Die ooren heeft, die hoore dat de WIJ NS PRAATUURTJE LAND- EN TUINBOUW No. 292 De meeste menschen zijn tevreden met hun verstand; de minsten met hun lot. WOENSDAG 12 JUNI 1935 Houd moed wanneer des levens zorgen Een aanval doen op hart en geest; Vertrouw op God voor 't duistre morgen; Hij is u gisteren trouw geweest. J^and- en tuinbouw in Noord-Holland 1 Hoe tot verbetering te komen. Door de Provinciale Staten van Noord- Holland is 22 Dec. 1931 een commissie inge steld, die een onderzoek moest instellen naar de toestanden en omstandigheden, welke van invloed zijn op of samenhangen met het landbouwbedrijf en het tuinbouwbedrijf in Noord-Holland. Verder had ze de resultaten Van dit qnderzoek te rapporteeren en daar bij aan te geven, in hoeverre de bedoelde toestanden en omstandigheden aan den bloei van het landbouwbedrijf en het tuin bouwbedrijf in Noord-Holland in den weg slaan, en welke maatregelen, eventueel met medewerking van het provinciaal bestuur, naar haar oordeel, genomen zouden kunnen worden om bezwaren uit den weg te rui men en den bloei te bevorderen. Voorzitter der commissie was prof. dr. ir. G. Minderhout, hoogleeraar aan de land- bouwhoogesehool te Wageningen; secretaris jhr. mr. Th. M. van Asch van Wijck, te Haarlem. De commissie is met haar werk thans ge reed en concludeert, na een zeer uitvoerig rapport van meer dan 100 pagina's, dat de Provinciale Staten zich dienen te wenden tot de regeering met een adres, waarin in verband met den ernstigen toestand van land- en tuinbouw, die, naar te verwachten as, in de naaste toekomst niet zal verbeteren, aan de hand van documentatie, die het rap port biedt, het onderstaande krachtig worde kenbaar gemaakt; 1. wettelijke maatregelen, tot verlichting 'der lasten van met hypotheek bezwaard© land- en tuinbouwbedrijven zijn urgent. 2. Een goede regeling van het pachtwe- fcen mag niet langer i.cbterwege blijven. 3. Regeeringsmaatregelen, strekkende om ïe voorkomen dat de loonen der land- en tuinbouwarbeiders ongunstiger worden zijn Itoodig. 4. ï)e statistiek van den landbouw en Vooral van den tuinbouw eischt aanvulling pn verbetering. 5. Mede in verband met den achterstand Welke Noord-Holland in vergelijking met andere provincies op dit gebied vertoont, dienen de bestaande onderwijsinrichtingen zoo krachtig mogelijk te worden gesteund. Voorts dient bij de onderwijzers het behalen van de acte l.o. landbouw en tuinbouw te .worden aangemoedigd. 6. Maatregelen tot verlaging van de bruto winstmarge door vereenvoudiging van de distributie, o.a. door beperking van het aantal handelaren in groente, fruit en aard lappelen, zijn noodzakelijk. 7. Om te geraken tot prijzen van tuin bouwproducten welke de productie-kosten dekken, dient de regeering maatregelen te nemen, waardoor bij het veilen de voor het binnenland bestemde producten niet dalen beneden vooraf bepaalde prijzen. 8. Ónder medewerking van de gemeente besturen en de organisaties van producen ten en handelaren dient de regeering een centrale instantie in het leven te roepen, welke regelmatig de afzetmogelijkheden in binnen- en buitenland en bij gevolg ook de ontwikkelingsmogelijkheden van de produc tie bestudeert. 9. De instelling van een verplichte con trole op de kwaliteit van tuinbouwproduc ten is noodig. 