Duitsch-Engelsch viootaccoord bereikt WOENSDAG 19 JUNI 1935 EERSTE BLAD PAG 2 BUITENLAND pen permanente en definitieve verhouding van 35 op 100 „Een bijdrage van het allergrootste belang voor de algemeene vlootbeperking" "Gisteravond zijn twee nota's inzake be perking van de vlootbewapening gepubli ceerd, welke zijn uitgewisseld tusschen de Britsche en Duitsclie regeeringen. Engeland aanvaardt formeel het Duitsclie voorstel inhoudende, dat de toekomstige omvang der Duitsche marine in verhouding tot de totale vlootmacht van de leden van de Britsche Commonwealth vijf en dertig procent zou moeten bedragen. De Britsche regeering beschouwt dit voorstel als een bijdrage van het aller grootste belang tot de zaak van de toekomstige vlootbeperking en gelooft, dat het accoord, waartoe zij thans met de Duitsche regeering is gekomen en dat zij van heden af aan beschouwt als een permanente en definitieve Overeenkomst tusschen de beide regee ringen, het sluiten van een algemee ne overeenkomst inzake vlootbeper king tusschen alle vlootmogendhe- den der wereld zal vergemakkelijken. Totale Duitsche tonnage nooit boven 35 procent van de Britsche. De totale tonnage van de Duitsche vloot zal nooit de vijf en dertig procent van de Britsche overschrijden. Deze proportie zal ook niet aango* itast worden door den vlootbouw van andere mogendheden. Indien het algemeene evenwicht In ide vlootbewapeningen, zooals dat nor maal in het verleden gehandhaafd werd, met geweld zou worden ver stoord door eenigen abnormalen en exceptioneelen vlootbouw door andere mogendheden, dan behoudt de Duit sche regeering zich het recht voor, de Britsche regeering uit te noodigen, om den nieuwen aldus geschapen toe stand nader te onderzoeken. Latere schikkingen mogelijk De "verhouding van vijf en dertig procent zal worden toegepast op de tonnage van iedere categorie. Er kunnen echter later, in verband met een toekomstig algemeen vloot verdrag, schikkingen gemaakt worden, mits deze "gebaseerd zijn op het beginsel, dat iedere uitbreiding van een categorie ge compenseerd zou worden door een daaraan beantwoordende verlaging van de andere. Dergelijke schikkingen zullen ook getrof fen kunnen worden indien geen algemeen verdrag tot vlootbeperking tot stand mocht komen, in het licht van den dan bestaan- den toestand op vlootgebied. Met betrekking tot de onderzeeërs gal Duitschland echter, zonder even wel de proportie van vijf e.n dertig procent ten opzichte van de totale tonnage te overschrijden, hel recht hebben, een tonnage te bezitten, die gelijk is aan de totale onderzeeër-ton nage van de leden van de Britsche Commonwealth. De Duitsche regeering neemt echter 'de verplichting op zich, dat behoudens in de omstandigheden, aangegeven in den zin, die onmiddellijk hierna volgt, de onderzeeërs-tonnage van Duitsch land niet meer dan vijf en veertig pro- pent van de totale zal bedragen. Indien een toestand zou ontstaan, die vol gens de meening der Duitsche regeering zou eischen, dat zij gebruik maakt van haar recht op een onderzeeërs-tonnage, die mrer dan vijf en veertig procent bedraagt, dan behoudt de Duitsche regeering zich voor, de Britsche regeering hiervan van te voren in kennis te stelleo en komt zij overepn, dat deze kwestie onderwerp van een vriend schappelijke bespreking zal uitmaken, al vorens de Duitsche regeering van dit recht zal gebruik maken. Ook voor het geval dat Duitschland zijn percentage van vijf en dertig procen?, door dat de proportie voor iedere categorie, niet nauwkeurig deelbaar is, niet ten volle zou kunnen benutten, zullen in gemeenschaDpe- lijlc overleg nadere schikkingen getroffen worden, ook al mag uit deze procedure geen enkele substantieele wijziging van de pro portie van 35 pet. met betrekking tot de .totale vloot mach ten voortvloeien. In een nota aan I-Ioare herhaalt Ribben- trnp de voorwaarden, welke hierboven zijn uiteengezet door Hoare en voegt er aan toe: Ik heb de eer, Uwe Excellentie te beves tigen, dat het voorstel der Duitsche regee ring correct is uiteengezet in do voorafgaan de nota en ik