaving van de Christelijke beginselen in ons vaderland. Niet in alle bezochte gezinnen werd het Christelijk dag blad aangetroffen. Wanneer dat het geval geweest zou zijn, zou Uw werk veel eenvoudiger zijn geweest, ja zelfs niet noodig. Maakt daarom van de thans opgedane ervaringen gebruik, deze maand nog dienen al degenen, die nog niet van het Christelijk dagblad voorzien zijn, opgewekt te worden, ook in dat opzicht hun stem op de juiste candidaat uit te brengen, om zich te abonneeren op ons blad. Thans is het oogenblik gunstig voor uitbreiding van de Christelijke pers, het sterke bolwerk tegen de invloeden van ongeloof en revolutie. Nieuwe kwartaalabonné's lezen tot 1 Juli gratis. EEN COLLEGA ONTSLAPEN Aan de kring der journalisten, die aan ide Christelijke dagbladpers arbeiden, is gis teren vrij onverwacht een gewaardeerd col lega ontvallen. Op 46-jarige leeftijd is ont slapen D. v. d. Meulen, hoofdredacteur van Friesch Dagblad, het anti-revolutio naire orgaan voor de Friezen. Oorspronkelijk was Uddo want met dit pseudoniem teekende hij altijd zijn ar tikelen bij het onderwijs werkzaam; geen ongewone figuur bij de Christelijke bladpers; mede gevolg van de omstandig heid dat het in vroeger jaren niet in de laatste plaats de Christelijke onderwijzers waren, die bij politieke actie en in de locale pers zich niet onbetuigd lieten. Zóó kwam ook Uddo, na het onherstel bare verlies dat Friesch Dagblad door het overlijden van zijn hoofdredacteur Voelzins primus inter pares der Christelijke journalisten, P. Brouwer, leed, hij het Frie- $che orgaan. Hij was een gansch ander type dan zijn Voorganger; hij had ook een andere stijl woordkeus. Maar in een opzicht was er geen verschil tusschen heiden: hij gaf zich met volle overtuiging en al zijn groote ar beidskracht aan het werk, dat hij liefhad. Ook bij hem was de overgegevenheid des gcloofs: het enkel en alleen vragen: Heere, V at wilt Gij, dat ik doen zal. Wie zóó leeft eii zoo schrijft vindt niet ean alle kanten sympathie; maar hij dient zijn Koning, die wil, dat op alle terrein des levens de banier van Wet en Evangelie geplant zullen worden. Van der Meulen was een banierdrager Gods. Dus botste hij wel «ens tegen deze en gene. Dus stootte hij wel eens af, waar misschien toenadering eisch was. Maar nie mand zal twijfelen aan de oprechtheid van zijn bedoelen, aan de liefde .voor een heilig en hoog beginsel. Dat heeft hij, op zijn wijze, woekerend met de gaven, welke God hem schonk; werkend, neen meer, zwoegend, zoo lang het dag was, gedaan in de kolommen van Friesch Dagblad en in de Staten van Fries land. Op middelbare leeftijd nam God hem weg en gaf hem vroeg rust. Diezelfde God, die in Zijn hooge wijsheid dit werkzame leven zoo vroegtijdig afsloot, zegene zijn arbeid en stelle een ander op de leege plaats; Hij trooste en helpe ook de treurende nabe staanden, wier yerlies zoo onzegbaar groot is. MaarGod heeft meer dan één zegen! HULP AAN DE TUINBOUW De Minister van Sociale Zaken heeft aan een groot aantal gemeenten een schrijven gezonden inzake het opnemen van arbei ders in lancl- en tuinbouwbedrijven voor wier loon de overheid een bijslag verleent. Gedurende een jaar is in eenige gemeenten met de methode van werkverschaffing een proef genomen, welke hierop neerkomt, dat de overheid aan noodlijdende tuinders eea gedeelte van het loon voor nieuw aan te stellen arbeiders vergoedt. De proef is geslaagd en daarom heeft de Regeering besloten in vele andere gemeen ten eenzelfde regeling in te voeren. Het verheugt ons zeer, dat de proef is geslaagd en dat de Regeering nu tot ver dere toepassing overgaat. Do zaak stond toch zoo, dat tallooze tuin ders