Jlietuire ^riïisrijr Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden ;n Omstreken Aanknopingspunten abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 71/» ct Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar NO. 5493 Bureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 WOENSDAG 5 JUNI 1935 15e Jaargang atrtjertentieprijjen: Van I tot 5 regelsf 1.17 Elke regel meer0.22'/» Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels2.30 Elke regel meer°-45 Handelsadvertentiën per regel 0.17'/\ Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend0.10 U zult het allen wel eens ondervonden hebben. Stel U voor, dat U op bezoek gaat bij iemand, die U niet kent. U bent bijvoorbeeld pas verhuisd en komt bij de buren om te praten over het een en ander, dat in beider belang kan zijn. Ofenfin U kunt zich zooveel gevallen denken, waarin het mogelijk is, dat U met iemand in aanraking komt, zonder meer van hem te weten dan zijn naam. Prettig is het dan te bemerken, uit het op de tafel liggend dagblad, dat ten opzichte van de voornaamste levensvraag geen diepgaand verschil van meening zal bestaan. Maar, dat is niet alleen zoo, indien U bij iemand op bezoek gaat, maar dat moet-ieder bezoeker ook bij U kunnen onder vinden. En, om met de goede gewoonte van: het Christelijk dagblad in het Christelijk gezin een aanvang te maken, is het nu een zeer gunstig tijdstip. Wanneer U zich nu als kwartaalabor.né opgeeft, ontvangt U de tot 1 Juli verschijnende nummers gratis. Dit kunt U doen bij agenten en DE ADMINISTRATIE STUIPTREKKEND PARLEMENTARISME Het parlementarisme maakt zware dagen door. In heel wat landen behield het parle ment nog slechts den naam van volksver tegenwoordiging te zijn. In Berlijn en Rome wordt het opgeroepen om his masters voice te beluisteren en voor claque dienst te doen. In Warschau beproeft het nog van eenige zelfstandigheid blijk te geven, maar daar houdt het dan ook mee op. In de drie noordwestelijke landen van Europa gaat het met schok op schok Brussel verleende volmaohten aan zijn ministers, omdat de volksvertegenwoordiging vóór bewuste bestrijding van de crisis halt Meld. In Den Haag zal de Tweede Kamer straks zij het heel spoedig op de proef worden gesteld inzake de allernoodzake lijkste maatregelen ter saneering der finan- tiën. En in Parijs heeft de Kamer gister- avond het drie dagen oude Kabinet-Bouis- son met twee stemmen meerderheid de nederlaag bezorgd. Het zooveelste Kabinet sedert de Republiek uitgeroepen werd. De Fransohen zijn alléén eensgezind, wanneer het Duitsché gevaar dreigt Klaart de buitenlandsohe hemel, een oogenblik op, de historie herhaalt zich. En toch zullen de Kamerleden, hoe zeer zij bevreesd zijn voor hun kiezers, eraan moeten gelooven en het iïnantieéle levensvraagstuk van Frankrijk tot oplossing hebben te brengen. Ofschoon dan waarschijnlijk niet door positief mede te werken, doch door de negatie te betrachten. Want ook in Parijs zullen vol machten worden verstrekt aan de Regeering, om in plaats van de kibbelende kamerleden, het groote werk te doen. Alleen Londen kan tot op dit oogenblik het echte parlementaire leven voortzetten. De traditie biedt hier ongemeen sterken 6teun. Beteekent dit alles nu, dat een midden- Europeesche vorm van dictatuur kans zou maken in West-Europa? Immers neen, Maar wèl, dat het parlementarisme slechts door gestadige oefening in zelftucht en zelf controle tot nieuwe vorming kan komen. Voor de beginselgroepen in het volk een zware, maar sohoone taak, om Merbij den toon aan te geven. ONJUIST