BINNENLAND. WOENSDAG 19 JUNI 1935 TWEEDE BLAD PAG. 5' Boeren begeven zich met 20 pond zware brooden die ze aan een stok over den schouder dragen, naar den Angeler Esch bij Ootmarsum om ze daar, volgens oud gebruik aan de armen uit te deélen. Vijftig arbeiders ontdoen de 500 H.A. bosch in de Wieringermeer, dit voorjaar aangelegd, van de niet gewenschte gewassen, alweer een object dat anders leege handen arbeid geeft. Enthousiast vertrekken i Charlottenburg. dienstplichtigen voor 't Duitsche i van 't keuringsgebouw in Berlijn Links: een groepje antieke modehuismeisjes te Bod Cannstadt (Württemberg), waar een groot zomerfeest werd gehouden. Rechts: de burgemeester van Bernau spreekt 'n hartig woordje bij de herdenking van 't beleg van 1432 TWEEDE KAMER Zeevaartdiploma's Niet-aanvalsverdrag Hypotheek- en pachtovereenkomsten Anti-Cumulatie- en Pachtwet Vergadering van IS Juni 1935. Gistermiddag om 1 uur is de Tweede Kamer in openbare vergadering bijéén ge komen. Allereerst had regeling van werkzaam heden plaats. Voor de vergadering van he den werd een agenda vastgesteld. Daarop kregen enkele suppletoire begrootingen een plaats, een aantal contingenteeringen en ook de oprichting van de Nederlandsche Omroep-Zender-Maatschappij. Aan de orde was daarna de stemming over een amendement-b'rautigam (s.d. op art 6 van het wetsontwerp houdende bepalingen betrekking hebbende op de Zeevaartdiploma's. Dit amendement had de bedoeling om ivoor te schrijven, dat in de kleine handels yaart op motorschepen van meer dan 400 ton een machinist met diploma A plus een motordrijver aanwezig moeten zijn. De minister vond twee motordrijvers, ook met het oog op de kosten voldoende. Van soc.-dem. zijde wilde men het amen dement technisch wijzigen. De beraadsla ging over het artikel werd daarom her opend. De heer Drop (s.d.) lichtte een wijziging toe, die er op neer kwam, dat gelezen zou worden: op motorschepen tot 400 ton. Hij achtte dat een verbetering der 10Ook'de heer v. dL Bilt ,(r.k.) was van die meening. De Minister van Waterstaat gaf dit laatste wel toe, maar bleef toch van gevoelen, dat het ongeraden was de kosten voor de kleine vaart te verhoogen in een tijd, waarin zij toch reeds zulke slechte kansen heeft. Het amendement werd aangenomen met 43 tegen 36 stemmen. Daarna het wets ontwerp z. h. s Interpellatie werd aangevraagd door den heer Schal- k e r (comm.) over eventueele aansluiting van Nederland bij het tusschen Rusland en Frankrijk gesloten verdrag betreffende we- derzijdschen bijstand in een geval van aan val door een Europeeschen sfaat. De Kamer ging vervolgens in comité-generaal. Zij behandelde daar de huishoudelijke begrooting der Kamer voor 1936 en een voorstel van de Commissie voor de Steno grafie betreffende het openen van gelegen heid tot het instellen van administratief beroep door ambtenaren van de Stenografi sche Inrichting der Staten-Generaal van te hunnen aanzien genomen beslissingen. Na heropening der vergadering deelde de Voorzitter nog mede, dat op 21 Juni in de afdeelingen zal worden onderzocht het wetsontwerp inzake bijzondere maat regelen ten aanzien van hypotheek- en pachtovereenkomsten en op 27 Juni het anti-Cumulatie-ontwerp en de nieuwe Pachtregeling. Daarna werd de vergadering verdaagd tot hedenmiddag 1 uur. ONDERZOEK HANDELSWAREN Te rekenen vanaf 1 Mei J.l. ie benoemd tot tijdelllk scheikundige bü het Rijksbureau voor Onderzoek van Handelswaren de heer dr F Een Nationale Bakkerij- Tentoonstelling Van 28 Juni6 Juli te Haarlem In het Veilinggebouw aan den Kleine Houtweg te Haarlem zal van 28 Juni tot 6 Juli een nationale bakkerij-ten- toonstelling gehouden worden, uitgaan de van den Nederlandschen Bakkers- bond. Naast een belangwekkende historische