Jlieuore JTriftsrijf QLmmut Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden sn Omstreken BINNENLAND. De „Uiver" toch slachtoffer van den bliksem? abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 2.35 Franco per post 2.35 -F portokosten Per weeko 18 Voor het Buitenland bi] wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/> et Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar No. 5503 Bureau: Breestr-jat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 DINSDAG 18 JUNI 1935 15e Jaargang gfobertrntieprijjen: Van I tot 5 regels1.17'/i Elke regel meer0.227» Ingezonden Mededeelingen van '1—5 regels 2.30 Elke regel meer0.45 Handelsadvertentiën per regel 0.17Va Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 'I bureau wordt berekend 0.10 DE NIEUWE GROEPEERING? Welke kant wil men uit? Nu of nooit, denken blijkbaar de sociaal-democraten en zij dringen zich zooveel mogelijk op aan de roomsch- katholieken. Het moet er nu eindelijk eens van komen, dat een rood-roomsch regeeringsbloc wordt gevormd. De roode pers ziet in het Voorloopig Verslag een „behoorlijke meerderheid" aanwezig, „die niet alleen negatief, maar ook positief tegenover de regee- ringsmethode van aanpassing staat en tegenover het regeeringsstelsel een ander stelsel plaatst." Die meerderheid zal gevormd wor den door de roomsch-katholieke en sociaal-democratische fracties, welke een positieve, constructieve welvaarts- politiek willen voeren, met verhooging van de koopkracht, vermindering var. de werkloosheid en aanboring van nieuwe bronnen van volksbestaan. Zij veroordeelen gezamenlijk het regee ringsstelsel, dat leidt tot uitputting der koopkracht, inzinking der binnen- landsche markt en ontwrichting van de openbare financiën. Deze beide groe pen vormen tezamen juist de helft van de Kamer, doch niet meer." Voorwaar, een aanlokkelijk program: verhooging der koopkracht en verbete ring der openbare financiën. Wie zou dat niet willen? Zulke domme menschen schijnen er nochtans te zijn. Want de roode pers zucht, dat deze goedwillende fracties maar juist vijftig leden in de Tweede Kamer hebben en ze vindt dat feitelijk onvoldoende. Daarom telt ze er maar bij eenige andere leden, die voor het aantasten der vaste lasten zijn en voor krachtiger bestrijding der werkloos heid. Een deel der roomsch-katholieke pers reageert hier echter direct op met de opmerking, dat deze laatstbedoelde leden de Regeering zoo lang mogelijk willen steunen en van zulke leden moet men niets hebben. Laatdunkend en met nauwelijks ver holen minachting spreekt de Tijd reeds van „de regeeringspers", die er toch niet in zal slagen de positie van het kabinet te verbeteren, door „de indruk te verzachten, welke het in sommige gedeelten zeer forsche Kamerstuk zal maken op de publieke opinie". Dit roomsch-katholieke blad moge met andere van zijn soort zich dagelijks meer benaarstigen om zich geheel het kabinet los te maken; het ziet daarbij over het hoofd, dat drie roomsch-katholieken deel uitmaken van de regeering; dat alle drie, Deckers, v. Schaik en ook Gelissen (doch vooral zijn voorgangers) prominente figuren in de roomsch-kath. staatspartij zijn en bovendien, dat het departement, waar op het vooral aankomt, juist van meet- af onder leiding van roomsch-kath. ministers stond. Tenzij men daarom de ministers van eigen kleur geheel loslaat en desavou eert kunnen wij het niet anders dan onbehoorlijk vinden, dat men zijn cri- tiek toespitst op den persoon van Dr. Colijn en eigen mannen soms als slacht offers van Colijn's regiem voorstelt. Wat beteekent, zouden we willen vragen, toch deze zin in een artikel van de Volkskrant: De katholieke fractie zal niets aan genamer zijn dan te ervaren dat den nieuwen minister van Economische Zaken vrijheid wordt gelaten haar program te verwezenlijken, al zou zij er zich dan ook over mogen verwon deren dat wat blijkbaar minister