10. Bij het sluiten van handelsverdragen en Vooral bij clearingovereenkomsten dienen de belangen van de land- en tuinbouwers voor in het oog gehouden te worden. De commissie meent tenslotte dat de pro vincie rechtstreeks het volgende in het be lang van den Noord-Hollandschen land- en Stuinbouw dient te doen: A. De bijdragen ten behoeve van de vee fokkerij te verhoogen, opdat de melk contro le meer algemeen kan worden. B. Bestrijding van besmettelijke ziekten londer het rundvee door een verhoogd subsi- idie te bevorderen. C. Door toekenning van een speciale bij- 'drage voor het veevoederbureau Noord- Holland mede te werken tot een meer ra- tioneele voeding van het vee, vooral in de consumptie-melkgebieden D. Zoolang de regeering geen gevolg mocht geven aan het verzoek tot het instel len van vorenbedoelde centrale instantie, zelve de zaak ter hand te nemen. yruchtwisseling en bodembewerking Het hakvruchtenareaal dient uit gebreid. Hoogstens één derde met tarwe bebouwen. Door het bestuur d'cr Groninger Maat schappij van Landbouw is aan de afdeelin- gen de volgende vraag voorgelegd „Welke nieuwe gezichtspunten doen zioh voor ten aanzien van de vruchtwisseling en de bodem-bewerking, nu de verschillende crisismaatregelen er toe leiden, dat de op lange ervaring berustende werkwijzen veel al niet meer kunnen worden gevolgd?" Door 40 afdeelingen is een rapport inge diend en deze zijn door een commissie studie genomen, welke commissie tot de volgende conclusies kwam: 1. Het tegenwoordig opgelegde bouwplan is op de zware klei en nieuwe zavelgronden met minder bezwear vol te houden dan op de lichtere en oudere- gronden. Op de zandgronden is voornamelijk door een te kort aan hakvruchtenbouw deze vruchtwisseling niet te bestendigen. Men dient zich voor nu en voor de komen de jaren niet geheel te laten leiden door de gesteunde artikelen, doch moot tevens zor gen, da het bedrijf zooveel mogelijk in goe den cultuurtoestand blijft. 2. Het is zeer gewenscht, dat er een ver grooting komt van het liakvruelitenareaeJ en in het bijzonder wordt hier gedacht aan uitbreiding van de suikerbietencultuur. 3. Een goede vruchtwisseling zal ten zeer ste worden bevorderd, indien die cultuur van haver, peulvruchten en zaderijen loo- nend wordt gemaakt. 4. Voor bodem verbetering verdient aanbe veling de verbouw van greenvoedongewas sen, die mede als groenbemesting kunnen dienen. Inzaai van stoppelklaver is daarom gewenscht. 5. Een wetenschappelijk gefundtoerde uit spraak over de landbouwkundige betoekenis van de voetziekte (oogvlekkemziekte, Cercos- poreflla) zal veel bijdragen tot een juiste waardeering van dit euvel. 6. Met den geforceerden verbouw van wintergranen wake men voor te groot» uit breid ing van het win tergras (zwart-gras, (tuist). De beste bestrijding is verscheidene jaren achtereen zomergewassen te verhou wen, in 't bijzonder hak vruchten. 7. Aan de zomerbewerking van den stop pel dient zoo goed mogelijk de hand te wor den gehouden; ze wenkt onkruid-vernieti gend en structuurverbeterend. 8. Diepere grondbewerking wordt in het algemeen niet noodzakelijk geacht. Voor de gronden met een dichte laag onder de bouw voor, zou men af en toe eventueel den grond woeler kunnen gebruiken. 9. Op de daarvoor geschikte bedrijven van pLm 50 ba en groot er zal waarschijnlijk een tractor rendabel zijn." Tie ervaringen met luchtbanden voor verschillende werktuigen zijn nog van te korten duur, om er een oor deel over uit te sproken. 10. De verbouw van 1/3 tairwe zal over het algemeen kunnen worden bestendigd. Met d)it oppervlak zal evenwel de uiterste grens inv ele gevallen benaderd zijn. J^ederlandsch zuivel op de Parijsche jaarbeurs Als men op de Parijsche Jaarbeurs gaat langs eindelooze rijen van moderne kantoor meubelen en -machines, of door de zalen der mechanische muziek in velerlei gedaante en klank, en hal 39 binnentreedt, gaf dit een welkome verrassing! Men ziet gezichten plot seling opklaren door hernieuwde belangstel ling: Ah, Nederlandsche zuivelproducten! In een smaakvolle afwisseling van geel en rood, op lichtgrijs doek, tegen een achter grond van zwart en oranje, liggen daar de fijnste producten der Nederlandsche zuivel bereiding. Is dit werkelijk de echte Neder landsche kaas? OngetwijfeldZie maar hoe E. Het land- en tuinbouwonderwijs zoo veel mogelijk te bevorderen en krachtig te steunen. 