constateer met genoegen, dat (le Britsche regeering dit voorstel accepteert. Permanent en definitief. De Duitsche regeering is van haar kant eveneens van meening, dat het ac coord, dat zij als permanent en definitief beschouwt, op heden 18 Juni in werking getreden tusschen de beide regeeringen, het sluilen van een algemeen accoord «al .vergemakkelijken. „Frankrijk herneemt zijn vrij heid ter zee." i „Frankrijk herneemt zijn vrijheid op zee", aldus luidt het opschrift van een bericht in de „Echo de Paris" over de Duitsch-Engel- sche vlootbesprekingen en dc Fransche ant woordnota op de Engelsche mededeeling. 27 staten hebben 't verdrag van Versailles onderteekend. Engeland alleen neemt echter het initiatief, om de vlootclausulcs van dit .verslag te veranderen. In het artikel komt de ontstemmipg over 'de Duitsch-Engelsche onderhandelingen en de houding van Engeland duidelijk tot uit drukking. Eden gaat te Parijs praten Naar te Londen officieel verluidt, zal de minister voor Volkenbondsaangclegenheden 'Anthony. Eden, zich yooc bespiekingen met de Fransche regeering naar Parijs be geven. Deze besprekingen, die Vrijoag aai> vangen» zullen de vlootkwestie en den alge- meenen Europeeschcn toestand lot onder werp hebben. Vijandige manifestaties Tusschen roomschen en nazi's. Reuter meldt uit Berlijn: Vijandige ma nifestaties worden uit verschillende deelen van Duitschland gemeld tusschen nazi's en roomsch-katholieken, vooral jongelieden In enkele gevallen kwam de politie tus schen beide en arresteerde de roomsch-ka tholieken. In verschillende roomsche gemeenten in Wuerttemberg hebben fanatici de kruisbeel den langs den openbaren weg vernield. De katholieke bevolking is «ver deze hei ligschennis ten zeerste verbolgen. JAPAN EN CHINA Reorganisatie van het Noord- Chineesche bestuur Uit Nanking: Als resultaat van de onder handelingen der Noord-Chineesche leiders Ho Ying Tsin en Hoeang Foe met den mi nister van buitenlandsche zaken. Wang Tsjin Wei, heeft de Nanking-regeering be sloten tot reorganisatie van het Noord- Chineesche bestuur, teneinde óen Japan- schen militairen ieder voorwendsel voor een mogelijke verscherping van den toestand te ontnemen. Uit Tokio: Volgens berichten in de dag bladen uit Peking hebben de president der universiteit te Peking, de Tsinhoea univer siteiten en de leeraren van het opledingsin- stituut te Peking na raadpleging van de Nankingregeering besloten die schoolboe ken af te schaffen, waarin anti-Japansche teksten voorkomen en in plaats daarvan anaere studieboeken voor de Chineesche studenten en leerlingen in te voeren. Tsjakar-iucident geregeld Uit Peking: Noord-China heeft vandaag een zucht van verlichtng geslaakt aangezen het inci dent van Tsjahar geregeld is doordat de Japan sche eischen inzake deze provincie door China zijn ingewilligd. Andere gebeurtenissen, die tot een ontspanning hebben bijgedragen, zijn: Ten eerste, het vertrek uit Tientsin van de oude garnizoenstroepen, die zijn afgelost door nieuwe; ten tweede, de terug-» keer naar Jehol van de gemengde Kwantoenbri- qade, die sedert 10 Juni ten Zuiden van den Grooten Muur bij Shan Hai Kwan gelegerd was; ten derde, het bericht dat het document, waarin de Japansche eischen formeel erkend worden, bin nenkort te Nanking zal worden ooderteekend Een element van onrust vormt echter nog steeds het feit, dat Japansche vliegtuigen hun ver kenningsvluchten boven Hoeper voortzetten, ten einde de bewegingen der Chineesche troepen te cco troleeren. Muitende Chineesche kruisers Twee Chineesche kruisers, de „Haitsji" e: ,,Halshon", zijn bij nacht uit de haven van Kan ton (Zuid-China) gevlucht. Vliegtuigen en forten van Kanton openden het vuur op de vluchtende Deze muiterij 2ou deel uitmaken van een groot scheepsche door de Nanking-regeering tegen haar rivaal m Kanten op touw gezette strategische campagne. Het is mogelijk, dat aan Kanton een ultimatum zal worden gericht, om zich aan de heerschappij van Tsjang Kai Tsjek, den oppercommandact van de Naoking-troepen, te onderwerpen. Het scheepvaartverkeer tusschen Kanton