DINSDAG 4 JUNI 1935 EERSTE BLAD PAG 2 BUITENLAND FRANKRIJKS NIEUWE REGEERING Het optreden van Caillaux als 1 minister van financiën De verwachting is gegrond, dat het nieu we Fransche Kabinet, dat onder leiding van Bouisson en met een uitgesproken en daadkrachtige figuur als Caillaux aan Fi nanciën een gunstige ontvangst heeft go- vonden, vandaag de volmachten van de Kamer zal ontvangen, die aan het Kabiuet Flandin geweigerd zijn en daardoor oorzaak .van zijn val zijn geworden. Het optreden van Caillaux als minister van financiën (in de aanvankelijke lijst stond hij als minister van Staat aangege ven) is vooral van beteokenis in verband limit de verdediging van den franc. Caillaux' persoon laat in dit opzicht geen schijn van twijfel. Nog Zaterdag heeft hij .verklaard onwrikbaar te zullen vasthouden aan de goudpariteit van den franc, onver biddelijk te zullen optreden tegen de spe culanten en alle devalutionnistische slie- vmgen te zullen bestrijden. Of Caillaux' verwachting uit zal komen, dat hij maar kort minister van financiën zal blijven en wel zoolang als voor het her stel van de financiën noodig zal zijn en dat hij misschien al over drie weken zich weer tevreden zal stellen met den post van staatsminister, kunnen we vooralsnog ge voegelijk in het midden laten, om onze be langstelling te spitsen op de daden van de zen knappen financier, die door de omstan digheden vele jaren op den achtergrond is gebleven en nu plotseling weer als minister dp een zoo belangrijken post opduikt. Wat zal hij doen?, is de vraag, die bij leder leeft. Aan die "gespannen aandacht op Caillaux' daden is vermoedelijk het gerucht te dan ken, dat gisteren in een aantal bladen ver scheen, als zou de nieuwe minister van fi nanciën overwegen om een nieuwe mone taire conferentie uit te lokken, teneinde te komen tot een regeling der onderlinge ver houding der munten. Het teekent den voortvarenden Caillaux. dat hij nog vóór de regeeringsverklaring is afgekomen reeds dadelijk in het openbaar antwoord geeft op dit gerucht en dat niet slechts in negatieven maar ook in positie ven zin. Hij heeft n.l. doen weten, dat hij, ofschoon voorstander van een stabilisatie der mun ten, meent, dat het niet aan hem ligt om een dergelijk initiatief te nemen. De minister zal zich, naar hij meedeelt, enkel toeleggen op deze dubbele taak: het herstel van het evenwicht der inkomsten en uitgaven van de gewone begrooting en de volstrekte handhaving der Fransche munt óp haar huidig peil. Hij is nochtans van meenïng, dat de her vatting van den ruilhandel en het econo misch herstel van de wereld zeer verge makkelijkt zullen worden, wanneer de an dere naties, de voordeelen inziend, welke de volstrekte handhaving van het Fransche monetaire stelsel en de onaantastbaarheid van zijn munt opleveren, gemeenschappelijk zullen besluiten om zich te vereenigen, ten einde de internationale monetaire stabili teit te herstellen. Reeds zijn er allerlei aankondigingen loo- pende over de maatregelen., die de nieuwe minister.in den zin heeft om orde te schep pen in Frankrijk» financieele wereld. We z.ullen daar te dezer plaatse niet op ingaan, maar het staat al vast, dat Caillaux' minis terschap zelf reeds het vertrouwen in de eigen valuta heeft doen wederkeeren en op dien grondslag is door een man die weet \vat hij wil, wel te bouwen. Allicht kan de verkregen vastheid de uit wisseling van goederen prikkelen en zoo de staten die zich aan het onvaste geld heb ben overgegeven langzamerhand tot de over tuiging brengen, dat betere voorwaarden voor het economisch herstel der wereld niet1 te verkrijgen zijn door de aftakeling van de goudvaluta's maar door stabiliseering. De Kamer tot 31 October uiteen? Volgens de Echo de Paris zou de regee ring Bouisson voornemens zijn de Kamers Zondag met vacantie te zenden en zich ver binden het parlement op 31 October weer bijeen te roepen. De volmachten zullen ge vraagd worden tot aan dien datum. Dan zal de minister-president de Kamers ver zoeken de besluiten goed te keuren, die hij middelerwijl tot herstel van den toestand heeft genomen. Volgens de Petit Journal zou tegen den Ü5den dezer het dekreet tot sluiting van de parlementaire zitting worden genomen. PLANNEN VAN HET KABINET-BOUTSSON PARIJS. '4 Juni. Van wei-ingelichte zijde wordt vernomen, dat minister-president Boliisson hedenmiddag in zijn regeerings verklaring in de Kamer zou willen