VS Aspirin BIACK-BOy De Levensloop van Pieter Peuter WOENSDAG 12 JUNI 1S35 EERSTE BLAD PAG. 2 BUITENLAND Je Duce blijft met den sabel kletteren Mussolini heeft op Sardinië opnieuw een rede tot de zwarthemden gehouden, waar- Araerika ziet nabij oorlogsgevaar in het sabelgekletter hoorbaar was DE VERNEDERING VAN CHINA ITALIË EN ABESSYNIE Japans eischen ingewilligd, maar van de juiste plannen niets bekend Hij brandmerkte de „voorgewende op?nh<U'Q. jngening aan -de overzijde der grens, die niets anders is dan een vogelverschrikker" en eindigde met de woorden: „De strijd zal woraen voort gezet tot welzijn van het volk en tot eer van de vlag". Inmiddels gaan de Italiaansche bladen oort met. het verspreiden van beriohten in erband met Abessynic, die uiteraard met voorbehoud moeten gelezen Uit Sjanghai: Te Tientsin is gistermiddag een vergadering der hooge Japansclie mili tairen gehouden. Besloten werd de Chineesohe toezegging tot inwilliging der Japansclie eisc.hen re aanvaarden.- Verder besloot men, de Japan sclie troepen, die aan de beurt van aflos- sing zijn, niet in Noord-China te doen blij- jie( noodige ven, maar ze terug te trekken op 16 .Juni. i v,orden. Uitgezonderd van dezen maatregel zijn de £oo zegt de „Popola di Roma" uit Anka- troepen van het Ivwantoeng-leger langs de ra le ebben vernomen, dat de vroegere grens tusschcu Noord-China en Mand- generaal Vassie Bey van het oude Turkséhe sjoekwo. j keizerrijk, die momenteel in Egypte woont, Voorts werd in de vergadering verklaard, aangezien hij bij het uitroepen van de re- dat de wijze van inwilliging der Japansohe pubijek werd verbannen, omdat hij een te- Amrmno ann non strenge controle genstander was van Kemal Paslia, naar Addis Abeba is vertrokken, om het bevel van de Ethiopische, troepen op zich te ne men, indien een oorlog uitbreekt. De „Giornale d'Italia" ontleent aan de „Abram", een groot Arabisch dagblad, een bericht, waarin liet lieèf, dat de Britscbe militaire autoriteiten in Egypte allengs nieuwe troepen-contingenten, ter sterkte van 100.000 manschappen, krijgen. Deze effectie ven zouden in Egypte aankomen en gereed worden gehouden oor ëvehtueele 'conflicten aan de Soedan grens. Het blad wijst erop, dat dit feit toch wel in strijd is met de verklaringen van Londen, dat geenerlei bewapeningsvoorbereidingen aan de grenzen der Britsche kolonies en Ethiopië getroffen worden. l it Addis Abeba wordt geseind: Na eer. verblijf van ongeveer een maand in de pro vincie Harar is keizer Hail Selassi naar de hoofdstad Addis Abeba teruggekeerd. De berichten in de buitenandsche bladen, dat op den keizerlijken trein een aanslag zoü zijn gepleegd, worden officieel tegenge sproken. De terugreis van den negus is zon der eenig incident verloopen. Een reusachtige gedemilitariseerde zone. Uit Tokio wordt gemeld, dat de Ja pansclie bladen den toestand in Noord- China openhartig behandelen en wel onder het motto: „Noord-China voor de Noor d-'C liineezc n". Onder „Noord-China" wordt hierbij een gebied verstaan, dat zich naar het Zui den ongeveer tot Hoangho uitstrekt. Uit dit gebied moeten volgens de Japan sclie wenschen alle leidende persoonlijkhe den, die -Japan of Mandsjoekwo vijandig zijn gezind, worden verwijderd, de dien overeenkomstig georiënteerde organisaties worden onderdrukt en alle Chineesclie troe pen worden teruggetrokken. Op deze wijze zou Noord-China een reusachtige „gedemilitariseerde zóne"' worden, bestuurd door Japan vriende lijk gezinde personen. De Chineesclie minister van oorlog, Ho Ying Tsjing, heeft, naar uit Peking wordt gemeld, een telegram gezonden aan gene raal Tsjang Kai Sjck, waarin hij de terug trekking van de Chineesohe troepen mee deelt. Gelijktijdig raadt hij Tsjang Kai Sjck aan, de Japansohe