JUrttwe LVitedK (£«urant mi Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden sn Omstreken BINNENLAND. P A L T H E Gemengd Nieuws. „PRINCESS" abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevesligd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending430 Bij dagelijksche zending530 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 77» ct Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar No. 5499 8ureau: Breestr-ial 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 DONDERDAG 13 JUNI 1935 15e Jaargang gfobertentieprij?tn: Van 1 tot 5 regels1177» Elke regel meer 0.22'/» Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer Handelsadvertentiën per tegel 0.177» Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 't bureau V. wordt berekend f 0.10 VEROORDEELD De niet geslaagde poging van Prof. Eigeman II (Slot) De synthese van Prof. Eigeman is deze: de politieke grondbeginselen van de nieuwe groepeering. Het woord van Groen „Elkander te willen begrijpen is de voorwaarde om elkander, al blijft er verschil van inzicht, te leeren ver staan", haalt hij met instemming aan. Deze gesteldheid des geestes doet wel dadiger aan dan die, waarop Groen lil zijn tijd stuitte. Van het boek zelf kan ik geen goeds zeggen. Om de staatkun dige sfeer te zuiveren is het allerminst geschikt. De schrijver manoevreert nu en dan handig met sommige gedachten, maar teleurstelling is het deel van hem, die hiervan iets verwacht. Zoodra het op de quintessence aankomt, is zijn betooj doorzichtig en zwak. Hij poneert zijn idee, als „de synthese tusschen Thor becke's gezuiverde liberale staat, ont daan als deze is van elk „subjectief liberalisme" en Groen's volksleven, dat niet uitsluitend in „confessioneele zin." mag worden opgevat". Het is duidelijk, welke leer het offer moet brengen. Het historisch Christen dom wordt geloochend en daarmede iedere waarlijk christelijk gedetermi neerde staatsorde. Het meest spreekt dit, als we het fundament van het anti- revolutionnaire systeem zien onder de loupe van Prof. Eigeman, ik bedoel de gezagsleer. Van het Paulinisch woord uit Romeinen 13, alle macht is uit God, blijft niets over. Voor een dergelijke salto mortale deinzen we terug. „Voor den liberaal ligt de bron, de oorsprong van het ge zag niet in een direct den mensch aan wijsbare ordening Gods" (pag. 110). Het doet er nu verder weinig toe, als we nog hooren, dat de grond van het overheidsgezag voor den liberaal niet ligt in de volkssouvereiniteit. Alle ge zag, -gelijk alle leven, waarvan gezag slechts een bepaalde openbaringsvorm is, is niet uit den mensch. De verhou ding tusschen overheid en onderdaan is wel degelijk een manifestatie van een hoogere orde van zaken. Het is alles opportunistisch geredi geerd, maar we weten het reeds. Gods Souvereiniteit en Zijn Wil, ons in Zijn Woord geopenbaard, mag niet het con stitutieve beginsel zijn. In de keuze der woorden is zelfs geen nieuws: het is die van Thorbecke's Brieven aan Groen. Deze z.g. synthese is een verwatering, een verflauwing wellicht van het strak ke liberalisme uit de vorige eeuw, ze is echter even zwevend en negatief. Juist in dit negatieve zoekt ze haar kracht. De op Gods Openbaring ge grondveste gezagsidee is den schrijver een monstrum. Fruin zag ook in Rom. 13 bedenkelijke consekwenties: „Wan neer zulk een theorie eens algemeen in praktijk kwam, zou het gevolg wezen dat de boozen van allerlei rang en soort elkander de overheersching bevochten en dat de goeden lijdelijk afwachtten, welken geweldenaar zij na de overwin ning te huldigen zouden hebben". En Eigeman: „Wanneer naar het woord