af- deeling, welke een overzicht geeft van het bakkerswezen van omstreeks 1600 af en waarvoor platen, kaarten en boeken zijn afgestaan door den welbekenden verzame laar op dit gebied, den heer Peters te Rot terdam, zal men ook het allernieuwste op dit gebied van het bakkersbedrijf kunnen aanschouwen. Zoo zullen er o.a- drie groote bakkerijen in werking te zien zijn. In de folkloristische afdeeling zullen ver schillende speciale broodsoorten getoond worden, welke in verschillende streken van Nederland bij speciale gelegenheden, zooals geboorten, bruiloften en begrafenissen wor den gebakken Zeer interessant belooft ook de afdeeling te worden, welke speciaal betrekking heeft op den dislributietijd van 19141918- Het materiaal hiervoor wordt eveneens door den heer Peters uit Rotterdam beschikbaar ge steld. Aan de tentoonstelling worden groote vak wedstrijden verbonden, waarvoor 600 M2 ge reserveerd is. Aan deze wedstrijden kunnen alle Nederlandsche bakkers deelnemen en de inzendingen zullen in twee en twintig klassen verdeeld worden. Voorzitter van de jury is de heer G. Dek ker, onderdirecteur van de Nederlandsche Gist- en Spiritusfabrieken te Delft- Een aardige bijzonderheid is, dat de firma Stam en Weyns ie Batavia, zoowel voor de tentoonstelling als voor de vakwedstrijden heeft ingeschreven. Haar inzending beschuit zal per K L.M.-vliegtuig uit Indië naar Ne derland worden vervoerd- Medailles en andere prijzen zijn beschik baar gesteld door H.M. de Koningin, Prin ses Juliana, den Commissaris der Koningin in Noord-Holland e.a. De tentoonstelling zal Zondags gesloten zijn- De officieele opening zal geschieden door burgemeester C. Maarschalk, van Haarlem. „Spellingvrede" zet het werk voort Er zullen weer propagandavergaderingen worden gehouden De Vereeniging „Spellingvrede", die alge- meene invoering voorstaat van de ten vori- gen jare aangebrachte wijzigingen in de spelling, ziet in de persoonswisseling aan he Ministerie van Onderwijs geen reden een afwachtende houding aan te nemen. Reeds eminente onderwijsbelangen hier te lande en in onze overzeesche bezittingen om van andere omstandigheden te zwijgen ver zetten zich tegen een koerswijziging, welke wijziging aldus meldt men ons ook bezwaarlijk is te verwachten. Elke poging om de strijd over dit vraagstuk opnieuw te doen ontbranden, zal bij „Spellingvrede" ver zet ontmoeten. In het najaar zullen weer verschillende propaganda-vergaderingen worden gehou den, waarvoor verschillende gezaghebbende sprekers zich hebben beschikbaar gesteld, o.m. ook mr. H. P. Mar chant, oud-minis ter: .van Onderwijs. Valsch werk Op dit oogenblik wordt gecolporteerd met een brochure, welke met roode letters op geel papier de volgende schreeuwende titel draagt: „De geheime geldbronnen der N.S.B. Opzienbarende onthullingen. Een „Insider" aan het woord. Zal de Regeering ingrijpen? Prijs 10 cent". Deze brochure is een mystificatie en valsch werk! Ze getuigt van dezelfde treurige mentaliteit als het stelen van een particuliere brief; het opzetten van een on- noozele knaap om vertrouwelijke circulaires uit zijns vaders schrijfbureau te gappen. De roode pers vertelt, dat N.S.B.'ers met deze brochure venten zonder hun insigne te dragen, dus de indruk makende, dat het een neutraal geschrift is; sommige colpor teurs zouden zelfs gezegd hebben, dat de brochure een uitgave van het N.V.V. is. Deze beschuldiging behoeft niet juist te zijn, om met de roode pers te oordeelen, dat hier minderwaardig, valsch spel ge speeld wordt. De lezer, die ons de brochure toezond, meldde ook, dat hij bij het koopen mis leid was. Trouwens, dat volgt uit de titel onweerlegbaar. De titel is woord voor woord in flagrante tegenspraak met de inhoud. Er wordt niets