eischen niet betrekking tot het gebied van Tientsin in te willigen. Aan het einde van het telegram vraagt Ho Ying Tsjing ontslag, omdat liij zich me de verantwoordelijk voelt voor de wijze, waarop China thans wordt vernederd. Men zal naar een nieuwen bestuursvorm moeten zoeken, aan bet hoofd waarvan Ja pan gunstig gezinde personen zullen moe ten worden gesteld. Hoe ver de vernedering van China gaat, blijkt nog uit het. \olgende uit Tokio gezon den bericht over een Chineesche verontschuldiging: Naar door het Japansche ministerie van oorlog werd medegedeeld, is daar een for- meele verontschuldiging van den Chinee- schen minister van oorlog ontvangen, waar in deze zijn leedwezen betuigt in verband met het incident van Tientsin, waar, zooals gemeld', door Chineesche leden van een anti-Japansclie organisatie de telegraafpalen van het garnizoensgebouw in brand zijn ge stoken. Van Japansclie zijde wordt het incident Hiermede gesloten beschouwd, Washington ongerust Ondanks de inwilliging van de Japansche eischen door de Chineesche regeering hou den welingelichte kringen rekening met de mogelijkheid eener toespitsing van den toe stand in Noord-China. Twee factoren weerspreken de veronder stelling, dat het conflict reeds zou .zijn bij gelegd. Op de eerste plaats zouden Chinee- zen verklaard hebben, dat zij besloten zijn, de inwilliging van de Japansche eischen passievcn tegenstand te bieden. Op de twee de plaats wijzen neutrale kringen er op, dat betreffende de juiste plannen van Ja pan ten opzichte van Noord-China niets definitiefs bekend is. Het heeft er alle schijn van, dat Japan voornemens is, „met als doel een nauwere samenwerking met Chi na", zich een onomstreden invloed in Noord- China te .verwerven. Uit Washington wordt gemeld, dat Öaar vele kennel's van vraagstukken, welke het Verre Oosten betreffen, van meening zijn, dat sedert drie jaren het oorlogsgevaar tusschen Japan en de Vereen. Staten en sommige Euro- peesche mogendheden nimmer zoo groot is geweest als thans, Japan, aldus verklaart men, heeft zijn eischen doorgedreven. Tsjang Kai Sjek heeft toegegeven, omdat hem, met het oog op de militaire minderheid van China ten opzichte van Japan, niets anders is overgebleven. Vervallen van het Staats, burgerschap De Duitsche „Reichsanzeïger" publiceert een groot aantal denaturalisaties. Het ver mogen van alle betrokkenen, die zic.h allen in het buitenland bevinden, is in beslag ge nomen. De denaturalisaties gelden ook voor de echtgenooten en familieleden der gedena turaliseerden. Daaronder is ook Rudolf I-Iilferding, ge wézen soc.-dem. minister van financiën, verder een aantal in Duitschland bekends schrijvers en journalisten. Het vredesherstel in Zuid-Amerika Bolivia heeft zonder voorbehoud het te Buenos Aires ontworpen vredes- accoord met Paraguay aanvaard. Paraguay maakt bezwaar BUENOS AIRES, 12 Juni. Nadat Bolivia zich reeds in den namiddag tot aanvaarding van de overeenkomst bereid had verklaard, rvHM|P9!H deelde de Paraguaanschc minister van bui- heeft bekend gemaakt, dat de Vereen. Sta- terilandscbe zaken enkele minuten voor het ten president van Liberia hebben me- vastgestelde tijdstip mede, dat hij de over-1 dégedeelC dat Liberia door de regeering üer eenkomst niet kon onderteekenen, aange- j Vereen. Staten erkend wordt. Sedert vijf zien zij geen garanties bevatte en afweek I jarcn, aldus wordt gezegd, is de erkenning van de aanvankelijk vastgestelde richtlij- Steeds weer gestrand op de weigering van nen. Hij moest eerst overleg met zijn regee- Liberia om de slavernij af te schaffen. De ring plegen. nieuwe politiek van den Liberiaanscheii Dit plotselinge incident heeft te Buenos- president komt aan deze Amerikaansche 'Aires groote yerbazing gewekt. I