1 liet Nederlandsche Rijksmerk naar voren wordt gebracht: door een groot bord in het midden van den stand, door kleurrijke en levendige schilderijen aan weerszijden, voor stellend hoe een koopster op de Rijksmerken voor kaas en voor boter wordt gewezen, als mede door enkele toepasselijke wandteksteu! Dit alles dient om het publiek te waarschu wen; alleen die kaas en boter, welke dc Staat der Nederlanden garandeert, zijn de onvervalschte en echte Nederlandsche pro ductenl Men blijft staan, men kijkt, men leest, men vraagt men beziet de kaas, ziet de Rijks- merken voor dc „volvette" en de „40plus". „Ia, dat is toch anders dan die met een eti ket, die ik onlangs kocht en die mij niet be viel." Ja, een etiket kan iedereen overal op plakken, maar dit merk, dit zit in de korst. Waarborg van echtheid! Het publiek verdringt zich om den stand. Voor den Nederlander, die reeds vele jaren in Parijs woont, is dit een stukje van het vaderland, voor menigen Franschman de verwezenlijking van een illusie, die hij zich den laatsten tijd wel eens beeft moeien ont zeggen. En algemeen is de vraag: „Waar kan ik er zeker van zijn, dat ik de echte Neder landsche kaas kan koopen?". De hier wonen de Nederlander vraagt naar: Leidsehe kaas, de Franschen uit dc Midi, uit Marseille, Toulouse, willen dc oude, harde kaas, de Pa- rijzenaar verlangt dc jonge kaas maar al gemeen is de vraag naar dc echte, de oor spronkelijke. In dc woestijn van mechaniek: de mecha niek der kanloomiachines en de mechani sche muziek, liggen als twee oasen vlak achter elkaar twee stands; de kleurenweelde van Spanje, en daarachter: dc eenvoudige gezonde schoonheid van Nederland, vertegen woordigd door dc Nederlandsche zuivelpro ducten. Rood en geel de kazen,b lank de boter vaten, zachtgeel de Nederlandsche boter met het Rijksmerk, frisch en kleurig de schilde rijen, helder uitkomend tegen een witten achtergrond, verlicht door twee sterke elec- trisc.hc lampen; de kaart van Nederland, met elf koetjes voor elk onzer elf provinciën! Een roode lijn geeft aan de plaats wraar de afsluit, dijk loopt, waar onze twaalfde provincie gaat verrijzen. Die afsluitdijk is overigens ook in Frankrijk bekend en men wijst elkaar op de roode lijn, wil ook daarover bijzonderheden weten! En in het midden, op een lange, met zwart doek bedekte tafel, alle blikken in frissehe etiketten gehuld, de verschillende Nederland sche melkproducten: de gecondenseerde melk, de melkpoeder, de gesteriliseerde melk. Tenslotte aan weerskanten naast den stand daartoe welwillend beschikbaar ge steld door de Rijkszuivelinspeetie twee eenvoudige, bijna strenge borden, waar hel der op matglazen platen, de kaas- en boter- merken, electrisch verlicht, duidelijk voor het publiek zichtbaar zijn. Zoo vormde de Nederlandsche zuivelstand op deze 27e Foire de Paris een wraardige vertegenwoordiging van een onzer voornaam ste industrieën; als zoodanig werd hij gezien door de honderdduizenden die dezen sta»; hebben bezichtigd/en hierbij noemen wij 1h de eerste plaats den President der F ran sche Republiek, die nadat hij den stand aandach tig in oogenschouw genomen had, den Ne-, derlandschen vertegenwoordiger van zijne ingenomenheid met het