Hongkong is gestaakt, totdat de toestand zal zijn opgehelderd. Generaal Tsjen Tsji Tang. gouverneur van Kaneon. heeft inmiddels den minister-president der Nanking-regeering, Wang Tsjing We, en tele gram gezonden, waarin hij Wei belooft, dat Kanton in deze ure van nationale crisis de cen trale regeering trouw zal blijven. De onrust, welke verwekt werd door het be richt, dat de leiders in Zuid-China een samenzwe ring tegen Nanking beraamden, wordt hiermede dus weggenomen. Overstroomingen en wervel stormen Midden-Westen opnieuw geteisterd. Uit New-York: Ernstige overstrooi mingen, veroorzaakt door aanhouden den zwaren regenval, hebben opnieuw groote schade aangericht in de negen staten van het Midden-Westen, vooral in Missouri, Iowa, Illinois en Kansas. De oogst is grootendeels verwoest; duizenden hebben hun huizen moeten ontruimen. Zuid-Dakota is door hevige wervelstor men geteisterd. Talrijke personen werden gewond. Zware stormen worden ook gemeld uit Nieuw-Engeland, waar verscheidene menschen zijn gedood door omwaaiende boomen en dakpannen. Uit Morrillton in Arkansas wordt gemeld, dat de dijk langs de Arkansas-rivier op twee plaatsen is doorgebroken. Een gxoot gebied is overstroomd. MINDER PAPIER VOOR DE DAGBLADEN. Te Rome is een verordening van kracht geworden, volgens welke alle dagbladen niet meer dan eens per week mogen uitkomen met een nummer van tien bladzijden. Voor twee dagen in de week moeten zij zich be perken tot een nummer van zes bladzijden, voor de overige dagen tot een nummer van acht bladzijden. Deze maatregel wordt gemotiveerd met de verklaring, dat Italië jaarlijks een bedrag van ongeveer 150 miilioen lire uitgeeft voor het betrekken van cellulose uit het buiten land. DE VERJAARDAG VAN HUGENBERG Uit Berlijn: Hitier heeft Hugenberg ter gelegenheid van zijn 70sten verjaardagge en telegrafische gelukwensch gezonden, waar in hij herinnert aan Hugenbergs altijd trou we nationale gezindheid en in erkentelijk heid en dankbaarheid zijn medewerking in dienst van den wederopbouw van Duitsch land herdenkt. Ook Goebbels heeft Hugenbe.rg een tele grafische gelukwensch gezonden, waarin hij hem „oprecht patriot" noemt, ROUWPLECHTIGHEID TE WITTENBERG Ontroerende plechtigheid in tegenwoordigheid van Hitler en Göring Gistermiddag hebben te Wittenberg in drukwekkende plechtigheden plaats gehad bij de begrafenis vap de 60 slachtoffers van de ontploffingsramp in de munitiefabriek te Reinsdorf. Op een p'lein werden de met hakenkruis- vlaggen bedekte kisten opgesteld. Rechts en links van een hoog podium, vanwaar Hitier de dooden zou gedenken, stonden zwart be hangen banken voor de nagelaten betrak- kingen. Kransen bloemen lagen opgestapeld rond de kisten. De middenweg tusschen de kisten was af gesloten door een hoog zwart kruis, aan welks voet een reusachtig groote lauwer krans lag. Achter de dooden hadden mannen van de S. A. zich opgesteld. Landspolitie en de eereformaties van alle afdeelingcn der beweging hielden de beide zijden langs de kisten bezet en op den ach tergrond achter de kisten stond onafzien baar op het aangrenzend veld, dat door een donker naaldbosch was afgesloten, het per soneel van het munitie-bedrijf, van alle in dustrieën van Wittenberg en de bevolking. De bij de rouwplechtigheden verschenen bloedverwanten der slachtoffers werden door S.S.-kameradcn naar hun plaatsen geleid. Ook de rijen der genoodigden tot de rouw plechtigheden vulden zich langzaam. Men zag den rijksminister van oorlog, Generaloberst von Blomberg, den minister president, generaal der vliegers, Goering en de rijksministers Dr. Frïck, Rust, Dr. Goeb bels, Dr. Frank, rijksorganisatieleider Dr. Ley, rijksleider Rosenberg, stafchef Lutze, Baldur von Schirach, alsmede de rijksstad- houders Mutschmann en Kaufmann. Hitier bracht een reusachtige krans van roode rozen mede, gedragen door S.S.