Steenberghe is geweigerd minister Gelissen wórdt vergund. Bizonder vleiend voor de ministers Steenberghe en Gelissen lijkt ons deze kwasi-medelijdende omschrijving van de verhoudingen in het kabinet niet. Wij slaan het karakter dezer ministers hooger aan. En het is goed, dat de afgetreden minister Steenberghe aan deze legen darische verhalen de grond heeft ont nomen. Een redacteur van de Maas bode yroeg hem o. m.: Hebt u geen andere moeilijk heden gehad? Men beweert, dat men u gedwarsboomd heeft op handels politiek terrein. Dat is dan een volstrekt onjuis te bewering. Er is daarover nimmer een conflict in het kabinet geweest Integendeel, u herinnert zich, dat ik bij de begrooting in de Eerste Ka mer toezeggingen deed op handels politiek terrein? Welnu, op mijn voorstel gingen minister Colijn en minister Oud accoord met de voor bereiding van verschillende tariefs- verhoogingen in verband met de be hoefte van bepaalde bedrijfstakken. Dit laatste is een afdoende weerleg ging van kwaadaardige critiek, welke men minister Colijn in de schoenen schuift, dat hij liever het land laat on dergaan, dan afstand te doen van het vrijhandelsprincipe. Een dwaze redeneering; want anti revolutionairen hebben zich nooit vast gelegd op het dogma van de vrijhan del; als actieve, wil men, actiever han delspolitiek wenschelijk is, zal Dr. Cplijn geen rem opzoeken. Het kabinet, ook dat verklaarde Mr. Steenberghe, was homogeen inzake wettelijke maatregelen tot aanpassing; nu deze minister daarnaast tot devalu atie zijn toevlucht wilde nemen, liel het Kabinet hem los. En dus weten we, wat we aan Dr. Colijn en de zijnen hebben. Weten we dat ook van de nieuwe combinatie, waaraan men thans Het Twente-Rijnkanaal Weer een etappe afgelegd Maandag is te Deldien het gemaal van de sluis in werking gesteld en een begin ge maakt met het volpompen van het zestien meter boven A.P. gelegen kanaalpamï Delclen—Hengelo. De Duitsche reismarken Ze worden dnnrder Naar wij vernemen zullen Neder landei's, die naar Duitschiand reizen, .vanaf heden een deel der reismarken, die zij als chèque medenamen, niet meer kunnen krijgen tegen de lagere koers der reismarken, doch moeten aankoopen tegen de prijs der goud- mark, dus ongeveer 60 cent. Van het totaal bedrag aan marken zal dan 20 pet. moeten bestaan uit z.g. „vrije marken". .Bedoeling van dezen maatregel is, dat een deel van de koopsom bij de clearing wordt gestort en dus zal dienen voor af wikkeling van de betalingen met Duitsch- land. Tot dit doel zullen de instellingen (in Nederland gevestigde banken en reis- bureaux), welke zich bezig houden met den verkoop van reischèques en hetgeen daar mede wordt gelijkgesteld, voortaan ver plicht zijn een door den Minister van nomische Zaken vast te stellen gedeelte liet verkochte markenbedrag tegen den officieelen wisselkoers in guldens bij het Nederlandsch Clearinginstituut te Gravenhage te storten. Dezeregeling treedt met ingang van he den in werking. Ter controle op de in Ne derland woonachtige reizigers dient ieders aankoop van reismarken door den verltoo- per in het reispaspoort van den kooper te vorden aangeteekend, met vermelding van den naam der verkoopehde instelling en da tum van trekking, en het totaalverkoch, idrag. Als gevolg van bovenvermeld Kon. Be sluit zal het voortaan aan in Nederland oonachtige personen verboden zijn chèques e. d. buiten Nederland te koopen. Overtredingen van dit verbod kunnen op grond van de wet op het internationaal betalingsverkeer 1934 worden gestraft. Uit deze regeling zal wel een stijging van den koers van de reismarken voortspruiten, doch deze stijging zal binnen beperkte grenzen blijven. Reismarken voor Duitschers Er mag weer meer geld mee! Het vakantieverkeer der Duitsche toeris ten in het buitenland, in casu naar Neder land, zal dezen zomer worden verruimd, doordat het bedrag aan marken, dat over de grens