EN ONBILLIJK OORDEEL Even overtuigd als de roode pers de be sluiten van de moderne vakbeweging ver dedigt, even trouw komt „de Volkskrant" op voor het roonisclnkath. Werkliedenver bond. Dit leidde vroeger menigmaal tot een tegenstelling tusschen genoemde bladen, omdat N.V.V. en R.K.W.V. concurreerende lichamen waren, tusschen welke zich vaak ernstige meeningsverschillen openbaarden. En het was dan ook gebruikelijk om het Chr. Nat. Vakverbond naast de Roomsch- Kath. centrale organisatie te plaatsen en deze twee samen tegenover het N.V.V. Ten aanzien van de regeeringsplannen vormt zich thans een andere tegenstelling: het C.N.V. komt min of meer alleen te staan. De roode pers oordeelt daar anders over. Nadat zij eerst een kort bericht had opge nomen over de bijeenkomst, welke Vrijdag door het C.N.V. te Utrecht was gehouden met de mededeeling, dat daar ernstige cri- tiek op het Bezuinigingsontwerp was ge leverd; volgde daarna een breeder verslag en tenslotte een redactioneel e beschouwing waarvan de grondtoon was: „eensgezind Verklaart, de Arbeidersbeweging zich tegen de plannen en de politiek der Regeering". Deze samenvatting was onjuist. Wij be hoeven onze lezers na het breede verslag, Üait wij Zaterdag publiceerden, niet te zeg gen, dat het C.N.V. tegen verschillende on- derdeelen van het wetsontwerp ernstige be zwaren heeft, maar een algemeene veroor deeling der regeeringspolitiek hebben wij niet kunnen lezen; vooral niet in het nog Veel breedere verslag, waarvan wij kennis konden nemen, maar dat noodzakelijk be kort moest worden. Dezelfde indruk kreeg ook de redactie van de Volkskrant, die schrijft: Men wil daar, als de Regeering dit terugneemt, dat verzacht, elders wijzigt, met haar in zee blijven gaan in de koers door het Verbond van Nederl. Werkgevers met groote nadruk geprezen. Een andere politiek vraagt het Chr. Nat. Vakverbond nirt: met die thans ge volgd wordt is het blijkbaar tevreden. De verwijzing naar het adres van het Verbond der Ned. Werkgevers klinkt min of meer hatelijk; doch de conclusie is o.i. juist: het C.N;V. vraagt geen andere poli tiek. Gevolg hiervan is, dat het roomsche blad lang niet vriéndelijk oordeelt over de zus terorganisatie en zich veel meer verwant voelt met de moderne vakorganisatie, welke evenmin wil transigeeren en ook het-ent- we der oder stelt: het een of het ander. On just was de weergave van de roode pers; onbillijk is o.i. het oordeel van room- sohe zijde; al heeft het de verdienste de kwestie scherp te stellen. Immers, het blad, sprekend over de „tevredenheid" van het C.N.V., zegt: Dit mag bevreemden bij een arbeiders organisatie, welke toch ook heeft moeten ervaren hoe zonder uitzicht, zonder pers pectief, zonder toekomst, de politiek der aanpassing is. En later heet het: De tegenstelling aanpassingspolitiek constructieve politiek is in het CN.V. niet aan de orde geweest. Dat is nu wel heel mooi gezegd, maar i3 het meer danwoorden? Indien op goede gronden kan betoogd worden, dat er een werkelijke tegenstelling bestaat tus schen aanpassings en constructieve .politiek, dan zal hét CN.V., evenmin als wij, aarze len, om te kiezen voor de laatste. Daarvoor behoeft men niet, min of meer (doch de ten dens ligt in het citaat over de arbeidersor ganisatie) -het klassenstrijdstandpunt in te nemen; een constructieve politiek zou heel het volk ten goede komen en dus door heel het volk begeerd worden. Maar dan dient eerst uitgemaakt te wor den, dat een constructieve politiek niet be staat in loonsverlaging door devaluatie of