JHrttiur gtiltëtift (üourant Het Bezuinigingsontwerp der Regeering Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden 3n Omstreken Critiek op de zgn. „eenzijdige aanpassingspolitiek" Abonnementsprijs: Per kwartaal In Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor hel Buitenland bij wekelijksche zending4-50 Bij dagelijksche zending530 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/» ct Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbar Bureau: Breesb-iat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 15e Jaargang No. 5500 Aibtrtentitprijjtn: Van 1 tot 5 regels f.171/» Elke regel meer0.22'/» Ingezonden Mededeelinger» van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer0.45 Handelsadvertentiên per regel 0.17'/» Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 'I bureau wordt berekend0.10 VRIJDAG 14 JUNI 1935 Schema opgesteld van welvaarts-politieke eischen De rechten van het bijzonder onderwijs verdedigd Het Voorloopige Verslag der Tweede Kamer over het z.g.n. „Bezuinigingsontwerp" is thans verschenen. De algemeene beschou wingen constateeren, dat de onafwijsbare bezuinigingsarbeid niet kan slagen, wanneer niet ieder zoo noodig iets prijs geeft wat hem bizonder dierbaar is. Maar aan deze eisch van offervaardigheid, achtte men de consequentie verbondendat het bezuinigingsvraag- stuk geplaatst wordt in het kader van het regeeringsbeleid in zijn geheel. Verscheiden leden critiseerden de eenzijdige aanpassingspolitiek die de regeering in versterkte mate wenscht voort te zetten. Op de gebieden van bezuiniging en van druk op inkomsten der loontrekkenden heeft, naar deze leden opmerkten, de regeering haar grootste activiteit ontwikkeld. Naar de meening dezer leden had de regeering de werkverruiming in eigen hand moeten houden en de zorg daarvoor bij een speciaal departement moeten centra- liseeren. De aanpassingspolitiek, zooals de regeering die opvat, moge er, aldus de hierbedoelde ledenin slagen het begrootingstekort voor één of twee jaar te dekken, te overbruggen of onzichtbaar ie maken, zij brengt telkens opnieuw begrootingstékorten voort, om dat zij vermeerdering van den werkloosheidsuitgaven niet tot staan brengt, terwijl zij tegelijkertijd de inkomsten aanhoudend doet of laat dalen, zoodat de belastingopbrengsten gestadig minderen. Verscheiden andere léden gaven als hun oordeel te kennen, dat het hun als een belangrijke fout voorkomt, dat ook thans bij de overwegingen, welke het regeeringsbeleid bepalen, de staatshuis houding de eerste plaats inneemt. Men blijft steeds achter het evenwicht aahloopen. Het regeeringsbeleid wordt een registratie- politiek; registratie van" de tekorten, welke door offers van het volk moeten worden gedekt. Wil men in zulk een politiek niet ver vallen, dan zal men den geschetsten fatalen kringloop aan de zijde der volkshuishouding moeten doorbreken; dan zal men onder er kenning, dat die huishouding primair is, het oeconomische leven moeten stimuleeren en aldus komen tot een constructieve, actieve wélvaartspolitiek. Niet zonder bezorgdheid hadden de hier bedoelde leden zich afgevraagd, of de voor het inslaan van deze nieuwe richting vereischte homogene geestesgesteldheid wel bij het Kabinet aanwezig is. Hun gedachten omtrent een zoodanige welvaartspolitiek nader uitwerkend, gaven deze leden een schema van de eischen, waaraan naar hun meening het regeeringsbeleid behoort te voldoen. Zij gaven daarbij te kennen, dat verhooging van de koopkracht der industrieels bevolking niet alleen voor die groep, doch ook voer. het agrarische volksdeel en voor den handeldrijvenden midden stand een levensbelang is, en noemden een aantal maatregelen, die ter bevordering daarvan h. i. onmisbaar zijn. Wat den omvang der bezuiniging, betreft, was bij verscheidene leden de vraag gerezen, of niet een verder gaande bezuiniging noodzakelijk is. Deze leden waarschuwden tegen de onderstelling dat met de totstandkoming van de bij het ontwerp voorgestelde en aangekondigde maatregelen een sluitend budget zou worden ver kregen. Zij lichtten deze waarschuwing met een