voorstel len de wenschelijkheid te overwegen van een nieuwe internationale economische! en monetaire, conferentie in den geest. van de in 1932 te Londen gehouden conferentie. DeL minister van financiën Caillaux ver klaarde, dat zijn eerste zorg zou gelden het herstel v,an- den internationalen handel en dat dit ten zeerste vergemakkelijkt zou wor- deió, wanneer de andere groote mogendhe den in de naaste toekomst tot definitieve stabilisatie van hun valuta's zouden be sluiten, Hjj..Kondigde tevens maaetregeleiï aan vqór- controle op de effectenbeurzen, o.a. tér bescherming yan kleine beleggers. DE „NORMANDIE" HEEFT DEN „BLAUWEN WIMPEL" Gemiddeld 29.98 knoopen per uur De lieele reis binnen 4V2 etmaal Om 2 uur 45 minuten gisternamiddag (New-Yorkschen tijd) is het groote nieuwe Fransche oceaanschip de „Normandio" te New-York aangekomen. Het schip legde aan den nog in aanhou' zijnden nieuwen steiger aan, die, zooals inen weet, extra voor dit reuzenschip gebouwd is. Dc „Normandie" heeft de gemiddelde snel heid -van de .Bremen" op haar record-vaart met 1,85 zeemijl overtroffen door den af stand SouthamptonNew-York in 4 dagen, 11 uren, 42 minuten af te leggen. De Brooklyn-oever stond zwart van dc mensc-hen toen de „Normandie" arriveerde. Ook veerbooten en kleine havenbootjes wa ren met toeschouwers gevuld. Toen het schip langzaam dc haven bin- nenstoomdc, werd het door 20 sleepbooten tegemoet gevaren. Aan boord daarvan bevonden zich ont vangst-delegaties, waaronder de buigemees- ter van New-York, Laguardia, de Fransche gezant met zijn echtgenoote en vertegen woordigers van liet staatsdepartement. Het gebruikelijke helscbe lawaai van sire nen weerklonk als eerste groet aan den nieuwen zeereus. Reeds bij het passeeren van het Ambrose- vuurschip had dit helsche concert weer klonken. Daar kruiste een vliegtuig-eskader hoven het schip en wierp strooibiljetten ter begroeting uit. Staatssecretaris Huil hield tegelijkertijd te Washington een radio-rede tot de „Nor- mandie". Ofschoon kort voor het aankomen van d „Normandie" werd gemeld, dat het schip cr niet in was geslaagd den „blauwen wim pel" te behalen, tengevolge van de slechte weersomstandigheden, waardoor het schip genoodzaakt zou zijn geweest, een omweg van 100 zeemijlen te maken, alsmede door een kleine averij, meldt thans Havas offi cieel, dat deze Oceaanstoomer, van de Com pagnie Générale Transatlantique er wel in is geslaagd den „blauwen wimpel" te bo halen. Zooals Havas officieel aangeeft, is de reis volbracht in vier dagen, drie uur en twee minuten en bedroeg de gemiddelde snelheid beid 29.98 knoopen, waardoor het record, dat op naam van het Italiaansche schip „Rex" stond, is verbeterd. Koning George's 70ste verjaardag De zeventigste verjaardag van Koning George is gisteren vooral te Londen op plechtige wijze gevierd. Met zijn vier zoons woonde de koning aldaar de jaarlijksche parade van de Horse Guards bij. Het was heerlijk warm weer en de zo schijn verhoogde nog de schoonheid van het unieke en pittoreske schouwspel. Een ware orkaan van toejuichingen bege leidde den koning, toen hij de Mali af reed aar Whitehall. De koningin was reeds, in gezelschap van haar twee schoondochters en haar twee kleindochters, gezeten op het balcon van het hoofdkwartier der Horse Guards, toen de stoet arriveerde. Achter den koning, die de scharlaken uniform der Irish Guards droeg, reden zijn ier zoons, de prins van Wales, de hertog an Y'ork, de hertog vanGloucester en de hertog van Kent. Daarna kwamen de In dische adjudanten van den koning, de Ma li araradja's van Bikanir en Kashmir en Sir Umar Hayat Khan in hun prachtige uni forms, gevolgd door de buitenlandsche mili taire attaché's. Ongeveer twee duizend Gardisten n?.men aan de parade deel. Toen de koning zich na afloop van de plechtigheid aan het hoofd plaatste van de Kings Guards en vervolgens langs de Mali naar Buckinghampalace terugreed, weer klonk een bijna onafgebroken gebulder van saluutschoten. DR LEY MET VERLOF Meeningsverschil met Dr. Schacht Uit Berlijn wordt gemeld, dat dr. Ley, Üe leider'van het Duitsohe Arbeidsfcront,, verlof heeft genomen en dat men daarin ziet een uiting van de verscherping van de nieèningsverschillen, die er moeten bestaan tusschen hem en den economischen dictator jdr. Schacht. Er. Ley's positie wordt zeer moeilijk ge acht omdat hij voor de zeer zware taak is gesteld om de eischen van het