mag worden meegenomen en dat tot op heden slechts 10 mark bedroeg, tot 500 mark zal worden verhoogd. In de krin gen der hotel- en pensionhouders hoopt men daarvan dezen zomer te kunnen profitee- ren! Chr. Middenstandsbond Het Districtsverband Noord Zuid-Holland Zuid Noord-Holland der Chr. Midden standsbond zal op Dinsdag 2ö Juni te Lissc vergaderen, ter behandeling van het nieu- ontwerp Statuten en Huishoudelijk re- TOCH EEN PUFAANVOER-VERBOD? Naar het Leidsch Dagblad van bevoegde zijde verneemt zullen met ingang van 1 Augustus a.s. door de Visscherij-Centraie in Den Haag maatregelen worden geno- welke practisch ten gevolge zullen hebben, dat geen puf meer kan worden aangevoerd. Woensdagmiddag zal in Kras- napolsky te Amsterdam een vergadering belegd worden door belanghebbende orga nisaties in de visscherij om daarna te trachten de voorgenomen maatregelen te voorkomen, DJOKJAKARTA, 18 Juni. (Aneta). In de buurt van Wonosari is een z.g.n. ra toe adel- beweging ontdekt (een inheemsche messlas- DE RIJKSMIDDELEN IN MEI Lichte stijging tegenover dezelfde maand van 1934 Omzetbelasting en invoer- rechten gestegen Belangrijke achterstand bij de raming Het overzicht van den stand der Rijksmiddelen per ultimo Mifid geeft voor de „Overige Middelen" weer aller minst reden tot tevredenheid. Wél is waar geeft de totaal-opbrengst over de afgeloopen maand een lichte stij ging te zien tegenover Mei 1934, n.l. van 30.3 tot 30.5 millioen, doch disize opbrengst bleef ruim 2.6 millioen beneden één twaalfde van de raming. In totaal bedraagt over de eerste 5 maanden van 1935 de opbrengst 150.5 millioen, of ca. 19 millioen meer dan in dezelfde periode van het vorige jaar, doch 15.3 millioen minder dan het evenredig deel der raming. Voor die kohierbeiastiugen was uit. Mei in 'totaal vóór ƒ391474.080 op het kohier gebracht, tegen 41.224.026 op denzelf den datum in 1934. Tot dusver hebben de opbrengst cijfers von de eerste maanden van het loopende jaar gunstig afgestoken bij die van de overeen komstige perioden van het vorige jaar. Hier in schijnt thans een keer te komen. Men zal zich herinneren, dat de totalen voor de eerste 4 maanden van 1934 bijzonder laag waren als gevolg van de tegenvallende werking van de omzetbelasting en enkele andere ongunstige oorzaken. Vanaf Mei 1934 kwa rden échter de „Overige middelen" beter op peil en konden de opbrengstcijfers niet onbe langrijk verbeteiren. I-Iandhaven de totaal- opbrengsten in de komende maanden van 1935 zich op tout peil van thans, dan zal de vergelijking met het vorige jaar van nu af aan niet meer zoo gunstig uitvallen als voor heen. Reeds nu is dat merkbaar. Het totaal cijfer voor Mei 1935 is vrijwel gelijk aan dat van het vorige jaar. Bovendien geven ook cle afzonderlijke opbrengstcijfers al heial weinig verschil te zien met die van dezelfde maand in het vorige jaar.. Er behoeft dus slecht; heel weinig te gebeuren óf dé situatie wijzig zich ten ongunste en er ontstaat een achter stand, die des te pijnlijker is, naarmate de opbrengst in de overeenkomstige perioden van het vorige jaar hooger was. Intusschen kunnen we over de cijfers van Med 1935 kort zijn. Ze geven geen aanleiding tot veel commentaar, omdat er per saldo weinig verschil valt op te merken met de cijfers van Mei 1934. Hier en daar is er een nadeelig verschil van een paar ton, dat ech ter elders weer wordt ingehaald. Een bedroe vend verschijnsel blijft hot, dat diverse mid delen nog maar steeds de raming niet kun nen halen. De omzetbelasting, waarvan de op brengst per maand op f 6.791.666,67 is geraamd, bracht het in de afgeloopen maand tot f 5.619.284 (v. j. f 5.310.716), een vooruitgang dus van 3 ton. Bedui die 11 d hooger is de opbrengst vergele ken met April 1935, toen slechts f 4.593.987 aan omzetbelasting in de schatkist vloeide. De invoerrechten brachten in Mei jl. f 7,6 millioen op tegen f 7.02 millioen