van Groen, alle gezag is uit God, alle gehoorzaamheid aan God, dan is de ge zagsidee een goddelijk begrip, hetwelk ook tot uiting komt in de Russische Sovjet-republiek". Zijn conclusie is daarom: „De Staatkunde onmiddellijk nevens de Bijbel te plaatsen lijkt ons een voorstelling, die we huiverig zijn te aanvaarden" (pag. 111). Het is men ziet het dezelfde spijs als in Fruin's dagen, die ons thans zelfs niet onder anderer naam, wordt voorgezet: we kunnen ze niet appre- cieeren. De rechtsphilosophie is afhankelijk van het wijsgeerig uitgangspunt van den onderzoeker. Het standpunt van Prof. Eigeman heeft geen plaats voor God in den zin van het historisch Christendom. Reeds daarom is ons ver- Zet tegen zijn opvattingen gerechtvaar digd. Geen wonder, dat „het liberalis me, zoo opgevat, ruimte biedt aan elke differentiatie des geestes". Wij, van onzen kant, toetsen onze normen bij voorkeur aan het licht, dat ons toestraalt uit Gods bijzondere open baring. Zeker, Gods Wil is niet altijd geopenbaard, er is ook een verborgen Raad. Soms zal verschillende uitlegging mogelijk zijn. En dan komt de rede, ook bij ons. De denkende mensch weet zich echter dan slechts binnen het verband der Christelijke beginselen, niet daar buiten, vrij. De differentiatie des geestes behoeft daarom bij ons niet groot te zijn. Voor te groote afwijkingen en slingeringen blijven we behoed. Is daar niet het meer aangevoerde voorbeeld van het schip, dat wel is waar zekere vrijheid van beweging heeft, als het voor anker ligt, maar nimmer geheel kan afdrij ven? Maar onze gezagsleer is dan ook niet los van den Schepper, die zich openbaart in Schriftuur en Natuur, of, om met Groen te spreken, we huldigen het „Er staat geschreven" en „Er is ge schied". Het komt me het veiligst voor tegen over Eigeman's synthese bij Groen' geestelijk isolement te volharden. De Staat is niet te verklaren buiten Gods ordinantie om. Dit moet ook de Rus sische Sovjet-republiek haars danks erkennen, als ze vruchteloos tracht de religieuse oerkracht in de maatschappelijke en politieke samen leving te stuiten. De synthetische leer van Eigeman is halfslachtig. Ze zoekt het gezag niet in God, maar ook niet in den mensch. Ze is zwevend en werkt vertroebeling van het beginsel in de hand. Het gezag is öf uit God öf uit den mensch. Tertium non datur. Groot schijnt het onvermo gen (onwil is het toch niet?) om diep genoeg in de antirevolutionnaire we reldbeschouwing door te dringen. Na Fruin, wil Eigeman ons een staatsbesef kweeken, dat een onjuiste grond geeft voor het staatsgezag. Hun beider staats leer mist iedere zedelijke grondslag. Opnieuw worde ze daarom veroordeeld. Voor een „aanpassing", een nivellee- ring van principes, zooals Prof. Eige man wil, voelen we niets. Tegen haar verzetten we ons even sterk als tegen de revolutionnaire, totalitaire staat, waartegen ze als tegenweer bedoeld was. De nieuwe theorie is niet zonder ge vaar. Bewaren wij die rotsvaste over tuiging van Gods Souvereiniteit ever het gansche terrein des levens, welke eens die van Groen was en zoeken we niet naar een synthese met Thorbecke'i erve, zoolang ze niet gelooft aan d( absolute geldigheid der hoogste nor men, ook voor onze staatkunde. We hebben niet het minste bezwaar te eindigen met de laatste regel uit Eigeman's jongste geschrift, met welks verschijnen we hem helaas niet kunnen gelukwenschen: „We willen ons zelf zijn en blijven". Doch van de inhoud van zijn boek gelde voor een ieder, die het wel meent met de nationale her stelgedachte: Ich höre die Botschaft wohl, aber mir fehlt die Glaube. De transferonderhandelingen met