nationaal- socialisme betreffende de opoffering van het individu voor de gemeenschap den ar- beriders aan het verstand te brengen, ter wijl deze menschen, die uiteraard nog met den geest der vroegere vakvereenigingen doortrokken zijn cn zich moeilijk neerleg gen bij de directe en indirecte loonsverla gingen, die door de omstandigheden nood zakelijk gemaakt worden. ONTVOERDER GEARRESTEERD. Zekere Volney Davis, lid van de bandie tenbende van Karpis, is bij Chicago gear resteerd en naar Tacoma overgebracht, als verdacht te hebben deelgenomen aan de onl voering van George Weyerhauser, De ramp in Beloedsjistan Nadere bijzonderheden SIDI, 3 Juni. In een militair rapport over de ramp in Beloedjistan wordt meegedeeld, dat men er aan twijfelt of Quetta ooit weer zal kunnen worden opgebouwd. Door de eerste aardschok, die 30 seconden duurde, stortte nagenoeg alles in. Het militaire commando kon onmiddellijk de leiding van het stadsbestuur op zich nemen. Bij de eerste aardschok werd het grootste gedeelte van de stedelijke politie ongeveer 260 man gedood. Ook de gevangenis stortte ineen. Van dc aldaar opgesloten gedetineerden wist niemand zich te redden. Ongeveer 2000 vrachtauto's waren de eer ste dagen in voortdurend bedrijf om dc ge- onden en overlevenden te vervoeren. Tegelijkertijd werden door honderden muil ezelwagens van het leger de dooden buiten de stad gebracht. Duizenden inboorlingen werden in noodkampen op de renbaan on dergebracht. Het Engelsche militaire laza- reth behandelde den eersten dag ongeveer 3500 personen, hoewel het slechts een ac commodatie voor 400 personen heeft. Op het oogenblik worden ruim 50.000 per sonen verzorgd uit de legerproviandvoor- raden. Zaterdagavond hadden de troepen 2277 in boorlingen begraven of verbrand. Aangezien de aardschokken bleven aanhouden en men voedselgebrek vreest, zal de burgerbevolking in haar geheel naar elders worden overge bracht. De electrische stroomvoorziening kon Za terdagavond weer worden hersteld. Hoewel de waterleiding vernield is, weten pioniers de watervoorziening in stand te houden. Cavalerie en motortroepen houden de stad geheel omsingeld om kijklustigen, die reeds in groot en getale naar Quetta komen, op een afstand van de puinhoopen te houden. LONDEN, 3 Juni. Volgens de laatste schat tingen bedraagt, het aantal dooden in het aardbevingsgebied Quetta ongeveer 40.000. Het aantal Engelsche slachtoffers bedraagt 250. De Indische Regeering deelt officieel mede, dat de geheele stad Quetta gisteren door militairen is ingesloten en dat wegens het gevaar van liet uitbreken van epide mieën alle overlevenden de stad verlaten. Zij is met den grond gelijkgemaakt cn er bestaat geen hoop nog overlevenden uit de puinhoopen te bergen. Tol" nog toe zijn 3000 dooden geborgen en ongeveer 20.000 liggen nog bedolven onder de puinhoopen. Dc paniekstemming onder de bevolking werd gisteren vergroot door nieuwe aard schokken die een groote bergstorting veroor zaakten doch geen nieuwe mensehenlevens meer eischten. Indische stammen van de bergdorpen zouden pogingen tot plundering hebben gedaan, doch door Britsche bombar dementsvliegtuigen op de vlucht zijn ge jaagd. PERSDELICTEN VAN MERKWAARDIGEN AARD „Geniepige aanvallen op Staat en Partij" (van onzen Duitschen correspondent) Dat dc gelijkschakeling der Duitsche pers zoo hier cn daar nog welecns te wenschen overlaat, blijkt uit een tweetal processen te Essen, waarbij de verantwoordelijke redac teuren tot gevoelige straffen wegens een betrekkelijk onbelangrijk vergrijp tegen het zoogenaamde „Schriftleitergesetz" zijn ver oordeeld. In het eerste geval liep de aanklacht te gen een drietal redacteuren der „Essener Volkszeitung", die door onjuiste bericht geving „het aanzien van rijk en rijksregee- riiig" geschaad zouden hebben. Het geïncrimineerde geval was als volgt: den 17den April 1935, des morgens om 6 uur werd te Essen aan den 'ter dood veroor deelden Frits Plischat cn Frederik Islakar het vonnis ten uitvoer gebracht In op dracht van den officier van justitie werd zulks door plakkaten bekend gemaakt. Dien zelfden ochtend bracht de „Essener Volks zeitung" met opvallend dikke letters het bericht, dat de Leider den ter dood veroor deelden Is'akar tot levenslange gevangenis straf had begenadigd. Bij nader onderzoek bleek, dat een der redacteuren deze on juiste mededeeling des avonds in een bier lokaal van een ondergeschikt