verleden jaar of 6 ton meer. Ook ditmaal bleven de ontvangsten beneden 1/12 der raming, welke f 8,1 millioen bedraagt. In de eerste 5 maanden brachten de invoerrechten f 34.97 millioen op tegen een raming van f 40,6 millioen. De om zetbelasting leverde f 24,59 millioen tegen f 33,95 der raming. Alleen voor deze beide middelen is de achterstand reedis zeer groot. De inkomstenbronnen die met Heft zaken leven in verband staan, deden het minder goed dan de vorige maand. De zegelrechten brachten ruim 1 ton minder op dan in 1935, nl. f 1.37 millioen tegen f 1.48 millioen. Desalniettemin brachten zij tooh nog f 50.000 meer op dan de raming, welke f 1.33 mil lioen bedroeg. De registratierechten leverden f 1.09 millioen (v. j. f 1.2 millioen), bij een raming van f 958.333. Ook de successierechten deden het wat minder goed met een opbrengst van f 2.69 millioen (v. j. 3.01 mill.) en een raming van f 2.750.000. De loodsgelden en het statistiekrecht blij- :n dalen. De oorzaken zijn hekend. Zij brachten resp. f 235.659 (v. j. 303.629) en f 137.574 (v. j. f 151.659) op. Van de accijnzen ondervond de tabaks belasting andermaal den invloed van het hoogere tarief. Zij bracht f 3.03 millioen op (v. j. 2,41 mill.), terwijl geraamd was f 2,8 millioen. Met het gedistilleerd en liet bier gaat het nog steeds bergafwaörts. Zij daal den resp. van f 2.68 mill, tot f 2,51 mill, en f 948.299 tot f 635.530. De raming weird niet gehaald. Hopenlijk zal de komende ver laging vmn de accijns aan deze dalende tendenz een einde maken. De suikeraccijns begint een minder goed figuur te slaan. Vergeleken met het vorig jaar was er een decres van 3 ton, teirwijl de achterstand t.o.v. de raming, die 4,16 millioen bedraagt, 8 ton beliep. Het geslacht liep terug van f 572.833 tot f 451.386. Zout en wijn maakten een uitzon dering op den regel en brachten 'resp. '"3.027 (v. j. f 152.892) en f 116.301 (v. j. f 76.517) op. De belasting op gouden en zilveren werken eeg van f 38.802 tot f 42.599, de couponbe lasting van f 407.724 tot f 434.616. De dividend en tantième belasting leverde V/z ton meer en kwam tot Ja, antwoordt Dr. P. G. J. Duker! Een der grootste bliksem- catastrophe in de ge schiedenis der luchtvaart In tegenstelling met het rapport van de Uiver-commissie, dat de mogelijk heid van blikseminslag slechts zijde lings aanroert, is dr. P. G. J. Duke r, arts te Amsterdam, die van clectro- technische vraagstukken in 't bij zonder het verschijnsel van bliksem en mogelijke gevolgen daarvan een bij zondere studie gemaakt heeft en zich op dit gebied een naam heeft verwor ven. uit hem ter beschikking gesteld materiaal en schriftelijke gegevens tot de conclusie gekomen, dat de Uiver ten onder is gegaan door een der grootste blikseminslagcatastrophes, welke ooit voor zoover beschreven-in de ge schiedenis der luchtvaart hebben plaats gehad. Dr. Duker heeft na bestudeering van het rapport, dat van het in het ziekenhuis te Bagdad plaats gehad hebbend onderzoek der slachtoffers is opgemaakt, aan de Uivcr Commissie doen weten, dat z. i. van drie der bij de ramp betrokken slachtoffers aan getoond kan worden, dat zij door den blik sem getroffen zijn. De reden, waarom de commissie op zijn conclusies niet nader is ingegaan, is hem niet heleend. Zijn indruk is, dat de commissie met haar rapport, dat hij als onduidelijk en op oen bepaald onderdeel onjuist kwalificeerde, meer den meteorologisch en kant is uitgegaan en minder den kant van het materiaal. Dr. Duker neemt aan, dat de bliksem door de antenne is ingeslagen, met twee machtige vertakkingen op den vleugel. De twee als 't ware geponste gaten, die in den vleugel zijn aangetroffen, terwijl het allü- minium daaromheen volkomen schoon en vrij van brandsporen was, wijzen er z- i- op, dat de bliksem ook den vleugel door boord heeft. Ook verdere letsels, aan het materiaal toegebracht, o. a. een gat in den voorkant