eischen tegemoet. De ontvoering van George Weyerhauser Deel van het geld gevonden Uit' Washington: Het ministerie van justitie maakt bekend, dat op aanwijzing van een der ontvoerders van George Weyer hauser, Waley, ongeveer -90,000 dollar van het losgeld gevonden is. Het geld was op il afstand van vijf mijl van Salt Lake City be graven. Uit bekentenissen van Waley en zijn: vrouw is gebleken, dat zij en hun helper Mahan de ontvoering gedurende jaren tot in de puntjes hadden voorbereid, zonder dat ze nog wisten welk kind ze zouden kie zen voor hun misdaad. Het was er hen om te doen alle tot dusver begane fouten van ontvoerders te vermijden. Zoo waren zij op zettelijk uit Salt Lake City naar Fleming- ton gereisd, om bij het proces tegen Bruno Hauptmann, den van de ontvoering van Lindberghs kind verdachte, aanwezig te zijn. Waley maakte nauwkeurige aantceke- ningen van het proces, teneinde van de door Hauptmann begane fouten goed op do hoogte te-zijn. Blijkbaar heeft evenwel het echtpaar Waley één factor vergeten cn wel deze, dat ook de politie geleerd heeft van vroegere ontvoeringen en dat daardoor de misdaad van „kidnapping" veel minder ze ker dan tevoren leidt tot het doel: ziah op een betrekkelijk eenvoudige manier van veel geld te voorzien. Het politioneele net is ditmaal zelfs heel snel om de bandieten heen getrokken. Hel zoo snel mogelijk inwisselen van het geld van de losprijs, dat tot hun „veilig" systeem scheen te behooren, bracht hen prompt in handen van de speurders, die hun spoor naar Salt Lake City hadden gevolgd. F.u eenmaal ontdekt zijnde hebben zij begrepen, dat ontkennen hen niet meer van de elec- trische stoel zou redden. Rede van den Prins van Wales Een reis van oudstrijders naar Berlijn Uit Londen: De Prins van Wales heeft gisteren een toespraak gehouden tot de oud- strijders van het Britscbe legioen op hun conferentie te Londen. In deze redevoering zeide hij: „De gedachte van 't reizen eener deputatie van het legioen naar Duitschland bevalt mij. Ik heb den indruk, dat er geen passender lichaam of organisatie van man nen is om de vriendschapshand toe te ste ken aan de Duitschers dan de oudstrijders, die met hen gestreden hebben en fiat alles hebben vergeten in den grooten oorlog". De Prins deelde voorts mede, dal hij dit voorstel had besproken met den pre sident van het legioen, generaal majoor Sir Frederick Maurice. Zijn voorstel werd met luid gejuidh begroet. Engelsche bladen in Italië verboden ROME, 12 Juni. De Italiaansche retreerinp heeft gisteravond een verbod uitgevaardigd voor de verspreiding in Italië van vier Engelsche dagbladen, wegens hun critiek en commentaar op de houding der Italiaan sche regeering in het conflict met Abcssy- nië. Het verbod geldt de Daily Herald, de Manchester Guardian; de Sunday Times en de Evening Post. NA DE AARDBEVING IN BELOETSJISTAN. Uit Calcutta: Tot dusverre zijn 20 000 vluchtelingen uit het door ae aardbeving geteisterde gebied per spoor naar andere streken vervoerd. Uit Calcutta: De streek om Quetta wordt dagelijks nog drie tot vier maal opgeschrikt door lichte aardschokken, Deskundigen zijn an meening, dat deze „streek der s 1 a- lende vulkanen", ook al blijven lava- jitbarstingen uit, onbewoonbaar zal blijven, daar de onzekerheid te groot is. Duizenden vluchtelingen trekken per trein weg. Het laat zich aanzien, dat de regee ring een nieuwe nederzetting zal aanleggen, ongeveer S K.M. ten Z.W. van Quetta. LIBERIA ERKEND DOOR DE VEREEN. STATEN. Uit Washington: Staatssecretaris Huil is een der belangrijkste vereisten van een genees middel. Het Aspirin-fablet wordt, in water uiteenge vallen, direct door de maag gespoeld en begint in de darm eerst te werken. Van daar, dat het zo bijzonder goed te verdragen