BINNENLAND. Gemengd Nieuws. DINSDAG 11 JUN! 1935 EERSTE BLAD PAG 2 BUITENLAND JAPAN EN CHINA De verscherping van den toestand in Noord-China wordt in de Ver. Staten met toenemend misnoegen hekeken en reeds heeft de Amerikaansche regeering Zondag avond order gegeven, dat dertien torpedo jagers nog denzelfden avond naar Tientsin zouden vertrekken. Bovendien is al een flot- Jilje onderzeebooten naar Tientsin op weg. Ook Japan had reeds oorlogsschepen naar Chineesche havens gezonden, ter bescher ming van Japansche onderdanen. Doch het zenden van Amerikaansche schepen houdt daar geen verband mee, zoo wordt in het telegram uit Washington verzekerd, dat ons overigens in het duister laat aangaande de werkelijke bedoelingen,, die de Amerikaan sche regeering heeft. Het ligt evenwel voor de hand, dat het er Amerika om te doen is, indruk te maken op Japan, dat zich inderdaad te veel aan matigt. Na alles was het de laatste jaren al ten (opzichte van China heeft bestaan: de be zetting van Mandsjoerije, de aanval op Shanghai enz., enz., komt het met drei gementen tegen Noord-China, ten zuiden van den Grooten Muur en het zet die be idreigingen kracht bij door zijn leger in Mandsjoekwo te laten oprukken en alle strategische gunt en te bezetten, gereed voor de bezeting van Noord-China, inbegrepen de Steden Peking en Tientsin. Do Japansche eischen draaien weer in hoofdzaak om de anti-Japansche beweging in China, die, naar Japansche opvatting, jnet voldoende worden tegengestaan. Uit Tokio wordt gemeld, dat de Japansche eischen ook betrekking hebben op de in richting van een radio-telegraaf en vlieg verkeer i?n op de opheffing van de verhoo ging van 10 pet. der invoerrechten op Ja pansche goederen. Al moeten deze laatste eischen geschei den worden gehouden van de eigenlijke Noord-Chineesche kwestie, ze moeten toch gelijktijdig worden ingewilligd. Japan heeft de actie dus ook ditmaal weer breed opgevat. De eerste berichten daar over, die den indruk gaven, dat het Japan sche leger hier tegen den zin van de regee ring te Tokio te jverk ging, schijnen nu toch Wel niet. geheel 'juist te zijn geweest. Wel speelt de militaire partij ook nu weer de eerste viool en zijn de politici te Tokio wel genoodzaakt te volgen en mee te doen. Nog Zondag j.l. heeft de militaire attaché Van Japan te Peking, generaal Isogayi, in een persgesprek gezegd, dat de onderhan delingen en verdere stappen voor 'n vriend schappelijke regeling van liet. conflict be- liooren tot de jurisdictie van het Japansche garnizoen in Noord-China, terwijl het zijn itaak is, de regeering te Nanking te verzoe ken haar tweeslachtige politiek ten opzich te van Japan te wijzigen. Hij voegde eraan toe, dat, indien China niet aan de Japansche eischen voldoet, Ja pan den moed zal hebben te handelen vol gens zijn overtuiging, welke in overeen stemming is met het Bestand van Tangku en liet Boksersprotocol. Inmiddels schijnt de Chineesche regeering reeds eieren voor haar geld tehebben ge kozen, en, als reeds zoo dikwijls tevoren, Voor de Japansche pressie te zijn geweken. Volgens telegrammen! uit Peking zou de 'ChineescJhe regeering n.l. besloten hebben, ide Japansche eischen te aanvaarden. Een1 nieuwe oorlogstoestand in het Verre Oosten, die er gevaarlijker zou uitzien naar mate de Ver Staten er thans meer daad werkelijke belangstelling voor aan den dag legt, zou door liet toegeven van China zijn Vermeden. i Zeker is dat echter nog niet. Amerika zou van opvatting kunnen zijn, Bat het tij-d wordt China te steunen in zijn .verzet tegen den indringer, die almaar nieu we eischen stelt en tendoel schijnt te heb ben zich de feitelijke macht in heel China Je verzekeren. Volgens een telegram uit Washington Wordt daar