becijfering toe. De voorgestelde machtigingen op de Kroon achtten vele leden ten deele onaaanvaardbaar en on-Nederlandsch. Van andere zijde werd aangevoerddat op dezen weg reeds meer schreden werden gezet. Vele leden uitten ernstige bezwaren tegen de voorgestelde op heffing der Armenraden. Vele leden hadden ernstig bezwaar tegen de verdeeling van de bezuiniging over de verschillende takken van onderwijs. Tegen het instituut van de kweékélingen met acte rees van alle kanten verzet. Tegen de meening van de leden der linkerzijde, dat thans ook het bijzonder onderwijs eens in de bezuiniging zal moeten deelen, werd aangevoerd, dat alle bezuinigingen op het onderwijs toegepast, ook het bijzonder onderwijs treffen en dat er geen reden is, dit verder te besnoeien en in zijn vrije ontwikkeling te belemmeren. Algemeene beschouwingen Algemeen was men van oordeel, dat in de tegenwoordige omstandigheden een sanee- ïing van 's rijks financiën dringend nood- takelijk is. Waren verscheidene leden van meening, Üat de vereischte saneering mede zal moeten gevonden worden door een verhoogiug van s lands inkomsten op welk denkbeeld Zij zich voorstelden nader terug te komen algemeen was men de zienswijze toegedaan dat voor de bereiking van het gestelde doel Verlaging van de' openbare uitgaven niet kan worden gemist.- Intusschen was men niet blind voor de rnstandigheid, dat verschil van inzicht met betrekking tot de objecten van overheids zorg, waarop bezuinigd kan en moet wor den, niet is te vermijden. Was het op dezen grond, dat men consta teerde, dat de onafwijsbare bezuinigings arbeid niet zal kunnen slagen, wanneer niet ieder, die daarbij betrokken is, op zijn beurt iets en zoo noodig veel prijs geeft, wat hem bijzonder dierbaar is, men achtte aan dezen eisch van offer vaardigheid de consekwentie verbonden, dat het bezuinigingsvraagstuk wordt ge plaatst in het breede kader van het regeeringsbeleid in zijn geheel. Hij van wien een offer gevraagd word, heeft er recht op, dat hem duidelijk voor oogen wordt gesteld, tot welk doel dat offer dienen zal. Tijdstip van indiening Vele teden laakten de late indiening van het ontwerp, dat reeds zoo langen tijd ge leden werd aangekondigd. Verscheidene dezer leden konden niet ont komen aan den indruk, dat een belangrijk deel van de ondervonden vertraging een gevolg is van de omstandigheid, dat de Re geéring het ontwerp niet betrekkelijk kort vóór de jongste Statenverkiezing heeft wil len indienen. Andere leden, die overtuigd waren, dat de indiening niet met opzet eerst na de Sta tenverkiezing heeft plaats gehad, zouden 't juister geacht hebben, dat alles ware ge daan om ook den schijn, daarvan te, ver mijden. Plaats van het ontwerp in het Regeeringsbeleid Rij hun beschouwingen over het beleid der regeering stelden verscheiden ledea voorop, dat het, voorzoover de huidige éco nomische en financieele toestand van ons land het gevolg zijn van de wereldcrisis, uiteraard dwaasheid zou zijn, de regeering met eenige schuld te willen belasten. Die crisis en haar funeste werking op een land van Nederlands positie onttrekken zich aan haar macht. Wel echter mag naar de meo- ning dezer leden de vraag gesteld worden, of het Nederlandsche volk door de wereld crisis en haar gevolgen niet zwaarder ge drukt is dan het geval geweest zou zijn, in dien door de regeéring een ander beleid ge voerd ware dan thans is geschied. Deze vraag beantwoordden zij met volle overtui ging bevestigend. Eenzijdig aldus de hierbedoelde leden was de gevolgde aanpassingspolitiek, wijl zij de vaste lasten, welke op de volksmas sa drukken, voor het grootste deel onaange tast liet Gezien de slechte resultaten, waartoe déze eenzijdige aanpassingspolitiek tot dusver heeft geleid, kan het naar het oordeel der hier aan het woord zijnde leden niet dan verwondering baren, dat de regeering haar blijkens dit wetsontwerp in versterkte mate wenscht voort te zetten. Opnieuw doet zij een aanslag op het levenspeil der groots massa. Het is, naar deze leden opmerkten, op de gebieden van bezuiniging en van druk op inkomsten der loontrekkenden, dat