Duitschland Tot een goed einde gebracht Gisteren arriveerde de voorzitter der Duit- sche transferdelegatie in Den Haag en had op het Departement van Financiën een be spreking met den voorzitter der Nederland- sche delegatie. Vervolgens werd de geheele Nederlandsche delegatie bijeengeroepen, die gedurende den namiddag met den Duitschen voorzitter, dr. Hartenstein, overleg pleegde. Hiermede werden de een week geleden te Berlijn onderbroken onderhandelingen weer opgenomen. Men bereikte tenslotte eenstem migheid op een grondslag die het principi- eele bezwaar der Nederlandsche regeering hetwelk, zooals bekend, in Berlijn op het laatste moment tot opschorting der para feering had geleid, ophief. Het resultaat werd aanstonds aan Minis ter Colijn voorgelegd, die zich daarmede namens de Regeering vereenigde. Gisteravond werd het verdrag op het Departement van Financiën geparafeerd. De onderteekening zal ten spoedigste te Berlijn plaats vinden, terwijl de publicatie van bij zonderheden morgen kan worden verwacht. Begrooting gemeentefonds Wijziging cn verhooging Ingediend is een wetsontwerp tot wijzi ging en verhooging van de begrooting van inkomsten en uitgaven van het Gemeente fonds voor het begrootingsjaar 1933-'34. In de Memorie van toelichting merkt de minister op, daf als basis voor de oorspron kelijke raming is genomen de uitkeering 'oor het uitlceeringsjaar 1932-1933, terwijl •ekening werd gehouden met een regelmati- jen aanwas der bevolking. Deze bevolkings toeneming bleek grooter dan was aangeno men, hetgeen een verschil geeft met de pri mitieve raming van f929.519.47. Bij de eer ste raming kon geen rekening worden ge houden met de verhooging van de uitkee- ring ingevolge art 36 van het Kon. besluit an 4 Nov. 1929 voor gemeenten wier gren en gewijzigd zijn en met een verrekening dezer uitkeering over 1931-'32. Een en ander geeft te samen een meerdere uitgaaf van f S3.803.37. Tenslotte is bij de primitieve raming gerekend op f 1.84S.000 wegens ver mindering der uitkeering ingevolge de wet an IS Maart 1932, welke vermindering later slechts f210.287 bleek te bedragen. Als evolg hiervan was een meerdere uitgaaf noodig f 1.637.713. De overschrijding moet i totaal worden gesteld op rond f2.651.036. Gebleken is, dat de opbrengst der belastin gen, gelieven ten bate van het fonds over het boekingsjaar 1933-'34 op een hooger be drag kan worden gesteld dan oorspronke lijk is geraamd, zoodat deze hoogere uit gaven kunnen worden gedekt door deze meerdere belastingopbrengst. HET NIEUWE TARIEF VAN INVOERRECHTEN De bezwaren tegen specifieke rechten Er mag gerekend op 84 millioen opbrengst Verschenen is de Memorie van Antwoord op 't Voorloopig Verslag der Eerste Kamer over het wetsontwerp tot vaststelling van een nieuw tarief van invoerrechten. In de Memorie merkt de Regeering op, dat. de omstandigheid, dat de onderwerpe- lijke tariefsherziening op komst was, een der voornaamste reacnen geweest is, waarom het ontwerp voor de Machtigingswet 1934 werd ingediend. De ervaring bij de invoe ring der omzetbelasting opgedaan had ge leerd, cat een bevoegdheid om een ontwerp tot wijziging van hot tarief van invoer rechten aanstonds na de indiening voorloo pig in werking te stellen in het belang van 's Rijks schatkist niet kon worden gemist. De plaats gehad hebbende voorloopig in werkingstelling is geheel geschied overeen komstig 't bepaalde bij artikel 1 der gemeloe wet. Zij is immers beperkt gebleven tot de bepalingen, houdende instelling, afschaffing verhooging of verlaging van invoerrechten. Van de oude voorschriften afwijkende bepa lingen op ander gebied, (samenstelling