JMcnwrc £riiisdjr (ftmnuit Paniek en tragiek op Pinksteren Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden sn Omstreken Ontzettend noodweer boven Westland en Voorne abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevesligd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/» ct. Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 No. 5497 DINSDAG 11 JUNI 1935 15e Jaargang Stobertentiepripen: Van I tot 5 regels •-•••••« I.17'/> Elke regel meer 0.227» Ingezonden Mededeel ingen van 1—5 regels .TTT 2.30 Elke regel meer045 Handelsadvertentiên per regel 0.17'/» Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 'I bureau V. wordt berekend 0.10 RAADSVERKIEZINGEN EN KOOPKRACHT Minder nog dan bij de Provinciale stem bus geeft het pas, om bij de raadsverkiezin gen, welke reeds op gang zijn, over de alge- jneene politiek te spreken. Toch gebeurt het meer dan ooit en dan niet over die vraag stukken, waarbij de gemeente meer speciaal betrokken is, maar vooral over welvaarts plannen, devaluatie en verhooging der koop kracht. Dit bewijst groote armoede aan kennis ■van werkelijke gemeente-politiek, doch het verplicht ons niettemin om ter weerlegging van. onjuistheden zoo nu en dan van ant woord te dienen. Tpn aanzien van de leuze „verhooging der koopkracht", wenschen we zulks ditmaal, te doen met een citaat uit een geschrift van de Dr. Kuyper Stichting, waarin we lezen: „Die maatregel is toegepast in de Vereen. Staten van Amerika. Daar heeft men de arbeidsloonen, ondanks de crisis vei'hoogd en de werktijd verkort. En het gevolg? Amerika telt thans ongeveer 11 millioen •werkloozen, dat is 80 per 1000 inwoners; ter wijl in ons land het getal werkloozen (na aftrek van de bij van Rijkswege gesubsidi eerde werkverschaffing tewerkgestelden) niet hooger is dan 312.465, dat is 39 per 1000 inwoners. Verhooging van de koopkracht is voor ons land een waandenkbeeld. Want ze maakt onze producten duur. Wij kunnen do koopkracht van het buitenland niet verhoogen. En op de koopkracht van het buitenland zijn onze landbouw en in dustrie voor hun producten aangewezen. Nog een ander middel beveelt de S.D.A.P. aan, nl. constructieve crisispolitiek. Wat beteekent dat? Wel het volgende. De S.D.A.P. heeft weer, gelijk gewoonlijk, het buitenland nageaapt en een z.g. plan .van de arbeid gemaakt, evenals zij vroeger opstelde een socialisatieplan, een medezeg- genschapsplan en andere dergelijke plannen die op niets uitliepen. Die plannenmakerij is een bewijs van geestelijke armoede. De S.D.A.P. biedt stee- nen voor brood. In Rusland zijn millioenen verhongerd ondanks alle mooie plannen. Het plan der S.D.A.P. is een nabootsing van liet plan der Belgische S.D.A.P. En de ontwerper van het Belgische plan, Dr. Hendrik de Man, gaf rondweg te kennen: „Het plan is niets, de actie voor het plan alles." Ons volk heeft geen behoefte aan een plan. Het heeft noodig arbeid. Doch dat versohaft de S.D.A.P. niet. Daartoe moeten de bronnen van welvaart worden in stand gehouden en versterkt. Dat is het doel van de politiek der Regee ring." BINNENLAND. Radiorede Minister Slotemaker Over de „zomerpostzegels" De Minister van Sociale Zaken, prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine, zal op Woens dag 12 Juni 's avonds 7.15—7.30 uur voor de radio spreken ter inleiding van de z.g. zomerpostzegels, welke deze maand verkrijg baar zullen worden gesteld. De inleiding van den Minister zal door de omroepzenders Hilversum en Huizen wor den uitgezonden. De gemeenten rond Kampen Naar samenvoeging Onlangs deelden we mede, dat de gemeen te Kampen een verzoek tot annexatie van de gemeente IJsselmuiden had aanhangig gemaakt. Ged. Staten van Overijssel hebben echter aan de gemeentebesturen der vijf om Kampen gelegen gemeenten, n.l. IJsselmui den, Grafhorst, Wilsum, Kamperveen en Zalk, medegedeeld, dat