•ISgÉ^ «ÊDh Chr. Letterkundige Kringen s WOENSDAG 12 JUNI 1935 DERDE BLAD PAG 9 NAT. VEREEN. „FRO REGE" Aigemeene vergadering te Utrecht lauwheid en laksheid moeten we afschudden, zegt de voorzitter De gisteren te Utrecht gehouden a'gemec 3 vergadering van de Nationa e Vereenl- ging „Pro Rege" werd dooi den voorzitter Ds. T. J. Hagen van Delvt geopend met een rede over algebeele toewijding Voor ons. en tegeno er ons, en rondom is aldus spr. 6taat een machtige rijand. Het lijkt in onzen tijd, alsof de te- nstand tegen Gods Koninkrijk ai intensie ter wordt en al grooter afmetingen aan leemt. Waar we geen vijanden verwachten. ;omen ze onverwachts opduiken. Waar we neenden veilig te kunnen gaan, omringen ms de gevaren. Nederland is in gevaar. Kazerne en schip ijder. groote schade, ook J is het gezag wel eenigszins in eere ïersteld. Onze gezinnen dreigen te gronde te gaan. Zelfs de Oranje kokarde i6 niet altijd meer »n veilig symbool. Van vele kanten legt men het toe op de indermijnnig van het gezag, dat in de sou- rereiniteit Gods zijn croud vindt; op hel erzijde zetten van de kerk van Christus; op ie berooving van de hei igste goederen; op iel wegnemen van de vrijheid; op de red ling van de menschheid zonder God. En tegenover die vijand, die met driest- jid en dolheid /oorwaarts marcheert, en al icent victorie te kunnen kraaien, staat lechts een kleine schare van trouwe be- jders. Ook in onze weermacht is dat getal zeer *klein. En dat kleine getal is nog dikwij's zonder ■^Igeheele toewijding. I Evenals eenmaal Ananias en Saffira Iwaarvan spr. bij den aanvang gelezen had It- afschrikwekkende voorbeelden. 1 Och. die twee waren niet geheel zonder liefde voor de zaak des Heeren. Maar hun Eigen ik met al zijn gierigheid en zelfzucht ■Meef hun in den weg staan. Ze konden zich rom niet geheel geven, niet met algehee- toe wijding. Of er ook onder ons niet zulken zijn? 0 weet dan, dat God dergelijke wapendra- irs niet kan gebruiken; dat Hij ze oor- veroordee t. wapendrager moet geheel in den lenst van zijn Meester zijn. Slechts op Zijn immando letten; met lichaam en ziel zich in Hem toewijden. Een heerlijk voorbeeld vinden we daarvan 1 het vervolg van Hand. 5. De discipe en gaven zich zoo geheel, met inzet van hun gansche leven, dat de leilige geest door hen groote krachten en onderen kon doen. Want zie, de Heilige Geest wil niet in ons men en wil ons niet als Zijn instrumen gebruiken, indien we onze harten miet Villen reinigen van de zonde, van zelfzucht W a le ongerechtigheid. j»' Maar wanneer we dat wel doen, dan zal na)jie Geest ook ons vervullen, ook ons tot 7 onaardige strijders maken, tingl Dan zullen we in de weermacht nog won- dinïeren kunnen doen. ger5 Dan zullen we onze kameraden tot onzen Jioning brengen. 'n,; Dan zul len we tot een zegen zijn voor fceer en vloot. Onder dit beding dus. Dat we al a lauw- lid en lakschheid van ons afschudden. Dat e de halfheid laten varen. Dat we ons ge- ieI*en. met a'.geheele toewijding, aan onzen en [onfng, die ons kocht met Zijn bloed. De Heilige Geest schenke ons Zijn genade, ..bm met die toewijding bezield te zijn. Dl De voorzitter heette vervolgens welkom An vertegenwoordiger van den minister van lefensie, luit ko onel J. ie Iongh. Comman lant Korps Luchtdoelart. te Utrecht. Na de voorlezing der notulen en behande ling der notulen kwamen Jaarverslagen n bespreking. Aan dat van den secretaris, ten heer N. A. Schuman, van Amsterdam 1 ntleenen we, dat de arbeid vele moeilijk- te*Jeden ondervindt Het aantal afdeelingen steeg van 109 tot 10; het aantal leden ging iets achteruit Al. van 6275 tot 5979. Uit het jaarverslag 'PB' an den penningmeester, den heer E. Ja n- 1C e n, blijkt dat er een tekort is van f 406.73. cclle uitgaven beliepen een bedrag van 3497.96. Beide verslagen werden goedge- eurd. Over de wijze van stem uitbrengen op de j lgemeene vergadering, waren door verschei- Tenen afdeelingen