e. d. financieel niet in staat zijn het strikt noodige aantal arbeiders in dienst te nemen. De werkloosheid onder de land- en tuinbouwarbeiders steeg daardoor tot onge kende hoogte, Nu zou men kunnen zeggen: dat is zeer te betreuren voor deze arbeiders, maar eco nomisch gesproken, is het niet zoo erg; immers, er wordt toch veel te veel groente verbouwd. Zoo staat het echter niet. De aanvoer op de veilingen bleef ondanks deze verminde ring van arbeidskrachten nagenoeg gelijk; maar de bearbeiding van de tuinen liet te wenschen over, de kassen en ramen werden minder goed onderhouden, het bedrijf werd niet meer zoo zorgvuldig beheerd als vroe ger; over niet te langen tijd zou de kwa liteit der producten er onder moeten lijden Dat was het groote nadeel. Telkens hoorde men van tuinders, dat zij beslist meer werkkrachten noodig hadden voor intensieve bearbeiding van de grond, maar zij konden zelfs het zeer lage loon onmogelijk betalen. Een tuinder is al blij als hij zelf een boterham heeft. Natuurlijk moesten de werklooze arbei ders gesteund worden en vooral deze cate gorie had het zwaar, omdat de loonen sedert geruimen tijd tot een minimum ge daald waren en diensvolgens de steun ook zeer aan de lage kant was; veel en veel te laag vaak voor vakkundige arbeiders. De oplossing was aangewezen: werkver schaffing in de tuinen met overheidstoeslag op de looneni Zoo op 't oog schijnt dat zeer eenvoudig. Doch, wie even nadenkt, vat onmiddellijk, dat er in de praktijk haast onoverkomelijke moeilijkheden moesten rijzen. Denk slechts aan de ongelijke concurrentie en aan het nadeel, dat wie 't gemakkelijkst zijn arbei ders gedaan geeft, kans loopt het eerst ge steund te worden. Dadrom zijn we zoo blij, dat de proef ge slaagd en uitJbreiding op vrij groote schaal te wachten is. Gaan we de rij van 64 gemeenten na, waarin deze regeling zal toegepast worden, dan missen we daarbij, wel enkele, welke er o. i. ook bij hooren; doch de gemeente besturen zullen hieraan zelf wel de noodige aandacht schenken. Als de bezwaren, welke aan deze regeling in hooge mate verbonden zijn, ontgaan kunnen worden, dan hopen wij op ruime assing. Het is de nuttigste en goed koopste werkverschaffing. BINNENLAND. Pensioenfonds voor de Grafische vakken Op 19 Juni 'had te Amsterdam de alge- meene ledenvergadering plaats van de Ver eeniging „Pensioenfonds voor de Grafische Vakken" ter vaststelling van de jaarstuk ken over het boekjaar 1934. Uit het jaarverslag blijkt, dat de bedrijfs gewijze pensioenverzekering van alle geor ganiseerde drukkerijen in het land, waarin het fonds voorziet op 31 December 1258 on dernemingen bestreek met 11.373 verzeker- 3 werknemers. Ten behoeve van deze werknemers zijn pensioenen verzekerd tot een gezamenlijk bedrag van f 6.065.7S4.17 per jaar overeen komende met een verzekerd kapitaal van 60.657.841.70 (v. j. f 60.245.583.60). In het verslagjaar werd f 846.749.20 aan premie ontvangen (v. j. 840.514.40). De premiereserve steeg tot f 4.170.239.05, aarnaast nog een extra reserve van f 570.360.59 aanwezig is. Van de 281 pensioengerechtigden hadden 251 het pensioen laten ingaan. In het ver slagjaar werd f 66.997.81 uitgekeerd. Het verslag geeft een verdeeling van de verzekerden naar leeftijd en geslacht en een overzicht van de in de achtereenvolgende weken van het verslagjaar waargenomen werkloosheid. Daaruit blijkt dat de werkge legenheid in de typografie in het jaar 1934 een kleine toeneming vertoonde. NATIONALE LANDDAG LEGER DES HEILS In het „Paardenbosch" te Baarn Nog groot er opkomst dan verleden jaar Gisteren werd op het Koninklijk lamigoed van wijlen H. M. de Koningin-Moeder in het Paardenbosch te