rodSOii MAANDAG 3 JUNI 1935 BINNENLAND. De verlaging der vaste lasten Landbouwhypotheek en pachtovereen* komsten Kern van het ontwerp Ingediend is een wetsontwerp, houdende bijzondere maatregelen ten aanzien van loopentje landbouwhypotheek- en pachtover eenkomsten. De artikelen 3 en 6 bevatten de kern der voorgesielde regeling. Art. 3 geeft den grond gebruikers, die voor hun eigen schulden hypotheek hebben genomen, de bevoegd heid, om wanneer ontzetting uit hun lan delijk eigendom waaronder krachtens art. la mede is begrepen vee en gereed schappen en geoogste vruchten óf exe cutie van hun huisraad, in den zin van art 571 B.W., dreigt door gerechtelijken ver koop of verkoop krachtens art. 1223 lid 2 B-W., wegens niet nakoming van de ver plichting tot rentebetaling of tot tusschen- tijdsche aflossing uit hoofde van geldleening een verzoek in te dienen om verlaging van rentelasten (achterstand of eerstvervallen- de rentetermijn) en wijziging van de ver plichting tot tusschentijdsche aflossing (achterstand of eerstvervallenden aflossings termijn). De indiening van een verzoekschrift in gevolge artikel 3 schort de bevoegdheid van den schuldeischer op om door gerechtelijke of buitengerechtelijke dwangmaatregelen tegen schuldenaar of derden-verbondene zich voldoening te verschaffen. Artikel 6 legt den rechter met zooveel woorden de verplichting op bij zijn beslis singen mede te letten op de bedrijfsuit- komsten van vroegere jaren. Dit voorschrift heeft tot gevolg, dat voor de schatting van de bedrijfsinkomsten en de beoordeeling ivan de voldoendheid daarvan tot dekking iVan de uit geldleening voortspruitende ver plichtingen, niet alleen maatstaf is wat een dergelijk bedrijf in doorsnee opbrengt, doch dat de rechter rekening houdt met wat het bedrijf in concreto in de afgeloopen ja ren heeft opgeleverd. De toepasselijkheid der wet is beperkt tot Contracten, aangegaan vóór 1 Juni 1935. Spellingsoverleg met België Regeling van de voornaamwoordelijke aanduiding? Wij hebben destijds gemeld, aldus de Brus eelsche correspondent van de „Tel." dat de in België ingestelde spellingscommissie be reid was de spelling-Marchant te aanvaar den met voorbehoud echter van de voor naamwoordelijk aanduidingen. De Belgische commissie is van meening, dat met die voor naamwoordelijke aanduidingen, zooals die door de spelling-Marchant waren geregeld, geen vereenvoudiging werd bereikt, maar dat hierdoor wel het wezen van de taal zelf werd aangetast. Zij kon er niet mee instemmen, dat, terwijl in Vlaanderen het gevoel voor de geslachten nog leeft, „vrou welijke" naamwoorden eventueel met „man nelijke" voornaamwoorden zouden worden aangeduid. Bij het departement van Openbaar Onder- Iwijs is bericht ontvangen, dat minister Mar- chant zich nog vóór zijn aftreden voor aan vaarding van het door Vlaamsche zijde ge opperde bezwaar heeft uitgesproken, en be sloten heeft deze kwestie te verwijzen naar1 de Nederlandsch-Belgische commissie, welke zich ook met dc kwestie der bastaardwoor den bezighoudt. In afwachting van de oplossing van dit probleem en hoe de nieuwe spelling in Ne derland zal worden doorgevoerd, heeft de Belgische minister van Openbaar Onderwijs besloten, dat bij den aanvang van het nieu we schooljaar in 1935 de oude spelling nog zal worden