voorstellen ingediend. Na Jreede bespreking werd bes'oten voortaan oor elke 25 leden van een afdeeling één ac'{item te doen uitbrengen. De aftredende bestuursleden, de heeren: >8. De Bruijn, E. Jansen, C. Oranje, J. de fries en N. A. Schuman, werden in het loofdbestuur herkozen. Middagvergadering werd de vergadering her- het gemeenschappelijk zingen van jTsaim zoo vers 1. De heer H. Bolle, van imersfoort .sprak vervo gens over: „De taak &n den Proregiaan in de Kazerne". Na 20 tor, moest spr. constateeren, kent nog niet ider Proregiaan zijn werk. Dit komt vooral oor de groote moeilijkheden die aan den rbeid vatszitten. De burger- en militaire fdeeling moeten elkander aanvullen. Een roote taak heeft vooral de militaire afdee- ing, om straks het vloekverbod te doen li andhaven. De dienstplichtige leden moeten rbeiden in hun onmiddellijke omgeving. Alle Proregianen moeten zich belijders Donen van Christus, en zel'f het goede voor eeld geven. In naam van den Koning der oningen, besloot spr., versaagt niet. Toespraken Namens de Synodale commissie der Ned. lerv. Kerk werd een kort woord van mee- even gesproken door Ds. Verweijs, van Breu- /jj elen. De voorzitter sprak daarvoor een 7oord van dank en betuigde zijn erkentelijk heid voor het aanwezig zijn van een verte inwoordiger van de Deputaten der Geref. erk. Generaal Havelaar. Ds J. Kremer, van Ede sloot de verga- ïring met een geestdriftig slotwoord. NED. LUTHERSCHE JONGELINGSBOND Bondsvergadering te Den Haag De traditioneele jaarlijksche vergadering von den Ned. Luthersrhcn Jongelingsbond is met de Pinksterdagen te Den Haag ge houden, waarbij de afd. „Timotheus' als gnstvrouwe optrad. Nadat Zaterdagmiddag een hartelijke be groeting had plaats gehad in „Excelsior" volgde 's avonds een feestelijke samenkomst in hetzelfde gebouw. Zondagmorgen werd in de kerk op den I.uthersrhen Burgwal een godsdienstoefe ning gebonden, met als voorganger Ds H. C Z w a li I e r, die een predikatie hield naar aanleiding van Hand. 2 4a. Het Lutherselu Zangkoor o.l.v. den heer Ba ank, verleende zijn medewerking bij den dienst. 's Middags werd in „Excelsior" de eerste Bondsvergadering gehouden waarin Ds Riemers, uit Bussum, sprak over „Een heid", terwijl 's avonds een afgevaardigden- vergadering werd gehouden. O.m. werd be sloten, dat de volgende jaarlijksche verga dering in Amsterdam zal worden gehouden. Voorts werden drie bestuursleden, die moes ten aft-eden, herkozen, terwijl een varature bleef voortbestaan. Uit het financieel ver- s'ag bleek, dat het batig saldo f 3000 be draagt Referaat Ds C. F. Nolte Maandagmiddag heeft Ds C. F. Nolte, uit Middelburg, in de Kievitskerk te Wasse naar, een referaat gehouden met als onder werp: „De roeping der Kerk ten opzichte van overheid en volk". Aan de hand van de historie liet spr. uit komen, dat de verhouding tusschen Kerk en Staat ahijd een cier meest netelige vraag stukken is geweest welke er hebben bestaan Eenmaal was er een tijd. dat de Kerk zulk een vooraanstaande positie innam, dat gesproken werd van ,.de maan (de Keizer 1 die haar licht aan de zon (de Paus) ont leende". Doch bij de opkomst van het natio nalisme boette de Kerk een groot deel van haar macht in, zoodat ze aan het einde van de Middeleeuwen al sterk in aanzien ver minderd was. Trots dat bleef de Staat zich, ook in de eeuw der Hervorming, er van bewust, een taak te hebben to.v. de zedelijke goederen. Zoo moesten jongelingen, die in het huwe lijk wilden treden, het Onze Vader kennen, de Tien Geboden e.d. Later veranderde ook dit. De vroegere opvatting, dat de godsdien stige aangelegenheden niet aan den leek kon den wo-den toevertrouwd, geraakte afgedaan Thans achtte men zulks zeer wel mogelijk en wie zou daarmee anders worden belast dan de hoogste leek in den Staat: de Vorst. De praktijk leerde, dat men aldus op den verkeerden weg was, betgeen bv. bleek uit de aanstelling van predikanten, waarbij