Bond van Meisjesvereen. op Geref. grondslag Studie-hoofdpijn? Zeventiende Bondsdag te Arnhem Acht duizend meisjes in Gelre's hoofdstad Vandaag werd te Arnhem de zeventiende bondsdag gehouden van den Bond van Meisjes-vereeru gingen op Geref. Grondslag. Zoo om en hij achtduizend meisjes waren daartoe naar Gel re's schoone hoofdstad gé- trokken. Natuurlijk was er geen denken aan die allen in één zaal saam te brengen. Ook van dezen Bond geldt: Geen zaal biedt ruimte voor 't getal, waar uw gelederen sa- toen stroomen. Niet minder dan zes gebou wen waren daarvoor noodig. Reeds voor den begroetingsavond, die gis ter in „Musis Sacrum" gehouden werd, was tie belangstelling zóó groot, dat vele honder den moesten worden teleurgesteld. Maar zij, die dezen avond mochten bijwonen, zullen tiaarvan zeer prettige herinneringen bewa ren. We hopen er morgen iets van te ver tellen. Lang vóór half 11 togen vanmorgen de ïneisjes naar de vergaderplaatsen waar zij toegang hadden. Dat had het Bondsbureau even eenvoudig als practisoh geregeld: voor elk der zes zalen had de toegangskaart een fcndere kleur. Openingsrede van 'de fg Bondspresidente 9 ïh de groote zaal van „Musis Sacrum" Werd de vergadering geleid door de Bonds presidente, mej. M. Parmentier, yan Degstgeest. Deze s er in haar Openingswoord dat men te- toidden van'twe- ireldrumoer van rondom in vrede blijdschap k'a toooht samenko- "toen om God te loven. Wel heeft, zegt fepr., de sombere 'doodsklok nog maals geluid over f één, die bij ons behoorde. Ook nu tooest er weer een uit onze rijen gemist worden, Me], M. Pai~nien.fiet die in zijn leven sympathiek en actief stond tegenover onze arbeid. j Onze baadsmaU Ds. Vonkenberg heeft God ons door de dood ontno men. Met groote liefde was hij ver vuld voor het Jeugdwerk, met groote ijver heeft hij hiervoor gearbeid, be zield door een diep geloof heeft hij rön lexeji gesteld in .dienst van Gods koninkrijk. Wij danken God voor het geen Hij ons in Ds. Vonkenberg heeft gegeven en moge zijn arbeid ons steeds ten voorbeeld blijven. Met dankbaarheid memoreerde spr. voorts het feit, dat ook in 't afgeloopen jaar het aantal vereenigingen weer is toegenomen. Wanneer we letten op wat in Duitschland en Rusland gebeurt, kunnen we niet anders dan met ontroering neerzien op de ons ge schonken zegeningen. Na er op te hebben gewezen, dat het dit jaar vier eeuwen geleden is, dat Calvijn op 26-jarigen leeftijd zijn Institutie in 't licht zond, wekte spr. de Bondsvriendinnen op als Christen jonge vrouwen j wereld te toonen, dat 't haar levensideaal is de banier van Koning Jezus Christus te ontplooien. Want, wanneer gij dit doet, dan zal nw jonge leven in deze tijd tot rijke zegen zijn, maar dan zal ook uw belijden en beleven vrucht dragen voor de historie, dan zal er ook later van u getuigd kunnen worden, dat het in uw leven ging, evenals dit was bij de jonge Calvijn: „Alles om de eere Gods". Na dit openingswoord werd uit volle borst 't Bondslied gezongen: Daar kinkt een lied vol levensdrang, 't Zwelt aan uit duizend monden, Het is de vreugdevolle zang, Die luide wil verkonden: Wij bouwen in den lentetijd En willen, trots gevaren, Ons ideaal in harden strijd Met Godes hulp bewaren. Dat was een mooi moment, dat in 'vervoe ring bracht ieder, die er van getuige mocht zijn, Niet zóó maar zóó In 'de concertzaal van „Musis Sacrum" waar de leiding berustte bij mej. E. C. Versluys, sprak na de openingsrede mevr. W. J. Streekstra-Klaarhamer van Dokkum over het onder werp: „Niet zóó maar zóó". Het negativis- jj me, de afbreken de critiek zoo zeide spr. o.m. viert hoogtij, op maatschappelijk, staatkundig ook op kerkelijk gebied. Men weet allen goed, waar een ander faalt, maar weet niet, waar de juiste weg dan wèl ligt. Men neemt niet ïevr> j Streekstra- de moeite, hierin Klaarhamer zich te verdiepen. Leven uit een vast beginsel is eisch, vooral tegenwoordig. Aanvaarden de consequenties