gebruikt. In elk geval is met de tegemoetkomende houding van oud-minister Marchant ten opzichte van de voornaam woordelijke aanduidingen de weg geopend voor een vergelijk om de nieuwe spelling in te voeren. Nederlandsche Chr. Padvinders Vereeniging Landdag te Scheveningen Op den onlangs achter den Schevening- fechen watertoren gehouden Landdag der Ne derlandsche Chr. Padvinders Vereeniging, iheeft de voorzitter van het hoofdbestuur, de heer Stolk, alle aanwezige troepen welkom geheeten, in het bijzonder de Rot- terdamscïie, die voor het eerst aanwezig .was. In zijn toespraak memoreerde spreker Srerder doel en waarde van het Christelijk padvinderschap. Dat is in de eerste plaats ernstig te trachten zijn plicht te doen tegen over God, Koningin en Vaderland. Als we dat doen, spreekt het vanzelf dat we ook ons uiterste best doen het verdere deel van onze belofte na te komen: te trachten ieder een te helpen, waar we kunnen, en de pad- .vinderswet te gehoorzamen, niet in onze eigen kracht, maar met het gebed in ons hart of de Heere ons de weg wil wijzen om het te kunnen. Dan zullen we echt Chris telijke padvinders zijn, die door ernstig werken en vroolijk spelen probeeren te wor den mannen en vrouwen die met een ge oefende geest en ecu geoefend lichaam kunnen staan op de plaats die God ons zal laan wij zen. Nadat de heer Stolte nog zijn verheuging over de bloei der vereeniging had uitge sproken werd overgegaan tot het andere deel van het programma. De verkenners hielden verschillende wed strijden, waarbij vooral Rotterdam kranige hoog- en verspringers bleek te bezitten, ter wijl Scheveningen en Leiden zich onder scheidden door hun vaardigheid in het seinen. De Loosduinsc-he zee-verkenners bouwden met hun schipper een seintoren. Zonder dat er een druppel regen gevalleft was ging het om half vier weer op Sche veningen aan. Hier werd, met een gezellige bijeenkomst in Hotel „Van Abeelen", waar in toespraken, liedjes en voordrachten elkan der afwisselden, deze zeer geslaagde dag be sloten. MASSA ONTSLAG BIJ DE STATIONS- BUFFETTEN Naar hot „Hdbl." verneemt, heeft de di rectie van de firma Van Goethem en Neute boom te Amsterdam tegen 1 Juli haar pach ten van stationsbuffetten hier te lande op gezegd in verhand met de afwijzing van haar tot de directie der Spoorwegen gerichte ver zoek om verlaging van de pachtprijzen. Aan het geheele personeel (ongeveer oOO personen) der stationsrestau rents van ge noemde onderneming, is derhalve Zaterdag tegen genoejmden datum ontslag aangezegd. DE INSTALLATIE VAN MR DR F. L. J. VAN HAAREN De installatie van Mr. Dr. F. L. J. van Haaren als burgemeester van Schiedam Zoo is dan sinds Zaterdag 1 Juni j.l. de burgemeesterszetel in onze stad weer bezet, door een functionaris, die, te oordeelen naar wat over hem werd bericht uit de West en naar wat was waar te nemen hij zijn installatie, deze zetel met eere zal innemen. Met deze verwachting trad de waarnemende burgemeester Ir. Houtman in zijn installatie- rede de nieuwe burgervader tegemoet. Met een korte van hartelijk vertrouwen spreken de rede heeft Weth. Houtman dc nieuwe burgemeester geïnstalleerd en hem daarna de ambtsketen omgehangen en de voorz.