beambte had opgevangen. De officier van justitie was van oordeel dat het rechtsgevoel der groote volksmassa hierdoor in onzekerheid is gebracht en laakte de verregaande lichtzinnigheid der betrokken redacteuren, die op zulk een on betrouwbaar bericht waren ingegaan. Gevan genisstraffen van twee en drie mtfanden werden voor de beschuldigden geëischt en door het vonnis bevestigd. Het tweede geval is als het ware nog meer kenschetsend voor de positie der pors in het Derde rijk: door middel van pam fletten was de nationaal-socialistische pers een propaganda-actie begonnen en had be weerd, dat een nauwkeurige controle der oplage niet meer geoorloofd was. Dr. Schafer wendde zich als verantwoor delijk hoofdredacteur tot den president der „Reichspressekammer" te Berlijn en in gevolge van diens informatie protesteerde hij in zijn blad tegen zulke propaganda methoden. Later bleek echter, dat reeds den 15en Februari door den rijksleider der nationaal-socialistische pers controle over het aantal ahonné's was toegestaan, tevens, dat Dr Schafer deze wijziging pas een dag na zijn publicatie heeft ontvangen. Beklaag de deelde mede, dat hij deze verandering der verordening pas twee uur voor zijn overbrengen naar een concentratiekamp heeft ervaren. De officier van j'ustitie, graaf von Schwe- rin, gaf weliswaar een ongelukkige samen: loop van omstandigheden toe, maar niette min wilde hij beklaagde van de beroeps- lijst der redacteuren laten schrappen! Mocht dit vonnis worden uitgesproken, dan verklaarde hij zich bereid, bij Dr Goeb- bels een verzoek in te dienen, den beklaag de weer op de lijst te zetten! De verdediger van beklaagde, staatsraad Dr von der Goltz, achtte 't niet een taak van de rechtbank, de zwaarste straf te eischen in de hoop, dat een hoogere instantie dan later genade voor recht zal doen gelden. Zulks beteekent verschuiving der verant woordelijkheid. Hij eischte derhalve vrij spraak. Wegens verzwakking van den gemeen schapszin werd Dr Schafer tehslotte tot een boete van 500 mark veroordeeld....» Italië en Abessynië Nieuw grens-incident. Een nieuw incident heeft zich voorgedaan op de grens van Italiaansch Somaliland en Abessynië. Een groep gewapende Abessyniërs heeft op 1 Juni in het gebied der Dankali een aanval gedaan op een inboorlingen-voorpost, die was ingesteld ter bescherming der Ita liaansche grens. Bij den aanval zijn 30 in boorlingen gedood, .terwijl ongeveer 2000 stuks vee als buit werden weggedreven. De militaire autoriteiten in dit district hebben de noodige voorzorgsmaatregelen ter be scherming der grenzen genomen. Op denzelfdcn dag hebben bij Moestahil in Somaliland ongeveer 20 gewapende Abes- syniëre getracht de Italiaansche linies te overschrijden. Nadat de Italiaansche inboor lingentroepen troepen hadden gewaar schuwd openden de Abessyniërs het vuur, dat van Italiaansche zijde werd beantwoord. De aanvallers hebben verliezen geleden. ROME, 4 Juni. Het Giornale d' Italia bevat een artikel, waarin Engeland er openlijk van wordt beschuldigd, het Abessvnisch verzet tegen Italië te steu nen en groote hoeveelheden oorlogs materiaal uit Kemija in Abessynië in te voeren. ARTS EN VOLK Leidersschool voor de Duitsche artsen geopend Uit Alt Rhese wordt gemeld, dat Rudolf Hess daar de Führerschule der Deutsche Aerzteschaft heeft geopend. Hij zeide o.a. dat voor den goeden arts de volksgezond heid in het middelpunt van zijn levenstaak staat. Dit soort artsen weet, dat een volk niet alleen met medicamenten en instrumenten gezond kan worden gehouden. De medische •etCnschap dient te worden uitgeoefend door menschen met geestelijken invloed óp het geheele volk. Een dergelijke invloed kan echter slechts van hem uitgaan, die niet in de studeerkamer zijn medische ken nis opdeed, doch zich bekwaamde, verbon den met zijn volk. Gemengd Nieuws. NACHTELIJKE KLANDIZIE Naar wij vernemen kwam de winkelier E. in de Kamp, wonende in het winkeldorp te Oldenbroek, Zondagmorgen tot de onaange- lame ontdekking dat in den nacht van Zater- lag op Zondag diverse winkelwaren ont- reemd waren ui? een venterskar, staande in •en schuur bij zijn woning. De marechaussee uit Wezep stelt een onderzoek in. VROUW DOOR TREIN GEDOOD Gistermiddag is op den onbewaakten over weg te Wijchen, een vrouw door den sneltrein uit Nijmegen eenige mtPers meegesleurd en gedood. Omtrent haar identiteit is niets ha kend, SPOORLOODS AFGEBRAND