schijnwelvaartdoor 't opeten van reserves, doch door een herstelprogram, dat op na tuurlijke wijze de lijn ombuigt Kan de ministerswisseling hieraan mee werken? NIET AANSTUREN OP VERDEELDHEID Waar zich tegenstellingen openbaren, mo gen we deze niet verdoezelen of verzwijgen; maai- het is evenzeer, vooral in deze moei lijke tijden, onze taak om de controversen tusschen ons en andere politieke groepen niet scherper te stellen dan heslist noodig is. Immers, wij behooren zoo lang mogelijk vast te houden aan het ideaal om samen met elke ernstige volksgroep de oplossing uit de bange nood te zoeken. Daarom waardeeren wij het, dat van radi- caal-roomsche zijde gewaarschuwd wordt tegen het lichtvaardig omverwerpen van 't kabinet-Colijn, omdat „overeenstemming in het afwijzen van de huidige regeeringskoers niet voldoende is, maar dat dè tegenstanders van die koers het ook. eens zullen moeten zijn omtrent hetgeen moet gebeuren. Dit is toch, zou men meenen, het begin der nolitieke vrijheid. Want wie wil nu avonturierspolitiek volgen en het er eenvou dig op wagen?" Of men steeds van de consekwentie dezer bedachtzaamheid doordrongen is, mag be twijfeld worden; maar de waarschuwing heeft waarde. Zoo achten wij het ook van beteekenis, dat de politieke leider der S D.A.P. keer op keer voor zijn persoon de devaluatie afwijst en verzekert, dat verandering van bewind nog HET BEZUINIGINGSONTWERP Een nadere verklaring van de aftreding van Minister Steenberghe Adres van de R.K. Werkgevers- yereeniging De Algemeene Roomsch-Katli. WerTc- geversvereeniging, waarvan Mr Steen berghe voor zijn optreden Voorzitter was, heeft een adres aan de Tweede Kamer gericht, dat een nadere verkla ring inhoudt van 's ministers aftreden. De kern van het adres ligt opgeslo ten in deze uitspraken; „Het kabinet zal niet in staat zijn, met behoud van den gouden standaard de benauwende prob'emen van dezen tijd meester te worden." „Uit de indiening van dit ontwerp en uit de toelichting spreekt een men taliteit, die ons land ten verderve dreigt te voeren." Het laatste beteekent: bezuiniging is goed, maar een welvaartsplan is on misbaar. Het adres erkent, dat sedert 1925 vele van zijn denkbeelden zijn overgenomen, maar „Wanneer wij het wetsontwerp ter verla ging van de openbare uitgaven goed be grijpen, dan geeft de regeering ook thans nog, ondanks de ervaringen van het ver leden, blijk, de welvaartspolitick van ons land in hoofdzaak te vereenzelvigen met de zorg voor een sluitend staatsbudget. Dit wetsontwerp pretendeert niet eens een „aanpassingsmaatregel te zijn, het is ten slotte een financieel bezuinigingsvoorstel geworden. Wij zullen 6tellig niet beweren, dat ook ons volk en dus ook de staatshuishouding de tering niet naar de nering behoeft te zetten. Doch er valt oneindig meer te doen, wil de welvaart niet nog verder afglijden naar den afgrond, welks diepte nog niet is te meten. Wij verklaren ons dan ook door dit wets ontwerp diep teleurgesteld in onze hoop, dat de regeering ten aanzien van de construc tieve welvaartspolitiek basis voor elk, dus ook voor budgetair herstel nog iets anders en meer dan alleen het oude recept van uitzieken en aanpassen zou weten te Ten aanzien van de vaste lasten weet de reeeering het blijkens de memorie van toe lichting op blz. 7 en 8 niet verder te brer- gen dan tot déze weinig zeggende verkla ring: „Op het delicate gebied der vaste lasten, waar met het oog op de privaat-rechtelijke verhoudingen groote voorzichtigheid is ge boden, zal de aanpassing wellicht met be hulp van eenige wette'ijke