- hanier overhandigd. Spr. gaf ook namens het college van Wethouders dc verzekering, dat de Burgemeester op de steun van dit College kan rekenen. Spr. verwelkomt ook mevr. v. Haaren en de kinderen van den burgemeester en spreekt den wensch uit dat ze spoedig zich thuis zullen gevoelen in onze stad De burgemeester nam daarna de voorzit terszetel in en sprak den heer Houtman al lereerst toe, deze hartelijk dankend voor de aangename en hartelijke wijze waarop de installatie door hem is verricht. Spr. wil allereerst dank brengen aan H. M. de Koningin die de vervulling van dit hooge ambt hem heeft toebetrouwd. De wijze waarop he-„ College van Wethouders spr. tegemoet is getreden noopt tot innige dankbaarheid en wekt op tot groote ge rustheid. Spr. heeft kennis genomen van de toespraken die zijn gehouden bij het af scheid van zijn voorganger. Daaruit valt gemakkelijk de conclusie te trekken, dat een goede samenwerking met de Wethouders, den raad en het Ambtenaren-corps, hier zeer wel mogelijk is. Zich daarna wendende tot den raad zegt spr.: dat hij nadat, hij naar de functie van Burgemeester van Schiedam gedongen had zich meermalen de vraag heelt gesteld of het hem wel gegeven zou zijn de belangen van Schiedam zóó te kun nen behartigen, als hij wel zou willen. De vele wenschen uit Holland, van uw gemeen tebestuur. van uw secretaris, van de oud- Gouverneurs van Suriname, Baron v. Heem stra en Dr. Rutgers, van zijn voorganger in het ambt, van procureur-generaal Mr. Nysingh, en tal van anderen, zijn Spr. tot een groote steun geweest. Hierbij komt nog de wetenschap dat Schiedam be schikt over een college van Wethouders, over een secretaris, een comm.-redacteur en een ambtenarencorps in het algemeen, waarvan de toewijding en bekwaamheid ook buiten de grenzen dezer gemeente niet on bekend gebleven waren. En boven dit alles gaat uit het Godsvertrouwen, dat van eon goed bedoelen, een goed willen, ook goede resultaten doet hopen. Spr. is er van overtuigd dat zijn taak in Schiedam niet gemakkelijk is. Zij vergt kennis op velerlei terrein, vraagt takt, ge duld en medeleven met heel het volk, de gansclie burgerij, in al haar standen en lagen; zij verlangt verdraagzaamheid, eer biediging van ieders teerste gevoelens, de godsdienstige overtuiging, zij eischt ook strengheid, onverbiddelijke strengheid, wan neer het geldt de handhaving van het ge zag, den eerbied voor ons Konnigshuis, de veiligheid van onze samenleving, de orde en de rust in heel onze gemeenschap. Spr. wijst er vervolgens op, dat hier aller samenwerking noodig is. De burgerij wil spr. gaarne de verzekering geven, dat al lereerst zal w orden getracht aan die nooder. tegemoet te komen, die het meest om hulp en voorziening roepen. Er is een spreuk, die zegt: „Aan Godes zegen is alles gelegen" en de afscheidsgroet door duizenden bij'bet heengaan uit Suri name, klonk steeds: „God ga met u, tot ze gen uwer burgers". Moge die wensch hier in vervulling gaan, dan zal dit zijn tot heil van ons allen. eHt oudste raadslid de heerJ. v. d. Tempel sprak de nieuwe Burgemeester namens den raad toe. Behalve de raadsleden en tal van Hoofd ambtenaren van verschillende takken van dienst waren ook nog aanwezig: de burge meesters uit Kethel, Oversell ie, Oostvoome en Hillegersberg, alsmede: mevr. van Haa ren met het geheele burgemeestersgezin; de heer en mevr. Mr. E. Bolsiusv. Haaren met dochter