Ta riefcommissie, strafbepalingen enz.) bleven van die inwerkingstelling uitgezonderd. De meening, dat er „voor ongedacht hoo- gen invoer van bepaalde artikelen" geen vrees behoefde te bestaan, kan de regeering niet deelen. De regcering houdt zooveel mogelijk reke ning met de wenschen en bezwaren van alle belanghebbendeji. Die van fabrikanten en importeurs zijn echter meestal tegenge steld. De bezwaren tegen de specifieke rech ten op porselein, aardewerk en glas komen thans voornamelijk van de zijde der impor teurs. Deze bezwaren spruiten uit den aard der zaak voort uit het feit, dat soort en kwa liteit van de verschillende door een zelfde (minimum) recht getroffen artikelen sterk uiteenloopen, zoodat omgerekend in een centage \an de waarde, een aantal dier* ar tikelen zwaar wordt belast. Dit gevolg is evenwel onvermijdelijk aan specifieke rech ten of minimumrechten verbonden. Het be hoeft geen betoog, dat vooral op dit punt de belangen van de importeurs tegenover de belangen van de (binnenlan^ische) fabrikan ten staan. Het rekening houden met de belan gen dezer fabrikanten en met de belan gen van de importeurs, maakt 't op nieuw ter hand nemen van de kwestie der minimum-invoerrechten op aarde werk en glas tot een moeilijk probleem, te meer daar de Regeering zich op bet standpunt heeft gesteld, dat de mini mumrechten tevens beoogen om minder waardige of tegen abnormaal lage prij zen geleverde producten, die in ernstige mate de binnenlandsche markt desorga- niseeren, extra te treffen. Met betrekking tot de financieele resul taten van het nieuwe tarief merkt de Re geering op, dat de oorspronkelijk, bij de in diening van het ontwerp, geraamde op brengst, inderdaad wel niet zal worden be reikt. Het tot nu toe bereikte resultaat wet tigt de conclusie, dat op een bedrag van 84 millioen nog steeds mag worden ge rekend. In verband met het specifieke invoerrecht op klompen, merkt de Regeering op, dat de waardevermindering van den Belgischen franc van geen invloed is op het bedrag van het geheven invoerrecht. De opzet van de herziening van het tarief verzet zich naar meening van de Regeering, ook ertegen hierbij rekening te houden met een ver schijnsel als de devaluatie van een bepaal de huitenlandsche munt. Emir Sa'oed op Het Loo Emir Sa'oed, de zoon van den koning vmx Hedsjas. is gistermiddag door H.M. de Ko ningin op het Loo ontvangen. II.M. de Koningin heeft den Prins het Grootkruis in. de Orde van Oranje-Nassau verleend. De lijfarts ven den Prins weird benoemd tot Officier in die Orde, terwijl tot Ridder in deze Orde werd benoemd de secre taris van den Directeur van Buitenlandsche Zaken, Mohammad Shaikho. üe eere-mie- daillc in zilver van de Oranje-Nassau Orde werd toegekend aan de heeren Fahd bin Krai dis en Saleh al "Ali, gardisten van den Prins. Toch vreemd Een envelop, waarop alleen het poststem pel da plaats van herkomst verraadt; daarin een brief met een klacht over bal dadige jeugd, die ontruimde huisjes radicaal opruimt en pakhuizen sloopt: maar alles zonder onderteekening door den schrijver. Wie vex-zoekt ons nu opname van het be zadigde ingezonden stuk? Wij weten het niet en verwijzen het artikel dus naar de papiei*mand? Neen, in overmaat van wel- llcndheid stellen we de klacht in handen n Burgemeester en Wethouders van M.... 1 r afdoening. Zuilens nieuwe burgemeester Installatie van den heer O, Norbruis Gisteren vond de installatie plaats van den heer O. Norbruis tot Burgemeester van Zuilen. Er bestond voor deze plechtigheid zeer groote belang stelling. De loco-burgemeester de heer J. J. J. Buys sprak dco heer Norbruis hartelijk