het in hun voorne men ligt te bevorderen, dat deze vijf ge meenten tot één worden vereenigd. Voor da Ged. Staten deze beslissing na men, is met de in aanmerking komende ge meentebesturen overleg gepleegd en de raden van alle vijf gemeenten hebben zich voor samenvoeging verklaard. Ged. Staten hebben verzocht, dat de vijf gemeenten vóór 15 Juli a.s. haar definitieve beslissing zul len hebben genomen, zoodat de dubbele ge meenteraden voor dien tijd in .vergadering moeten zijn bijeengekomen. Gemeenteraadsverkiezing De Lier Uitgebracht 1193 geldige stemmen (1012). Op A.R. 425 (378), C.H. 328 (339), R.K. 134 (118), V.B. 143 (140), Chr. Arb. Party 116 0—S.D.A.P. 47 (37). Gekozen zijn 3 A.R. (3), 2 C.H. (2), 1 R.K. '(1), 1 V.B. (1). Waalre De verschillende standen onder de R.K. kiezers hadden ieder een afzonderlijke lyst ingediend. Gekozen werden zes werknemers, twee landbouwers en twee middenstanders. Met behulp van de S.D.A.P. werd een candi- daat der Prot. lijst gekozen. Dit is de eerste maal, dat een niet-kaliholiek in den raad komt. Negen van de 11 raadsleden zyn nieuw gekozenen, Het verkeer en het weer. België door Hollanders ingenomen, Brussel bezet. Het is vreemd, dat wij vandaag graag in de krant lezen, wat we gisteren... onder vonden hebben. Hoe warm het was en boe ver, hoe druk het was en hoe vol, hoe ang stig men was buiten en hoe blij, toen men weer thuis was. Want Pinksteren 1935 zal menigeen heu gen. De weergeleerden (of weersgeleer- den?) zijn druk in de weer om uit te vis- schen, waaraan de ongestadigheid des weers te wijten is, en sommigen geven een zonne lek thans de schuld. Die houdt de warmte tegen, stuurt de atmosfeer in de war en brengt ons telkens weer verrassingen yan de onaangenaamste soort. Nu weergeleerden weten wellicht meer van het weer dan zelfs de weerkundige zeeman, aan wiens oordeel ik mij graag conformeer, maar als de zonnevlek de warmte tegenhoudt, hoe komt het dan, dat er gisteren om 3 uur een hittegolf langs oei Noordzeestrand ging, zoodat de duizendo boulevardiers hijgend en puffend voortzeul den door de snikheete atmosfeer? Overigens, als het tot half Augustus in 't generaal zulk weer zal blijven als het Bis teren en heden was, zooals de geleerden voorspellen, dan zijn we er nog lang niet Want de weercontrasten waren toegespitst als hagelkorrels van 3 tot 5 cM. Op Schcvc- ningen was de middellijn 3 C.M.; in den Briel 5 c.M. cn daar zaten bovendien nog harde kernen in. Men behoeft dus niet te vragen, hoeveel kwaad zij uitgericht heb ben op het brooze glas en op de zomer kleedjes van de „uitgaande wereld", (welke uitdrukking op Pinkstermaandag geen on gunstige beteekenis behoeft te hebben). De eerste Pinksterdag was niet ongunstig; niet bar warm, maar schappelijk weer. En De Bilt voorspelde, dat het de tweede dag niet koud behoefde te zijn; men kon zelfs iets meer warmte verwachten. Nu, die kwam. Voor de middag was het warm en koud tegelijk: uitgaan of niet uit gaan streden met elkaar. En velen gingen uit. Plotseling om ongeveer twee uur werd het tropisch heet Twee of drie uur later de buien waren sterk gelocaliscerd bul derde plotseling het onweer los. Velen kon den zich niet tijdig bergen, of zochten b.v. schuilplaats onder een viaduct, dat een half later een bezienswaardigheid geworden was, omda er driekwart meter water stond. Wie binnen waren waren binnen en goed ook, maar zij bleven er niet. Toen de bui uitgewoed was, de straten blank stonden, regen verzakt en vele ruiten gesneuveld waren; toen men in vele sousterrains een bad, (maar zeer onfrisch), kon nemen; toen trokken de menschen er weer op uit, de blijde zonneschijn tegemoet Maar dat deed de bui ook; de zee gaf terug, wat ze ontvangen had, met woeker zelfs hier en daar en weer wachtte men de bui af, als men niet tijdig thuis kon zijn; totdat de