uit Leiden, de heer en mevr. S. Bijvoetv. Haaren uit Tilburg, Mr. A. J. A. A. baron van Heemstra uit Oosterbeek De heer van der Mey, de nieuwbenoemde hoofdcommissaris van politie te Den Haag begeeft zich voor zijn installatie naar het hoofdcommissariaat aan de Laan Copes van QattmburcK (oud-gouverneur van Suriname); de lieer en mevr. Dr. A. A. L. Rutgers-Idenburg uit 's-Gravenhage (oud gouverneur van Suri name)... de heer en mevr. J. L. Nijsingh uit 's-Gravenhage (oud -procureurgeneraal uit Suriname); de heer en mevr. Ir. I. R. J. de Greve uit Apeldoorn; de lieer en mevr. P. J. Moeton uit Voorburg: Mr. H. J. Knotten belt uit 's-Gravenhage; Mr. F. G. Schalkwijk uit Rotterdam; mevr. J. Siokenga—Meije- ringh; de heer P. de Bruin, lid van Geel. Staten; de heer G. J. P. van Ede uit Buiten- veldert bij Amsterdam (oud-ambtenaar uit Suriname). T 0 G A'S - HEERENKLEEDING Firma C. JöRG Sr. UTRECHT OPGERICHT 1819 SCHOUTENSTR. Nr. 7 Kerknieuws. GEREF. KERKEN Aangenomen: Kaar Rilland-Bath, W. G. F. van Herwijnen, cand. te Vianen en hulppred. te Ameide. Naar Middelburg, (als miss. pred. van Magelang en Temang- goeng en opvolger van Ds. A. Merkelijn), C. van Nes, cand. te Amsterdam-Zuid. Bedankt: Voor Loenen a. d. Vecht, C. van Nes, cand. te Amsterdam-Zuid. NED. HERV. KERK Beroepen: Te Harderwijk, J. Enkelaar te Leerdam. Te Almkerk (X.-Br.), H. R. J. Reyenga 'te Augustinusga (Fr.). Aangenomen: Naar Garderen, J. C. Terlouw te Alkmaar. Ds. H. M. Dethmers Vandaag zeventig jaar Indien Frieslands Geïef. Kerken een gul den boek bijhielden, dan zouden zij naast namen als van De Geus, van der Munnik, Klaarhamer en Koopmans, ook die van Dethmers moeien inschrijven. Want de van daag 70 jaar geworden em.-predikant van Sneek heefj niet alleen ruim 30 jaren in de stad aan de Geeuw gearbeid, maar hij is voor geheel Friesland een man van betee- kenis geweest, op kerkelijk, Zendings-, poli tiek- en schoolgebied. Zoozeer is Ds Dethmers, ofschoon Gronin ger van geboorte, met Friesland één gewor den, dat hij na zijn emeritaat te Sneek bleef wonen en door het verleenen van hulpdiensten aan zijn eerste Gemeente Pae- sens tot op dezen dag nog in de provin cie werkzaam is. Toen Ds Dethmers in 1900 Paesens ver liet, was hij dus precies op de helft van zijn tegenwoordige leeftijd. In de volle krocht van zijn stoer kunnen heeft hij het ambts werk in Sneek aanvaard en allengs be wezen, dat zijn draagkracht wel wijder spanning gedoogde. Zoo werd hij mede-op richter der prov. persvereeniging, die het Friesch Dagblad stichtte; kreeg hij zitting in het Centraal Comité van Antir. Kiesver- eenigingen; werd hij voorzitter van 't Prov. Comité en de Staencentrale te Sneek; voor zitter van het. bestuur der Verg., die het Geref. Gymnasium te Leeuwarden beheert; penningmeester der Ver. van Chr. Kweek scholen in Friesland, enz. Bewijzen te over dus, dat deze begaafde en beginselvaste pre diker met zijn talenten gewoekerd heeft en dat tot op dezei) dag. Niets tij geval Aan de jeugd van Ds Dethmers, die als zoon van een landbouwer te Westerlee ge boren is en het Gymnasium te Doetinchem bezocht, is een merkwaardig voorval vei'-; bonden. Toen hij zijn vacantie met drie vrienden met roeien op den Ouden IJssel te Doetinchem wilde doorbrengen, werd hij naar zijn ouderlijk huis