Baarn, de j aarlij ksche Nati onale Landdag gehouden. Niettegenstaande het slechte weer was het' aantal bezoekens nog aanmerkelijk grooter dan verleden jaar toen de weersomstandig heden gunstiger waren. Toen wij het landgoed naderden, bemerk ten wij een bijna onafzienbare file van auto bussen, een bewijs dat uit alle oorden des lanos de vrienden van het Heilsleger regen trotseerend, waren gekomen. Ruim 80 autobussen stonden er geparkeerd. De groote tent der samenkomst bosch opgeslagen, was om tien uur stamp vol. Velen moesten zich nog vergenoegen met een staanplaats aan de zijkanten van de tent en het aantal bezoekers bedroeg naar wij vernamen zeker meer dan 3500! En al werkte het weer niet mede, in de tent zat men droog. Trouwens, al kreeg men een droppel, dan nog kon dit geen beletsel zijn om den zegen van het samenzijn te ont vangen. De leiding: Commissioner Henry Mapp De leiding van deze landdag berustte bij den chef van de staf, Commissioner Henry Mapp van het Intern. Hoofdkwartier te L o n 'd e n en commandant Bouwe Vlas, leider van het Leger dCvS Heils in Nederland. Commissioner Henry Mapp is de chef van de staf en op één na (n.l. de Generaal), de 'hoogste van rang bij het Leger des Heils. Mapp was voor deze landdag per vliegtuig uit Londen naar Amsterdam en verder per auto naar Baarn gekomen. Gisteravond keerde hij wederom per vlieg tuig naar Londen terug. Een dezer dagen was Henry Mapp juist teruggekeerd van een reis door Australië cn Britsch. en Oost-In- die, Japan enz., in welke landen hij ver schillende vorsten heeft bezocht. (o.a. den keizer van Japan en den Gouverneur-Gene raal van Ned. Inoië). Wie er voorts waren De landdag werd voorts ook bijgewoond door ruim 600 officieren uit ons land, die deze week in conferentie te Lunteren bijeen zijn om interne Heilslegerzaken te bespre ken; verder waxen aanwezig een zestal Ze'n- dingsofficieren, die juist met verlof hier te lande vertoeven; dan officieren uit België, alsmede subleiders van het Heilsleger in België, majoor en mevr. C h a c h e 11 wijl als bijzonderheid ook nog vernield oient te worden dat de leider van het Leger des Heils in Duitschland met name kolonel Stank u weit met echtgenoote naar deze landdag gekomen is. Het is misschien niet onaardig hierbij te vermelden, dat hebben het uit betrouwbare bron het Leger des Heils in Duitschland de gewone vrijheid geniet. Wel zoo hoorden wij zijn er grootere financiecle moeilijkheden dan vroeger, maar ook dat verbetert. De landdag Na de gebruikelijke vlaghijsching werd de lantldag geopend door kommandant Bouwe Vlas met Schriftlezing en gebed. Nadat enke le liederen gezongen waren, sprak Bouwe Vlas een kort openingswoord, waarin deze den chef van den staf welkom heette en zijn vreugde erover uitte, dat de opkomst zoo groot was. Vervolgens heeft Henry Mapp een toe spraak gehouden aan dc hand van het ge schiedverhaal van Daniël en Nathan, met als uitgangspunt de tekst.: „Gij zijt die man". De toespraak werd in het Engelsoh gehouden cn vertaald door adj. G. Claeys uit Amster dam. De morgenbij eenkomst werd besloten met liet zingen van liederen waaronder gelegen heid bestond tot de zondaarsbank te naderen. Om twee uur had een muziek- en zanguit voering plaats, waaraan 200 muzikanten en 300 zangers medewerkten. Om drie uur ving als besluit van de land dag, een vereenigde Verlossingssamenkomst In deze laatste samenkomst heeft Henrv Mapp nog eenige ervaringen verteld, opge daan tijdens zijn reis door Indië. Vermeld werd o.m. zijn bezoek aan de Me. paald bij „de zeer van Gods liefde, zoo peil duizenden een en al oor waren toen de chef deze samenkomst van den zegen Gods op zijn arbeid