van een alluminium schakeldoos- jé, een vastgesmolten plafondlampje, hex 'geschroeide noodluik, de gedeeltelijk ge smolten, ingehaalde i'oodkoperen sleep- antenne, al deze en ook andere feiten, zoo- als de letsels van de slachtoffers, wijzen op een buitengewoon heftigen bliksemin slag. I-Iet feit, dat het grootste gat in den bakboordvleugel 20 centimeter zuiver uitgeponst was er zijn twee felle smelt- plaatsen te zien en dat de stukken ner gens te vinden waren, draagt z.i. mede tot het bewijs bij. De bewering, dat de inzittenden van een metalen vliegtuig voor den bliksem net zoo veilig zijn als in een kooi van Faraday gaat volgens des kundige niet op» omdat in het onder havige geval de antennedraden van het vliegtuig geïsoleerd naar binnen waren geleid en dus reeds hierom de theorie van de kooi van Faraday geen steek houdt. Nadrukkelijk wees deskundige erop, dat alle ampèrages, ook onderdeelen van am- pèrages, en voltages doodelijk kunnen zijn. De letsels der slachtoffers Wat de letsels der slachtoffers betreft verklaarde deskundige, dat ook voor hem vaststaat, dat bemanning en passagiers onmiddellijk dood zijn geweest. De wonden der piloten het onderzoek heeft dit uit gewezen kunnen niet door schoten uit een revolver of pistool veroorzaakt zijn. Zij zijn, na hun onmiddellijkcn dood, beiden dicht bij den ontstancn benzinebrand ge slingerd. Een lid der bemanning is op dertig meter afstand van het wrak gevon den; onder zijn ongeschonden pull over is de huid sterk geroosterd aan getroffen. Van een der andere slacht offers, dio ook op' dertig meter van het wrak gevonden werd, was een klein deel van den linkerarm ver brand. Ook deze verschijnselen wijzen op een getroffen zijn door den blik sem, aldus deskundige. Dat de „Uiver", na door hei hemelvuur te zijn getroffen, brandende is neergestort, wordt waarschijnlijk zoo deelde dr. Duker n°g mede door het verhaal, dat een Iraksche soldaat bij het wrak gedaan heeft aan de twee leden van de door de K.L.M. uitgezonden commissie van onder zoek. In gebroken Engelsch en met zijn handen spiraalvormige bewegingen ma kende, bad de soldaat te kennen gegeven, dat hij gesproken had met Nomaden, die het vliegtuig brandend neer hadden komen. Een van de twee leden van de commissie van onderzoek had toen een lucifer gestoken en deze, na er spiraalvormige be wegingen mede te hebben gemaakt, op den grond laten vallen. De soldaat had daarop enthousiast geknikt, dat do ander hem be grepen had. Kort daarna heeft de Engelsche vlieger kapitein Stone bevestigd, dat hij over de heuvels westelijk van het wrak Nomaden had gezien, al leek dit onwaarschijnlijk, omdat er in dit gebied voor het vee niets te eten was. f 991.611. Voor de eerste 5 maanden is er achte;stand bij de raming van f 1,4 millioen! Wat de directe belastingen betreft, tot uit. Mei 1935 werd voor f 1.749.946 minder op het kohier gebracht dan in de overeenkom stige periode van het vorige jaair. Deze daling komt vooral voor rekening van de inkomsten belasting, die tot nu toe f 1.837.375 minder opbracht dan in 1934. De grondbelasting bracht f 350.S74 meer op dan in het vc jaar, terwijl ook de belasting rnn de doode hand met f 497.646, de opbrengst hielp hoogen. De vorige maand stond voor deze belasting nog maar voor f 189.203 te boek, zoodat er thans wat vooruitgang is te consta- teeren. De inkomsten ten bate van het Verkeers- fonds beliepen f 2.244.064, waarvan f 2.221.097 op rekening komt dei' motorrijtuigen en f 22.968 op de rijwielbelasting. Over de eerste 5 maanden van 1935 bedroeg het totaal f 11.456.775. De Nederlandsche havenbeïangen Kostenverlaging en rationaal beheer noodzakelijk Het hoofdbestuur der Nederlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Han del heeft een adres gezonden aan den Ministerraad, betreffende de belangen van de Nederlandsche havens, mede naar aanleiding van de devaluatie van den