is zon- der de maag te schaden i \rj - en oorsuizingen to veroor- V - zaken. ran 2 labl. tx 10 ets. De Fransche financieele saneering Een plan uit den tijd van PoLncaré PARIJS, 12 Juni Do meestal goed ingelich te schrijver over de Fransche binnenland- sche politiek in de Echo de Paris verklaart te hebben vernomen dat de regeering in verband met de financieele saneering wil teruggrijpen naar een plan, dat nog stamt uit den tijd van Poincaré. Het komt hierop neer, dat de amortisatie der rentebetalingen wordt uitgesteld tot de door de le maatregelen tegen dé speculatie be reikte verbetering van de rentekoersen de uitgifte van een conversieleening mogelijk maakt, welker succes-kansen door speciale voordeelen, die zullen worden toegestaan, als zeker kunnen worden 'beschouwd. UIT LENINGRAD EN MOSKOU GEZET Ruim 50.000 personen Uit Moskou: In de laatste drie weken heeft het commissariaat van binnenland- sche zaken ruim 50.000 personen het verblijf ontzegd te Moskou en te Leningrad. Al deze personen zullen minstens 100 K.M. buiten deze steden worden ondergebracht. Een be perkt verblijf in genoemde beide steden werd toegestaan aan 48 000 personen, opdat doze gelegenheid zouden hebben hun loo- pende zaken te ordenen. Onder de buiten deze steden gewezenen bevinden zich op. ambtenaren, officieren e. d. MARCIA MARSH. Het meisje, dat zich wreekte op John Dillinger. Mareia Marsh, een Engelsch meisje, dat te Chicago dc politie den eersten openbaren vijand nr. 1, John Dillinger heeft aangewe zen toen deze uit een bioscoop kwam, waar op de beruchte gangster onmiddellijk werd doodgeschoten, is uit Amerika, teruggekeerd om in haar geboorteland te gaan wonen. Iiaar verraad van Dillinger was een wraak neming, die zij met ongelooflijketaaiheid heeft voorbereid. Marcia Marsh" was ri.l. ze\en jaar geleden verloofd met een agent der bondspolitie. Deze agent werd doodge schoten toen hij het hoofdkwartier ontdekte van een der beruchtste misdadigers en den hoofdman wilde arresteeren. Een paar we ken later had Marcia zich, in overleg met een Amerikaansch speurder, Cordon Fello- wes, verkleed als jongen, aangesloten bij zoo n misdadigersbende. met het uitsluitend doel haar verloofde te wreken. Toen nu anderhalf jaar geleden de politie de ver gunning kreeg de openbare vijanden neer te schieten, wist zij dat haar dag gekomen was. Maandenlang vertoefde zij in de ben de van Dillinger, van wien zij wist, dat hij het was, die haar verloofde had vermoord en op een goeden dag wist zij te bewerken, dat de politie Dillinger als een dollen hond neerschoot. .Geruimen tijd is Marcia daarna door de politie verborgen gehouden, teneinde haar uit de handen te houden van de wrekende gangsters. Thans is zij, zooals gezegd, in Engeland teruggekeerd. Gemengd Nieuws. Tijdens het hevig onweer sloeg Maandag avond de bliksem in de dubbele woning van den lieer Kern pers te Doetinchem, welke mede wordt bewoond door de weduwe Ben- nink. Beide panden byandden totaal af. Niets kon worden gered. t Te El der ik, gemeente Hummelo en Keppel is de boerderij van den heer Hagen door de bliksem getroffen en totaal afgebrand. De vrouw van den landbouwer is door het hemelvuur aan arm en been licht gewond. Een hevig onweer woedde Maandagavond boven Z.W. Drente. Het hemelvuur sloeg te Pesse, gemeente Ruinen in dc boerderij van den landbouwer S. W'ierema. De geheele boerderij ging in vlammen op. Twee koeien, twee kalveren en vier scha pen kwamen in de vlammen om. VROUW LEVEND VERBRAND Te Ter Holle (gem. Honteni&se) is de 63-jarige wecluwe Peters, die met haar klein kind van één jaar alleen thuis was, op nood lottige wijze om het leven gekomen. Toen zij zich verwarmde aan een stoof- vuur vatten haar kleeren plotseling vlam. De