avond rustig en vredig werd Zóó was Pinkstermaandag. De vlucht uit de steden was omdat de menschen wantrouwig waren tegenover het weer niet zoo groot als de spoorwegautoriteiten verwacht had den, De sporen hebben nu eenmaal altijd pech. Zoo hebben op de lijn naar Zandvoort, die anders op deze feestdagen gewoonlijk zeer druk is bezet, niet meer dan zes extra- treinen geloopen, welke bovendien met elkaar zeker niet meer dan 600 personen hebben vervoerd. Voor zoover van meer dan normale drukte kan worden gesproken, con centreerde deze zich op Het Gooi, in welke richting gedurende beide dagen een 20-tal extra-treinen, die echter ook lang niet allo geheel bezet zijn geweest, vertrokken zijn, tegen een enkele extratrein in de richting Alkmaar. Hierbij dient men behalve op de crisis, ook op andere dingen te letten. Het aantal verkeersongelukken, wellicht vaak aan on oplettendheid te wijten, bewijst wel hoeveel auto's er op pad waren. De waarheid: „spoorwegverkeer is veilig verkeer", spreekt tot velen niet sterk genoeg; de autobussen fietsen en booten vragen ook hun deel en ja, sommige menschen leeren ook weer loopen. Ook vaak een gevaarlijke bezigheid, omdat er zooveel menschen niet loopen. En, laat ons niet vergeten, dat de haan door de lucht steeds meer reizigers trekt. Ditmaal was het vooral Brussel en zijn wereldexpositie, waarheen de vlucht der K. L. M.-vogels, zwaarbelast, was. We hebben niets tegen onze naburen, niets tegen Brussel en niets tegen de ten toonstelling; maaj we kunnen er in komen, dat de exploitanten in ons land wangunstig naar het Zuiden zien, waar de hotels vol, do café's overvol zijn en de beurzen straks boordevol zullen zijn. Leven en laten leven, best; maar een ding moeten we thans toch zeggen. We hebben vroeger wel eens ge klaagd over dure prijzen, vooral hotel- prijzen in ons land. Ondanks de devaluatie in B'eigië schijnt het daar weinig goedkooper te zijn, dan hier. Vermoedelijk kan men hier ook wel een goed bed krijgen voor f 1.50 per nacht en .voor zeven stuivers een eenvoudig ontbijt: drie broodjes en wat thee. De ervaring der laatste weken schijnt te zijn, dat de levensmiddelen in België wel wat goedkooper zijn dan hier, doch kleeding en schoeisel en manufacturen (in ruime zin) even duur als hier. Dat is nogal yan beteekenis. Enfin, ons praatje over Pinksterdrukte mag niet verloopen in een economische be schouwing. We hadden het vooral over het „verloop" in de lucht (vraag een zeeman naar de zin van dit woord) en voorts, hoe Pinkstermaandag verloopen is, al weet gij 't allen wel. De openingskoersen waren lus teloos; het slot bracht paniek. 's Gravenzande door hevigen hagelslag geteisterd. Hagelsteenen als kippeneieren, Enorme schade aan waren huizen, serres en veldgewassen. Een vreeselijk noodweer heeft gister het Westland, voornamelijk 's-Gravenzande en Loosduinen, het eiland Voorne (Oostvoorne en om streken) en Zeeuwsch-Vlaanderen geteisterd. Het onweder was in één woord beangstigend en een hagel- cn ijs- regen heeft in den namiddag zijn verwoestende werking op ontzet tende wijze gedemonstreerd. 's Middags half 5 brak het nood weer los, dat aan het Westland een schade toegebracht heeft, welke sinds jaren niet is voorgekomen. Een hagelstorm teisterde vooral 's-Gravenzande. Bij een tuinder werden niet minder dan duizend ramen vernield. Veel plat glas en serreglas met vruchten er onder werden door de stukken hagel ver nield. Er waren heele rijen groote kassen met de pas gekrente drui ven er in, die door hagel en ijsstuk- ken totaal geruïneerd werden. Te Loosduinen was de schade niet minder groot In een uur tijds was hier voor duizen den guldens vernield. Aan de druiven werd enorme schade toegebracht. Ook de te veld staande groente moest het vreeselijk ont gelden. De jonge groente werd door den hagelstorm finaal stuk