onthuld, maar alles wordt verdoezeld; met een mengsel van humbug en zoutelooze op merkingen moet men het doen. Aanvankelijk blijft de schrijver zijn val- sche rol van de titelpagina spelen. Op kwasi- onverschillige toon wordt eerst over Mus- sert, alsof hij een gewoon sterveling is, ge sproken; later wordt het gelukkig ir. Mus- sert, Algemeen Leider. Echter, de „objectieve" sohrijver legt ook een verklaring af, welke wij moeten onthou den; ze staat op pag. 4: „Voor elk weldenkend man staat al bij voorbaat vast, dat, indien vreemd geld of zelfs Nederlandsah groot kapitaal de N.S.B. zou financieren, haar doodvonnis onherroepelijk zou zijn geveld". Die uitspraak heeft groote beteekenis. De rest van de brochure is waardeloos. Er staat in, dat alle gelden bijeengebracht worden door brochureverkoop, contributie van leden, vrijwillige bijdragen en intree-gelden op ver gaderingen. En al deze gelden worden per giro ontvangen en weer uitgegeven, zoodat de Regeering precies weet, hoe het met de financiën der N.S.B. staat. Deze kinderpraat laten we voor wat het is. Dat de N.S.B. een brochure uitgeeft als deze en er op deze wijze mee colporteert, toont duidelijker dan iets anders aan, dat er een geheimzinnige sluier over de finan ciën ligt. We hebben ons daarover tot heden niet bijzonder druk gemaakt; maar wie zich zoo verontschuldigt, schijnt niet vrij uit te gaan. Scheepvaartstremming In vervolg op zijn bekendmaking aan de Rijnscheepvaart van 20 Mei j.l. deelt de Hoofdingenieur-Directeur van den Rijks waterstaat in de directie Bovenrivieren mede, dat de scheepvaart op de Waal bij Nijmegen wordt gestremd op Vrijdag 21 Juni a.s. De stremming duurt van één uur vóór zonsopgang tot één uur na zonsonder gang of zooveel langer of korter als noodig zal blijken te zijn. De opsaande vaart moet ligplaats nemen beneden de spoorbrug te Nijmegen en de afgaande vaart boven de in aanbouw zijnde brug aldaar, een en an der naar aanwijzing van de ter plaatse aan wezige bekenmeesters. NOGMAALS DE SPOOR- HOUT-KWESTIE Ned. Spoorwegen zijn het met het uitgebrachte rapport niet eens De N.V. Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen en de N.V. Hol- landsche IJzeren Spoorweg Maat schappij, hebben zich met een adres gewend tot de leden van de Tweede Kamer om deze opheldering te geven over een aantal punten uit het rap port over de spoorhout-affaire, die, naar het oordeel der spoorwegen een onjuisten indruk van de geste der spoorwegen zouden kunnen geven. In dit adres wordt de positie tusschen Spoorwegen en ae N.V. Spoorhout als volgt gedefinieerd: Spoorhout is een zelfstandige N.V., waar van de Ned. Spoorwegen de meerderheid der aandeelen bezitten. Spoorhout heeft daaren tegen geenerlei invloed op het bedrijf der Ned. Spoorwegen. Spoorhout kan aan de Ned. Spoorwegen niet meer leveren dan deze laatsten haar be steld hebben. Daaruit blijkt aldus het adres dat de commissie ten onrechte een gevaar ziet in de bepaling, dat ten minste 80 pet. van de behoefte aan liggers bij Spoorhout moet worden gedekt en dat er geen reden is voor de vrees, dat de bevoegdheid van Spoorhout om zelfstandig ook met anderen zaken te doen voor de Spoorwegen ernstige financiee- le consequenties kan hebben. Naast deze béide, naar de meening dér Spoorwegen niet bestaande, gevaren, cónsta- teert de commissie dat de gestie van de Spoorwegen en Spoorhout niet voldoende uit elkaar zijn gehouden en zij spreekt over „verschillende der in de praktijk gebleken bezwaren". De Spoorwegen betreuren, dat de commissie hier niet meer preciseert. Wie adviseert aan de verhouding tusschen Spoorhout en de Spoorwegen een einde te maken, mag wel over wegen tot welke gevolgen dat voor het spoorwegbedrijf zal leiden, te weten: het betalen