tentoongestelde blijk gaf; hij heeft ongetwijfeld bijgedragen tot meerdere bekendheid van die merken, welke aan het publiek de zekerheid geven, dat men het echte, onvervalschte product koopt. Iedere Nederlander, die de Parijsche jaar beurs bezocht heeft, zal met voldoening ge tuigen van de wijze, waarop de Nederland sche vlag op deze tentoonstelling is hoogge houden. Qhlorose of bleekzucht bij druiven Over deze kwaal van de druiveboom schrijft Ir. Kers in „De Tuinderij" het vol gende: De bladeren van een druivenboom, die aan ehlorose lijdt, zijn niet normaal groen van kleur, doch hebben een tint, waarin het geel"domineert. Naarmate de ehlorose hevi ger optreedt, is minder bladgroen aanwezig. Het weinige bladgroen kan regelmatig over het blad verdeeld zijn, zoodat dit daardoor een egaal geelachtige tint heeft, doch vaak zijn (ie bladgroenkorrels in de cellen langs de hoofdnerven opgehoopt, waardoor er groene strooken over een overigens veel lichter gekleurd blad loojien. Daar alleen groene bladeren aan do voed selvoorziening van de plant meewerken en de gele bladeren dit dus niet doen, krijgt de boom een tekort aan voedsel, met als gevolgen een minder goede groei en een geringere opbrengst. Men moet daarom zorgen, dat de bladoren de normale groene kleur krijgen. De kwee kei-s schrijven het geel worden der bladeren dikwijls toe aan koude of aan een tekort aan stikstof. Bijmesten met kalksalpeter blijkt echter geen resultaat op te leveren, integendeel, de kleur wordt zelfs geler. Van stikstofgebrek is geen sprake. Evenmin is koude de oorzaak van de ehlorose. Het is hier een kwestie van ijzergebrek, want al leen wanneer de plant voldoende ijzer uit don bodem kan opnemen, hebben de blade ren de normale groene kleur. Hoewel er vol doende ijzer in den grond aanwezig is (dik wijls van 25 pCt.), is lliier toch de ijzer- voorziening van de plant niet in orde. Bij onderzoek blijkt veel koolzure melk in zeer fijn verdeelden toestand in den bodem aan wezig te zijn. Hierdoor worden de ijzerver bindingen onoplosbaar, zoodat do wortels daarvan niets kunnen opnemen. Ook in dc wijnbergen van Frankrijk en Duitschland treedt de ehlorose op zeer kalkrijke gronden op. Men kan de bladeren groen doen worden door een oplosbare ijzerverbinding te geven. Graaf daartoe in de kas op cenige afstand van de hoornen een geultje en strooi daar in per roe één ons ijzersulfaat en zet ver volgens het geultje vol water. Het ijzersul faat lost op en zakt met het water in den grond, waarna de wortels het kunnen op nemen. Na eenige dagen ziet men dc kleur der bladeren reeds verbeteren en de hoorn herstelt zich geheel. Onderzeeërs en weg rottende pootaardappelen Op verschillende perceelen aardappelen is dit jaar de opkomst zeer onregelmatig geweest, in meei-dere gevallen was deze zelfs zoo slecht, dat tot omploegen moest worden overgegaan. Deze slech'e opkomst moet eensdeels worden toegeschreven aan het optreden van e.g. onderzeeër-s, waar onder verstaan wordt liet. vormen '-an jonge knollen aan den moederknol, waarbij dan geen of slechts in zeer geringe mate loof gevormd wordt, anderdeels aan het weg rotten van de poters in den grond. Door de zeer gewaardeerde medewerking van verschillende personen ontving de Plantenziektenkundigen Dienst hierover talrijke gegevens. Uit, deze is o.a. gebleken, dat het vooral de rassen Bintje Eersteling en Eigenheimer zijn, die aanleiding geven tot klachten over slechte opkomst. Ook bij andere rassen kwam echter wel onderzeeër- vorming en rotting voor. In dit bericht kan geen uitvoerig over zicht gegeven worden van de ontvangen ge gevens, maar als