geslagen. Van de vruchtboomen werden heele takken afge rukt Oostvoorne geteisterd Oostvoorne op het eiland Voorne werd eveneens door hagelslag geteisterd. Honderden ruiten van warenhuizen en kassen werden vernield. De meeste eigenaars zijn niet verzekerd tegen ha- gel. Het onweer hield aan tot ongeveer zeven uur. De stukken ijs waren zoo groot als kippeneieren Terwijl bij enkele tuin ders de schade zeer groot is, zijn andere tuinen, die in de onmiddellijke nabij heid lagen, er betrekkelijk goed afge komen. De aardbeien en de perenboo- men hebben enorm geleden. Orkaan boven Ammerzoden Gisteravond omstreeks half acht kwam in Kerkdriel en Ammerzoden een geweldige wind opzetter., welke spoedig aangroeide tot een ware orkaan. Boomen werden uit de grond gerukt of werden geveld. Datpan- waaiden van de daken, terwijl ook vele ruiten ingedrukt werden. Daar het bij het uitbreken van de storm nog niet regende eegden de wervelstormen enorme hoeveel heden stof op, zoodat het 'haast onmogelijk om op straat te blijven. Te Ammer zoden was de telefoonleiding geruime tijd gestoord. Later op de avond begon het te regenen, waarna de storm eenigszins be daarde. Noodweer boven Zeenwsch-Vlaanderen Gistermiddag omstreeks zes uur ontlastte zich boven Zeeuwsch-Vlaanderen een on weersbui, gepaard gaande met een hevige regen- en hagel val. In Temeuzen werden hagelsteenen ter grootte van een duivenei waargenomen, welke talrijke ruiten van dakvensters verbrijzelden. Aan de oogst is groote schade aangericht. Een klein vaartuigje, waarin gezeten waren de heer A. Berwald met zijn zoon P. en diens echtgenoot.e, kwam in het pas van Terneuzen op dc Westerschelde te kapsei zen. De inzittenden konden zich vastklam pen aan het bootje en zijn eenigen tijd daar na door het op weg naar Antwerpen zijnde s.s. Röslar" opgepikt en naar Antwerpen meegenomen. Het onweder in andere plaatsen De omstreken van Haarlem zijn ook vree selijk geteisterd door het onweder, dat aan de kassen en gewassen groote schade heeft toegebracht Te Haarlem stonden vele straten blank. Ook te K a t w ij k en Noord w ij k heeft 't onweder groote schade aangericht en over stroomingen veroorzaakt. Te Heerenveen zette een wolkbreuk alles onder water. Het terrein, waar kermis werd gehouden, moest ontruimd worden, zoowel van gasten als van kramen en tenten Droeve spelevaart TciHillegersberg is een spelevaart op den Bergschen Plas droef geëindigd Maandagnamiddag stak een hevige wind op, vlak voor een onweder. Drie zeilbooten kantelden om. Van twee booten konden de inzittenden zichzelf redden of gemakkelijk door hulp van anderen gered worden. Bij de derde boot ging dat niet zoo gemakkelijk. Op het dek van de deze boot bevonden zich twee mannen. Deze geraakten te water, kropen daarna op den kiel en be gonnen om hulp te roepen, terwijl zij tevens pogingen in het werk stelden om twee vrouwen en drie kinderen uit de kajuit te trekken, welke pogingen aanvan kelijk mislukten. Aan boord van de verongelukte zeilboot be vonden zich de eigenaar-stuurman, de heet J. vao Zanten, wenende te Rotterdam, zijn vrouw en zijn moeder, zijn zwager G. v. d. Berg, te Rotterdam en diens drie kinderen, een kir anderhalf jaar. een jengetje van 6 jaar meisje van 10 jaar. Men maakte een gat in den boeg, om alle vijf de personen, die reeds bewusteloos waren, boven water te brengen. Met een motorboot werden zij, de jachthaven gebraoht, waar reeds eenige artsen stonden te wachten om hulp te verkenen. Het gelukte bij vier personen de levensgeesten op te wekken. Bij het lj^-jarig kind echter slaagde men hierin niet. De toestand van twee drenkeliogen was van dien aard. dat zij ziekenhuis moesten worden gebracht. Maandagmiddag is de 18-jarige schippers oon J. J. Wen ting aan de Haarbrug te Ar kei /an een vrachtschuit over boord gevallen en 'erdronken. De jongen