belga. Het hoofdbestuur is van oordeel, dat de belangen der Nederlandsche havens zoo nauw verbonden zijn aan tal van andere oeconomische belangen van ons landmen denkc slechts aan 't groots belang dat onze export en import heeft bij het bestaan van vele en goedkoope overzeese!) e verbindingen dat het welzijn van de havens een natio naal en niet een uitsluitend plaatselijk ka rakter draagt. Staatsbemoeiing zal naar adressant meent tweeërlei doel moeten hebben: ten eerste op korten termijn hulp te verleenen tegen over de gevaren die dreigen tengevolge van de Belgische devaluatie; deze hulp moet tot uitdrukking komen in een directe verlaging van kosten. Doch daarnaast zullen maatregelen be raamd moeten worden die beoogen, om de groote Nederlandsche havens ook op den langen duur aan hun bestemming ten aan zien van het oeeonomisch leven van ons land te laten blijven beantwoorden. Deze maatregelen zullen pas op langeren termijn effect kunnen hebben. Meer stelselmatig dan tot dusverre ge schiedde, zullen door nauwer samen werking en beter organisatorisch ver band, de havenbeïangen als geheel moe ten worden behartigd- Rationalisatie in het havenbeheer wordt steeds meer als noodzakelijk gevoeld. Werkloosheidssubsidief onds Begrooting-1935 heeft nadeelig slot van f 4.600.000! Ingediend is een wetsontwerp tot vast stelling van de begrooting van het werk- loosheidssubsidiefonds voor 1935. In de memorie van toelichting geeft de Regeering de volgende totalen voor 1935 van het werkloosheidssubsidie- fonds: gew. dienst uitg. f 104.150.000; inkomsten f 99.550.000; nadeelig slot f. 4.600.000; kapitaaldienst: uitgaven en inkomsten f 50.800.000; slot nihil. De begrooting 1935 sluit dus wat den gewonen dienst aangaat met een nadeelig slot van f 4.600.000. Ter toelichting van dit tekortcijfer moge het volgende dienen: Bij de instelling van het Werkloosheids- subsidiefonds is het leidend beginsel ge weest, dat aan de gemeenten bijdragen zou den worden gegeven volgens een zoodanige schaal, dat het totaalbedrag dier bijdragen de beschikbare middelen van het fonds niet zou overschrijden. Het was daarbij het voor- nemen der Regeering deze schaal zoo tijdig vast te stellen, dat de gemeenten daarvan bij het opmaken van haar begrootingen reeds zouden kunnen kennis dragen. Tusschen het tijdstip, waarop de schaal werd vastgesteld, en het tijdstip van indie- uing der begrooting ligt een tijdperk van nagenoeg een jaar. In dit tijdperk is.de toe stand op het stuk der werkloosheid niet erbeterd. Integendeel vordert de bestrijding /an de gevolgen daarvan thans hoogere be dragen dan in den zomer van 1934 te voor zien was. Dit beteekent, dat handhaving der oorspronkelijk ontworpen schaal thans ver moedelijk zal leiden tot het bovengemeld nadeelig slot op de rekening van het fond». Dit ware alleen te voorkomen geweest, in dien de schaal der bijdragen ware gewij zigd, zoodat aan de gemeenten minder zou worden uitgekeerd dan aanvankelijk in de bedoeling lag. Vanzelfsprekend zal het streven der Re- geering er op gericht zijn dit tekort zooveel mogelijk te beperken. Een der middelen daartoe zal zijn een nauwkeurig onderzoek van de begrootingen van de gemeenten die voor een extra-bijdrage in aanmerking ko- In overleg met Ged. Staten zal de Regee- nng nagaan of wellicht wegens extra bij dragen zal kunnen worden volstaan met een kleiner bedrag dan op de fondsbegroo- iing daarvoor is uitgetrokken. Dit neemt met weg, dat er mede zal moeten worden gerekend, dat een tekort van eenigen om vang door de fondsrekening zal worden aan gewezen. Bij de vaststelling der begrooting voor het volgend jaar zal dan zijn te over wegen, op welke wijze in de dekking daar van zal kunnen worden, vóórzien. Voornaamste Nieuws. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen Blz. 1 De Rijksmiddelen hebben over Mei 1935 30.5 millioen opgebracht of 2 ton meer dan in dezelfde maand van het vorige jaar. De opbrengst van de z.g.n. directe belastingen blijft dalende. Een reischequebeschikking van de Neder, iandsche Regeering voor reizen en verblijven in Dnitschland. Blz. 2 De Duitsch-Engelsche vlootbesprekingen en wat daarmee samenhangt. De weduwe van Lenin zou in arrest zijn gesteld. Ook de zoon van Trotzky is gear resteerd. Gister is de Koetilang als eerste vliegtuig van de versnelde luchtdienst Amsterdam. Batavia, weer op Schiphol geland. Te Arnhem is een gevaarlijk individu ge- arresteerd, die ook verdacht wordt van het schieten op de Haagsche politie-agent. Bij de Volksraad is een spoedordonnantie tegen plotselinge prijsstijging ingediend. Blz. 3 f Uitgifte van schatkistpapier tot ten hoog- ste f 60 millioen. Blz. 5 In verband met de misdaden te Oss zijn thans nog twee vrouwen gearresteerd. Te Apeldoorn heeft men op een zeventig- Jarige man een revolveraanslag gepleegd. Steunverleening aan tijdens werkloosheid gehuwden Pas na een jaar gehuwdenstenn Naar wij vernemen heeft de Minister van Sociale Zaken besloten de bepaling omtrent het verleenen van steun aan die. genen, die tijdens werkloosheid zijn ge huwd, te wijzigen. Tot dusverre werd de methode gevolgd, dat met betrekking tot de tijdens werkloos* heid gehuwden een datum werd vastge- steld, waarvóór men gehuwd moest zijn om voor gehuwdensteun in aanmerking te komen. Deze datum werd na verloop van tijd verschoven, waardoor dan op een be paald oogenblik zij, die na bedoelden da tum gehuwd waren, gehuwdensteun ont vingen. Als datum waarvoor men gehuwd moesf 193"' s*nc*s 0,0 'aats*e wijziging 1 April De Minister van Sociale Zaken heeft thans bepaald, dat aan hen, die tijdens werkloosheid zijn gehuwd, geen gehuwden-uitkeering mag wor den verstrekt dan nadat zij een jaar gehuwd zijn, of na hun huwelijk drie maanden in het vrije bedrijf hebben gewerkt. Gehandhaaafd is de bepaling welke reeds bestond, dat zij, die voor hun huwelijk kostgangerssteun ontvingen, dien kunnen behouden, zoolang zij ingevolge het vorenstaande nog niet voor gehuwdensteun in aanmerking komen. AANBESTEDING VOOR HET WERKFONDS Het gemeentebestuur van Amsterdam, heeft in het openbaar aanbesteed het ma ken van walmuren langs de noordzijde van het Zuider-Amstclkanaal met bijko- komende werken. De uitvoering van dit werk zal worden bekostigd door het Werk fonds. Er waren 52 biljetten ingekomen. I-Iet aagst werd ingeschreven door de firma J. F. van Acker te Amsterdam met 76.600, De hoogste inschrijfster was de N.V. J. Riemersma, Gewapend Betonbouw te Am sterdam met 119.850,—. DEN HAAG 1934 ONVOORZIEN KRIJGT 177.000 Od d-e begrooting 1934 moet aaa tekerten f 1.107 000 geregeld worden, waar tegenover staat een meevaller van f 929.6S8 terzake van onderstand van Maatschappelijk Hulpbetoon en van werkloosheidszorg, t.w,: lagere kosten van uitkeeringen aan werkloozen en armlastigen f 553.472, een hoogere Rijksbijdrage in de uitga ven voor werkloosheidszorg van f 363.000, ais- mede terugbetaling door het Rijk van de verhoo ging van den Kerstbijslag van 25 tot 35 pet. van de steunuitkeeringen aan werldooze arbeiders ten bedrage van f 13.216. Voorts zijn de zg. over winsten d. z. de bedragen waarmede de be drijfswinsten de ramingen overtreffen van het Electrisch Bedrijf, de Duinwaterleiding, de Tele foon en het Grondbedrijf, tezamen f 309.033.73 bedragende, aan den algemeenen dienst toege zegd. De ramingen zijn daartoe met de werkelijke winstcijfers in overeenstemming gebracht. Ten slotte zijn enkele voor memorie geraamde inkomst- posten wegens overboeking naar den dienst 1935 'an de bij enkele diensten per 31 December 1934 anwezige magazlinvcorraden tot de juiste bedra gen, tezamen f 45.510, uitgetrokken. Per saldo is een bedrag van f 177.211.60 be schikbaar gekomen, dat naar „Onvoorzien" Is gebracht

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1