belangrijkste conclusie kan worden medegedeeld, ciat in de aller meeste gevallen, waarbij onderzeeërs optra den en in meerdere gevallen ook bij het wegrotten der poters, er een verband gelegd kan worden tusschen deze verschijnselen on de wijze van behandeling en/of de bewaring van het pootgoed. Daarom kan niet nagelaten worden do verbouwers reeds thans te wijzen op het groote nut van een goede behandeling en bewaring van de voor pootgoed bestemde aardappelen. Vooral het pootgoed, dat door een te war me bewaring, waaraan het zachte winter weer mede schuld heeft, in den kuil, of in andere bewaargelegenheden te sterk is uit- geloopen geweest, geeft thans reden tot klachten. Door het sterk uitloopen heeft in eel gevallen groot spruitverlies plaats ge had. Hierbij komt nog, dat meerdere par tijen laat in het voorjaar zijn afgesproten, terwijl het weer in de maand April koud en guur is gewreest, wat zeer zeker bij de partijen die reeds waren uitgepoot de ondcr- zeeërvorming en het wegrotten in de hand heeft gewerkt. Zeer gunstig steken met enkele uitzonde ringen hierbij af de resultaten, die bereikt zijn met pootgoed, dat in glazen poterbe H. HARING ■^J IJZEREN HOOI- EN GRAANBERGEN 2 3 4 EN 6 ROEDEN IN ALLE GROOTTEN BILLIJK ZEERSOLIDE MET WORMWIEL-VEILIGHEIDSLIEREN. GEZONDE KOOLPLANTEN VAN EIGEN TEELT i>. ïooo p. w.ooo st BLOEMKOOLPLANTEN, Lccerf extraGld. 1.75 GId. 15— SPRUITKOOLPLANTEN. Dc Zeeuw s kogel GId. 1.25 Gld. 10— ROODEKOOLPLANTEN, Langendijker BEWAAR ROOD Gld. 1.50 GId. 12.50 GELEKOOLPLANTEN. Langendijker RE.WAAR GliËL Gld. 1.50 Gld. 12.50 WITTEKOOLPLANTEN Langendijker HERFST WIT Gld. 1.50 Gld. 12.50 ALLE WERKDAGEN OP DE KWEEKERIJ TE BEZICHTIGEN W. DE ZEEUW's Zaadteelt en Zaadhandel, Barendrecht, Telef. 42 N.V. HAG EL VERZEKERING MIJ.p, De Onderlinge van 1887 Kantoor DEVENTER Boedekerstraat 19 de Maatschappij is waar ook gij Uw gewassen moet verzekeren tegen komende hagel schade. WAAR NIET VERTEGENWOORDIGD: ACTIEVE AGENTEN GEVRAAGD waarplaatsen is bewaard geworden. De uit zonderingen zijn in de meeste gevallen ook aan ondoelmatige behandeling of bewaring toe te schrijven. Waar dit jaar de voordeelen van een goede bewaring en behandeling van het pootgoed duidelijk naar voren komen, vestigt. de Plantenzjektenkundige Dienst nog eens zeer nadrukkelijk de aandacht van de verbouwers hierop, terwijl deze tevens worden aangespoord om zoo mogelijk zelf of anders coöperatief tot den bouw van een glazen poterbewaarplaats over te gaan. Door aankoopvereenigingen en andere organisa ties op land- en tuinbouwgebied zou hier zeer nuttig werk kunnen verricht worden! Het is thans het oogenblik om daarvoor voorbereidingen te treffen, opdat men vóór het nieuwe seizoen gereed is. Door het Instituut voor Landbouwwerk tuigen en -gebouwen te Wageningen worden op aanvraag kosteloos teekening en desge wenscht nadere inlichtingen over den bouw van de hierbedoelde pootaardappel-bewaar- plaatsen verschaft! administreeren beheeren landbouwbedrijven taxeeren bezorgen Hypotheken voor den landbouw bemiddelen bij Aan- en Verkoop yeven gratis advies bij Geldbelegging Van Hasselt's Landbouwkundig Administratiekantoor Noordeinde 128a Tel. 111132 DEN BAAG NIEUWE TUINNETTEN (getaand)»; elke gewenschte lengte en breedte a 7 cps per M2., franco huis incl. omzetbelasting 1 Postgiro 93396. Bij rembourszendini'9: onkosten voor rekening van ontvanger ZAADHANDELARBN e. a. vraagt prijzei voor WEDERVERKOOP!! (GEEN RISICO! e, Nettenfabriek - Tel. 3841 - Apeldoora Gezondheidsleer, door Ir. E. J. Dommelt61 hold. Uitgave J. B. Wolters Uitgeven "j maatschappij te Groningen. 