de re geering haar grootste activiteit heeft ont wikkeld en blijkbaar wenscht te blijven ontwikkelen. Positieve maatregelen ter bevordering van de bedrijvigheid heeft zij slechts bij uitzondering willen nemen of bevorderen. Naar de leden, hier aan het woord, meen den, had de regeéring de werkverruiming in eigen hand moeten houden en de zor daarvoor moeten centraliseeren bij een spe ciaal departement. Dat departement zou niet alleen voor den aanleg van werken moeten zorgen, doch ook voor de industri alisatie en de financiering van het bedrijfs leven; het zou de belangen van de scheep vaart en den scheepsbouw moeten beharti gen en zich bezig moeten houden met het zoeken van afzetgebieden, in het buitenland. Constructieve politiek Een constructieve politiek van dit karak ter, met kracht geleid aldus de hierbe doelde leden zal niet alleen het econo misch leven van ons land versterken, maar ook den toestand der openbare financiën verbeteren. De aanpassingspolitiek, zooals Regeering die opvat, moge er in slagen het begrootingstekort voor één of twee jaar te dekken, te overbruggen of onzichtbaar te maken, zij brengt telkens opnieuw begro tingstekorten voort, omdat zij vermeerdering van de werkloosheid niet keert en dus ook de toeneming van de werkloosheidsuitgaven niet tot staan brengt, terwijl zij tegelijker tijd de inkomsten aanhoudend doet of laat dalen, zoodat de belastingopbrengsten ge stadig minderen. Positieve crisispolitiek, zoo als hierboven werd aanbevolen, vermindert de werkloosheidsuitgaven, vermeerdert de koopkracht der volksmassa, verhoogt de al gemeene bedrijvigheid en levert daardoor ook voor de financiën van het Rijk, provin ciën en gemeenten gunstige uitkomsten op. Andere leden achtten het weinig nuttig tot de Regeering verwijten te richten over de politiek, welke zij in het verleden heeft'ge voerd. Zij meenden echter wel nadrukkelijk als hun oordeel te kennen te moeten geven, dat het hun als een belangrijke fout voor komt, dat ook thans bij de overwegingen, welke 't Regeeringsbeleid bepalen, de Staats huishouding de eerste plaats inneemt Men blijft steeds achter het evenwicht aanloopen. Het Regeeringsbeleid wordt een registratie- politiek.; registratie van de tekorten, welke door offers van het volk moeten worden ge dekt. Wil men in zulk een politiek niet vervallen, dan zal men den geschetsten fa talen kringloop aan de zijde der volkshuis houding moeten doorbreken; dan zal men onder erkenning, dat die huishouding pri mair is, het economische leven moeten Stimuleeren cn aldus komen tot een con structieve, actieve welvaartspolitiek. Niet zonder bezorgdheid hadden de hierbedoelde leden zich afgevraagd, of de voor het inslaan van deze nieu we -richting vereischte homogene gees tesgesteldheid wel bij het Kabinet aan wezig is. In de Eerste Kamer heeft de leider van 't Kabinet verklaard, dat dit „solidair" is. Werd hiermede iets an- decs bedoeld dan „homogeen"? Eischen voor actieve welvaartspolitiek Deze leden gaven een schema van de eischen, saaraan naar hun meening het regeeringsbeleid behoort te voldoen. Positieve welvaartspolitiek zal gericht moeien zijn op verhooging van de "totale koopkracht van ons volk en op vermindering van de werkloosheid. Niet alleen behooren de bestaande bron nen van volksbestaan in stand te worden gehouden, doch daarnaast dienen nieuwe te worden aangeboord Voor ons land blijft de uitvoer van agra rische en industrieele producten van groot belang. Daarom dient deze door de Over heid té worden bevorderd. 1. Onze diplomatieke en consulaire dienst behoort op moderne leest te worden ge- sohoeid en op onbekrompen wijze te worden uitgebreid. De propaganda voor het ver bruik van Nederlandsche producten ia den vreemde moet worden bevorderd. 2. Voorzoover de Nederlandsche bedrijven met Internationale trusts en kartels in aan raking komen, moet hun positie door de Regeering krachtdadig worden gesteund, opdat bij de verdeeling van de afzetgebie den voor hen een behoorlijk aandeel ver zekerd worde. 