geroepen, daar zijn vader lichamelijk achteruit ging. Hij ging en zijn drie vrienden gingen spelevaren. De boot sloeg om en twee hunner verdronken. Alleen Ds L. Adriaanse, later miss. pred. en wethouder van Zeist, werd gered. Hoewel Ds Dethmers landbouwer had wil len worden, koos hij op verlangen van zijn vader, het predikambt Hij bezocht na het gymnasium te Doetinchem, dat van Zetten en vervolgens de Vrije Universiteit. Precies veertig jaren van 12 Juli 1S91 tot 12 Juli 1931 heeft de jubilaris het ambt. bediend en op den laat sten datum nam hij afscheid van zijn gemeente tc Sneek. Echter niet van Sneek en nog minder van Friesland, en zoo mag hij den 70-jarigen leeftijd bereiken in goede gezondheid, wel „in ruste", maar al lerminst rustend. En Gereformeerd Fries land viert dankbaar mee feest met den man die in deze provincie haar spreekwoorde lijke trouw aan het beginsel heeft helpen handhaven. DOODEHANDSBELASTING Door bemiddeling van het Adviesbureau der Federatie van Diac. der Ned. Herv Kerk zijn van ddaccnieën met een totaal vermogen van 20 millioen gulden de aangiften verzorgd. De ver schuldigde belasting bedroeg f3921. Vele diaconieën, die cl rst zelf de aangiften heb ben verricht, wenden zich alsnog tot het bureau, waarbij in alle gevallen gebleken is, dat de aanslag wegens foutieve opgaven te hoog of ten onrechte opgelegd is. Al deze fouten konden nog worden hersteld. HELPT ELKANDER De oud'e Ned. Herv. Kerk te 's-Gr a ve 1 a nd, (eigendom van het polderbestuur) is plotseling af gekeurd voor bet gebruik wegens het ontstaan ge vaar. Bij onderzoek bleek het torentje ongev.er 20 cM. verzakt. Een duchtige restauratie zal noodig zijn. De kerkeraad der Geref. Kerk heeft thans op verzoek om tijdelijk g Ibruik van haar kerkgebouw voor de Ned. Herv. kerkdiensten goedgunstig be schikt. De Gereformeerde diensten zijn een half uur vervroegd en zoo kunnen de Hervormden Zondagsmorgens in deze kerk samenkomen. DUITSCHE GEREFORMEERDEN IN BERLIJN. Jaren lang al misten de Duitsche Gerefor meerden in Berlijn een eigen kerkgebouw, terwijl de Fransche en de Boheemsche Geref. er wel een hebben. Thans is er deze oplossing op gevonden, dat de Boheemsch-Geref. Beth- lehemsgemeente voortaan Duitsch-Geref. zal opnemen als lid in volle rechten. Zij zullen dan hun samenkomsten hebben in de Beth- lehemskerk (Mauer-hoek Krausenstrasse) en in een preekzaal te Neukölln, Richard- strasse 97. PROVINCIALE OUDERLINGEN CONFERENTIE De 10e Provincale Noord-Holl. Ouderlingen conferentie zal Woensdag a.s. te Amsterdam. Kerkstraat 109. des voormiddags 10 uur gehouden worden. Op de agenda staat een reü.raat vaa den heer N. Baas, straatprediker te Amsterdam, over „Oe ouderling en de Secten'. Voorts een referaat van Dr. K. S i e t s m a, van Amsterdam-Zuid, over: De be teekenis van 'het Verbond voor de praktijk yaa het ambt", G. VAN LEEUWEN Zonen LEIDERDOKP Ke rkorge Ibouwers STEMMEN RESTAUREEREN ELECTRISCHE WINDMACHINES NED FABRIKANT Opgericht 1003 Tel. Lelde» 1700 GODSDIENSTONDERWIJZER Het Classicaal Bestuur van Amersfoort heeft na afgenomen examen d? akte van godsdienst onderwijzer uitgereikt aan den heer E. J. Mulder W z n. te Maartensdijk. „hervormd amsterdam" Het bekende 14-daagsche orgaan van de Amsterdamsche Vereeniging van Hervormden heeft een