n.l. algemeen aangenomen, dat Ide Amerikaansche regeering Engeland en mogelijkerwijze ook andere groote landen zal consulteeren, ingeval van verscherping van den toestand in Noord-China of indien Chine zelf zich tot de andere mogendheden Rvendt. Het laatste heeft wel iets van een uitnoo- Biging aan China cxm zich op de groote mogendjheden' te beroepen. Met grond mag evenwel veronderstel'1 worden dat de Chineesche regeering, die an zijn verzet tegen Japan zulke teleurstel lende ervaringen met den Volkenbond heeft opgedaan, zich nog wel eens zal bedenken alvorens het zich nog eens tot het .Westen wendt, ARRESTATIES IN SOVJET-RUSLAND Hoog functionaris uit de partij gestooten en verbannen J Een der voornaamste sovjet-leiders in den Kaukasus, Jenoekidze, is wegens steun aan He oppositie en het leiden van een ver kwistend leven met de hemambtelijk ter beschikking staande gelden uit de commu- mistisefhe partij gestooten. Met vijftien van zijn medewerkers is hij gearresteerd en zal Baij zich te Moskou hebben te verantwoor den. Nader wordt gemeld, dat Jenoekidze reeds jnaar Siberië is verbannen en zulks vooi' on- bepaalden tijd. De positie van den verbannen functionna- !ris was president van het executieve co-' mité van Kaukasië en hij was voormalig secretaris-generaal van het executieve co mité der Sovjet-Unie. Samenzwering tegen Stalln? I Uit Warschau wordt gemeld, dat Jenoe kidze en de zijnen samenzweerden tegen hot leven van Stalin. Onder de gearresteerde medewerkers van 'Jenoekidze zijn Ordjonikidze, commissaris voor de zware industrie en Elyave, .vooraan staand lid der Gepeoe. De toekomst van de N.R.A. De Senaat moet vóór Zondag beslissen. Uit Washington: Zaterdag werd de resolutie tot verlenging van de Re covery Act tot 1 April 1936, welke door jhet Huis van Afgevaardigden werd aangenomen, bij den Senaat inge diend. De Senaat moet voor 16 Juni té middernacht dezer resolutie aan nemen, om te voorkomen, dat de ge- heele organisatie van de N. R. A. mis- looptj MUSSOLINI TEGEN ENGELAND „De schoolmeester van Europa" Italië zal geen oppositie dulden Mussolini heeft Zaterdag te Cagliani in Sardinië tot de troepen, die gereed stonden om naar Eritrea te worden ingescheept, een rede gehouden, waarin hij o.a. gezegd heeft: „Wij alleen en niemand andei's hebben te beslissen of wij de uitzending van nog meer troepen naar Afrika noodig achten of niet. Op onze mobilisatiemaatregellen is vooral critiek gekomen van een zijde, die zich al meer als de schoolmeester van Euro pa heeft opgeworpen, maar die zich toen zij zelf een groot wereldrijk heeft gesticht nooit of te nimmer aan het vertoog van wien dan ook heeft gestoord en het boven dien steeds bijzonder kwalijk heeft genomen als iemand er zich mee waagde te) be moeien. Zoo is het gegaan in Indië, in Zuid- Afrika'en overal elders, maar nu het ons past maatregelen te nemen, die. wij in het belang van ons land noodzakelijk achten zullen wij evenmin eenigc oppositie dulden van welken kant dan ook. Als het Italiaansche volk en de Italiaan- sche soldaat weten, dat do eer en waardig heid van den faseistischen slaat aangetast zouden kunnen worden, dan zullen zij als een man op de bres staan voor de verdedi ging van de belangen des vaderlands. Leve Italië, leve de Koning!" In Verhand met de toenemende anti-En- gelsche stemming te Rome is de politiebe waking voor de Engelsche ambassade ver drievoudigd. De Italiaansche bladen gaan voort scher pe artikelen tegen Engelands bemoeizucht in verhand met het Abcssynisch conflict te schrijven. De Tribuna haalt met vette letters over de geheel© paginabreedte uitingen van Mus solini aan als deze: „Wij hebben oude en nieuwe posten: te verrekenen en wij zullen ze verreke