voorzieningen kunnen worden bevorderd." Omtrent de bevordering van de koop kracht en. de vermindering van de werk loosheid ontbreekt in de memorie van toe lichting zelfs elke toespeling. Wij willen niet verhelen dat wij geen vertrouwen meer hebben, dat dit Kabinet in staat zal zijn met behoud van den gouden standaard, dien het wenscht te handhavende benauwde problemen van dezen tijd meester te worden. (Wij cursiveeren.) De memorie van toelichting op het be zuinigingsontwerp is er weinig toe geëigend, het vertrouwen in dit Kabinet in dit op zicht te versterken. Naar -veler overtuiging moet wiskundig zéker de aanpassingspolitiek der regeering zooals deze tot nu toe werd gevoerd, op verdere verarming en verdere inzinking van de koopkracht uitloonen. In den wedloop tusschen verlaging van het eindcijfer van het staatsbudget en het voortsnellen van de crisisgevolgen moet de regeering het onderspit- delven. Uit de indiening van dit wetsontwerp en uit de toelichting spreekt een mentaliteit, geen oplossing brengt uit de financieele moeilijkheden. Zonder sluitend budget geen duuzame verbetering. Dat anderen in zijn kring veel lichtvaar diger over deze dingen spreken en in eigen oog ook veel „wijzer" zijn, is jammer, maar zal den leider nog tot des te grooter be dachtzaamheid stemmen. Trouwens, als liet over buitenlandsche toestanden gaat, legt ook de roode pers de vinger wel op de wonde. Sprekend over de standvastigheid van de Fransehe franc, wijst de financieele mede werker er op, dat een technische hand having van de valuta onvoldoende is, wan neer men niet zorgt voor een sluitende be- grooting. Letterlijk schrijft hij: De drastische disconto-verhooging tot 6 pet heeft voorloopig de financieele moei lijkheden van de Fransehe staat ver zwaard. Elke nieuwe regeering, die be sluit de politiek van haar voorganger voort te zetten, zal immers dienen tc zor gen voor een sluitende begrooting? Een sterk stijgend tekort van de schatkist doet van andere zijde een gevaar voor het be taalmiddel ontstaan. Het opnemen van .geld door leeningen ontmoet een wantrou wende geld-kapitalist terwijl belastingver- hooging of een heffing ineens op aanzien lijke weerstanden stuit. Dan blijft slechts een beroep op de .centraio bank over. Dat liadColijn kunnen schrijven en wanneer de roode pers in gelijke geest over binnenlandsche aangelegenheden schreef. zou: men durven hopen op een samenwer king om de gulden te beschermen en een constructief welvaartsplan tot uitvoering te brengen. Zal de nieuwe minisler die synthese kun nen bevorderen? kan maar de beste zijn Verkoop „TWENTOL" voor Holland: DEVENTER die ons land ten verderve dreigt te voe ren. Reeds tien jaren lang hebben wij tegen deze geest gestreden. Deze geest construeert de taak van de overheid blijkbaar niet in de eerste plaats als een van positieve wel- aartsbevordering volgens een vast omlijnd plan, maar als een, die voornamelijk de brand tracht te blusschen, wanneer hij is ontstaan en dan dikwijls niet meer valt te overwinnen. Wij wenschen niet misverstaan te worden in onze meening, dat bezuiniging op de overheidsuitgaven vanzelfsprekend absoluut geboden blijft Wanneer de regeering echter niet veel anders doet dan dat, geeft zij blijk, dat bij haar het onmisbaar inzicht ont breekt voor hetgeen in breed verband voor ons volk geboden is. Het adres spreekt daarom de verwachting uit, dat de Tweede Kamer bij de gedachten- wisseling met de regeering ook deze zijde van bet vraagstuk recht zal doen weder varen. Maatregelen, welke eenige jaren geleden