nu niet allereerst de kwaliteiten als dienaar Gods werden getoetst. Nog erger werd de situatie by het door breken van de zuiver liberale opvatting: een vrije Kerk in een vrije Staat. Daarbij stelde de Staat zich op het standpunt, in 't geheel geen taak meer te hebben t.a.v. de zedelijke dingen. Dat de Kerk recht had (en heefti van de Overheid te verlangen, dat zij zich er van bewust moet zijn haar gezag te ont- leenen aan God. daarom bekommerde die Overheid zich niet. Zoodat op den duur ver zet van de Kerk niet kon uitblijven. De strijd ging hier tenslotte tegen den abso- lulen Staat wiens ideeën ontleend zijn aan een Hegel en een Spinoza. Een bewijs, dat de Kerk niet tegen windmolens vocht lever de het manifest van de Belijdenissynode van 1935. Aan het einde van zijn referaat wees spr. er op, dat de Kerk ten allen tijde een die nende taak heeft, doch dat zij van de Over heid eischen mag, haar te steunen als het gaat om het behoud der hoogste goederen, die een volk bezit Dit kan slechts land en volk beide ten goede komen. Na afloop hiervan volgde een bespreking, waarop weer naar Den Haag vertrokken werd en de sluiting der Bondsdagen volgde. DE WERKLOOSHEID IN OOST-IN DIE Voor Europeanen zijn tha~s io.ooo plaatsen tekort Regeering stelt gelden beschikbaar BATAVIA, S Juni (Aneta). Bij den Volks- raad is de vierde aanvullende begrooting van justitie ingediend, waarbij voor het tweede hoofdstuk de uitgaven voor het kan toor van arbeid verhoogd zijn met een be drag van f 600.000. Deze verhooging wordt omschreven als „Bijdragen in de kosten van voorzieningen ten behoeve van werkloozen". Tegelijk is met deze aanvullende begroo ting aan den Volksraad een uitvoerige nota aangeboden, waarin een ovei-zicht wordt ge geven van het werkloosheids-vraagstuk in Nederlandsch-Indië, benevens een volledig werkplan wordt gegeven tot bestrijding van de werkloosheid. In dit rapport wordt geconstateerd dat, voor de mannelijke Europeesche bevolking, van den leeftijd liegende tusschen 20 en 55 jaar, thans 10.000 plaatsen te kort zijn. Hier naast is aangegeven dat de omvang van de werkloosheid in de Inheemsche en Chinee sche samenleving zelfs niet ten naastenbij bekend is. Het werkplan beoogt de volgende doel einden: Ten eerste voorkoming van verdere uitr breiding der werkloosheid; ten tweede, leidelijke plaatsing of herplaatsing; ten derde, voorkoming van het ondergaan van hen, die niet meer voor een plaatsing in aanmerking komen. In de normale jaren bedroeg het aantal plaatsbare Europeesche werknemers in over heidsdienst 1200 per jaar, thans bedraagt dit aantal slechts 400. Heet aantal volwaardige geschikte oudere Europeesche werkloozen wordt op twee duizend geschat hetwelk verontrustend wordt geacht. Voor de uitbreiding van bedrijfjes, opge zet door dc Indische Mij. voor Industrieele Werkverschaffing, is een bedrag van f 50.000 aangevraagd. Een zelfde bedrag is aangevraagd voor de technische opleiding van werkloozen. Deze laatste maatregel geldt in het bijzonder voor Inheemsche en Chineesche werkloozen. Het plan ornvat de stichting van werk kampen, centrales voor drie voornaamste bevolkingsgroepen, waarvoor f 150 000 zal worden besteed, kolonisatiekainpen met een uitgave van f 15.000 en te werkstelling in den kleine® landbouw, waarvoor f 50.000 zal worden toegestaan. Voorts moet f 300 000 worden bijgepast voor de fondsen van het Centrale Comité ter bestrijding van dc werkloosheid, tenge volge van de mindere stortingen door den Ondernemersbond en uit het N.I.V.A.S.