vrouw vluchtte in haar angst naar bui ten, doch in de deuropening struikelde zij en viel voorover. De buren vonden het slachtoffer in de deuropening liggen. Hulp kon echter niet meer baten: de vrouw was inmiddels aan haar brandwonden besweken Het kind vond men gelukkig ongedeerd in de woning. DEEL VAN ZUIVELFABRIEK INGESTORT Op Eersten Pinksterdag, des middags om vier uur, is een gedeelte van dc Stoomrui- velfabriek te Oosterlittens (Fr.) inge stort. Het is niet bekend, waaraan deze in storting moet worden.toegeschreven. Wel licht zijn er door een windhoos scheuren in het gebouw ontstaan, doch dit staat niet vr In he» verwoeste gedeelte was de kaas- m rij gevestigd. Op het oogenblik van de instorting word er in de fabriek gewenkt. F.enipe personen hadden even voor het ge beurde juist de kaasmakerij veria'en. zoodat niemand werd getroffen. De schade be draagt ongeveer .vijf mille Qnweders, hagelslag en windhoozen Men! meldt ons uit Dcit Br iel: Ook hier heeft het vreeselijk gehageld; stee- nen als eieren. Veel glas is er vernield. Vooral op het gors is het bar geweest. Heele ryen plat glas zijn stuk gehageld. Ook de warenhuizen en kassen hebben het zwaar verduren gehad. Gelukkig zyn er hier aardig wat tuinders verzekerd, maar er zijn r ook, waar veel glas vernield is, die niet erzekerd-zijn. Men meldt ons uit Sprang (N.-Br.): Aan het hevig onweder ging een wervelstorm vooraf. In de Oudestraat werd een boom ontworteld, terwijl op het concoursterrein de consumptietent" gédeeltelijk inwaaide. De stukken zeil vlogen als blaadjes papier door de lucht. Ook de kap van de jurytent sloeg er af. Door het onweder werd in vele huizen de distributieradio onklaar. Daar de bliksem, ook op de lichtleiding was gekomen waren j bij velen de lampen stuk. Van den landbouwer J. van B. werd op een stuk weiland aan de Berkhaag een koe dooi den bliksem gedood. In de woning van J. v. O. achter de hoven had de bliksem veel ver splinterd zonder brand te veroorzaken. Tijdens een hevig onweder sloeg de blik sem in de dubbele woning van Kempers le Doetinchem welke mede bewoond wordt door do weduwe Bennink. Beide panden brandden totaal af. Niets kon worden gered. Te El d rik (gemeente Hummelo en Kep pel) is de boerderij van Hagen door den bliksem getroffen en totaal afgebrand. De w van den landbouwer is door het he melvuur aan arm en been licht gewond. Zundert (N.-Br.) heeft een 'hevig ;er gewoed. Uit het Westen kwam een zand- en windhoos aanzetten, die alles omver wierp, wat niet goed vast stond. Tientallen groote zware boomen werden ontworteld, schuren, waarvan één pas gebouwd, werden met den grond gelijk gemaakt. De boomen 'ersperden den weg, zoodat het drukke auto- erkeer NederlandBelgië moest worden ver legd. Gedurende den geheelen nacht is ge meente- en rijkspolitie aan het werk geweest het verkeer te regelen. Het telefoonver keer werd onderbroken, terwijl een deel van Zundert zonder electrisch licht zit. Persoon lijke ongevallen kwamen niet voor. Te Eist (Gld.) en over een groot deel van de Over-Betuwe trok een windhoos, die zeer veel schade aan de fruitboomen heeft toe gebracht. De jonge vruchten lagen als ge zaaid onder de boomen. De windkracht was zeer groot, zoodat veel boomen werden ont worteld en zware kronen werden afgerukt. Een motorrijder werd door een afbrekende tak getroffen en zoodanig verwond, dat hij zich onder geneeskundige behandeling moest stellen. Het net van de radio-centrale werd eveneens zeer zwaar beschadigd. De wind hoos werd later gevolgd door een vry hevig onweer en sterken regenval. GESAUSDE ZWARE PRUIMTABAK Auto- en motor-ongelukken Te Katwijk a. Zee is het Maris jongetje v. d. S op den Slnlsweg door een auto van de Katwijksche Stoomwasscherij overreden. Zwaar