3. De regeling der exportcrediétgarantles moet dusdanig gewijzigd worden, dat de Nederlandsche producten op de wereld markten niet bij vreemde producten achter komen te staan. 4. Zoolang de productiekosten hier te lan de tengevolge van -de monetaire en sociale politiek van andere landen het concurren tievermogen van onze exportbedrijven ver lammen, behooren in daarvoor in aanmer king komende gevallen, in het bijzonder als daardoor nieuwe afzetgebieden kunnen worden verkregen, exporttoeslagen te wor den verleend. Dc gelden van het Werkfonds dienen mede aan dat doel dienstbaar te worden gemaakt. 5.. De handelsbeweging tusschen de ver schillende gebiedsdcelen van het Rijk dient krachtig te worden gestimuleerd. De con- tingeerings- en tariefpolitiek van Nederland en Indië dient met het oog daarop te wor den. herzien. Op geregelde tijden moeten conferenties worden gehouden, teneinde de gemeenschappelijke economische belangen van Nederland en Indië te bespreken en maatregelen tot versterking van beider han delsjiolilieke positie te treffen. Intusschen zal, doordal alle landen der wereld streven naar nationale zelfvoorziening en Neder land onmachtig is daarin verandering te brengen, het Nederlandsche bedrijfsleven steeds meer aangewezen zijn op de markt in het eigen land en de gebiedsde'elcn over zee. Mede daarom is behoud en uitbreiding van den industrieelen arbeid iii ons land een eiscH van 'de eerste orde. Verhooging van de koopkracht der in dustrieele bevolking, welke in de jaren na den oorlog sterk in beteekenis is toegeno men, is niet alleen voor die groep, doch ook voor het agrarische volksdeel en voor den handeldrijvenden middenstand een levens belang. Ter bevordering daarvan zijn de volgende maatregelen onmisbaar: 1. Vaststelling van een tarief van invoer rechten, dat aan de Nederlandsche bedrij ven ongeveer dezelfde bescherming biedt als dat van andere West-Europeesche landen aan de hunne, met vervanging op zoo mogelijke schaal van waarderechten door specifieke rechten. Vele der, als tijdelijk be doelde, contingenteeringen. welke een ver- starrenden invloed uitoefenen op den han del, zullen daardoor kunnen vervallen. Het instituut der contingenteering zal dan in hoofdzaak nog nuttig werkzaam kunnen zijn tot afweer van concurrentie uit de nieu we exportlanden als Rusland en Japan. 2. Handhaving en verbetering van vakonderwijs, teneinde de hooge kwaliteit van den Nederlandsöhen arbeid niet alleen te behouden, doch dien ook nog op te voeren. 3. Bevordering van het opsporen van in dustrieele projecten door de oprichting van economisch-teclvnologische instituten en het algemeen door het stimuleeren van de samenwerking van wetenschap en bedrijfs leiders. 4. Verleening van steun aan de oprichting van regionale industricbanken met als sluit stuk de stichting van een centrale bank voor crediet op langen termijn. 5. Het oefenen van aandrang op de parti culiere banken tot verlaging van de hooge kosten van het crediet en tot het in ruimere mate verleenen van financieringsfaciliteiten. 6. Het verplicht stellen van het gebruik van het Nederlandsche product door de or ganen van de overheid en door instellingen, welke van de overheid afhankelijk zijn. Bijzondere aandacht zal voorts moeten worden gewijd aan de instandhouding van onze positie als scheepvaartnatie. Gezorgd zal moeten worden voor uitbrei ding van de bebouwbare oppervlakte door verdere inpoldering, ontwatering, vervening en ontginning. Het vreemdelingenverkeer zal volgens nieuwe methoden moeten worden bevorderd, waarbij men zich door de voorbeelden Italië en Zwitserland kan laten leiden. De organen der Overheid, die zich met de economische problemen bezig houden, die nen zich geheel los. te maken van bureau- •atische opvattingen. Zij moeten bezield zijn an de gedachte, dat de welvaart moet worden verdedigd, maar meer nog construc tief bevonderd. Steun moet worden geboden niet eerst en alleen wanneer het water aan de lippen staat eri een bedrijf met verliezen werkt, doch ook aan nog rendabele bedrij en. Tusschen de organen der Overheid die van het maatschappelijk leven moet een nauwe en op vertrouwen gefundeerde samen werking