nen". „Letterlijk zullen we hen navol gen, die ons thahs de les komen la* zen". De bladen toonen zich vooral gebelgd over de in het Lagerhuis gehouden debatten over de Abessynische kwestie. Nederlaag voor de Grieksche royalisten Binnenkort echter een volksstemming Uit Athene: Volgens de tot dusver be kende resultaten van de Zondag in Grie kenland gehouden verkiezingen van leden der Nationale Vergadering in verband met een herziening der grondwet hebben de royalisten een ernstige nederlaag geleden. Er ontbreken nog uitslagen uit kleinere steden en dorpen van het platteland. De uit slagen in Athene en andere groote steden wijzen er echter op, dat .vele kiezers zijn thuisgebleven. Daar de Republikeinsóhe partijen niet aan de verkiezing deelnemen, ging de strijd uit sluitend tusschen de Volkspartij, die de re geering vertegenwoordigt, aangevoerd door den minister-president Tsaldaris en gene raal Kondylis, den minister van oorlog aan den eenen.kant en de Royalistische Unie onder leiding van Metaxas. Hoewel de volledige uitslagen nog niet bekend zijn venvacht men, dat de regeering over ongeveer 270 van de 300 zetels in het nieuwe parlement zal beschikken. De Republikeinen, onder wie de aanhangers van den vroegeren pre mier Venizelos, die deze verkiezing boycotten, verklaren evenwel, dat de uitslag dezer verkiezingen van geen beteekenis is, hetgeen moet blijken: uit de vele thuisblijvers. In verband met den uitslag der ver kiezingen verwacht men, dat de re geering binnen veertig dagen een ple bisciet zal uitschrijven om het Griek sche volk te doen beslissen over het al of niet herstellen van de monarchie. De verkiezingen' zijn over het algemeen rustig verloopen; ernstige incidenten heb ben zich niet vi 150 Fransche doctoren vergiftigd Te Amiëns zijn 150 Fransche 'doctoren (gc- neesheeren) ziek geworden na een diner. Men vreest, dat er kwaadwilligheid ach ter zit, met de bedoeling de reputatie van den betrokken kolc te vernietigen. Het is echter ook zeer goed mogelijk, dat vleesc.hvergitiging in het spel is. Nieuwe aardbeving op Formosa Talrijke dooden en gewonden. Uit Tokio: Het eiland Formosa is weder om door een ernstige aardbeving geteisterd. Volgens de tot dusverre ontvangen berich ten zijn in de provincie Deichoe vele dor pen door deze ramp getroffen. Naar verluidt zijn in totaal ongeveer 600 huizen verwoest en talrijke bewoners oro het leven gekomen. Ook het aantal gewon den is aanzienlijk. De ontvoerders van George Weyerhauscr gevat Toen zij een bankbiljet wisselden. Uit Washington: De federale politie beeft Maandag Waley en zijn vrouw, die verdacht worden van de ontvoe ring van den 9-jarigen George Weyer» hauser, gearesteerd, Beiden hebben bekend. Zij hebben verdere verklaard, dat een der de persoon, William Mahan, die uit de ge vangenis ontsnapt is, ook bij de ontvoering betrokken is. De politie tracht thans ook dezen man in haar acht te krijgen. Gis termorgen wist hij aan de politie te ont snappen, met achterlating van een auto, waarin een bedrag van meer dan 15.000 dol lar werd gevonden, dat afkomstig is van de als losgeld betaalde som. Uit Salt Lake City wordt gemeld, dat te gen de ontvoerders de doodstraf zal worden geëischt. Waley en zijn vrouw werden ge arresteerd toen zij een bankbiljet tracht ten te wisselen, dat deel uitmaakte van het losgeld. Het proces tegen de ontvoerders Mahan is in tusschen „verheven" tot staats vijand nummer één zal waarschijnlijk in September te Tacoma plaats hebben. DUITSCHLANDS VLOOT- EISCHEN Instemming van Engeland in beginsel met 35 pet. 