- fonds, tevens tot dekking van het geraamde tekort over 1035 In totaal zal in 1935 voor do bestrijding der werkloosheid een bedrag van f 972.000 benoodigd zijn. Tot de conclusie in deze nota vastgelegd, Stork krijgt mooie order Fabrieksinstallatie op Malakka. Naar wy vernemen, heeft het Agentschap Amsterdam der Machinefabriek Gebr. Stork Co. N.V een dezer dagen de opdracht gekregen voor de levering van een complete palmoliefabriek op Malakka, voor rekening der Société Financière des Caoutchoucs te Parys. Deze fabriek, die bestemd is voor de olie- palmonderneming Johore Labis en verreweg de grootste in haar soort in Malakka zal worden, krygt een voorloopige capaciteit 15.000 ton palmolie per jaar, d.w.z. voldoende om de productie van een oliepalmen- aanplant van ongeveer 5000 H.A. te verwerken, terwijl het de bedoeling is, dat later aanplant en fabriekscapaciteit verdubbeld zullen worden. De opdracht voor buitenlandsche rekening voor deze levering naar een Britsche kolonie, welke niet alleen de geheele olie-installatie, I doch ook krachtstation, gebouwen, lorrie- materieel etc. omvat, mag zeker als eer groot succes voor onze Nederlandsche indus trie beschouwd worden. (Zooals bekend, zijn de 4 grootste palmolief abri eken op Malakka eveneens door Stork gebouwd). jaarvergadering a.n.w.b. De a.N.w.b., Toeristenbond voor Neder- and, zal 5, 6 en 7 Juli te Leeuwarden zyn aarlijksche algemeene vergadering houden. PAJMEKASAN, 11 Juni (Aneta). Te Soe- '"fttenep is naar aanleiding van fraude Kaden '^Pringo Koesoemo in preventieve hechtenis festeld. De gearresteerde is mantri bij den Provincialen Veeartsenijkundigen Dienst en lid ton den Regentschapsraad. De bezuiniging bij de Spoorwegen Exploitatiekosten gehalveerd sedert 1921 In de afdeeling der Eerste Kamen is bij de behandeling, van de begrooting van het Verkeersfonds wederom tot uiting gekomen de bezorgdheid omtrent de tekorten van het spoorwegbedrijf. De vvensch werd daarbij uitgesproken, dat het aanpassingsproces in nog sneller tempo zal worden voortgezet De Minister van Waterstaat zegt nu in de memorie van antwoord, dat deze vvensch uiterst moeilijk zal zijn te vervullen na de reeds zoo forsche bezuiniging op de uitga ven, welke is toegepast. Sedert 1921 zijn de jaarlijksche ex ploitatiekosten tot ongeveer de helft verminderd, hetgeen neerkomt op een bedrag van meer dan 90 millioen. De regeering is evenzeer bezorgd omtrent de nog steeds voortdurende tekorten, doch het verontrustende is, zoo merkt de minister op, dat de oorzaken van de daling der ont vangsten der Spoorwegen grootendeels ont snappen aan den invloed van wetgever, re geering en directie der N.S. Zoolang de crisis blijft voortduren, zal verdere daling blijven dreigen. De minister overweegt intussohen maatregelen, waardoor eenerzijds het personenverkeer aantrekkelijker wordt gemaakt anderzijds de bezuiniging op de explotatiekosten nog verder kan worden doorgevoerd. behooren o.m.: dat de import van buiten landsche arbeidskrachten ontwrichtend op de Ned-Indische arbeidsmarkt werkt. De vraag naar arbeidskrachten van particuliere zijde is normaal, doch overwegend op im port-krachten gericht. Het aanpassings proces in de particuliere bedrijven heeft grootendeels zijn beslag gekregen. De af stooting van werkkrachten uit dit particu liere bedrijf is nagenoeg tot staan gekomen en heeft plaats gemaakt voor een bevredi gende vraag. De vraag naar arbeidskrachten van de zijde der overheid is abnormaal laag en te schatten op een tekort van 8 900 werk krachten per jaar. Hierin ligt naast den import van vreemde arbeidskrachten de rechtstreeksche oorzaak van de jeugdwerk loosheid. Voor de overheid is het aanpassingsproces nog niet voltooid. De redelijke verhouding tusschen het aantal beschikbare functies en het aanbod van werkkrachten is door de crisis ernstig verstoord. Het rapport wijst er nog op, dat ook an dere factoren, als b.v de indianisatie, een toenemende invloed uitoefenen op het werkloosheidsprobleem. BATAVIA, 11 Juni, (Aneta). De consul van Italië vropg aan liet gouvernement toe stemming voor de werving van eenige dui- zende Inlanders ten behoeve van den aan leg van wegen in Somaliland. De reqeering weigerde inwilliging in over eenstemming met de politiek, welke reeds twintig jaar is gevolgd om werving niet ver der uit te breiden dan met die kolonién, waarmede reeds van oudsher werving plaats vond. .waker Oumonj besta"0"" roe|k- f)U:Te««oPP'>"9 ^ee\e9es.