tot stand komen. De werkwijze van het Werkfonds dient zoodanig te worden herzien, dat deskundige opsporing van werkobjecten gepaard gaat met de snelheid van beslissing. samenwerking van bedrijfsgenooten moet krachtig worden bevorderd. Zij, die zich daarbij onwillig toonen, behooren tol rede te worden gebracht. Door het stellen van wettelijke eischen voor de vestiging van nieuwe bedrijven, in het bijzonder door buitenlanders, dient er tegen te worden gewaakt, dat een bestaande overproductie noodeloos wordt vergroot. Na dit schema te hebben ontwikkeld, brachten de hier aan het woord zijnde leden nog de werkwijze ter sprake, welke de re geering, naar hun m mening, zou hebben te volgen, wanneer zij haar arbeid scherp op het stimuleeren van de .volkshuishouding zou instellen. Concentratie van leiding, met een zoo groot mogelijke decentralisatie yan uitvoering, achtten zij daartoe den aangewezen weg. Om de noodige concentratie van leiding te bereiken, zouden de voorzitter van den minis terraad en de minister van oecono mische zaken van de gewone departe mentale zorgen moeten worden ont- Dat het aanvankelijk bestaande voorne men om maatregelen tot verlaging van de vaste lasten in het ontwerp op te nemen, is prijsgegeven, betreurden ook de hier be doelde leden in hooge maté. Tenslotte gaven enkele der hierbedoelde leden als hun meening te kennen, dat de deflatiepolitiek, welke de Regeering voert, een veel te trage aanpassing vormt en het gestelde doel nimmer geheel tot venvezen- lijking zal kunnen brengen. Naar hun oor deel zal aan devaluatie niet zijn te ontko men. Wat de devaluatie betreft wenschten ver scheiden leden zich te bepalen tot de klaring, dat zij deze ook onder de huidige omstandigheden nog bedenkelijk achtten. De harde noodzaak Sommige leden meenden hun beschouwin gen over het beleid der Regeering te moe ten aanvangen met er op te wijzen, dat dit beleid moet worden bezien in het licht van de harde waarheid, dat de algemeene oeco nomische toestand voor ons land noodwen dig achteruitgang met zich brengt. Ook deze leden keurden niet al hetgeen de Regeering in de afgeloopen jaren deed, goed. En ook bij hen bestond tegen meer dan één onder deel van dit ontwerp bedenking. Zij waren echter diep overtuigd van 3e noodzakelijkheid, de Regeering zooveel als mogelijk te steunen. Meer dan ooit behoo ren in deze dagen zij, die een gezonden volksinvloed op het Staatsbestuur voor staan, zich bewust te zijn van hun mede verantwoordelijkheid; van hun plicht om met volkomen behoud van hun recht tot het oefenen van critiek met de regeering tezamen de moeilijkheden, waarin het land verkeert, te bezien en binnen zoo eng mo gelijke grenzen te beperken. Zij waren van meening, dat de beschou wingen over het Regeeringsbeleid niet van overdrijving zijn vrij te pleiten. Wie denkt aan contingenteeringen, clearing-regelingen, tariefmaatregelen, handelsverdragen, en niet in de laatste plaats aan landbouw crisismaatregelen, zal toch moeilijk kunnen zeggen, dat de Regeering voor het bedrijfs leven niets of nagenoeg niets deed. Intusschen betreurden ook deze leden, dat van een algemeene vermindering der v a s- te lasten tot dusver geen sprake was. Is het vraagstuk der vaste lasten bet eer ste probleem, dat de hier aan het woord zijnde leden door de Regeering krachtig wil den zien aangevat, als tweede punt, waarop naar hun meening alle krachten behooren te worden ingespannen, noemden zij de bestrijding .van de werkloos heid. Zeer in het bijzonder zouden de hierbe doelde leden aandacht besteed willen zien aan de bestrijding der jeugdwerkloosheid. Ook spraken deze leden met betrekking tot de werkloosheidsbestrijding den wensch uit, dat de Regeering meer dan tot dusver het volk in daartoe geschikten vorm zal inlich ten over hetgeen in dit opzicht geschied is en geschiedt Naar hun meening kan daarvan een gun stige invloed op den volksgeest uitgaan. Naar het oordeel der hierbedoelde leden zal voorshands het verleenen van steun aan verschillende takken van volksbestaan niet kunnen worden nagelaten. Steeds bedenke men daarbij ech ter, dat