getuigde. Met dankgebed en zingen van enkele lie deren werd deze drukbezochte landdag (vroe ger sprak men van velddag) besloten. Bij vernieuwing waren de Heilsofficieren Legervrienden en vele belangstellenden be paald bij de zee van Gods liefde, zoo peil loos en wijd. verlossing zoo grenz'loos, voor ons hier bereid." Het slechte weer en de vliegdiensten Het slechte weer, dat gisteren boven Euro pa heerschte, heeft zijn invloed doen gelden op de vliegdiensten van en naar Schiphol. Eenige toestellen zijn met vertraging bin nengekomen. Andere rapporteerden zeer ongunstig weer, doch arriveerden op den juisten tijd. Over het algemeen hingen de wolken laag, terwijl het aanhoudend regen de. Het zicht was echter vrij goed. In verband met de weersomstandigheden achtte de- K.L.M. het evenwel raadzaam het laatste toestel naar Londen, dat om 21.20 uur hedenavond moest vertrekken, waar voor eenige passagiers geboekt waren, 4e annuleeren. Het toestel uit Parijs, dat vandaar om acht uur was vertrokken voor Amsterdam via Brussel en Waalhaven heeft we gens het slechte weer in Zuid-België in. yalenciennes een tussdhenlanding DE UITSLAG IN DEN HAAG Een vergissing en de gevolgen De uitslag in Den Haag heeft ons heel wat hoofdbrekens gekost. Volgens de eerste op gaven zou de S.D.A.P. van 14 op 16 zetels komen en onze beschouwingen en bereke ningen waren daarop gebouwd. Even nadat de posteditie afgedrukt was, kwam het bericht, dat een der tellers zich vergist had'. De fout was verklaarbaar. Door een verzuim hadden de Communisten in district III geen lijst ingediend. De teller had daarmee geen rekening gehouden en overeenkomstig de volgorde op de andere lijsten zijn optelling gemaakt: een rij was daardoor opgeschoven. Toen deze vergissing hersteld werd, was het gevolg, dat de S.D.A.P. er nog 159 stem men bij kreeg, de V.D. kreeg 32 stemmen meer, Nat. Welvaart 2 meer en de Commu nisten kregen deze 193 stemmen minder. Het resultaat hiervan was weer. dat vol gens de leer der grootste gemiddelden de taats'.e restzetel aan de Communisten ont nomen en aan de S.D.A.P. toegewezen werd; die dus van 14 op 17 zotels komt. Het is een merkwaardig geval. De S.D.A.P. bracht 71886 stemmen uit en kreeg daarvoor 14 zetels, met een overschot van 4792 stemmen. Na de eerste verdeeling waren er. nog 5 zetels disponibel. In een groote raad met 19 of meer leden geldt direct na eerste verdeeling de me thode der grootste gemiddelden. Volgens deze berekening werd de eerste, derde en vijfde zetel aan de S.D.A.P. toegewezen; de R.K. kregen de tweede en de C.H. de vier de zetel. Do communisten kregen voor 8285 stemmen maar één zetel; want de S.D.A.P. betaalde per zetel 4228 stemmen; terwijl de Communisten hadden ze twee zetels gekregen slechts 4143 zouden betaald hebben. Het spreekt vanzelf, dat deze uitslag en kele wijzigingen moest brengen in ons hoofdartikel en vooral in de daarop vol gende beschouwing over Den Haag. De lezers, die de uitslag van Den Haag voor de toekomst willen vastleggen, zullen met deze wijziging rekening moeten hou- Wij hopen, dat deze rectificatie duidelijk genoeg is, want onze plaatsruimte gedoogt niet alles nog eens weer geheel uit te wer ken. Gedupeerden bij de surcéance van de Kon. Holl. Lloyd Door negen groote vereenigingen en bon den van personeel, zoowel Christelijke als Katholieke en Neutrale is aan de Tweede Kamer een adres gezonden waarin erop ge wezen wordt dat door de verleende surcéan- ce aan de N.V. Kon. Holl- Lloyd de uit betaling der pensioenen aan de daartoe ge rechtigden door genoemde maatschappij is stopgezet: en dat dientengevolge de pen sioengerechtigden eerst omstreeks half Mei 'eraamen, dat 