'der, Britsche tonnage „Ofschoon het besprokene uiterst ge heim wordt gehouden, hebben we re den om te gelooven, dat de Duitsohe eisch in zake 35 pet. der Britsche ton nage in beginsel is aanvaard door de Engelsche onderhandelaars. Hierover schijnt Vrijdagavond overeenstemming te zijn bereikt. Dit accoord is echter afhankelijk gesteld van verschillende factoren, voortvloeiend uit het kader der huidige besprekingen en bindt de Britsche regeering in geen enkel opzicht. De uiteindelijke goedkeuring der Britsche regeering hangt af van die der andere mo gendheden en men kan verwachten dat de onderhandelingen van langen duur zullen zijn". Uit Berlijn: De Duitsche Vlootdelegatie onder leiding van Von Ribbentrop is Zon dagmiddag in München aangekomen. De leider, Von Ribbentrop, heeft aan Hitier verslag uitgebracht over het verloop der be sprekingen te Londen. In den loop dezer week keert de delegatie naar Londen terug. ACCOORD IN HET CHACO- CONFLICT De mobilisatie, neutrale zóne, arbitrage Tusschen Bolivia en Paraguay ls, dank zij de bemiddeling der Zuid-Ame- rikaansche Staten, een accoord tot stand gekomen. zóne en verrj ere regeling door arbitrage over het eigenlijke geschil, dat desnoods aan het Haagsche Hof zal worden voorgelegd. Het accoord zal van kracht worden als het door de beide parlementen zal zijn ge ratificeerd. VLIEGTUIG VOOR 56 PASSAGIERS En met groote snelheid In Engeland wordt op het oogenblile ge bouwd aan een groot vliegtuig, dat in zijn soort het snelste der wereld wordt. Het wordt een 3200 P.K. viermotorige eendekker met een kruissnelheid van 1G0 mijl per uur en een topsnelheid van drie mijl per. minuut, volgens voorzichtige berekening. Het zal ruimte bieden aan 56 passagiers en hun 'bagaga of 3.5 ton passagiers en vracht of een kwart millioen brieven en postpaket- teh. Het zal waarschijnlijk het. eerste Van een aantal van dergelijke vliegtuigen zijn voor de 20.000 mijlsroute van de Impe rial Airways naar Australië. Het nieuwe Vliegtuig wordt ge bouwd met het oog op de tegen 1937 verwachte ontwikkeling van liet luchtverkeer. Volgens het Vastgestel de plan zal de luchtmail uit Indië dan in twee dagen in Londen kun nen zijn, van Kaapstad in vier da-f gen en van Australië in zeven dagpa.- De geraamde snelheid van drie mijl per minuut wordt aan den lagen kant geacht. In vooraanstaande luchtvaartkringen werd verklaard, dat de kruissnelheid ^elfs de 200 mijl per uur zal naderen. aanslag op een roemeensch oud-mimister Uit Boekarest: Het blad „Dimineatza" meldt, dat de oud-minister van financiën, Michel Popovici, in zijn villa te Brasov ernstig gewond is door Dr Etienne Popovici, zijn broer, die een revolverschot op hem loste, dat in de hartstreek trof. De toestand van den oud-minister is hopeloos. Na den aanslag bar ricadeerde Dr Etienne Popovici zich in zijn villa, doch hij schoot zich later in de borst. De „Gorriera della Serra" meldt, dat Za terdag een aanslag is beproefd op den trein waarmede de keizer van Abessynië reisde. Een bende zou getracht hebben nabij Afden den trein te doen verongelukken. Door het gezantschap van Abessynië te Parijs wordt dit bericht echter tegengesproken Kort Nieuws De „Normandie" heeft op de terugreis New-York Havre den eersten dag een ge middelde uursnelheid van 30.91 knoopen bereikt. Het record van de „Bremen" in Oostelijkp richting is 29.09. Den tweeden dag voer de „Normandie" 30,171 knoopen gemiddeld. Goeritig is Zaterdag te München terug gekeerd. Uit Weenen: Op een ortbewaakten over weg is een personenauto gegrepen door den sneltrein Linz—Graz. Alle inzittenden, vier personen, werden gedood. Donderdag wordt te Parijs een minis terraad gehouden onder voorzitterschap van dan President der Republiek. Wijziging der Ongevallenwet De minister van Sociale Zaken heeft, in verband met een in het verslag inzake goed keuring van orLwerp-verdragen van Genéve te