1 De Nederlandsche land- en tuinbouw bl "j bliotheek (de bekende groene bandjes) beje. vat al heel wat werken over de verschil), lende takken van land- en tuinbouw. In tl a laatste 10 a 12 jaren misschien reeds langei i ontbrak iets over de Alg. Veeteelt, wat vvL altijd spijtig hebben gevonden. De Alg. V<? teelt van Reinders-Kroon raakte uit de tiji en was ook niet meer, dan alleen antiquai te krijgen. j Thans is onze wensch ten deele vervul door het verschijnen van bovengenoera Q boek., dat als deel II van de Alg. Veeteel het vlugst uit dc vruchtbare persen va Wolters wipte. Deel I, Fokleer, is nog in bi ir werking. „Gezondheidsleer" is geheel anders opge a' zet en uitgewerkt dan in Reinders-Krom lie geval was en geheel op de hoogte van de tegemvoordigen tijd. Het' begint met de alg. gezondheidslee: behandelt dan de verpleging van het fol vee, de inrichting van de stallen en de b< i smcttclijke ziekten. Ook wordt uitvoerig d 6 hoefverpleging behandeld. En dit alles op populaire, heel niet leerde wijze. Een boekc voor leerlingen va jjj „Wil vader mij' even helpen met 'deze ver delende som?" Ziedaar de vraag, die ik soms van majn 5ongste dochter hoor. Soms, maar toch nog veel te vaak, naar mijn zin. En daarom heb ik in mijn huiskamer ge: hpplaudiseerd (tot groote-oogen-opzetterij yan mijn huisgenooten, die daarbij zekere yeelteekenende bewegingen met. de vinger naar het voorhoofd maakten), ik herzeg, ik lieb geapplaudiseerd toen ik las, dat pro/, dr J. Waterink ergens op een onderwijzersver- gadering gezegd heeft, dat die „denksom- men" verboden moesten worden. Had ik meer rust en mijn dochter meer tijd voor nuttiger werk. Maar enfin, gewoonten zijn taai en de y,denksommen" blijven nog wel een poosje dermoed ik. Denkelijk heeft de afdeeling „kaas van 'de Nederlandsche Zuivel-Centrale veel kaas gegeten van algebrasommen en vermoedt ze dij ook van haar cliënten (of patiënten, Svat moet ik zeggen?), althans ze geeft een ZEER INGEWIKKELDE BEREKE NING VAN DE KAASPRIJS. Hoor maar eens wat in de Crisis Zuivel- (vet- en melkbeschikking daarover schrijft Lees en herlees daartoe het volgende: ,De regelen bedoeld onder b van de arti- ke'len 28 en 31 van het Crisis-melk-b e s 1 u it 1935 worden door de Crisis-melk-beschik- king 1935 II evenals die onder a van het Crisis-melk-b e s 1 u i t als volgt vastgesteld: Bij de vaststelling van den prijs, bedoeld in bovengenoemde artikelen, moet de Cen trale uitgaan: I. voor melk, deel uitmakende van de koêxeelheid, Mimeld ia de onder q xaa ar tikel 28 van het Besluit bedoelde overeen komst, van de zuivelwaarde, door haar berekend uit bet gemiddelde van: lo. de als volgt berekende kaaswaarde van 100 liter melk: (A X B) (10.75 X C) D X E) - f 0.70. in welke formule: A de opbrengst van de kaas per kg. vastgesteld naar het gemiddeld rendement van 10.07 kg. per 100 liter melk; B de prijs van eerste soort kaas vol gens de Bodegraafsche markt X 1 den prijs van tweede soort kaas volgens de Bode graafsche markt X 3 4- 2 2 pet X de krachtens de Crisis-Steunbeschikking 1934 XXIV (Zuivel) verstrekte uitkeering per kilogram kaas; C de groothandelsprijs van mais, gel dende volgens de laatste weeknoteering, ver hoogd met 50 cent; D de opbrengst van de weiboter in kg. per 100 liter verkaasde melk van maand tot maand; E de prijs van de weiboter per kg. zijn de de Leeuwarder Commissie-noteering, uit gedrukt in centen, voor 1 kg. boter, vermin derd met bet verschil tusschen de op 1 kg. boter krachtens het Crisis-Zuivelbesluit '35 I verschuldigde heffing en de voor 1 kg. boter in de Crisis-Steunbeschikking 1934 XXIV (Zuivel) bepaalde uitkeering