1 Juni de pensioentermijn, vaartoe zij gerechtigd waren, niet zou wor den uitbetaald. De gevolgen hieryan voor 212 pensioenge rechtigden waaronder 80 weduwen zijn allerjamcmerlijkst. Nu ondanks verleende audiëntie en toe zegging van de regeering, dat met de be langen dezer gedupeerden rekening gehou den zou worden, nog niets is gedaan, vesti gen requestranten de aandacht van de le den van de Tweede Kamer op de belangen an deze ernstig getroffen personen, - D. v. d. Meulen t 1 e n, hoofdredacteur van het „Friesch Dagblad" en lid van de Prov. Staten van Friesland. De dood heeft ook thans weer aan een zeer werkzaam leven een einde gemaakt Want ofschoon de heer v. d. Meulen slechts 46 jaar oud werd, heeft hij veel arbeid verricht, voor al voor de Anti-Rev. Partij. Ook de Chr. Vereen, voor emigratie naar Argentinië sre- noot zijn krachtige medewerking. Aanvankelijk bij het onderwijs werkzaam, volgde de thans overledene bij den dood van den heer P. Brouwer dezen op al6 hoofd redacteur van „Friesch Dagblad", waarin hij veel schreef onder het pseudoniem Uddo. door het inderdaad over de veiling laten gaan en het daardoor te lang onderweg blijven, belangrijk'in kwa liteit enz. zou .verminderen, Door soepele toepassing van de regeling in het vorig seizoen, konden zoowel de kweekers als de handelaren en veilingbc- sturen tevreden worden gesteld. Naar wij vernemen, wordt thans bij den aanvang van het nieuwe fruitseizoen veel strenger de hand gehouden aan dc bepa ling van het verplicht veilen van fruit. Hierdoor is in de kringen van belangheb benden ernstige ontstemming ontstaan. In verband met de in al deze kringen be staande ontstemming is dan ook reeds een Vereeniging van Fruitkweekers en -Han delaren opgericht, welke vereeniging in verschillende gemeenten reeds afdeelingen heeft gesticht. In de in verscheidende plaatsen in verband hiermede gehouden vergaderingen werd er met nadruk op ge wezen, dat de fruitkweekers gelukkig nog niet in de omstandigheid verkeeren, dat zij steun noodig hebben. Zij begrijpen, dat in verband met onze handelspolitiek controlc- van regeeringswege noodig is, welke con trole zij echter ook gaarne willen aan vaarden. Verplicht veilen is echter hiervoor niet noodzakelijk en belemmert in ern stige mate den handel. Vooral bij fruit, waarvan de prijzen spoedig dalen, wanneer de kwaliteit vermindert, is het noodzakelijk, dat het vrije .ver keer niet wordt belemmerd. Tenslotte vernemen wij, dat belangheb bende handelaren te Amsterdam zich dezer dagen tot het departement van Econom: sche Zaken in Den Haag hebben gewénd, met het dringend verzoek, met den mees- ten spoed maatregelen te willen nemen, waardoor het mogelijk is onder de be staande wettelijke regeling door een soepe le toepassing van het „administratief vei len" den handel in versch fruit onbelem merd te doen geschieden. Gemengd Nieuws. Auto- en motor-ongelukken Te Oldebroek bevond de landbouwer J. m Zwaluwen burg, wonende in de buurtschap Het Eext, zich met een met een paard be spannen wagen op den Zuiderzeeschen straat weg. Hij werd eensklaps aangereden door een hem achteroprijdende auto, bestuurd door P. de Ruiter uit Broek in Waterland. Van Zw. werd van den wagen geelingerd, kwam op het rijwielpad terecht en werd bewusteloos opgenomen. Een waarnemende geneesheer spoedig ter plaatse; deze liet Van Zw., nadat hij hem onderzocht had, per auto naar zijn woning vervoeren; hy bleek een lichte hersen schudding bekomen te hebben en klaagde over pijn in het been. Het paard sloeg na de aan rijding op hol en botste in het dorp tegen de woning van den heer W. van Olst, doch scheen weinig letsel te hebben bekomen. De