gewond is het knaapje opgenomen en naar liuis vervoerd. De toe stand van het slachtoffer is zeer ernstig. Te Hoofddorp had op den Kruisweg hoek Sloterweg een aanrijding plaats tus schen een bestel-auto bestuurd door B. L. uit Amsterdam en een motorrijwiel bestuurd door C. D. uit Haarlem, met als duopassa gier zijn vrouw P. C. Het motorrijwiel sloeg over den kop, waarbij de bestuurder een been brak cn de duopassagier inwen dige kneuzingen bekwam. Op last van Br. Nairn inga zijn beide overgebracht naai" een der ziekenhuizen te Haarlem. Te Zwolle is een auto uit Frankhuis (gem. Zwollerkerspel) tijdens een hevige regenbui op den Willeirrsweg tegen een boom gereden. De auto werd totaal ver nield. Twee der vier inzittenden werden uit de wagen geslingerd. W. D., de bestuur der, liep schaafwonden op„ E. V.-G. bekwam een armbreuk, T. K. werd bloedig aan het hoofd gewond, terwijl J. B., die een hersen schudding: bekwam, naar het ziekenhuis is overgebracht. Tc Venlo is op 'de Markt de 28-jarige schipper L. Schouwstra uit Leeuwarden met zijn rijwiel tegen een auto opgereden. Hij bekwam daarbij een hersenschudding en ernstige verwondingen aan het gelaat. Hij is naar het R.-K. Ziekenhuis overge bracht, zijn toestand is redelijk wel. Te Oldebroek wilde het 16-jarig doch tertje van den heer H. v. d. Vorst uit Kam pen plotseling den straatweg oversteken, toen een personenauto, bestuurd door den heer Bosman uit El burg, passeerde. Hoewel de bestuurder krachtig remde bleek een aanrijding onvermijdelijk. Het meisje werd „geschept" en op het fietspad geslingerd. Het bleek, dat het ongeval nogal meeviel. Het meisje werd door Bosman, wien geen schuld treft, per auto naar Kampen ver voerd. Te Oud-Millïgen bij Garderen (Gld.) had een botsing plaats tusschen een per sonenauto, bestuurd door F. Zweers uit Zaandam en een vrachtauto van Van Eclc uit Amersfoort. Bij deze botsing vloog de personenauto eerst tegen een boom en daar na tegen een bord van de A.N.W.B. aan, waarna de wagen tot stilstand kwam. Z. werd zwaar gewond en bekwam een ernsti ge beenbreuk. Nadat de eerste hulp ver leend was is hij per ziekenauto naar Zaan dam vervoerd. De mede-inzittende van de personenauto, een dame., kwarn met den schrik vrij. De bestuurder van den vracht wagen, die na met een boom in aanraking te zijn geweest, omsloeg, kwam evonals een naast hém zittend 9-jarig meisje ook met den schrik vrij. De beide wagens werden zwaar beschadigd; DRENTSCHE VEENBRAND Op een van de veenplaatsen van het veenschap te Emmererfscheiderveen is een brand uitgebroken die zich ernstig liet aan zien. De brandspuiten van Emmererfschei- derveen, Emmercompascuum en Emmen hebben het vuur met groote kracht aange tast. Een zwaar onweer met hevigen regen heeft de brand gebluscht. Ongeveer 45 stob ben baggerturf zijn verloren gegaan. Om trent de oorzaak tast men in het duister. DOODELIJK ONGELUK OP SCHUTTERS FEEST Te Ravestein heeft op het feest van het Groote Schutters Gilde een ongeluk met doodelijlcen afloop plaats gehad. Een gela den geweer, dat op den grond lag, ging plot seling, door tot nu toe onbekende oorzaak af. De 28-jarige Petera uit Boxmeer werd doodelijk in de hartstreek getroffen. Dokter Sluiters, die op het terrein aanwezig was, verleende de eerste hulp, terwijl het. slacht offer eveneens werd voorzien \an de laatste Heilige Sacramenten der Stervenden. Tij dens hel transport naar het Sint Caniaius Ziekenhuis te Nijmegen is de man overle den. Het schuttössfeest werd met voortgezet. SCHEPEN IN NOODWEER Varende van Kampen naar Lemmer werd schip per P. v. Oven. gedomicilieerd te Amsterdam, op het IJsselmeer overvallen door cen_ onweersbui Zware golven kwamen over het 115 ten metende tjalkschip en sloegen het zeil in