toe en hoopte, CHEMISCH REINIGEN-VERVEN 't Gevaar voor bederven van de tegenwoordige subtiele stoffen is groot. Wend U daarom tot den meest vakkundige dat het onder zijn leiding gelukken zal om de steun voor de werkloozen zoo goed mogelijk te doen blijven. Nadat de heer Buys den Burgemeester de ambts keten had omgehangen, nam deze het presidi over en hield daarbij een rede, waarin bij wees de gemeenschappelijke taak en roeping om geza menlijk de belangen der gemeente Zuilen en haar ingezetenen te bevorderen. Spr. besloot met den wensch: Geve God, bij Wiens gratie koningen vorsten regeeren, en door Wiens genade ons land en vo.fc nog is wat het is 'n d--ze verwarde v» ereld, op de pogroijtii Zijn onmisbare zegen. Velen kwamen op de receptie met den nieuw burgemeester ««rnnis m-.l.en. „KLEURENPRACHT" TE AMSTERDAM. H. M. de Koningin komt 15 Juni. De zeer fraaie tentoonstelling van rhodo- dendrons in het Vondelpark te Amsterdam, die ondanks het ongunstige weer toch een bevredigend bezoek heeft reeds zijn 50.000 betalende bezoekers geweest zal a.s. Zaterdag om 2.20 uur door H. M. de Koningin bezocht worden. Het publiek wordt dien dag tot de ten toonstelling toegelaten tot 1.45 uur namid dags en mag zich tijdens het Koninklijk bezoek op het terrein en het terras vrijelijk bewegen, met uitzondering van enkele paden, die gereserveerd zijn voor de rondwandeling van H. M. DE HAGELSCHADE TE OOSTVOORNE De hagelschade te Oost hooger dan oorspronkelijk was gedacht en wordt door deskundigen getaxeerd op f 50.000. De aard beien en bessen zijn grootendeels vernield. Werkloozen worden aangewezen om glas te rapen in de broeikassen e.d. Zaterdagavood a.s. wordt in ..Buitenlust" vergadering gehouden, om de wijze van hulpvcr- leening te bespreken, DOOR BLIKSEM EN RUKWIND GETROFFEN Tgdens een hevig onweer sloeg te Enter (Ov.) de bliksem in een boerenhuis, waar tiental arbeiders van de werkverschaffing een schuilplaats had gezocht. Een der arbei ders, v. d. H., uit Vriezenveen, werd getrof fen en eloeg bewusteloos tegen de grond. Een ontboden geneesheer bracht hem bij en constateerde een verlamming van het rechterbeen. Van der H. werd per auto naar huis vervoerd. INBRAKEN IN KERKEN EN SCHOLEN Te IJmuiden is in" eenige scholen ingebro ken, thans in de Julianaschool aan de Engel- mundusweg en de openbare school aan de Wijk aan Zeeërweg. Sinds weken is het ge woonte der inbrekers, om te IJmuiden in scho len, kerken en kantoren in te breken. TRAGISCH Aan den Tramdijk te Spljkenis6e is de heer A. Rosmalen, oud-onderwijzer te Nieuw Hel voet, die met zijn familie op weg was naai Hilversum, waar hij zich om gezondheidsre denen zou vestigen, in de auto plotseling overleden. DE MAN, DIE DE KLAPPEN KREEG Te Enschedé werd de hulp van de politie ingeroepen door vrouw F., wonende in de Lombok- straat, daar haar man, van wien ze reeds eenigen tijd gescheiden leeft, haar bedreigde. Het bleek, dat F. bloedend aan zijn hoofd was gewond, terwijl hij over pijn in zijn rug klaagde. Per taxi werd hij naar het politiebureau overge- waar een geneesheer constateerde, dat de man behalve eenige min of meer ernstige hoofd- wenden een-g» ribben had gebroken, waarvan er een door de long was gedrongen. Een en ander was het gevolg van een huiselijken twist en gaf de politie aanleiding vrouw F. en haar broer, zeke ren S., in bewaring te stellen. Men meldt aan de Maasbode: De Bredanaar F. J., die in Keulen studeert, 1 daar lid is van een Katholieke Jeugdorga nisatie, als hoedanig hij ook gecollecteerd heeft bij de bekende Caritas-collecte, werd dezer dagen door enkele leden van de Hitler- Jeugd