Fantastisch schouwspel Men meldt ons uit Rotterdam: Gisteravond heeft een felle brand een voormalige locomotievenloods van de Nederlandscho Spoorwegen op het emplacement D.P. totaal verwoest. De brand in het 75 M. lange houten gebouw, dat door jarenlang gebruik grondig was gepekt en geteerd, lever de een fantastisch schouwspel op, dat ook door duizenden is gadegeslagen, omdat het gebouw geheel open op het verhoogde terrein der spoorwegen stond. De hitte van'het vuur was zoo groot dat gevaar dreigde, dat de hoogspan ningsleiding op de spoorbaau nabij de loods zou doorsmelten. Om te voor komen. dat eventueel brekende dra den onheil zouden stichten onder de brandweerlieden, heeft men twee van de vier voedingsdraden die boven het emplacement gespannen zijn, stroom loos gemaakt. Kort te voren had nog een trein uit Hoek van Holland als het ware door dc vlammen rijdend, het station D.P. bereikt. De brandweer, die tusschen de vele spoorbanen slangen moest uitleggen naar de tamelijk ver verwijderde brandkranen, had moeilijk werk. Met 15 stralen heeft zij het vuur besta-eden. De loods is grondig uitgebrand. BOERDERIJ AFGEBRAND Te Oosterhout bij Nijmegen is gen den middag door onbekende ooi-zaak af gebrand de groote hofstele, eigendom van en bewoond door J. P. Maassen. Met groote snelheid breidde het vuur zich over de rieten daken der gebouwen uit, tegen de brandweer, die spoedig aanwezig was, niets kon uitrichten, zoodat de geheele behuizing alsmede de inboedel verloren gin gen. Het vee kon bytyds in veiligheid worden gebracht. Verzekering dekt de schade. IN SLOOT GERAAKT EN VERDRONKEN Het 6-jarig zoontje van den heer Koert te Nieuwkoop is in een onbewaakt oogenblik i: de P'-igsloot geraakt en verdronken. Hoewel het i .geval vrij spoedig werd bemerkt, blev langdurige pogingen om de levensgeesten weer op te wekken, zonder resultaat. Auto- en motor-ongelukken Te Leeuwarden is gistermiddag de ge- meerf;e-ontvanger B. Nijholt, aangereden door een auto uit Appingedam. In zorgwekenden toestand is het slachtoffer naar het Diacones- senziekenhuis overgebracht, waar een schedel breuk en een zware hersenschudding werden gecorustateerd. Zondagmiddag tegen zes uur is op den Achterdyk te Moerdjjk, een personenauto, bestuurd door den heer Ottevanger, uit Klun- deiP. door het plotseling defect raken der stuurinrichting in volle vaart tegen een boom gereden. Zyn dochter, die. naast hem zat, vloog met het hoofd door de voorruit en be kwam een hersenschudding, terwijl zij boven dien door glasscherven ernstig aan het hoofd werd gewond. Zij is naar een der ziekenhuizen te Breda overgebracht. De auto. welke ernstig was toegetakeld, is weggesleept. Op den rijksweg TilburgBreda, on der H u 11 e n, is gistermiddag half twee een auto, bestuurd door notaris Esser, uit Prin- cenhage, tegen een boom gereden, doordat de bestuurder,, die het bovenluik van de auto wil de openen, de macht over zyn stuur verloor. Hij kreeg een bloedende hoofdwonde en in wendige kneuzingen. Door een passeerende auto werd notaris Esser naar dokter Sluyters ie Rijen gebracht. Na verbonden te zyn, werd het slachtoffer naar zijn huis vervoerd. De wagen werd zwaar beschadigd. Gistermiddag omstreeks half drie had op den rijksstraatweg tusschen Culemborg en Buurmalsen een ernstige aanrijding plaate. Twee auto's, komende uit de richting Culemborg en een auto uit de richting Gelder- malsen botsten tegen elkaar, terwyl pwee fiet sers uit een zijweg kwamen. De wielrijders ge raakten tusschen de auto's bekneld. Ernstig gewond werden zij naar het algemeen zieken huis te Culemborg vervoerd. Hun fietsen wa ren totaal vernield. De auto's zijn zwaar be schadigd. De inzittenden van de wagens ble ven ongedeerd. Een der auto's is in beslag ge nomen. De gewonden zyn de heeren A. M. de Bie en C. D. Stap, beiden uito Zoelmond. ZICHZELF IN BRAND GESTOKEN De veehouder J. V. te Montfoori had zyn pijp uitgeklopt en in zyn zak gestoken. Op weg zijnde naar huis, kwam hij tot de minder aangename ontdekking, dat hy in brand stond er. wel zoo hevig, dat hij slechts met groote moeite de woning van B. wi^c te be feiken. De vrouw van B. wist met kleeding- stukken het vuur te dooven. De heer V. had ,'enwel zwarebrandwonden opgeloopen moest zich onder geneeskundige behandeling stellen. DE GEHEIME ZENDER TE WIERDEN Door de Almelosche Rechtbank was de elec- tricien C. D., te Almelo, wegens het hebben