nog voldoende baat hadden kunnen bren gen, zijn thans hoezeer ook nog gebo den niet meer in verhouding tot de aard en de omvang van de onrustbarende toe stand van ons bedrijfsleven. Wij hebben het vertrouwen, zoo besluit het adres, dat uw vergadering niets onbe proefd zal laten om bij de regeering het besef te verlevendigen, dat mét halve maat regelen en met aarzelende pogingen ons land niet valt te redden. Vereen. Ned. Fabrikaat Algemeene vergadering Do algemeene Ledenvergadering der Ver. „Nederlandsch Fabrikaat" zal 4 Juli as. in het' Kurhaus te Scheveningen worden houden. In de ochtendvergadering komen allerlei huishoudelijke zaken aan de orde. De mid- dagbijeenkomst begint met een lezing van den heer H- P. Gelderman, alg. voorzitter van het Verbond van Ned, Werkgevers over het. onderwerp: Waarom Nederlandsch Fa brikaat? Vervolgens'behandelt de heer Ir. S. H. Visser, adj. secretaris van het Verbond van Ned 'Werkgevers het onderwerp: de verhouding tusschen landbouw en industrie en op welke wijze meer samenwerking mo gelijk zou wezen. De Minister van Sociale Zaken heeft een nieuwe subsidieering van wachtgeldregelin gen ingevoerd met ingang van 1 Juli a.s. Indien een werkgever een regeling treft, om bij tijdelijken stilstand van of slapte in de onderneming aan zijn werklieden een uit- keering te verstrekken, kan door het Rijk, met inachtneming van verschillende bepa- ARABISCHE PRINS IN ONS LAND Naar wij vernemen, wordt Emir Saoed, Prins van den Hedjaz. die een bezoek van een dag of vijf aan Nederland zal brengen, op tweeden Pinksterdag hier te lande ver wacht. MINISTERIEEL BEZOEK AAN LOCHEM Naar wij vernemen, hebben de minister van Sociale Zaken, prof. Slotemaker dc Brume en de minister van Waterstaat, ir. van Lidth de Jeude, heden een bezoek ge bracht aan Loohem en omstreken om de werken van de Berk el, welke in werkver schaffing worden uitgevoerd, ter plaatse in oogenschouw te nemen. Gemengd Nieuws. Nog steeds onthullingen in de Ossche misdaden De roofoverval by Veghel De marechaussee te heeft gearresteerd de 25-jarige F. v. d. W., bijgenaamd „de Brommert", die sedert enkele dagen uit de gevangenis was ontslagen. Ten overstaan var de marechaussee heeft hy een volledige be kentenis afgelegd inzake den roofoverval bij den 70-jarigen C. v. d. Burgt bij Veghel ii den nacht van 6 op 7 Mei 1933. In April te voren was een goed gekleede dame by Van der Burgt gekomen, die zich uitgaf voor anti- quaire en hem vroeg eenig antiek te verkoo- pen. Voor een paar waardelooze bordjes bood zij hem zes gulden. Toen het op betalen kwam, gaf zy den ouden man een biljet 25 gulden. Terwijl hij het geld wisselde, heeft de „dame" kans gezien de kast na te snuffe len, waarin zy in kranten gewikkeld f 600 vond, die door haar werden buitgemaakt. Hoe wel de politi* aanstonds nadat de bestolene het geld miste, pogingen in het werk stelde de dievegge op te sporen, slaagde zij er niet in haar te arresteeren. Den grijsaard, die al leen woonde, werd aangeraden, zyn spaarduit jes naar de spaarbank te brengen, doch hy" sloeg dezen raad in den wind. In bovengenoemden Meinacht werd hij door gestommel in zijn huis uit zijn slaap gewekt en zag voor zich drie mannen, die zijn geld opeischten. Zy trokken den ouden man van zijn legerstede, bonden hem en beletten hem te schreeuwen docr het beddegoed over hem heen te werpen. De buit der roovers, die heel het huisje onderstboven zetttn, bestond koen uit een veren horloge met ketting en 700 gulden. Drie bandieten in de knel. v. d. W. is al verscheidene malen