en verminderd met 30 cent, enz.". Hoe gevoel je je na zoo ietsGelukkig dat de pekelharing er is. Neem er een. Daar kikker je weer geheel van op. Maar niet van het bericht, dat Wc hebben anders genoeg van dat. pro duct of van een product, dat het vervangen kan in ons land. In elk geval zou ik, nu onze uitvoering zoo belemmerd wordt, de nieuwe invoerbewilliging duur laten betalen als ik de Akkeabouwcentrale was. Die laat de invoer van graan uit Polen, die op het oogenblik niet mogelijk is, in beperkte mate weer toe. Voorloopig mogen 23.000 ton rogge worden ingevoerd. Daar buitenom is nog een compensatietransactie gesloten, die een hoeveelheid van 7000 ton rogge omvat, die niet begrepen is in de bo vengenoemde 23.000 ton. Voor de Poolsdhe rogge wordt van Poolsche zijde een prijs gevraagd van ongeveer f 2.75 per 100 kg. Op de Ned. markt wenscht men op het oogen blik echter niet meer te besteden dan ruim f2.50. De markt is op het oogenblik geheel ingesteld op den invoer van rogge uit Ar gentinië en op invoer van mais, terwijl na tuurlijk de in te voeren Poolsche rogge een concurrent voor deze granen wordt. Ook Letland, dat nog een vrij groot overschot aan rogge heeft, tracht rogge in Nederland ingevoerd te krijgen. Ja, natuurlijk, align willen hun overschot ten wel aan ons kwijt. Maar wie neemt onze overschotten? Straks bv. van Wij hooren nl., dat in verschillende stre ken van Noord-Brabant met name in de Meierij en de baronie van Breda, de voor uitzichten voor den oogst van vroeg hard fruit goed, in vele gevallen zelfs zeer goed zijn. In de boomgaarden en kweekerijen zijn vele boomen beladen met jong fruit, dat zich voorspoedig ontwikkelt. De vroege ap pelsoort Yellow transparant (meer bekend als oogstappel) belooft veel; evenals eenige der meesj gangbare soorten tafelperen (bv. de Clapps favorite). In verband met de late vorst, vertoonen dc kersenboonigaarden veelal een minder gunstig aspect Maar als nu zonder veel moeite bv. Italië zijn overcompleet aan ons kan kwijten en hier goedkoop op de markt werpt, dan heeft het publiek wel een schijnbaar yoordeel, doch de kweeker lijdt een kwijnend bestaan en kan op zijn beurt niet koopen en ander deel van het publiek lijdt hier i door. Zoo hangt alles aan elkaar. En moet men verder kijken dan zijn neus lang is. Dat hebben de exporteurs ook gedaan, die vonden en dus stop zetten. In verband daarmede heeft ihet Tweede Kamerlid, de heer Lovink, aan den min. van Econ. Zaken de «volgende vragen ge steld: Is het den minister bekend, dat alle leden van den bond van Coöp. zuivelverkoopyer- eenigingen, die tot dusverre maandelijks, ongeveer 500.000 kg. boter naar Duitschland verzonden, dien uitvoer noodgedwongen hebben moeten beëindigen, doordat het risico, aan de betalingen verbonden, te groot was? Is de minister niet van oordeel, dat het noodzakelijk is, aangezien andere landen dien Nederlandschen aanvoer overnemen, dat alles in het werk moet gesteld wórden om de bezwaren der exporteure te onder vangen? Is de minister bereid, met het oog op den noodtoestand in den landbouw hiertoe ten spoedigste het noodige te verrichten en tij delijk een garantieregeling te treffen als be staan heeft van 27 Sept. 1934 tot 13 Febr. '35? Wij zijn, wat exportland betreft, wel leelijk in het hoekje, waar de klappen val len, aangeland. Ieder land zorgt zooveel mogelijk .voor zich zelf. Zoo willen ze Reeds geruimen tijd bestonden plannen in Egypte om met behulp van de hydro-elec- trische kracht van den dam te Assoean een stikstoffabrielc op te richten. Er waren ech ter zeer veel moeilijkheden te overwinnen, maar thans is