wilde vermoedelijk eenige zwemmend* personen beletten in de achter de schuit hangende boot te klimmen. Na twee dreggen werd het lijk van den jongen gei den. Het is overgebracht naar de Algemeene Be graafplaats te Arkel. Bij Haarlem waren de gebroeders K. uit Haarlem in een kano op het Spaame bij Spaar- nerdam aan het varen Tengevolge vao een sterke wind is de kano waarin de drie en twin tigjarige K. gezeten was omgeslagen. De jonge verdween in de diepte. Zijn broer heeft nog reddingspogingen aangewend doch deze waren vergeelsch. Te Scheve nin gen is de 8-jarige F. O. aldaar in de haven gevallen. Niemand merkte het ongeluk op. waardoor het knaapje is ver dronken. Korten tijd daarna zagen eenige vis- sohers in een boot het lijkje drijven. Men heeft nog vergeefs getracht de levensgeesten op te 'ekken. Te Leeuw ar den werd in het Noord- vliet het lijk gevcoden van den 77-jarigen schip per v. d, V.. die denkelijk door een misstap te Is geraakt. Doodelijke auto- en motor ongelukken Ben sombere lijst slachtoffers Zondagavond is te Apeldoorn op den hoek van de Jachthaven en den Soerensche- weg, de ell-jarige Van Engeland, uit Apel doorn, bij liet onoplettend oversteken van den rijweg door een auto, bestuurd door den heer Van W., aangereden. Het jongetje werd zeer ernstig gewond. Kort na aankomst in .het algemeen ziekenhuis te Apeldoorn Ls 't ventje bezweken. Toen de heer B. Kempens met zijn auto terugkeerde uit Leeuwarden heeft hij ter hoogte van de Emmer dennen den 52- jarigen wielrijder J. van Oosten, die onver wachts uit een zijweg op den hoofdweg kwam, op zij aangereden. Van Oosten werd over de motorkap door de voorruit en ver volgens op den weg geworpen; hij was op slag dood. De auto werd beschadigd, doch de inzittenden bekwamen geen letsel. Zaterdagavond is aan het Kattendiep te Groningen een onbeheerd staande auto van den heer v. d. L. plotseling aan 't rijden gegaan en tegen een boom gebotst, waarna hij vervolgens tegen een woonhuis reed. Vóór dit woonhuis waren twee meisjes aan het spelen. Een van hen, de 6-jarige B. Wes- teriiuis, werd bekneld tusschen de auto en een muur. Zij bekwam een gecompliceerde beenbreuk en is in zorgwekkenden toestand naar het Academisch Ziekenhuis, alhier over gebracht, waar zij aan de bekomen verwon dingen is bezweken, Te Heer Hugowaard (N.-H.) is een zes-persoonsauto, bestuurd door den heer N. Schotman, uit Purmerend, op den Zuiden- dermiddenweg door een defect aan de stuur inrichting plotseling naar rechts gezwenkt cn tegen de boomen gereden. De wagen werd geheel vernield. Een der zes inzitten den, mevr. Kopjienol, uit Hoensbroek, werd op slag gedood. De echtgenoote van den bestuurder kreeg ernstige hoofdwonden en werd naar het ziekenhuis te Alkmaar ver voerd. De overige inzittenden kregen of meer ernstige verwondingen aan hoofd en handen. Op den Nieuwen Rijksweg tusschen Delft en Overschie onder Pijnacker is Zaterdag de" 22-jarige C., wonende in de Van Ruvvenstraat te Delft, toen hij op een drie- vvielige bakfiets over genoemden weg reed, aangereden door een auto, welke werd be stuurd door den heer W. uit Wassenaar. C. werd over straat geslingerd en bleek ernstig gewond te zijn. I-iij is door de politie naar het. gasthuis te Delft, overgebracht, in welke inrichting hij Eersten Pinksterdag aan de bekomen kwetsuren is overleden. C. was als oudste zoon de kostwinner van een gezin met twaalf kinderen. De politic te Pijnacker, d;e het onderzoek in handen heeft, heeft de auto in beslag genomen. Dr Ilulst, uit Leiden, heeft op last van de Justitie het lijk van het slachtoffer ge schouwd. Te Lag© Vuursche reed C. L. O. caféhouder in de Ferdinand Bolstraat te Amsterdam, per motor met op de duo zijn vrouw en in de zijspan twee kinderen. Door onbekende oorzaak reed de bestuurder tegen een boom langs den weg. De hear O. werd aar