een radiozender in het naburige Wierden, in hooger beroep veroordeeld tot drie maan den hechtenis De Hooge Raad heeft het door C. D. ingeheide cassatieberoep verworpen. SPAARBANKBOEKJE ONRECHTMATIG GEÏND Vrouw aangehouden Een spaarbankboekje ter waarde van f 63, dat was opgeborgen op een zolderkamertje van perceel in de Mir.ervalaan te Amsterdam, is dezer dagen ontvreemd. Van de vermissing werd aan de politie kennis gegeven en deze -schuwde het districtskantoor Zuid in de Gerard Terborgstraat, waar het geld was ge stort. Gistermiddag vervoegde zich aan dit kantoor een vrouw, die he»: vermiste spaarbank boekje aanbood om het daarop gestorte be drag te innen. Zij werd door den ambtenaar de praat gehouden; inmiddels was de po litie gewaarschuwd, die haar arresteerde. Bij haar verhoor heeft zij medegedeeld, dat zij het spaarbankboekje van een onbekende hebben ontvangen, met het verzoek, de 63 gulden te innen. De vrouw, die 29 jaar oud is, blijft in be waring. VAN HUIS WEGGELOOPEN Aan het hoofdbureau van politie ':e Amster dam heeft zich gisteravond een 16-jarige jon gen aangemeld, die berouwvol bekende, dat hij zijn ouders te Rotterdam was weggeloo- pen. De knaap is aangehouden en zal aan zijn ouders, die terstond van het feit in kennis zijn gesteld, teruggezonden worden. Land- en Tuinbouw. Chr. Boeren- en Tuindersbond Vergadering der Permanente Commissie voor den Tuinbouw Dezer dagen vergaderde in het Bon cisbu reau te Den Haag? de Permanente Commis- iio voor den Tuinbouw uit het Hoofdbe stuur van den C.B.T.B. In deze' vergadering werd o.a. besloten om aan het College van Rog. Comm. van den Landbouw een schrijven te zenden met hel verzoek de benoeming van een instan tie te willen bevorderen, die uiteindelijk de macht zou hebben een teeltvergunning in te trekken en aan een ander tc geven. In verband met het feit, dat bij het. Bc- zuinigingsontwerp vermindering van Omzet belasting wordt aangekondigd op gas en electriciteit, vervolgens op Dier en godis- tilleerd, werd gemeend dat er dringende re denen zijn ook fruit hierin te betrekken. Ten eerste aardbeien en meloenen, doordat ze niet onder fruit worden gerangschikt, verdere alle andere fruit omdat liet moet worden gesteund. Besloten werd om in over leg met de andere standsorganisaties een schrijver te richten aan den Minister van Financiën, ter ondersteuning van het ter dezer zake aan den Minister gezonden schrij ven van het Centraal Bureau voor de Vei lingen. Jn den breede werd gesproken over do aard beient eelt in Zeeland en op de Zuid- Hollandsche eilanden. Een schrijven zou worden gericht aan de Ned. Groenten- en Fruitcentrale, inzake de voorkomende misstanden bij verhuur van volkstuintjes door gemeenten. Nogmaals zou de kwestie van steunuitkee- ring op seizoenartikelen onder de aandacht worden gebracht van het College van Reg. commissarissen. Besproken werd de mogelijkheid om de werkloosheid ten plattelande te bestrijden door, onder bepaalde voorwaarden, loon- toeslagen te verleenen. Door 't Bureau zullen ln deze gegevens worden verzameld, terwijl aan de afdeelingen zal worden aangeraden zich met de respectievelijke gemeentebestu ren en organisaties in verbinding té stellen. Bii de onzekerheid, die bestaat ten aanzien van dc afzetmogelijkheden voor tuinbouw producten, komt het gewenscht voor, om voor 1936 niet te adviseeren tot sterkere be- perking dan in 1935. Een sterkere beper king van de teelt van tuinbouwproducten zal de bedrijven dusdanig aantasten, dat de bestaansmogelijkheid te loor gaat, terwij» kapitaalsvernietiging en vermindering van werkgelegenheid daarvan het gevolg zal zijn. Ten aanzien van de beperking in de gemengde bedrijven, ontspon zich een bree de discussie. Besloten werd, om te advisee ren, dat naast de bestaande beperkmgs- schaal een aanvullende schaal wordt gesteld met het doel, om voor de bedrijven, waar bij het land betreft, dat reeds uit anderen hoofde aan beperking onderhevig is, het be perkingspercentage te verminderen. Nog kwam ter sprake de uitbetaling van steungelden aan markttuinders; uitbetaling stnunuitkeering sla; het vervroegen van den datum voor het rooien van voorgekiemde eigenheimers; de belangrijke beperking van de' teelt van witlof en de bijna vrije invoer daarvan uit België; de verdichting van slechts hij één veiling te mogen veilen; het verplicht veilen voor pachters van boom gaarden; het beschikbaar stellen