=-".-- d. ^pV^enna' „ewonden vnj»>"d„ U* Jan Uw m9 ftkh verg'r is een bron VOO Voort, T foftètel U^9e;teireid.o-keu:tn9eoi=lao. s eo Dro9ls,en' „„Wen do. U eo Per 1A v Ter elfde Pinksterconferentie op Woudschoten bijeen Opgewekt leven in het Verbond Opening Voor de elfde maal vergaderde het Ver bond van Chr. Letterkundige Kringen ge durende de Pinksterdagen, ook uu weer in het Conferentie-oord der N.S.C.V. te Woud- schoten. In tegenstelling met andere jaren waren thans meerdere kringen uit 't Noor den en Oosten des lands vertegenwoordigd. Het aantal deelnemers bedroeg tegen de honderd Zaterdagmiddag opende de voorzitter, de heer J. J. d e D i e, uit Leiden, de conferen tie. Het openingswoord was een weerspiege ling van het opgewekte leven in het afge- loopen jaar. Zoowel door kringwerkzaam heden als door de arbeid der auteursleden was het een vruchtbare periode in het ver- bondsleven. Lezing drs D. J. Galle De eerste avond was gewijd aan het on derwerp „Verantwoordelijkheid bij literair genot", aan de hand van de volgende stel lingen: 1. Het genieten van poëzie en proza leidt tot de begeerte om inzicht te verwerven in den aard der moeilijkheden, die zich bij deze geestes-werkzaamheid voordoen. Achter grond van deze begeerte is voor den Chris ten het bewustzijn, dat ook deze levens uiting een deel moet zijn van de vervulling van zijn roeping. 2. Tot verheldering van dit inzicht zal het in het algemeen weinig vruchtbaar zijn, om gezamenlijk te spreken over „het wezen der schoonheid, der kunst, der Christelijke kunst". F.r is meer wysgeerige ontwikkeling noodig, dan waarover wij als kringleden geacht kunnen worden, te beschikken, om deze problemen door te denken en te be spreken. Hot is doel tref fender de vraag te stellen: Hoe moet ik als Christen staan tegenover een bepaald literair kunstwerk of een bepaald schrijver? 3. Voor een antwoord op die vraag is het wel nuttig zich een denkbeeld er van te vormen, hoe een literair kunstwerk ont staat De niet-kunstenaar loopt echter daar bij groot gevaar te oordeelen als een blinde over kleuren. Het is daarom juist en veilig na te gaan, hoe dichters en romanschrijvers zelf zich hebben geuit over hun literaire productie. Uit die uitingen valt af te leiden, dat he+ literair kunstwerk gedeeltelijk on bewust, gedeeltelijk bewust tot stand komt en een geheel is, dat gegroeid is, doordat vage gewaarwordingen door het woord tot duidelijke bewustheid zijn gekomen. 4. Het literair vermogen is een natuur lijke gave en de historie van verleden en heden wijst uit, dat deze meer voorkomt buiten dan binnen den kring der geloovigen Het is onjuist te hetoogen, dat dit andere zou moeten zijn. We hebben dit te eerbiedi gen en bewonderen als een onderdeel van de historische ontwikkeling dei zondige mensch ïeid, waardoor God Zichzelf verheer lijkt. ook buit *n Zijn Gemeente. Ook hij den Chrislen-kunstenaar wordt de rijkdom van zijn geestesuiting bepaald door algemeen menschelijke begaafdheden. Ook zijn uiting blijft onderworpen aan de zonde, maar zal meer den Geest van Christus openbaren, naarmate hij dichter bij God leeft 5. Bij hei literair genieten komt dus de lezer in innig contact met een persoonlijk heid, die het vermogen bezit zijn geestes inhoud, zijn gevoelens, zijn verbeeldin gen, zijn denkbeelden scherp aan ande ren bewust te maken en daardoor in staat is in bijzondere mate, opzettelijk of onop zettelijk, invloed op anderen uit te oefenen. Bij dit contact zijn wij geroepen tot een critische houding, d.w.z. lot een indringing met behoud van eigen zelfstandigheid. Dit legt den plicht op om zoo zuiver moge lijk de bedoeling van den schrijver in ons op te nemen. Wij zijn geroepen bewonderend na te speuren, wat ondanks de zonde als uiting van schoonheid in het kunstwerk aan wezig is. Wij zijn echter tevens verplicht de levens beschouwing van een dichter of schrijver, zooals die in het kunstwerk tot uiting komt te toetsen aan ons inzicht in den wil van God en ons af te vragen of en in hoeverre de uitingen van den kunstenaar in over eenstemming zijn met Gods Openbaring en zoo de zonde als zonde te herkennen en te haten. 