-man- nen. Allen stonden zwijgend op om den Führer te groeten. De muziek speelde de treurmarsch uit de „Eroïca" van Beethoven. Door een Evangelisch en een roomsch geestelijke werden troostwoorden tot de be trekkingen gericht. De bedrijfsleider der fabriek en de gouw leider spraken daarna. Namens den Fuhrer hield dan minister president Göring een toespraak, waarin luj o.m. zeide, d.at ook deze arbeiders gevallen zijn voor het nieuwe rijk. En zoo geweldig en zoo verschrikkelijk de dood hier ingegre pen heeft, zoo ontspruit ook uit dit offeren, uit den dood dezer dappere kameraden een groote zegen voor het heele volk en voor do heele natie. Want, in de wijze, waarop he den het gansche volk en aan de spits zijn Führer en rijkskanselier deze doode kame raden eeren, komt die wonderbare aaneen geslotenheid der natie tot uiting, die. op nieuw is opgestaan. Uit deze slachtoffers zal weer kracht geboren worden. Zij zullen niet tever geefs gevallen zijn. Dat is het groote, dat thans de Duitsche mensch niet meer tevergeefs den dood ingaat, maar dat elk afzonderlijk daarmee een groot offer op het altaar des va derlands nederlegt. Dat is de sterkste troost, die u in de Almacht Gods kan gegeven worden, dat ook zij opgeko men zijn voor don noodzakelijken op bouw van ons vaderland. Na de toespraak van Göring volgde eerst het „Lied van den goeden kameraaddat door de .aanwezigen staande met opgeheven rechterhand werd aangehoord. Daarna weer klonk de treurmarsch uit de „Götterdiimme- rung" van Richard Wagner en tot slot het Horst Wessellied en het Deutscliland-lied. Met opgeheven rechterhand hoorden de talrijke aanwezigen deze liederen staande De Führer schreed daarna door de rijen der bloedverwanten van de slachtoffers en betuigde hun persoonlijk zijn deelneming Hij drukte velen van hen de hand en eerde hen met den Duitschen groet. Daarna verlieten de Fuhrer en de genoo digden de plechtigheden. De Führer werd bij zijn vertrek, evenals bij zijn aankomst gebeurd was, eerbiedig begroet. Na het heengaan der genoodigden, schre den de bloedverwanten en kameraden der dooden naar de lijkkisten en vertoefden daarbij langen tijd in stille aandacht. Een deel der lijkkisten werd onmiddellijk naar de „Heimat" der slachtoffers vervoerd, opdat daar de bijzetting nog op den zelfden dag zou kunnen geschieden. ADDIS ABEBA, 19 Juni. Naar wordt ge meld heeft de keizer sinds het begin vai Italiaansche troepenverschepingen naar Oost- Afrika, het leger van Abessynië tot het vijf voudige versterkt. De recruteering van troepen wordt nog voortgezet. DE ZWITSERSCHE DEFENSIE. Uit Bern: In den Nationalen Raad heeft bondspresident Minger in antwoord op cm interpellatie, als leider van het militaire departement, verklaard, dat dit departe ment een project heeft laten uitwerken voor de defensie aan alle grenzen. In den loop van dezen zomer zullen versterkingswerken worden aangelegd aan de noordelijke, wes telijke en zuidelijke grenzen. Het toegestane crediet van 5 miilioen francs is echter niet voldoende gebleken. De Bondsraad zal daar om een suppletoir crediet vragen. JAPANSCH SCHIP VERGAAN. Uit Seoul: De Japansche stoomboot Chako Maru. die Mandsjoerijsche aroeiders naar Yngkno zou vervoeren, is in een storm ge raakt en gezonken. v- Volgens de tot nu toe ontvangen mede- deelingen zijn meer dan 40 arbeiders vei- dronk en. TUCHTHUISOPROER IN KANSAS. Dwangarbeiders bezetten een mijn. Uit New-York: Bijna 400 gedetineerden van het tuchthuis te Lansing in den staat Kansas, die te werk gesteld zijn in een ko lenmijn, zijn gistermorgen, kort voordat zij zouden afdalen in de schachten, aan het muiten geslagen. Vijftien mijnbeambten, dh zich in dc mijn bevonden, gijzelden zij. waarna zij de telefoonverbindingen met de buitenwereld doorsneden. Nadat vier en een half uur was onac handeld tusschen de tuchthuisbeambten en de muiters, trachtten de gedetineerden plot seling de door bewakers bezette lift op een diepte van 250 meter te bestormen; zij wer den echter met behulp van traangas terug gedreven. TSJECH0-SL0WAKIJE EN DUITSCHLAND De economische betrekkingen De tweede gemeenschappelijke zitting van de Duitsche en de Tsjechische regeerings- commissie ter bevordering van de wederzijd- sche handelsbetrekkingen is te Praag be ëindigd. In het goederenverkeer