van groen ten aan werkloozen; de moeilijkheden in Groningen ten aanzien van de Kilo-bossen wortelen; de noodzaak, dat ook tuinbouwers in de verschillende crisisorganen benoemd worden. HET ZUIVELPOTJE De verdeeling van de beloofde één millioen gulden Aan boter- en kaasproducenten, niet aan melkveehouders B.st» JU1UU1 Jl. -™"1 r den Minister van Econ. Zaken een bediag 605.765.31 vol 394.233.6 itkeerlng: aan producenten van kaas ter beschikking was ge steld. Deze ultkeering; heeft ach ti Wê j| °ITn de volgende regelen door bemid deling van het Crisis-Zulvel-bureau 1. Op grond de bepaling der Crisis-UI t- da,t deze bedragen bestemd ziju ultkeertngc ...j bat boven °een ""bèpaal'dehoeveelheid is verboden of waarvan anderszins de regelmatige Invoer uit Nederland door eenlg land is verstoord, geschied de bovengenoemde ultkeering aan producenter van boter en kaas: de ultkeering heeft dus niet aan de melkveehouders plaats gehad. De basis voor de berekening der uit te kee- ren bedragen vormde de productie van boter resp. van kaas in de periode -i Juni 193u tot 3 Juni 1934. Daar het fonds, waaruit de uttkee- rlng geschiedde, gevormd is met gelden, gehevep op onder controle van een onder Rijkstoezlch gestelde instelling vervaardigde producten werd ook alleen de productie van van genoemde pro ducten met Rijks-merk als basis genomen. In verband met de moeilijkheden, verbonder aan de verzameling van gegevens over do vol ledige periode, waarin de gelden werden gehe ven (ruim 21 jaar) werd, teneinde ook seizoens invloeden uit te schakelen, de uitkeering geba seerd op een productie in een periode yr maanden, waarvoor de periode 4 Juni 1933 Juni 1934 het meest geschikt bleek te ztb Van kaasproducenten, bij wie niet do produc tie, doch slechts de afgeleverde productie bij de controle-stations bekend was. werd de uitkee ring gebaseerd op do afgeleverde productie. 2. Voor zuivelfabrieken, welke öf zelf, of in combinatie, hun producten hebben geëxporteerd, werd de ultkeering niet gebaseerd op hun ge heele productie in bovengenoemde periode, doch op deze productie, verminderd met tweern-0 de hoeveelheid van het product, waarvoor gedurende de periode 1 Januari 1932 tot Augustus 1934 ingevolge de Crisis-Uitvoer» 1931 toewijzingen voor uitvoer van de betref fende goederen hadden ontvangen. Deze bepa ling werd getroffen om door middel van dezi uitkeering tegemoet te komc-n aan bet bezwaar dat zuivelfabrieken, die zelf of in comblnath hun producten, hetzij geheel of gedeeltelijk, naar contlngenteerende landen hebben uitge voerd. gedurende laatstgenoemde periode h betere positie hebben verkeerd dan fabrieken die niet zelf hebben kunnen exporteeren, tei gevolge van het feit. dat het niet steeds moge lijk is gebleken de heffingen op den uitvoer ge heel nauwkeurig vast te stellen. Veie zelf ol in combinatie exportcerend® fabrieken hebber daardoor ln het algemeen een hoogere totaal- opbrengst vor hun producle kunnen behalen dan produceerende fabrieken. hand van de ln het buutenla.nd behaal de opbrengsten, dc onkosten en de inkoopprijzen kon wel ook worden geraamd, dat. Indien m» n het .sedert den aanvang der contingenteerlng (Januari 1932) tot den datum der beschikking van den minister van Econ. Zaken (27 Augusu» 1934) verleende exportrecht tweemaal op d- productie ln mindering bracht, de verhouding tusschen wel en hlet exporteerende fabriek- beter aan de grondslagen der regeling zou be Ten aanzien van de zelf-karnende boeren, die zelf of vla hun vereeniging export rband met de andere verhoudingen, die boerenkaas md ln de gebied- os wordt gemaakt, ie nl. geheel verschillend n de toestand in streken, waar brlckmatig wordt geproduceerd, en tusschen hetgeen de producenten zonder exportrecht voor hun product maken Indien het al aanwezig is, hetgeen betwijfeld dan bij ichledde de uitkeering aan de bij gingen aangesloten fal Weerbericht Hoogste stand te Janmayen 763.1. Laagste stand te Valentia 7454). Stand vanmorgen halftwaalf 757.1. WEERVERWACHTING Zwakke tot matige Z.O. tot Z.W. wind, zwaar bewolkt met tijdelyke opklaring, waarschijnlijk regenbuien met kans op on weer, aanvankelijk iets warmer. BUITENLANDSCH WEERBERICHT De depressie in het W. heeft -zich vooral over den Golf van Biskaye uitgebreid. De rug van hooge drukking in liet Z. trok naar Duitschland, de hooge drukking in het N.W. nam af. Over Scandinavië ligt nog een on diepe depressie. Behalve in Zuid-Duitschland is de luclit bijna overal zwaar bewolkt. In. Z.W. Frankrijk. Zwitserland, Z.W. Duitsch land zijn zware regens gevallen, en er vatl nog regen in Ierland, West-Frankrijk, Ooet- Duitschland en plaatselijk in Scandinavië. Achter de depressie op de oceaan waaien stormachtige N.W. winden, overigens is de luchtbeweging meestal zwak of matig. 