6. Het bewustzijn van den plicht, om al leen op deze wijze literatuur te genieten wordt gesteund door het besef dat ook het kunstwerk op zichzelf een zelfstandig be staan heeft en ook op het oogenblik van onze lectuur open ligt voor de oogen van God, Die ons ook op dat oogenblik roept om Zijn Wil te doen. 7. Naar deze wijze van literatuurgenot hebben wij opzettelijk te streven. Die op zettelijkheid kan ons literair genieten be lemmeren. Ook hij deze geestesactie is de spontaneïteit echter grooter, naarmate in de kern van ons wezen door de genade van Christus voor ons als kinderen Gods plicht Is gegroeid tot behoefte. De bespreking van dit onderwerp werd be- heerscht door de vraag of de verantwoorde lijkheid den Christen bij het literair genot beperkingen oplegt, over welke vraag zich een levendige discussie ontwikkelde. De Zondag werd als gewoonlijk voor Kerkbezoek, 's Middags stelde het weer de conferentiegangers in de gelegenheid do causerie van Dr W. A. P. Smit over Vondel aan te hooren op een rustige plek in het bosch. Spr. wees op het feit, dat de huidige Vondelstudie voornamelijk in handen is van de Roomsch-Katholieken onder leiding van den bekwamen prof. Molkenboer. Reeds het feit, dat de Universiteit te Nijmegen een leerstoel heeft voor de bij uitstek Protestant- sche zeventiende eeuw, moet onze aandacht trekken. Spr. ziet het gevaar, dat de Room- sohe interpreteering van Vondel leidt tot een eenzijdige waardeering van zijn bekee ring en beteekenis. Hij vestigt in het bij zonder de aandacht op Vondels levenshou ding als Doopsgezind Christen en de door werking daarvan in zijn werk óók nd zijn bekeering. Spr. hoopt op de steun van vak- genooten en literair belangstellenden bij 1 bestudeeren van dit belangrijke werk. I De dag werd besloten met een korte .Aan dacht" in de kapel, met medewerking van een dameskoortje onder leiding van de orga- niste mej. Jongsma. Referaat mx N. Stufkens 's Maandagsmorgens refereerde mr N. Stufkens over het onderwerp: „De Chris ten in de Cultuur". Spr, definieert „Cultuur" als de harmoni sche ontplooiing van de lichamelijke en geestelijke vermogens van den mensch in dienst der humanitas. Voorzoover dit cul tuurleven geschiedt buiten de verhouding tot Gods beloften (verzoening en herstel) herkent de mensch zichzelf niet als zondaar waardoor door hem de cultuur wordt aangegrepen als gelegenheid, zioh in eigen kracht tegenover God te handhaven. De Christen, die in het cultuurleven staat, be vindt zich in de spanning tusschen deze zelfhandhaving en de gehoorzaamheid. Zien de op hej gevaar, dat zijn cultuurwerkzaam- heid meebrengt, kan hij er toe komen de cultuur te verzaken. Maar hierin wordt de scheppingsbelcfte Gods losgelaten. Ander zijds kan activiteit in de cultuur gemakke lijk leiden tot een .torenbouw van Babel". De eerste helft van de 19e eeuw gaf een toestand te zien, waarin de Christen-dich tere cultureel nog meetelden doordat ze zich midden in het leven van hun tijd durf den plaatsen. Later voltrok zich toenemende saecularisatie van de cultuur het open bare cultuurleven geraakte los van de Kerk en het Christelijk volksdeel isoleerde zich. We staan bhans voor de gevolgen van Jeze afzondering. Spr. ziet het als een gevaar, wanneer dit Christelijk isolement innerlijk wordt aanvaard als een normale toestand. (Christelijke organisatie). Hoe moet houding zijn? De Christen aanvaarde in ge hoorzaamheid de scheppingsbeloften Gods hij sla in een verhouding van solidariteit met de werel j in wereld, volbrenge er zijn cultureele taak evenwel in