kennen gegeven wensch, aan de Tweede Kamer medegedeeld, dat hij gaarne een spoe dige indiening zal bevorderen van de wets ontwerpen tot wijziging der ongevallenwetten welke noodig zijn ter aanpassing van die wet ten aan het ontwerp-verdrag betreffende ge deeltelijke herziening van het verdrag nopens schadeloosstelling voor beroepsziekten. Prinses Juliana hersteld Prinses Juliana heeft zich Zondag voor het eerst sedert haar ziekte weer naar buiten begeven, en te Apeldoorn niet H. M. de Koningin en de Prinses von Erbacli, die als gast ten paleize Het Loo vertoeft, de godsdienstoefe ning in de kerk der Evang. Luth. Ge meente bijgewoond, De Juno vrijgegeven De officier van justitie van het ge rechtshof van Taihokoe heeft als eisch in de zaak van den in beslag genomen olietanker Juno een boete voor den kapitein van 2000 yen uitgesproken. Hij was van meening, dat er geen noodzakelijkheid had bestaan, het schip in beslag te doen nemen. In Jagere instantie te Takao was op 27 April een vonnis in deze zaak uit gesproken, waarbij het schip verbeurd werd verklaard, terwijl de kapitein eveneens werd beboet, Nieuwe „neutrale" kiezers Daar hadden wij ze niet verwacht Men schrijft ons uit Moercapelle: Nu de gemeenteraadsverkiezing in zicht is begint de daarmede gepaard gaande pro paganda eveneens. Eenige tijd voor het in dienen van de Candidatenlijsten werd hier een vergadering gehouden, waarin als spre ker optrad de heer Br. van Dijk, Wethouder van Schiedam, en zooals bekend sociaal- Democraat. De vergadering welke onder lei ding stond van de heer Jac. do Knegt, had ten doel oprichting van een afd. S. D. A. P. Rekening houdend met de mentaliteit van de bevolking alhier, werd echter besloten een lijst in te dienen onder de naam Neu trale Arbeiders-Partij, met als lijstaanvoer der, Jac. de Knegt, die tevens secretaris is van de Bestuurdersbond (onder afd. van het N. V. V.). Onder de schoon klinkende woor den.- „Arbeiders, wij willen slechts het alge meen belang", tracht men verkapt een zetel voor de S. D. A. P. te veroveren. Chi'; Arbeiders laat u niet misleiden, de heeren Zegwaard en Brouwer als wethou ders, hebben steeds alle belangen zoowel van u als van anderen naar vermogen behartigd, en hebben steeds getoond zich ten volle be wust te zijn van de moeilijkheden, waarin vele arbeiders verkeeren. Laten de arbeiders op 19 Juni bewijzen, dat zij niet gediend zijn van de struisvogelpolitiek van den heer de Knegt. Chr. Nat. Werkmansbond Een buitengewone bondsvergadering De Chr. Nat. Werkmansbond zal een bui tengewone algemeene vergadering houden op Vrijdag 21 Juni a.s. te Utrecht, uitslui tend ter bespreking van de belangen van het fonds U.B.O. 's Middags zal het hoofd bestuur met. de afgevaardigden der Prov. af- deelingen bijeenkomen. De algemeene vergadering De jaariijksche algemeene vergadering van den Chr. Nat. Werkmansbond zal 13 en 14 Aug. a.s. te Utrecht worden gehouden. Een nieuwe propagandist De heer A. Broen te Enschede heeft tegen 1 Mei 1936 ontslag genomen als propagan dist van den bond. Audiënties van Minister Gelissen De minister van Economische Zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat hij, behoudens tegenbericht, eiken Donder dag, te beginnen met 20 Juni*1935, des na middags te 2 uur, aan het hoofdgebouw van het Departement Bezuidenhoutschewcg te 's Hage degenen, die hem over zaken, voormeld departement betreffende wen- schen te spreken, zal ontvangen met dien verstande, dat in het algemeen persoonlijke bezoeken van sollicitanten naar tot zijn de partement behoorende Rijksbetrekkingen slechts kunnen worden afgewacht, voor zoo ver sollicitanten daartoe zijn opgeroepen en dat derhalve ter ondersteuning van sollici taties