van hoogere prijzen voor dwarsliggers en wisselhout. De Neder landsche houthandel heeft dan weer vrij baan en zal er gebruik van maken. Toen jaren geleden het houden van inschrijvingen voor dwarsliggers en wisselhout gestaakt werd, bestond het vermoeden, dat door dtf handelaren afspraken gemaakt werden en de prij zen opgezet Bewijs daarvan hadden de Spoorwegen toen niet Nu wél. Waar om zou hetzelfde niet gebeuren als Spoorhout eenmaal uitgeschakeld is? Wat het Noer-contract aangaat, de Spoor wegen aarzelen niet te erkennen, dat het toe staan van een vermindering der contractuee- le amortisatie, achteraf bekeken, beter ach terwege gebleven ware. Het staat hun ech ter, muurvast, dat in alle gevallen in de vermindering slechs is toegestemd, omdat levering van het hout zeer gewenscht werd- Een vijftal voortrekkers op kerkelijk eri schoolgebied in Oostelijk Zeeuwsch- Vlaanderen. Boven: J. Lensen, A. Scheele en P. Scheele. Onder: F. Weijns en R. v. d. Ree. Groot en veel zijn de opblferingen geweest, aie deze mannen zich hebben getroost voor de beginselen, die hen boven alles lief wa ren. Zij waren de oprichters van de eerste Bijzondere School in Zeeuwsch-VIaanderen, die in 1S58 kon worden geopend en waar van hoofd was de heer J. M. Mulder. De heer F. Weijns (links, onder) heeft krachtig bijgedragen tot oprichting van de Chr. Geref. Kerk te Neuzen, Axel en Zaamslag. Ook nog in ander opzicht zijn deze oude portret ten merkwaardig: ze laten ons een kleeder dracht zien, die steeds meer aan 't ver dwijnen is. ROFFELRIJMEN. GROOTSCHE DEMONSTRATIE Laten we dit even eens zijn Wat je zeggen mag van Rood, Alles doet men daar in massa, Alles doet men in het groot. Elke meeting slaagt geweldig Elke zet is weer markant, Net zoo als de foto-trucjes *~j In de roode plaatjeskrant. Bergschenhoek, een rustig plekje In de Nederlandsche Staat, Is zich aan het voorbereiden Voor de stemming voor de Raad. Ieder maakt zich op ten strijde; Niet het minste de partij Die de koopkracht in haar zak heeft En de welvaart aan haar zij. Spronkers, een befaamde sterke Spreker der S.D.A.P., Zou de eerste stormloop wagen In een droog gelegd café. Ook een paar van onze menschen Brandend van nieuwsgierigheid Naar het einde van de crisis, Kwamen daar, precies op tijd Om een staanplaats je. te krijgen Bij de opgekomen schaar: 't Waren.vier volwassen menschen Plus een knaap van veertien jaar...l 't Werd een grootsche demonstratie Van de onverschilligheid Van de massa voor de groote Roode overwinningsstrijd. Spronkers heeft maar niet gesproken Bergschenhoek weet blijkbaar goed Dat het van het socialisme Niet de uitkomst wachten moet. (Nadruk verboden.) LEO LENS. Oificieele Berichten J. Via LANDMACHT ao?6lnneH^da^hV ah,'i'gae3'teld is bil 'tres-Personeel lo JS r? 1en «reneeek. dienst der land macht tot res.-officier van gezondh. der 2a kl de dienstplichtig vaandrig van de le compagnie hospitaalsoldaten J H Plokker, arts. COMMISSARIS VAN POLITIE Op Zön verzoek ls met ingang van 1 Juli a.sj eervol ontslag verleend aan H. Pijper, commis saris van pojitle te Amsterdam. cke e BELASTINGDIENST Op hun verzoek is eervol ontslag verleend lit "s Rijks dienst aan N W baron van Till, ont vanger der registratie en domeinen te Zeist in A. M. L. baron Miilert, ontvanger der in voerrechten en accijnzen te Roosendaal, beider net ingang van 1 Aug. a.s. en aan W. v Lier# erificateur der Invoerrechten en accijnzen te Amsterdam, met ingang van 1 Juli as. P. T. T. De dir.-gen. der P.T.T. is verhinderd op Vrij dag 28 Juni as. zijn gewone wekelükscba spreekuur te houden. AUDIëNTIE De gewone audiëntie van den minister van Econ. Zaken zal op Donderdag 20 Juni a.s. niet

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 5