aan het hoofd gewond. Op advies naar het ziekenhuis te Baam vervoerd, waar hij overleden is. Zijn vrouw kreeg hoofdwonde. De moto wérd geheel' vernield. Zondagavond ongeveer half elf reden bij De Bilt een tweetal wielrijders, komende uit Utrecht per rijwiel aan de rechterzijde van den weg op het zich daarbevindende rijwielpad. Van tegenovergestelde richting naderden eveneens eenige wielrijders. De De 68-jarige J. H. P. uit Zeist liet niet voldoen de ruimte over voor te passeeren en week naar links uit. waarbij hij in botsing kwam met een wielrijdster. P. werd tegen den grond gesmeten en werd ernstig gewond in bewusteloozen toestand opgenomen. Nadat door dokter H. K. Lette de eerste hulp ver leend was, werd hij overgebracht naar het Gemeente Ziekenhuis te Zeist, waar hij kort na aankomst is overleden. De heer H. R. Caarels uit. Enschede be gaf zich per rijwiel naar D e n e k a m p, om aldaar te gaan visschen. Even voorbij Olden- zaal op den Denekamperstraatweg is de 67- jarige C., waarschijnlijk doordat hij met te groote snelheid de bocht doorreed, komen te vallen. Twee doktoren uit Oldenzaal stateerden een zwaren schedelbreuk en lie ten den man transporteeren naar het zie kenhuis in Enschde. Tijdens het transport is bij echter over leden. Zondagavond reed de 22-jarige chauffeur D. Oosting uit Barger-Oosterveen, gem. Emmen, per motor op den straatweg naar Zwartemeer. Door onbekende oorzaak raakte O. de macht over het stuur kwijt en vloog den kop. Het slachtoffer bleef zwaar >nd liggen. De man is naar het ziekenhuis te Groningen vervoerd, waar hij Maandag is 'erleden. Ernstige auto-ongelukken Te Apeldoorn zijn op den Zutfenschen Straatweg ter hoogte van het „Woudhuis", twee motorfietsen, waarvan één met zijspan, op elkaar gereden, doordat de motorfiets, die den kop reed, pech kreeg, onverwach' moest stoppen en de hem volgende motor niet tijdig tot stilstand kon worden gebracht. De bestuurder van het motorrijwiel met zijspan, die achter reed, liep een gebroken schouderbeen op en een enkelfractuur. Zijn .v, die in de zijspan zat, brak haar onderarm. Voorts zaten nog op den motor hun beide zoontjes, van wie er een een ern stige schaafwonde aan het hoofd bekwam; de andere kwam met den schrik vrij. De duorijdster van het andere motorrijwiel kreeg verwondingen aan een der beenen, terwijl de bestuurder geen letsel opliep. De gewonden zijn in het R.-K. ziekenhuis te Apeldoorn verbonden en later per perso nenauto naar hun woningen te Amsterdam overgebracht. Te Antwerpen is een auto, bestuurd door den heer E. Potemans uit Amsterdam, welke zich van Lier naar Antwerpen begaf, ter hoogte van Bouchout, door een verkeerde manoeuvre aan het stuur, tegen een boom gereden. Automobilisten, welke de veronge lukte auto passeerden, bevrijdden de vier inzittenden uit hun benarde positie. De be stuurder, de heer E. Potemans, had een inwendige kneuzing aan de borstkas en ver ondingen aan het gelaat gekregen, terwijl zijn echtgenoote kneuzingen kreeg aan de beide beenen. Ook het andere echtpaar, de broer van de heer E. Potemans en diens echtgenoote liepen verwondingen op. Alle vier zijn zij overge bracht naar het ziekenhuis te Bouchout. Het parket van Mechelen stelt een onder zoek in. Voornaamste Nieuws. Dit summer, bestaat uit ÖBIË bladen De algemeene vergadering van de Vereen, voor Chr. Nijverheidsonderwijs te Utrecht. Te Schiedam heeft in een glasfabriek een korte felle brand gewoed. t Ontzettende hagelslag in het Westland; noodweer langs de Hollandsche kust. Geweldige branden te Schayk, Nieuwaal en Waalwijk en andere plaatsen. Vele doodelijke auto. en motor-ongelukken en verdrinkingsgevallen tijdens de feest dagen. Zondagavond heeft te Aarlanderveen een moord plaats gehad. Het Nederl. Chr. Gymnastiek Verbond heeft te Groningen het zilveren jubileum herdacht. Vandaag