auto, zoowel als de wagen, waren nog al beschadigd. De gemeente-politie heeft de zaak in onderzoek. Een Suiker verdronken Donderdagmiddag te ongeveer vijf uur waren buiten de Noorderpier te IJmuiden mannen bezig met duiken bij een bot- welke eenige jaren geledoD daar was gezonken en aan- boord waarvan zich nog eenige voorwerpen van waarde bevonden. Een van hen, de 2S-jarige Hamburger Hobert Albitz begaf zich in een eigenge maakt duikerpak te water. Toen hij nog slechts eenige minuten onder water was, antwoordde hij niet meer op de hem gege ven signalen. De helpers haalden hem 'di rect op, waarhij bleek, dat de man geen teeken van leven meer gaf. Onmiddellijk werd do hulp van een dokter ingeroepen. Ofschoon deze een uur lang bezig is geweest met het toepassen van kunstmatige ademha ling, slaagde hij er niet in de levensgeesten op te wekken. Het lijk van den Duizschcr, die gehuwd was en vader van eenige kin deren, werd naar het politiebureau overge bracht Het materiaal werd in beslag "e- nomen. Voornaamste Nieuws. Dit Nummer bestaat uit DRIE bladen Blz. 1 Toenemende ontevredenheid over het ver* plicht veilen van fruit. Blz. 2 Eden is naar Parijs vertrokken en reist meteen door naar Rome, ter bespreking niet alleen van het vloot-accoord maar ook van het Westelijk luchtpact. Italië zal het voorbeeld van Engeland vol gen en voortaan in zekere internationale kwesties optreden zonder den Volkenbond te raadplegen. Abessynië vraagt den Volkenbond nentrale waarnemers te zenden in verband met de beweerde grensincidenten. De internationale arbeidsconferentie heeft de beginselconventie inzake de 40-urige ar beidsweek aangenomen. Het Joego Slavische Kabinet is afgetreden* Blz. 3 Blz. 9 t De Theologische Schooldag te Kampen. Gemeenteraadsverkiezingen. Het jaarverslag van de Ned. Indische Handelsbank is verschenen. Voor reorgani satie en herwaardeering van de deelnemin gen is 17 millioen noodig. Verschenen is het jaarverslag over 1934 van de Ned. Ind. Landbonwbank. Een reor ganisatie is op komst. UIT DAKGOOT DOODGEVALLEN Men meldt ons uit Dordrecht: Dc 52-jarige schilder K. C. Nelissen, wo nende W. Marisstraat S7, stond gisteravond om kwart voor zes in een goot van pand Nicolaasstraat 17 een dakraam te schilderen toen hij door de glibberigheid van de goot uitgleed en op straat viel. Hij liep 'n zware hersenschudding op en een schedelbreuk- Spoedig na aankomst in het ziekenhuis, waarheen hij werd vervoerd, overleed hij* DIEFACHTIGE KOSTGANGERS Bij de weduwe M., wonende in de Dorps straat te Ossendrecht, is f2000 gestolen- De weduwe had het geld in haar bed verbor gen. Personen, die bij de weduwe tijdelijk onderdak genoten, hebben kans gezien het geld', toen de vrouw zich in een andere ka mer bevond, .te ontvreemden. Eerst later werd de diefstal ontdekt. De weduwe heeft toen onmiddellijk aangifte bij de politie ge- Door de politie is in verband hiermede ze kere P. uit Belgie aangehouden. Naar T.f uit Esschen (België), die medeplichtig aan. den diefstal is, wordt nog gezocht P. heeft reeds bekend den diefstal mede te hebben gepleegd. Van het geld is slechts ongeveer f200 a! 300 teruggevonden. Rechtzaken. Land- en Tuinbouw. Het verplicht veilen van Fruit Ontevredenheid bij belanghebbenden Op 18 April van het vorige jaar werd bij de Crisis-Tuinbouwbeschikking 1934 1 B ■door de regeering het veilen van fruit ver plicht gesteld. Naar aanleiding van uit de kringen van kweekers en handelaren inge komen bezwaren, werd deze beschikking op 5 Juni van het vorige jaar in dier voe ge gewijzigd, dat o.m. zoogenaamd „admi nistratief veilen" mogelijk gemaakt werd. Van deze gelegenheid werd gebruik gemaakt om ervoor te zorgen, dat vooral de groote steden van voldoen de versch fruit, werden voorzien. Dit kon geschieden, doordat de fruittelers zoo via het administratief veilen hun producten rechtstreeks naar de com- missionnairs en handelaars in de ste den konden verzenden, waardoor werd voorkomen, dat b.v. zacht fruit, AUTO'S TE WATER. Beemster (N.