van ons beginsel. Niet zijn zooals de Laodi- cenzen, die noch haatten noch liefhadden. Dit óók ten opzichte van onzen Bond. Daar is nog veel te corrigeeren, maar elk lid van onze M. V. moet beginnen met cor rectie van haar eigen hart en leven. Men mag een open oog hebben voor de fouten in onze partij, ons Gerplormeerd kerkelijk ie ven, ons Bondsleven mits men met liefde tracht te verbeteren. Niet alleen „niet zoo", maar ook: „maar zóó". Spr. gaat thans na verschillende gebreken, die de arbeid nog aankleven in vereenigin gen en kringen. Om deze fouten te kunnen verbeteren, moet men ze z i e n. Voor verbe tering is noodig: geduld, liefde, zin voor orde, trouw aan gestelde regels, gewilligheid tot offeren. Zal bij den voortduur onze Bond met z'n vereenigingen en kringen bloeien, zoo zal er van ons gevraagd worden, niet: den Bond uit te buiten voor eigen geestelijk nut, maar: den ander uitnemender te achten dan onszelf. We moeten willen werken, willen dienen, willen offeren, willen bidden voor onze medeleden, onze vereeniging, onze kring, onzen Bond, trouw in het geringste, biddend: „Bewaar en bouw ons in 't geloof. Bind Uwe liefd' ons samen". Waarom en waartoe Dit was bet onderwerp, waarover 's mor gens in de Koepelkerk de heer G. P. J. v. Alkemade van Rotterdam refereerde. Het behandelde de kwestie van de behandeling der Vaderlandsche Geschiedenis op de Meis jesvereen iging. Spr. schetst eerst de waarde van de histo rie in 't algemeen, daarna in 't bijzonder die voor den Christen. Vervolgens toont hij aan, dat art. 3 dei- Statuten von het Bondsreglement vraagt om behandeling der geschiedenis van het vader land. Dit wordt nader betoogd, waarna vervol gens in korte trekken practisoh e wenken worden gegeven voor het leven der M. V. De loopende lijn In de vergadering, die gehouden werd in de Klarendalsche Kapel, refereerde mej. T. Kok van Utrecht over het onderwerp „De loopende lijn". De groote schare Geref. meisjes, zegt spr., die thans te Arnhem in Bondsdag bijeen zijn, is mede een bewijs, dat onze organisa tie niet rust op een idee fixe, doch aansluit bij bestaande wenschen en nooden. De vorming, uitgaande van het gezin, is van groot belang. Echter heeft ook het Geref. meisje speciale voorbereiding noodig voor haar eigen, speciale taak in het leven. Daartoe wil onze Bond. in al zijn geledingen, medewerken. De tijden zijn gewijzigd, wat vijftig jaar geleden ondenkbaar anus, kan nu nood zaak zijn. Wij belijden allen grif, dat God, als aibestierend Koning onze plaats en onzen kring bepaalde. Maar dit moeten we nu ook in de practijk beleven. God maakt de tijden, cn onder Zijn bestel wijzigen zich ook de omstandigheden voor de opgroeien de jeugd. Het is naar de Schrift, dat we alie krachten inspannen en alle geoorloofde middelen aangrijpen, om ons voor te berei den, opdat we zooveel mogelijk klaar zijn, wanneer het volle, rijke leven, gecompli ceerder dan ooit, voor ons open gaat Op onze M. V. is het Woord van onzen God het fundament. Daarom blijft voor onze organisatie het hoofddoel ook staan, en nie mand late zich aftrekken dcor lokkend ge fluit; beginselstudie blij ve hoofd zaak. In een teveel-willen ligt al een kiem van mislukking. De doorwerking van de be ginselen die we loeren kennen en liefheb ben, moet zich ook in het dagelijksohe le ven openbaren. Uitvoerig ging spr. hierna in op de betee- kenis van dit onderwerp yoor 't vereenigings ley en, i We zien ook in onzen Bondsanbeid en zijn geledingen gebrek en zonde; maar we mogen God danken dat Hij ons nog blijft zegenen en van ons aller krachten wil ge bruik maken. Sterke ook deze dag óns, om voort te gaan met blijmoedigheid en ver trouwen. Rede Ds. W. H. v. d. Vegt In de middagvergaderingen in de groote zaal en concertzaal van „Musis Sacrum" gehouden, hield Ds W. H v. d. Vegt van Goes een rede over: „Hedendaagsche devotie en Gereformeerde godsdienst". Spr. begon met op te merken, dat het