korten tijd in flarden. Dadelijk voer de reddingsboot „Hilda", schipper Kolk, van Lemmer uit en bracht he; schip met veel moeite hier aan. Aan boord bevonden zich behalve den schipper, diens vrouw en kinderen. Het schip was niet verzekerd. Tengevolge van een hevigen rukwind i he; Hollar.dsch Diep het motorschip van G. Dub belman uit Lage Zwaluwe, geladen met 2000 takkenbossen gekapseisd en in dc diepte verdwe nen. De schipper en zijn 16-jarigen knecht wisten zich in een roeiboot te redden. Schip en lading waren niet verzekerd. DOOR DEN BLIKSEM GEDOOD Terwijl vier arbeiders uit Dexiekamp, werkzaam bij de werkverschaffing in de buurtschap Brikkelenkamp aldaar, tijdens een onkeer schuilden in een der daar ge plaatste loodsen, sloeg de bliksem in loods. De gehuwde arbeider Mulder werd doodelijk getroffen. De andere drie arbeiders sloegen bewusteloos tegen den grond, doch DOODELIJKE WANDELING Zekere R. uit Amsterdam nam ondanks zijn zwak gestel deel aan de N. S. B.-wandel- tocht op 2en Pinksterdag over 35 K.M. Ver trokken werd uit Amersfoort en ook daar zou mfen a eer terugkomen. Op Laan 1914 kon P. plotseling niet meer verder en was er spoedig zoo slecht aan toe, dat hij naar het St. Elisabeth's ziekenhuis moest worden overgebracht, waar hij ongeveer een uur later aan de gevolgen is overleden. DOODELIJKE AUTO-ONGELUKKEN. Bij het landgoed Warnsborn bij Arnhem is:de 56-jarige mevrouw L. te Arnhem, die uit een boschweg komend den Schelmsóhen weg wilde oversteken, door een auto over reden. Zij werd zoodanig gewond» dat te plaatse overleed. Te Haren (Gr.) is het 12-jarig zoontje van de wed. B. aan den rijksstraatweg al daar van een kabelwagen gevallen, waarop de jongen was geklommen. Het kind werd door den wagen overreden en in zorgwek- kenden toestand naar het R. K. ziekenhuis te Groningen overgebracht HEISTELLING OMGESLAGEN Bij de werken voor de brug over het Hol- landsch Diep bij peiler nr. 5 is een groote Morrisson-hei mach ine ten gevolge van een rukwind los geslagen. Het ijzeren gevaarte stortte met donderend geraas omlaag en verdween in de diepte. De machinist wist zich door in het Hollandsch Diep te sprin gen te redden. De schade, die <V-nzienlijk is, wordt door verzekering gedekt. Weerbericht Stand vanmorgen halftwaalf 761.Ï. Hoogste stand te Biarriüz 768.3. Laagste stand te Stprnoway 743.8. WEERVERWACHTING Matige aanvankelijk tijdelijk nog krach tige Z.W. tot N.W. wind, zwaar bewolkt met. tijdelijke opklaringen, waarschijnlijk een i ge Tegenbuien, weinig verandering ip temperatuur. BUITENLANDSCH WEERBERICHT De kern van 'het depressie systeem bewoog zich N.O. waarts, terwijl ook de gisteren nog over ons land gelegen onweerssecundaire naar het N.O. trok, gevolgd door flinke ba rometerstijgingen. Hierdoor vormde zich over O. Frankrijk en imidden Duitschland een hooge drukgebied, terwijl tengevolge daarvan de luchtdrukgradiënt toenam, zoo dat over het Kanaal cn de Z. Noordzee vrij krachtige winden waaien. Over het geheele Z. gedeelte van het waar nemingsgebied voert de Z.W. wind thans oceanische luchtmassa's aan, zoodat. een sterke afkoeling intrad, vooral over Duitsch land. Slechts in N.-Scandinavië bracht de Z.O. wind nog ecnige temperatuurstijging. De koude-inva] ging met zware onweers regens gepaard (Hamburg had 25, Zlirich 19 en Groningen 18 rnM.). Thans verplaatst zich liet onweerdfront nog verder naar het N.O. naar de randstaten en Finland. Over de Poolzee en Groenland houdt de hooge druk nog stand, terwijl zich ook ver der in het W. nog een hooge drukking uit strekt. Er is bij ons nog geen verandering van beteekenis in den weerstoestand te ver wachten. TEMPERATUURSTAND Stand vanmorgen halftwaalf 14.8 C. VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 