-H.) geraakte een vrachtauto van IJ. Hekel te Purmerend met medepassagier K. Groot, eveneens uit Purmerend, door het uitwijken voor een fietser in het Noord-Hollandsch kanaal. Ijlings toegeschoten voorbijgangers haalden de beide inzittenden met groote moeite be wusteloos uit de auto. Door toepassing van kunstmatige ademhaling gelukte het den chauffeur spoedig bij te brengen, doch met Groot duurde dit geruimen tijd en toen bleek, dat het met hem slecht gesteld was. De in middels ontboden ziekenauto bracht beide arenkelingen naar het gasthuis te Purmerend. De chauffeur kon spoedig huiswaarts keeren, doch Groot werd ter observatie gehouden, daar het scheen, dat veel water in de longen was gekomen. Zijn toestand is ernstig. .Te Erp (N.-TBr.) wilde een groote autobus uit Breda, waarin zich ongeveer 40 passagiers bevonden, die op weg waren naar een congres op den gevaarlijken hoek bij de Kokseliebrug met vrij groote snelheid de bocht nemen. De chauffeur verloor de macht over zijn stuur, waardoor de auto slipte en van den berm van den weg omgekeerd in een sloot reed. Onder de passagiers ontstond een paniek. Voorbijgangers snelden te hulp en slaagden in de inzittenden uit hun benarde positie bevrijden, terwijl anderen telefonisch genees kundige hulp inriepen. Een bejaarde vrouw uit Ginneken was zoodanig bekneld geraakt, aat zy inwendige kneuzingen en een been breuk had opgeloopen. Een dokter uit Ge- rnert, die spoedig ter plaatse was, verleende de eerste hulp. De oude vrouw is naar het ziekenhuis in haar woonplaats gebracht. De meeste andere passagiers hadden slechts huid- en chaafwonden gekregen. Na ter plaatse verbonden te zijn, konden zij met een andere bus naar hun woonplaats terugkeere». De gehavende autobus is met een kraanwagen uit de sloot gelicht. FRAUDE BIJ STEUNVERLEENING Voor de Almelosohe rechtbank stond terecht et communistisch raadslid J. A. W., te Almelo, i-egens fraude bij de steunverleening, door als werklooze op te g-even geen bijverdienste te ebben, teTwijl hü als bode van een sportvereeni- rdere inkomsten heeft gehad. t in straf. De DE AANSLAG OP DEN HEER ANKERSMIT De Amsterdamsche rechtbank heeft uitspraak red aan in de zaak van den 35-jarigen Pool M. f. R. die op 7 Maart jl. op den hoofdredacteur an Het Volk. den heer S F. Ankersm hij •atsche >rdeelde R. tot n ;raf, met aftrek va >orloopige hechter De rechtbank v I-Iet O. M. had uegei messteken had vermoord, verot jaar gevangenisstraf met aftre opige hechtenis. De eisch was 2 f' z,°lldon onderscheidenlijk h'êbbën" uit lokt tot brandstichting cn brand hebben gc- icht. waarom een geheel nieuwe instructie is i belden ter openbare t s- De Amsterdamsche r écht bank heeft eerst De officier van lus- :rhoor tegen C. IJ J. en tegen G. roeg voor C. vrijspraak, dio Uitspraken 28 Juni. G. MAAGDENROOF TVegens schaking had een 28-jarige Hagenaar ach te verantwoorden voor de Haagsche reclit- >amk. Dc man had met hnar instemming en 18-jarig meisje uit Delft geschaakt. Zij wa- ankrük naar Monaco gereisd, waar De rechtbank sprak da hooger beroep rnietiglng van dit „.JSB eeUng tot 8 maanden gev.straf (wa. legde 3 )3J proeftijd op. BEDREIGING t Haagsche gerechtshof bevestide het g"ing met zware mishandeling tot drie maanden gevangenisstraf werd veroordeeld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1