woord devotie niet uit de Christelijke gods dienst stamt. Daarom kan men het ook ge bruiken vöor de overgave aan de marxisti sche of fascistische wereldbeschouwing. Van deze hedendaagsche devotie (toewijding) werd een voorbeeld gegeven uit het leven van den Franschen literator André Gide. De daad overweegt bij deze devotie. In het Christendom mist de devotie dit accent. Daar is zij haast identiek met gevoelsreli gie. Dit werd toegelicht met een overzicht van de moderne devotie der Broeders des gemeenen levens tot de hedendaagsche de votie, waar in de schemeringen van het ge voelsleven alle vastheid van belijdenis en dogma vervaagt, wat een noodlottig misver stand meebrengt voor het theologisch spraak gebruik. Men houdt dan wel vast aan de historische terminologie van het rechtzinnig Christendom maar legt er de meest vrijzin nige inhoud in. Deze consequentie van de gevoelsreligie moet ons voorzichtig maken. Geen „kascultuur van het geestelijk leven". De mensch met zijn ontroeringen vraagt dan de aandacht. Ware devotie heeft alle aan dacht voor God. En wie God zegt, zegt dienst van God. En dienst is daad. Daarbij ont breekt de verrukking niet. Godsdienst is liefdedienst tot liefdedaad. Daarom hebben wij niet alleen op onze hoede tc zijn voor gevoelswiegelingen, wij mogen de gods dienst evenmin gebruiken voor verstandsbe- spiegelingen. God spreekt tot. ons door Zijn Woord met het doel, dat we onze praktische levenshouding zouden kennen en vaststel len. Zoo is de devotie van den Geref. godsdienst gebonden aan het Woord. De de- voten hebben hun exercitiae pietatis (oefe ningen in de vroomheid). Wij hebben die praktisch in het doen van den wil Gods. Daarvoor heeft Christus ons geen bepaalde techniek en systematiek geleerd. Dan ko men we weer onder de wet. Wel moeten we ernstig gebruik maken van vaste tijden voor gebed en Schriftonderzoek. Vooral make men alles wat men kan van het Bijbellezen en de gebedstijden, die het gewone Christen leven kent. Bovenal zijn onze gtestelijke oefeningen in de samenkomsten der ge meente te zoeken. Calvijn noemt deze onze exercitia pietatis. Het verlangen naar God is verlangen naar de kerk (Psalm 42). In het Woord en het Sacrament ligt de devotie (toewijding) van ons leven. Deze gaat van God uit. Wij zijn gebonden in Zijn verbond. De gehoorzaamheid des verbonds is onze daad van devotie. Daarin ligt dc verheffing en verheerlijking van ons leven. Wie kerk en verbond'niet kent en erkent naar het Woord kan niet komen tot de ware devotie van den Gereformeerden godsdienst. Rede Dr. C. N. Impeta In de Klarendalsche Kapel en in de Oos- teifkerk sprak Dr. C. N. Impeta van Kam pen over het onderwerp „Uw zaak uw taak". De Romeinen aldus spr., lieten ons vele „gevleugelde woorden" na. Eén van die luidt: tua res agitur: uw belangen worden besDrokeu, uw huis staat in brand! Het ver- eenigingsleven is niet een privé-aangelegen- h.eid van de jongelingen; en niet alleen iets voor een Gideonsbende of eenigc dweepsters onder de meisjes. Neen, het raakt u allen, die van Gereformeerde levensopvatting zijt. Raakt alléén déze zaak u? Dat zou spr. niet gaarne beweren. Hij gunt allen een geluk kig huwelijk, al is dit ook niet „het ééne noodige". God kan ook in een anderen weg een levensroeping geven en doen vervullen. Toch: het is een weldaad des Heeren: een gelukkig huwelijk on het moederschap. Maar dan komt er nog wat anders kijken dan vergaderen, inleiden en wat dies meer zij- En daarom óók het echt-vrouwelijke- huishoudelijke is een stuk van uw taak. Maar dan soms niet méér dan dit Ook dit is een onjuiste mcening. Zal dc gehuwde vrouw later niet gaarne meespreken in be langrijke aangelegenheden, cn, ook daarin en daardoor haar man- tot. eer en kroon zijn?. Natuurlijk. Maar zij. kan liet niet dan na behoorlijke voorbereiding ook daartoe, dus in het „geesteijlke", in de jonge-meisjesja- ren. De geestelijke éénheid is de hoogste