is een aan passing aan de behoeften der economie tot stand gebracht, voorts werden verscheidene bijzondere problemen van het betalingsver keer geregeld voor de Praagsche, de Rei- chenbcrgsche en de Leipzigsche jaarmarkt, waarbij vergemakkelijkingen werden in gevoerd voor afwikkeling der aldaar tot stand gekomen transacties. Benesj over de Duitsche minderheid Minister Benesj heeft gisteren te Praag het woord gevoerd op een maaltijd, dien hij den Praagschen correspondenten der Berlijn- sohe bladen aanbood. Hij zeide daarbij on der meer. dat de grootste minderheid in den staat, de Duitsche, de volle aandacht ver dient, niet slechts wegens haar getal, maar ook om haar cultureel niveau en haar eco nomische potentie. De toonaangevende krin gen in Tsjecho-Slowakije blijven trouw aan de gedachte van nauwe samenwerking met de Duitsche minderheid. Geen grensgeschil bestaat er tusschen het land eenerzijds cn Oostenrijk en Duitschland anderzijds, terwijl nooit de vredo verstoord is door een ernsti ge wrijving. Benesj sprak tenslotte den wensch uit, dat het collectieve veiligheidssysteem wordt uitgebreid en dat de handhaving van den vredo wordt gegarandeerd door den consul tatieven zoowel als door den op bijstand betrekking hebbenden vorm der verdragen. Minister-president Malipetr heeft gister in de regeeringsverklaring gezegd: Het door de Tsjecho-Slowaaksche buiten landsche politiek, in overeenstemming met Frankrijk en de kleine entente, maar ook in overeenstemming met Engeland, Italië, de Sovjet-Unie en eenige andere staten na gestreefde doel der verwezenlijking van het Oost- en Middel-Europeesch pact zal ver der worden nagestreefd. Het is te hopen, dat Tsjecho-Slowakije op deze wijze tot een definitieve vriendschap pelijke verhouding met Polen en tot een goede, op .duurzamen vrede en duurzame samenwerking gegronde verhouding tot zijn grootsten buurman, tot Duitschland, zal ge raken. SPOORWEGONGELUK IN OOSTENRIJK. Uit Weenen: In het station Bruck aan dc Mur (Stiermarken), waarvan de rails r\aar aanleiding van het gereedmaken van de nieuwe brue over de Mur verlegd worden, is gistermiddag een ernstig ongeluk ge beurd. Een personentrein geraakte in bot sing met een sneltrein, die reeds op bot zelfde spoor gereden was. 65 passagiers van heide treinen werden volgens een meded'e ling van de directie der Oostenrijkscne bondsspoorwegen licht gewond. Het verkeer ondervond slechts weinig vertraging. DOLLE OLIFANT IN EEN CIRCUS Meisje gedood. Uit Crookston (Minnesota): In een circus alhier heeft een dolgeworden olifant een 9-jarig meisje gedood en 20 personen gp- wond. Er volgde een paniek, waardoor uog meer personen kwetsuren opliepen. Door het moedige optreden van dén dres seur, die het woedende dier wist weg te lei den, kon erger worden voorkomen. Uit Oost-lndie Prof. B. J. O. SCHRIEKE OP NON-ACTIEF BATAVIA, 18 Juni (Aneta). De directeur van het Departement van onderwijs en eeredienst, prof. B. O. J. Sclirieke, die thans een studiereis in de Vereenigde Staten maakt, is op non-aetief gesteld. Omtrent zijn verdere ambtelijke toekomst kan nog niets met zekerheid worden medegedeeld. DE NIEUWE GEZANT TE PEKING BUITENZORG, 18 Juni (Aneta). De nieu we Nederlandsche gezant te Peking Baron de Vos van Steenwijk, zal U Juli te Tand jong Priok arriveeren en ten paleize te Bui tenzorg worden beëedigd. DE ORDONNANTIE TEGEN PRIJSSTIJGING BATAVIA. 19 Juni. (Aneta). Het doel v; spoedordonnantie tegen prijsstijging van goederen wordt io de Memorie van Toelichting gemotiveerd met de mededeeling, dat aanvoering van bepaalde gebruiks- en verbruiksgoederen uit productiege bieden, welke thans Ned.