besloten naast den dam een stikstoffabriek op te richten, die een mini mum-productie van 300.000 ton nitraat per jaar zal hebben. Verschillende firma's boden aan de installaties te maken. Zoo heeft een Britsche groep fabrikanten aangeboden maatschappij op te richten voor den bouw der fabriek en de exploitatie. Zij meent de stikstof veel goedkooper te kunnen produ- ceeren dan de prijzen waarvoor thans wordt, ingevoerd. De bouw en uitrusting van een fabriek zou 4 a 5 jaar duren. Men hoopt, dat als de fabriek aan het werk is, Egypte biervan voordeel van 1 mill. Egypt. Ponden per jaar zal trekken. Ook hier dus de tekst van den dag: Zorg voor je zelf. Wij moeten ook voor onszelf zorgen. Ook voor de goede naam van onze bacon in Engeland. Dit blijkt tenminste uit wat op een vraag in het Engelsche Lagerhuis door Minister Elliot is geantwoord, nl. dat de regeering zich voorstelt, haar tot dusver gevolgde po litiek te handhaven, doch dat zij voorne mens is, om een vergrooting van den invoer onder oogen te zien met ingang van het •olgende jaar. In dat geval echter zou de ingevoerde bacon worden onderworpen aan een invoerecht, waarvan de opbrengst dan zal moeten dienen, om de Engelsche bacon- industrie te steunen. Aangezien echter aldus vervolgde de minister zulk een regeling het noodzake lijk zal maken, om met verscheidene lan den in onderhandeling te treden, die het strikte recht hebben, om bacon vrij in Enge land in te voeren, zal de regeering onmid dellijk zulke onderhandelingen openen, Maar meent men daar. De vraag werd zelfs ge steld welke stappen de regeering denkt te nemen, om Nederland er toe te brengen, om te voldoen aan Engelands wensch lot ver mindering van den eieren-invoer. Minister Burgin antwoordde, dat hij nogmaals de aandacht der Ned. regeering op deze zaak had gevestigd, j Een der Lagerhuisleden stelde voor, oi drastische maatregelen te nemen, doch d minister antwoordde, dat er weliswaar t veel was ingevoerd', maar het ten aanzie ecner regeering als de Nederlandsche gl woonlijk voldoende is, om er de aandach op te vestigen. 't Is waar, de invoer is vergeleken mi de drie vorige jaren wel groot nl. 8.916 to (a 1000 K.G.) in de eerste vier maande van 1935 tegen resp. 3.533, 2059 en 2159 lo in dezelfde periode van 1932, 1933 en 1031 Doch in 1930 en 1931 bedroeg de invoc resp. 9.395 en 9.435 ton. Het is dus dj.t voorjaar niet zoo abnormal - hoog. Wel vond dc F.N.Z het aantal kaassooi ten te hoog en stelde een commissie in mi de opdracht om de vraag te bestudecrci of het al dan niet wenschelijk is, om VOOR ENKELE KAASSOORTE! SOMMIGE VETGEHALTES UIT TI SCHAKELEN. Deze commissie heeft thans haai- rap port. uitgebracht. Zij is tol de conclusie qe: komen, dat uitschakeling van het derti e plus merk (behalve voor Cheshire) aanbe^ ••eling verdient. Verder wil zij het twintig plus-merk uil sluitend beschikbaar stellen voor nade vast te stellen vormen, echter met uitslui. ting van de thans óók voor déze kaassoot gebruikte modellen (Zij denkt hierbij aai een cylinder-model voor twintig plus-kaas) terwijl verder het twintig plus-merk be schikbaar zal moeten blijven voor de Leid sche kaas; het zal echter noodig zijn, eci nadere omschrijving te geven van wat pro cies moet worden verstaan onder Leidschiu kaas. Tenslotte acht de commissie beschikbaar stelling van een Nationaal merk op Neder landsche veertig plus- en volvette kaa noodig. Ik krijg trek aan een stukje Leidsel) kaas, wat ik wel zonder „nadere omschrijf ving wat precies Leidsehe kaas is" zul lui ten. Tot dc volgende week. PRAATJESMAKER

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 8