met de justitie in aanraking geweest. Men acht hem bovendien medeplichtig aan vele inbraken diefstallen, de laatste jaren gepleegd, doch zyn arrestatie heeft verrassing gewekt, omdat den laatsten tijd op zijn gedrag weinig viel aan te merken. De overval te Veghel moet zijn gepleegd door v. d. W. en de neven P. de B. en G. de B. G. de B. is eenige maanden na dezen - val door P. de B. van het leven beroofd die deswege tot 15 jaar gevangenisstraf is ver oordeeld. Thans blijkt, dat beide neven geza menlijk verscheidene ernstige misdrijven heb ben gepleegd. Volgens verklaringen van de moeder van den vermoorde G. de B. tijdens de behandeling van de rechtzaak voor het ge rechtshof te Den Bosch zouden zy zich ook aan den overval met geweldpleging op de al leen wonende winkelierster Betje van Dijk te Geffen hebben schuldig gemaakt. Gerrit de B. was ten tijde van Jen overval te Veghel aldaar eenige maanden in dienstbetrekking kende dus de situatie goed. P. de B. ontkent nog steeds al het hem ken laste gelegde, doch zij a positie wordt steeds hachelijker. Doodelijk motor-ongeluk Onder Mussel (Gr.) reed bij het ne van een bocht J. Wilzing, uit Sellingen, met groote snelheid tegen een boom. Hij werd ernstig gewond opgenomen en naar het ziekenhuis te Winschoten overgebracht Daar is hij aan zijn kwetsuren bezweken. VERDRONKEN Te Leens (Gr.) is een jongetje van ruim 4 jaar, van den bakker B„ vermoedelijk spe lende in het kanaal geraakt en verdronken. De pogingen zoo spoedig mogelijk in het werk gesteld met een zuurstofapparaat de levensgeesten op te wekken, mochten niet baten. Uit de Maas te Obbicht (L.) is het lijk op- gevischt van een man. De identiteit kon niet worden vastgesteld. DOOR DEN TREIN VERMORZELD De vrouw, die op den spoorweg-overgang onder Wychen werd overreden door trein en zwaar verminkt naar het Canisius- ziekenhuis te Nijmegen werd vervoerd en daar overleed, blijkt te zijn mej. J. G. Gijs- berts uit Batenburg, .die zich 's ochtend per rijwiel naar Nijmegen had begeven en daar inkoopen had gedaan, blijkens een in haar tasc-h aanwezig betalingsbewijs, dat het mogelijk maakte na te gaan wie De Hertog Hendrikmet H. M. de Koningin aan boord gaat het zeegai uit} nagewuifd door een duizendkoppigs menigte% Voornaamste Nieuws. Dit nummer bestaat uit DRIE bladen Blz. 1 R. Kath. werkgevers zijn diep teleur ge steld over het bezuinigings-ontwr— Blz. 2 Met 2G4 tegen 262 stemmen heeft de Fran sehe Kamer de regeering-Bouiss-n ten val gebracht door weigering van de gevraagde volmachten. Laval thans Kabinetsformateur. De regeering der Ver. Staten zal een nieuw wetgevend program voor N.R.A.-bepalingen op beperkter schaal indienen. Blz. 3 Verandering in de leiding van de Crisis* Zuivelcentrale. Er zal een directeur be noemd worden. De Nederlandsche Bank heeft in de afge* Ioopen week voor een bedrag van 25 mil* lioen aan goud afgegeven. Blz. 5 Rede van H.M. de Koningin bij het monu« ment voor het Reddingwezen te Den izr. Goede vangsten door de politie Gevaarlijke oplichter en inbrekers gesnapt In verband met de onlangs gepubliceer* de waarschuwing van den secretaris van: den Armenraad tegen een man, die zoowel mondeling als schriftelijk predikanten, geestelijken en kerkelijke armverzorgers onder valsche voorspiegelingen beweegt tot afgifte van geldsbedragen, wordt meege-j deeld door de politie, dat de in deze waar schuwing bedoelde man, J. H. G., als ver dacht van oplichting is aangehouden en voor den officier van justitie i's geleid. Te Krommenie zag de politie 's nachts licht branden