-Indië voor een aanmer kelijk deel van goederen voorzien, tijdelijk of blijvend zou kunnen worden stopgezet." Aneta verneemt, dat reeds Ir. Wellenstein. in leven directeur van het departement van Ecoo. Zaken het denkbeeld van deze spoedordioantie ■heeft geopperd. Gemengd Nieuws. Hollandsche visschers naar Gnydia Instructeurs voor Poolsche haringvisschers Naar wij vernemen is een aantal Neder landsche haringvisschers naar de Poolsche zeehaven Gnydia vertrokken, om aldaar op te trod enals instructeurs op Poolsche vis- söhersschepen. De betrokkenen zijn afkomstig uit IJmui- den en Soheveningen. DOODELIJK ONGELUK Te Oisterwijk geraakte in de la'ie mid dag de 18-jarige metselaar G. van Avendonk bjj het plaatsen van een zware betonnen put- ring tusschen dezen en een muur bekneld, waardoor hem hoofd en borstkas op zoodanige wijze werden ingedrukt, dat de jonge man vrijwel onmiddelijk werd gedood. Het ongeluk geschiedde ten huize van den heer K. aar Kerkplein. Het stoffelijk overschot van slachtoffer is naar het R.-K. Gasthuis ïe Ois terwijk overgebracht. AANRIJDING OP HET ROKIN Koetsier van den bok op straat gevallen Te Amsterdam is op het Rokin bij de Taksteeg een met twee paarden bespannen vrachtwagen aangereden door een passeeren- de auto. waarbij de wissel boom werd aange raakt. De paarden schrokken hevig van deze aanrijding en begonnen Ie steigeren. Bij zijn pogingen om de dieren weer tot kalmte re brengen, sloeg de koetsier van de hok op straat, waarna een wiel van den wagen hem over een der beenen reed. FELLE BRAND TE ROTTERDAM Vier motorspuiten en 20 stralen in actie Vanmorgen te omstreeks half zeven is een felle en hardnekkige brand uit gebroken in de electrische zakken- fabriek van W. Smaal aan dc Dijk- straat 137. Omwonenden zagen rook uit het fabriekspand opstijgen en toen de eigenaar was gewaarschuwd en ter plaatse verscheen, stond de geheele fabriek al in lichter laaie. In do ge weldige voorraden zakken, die in de fabriek lagen opgestapeld, brandde het vuur als in een oven, zoodat de vlammen tot 30 M. de lucht in schoten. De belendende perceelen aan de Dijkstraat liepen ernstig gevaar en een daarvan was reeds door het vuur aangetast voor het de inmiddels met groot materiaal verschenen brandweer gelukte de vlammen terug te drijven. Met groote hardnekkigheid wierp het zich daarna op een pand aan de Oost zeedijk, dat eveneens werd aangetast. Binnen een half uur was heel de zakkenfabriek één vuurmassa; dak en muren stortten in een slechts met groote moeite gelukte het met 20 stra len, waarvan 9 van motorspuiten, het vuur te localiseeren. Ernstige fraude te Wormerveer Bankier voortvluchtig! Op het kassierskantoor J. Schaap Lzn. te Wormerveer is een ernstige fraude ontdekt. Toen Maandagmorgen een bediende van de N.V. Stroom verkoop Mij. Zaanland het safeloket dier firma kwam controleeren, bleek dat dit ledig was. Daarin was voor een bedrag van f 200.000 aan effecten opge borgen. De heer L. Schaap, directeur der Mij., had juist dien dag Wormerveer per auto ver laten, zonder achterlating van zijn adres. De gemeentepolitie nam daarop terstond" de benondigde maatregelen. Aan de politie in het binnenland en ook aan de buitenlandsche politie is aanhou ding van den heer Schaap verzocht. Het onderzoek is nog in vollen gang. Wij vernemen nog nader, dat uit nog meer loketten effecten en geldwaarden zijn ontvreemd. Met laschwerktuigen is men hedennacht bezig geweest om de safes open te maken, Vaststaat, dat een zeer grooot bedrag zoek is, waardoor vooral middenstanders, die met het kantoor in rekening-courant ston den. gedupeerd zijn. In de omgeving van het bureau groe pen de menschen bijeen om de gebeurtenis te bespreken. De voortvluchtige is nog steeds niet in handen van de politie gevallen. Het wordt leeg in Oss. Er komen steeds nieuwe bekentenissen! De 26-jarige weduwe van B.-van H. uit Oss, die, zooals wy reeds meldden, door de ge meentepolitie te Oss was gearresteerd, verdacht van brandstichting, heeft voor de Officier van Justitie bekend, den brand te hebben gesticht. Het was opgevallen dat het op 11 Mei in de boerdery van haar vader plotseling hevig brandde, toen zij die verlaten had en het was gebleken, dat zij vooraf eenige kostbare voorwerpen, onder andere radio-toestel, te gelde had gemaakt en later verklaarde, dat die voorwerpen waren brand. Ook kleedingstukken, die als verbrand waren opgegeven, waren in veiligheid ge bracht. De arrestatie heeft te Oss opzien gewekt, daar zij uit een