13 JUNI Van 's avonds 9.50 uur tot 's morgens 4.1Ö uuï 13 JUNI Zonsopgang 4.30 uur, zonsondergang 9.20 uur (Maan op nam. 6.06 uur, onder v.m. .L57 upr .Waterstanden Rivieren Heden Vorig Rhelnfelden 3,80 3,75 Breisach Kehl Diedesheim Mannheim Lohr Bingen Canb Coblens Trier Keulen Dusseldorf Ruhrort 4.00 0,00 5,72 5,73 1,10 1,01 4,95 5,02 1,46 1,48 2,09 2,13 1.13 1,14 3,26 3,37 0,80 0,00 3,37 3,53 2,81 2,93 2.14 2,25 Wesel Emmerik Lobith Nijmegen St. Andries Arnhem Vreeswijk lw Westervoort Deventer Kampen Eysden Maastricht Grevenbicht Venlo Grave (sluts) St Andries den Vorig 2,13 2,20 3,31 3,40 12,30 12,36 9,85 9,89 4,40 4,44 9,59 9,62 3,80 3,79 0,32 0,20 46,67 46,46 41,45 41,26 28,47 28,33 00,00 00,00 5,87 5,91 0,88 0,80 Hoogwater Ned. Zeehavens liOud® Amstordamschs tjjdï Delfzijl 8,20 20,31 Terschelling 5 35 17,41 Harlingen 6,10 18,35 HellevoetsL 12,la - Willemstad 0,46 1 Brouwersh. 11,30 2 Den Helder 4,— 16,10 Zierikzee IJmuiden 12,27 Wemeldinge 12,24 Hoek v.HolL 11,42Vlissingon 10,43 23,02 Scheveningenll,52 Terneazen 11,13 23,33 Rotterdam 0,53 13,38 Hansweert 11,50 Kunst en Letteren. Mij. voor Nederlandsche Letterkunde Benoeming van nieuwe leden Ter gelegenheid van de jaarvergadering van de Maatschappij voor Nederlandschc Letterkunde, werden de volgende nieuwe leden benoemd: dr. Hans Reutercrone, Zwe den; Erik Rooth, Zweden; Hans van Wer- veke, Gent; Gerard Walschap, België; mevr. M. M. de VriesVogel, Leiden; H. de Vries, Groningen; dr. H. de Vleeschhouwer, Bel gië; S. Vestdijk, Den Haag; dr. M. Valkhof, Amsterdam; dr. C. Tazelaar, Amsterdam; dr. G. H. S. Snijder, Amsterdam; dr. A. Sizoo, Amsterdam; mr. J. J. Schrieke, Lei den; mevr. J. G. van Schaick—Willing, Am» sterdam; mej. dr. C. W. Roldanus, Gronin gen; dr. D. Roggen, België; A. de Ridder (Willem Elschot), België; dr. G.A.V. Poelje, Den I-Iaag; dr. B. W. T. Nuyens, Amster dam; mevr. G. van NesUilkens,, Apeldoorn; mr. J. Linthorst Homan, Vlcdder; dr. W. R, Juynboll, Leiden; O. M. J. I-Iuyben, Ooster hout; mr. T. D. Holleman, Leiden; A. Hal» lema, Ginneken; mej. dr. C G ter Haar, Hengelo; dr. J. Gram, België; dr. F. L, Ganshof, België; J. H. Eekhout, Groningen; M. A. A. Defresne, Amsterdam; dr. O. Dam» sté, Hilversum; dr. L. A. J. Burgersdijk, Middelburg; dr. A. de Buck, Leiden; dr. W. H. Beuken, Helmond; dr. J. W. Berkel- bach van der Sprenkel, Haarlem; dr. IC L. Bellon, Nijmegen; mr. A. J. L, .van Beeck Calkoen, Den Haag. Land- en Tuinbouw. UITVOER VAN AARDAPPELEN Voor de maanden Juni en Juli is de Ned. Groenten- en Fruitcentrale aangewezen ala monopoliehoudster voor den uitvoer van aard appelen. De machtigingen tot uitvoer worden afgegeven door de veilingen. Om den export naar andere landen dan Duitschland mogelijk te maken, zal de heffing op uitgevoerde aardappelen worden terugbe taald, indien worden overgelegd de origineeie veilingsverklaringen, terwijl de door de dou ane afgestempelde machtiging tot uitvoer in het bezit van de Ned. Groenten- en Fruitcen trale moet zijn. Voor als proviand aan zeeschepen geleven- le aardappelen moeten eveneens de origineeie /eilingsverklaringen worden overgelegd, ter wijl als bewijs van uitvoer een duplicaat model „I" wordt geaccepteerd, dat door de douane moet zijn afgeteekend. Door G. TH. ROTMAN 41 Hij 'zetle zich op het bankje néér, 42 Een tweetal lanire slippen was f"0?,', zlén_en zuchtte keer. Het sieraad van Van Stralens jas. Piet keek er naar, en in een wip Bevestigde hij aan elke 6lip Een luchtballon, En praatte met Hilda ongestoord Van opvoedkunde enzoovoort. Piets woede was groot, Hij verveelde zich dood En zocht naar iet6 Wait aleiding bood... Zoo goed hij kon; Ach. wat zoo'n jongen Niet verzon!

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2