het besef daar in te leven van de genade Gods. Dan is er geen aanleiding noch voor angst ten opzich te van de wereld daarbuiten nooh voor zelfvoldaanheid naar binnen. De arbeid in de sfeer der humaniteit is dan van de hoog ste ernst, de Christen is volledig cultuur- mensch, maar deze ernst is niet de laatste ernst. Het al of niet gelukken ligt in Gods hand. Deze critische en toch volkomen open houding, is de eenig juiste, omdat ze ge hoor/aamheid aan de apostolische opdracht van Christus vei langt. Een zeer uitvoerige bespreking gaf spr. gelegenheid enkele punten te verhelderen, en bewees een ernstige belangstelling voor het ontwikkelde standpunt. Voor de derde maal was aan de kring Delff toevertrouwd de opvoering van openluchtspel, waarvoor ditmaal gekozen was Vondels ..Josef in Dothan". Te voren hield de spelleidster, mej. L. Soetekouw, een inleiding over dit treur spel. De voordracht was zeer loffelijk en droeg de sporen van veel loewijding. Met de grootste aandacht werd door Je vele aanwezigen de opvoering gevolgd. Na afloop werden de spelers hartelijk gehuldigd. Van de op de conferentie aanwezige auteurs, F.lly van Buurcn, Rie van Rossum, Phé Wijnbeek, Jo IJpma, H. de Bruin, K Heeroma, Tony Lammens, Jilles Limburg, P. J. Risseeuw, Jan Roselaar en Anne de Vries, lazen verschillenden uit eigen werk. Voor de literaire wedstrijden waren boek prijzen beschikbaar gesteld door de heeren Uitgevers Bosch en Keuning te Baarn, Cal- lenbach, Nijkerk- Daamen, Den Haag: U.M. Holland, Amsterdam en J. H. Kok te Kam pen. Des avonds om negen uur werd de con ferentie, die een uitstekend verloop had, door den voorzitter gesloten. DONDERDAG, 13 JUNI HUIZEN 1675 M. 8.00 KRO. 10.00 NCR\. 11.00 KRO. 2.00 NCRV. 8.00 Gram.pl. 8.30— 9J0 K-oderm-s 10.00 Gram.pl. 10.15 Morgen dienst o.l.v. Ds. A. Zwiep. 10.45 Gram.pl, 11 3012.00 Godsd. haifuur. 12.15 Orkest- concert en gram.pl. 2.00 Handwerkcursus. 3.00 3 45 Orgelspel R. Packer. 4.00 Bijbellezing Ds G. Mu.der. mmv bariton en orgel. 5.00 Handenarbeid v. d. jeugd. 5.30 Chr. Liederen- uurtje door Mevr. C. Labberté-K ts en Mej. C. de Jager mmv v.oo! en orgel. 6.30 Fr.esche causerie. 7.00 Ned. Chr. Persbureau. 7.15 Re portage. 7_30 Journ. Weekoverzicht. 8 00 Vaz Dias. 8.05 Utr. Chr. Mannenkoor olv P Hespe 9.00 Causerie P. M. Legène. 9.30 Gram.pl. 9.55 Vaz Dias. 10-00 Ccncert J. Hek ster (viool), J. Aerts (cello) en J. Ligtelijn (piano) 11.0011.30 Gramofoonmuziek, HILVERSUM 301 M. AVRO-uitzending. 8.00 Gram pl. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gcam.pl, 10.30 Ensemble Lismonde. 11.00 Knipcursus Kinderkleeding. 1130 Vervolg coorert. 12-30 Cantabdé-orkest oJ.v. E. Beeckman. 2.00 Voordracht. Adr Canivez. 2.20—3.45 Omroep orkest ol.v. N. Treep mjn.v. Lina FaLk (zang) en E. Veen (piano). 4.00 Voor zieken en ouden-van-dagen. 430 Gcam.pl. 4.45 Radiotooneel voor k oderen. 5.30 Kovacs Laios orkest en gram.pl. 6 30 Sportpraatje H. Hol lander. 7.00 Vervolg Kovacs Lajos. 7.30 J. V, Steeden: Van wind en water. 8.00 Vaz Dia* 9 05 „De Zomer" uit Haydn's „Jahreszeiten", m.m.v, solisten, Toonkunstkoor Bussum en hef Omroeporkest o.l.v. E. W. Mulder 8.45 ..De vrede van het land", rad^ozomerspel van Mr. A W. Kamp. 9.30 Kampeer- en Trekkers- liedjes door leerl.ogen der HBS aan de Nieuw» Duinweg te Scheveningen o.l.v. Dr. G. Brou- wec. A. d. vleugel. Mevr. J. Brouwervan Zanten. 9 45 Gram.pl 10.20 AVRO-Decibeis o.l.v. E. Meenk. 1-1.00 Vaz Dias. 11.101200 Uit „Atlanta", R'dam: Ensemble Lydia Pe- trowna mjn v. Son ja Bogdanowna (viool). DROITWICH 1500 M. - 10 35-10.50 Morgen wijding. 11.25 Orgelspel H. Croudson. 11.50 Gcam.pl. 12.10 Het Rutland Square en New Victoria Orkest olv N. Austin. 1.20 Gram.pl. 2.20 Imperial Hydro Hotel-orkest olv R. Smythe. 3 20 Vesper. 4.10 Gram.pl. 5 05 Orgel concert L. Crosthwaite. 5.35 Ca sa ni-Club orkest olv Ch. Kunz 6.20 Berichten. 630 Bach-concert. 7.10 Duitsche les. 7.40 Gcam.pl. 730 Lezing. 