geen gebruik behoort te worden ge maakt van vorenbedoelde audiënties. Economisch-Technol^jgisch Instituut in N. Holland Gedeputeerde Staten van Noord Holland stellen aan de Prov. Staten voor hen te machtiging over te gaan tot instelling van een economisch technologischen dienst en daarvoor een bedrag van f 10.000 te bestem men. steun voor oestervisschers De werkloo6heidsteunregeling voor de oes- tervisschers, welke als werkobject kent het schoonmaken van oesterperceelen, is tot 1 Juli verlengd. boottrein „J. Pzn. coen" De trein, in aansluiting op het op 14 Juni a.s. van Genua vertrekkend s.s. J. Pzn. Coen, zal Donderdagmorgen 13 Juni om 9.45 van Den Haag S.S. vertrekken. Vertrek van Utrecht C.S. om 10.48 uur, van Arnhem om 11.39 uur, van Nijmegen 12.07 uur. Vertrek van de aansluitende trein naar Utrecht van Amsterdam C.S. te 9.22 uur, van Amsterdam W.P. te 9.3JDe aansluitende trein van Rot- terdarrv-Maas vertrekt om 9.10. Aankomst te Genua Vrijdagmorgen a.s. te 7.31 uur. ged. staten van friesland Overeenstemming over de samenstelling Naar de „Amsterdammer" verneemt, is door de desbetreffende Statenclubs in Fries land overeenstemming verkregen inzake de samenstelling van het ni f.we college van Ged Staten. Dit zal straks gevormd worden door 2 A.R.; 1 C.H.: 1 R.K.; 1 V.D.; 1 S.D.A.R De zetel voorheen ingenomen door het af getreden S.D.A.P.-lid, den heer De Jong, zal dus voortaan bezet worden door een V.D. DIACONESSENHUIS TE ARNHEM Naar wij vernemen heeft H.M. de Koningin het Beschermvrouwschap aanvaard van het Diaconessenhuis te Arnhem. ONDERSCHEIDING GEWELDIGE BOERDERIJ- BRANDEN Schayk. Nieuwaal en Waalwijk geteisterd Vijtien boerderijen, een maalderij .en een winkel in de asch gelegd. Zes boerderijen te Nieuwaal in vlammen. Zaterdagmiddag brak een geweldige brand uit te Nieuwaal in de gemeente Gameren. Het vuur, dat in de boerderij .van Van. Steenbergen uitbrak, sloeg door den feilen wind over op drie be lendende boerderijen, De plaatselijke handspuit kon niet veel uitlichten en de brand breidde zich nog steeds uit. De burgemeester verzocht daar om hulp van de Sandweer uit Zuilidhem, die weldra meet een motorspuit versaheen. Toen de vlammen nog meer woningen be dreigden, vroeg hij op hulj van de brand weer te Zaltbommel, dei in 20 minuten on der leiding van den burgemeester met haar nieuwe groote motorspuit ter plaatse was. Met zes slangen werd toen een massa wiater in de vuurzee geworpen en na een uur was men het vuur meester. Zes woningen, die niet eens zoo heel dicht bij elkaar stonden, zijn totaal verwoest. De plaatselijke brandweer was nog laat bezig niet de nablussching. Een Zaltbom- melsche brandweerman werd bij het verleg gen van een slang door een straal van de motorspuit omver gespoten en werd daar door ernstig aan het gezicht gewond. Hij moest zich oiider dokters behandeling stel len. Alles is laag of niet verzekerd, Op Tweeden Pinksterdag, des middags omstreeks vier uur, brak brand uit in de boerderij van den landbouwer Gutters in de Heibroek te Berghem. Het vuur greep zeer snel om zich heen en daar geen brandweer kwam opdagen, werd de geheele boerderij een prooi der vlammen, alsmede de geheele inboedel en de landibouwinventaris. Tevens kwamen eenige koeien, een paar varkens en een groot aantal kippen in de vlammen om. De oorzaak van den brand is tot nog toe onbekend. De schade wordt door verzeke ring gedekt. Drie woningen te Waalwijk ver nietigd Gisteravond te half acht brak tij dens een hevigen storm door onbeken de oorzaak brand uit in de woning van de weduwe Verhoeven, gelegen aan het Lage Eind te Waalwijk. Door den kraohtigen wind sloeg het vuur spoedig over naar de naast liggende (wo ning van de families Leytens en