deze steun slechts het middel is om het beoogde doel een aanzienlijke werkver ruiming te bereiken. De hierbedoelde steun zal zich ook dienen uit te breiden tot de groote Nederlandsche zeehavens Rotterdam en Amsterdam, die door de gevolgen van de wereldcrisis en de uiterst scherpe con currentie van naburige buitenlaudsche ha vens ten zeerste hebben Vraagstuk der devaluatie Wat het vraagstuk der deval„- t i e betreft, merkten deze leden op, dat dit van zeer vèr strekkende beteekenis en uiterst moeilijk is, al wordt daarover door velen met onmiskenbaar gemak gesproken Zij konden de devaluatie als vrijwillig toe gepast redmiddel niet aanvaarden. Naar hun meening zal daartoe niet moeten wor den overgegaan, zoolang niet de loop dei- gebeurtenissen op monetair gebied bet on mogelijk maakt den tegenstand tegen dezen maatregel vol te houden. Bij hetgeen door de hier aan het woord zijnde leden in den aanvang van hun be toog over de mede-verantwoordelijkheid der Kamer en over de noodzakelijkheid van sa menwerking met de regeering werd gezegd, sloten vele andere leden zich aan. De aanval op de gulden Eenige andere leden stelden in dit verband nog de vraag of de regeering bij voortduring bedacht is op de hand having aan de voor de doorvoering van haar monetaire politiek benoo- digde goudpositie. Bij den vorigen aanval op den gulden rijn wederom 100 millioen aan goud uit ons land verdwenen. Op deze wijze zal men toch niet kunnen voortgaan. Is het juist .vroegen dezelfde le- Emanyll Tandpasta De eenige tandpasta die Uw tanden de emailglans teruggeeft en blijvend doet behouden. Emanyll Crème Emanyll Vanishing Cream Eau de Cologne Emanyll Vraagt de KOOS KOEN PUZZLE bij Uw winkelier. t QEfl Hoofdprijs ZüUi~ Voornaamste Nieuws. Dit nummer bestaat uit DRIE bladen Blz. 1 Verschenen is het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over het ontwerp tot verla ging der openbare uitgaven. r.— Blz. 3 Blz. 5 Het bezoek van Prinses Juliana aan Fries land. Minister Slotemaker de Bruine heeft de commissie inzake de werkloosheid geïnstal leerd. Bij Wittenberg heeft een groote ont ploffingsramp plaats gehad. Volgens de laat ste berichten zijn er 50 60 dooden te be treuren. De berichten volgens welke op een com promis inzake Abessynië wordt aangestuurd worden weer tegengesproken. De Amerikaansche senaat heeft de voor loopige verlenging van de NJLA.-code goed gekeurd. den -- dat' de aanval op den gulden die thans wederom in Londen is ge pleegd en die zoogenaamd uit Parijs wordt gevoerd, in werkelijkheid door eenige te Amsterdam gevestigde ban ken is opgezet? En is de regeering niet voornemens tegen hen, die in of van uit ons land een zoodanige acjie ondernemen of begunstigen, strenge maatregelen te nemen? Andere leden meenen, dat een groot cleel van de gevoerde critiek voort komt uit de opvatting, dat verlaging van het loonpeil niet noodig zou zijn, indien de regeering slechts andere wegen zou willen bewandelen. Dit nu is naar de meening der hierbedoelde leden geheel onjuist. Verlaging van salarissen en pensioenen Bij verscheiden leden bestond ernstig be zwaar tegen de verlaging van de salarissen der Rijksambtenaren met een bedrag van 10 millioen gulden. Zij noemden die verla ging een nieuwen aanslag op den welstand van het overheidspersoneel na de vele, dis daarop reeds zijn gepleegd. Van dal perso neel werd reeds geëischt in totaal een be drag van 653 millioen. Van dit bedrag moet dan nog 5 millioen worden afgetrokken in verband met de technische herziening in 1928, zoodat als totale verlaging overblijft een bedrag van 603 millioen. Komen de thans voorgestelde besparingen tot stand, dan zal het overheidspersoneel, voor zoover uit 's Rijks kas bezoldigd, sedert 1923 ruim 80 millioen heb ben geofferd. Ongetwijfeld zal de regeering dan op nieuw de provinciën en gemeenten nood zaken het voorbeeld van het Rijk te vol gen. Naar het oordeel der hier aan liet (Zie vervolg blz. 2) EEN RUGZAK ZONDER LIEBIG 5 CT. BOELJONBLOKKEN IS EVEN ONVOL LEDIG ALS EEN TENT ZONDER HARINGEN

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1