6.20 „De White Coons" in hun repertaire. 9.20 Berichten. 9.50 Reportage vao Aldershot Taptoe. 10.45 Korte Kerkdienst. 11.00 Declamatie. 11.15 Bndgewater Kw-otet. 11.45—12.20 Reportage van de Aldershot Taptoe. RADIO PARIS 1648 M. - 7.20 en 8 20 Gram.pL 12 35 Kamermuziek olv Doyen. 5.05 „Les plaldeurs". spel van Racine. II. .L'épreuve", spel van Marivaux. 9.05 „Le martyr de Saint- Sébastien". spel van d'Annunzlo. muziek van Debussy. Mmv. solisten, het Raugel-koor en bet Nat. Orkest oJ-v, Inghelbrecht Hierna, ïyiuziek. KALUNDBORG 1261 Meter. 12.20—2.20 Strijkorkest olv Thyregod. 3.205.05 Concert uit rest. „Ritz", 8.20 Zangspel olv E Reesen. 9 35 Fluitrecital, 10.05 Vocale duetten. 10.40 11 20 Balletmuziek door het Omroeporkest olv E Reesen. KEULEN 456 NL - 6.35 Orkestconcert. 12.20 Weragkamerorkest olv Hagestedt. 2.20 Cco- oert. 4 20 Kwartetconcert. 5 20 Emdé-orkest olv Schröter en solisten. 7.40 Volksliedecen- concert 835. Omroeporkest olv Rosbaud. 9.20 „Von des alten Handwerks Recht und Ge- wohnheit", programma van H. Herkrath. 10.50 —12.00 Muziek. ROME 421 M. 9.10 „Adriana Lecouvreur" opera van Cilea. Orkestleiding: Tansini. Koor leiding: Conca- BRUSSEL 322 en 484 M. 322 Mj 12 20 Gram.pl. 12.50 Salonorkest olv Walpot. 1.50 —2.20 en 5.20 Gram.pl. 630 en 7 35 Salon- orkest olv Walpot 8.20 Symphonieconcert olv André. 1000 Reportage v. d Taptoe te Al dershot 10.53-11.20 Gram.muz. 4S4 M.t 12.20 en 130—2.20 Constantin-orkest. 5 20 Orgelconcert. 6 05, 6 50 en 7.20 Gram.pl 8.20 Sel. „Die lustige Witwe", operette van Lehar. Leiding: Gason. 1030—11.20 Zigeunermuziek. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M- 830 Operetteconcert. 9.40 Hoorspel. 10.20 Berich ten. 11.20 Concert. AUTO BOTST TEGEN BOOM. Eén doode. SOERABAJA, 11 Juni (Aneta). By een aanrijding met een autobus bij Gem pol is een personenauto tegen een boom gebotst en omgeslagen. Een der inzittenden, de heer P. S., employé van de Borsumy, werd doodelijk gewond. Kort na zijn transport naar het hospitaal is hy overleden. De overige inzit- tendei werden slechts licht gekwetst. Gemengd Nieuws, NATIONAAL MUZIEK. EN ZANG CONCOURS TE SPRANG Onder groote belangstelling werd jl. Zaterdag avond het gcoot Nat. Muziek- en Zangconcours gehouden ter gelegenheid van het gouden jubileum van het Chr. Gem. Zangkoor ..Excelsior". Zaterdagavond werd een goed geslaagd con cert gegeven door de jubdeerende vereen. Dk Zangvereemg.ng „Het Rozenknopje" en het f&>- farecorps K N.A. Maandag 1130 had de offiöeele opening va» het ccocours plaats. Na een woord van welkom door den voorzitter van het uitvoerend com-té de heer C. B. Timmermans, hield burgemeester A. Smit een openingsrede. De uitslag van het concours is: Vierde Afd.: Kunst en Vriendschap, gem. koor Tilburg 254 p. 3e prijs; Excelsior, gem. koor Den Bommel 269 p 2e pr St. Joris fanfare Dordrecht 269 p., 2e pr.; Eendracht maakt macht, fanfare Den Bommel 226 p., 3e pr.; Harpe Davids fanfare Treebeek 329 p., le pr.; Crescendo Manoenkoor Moergestel 271 p.. 2e pr.; Onze Zangers, knapen koor Made 306 pt.. le pr. Derde Afc De Ster der Toekomst, mannen koor Tilburg 267 pt2e pr.; Kunst en Vr.end- schap. fanfare Rijswijk (N.Br.) 276 pt.. 2e pr. Tweede Aid.: O.G.K., Gem Koor, OoLgens- plaat 292 p., 2e pr.; OJZ Jeugdkoor, Oolt- gensplaat 310 pt.. le pr.; Apollo. Gem Koor. Nieuwe Tooge 322 pt., le pr.; Tot Bloei der Toonkunst, Waalwijk. 337 pt., le pr.; Merwe Zangers, Dordrecht 279 pt.. 2epr. Eerste Afd.: Andels fanfarekorps Andel 330 pL. Ie prijs; Made s Mannenkoor. Made 279 pt.. 2e pr Advendo. Mannenkoor. Ooitgenspaat 310 pt.. le pr. Eere-Afd.: Hallelujah. Gen. Koor. Waalwijk 334 pt., le pr. Super.eure-Afd. Kuns. r\a Strijd fanfare Wou- drichem 311 pt.. le prijs. Nut en Vermaak fan fare. Zundert 352 pt.. le prijs. A.s. Zaterdagmiddag wordt het concours met 9 vereenl gingen voortgezet.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 9