1-Iet afnemen van de N.O. koude strooming maakt geleidelijk eenige temperatuursstij- ging mogelijk. 5 JUNI. Zonsopgang 4.43 uur, zonsondergang 9.13 uur Maan op v.m. 8.33 uur, onder nam. 12.17 uur VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 5 JUNI. Van 's avonds 9.43 uur tot 's morgens 4.12 uur Waterstanden Rivieren Heden Vorig Rhetnfelden 3,63 3,56 Breisach 3,01 2,96 Kehl Dledeshetm Mannheim Mains Bingen Caub Ems Coblens Trier Keulen Dusseldorf Ruhrort 5,68 5,76 1,48 1,65 5,05 5,05 2,27 2,38 2,27 2,20 3,18 3,09 3,71 3,58 1,13 1,10 3,46 3,34, 1,13 1,00 3,48 3,29 2,82 2.61 2.04 1,82 Heden Vorig 1,90 1,68 3,82 2,84 12.01 11.82 9,51 9,36 3,96 9,25 9,13 Wesel Emmerik Lobith Nijmegen St. Andries Arnhem Vreeswijk lw 0,00 0,92 Westervoort 9,91 9,78 Deventer 2,37 2,30 Kampen 0,11 0,16 Eysden 00.00 46,67 Maastricht 41,25 41,42 Grevenbicht 28,37 28,35 Venlo 00,00 00,00 Hoogwater Ned. Zeehavens £Oude Amsterdamsche tUd) Delfzijl - 1,49 13,52 Hellevoetsl. 4,52 17,17 Terschelling 1106 23,32 Willemstad 6,29 18,51 Hurlingen 11,55 Brouwersh. 4,45 17,09 Den Helder 9,30 22,10 Zierikzee 6,24 17,38 IJmuiden 5,35 17,58 Womeldinge 5,45 18,03 Rotterdam 6,67 19 05 Hansweert 5,15 17,25 De belemmerde tuinbouw, export naar Duitschland De situatie wordt onhoudbaar Met ingang van 27 Mei j.l. heeft de Neder- landsche Groenten- en Fruitcentrale geen vereffeningscertificaten afgegeven voor den export van bloemkool naar Duitschland, zoo dat geen betaling via de Clearing-rekening meer kan plaats hebben. Practisch beteekent dit, dat vrijwel geen bloemkool gedurende lipt tweede kwartaal van dit jaar meer naar Duitschland kan wor den verzonden, daar andere betalingsmoge lijkheden vrijwel uitgesloten zijn. In Juni 1934 werd 2.731.000 Kg. bloemkool naar Duitschland verzonden en thans zal deze export vrijwel stil worden gelegd. Dit - feit brengt voor onj^n tuinbouw verschrik kelijke gevolgen teweeg. Er was gedurende het tweede kwartaal van dit jaar voor slechts f 175.000 aan betalingscontingenten voor de bloemkool beschikbaar en dit bedrag is in Mei bijna reeds verbruikt Daarom moest tot genoemde maatregel worden over gegaan. Ook ten aanzien van komkommers moest een dergelijke maatregel worden getroffen. De Tuinderij noemt deze maatregel een wanhoopsdaad der Ned. Groenten- en Fruitr centrale, om te trachten de betalingscontin genten nog zoo billijk mogelijk te verdeelen, zonder dat echter eenige kans op redding van den tuinbouw bestaat. Reeds het vorig jaar waren de prijzen der producten laag en nu moeten deze prijzen opnieuw worden verlaagd, om nog iets te kunnen exporteeren. De betaliugscontingenten worden voor den tuinbouw een doodvonnis geacht en verhoo ging van het aantal contingenten is daarom dringend noodzakelijk. De Nederlandsche tuinbouw verkeert in een noodtoestand als nooit tevoren, zoo con stateert genoemd blad, de situatie wordt vol komen onhoudbaar. Daarom wordt nogmaals een beroep gedaan op de Regeeing, om tocli onmiddellijk maatregelen te nemen. STEUN VOOR BOONEN EN GERST De minister van oeconomische zaken heeft vastgesteld de crisissteunbeschikking 1935 boonen I. Blykens deze beschikking wordt erkend als producent van crisisproducten, iedere teler van boonen, aangeslopen bij een provinciale landbouwcrisisorganisatie. Onder bepaalde voorwaarden zal aan deze telers van boonen, steun worden verleend uit het land bouwcrisisfonds ten bedrage van f 3.50 per 100 k.g. hier te lande geteelde en gedorschte leverbare boonen van den oogst 1935. Voorts heeft de minister van oeconomische zaken vastgesteld de Crisissteunbeschikking 1935 gerst I. Blykens deze beschikking wordt erkend ate produce n1: van crisisproducten iedere teler van gerst, aangesloten bij de land bouwcrisisorganisatie. Onder bepaalde voor waarden zal aan deze telers van gerst uit het landbouwcrisisfonds steun worden verleend ten bedrage van f2.50 per 100 k.g. hier te lande geteelde en gedorschte marktsclioone gerst van den oogst 1935,

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2