in de kantoren van de faj Kaars Sypesteyn en twee mannén daar heen en weer loopen. Een der agenten vatte post bij een geopend raam; de andere be trad het kantoor, zoo dat de mannen in de val zaten. Toen een van hen aanstalten maakte om te ontsnappen loste een der agenten een revolverschot, dat de ge* wenschto uitwerking had. Beide mannen, C. B. uit Krommenie en C. Y. uit Krom* meniedijk, werden gearresteerd en. .opge* sloten. In het kantoor: en daarbuiten wer. den de irtbrekersinstrumenten gevonden. Beide 'bandieten bleken ook schuldig aan. de inbraak bij de Vereen. Blikfrieken daait zij brandwonden hadden opgelocnen bii het gebruik van een acetyleêntoestel. Bij een huiszoeking bij B. werd veel ver dacht materiaal in toeslag genomen en bij Y. was de buiten nog veel grooter. Onder meer v*eoden 300 sleutels, waaronder een aantal lo'opers, aangetroffen. Ook een der tig sleutels, door de inbrekers uit de Blik- fabrieken meegenomen, kwamen hier te voorschijn, zoodat deel hebben aan deze inbraak wel vaststaat. Het onderzoek wordt voortgezet, daar de inbrekers van nog meer misdaden verdacht worden. De marechaussee uit Veghel heeft in' samenwerking met die uit Oss, voor den officier van justitie te 's-IIertogenbosch ge leid een viertal bandieten uit Oss, allen verdacht van inbraak te Veghel in den nacht van 16 op 17 Maart j.l. Zij zijn in het huis van bewaring opgesloten. Te Geleen (L.) werd Joor de politie aan gehouden de 28-jarige P. J. S., die door de verschillende politicdiensten in Midden- Limburg werd aangezien voor den hoofd dader van de in den laatsten tijd in de om geving van Roermond gepleegde inbraken en diefstallen in kerken en kapellen. S., die in de marechaussee-kazerne te Grathem voorloopig werd opgesloten, heeft reeds be kend schuldig te zijn aan de inbraken in een zestal kerken en kapellen. Er worden nog arrestaties verwacht van medeplichtigen. BRANDEN Te Aalsmeer is tot den grond toe afge brand de houten woning met schuur en berg plaats van de familie C. de G., aan den Oost- einderpoeldyk. Het huisraad ging geheel ver loren. Een en ander was verzekerd. Als oor zaak wordt genoemd het kantelen van een brandend petroleumtoestel. Te Amsterdam is in het gelijkstraatscfie gedeelte van perceel Volkerakstraat 6 in de in het achtergedeelte van de woning gelegen keuken brand ontstaan, doordat eei. pan met vet, die op een gascomfoor stond, vlam vatte. Toen de brandweer, welke men dadelijk had gewaarschuwd, ter piaatee verscheen, was het vuur reeds geblnscht. Een der bewoners, de 23-jarige W. Schink, had by" het blus- schingBwerk bra-iawonrien opgeloopen aan de linkerhand. Hij heeft zich in een naburige apotheek laten verbinden. Te Enschede heeft een brand gewoed in een perceel aan de Bleekerstraat, bewoond door Hof. Het perceel is totaal uitgebrand. De oorzaak is onbekend. Een en ander was ver zekerd. Te Kapelle (Z.) is de groote landbouw- schuur van M. Byl geheel aft ebrand. Het woonhuis en het wagenhuis beliepen brand schade, doch bleven behouden. De schuur welke voor de helft met riet en voor het ove rige met pannen was afgedekt, was zoo goed als leeg Be oorzaak is nic. bekend. Verze kering dekt de schade, HET LEKKENDE KANAAL Uit Sittard wordt ons gemeld, dat het Julianakanal onder de gemeente Stcins en Urmond nog ernstiger dan een week ge leden doorlekt De schade aan landerijen boomgaarden is reeds zeer g-oot. Onder de bewoners van den Westelijken kanaaloever tusschen Maas- eu Kanaal is groote onrust ontstaan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1