herkend en uitgescholden voor „leelijke katholieke hond", omdat hij de vlag van de H. J. niet gegroet had. Tegelijkertijd spron gen vyf Hitlerjongens toe, trokken hem met geweld van zijn fiets en sloegen hem tegen den grond. Ofschoon J. al beweerde dat hfj Nederlander was, niets mocht hem baten. Eindelijk werd J. ontzet en deed onmiddellijk zijn beklag bij de politie. De leden der H. J. zullen hun excuses op het Nederlandsch con sulaat moeten komen aanbieden. ONTZETTENDE ONTPLOFFING OP EEN SLEEPBOOT Twee mannen om het leven gekomen Een stoomketel van 13 ton wordt 200 Meter ver weggeslingerd Gistermorgen tegen elf uur heeft in de Gouwe onder Alfen aan den Rijn een ern stig ongeluk plaats gehad. In een deel onzer editie van gister konden we er nog melding van maken. De sleepboot „Risico", waarvan de ondernemer te Rotterdam is gedomi- cilieerd, kwam niet een sleep van twee schepen uit Amsterdam. Tus schen de Gouwsluizerbrug en de spoorbrug in de Gouwe is door tot nu toe onbekende oorzaak de ketel van de sleepboot met een geweldigen knal uiteen gesprongen. De beide opvarenden van de sleep boot, de kapitein, de 37-jarige J. Koo- ren, een zoon van den ondernemer uit Rotterdam en de machinist, de 33-jarige Boivin, eveneens uit Rotter dam, werden overboord geslingerd. Beide slachtoffers waren overleden. De eenige getuige van het ongeluk is den kelijk 'n knecht, die op de voorplecht stond van de aak, welke door de sleepboot werd getrokken. De man hoorde plotseling een geweldigen knal, zag een rookwolk en een vuurzuil cn viel van schrik achterover in het ruim. Een wielrijder, die op de Gouwe kade reed toen de exploisie plaats had, werd van zijn fiets geslingerd en tegen net hek gedrukt. De man, die ongedeerd bleef, sprong overeind en .verborg zich achter een boerenwoning. Het is een wonder, dat nog nief meer dooden zijn te betreuren, daar langs de Gouwekade boerderijen en arbeiderswonin gen naast elkaar staan. Had het ongeluk eenigen tijd eer der bij de brug plaats gehad, het aan tal slachtoffers zou grooter zijn ge weest De dertien ton wegende stoomketel is over de daken van deze huizen heen ongeveer 200 meter verder in een weiland terecht gekomen. Klei nere deelen zijn o.m. gevallen op het dak van de woning van den brug wachter. Het dak is gedeeltelijk inge stort en de bewoner vond later ver schillende onderdeden van de sleep boot op zolder. Ook het dak van een groote boerderij heeft het moeten ont gelden. Het tegenwicht van den ketel ging dwars door het dak van een hooiberg. Stukken hout en zelfs ijze ren platen van de „Risico" vond men later in de Zeilroakersstraat, welke op een afstand vao ongeveer 300 meter van de Gouwekade is gelegen. Tal van ruiten-in de-buurt sprongen door den hevigen luchtdruk, maar merk waardigerwijze werd niemand ge wond. Het lot van de slachtoffers De kapitein van de boot is over de kruinen der hoornen heen geslin gerd en daarop in een sloot terecht gekomen. Men heeft bijna een uur moeten zoeken voor mien het slacht offer gevonden had. De machinist, die in de onmiddellijke nabijheid van den ketel heeft gestaan, we--» gru welijk verminkt op de Rijnaak ge vonden. Zijn ledematen waren op ta! van plaatsen gebroken en de geheele schedel was weggeslagen. De stoffelijke omhulsels zijn door de jus titie vrijgegeven. De hoofdinspecteur van het stoomwezen telde een voorloopig onder zoek in, dat e'chter ne oorzaak van het on geluk niet aan het licht bracht De ketel zag er nog betrekkelijk goed uit en ver toonde geen enkele oude plek. Eenige pla ten zijn uit den ketel uitgesneden, welke onderzoek naar Den Haag zijn opge zonden. Van