éénheid. Maar daartoe is geestelijke vóórbe reiding noodig, nh. En trouw je niet. ga dan toch niet zonder God en zonder Christus door het leven! Niet zonder liet Woord en niet zonder een heilig beginsel, waaruit ge leeft Maar, dan is ook voor u studie dier beginselen nu, in de opgroeiende jaren, noo dig. Deshalve: het is \r aller zaak. Het is dan ook uw aller taak mee te doen en ge hoorzaam te zijn op de wegen, die uw God u wijst! Geestdrift voor het ideaal Als we de namen in het programma goed geteld hebben, dan is ophezen Ambemschen Bondsdag door niet'minder" dan 23 spreek sters en sprekers 't woord gevoerd! En daaronder waren mannen van naam. We noemen slechts minister de Wilde en het Tweede Kamerlid Schouten. Voorts vele zeer bekende predikanten. Ofschoon we morgen op dezen welgeslaag dén Bondsdag nog nader terugkomen, zoo denken we er niet aan naar een volledig verslag te streven Liever geven we nog een totaal indruk over deze prachtig geslaagde samenkomsten, waarin in allerlei toonaard als 't groote geestdriftwekkende doel werd opgeheven: Het ideaal der Christenvrouw Om vrij te staan in 't leven: Gehoorzaam 't Woord, den Heer getrouw, Dat is ons aller streven! Leeuwen uit Abessynië Een geschenk voor de Koningin Te Amsterdam zijn per schip twee vol wassen leeuwen gearriveerd, die door den keizei- van Abessynië aan de Koningin ten geschenke zijn gezonden. H. M. heeft deze dieren toevertrouwd aan de zórgen van Art is, waarvan H.M. beschermvrouwe is. PROV. STATEN VAN ZUID-HOLLAND De vergaderingen van de Prov. Staten van Zuid-Holland gedurende hun aanstaande eerste gewone zitting zullen worden gehou den in de vergadei-zaal van de Eerste Kamer De eerste vergadering wordt geopend op Dinsdag 2 Juli, des morgens elf uur. Officieele Berichten LAND- EN ZEEMACHT Benoemd is en aangesteld tot rcs.-off van gezondh. 2e kl. de diens-tpliehtig-koi poraal van de le comp. hospitaalsoldaten I C Albriclit. arts. aan dc-n hoofdoff. van len marinestoomv.dienst der is kl, U E J Heitz, ia w?£ens lansduiisen ROFFELRIJMEN. ROOD LEEST ONS DE LES 'k Heb in het vorstelijk Den Haag Een schuchtre blik geslagen Om na te gaan hoe onze lui Zich in de strijd gedragen. Het viel me echt niet tegen want Ik durfde niet verwachten Dat velen naar de buitenkant Hun dure plicht betrachten. Er zijn er, zekerlijk, die fier Met wapprende oanieren Tot steun van onzen candidaat Hun woningen versieren. Aan zulk een vlag herken je zóó De vurige getrouwen Die breed het sprekend teeken der Beginselen ontvouwen. Er zijn er, die, wat soberder, Door de verkiezingsplaten Hun liefde voor de groote zaak Naar buiten blijken laten. Er zijn er die hcc anders doen: Die door hun huisbezoeken Verscheiden stemmen voor de lijst Met onze mannen boeken. Maar als je door de straten gaat En zoekt een ziriitbaar teeken Van actie ach, dan zie je dat Haast overal.ontbreken! Zoo is het niet slechts in Den Haag, Zoo is 't in alle steden En dorpen, waar met alle macht Door andren wordt gestreden. 't Is jammer, maar de socialist Komt ons de les te lezen: Hij is een voorbeeld hoe spontaan De ijveraar moet wezen. (Nadruk verboden.) LEO LENS. Zoo'n „AKKERTJE" maakt U weer frisch, rustig en kalm. Maakt dat Ge een goed examen zult doen. Zorg dus in dezen examen-tijd zoo'n metalen zakdoosje met 3 „AKKERTJES" bij U te hebben. Ze zijn overal verkrijgbaar voor slechts 20 cent. De hagelbui, die Pinkstermaandag over het Westland ging, heeft heel wat schade aan de kassen aangericht. Een geweldige brand heeft te Schayk bij Grave 'n geheel huizencomplex verwoest. De Nieuwe Parklaan te Den Haag tijdens 'n buitje van de laatste dagen. De aardbeving rond Quetta veroorzaakte groote schade. Hierboven een der straten. Van de huizen bleef niet veel staan. Emir Ibn Saoed op 't. perron te Rotter dam bij zijn vertrek naar Eindhoven. TWEEDE BLAD PAG. S WOENSDAG 12 'JUNI 1935

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 5