Kramer, eigenom van Ben heer T. Tul lens. De brandweer ikon niet verhinderen, dat de drie perceelen geheel uitbrandden. De woningen van L. en V., evenals de inboedels waren verzekerd, die van Kr. niet. Te Gei'sloot bij Heerenveen is tijdens het hevige onweer, dat gisteravond) woedde, de groote boerderij, bewoond door Frank Koopmans, door den bliksem getroffen en tot den grond toe afgebrand. Het vee was in de weide. Uit de boerderij kon vrijwel niets worden gered. De boerderij was verzekerd. Zaterdagmiddag is het dorp Schaik (N. Br.) geteisterd door een zwaren brand, die in eenige uren tijds zes boerderijen met twee bij behoorende groote land'bouwschuren, benevens een maalderij en een winkelhuis geheel in do asch heeft gelogd. In het midden van het dorp, in een dicht bebouwde wijk aan den provincialen weg, ontdek ten Zaterdagmiddag eenige dorpsbe woners, dat het rieten dak van de voor raadschuur van den landbouwer van der Linden aan <le Sohayksche straat in brand stond. Er bleek nauwelijks tijd om het Veo te redden. Twaalf varkens en geheele pluim vee-stapels kwamen in de vlammen om. Kort daarna sloegen door den wind de vlammen over naar de hofstede van den landbouwer van Zuilen. In allerijl slaagde men er hier nog in eenig huisraad te red den, doch verder brandde alles uit. Op dit moment veranderde de wind van richting en dit had tot gevolg, dat de vlam men oversloegen naar verschillende boer derijen, die aan de overzijde van den weg waren gelegen, hetgeen een ware paniek stemming in deze buurtschap deed ont staan. Een vreeselijke toestand. Overal hadden de bewoners op dc rieten daken van hun boerderijen post gevat om te trachten met snelbluschtoestellen het vlamvatten van de licht brandbare dakbe dekking te voorkomen. Dit mocht hun even wel niet gelukken. Spoedig stonden de boer derijen van de landbouwers Loskens, de weduwe Wijnakker, M. Wijnakker en van de familie Loeffen in lichte laaie. De be woners der aangetaste perceelen, die vol komen door het vuur waren verrast, ren den heen en weer en sleepten allerlei huis raad naar buiten De geheele weg was met meubelstukken bezaaid en het verkeer ter plaatse was 'dientengevolge volkomen ge stremd. De dorpsbrandweer stond met haar hand spuit machteloos tegenover deze geweldige vuurzee. De Ossche brandweer temt het Toen de brandweer uit Oss °P de plaats des onheils aankwam, stonden er niet min der dan zes huizen in lichte laaie Met be hulp van water uit de zuivelfabriek was men het vuur spoedig meester Om half tien was het gevaar geweken en kon de brand weer weder naar Oss terug keeren. De schade, wpJke nog niet te schatten valt, wordt gï'ootendeels door verzekering gedekt. Eat berooide dorp De bewoners zochten tusschen do rookende puinhoopen naai voorwerpen, die men niet tijdig meer had kunnen redden. In eenige boerderijen was men bezig met afmaken an vee, dat levensgevaarlijke brandwon den. had opgeloopen. Overal zijn de inboe- Weerbericht Het dunne pültjo geeft den vorlgen otand Hoogste stand te Janmayen 767.3. Laagste stand te Malinhead 743.3. Stand vanmorgen halftwaalf 754.6. WEERVERWACHTINQ Matige, tijdelijk wellicht krachtige Z.W, tot W. wind, zwaar bewolkt tot betrokken met tijdelijke opklaringen, waarschijnlijk nog regen met kans op onweer, koeler. STORMWAARSCHUWINGSDIENST Dc depressiekern welke Zaterdag voor de kust van Z. Noorweg was gelegen, is N.O.- waarts afgetrokken. Zij werd gevolgd door flinke drukstijgingen, waardoor zich een: hooge drukgebied ontwikkelde, dat ons het mooie Pinksterweer bracht. Een nieuwe depressie naderde in het w., zij veroorzaakte eerste Pinksterdag reeds onweerregens in Z.