de sleepboot steekt een ijzeren plaat boven water uit. De plaats van het onheil met roode vlaggen en palen in de Gouwe afgezet UW BUURMAN aan de overkant, Een beste, brave geestverwant, Leest hij nog de neutralekrant? Daar heb je toch geen vrede mee? Maak hem toch even abonnee! Hèm dien je er het beste mee. Princess bieden U comfort en elegance. De beste hulp voor gevoelige voeten. VAN BLADEL - WAALWIJK Voornaamste Nieuws* Dit nummer bestaat uit DRIE bladen Blz, 1 Verschenen is de Memorie van Antwoord op het Voorloopig Verslag der Eerste Ka mer over het wetsontwerp tot vaststelling van een nieuw tarief van invoerrechten. Bij een ontzettende ontploffing aan boord van een sleepboot zijn te Alfen a. d. Rijn twee menschen om het leven gekomen. Een afgrijselijk drama heeft zich te Lochem afgespeeld. Een vader heeft zijn beide zoontjes vermoord. Blz. 2 Plotselinge verscherping van 't Japansch- Chineesch conflict. Japan stelt nieuwe sen- sationeele eischen. De wapenstilstand tusschen Bolivia en Paraguay gaat morgen in. Groote vreugde in Zuid-Amerika. Italië zou Engeland polsen over het toe staan van een gebiedsafstand van Abessynië. Italië heeft in verband met de verbeterde betrekkingen 30 Duitsche bladen weer toe gelaten. Het bezoek van Engelsche oud-strijder» aan Duitschland en de woorden van den Prins van Wales daarover worden in Duitschland met vreugde begroet. De Normandië na een nieuwe recordreis te Havre terug. Het I.A.B. te Genève neemt met 57 tegen 49 stemmen een resolutie inzake de 40- urenweek aan. In verscheidene gemeenten hebben gister verkiezingen plaats gehad voor de gemeen teraden. In Finsterwolde is een communisti sche meerderheid gekozen. Blz, 7 De weekstaat van de Nederlandsche Bank weerspiegelt een verstevigde positie. De Basler Handelsbank is in moeilijk heden gekomen. Voor een deel van haar verplichtingen is een moratorium toegestaan. Het ontwerp-algemeen beginselprogram der Roomsch-Katholieke Staatspartij. De zeventiende Bondsdag van de Bond van Meisjesvereen. op Geref. Grondslag. De Conferentie op de Ernst Sillem Hoevo van de Confessioneele Vereeniging. Jaarvergadering van het Chr. Blindenin stituut „Bartimëus". De Theologische Schooldag van de Chr. **eref. Kerk te Apeldoorn. De 44ste algemeene vergadering van Chr, Volksonderwijs. De 82ste algemeene vergadering van de Vereen, van Chr. Onderwijzers. De Chr. Geref. Predikanten-Conferentie te Apeldoorn. Rott. Ond. Mij v. Levensverz, Diergaardelaan 39 Rotterdam Lijfrenten tegen koopsom AGENTEN GEVHAAGD AFGRIJSELIJK DRAMA Vader vermoordt zijn beide zoontjes In den afgeloopen nacht heeft zich te Lochem een vreeselijk drama afgespeeld. De 31-jarige werklooze arbeider J. Schepers heeft zijn beide zoontjes, den zes-jarigen Hendrik en den acht-jarigen Jacobus, ver» moord. Om half zes hedenochtend kwam de man bij de politie mededeeling doen van da vreeselijke daad, welke hij had bedreven. - De directe reden voor deze dubbele moord is niet bekend, doch de man wilde zich reeds eerder van zijn kinder enontdoen. Een paar dagen geleden is hij met dat aóel op het gemeentehuis geweest en hij heeft daar verklaard, dat hij zijn kinderen niet langer wilde hebben. Hij is een vreemd type, die een paar jaar geleden in zijn woning eens alles kort en klein heeft geslagen. Gedurende de laatste nachten sliep zijn •ouw in het politiebureau, omdat hij haar niet iu zijn woning wilde hebben. R RIJ SS FI flotel »Chien-Vert" Bourse (bij DnuooLL dc Benrs) August 0rtsstraat Nos. 3840. Kamers vanaf 20 fr., str. water —arm en koud. Ook gel. y. familiën.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1