en morgen wordt te Leeuwarden de algemeene vergadering gehouden van de Vereen, van Chr. Onderwijzers. Een vierweeksche speurtocht door Ame rika XVII (slot) door Mr. P. Borst. Het gewoon en uitgebreid Lager Onderwijs over 1934. De Bank van Engeland verzet zich tegen goud-speculatie om zoo verdere aanvallen tegen goudvaluta af te weren. Verschenen is het jaarverslag van de N.V. Wm. H. Miiller en Co. te Rotterdam. De indexcijfers van de groothandels- prijzen in de maand Mei. China zou de eischen, in verband waar mee Japan met de bezetting van Noord- China dreigde, hebben ingewilligd. Mussolini heeft de houdfgg van Engeland ten opzichte van het Italiaansch-Abessy- nisch conflict, in een rede voor een divisie Zwarthemden scherp becritiseerd. Een mislnkte aanslag op den Negus van Abessynië ber&ht en tegengesproken. van Te N ij kerkerveen, tusschen Amers foort en Nijkerk, heeft op den Rijksstraatweg een ernstig ongeval plaats gehad. De heer O. uit Hoogeveen reed per motor met zijn vader als duo-passagier in de richting Amersfoort, toen plotseling de voorband van het voertuig sprong. De beide berijders kwamen te vallen en werden in ernstiger, toestand naar het St. Elizabetlisziekenhuis vervoerd. De toestand van den zoon is levensgevaarlijk, terwijl de vader een zware hersenschudding bekwam. Te Smilde stak het drie-jarig zoontje van de familie Balsbeek plotseling den weg over. Hij werd door een juist passeerende motorrijder gegrepen en ernstig gewond. Het ventje is naar het ziekenhuis te Assen ver voerd. Te Aarde n burg werd de achtjarige J. V. uit Sluis, die zonder uit te kijken met een fiets den weg over stak, door een auto ge grepen en ernstig verwond naar het zieken huis te Oostburg vervoerd. Te Ossendrecht had op den Rijks straatweg Ossendrecht-Hoogerheide een aan rijding plaats tusschen een personenauto, be stuurd door den heer v. d. Pool uit Ossen drecht en een fietser, die met groote vaarc een zijweg kwam en door den automo bilist niet tijdig was opgemerkt. De wiel rijder, de 20-jarige H. Treels uit Ossendrecht. werd omver geworpen en tegen den grond gesmakt. Hij bekwam een zware hersen schudding en is in zorgwekkenden toestand naar zijn woning vervoerd. straatweg. Hij wilde den weg oversteken, toen uit de tegenovergestelde richting een auto naderde. Een aanrijding was onvermij delijk. De man werd met het hoofd tegen de straat geworpen en kreeg een ernstige hoofdwonde en verwondingen aan het lichaam, van Schaik vevWnde geneeskundige hulp adviseerde onmiddelijke overbrenging naar het Stads- en Academisch Ziekenhuis te Utrecht. De toestand van den patiënt is ernstig. Te Amsterdam is op den Overtoom bij de J. P. Heyestraat een motorrijder in bot sing gekomen met een Citax. De motor rijder kwam te vallen en liep een groote wonde aan het achterhoofd op. Hij is naar het Tesselschade Ziekenhuis vervoerd. Men meldt ons uit Raamsdonksveer: Maan dagavond heeft op den Rijksweg onder Kei- zersveer nabij de brug een ernstig ongeval plaats gehad. Aan den rechterkant van den weg liepen drie personen met de fiets aan ie hand, die onder invloed van sterken drank erkeerden en zich huiswaarts begaven in de richting Dussen. Uit de richting Raamsdonksveer naderde :n personenauto uit Amsterdam. Op het moment, dat de auto de jongelui wilde pas seeren naderde van tegenovergestelde rich ting eveneens een personenauto. De bestuur der van eerstgenoemde wagen trachtte een botsing te voorkomen, doch reed hierbij de voetgangers aan met het gevolg, dat twee persnen door de auto werden gegrepen. Eén van hen, C. de W. uit Dussen, werd >o zwaar gewond, dat hij korten tijd later overleed. De ander, T. E., eveneens uit Dussen, bekwam een ernstige beenbreuk en verschil lende verwondingen. De derde persoon kwam met den schrik vrij.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1