fatsoenlijk gezin komt. Zij zegt, dat haar vader niets van de eigenlijke toedracht heeft gêweten. Deze wordt intus- schen zeer gedupeerd, daar de verzekering thans wel niets zal uitbetalen. Verder heeft de 30-jarige F. v. d. W., bijgenaamd de Brommert, gisteren tenslotte bekend, dat hy tezamen met de neven G. en P. de B. den overval met berooving op de oude v. d. B. te Veghel heeft gepleegd. Hij was in de marechaussee-kazerne aldaar op gesloten en zal nu naar 's-Hertogenbosch worden overgebracht. Het heeft opzien ge wekt, dat hij een bekentenis heeft afgelegd, aangezien hy als verstokt misdadiger bekend v/as, vele veroordeelingen achter den rug heeft, doch nog nooit bekende. Nader vernemen wy, dat P. de B. voor c substituut officier van justitie Mr. Dubois Den Bosch heeft verklaard, waar de kleeren waren geborgen die hij tijdens den oven-al op zijn neef G. droeg en welke onvindbaar wa ren gebleven. De marechaussee te Oss heeft in de nabijheid van de ouderlijke woning van P. de B. geruimen tijd graafwerk verricht en een sloot uitgebaggerd, maar de kleeren zyn nog niet opgespoord. BEESTACHTIGE BALDADIGHEID De politie te Oss heeft vijf jongens van 12 tot 16 jaar opgespoord, die zich hebben schuldig gemaakt aan ergerlijke baldadig heid. De belhalmels hebben zich door ver breking van een deur toegang verschaft tot de bijzondere meisjesschool aan den Berg- hemschen weg te Oss Daar hebben zij de privaten vernield en met den inhoud daar van de wanden der schoollokalen besmeurd. Voorts hebben zij met spijkers de verf van de deuren der lokalen afgekrabd en de roosters, welke op de luchtgaten voor de deuren waren gelegen, verwijderd, klaar blijkelijk om ongelukken te veroorzaken. Waarschijnlijk heeft men met wraakneming te doen- NACHTELIJKE VECHTPARTIJ Burger na gevecht met een agent gearresteerd Te Amsterdam maakte een groep bur gers, die naar de markt ging, het op het Wa- terlooplein verschillende voorbijgangers lastig Een agen'i van politie die in burger legitimeerde zich en gelastte de belhamels met hun plagerijen op te houden. Een uit het groepje, een ongeveer 30-jarige man, keerde zich daarop tegen den agent en gaf deze een slag tegen de kaak. Onmiddellijk haalde de agent zijn gummistok voor den dag en diende zijn tegenstander daarmede zoo'n pak ransel toe, dat deze op straat viel. Bij zijn poging, den man naar he«; bureau J. D. Meyerplein over te brengen, verzette deze zich hevig zoodat drie veldwachters, die in de buurt waren, te hulp moesten komen om den a tant over te brengen. Hy is aan het bureau in arre t gesteld en zrl wegens poging tot mis handeling aan de Justitie worden overge geven. Weerbericht BAROMETERSTAND Hoogste stand te Rochefort 769.3. Laagste stand te Haparanda 753.0. Stand vanmorgen lialftwaalf 766.1. WEERVERWACHTING Matige tot zwakke N.W. tot Z.W. wind, afnemende bewolking, weinig of geen. regen, armer overdag. BUITENLANDSCH WEERBERICHT In 't etmaal van 's avonds 17 tot 's avonds IS Juni is op de Zuid-Hollandsche eilanden de weersgesteldheid gunstig geweest voor het optreden van aardappelziekte. De depressie, die gisteren over de Britsche eilanden lag, trok snel O-waarts en bracht onweer met zware regen in W. Duitschland, terwijl zij in ons land in dc nacht krachtige wind met. weinig regen bracht. De hooge drukking breidt zich snel achter de depres- uit en trekt tevens N.O.-waarts. In het W. begint, de depressie, dio op de oceaan diep bleek,'zich over Ierland uit te breiden, maar op IJsland daalde de barometer sneller N.O. Scandinavië heeft nog regen van een overschot van de vorige depressie, Z. Scan dinavië en Duitschland hebben regen van de depressie op de Oostzee. In O.-Duitschland is het nog warm. Frankrijk heeft grootendeels betrokken lucht. Alleen in het Z. schijnt de zon cn is het warm. Op de Britsche eilanden was veel mist in de ochtend. In Ierland valt lichte regen. Bij het passeeren van het hooge drukge- biod is hier te lande tijdelijke opklaring cn stijging van temperatuur te wachten. 