-Engeland en N.W. Frank rijk, terwijl er in ons land vooral in de af- geloopen nacht zware neerslag viel (Gronin gen 22, De Bilt 20 en Den Helder 15 mM.). Deze depressie wordt in het Z.W. weer ge volgd flinke barometerstij, gingen, terwijl ook op de oceaan in het W, de luchtdruk stijgende schijnt. Over de Britsche eilanden, onze omgeving en W. Frankrijk is het weer koel en regen achtig. Over Duitschland, O. Frankrijk en Zwitserland is het nog vrij warm weer, doch zal heden afkoeling brengen. In N. Scandi navië waar zich tijdelijk een hóóg© druk ontwikkelde, is het nog vrij koud. Vrij krachtige winden waaien in de om geving van het Kanaal. Zij zullen in dc ko mende 24 uur ten onzent verdere aifkoeling breien, terwij] de regen- en onweerskansen: nog vrij groot blijven, TEMPERATUURSTAND Stand vanmorgen halftwaalf 17.8 C. 12 JUNI Zonsopgang '4.40 uur, zonsondergang 9.20 uu? Maan op nam. 4.50 uur, onder voorm. 1.40 uur VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 12 JUNI Van 's avonds 9.50 uur tot 's morgens '4.10 uur Waterstanden Rivieren Heden Vorïg Rheinfelden 3,75 3,79 Breisach 3,98 3,2-2 Kehi 0.00 4,18 Maxau 5.73 6.07 Diedeshelm Mannheim Lohr Mains Bin gen Wesel Emmerik Lobith Nijmegen 5,02 5,23 1,48 1,83 2,13 2,25 3,40 3,38 12,36 12,63 9,89 9,85 4,44 .4,37 9,62 9,59 Caub Ems Coblens Trier Keulen Dusseldorf Ruhrort 3,58 3,63 1*14 1,19 Sj37 3,53 0,00 1,24 Vreeswijk lw 0,00 0,00 Westervoort 10,27 10,22 Deventer 3,79 3,73 Kampen 0,20 0,32 Eysden 46,46 00,00 Maastricht 41,25 41,65 Grevenbicht 28,33 28,39 VenJo 00,00 00,00 Grave fsluis) 5,91 5,60 19 St. Andries 0,80 0,85 Hoogwater Ned. Zeehavens [(Oude Amsterdamsche tUd), Delfzijl Terschelling Harlingen 5,05 17.B0 Den Helder 2,55 15,00 IJmuiden 11,31 23,57 Hoekv. Holl. 10,43 23,17 Scheveningenl0,53 13,27 Rotterdam 12,44 Willemstad Brouwersh. Zierikzee Wemeidinge 11,21 - 12,19 - 10,33 2 10,58 11,21 S Vlissingen 9,51 22,1 dels, de landbouwwerktuigen, groote par tijen hooi en stroo verloren gegaan. De win ter-in ventaris van Wijnakker en de geheele installatie van de maalderij, waaronder aanzienlijke voorraden graan zijn eveneens door het vuur vernield. De vele personen, die 'door den brand dakloos zijn geworden, zijn bij familieleden en kennissen ondergebracht. De oorzaak wordt toegeschreven aan het vallen van, vonken uit een dorschmachine. De nablus sching nam nog een groot gedeelte van den nacht in beslag. Windhoos bij Dieren Een zwembad opgenomen Tijdens een hevig onweer dat Maandagavond boven ons land woedde is het IJsselzwembad, gelegen aan den IJsscl te Spankeren bij Dieren, vrijwel geheel weggeslagen. Te omstreeks half acht zag de badmeester van de inrichting het onweer naderen. Hij ver» moedde, dat het wel eens zeer zwaar weer zou - kunnen worden en achtte het veiliger, de inrich ting welke om dezen tijd van het jaar gewoon lijk eerst omstreeks negen uur voor het publiek wordt gesloten voor dezen keer iets eerder te sluiten. Weldra bleek hoe juist het inzicht van den badmeester was geweest. Een hevig onweer, gepaard gaande met zeer sterken wind barstte weldra boven de omgeviog los. Te ongeveer acht uur bereikte de wind zulk een kracht dat hij het geheel van hout opgetrok ken zwembad heeft weggeslagen. Alleen het hokje van den badmeester is blijven staan, Zoo krachtig was de winu dat de vrij zware bladen zink, waarmee de kleedkamers zijn afge dekt door de wind een aantal meters zijn meege nomen alvorens deze op het omringende weiland terecht kwamen. De overblijfselen van de kleed kamers zijn gedeeltelijk in de IJssel en gedeelte lijk op het weiland terecht gekomen. Ook de houten ombouw van de W.C is weg» De potten zelf zijn blijven staan. De fundamenten van het zwembad zijn even eens in tact gebleven. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2