20 JUNI. Zonsopgang 4.39 uur, zonsondergang 9.23 uur Maan op nam. 11.48 uur, onder v.m. 8.51 uur VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 20 JUNI. Van 's avonds 9.53 uur tot 's morgens 4.09 uur Waterstanden Rivieren Heden Vorig Rheinfelden 3,S9 3,86 Breisach Kehl Dletleshelm Mnuuheiin Lohr Mains Bingen Caub Ems Coblens Trier Keulen Dusseldorf Ruhrort 3,26 3,23 4.10 4.12 5.89 5,90 1,04 0,98 6,15 5,03 1.44 1,34 2.15 2,05 3.04 2,97 3,59 3,43 1.16 1,11 3,21 3,18 0,77 0,53 3,21 3,21 Heden Vorig Wesel 1,82 1,78 Emmerik Loblth Nijmegen St Andries Arnhem 3,04 2,97 11,96 11,96 9,54 9,53 4,03 4,06 t-jjklw 1,16 1,15 Westervoort 9,93 9,92 Deventer 3,58 3,61 Kampen 0,61 0,14 Evsden 47.06 46,60 Maastricht 41.74 41,32 Grevenbicbt 28,42 28,41 Venio 00,00 00,00 Grave talais) 5,54 5,61 St. Andries 1,47 1,33 Hoogwater Ned. Zeehavens £0ude Amsterdamscho tljdj, 20 Juni Delfzijl 1,38 13,46 Hellevoetsl. 5,21 17,47 Terschelling 10,59 23,33 Willemstad 6,15 18,37 Harlingen 11,55 Brouwersh. 4,33 16,59 Den Helder 9,30 22,20 Zierikzee 5,11 17,24 lJmutden 5,17 17,46 Wemeldinge 5,33 17,62 Hoek v. Holl. 4,27 16,58 Vlisaingen 3,35 15,60 Scheveningen 4,37 6,08 Terneuzen 4,11 16,27 Rotterdam 6,48 18,54 Hansweert 5,01 17,13 Een onbetrouwbaar raadsman Die spaargelden verduisterde Te Haarlem is aangehouden een gewe zen inspecteur bij de commissie tot uitvoering van de Zuiderzeesteunwet, die zich heeft schul dig gemaakt aan verduistering van duizend gulden, gepleegd ten nadeele van een Edam- sche schipper. De man, die te Edam, Volendam en om streken zeer goed bekend was, trad op als raadsman van de schippers. Zij hadden het grooteke vertrouwen in hem. Zijn adviezen be troffen voornamelijk gereedschappen en vaar tuigen der schippers. Zoo bewoog hij velen hun oude houten schepen in te ruilen voor solide ijzeren vaartuigen, die in de toekomst door de regeering geleverd zouden worden. In November 1933 bewoog hij een schipper, zijn opgespaarde geld van duizend gulden bij hem in bewaring te geven, daar dit dan voor deel zou opleveren. De schipper wilde het eerst nog eens in beraad houden, doch hij, bracht tenslotte het geld bij" verdachte. Het; gevolg was, dat het geheele bedrag verboe meld werd. Toen de man door de politie werd aangehou den verklaarde hij onwel te zijn. Een genees heer onderzocht hem en verklaarde dat hij aan een ernstige hartkwaal leed. Hij heeft in middels alles bekend en is in bewaring ge- steld. DE ZAAK VAN HET PALEIS VOOR VOLKSVLIJT Naar wy vernemen, ie thans de instructie gesloten in de strafzaak van M. en P., direc teur en commissaris van de N.V. Paleis voor Volksvlijt. De verdediger van P., mr. B. J. Stokvis, heeft wederom een request ingediend tot in- vryheidsstellin.tr van zijn cliënt, die, evenals M., nog stceeds in hechtenis ie. WEINIG RUSTIGE BROEDPLAATS Onder een wissel, nabij het station te Hoek van Holland, heeft een scholekster drie eieren gelegd, en het dier zit deze thans rustig uit te broeden. lederen dag passeeren eenige trei nen het wissel, doch wanneer de vogel den locomotief ziet naderen, vliegt zij op, en wacht op eenige af&and totdat de trein gepas seerd is. BLIKSEM INGESLAGEN Tijdens een hevig onweder, dat zich hoven Voorburg ontlastte, is in de woning van den heer D- aan de Buitenruststraat de bliksem ingeslagen. Er werd een gat in het dak en in het plafond geslagen, terwijl van de aangrenzende woning een telefoon draad werd vernield. De bliksem is ver moedelijk neergekomen op de antenne van de radio. De brandweer rukte uit maar be hoefde peen dienst te doen, daar geen brand werd veroorzaakt. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. De zoon van den heer D., die. alleen thuis was, schrok hevig door het gebeurde. Te Sil volde sloeg gisteren tijdens een kort onweer de bliksem in de boerderij van den heer Bongers- Hot groote pand brandde totaal af. 3ASFORNUIS UIT ELKAAR GESPRONGEN In een perceel aan de Minervalaan te Amsterdam heeft een gasexplosie plaats gevonden, doordat het gasfornuis, staande in de keuken, uit elkaar sprong, waarbij de keukendeur werd yernield.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2