Pinksternummer uitgegeven, waar in o.a. Dr. A. H. Edelkoort een ai-tikel schreef over: „Geest en letter", terwijl Ds. D. Tromp en Dr. W. Th. Boiesevain over taak en wezen der Kerk beschouwingen geven. Over „de varende gemeente" geeft J. M. Martens een onderhoudende schets. Don derdag 6 Juni houdt de A.V.H. een ledenver gadering, waar Ds. J. C. Koningsberger zal spreken over de voorkeur tusschen Chr. Jeugdvereeniging of catechisatie. De Wijkcommissie van Wijk V der Ned. Herv. Gemeente te Amsterdam de zooge naamde rivierenbuurt in Zuid heeft het initiatief genomen tot het bouwen van een Kerk-kapel (met bovenwoningen) tevens wijkgebouw. De groote zaal zal een vierhon derd zitplaatsen bevatten. Kerk en Staat in Duitschland Zijn kansel geweigerd Volgens een bericht van de Un. Press, wilde rijksbisschop Mueller eenige dagen geleden in zijn oude gemeente Roedinghau- sen bij Buende van den kansel af 't woord voeren. Het prefcbyteriym der gemeente zou hem toen den toegang tot de kerk geweigerd heb ben met verklaring, dat geen Duitsch-Chris- telijk geestelijke den kansel der kerk be klimmen mocht De bemiddelingspogingen van opperkerk- raad dr Werner bleven vruchteloos. Tenslotte was, aldus het bericht, (dat nogal dramatisch lijkt) rijksbisschop Muel ler gedwongen op het erf van een boer te prediken. Abstract theologische thesen" Uit een rede van den Rijksstadhouder van Sak sen. Mutschmann. over de gevangen genomen pre dikanten. welke rede overigens de b kende phra- sen over de veiligheid der Kerk in het nat -soc. régime bevat, öteeren wij een paar zinsneden en onderstreepen daarin enkele woorden: „Gelooft dan een van dl ze strijdbare heer en in ernst, dat hij ons volk tot God terugleidt, wanneer hij om persoonlijke twistgedingen c jaloerschheden of om abstract theologische thesen het gansche gebouw van het geloof in God aan het wankelen brengt. Ons Duitsche volk is in breede massa religieus va n inborst; wanneer he-t zich echter van de vechtende kerk begint af te keeren, dan ligt de schuld enkel en alleen bij die ge:steJijken, die om der wille van zeer we- redsche dingen het woord van Christus vergeten hebben: Mijn rijk is niet van dl ze wereld! Het nationaal-socialisrae zal steeds de kerk geven w-t der kerk is; het kan ook met gelatenheid het predikantengetwist aanzien, wijl deze kleinzie lige dr ij ver ij en wvgens gebrek aan sympa thie tenslotte vanzelf te gronde gaan". De nieuwe indeeling van het rijk De rijksbisschop Ludwig Müller verklaarde in een rede te Freiburg dat zoodra het Duitsche rijk is ingedeeld in dl? rijksgouwen, die de oude staten en landen vervangen zullen, de Duitsche Evangeli sche kerk door een nieuwe kerkelijke verordening in kerkdistricten zal ingedeeld worden, waarvan dj. grenzen met de grenzen der rijksgouwen samen- ZENDING EN PHILANTHROPE SURINAME-ZENDING De opbrengst van de tweedaagsche Jubileum Bazar ten bate van het Zeister Zendingsgenoot schap, bedroeg f2200. GIFTEN EN LEGATEN De diaconie van de Ned. Herv. Gemeente te Rotterdam hfl-ft van een onbekende een gift van f5000 ontvangen. De V r ij e U n i v e r s i t e i t te Amster dam ontving voor haar tekort een gift van f lOOü onder letters S. S. te A. Schoolnieuws. AFSCHEID Prof. Dr. G. W. KERNKAMP Het laatste college Prof. Dr. G. W. Kernkamp heeft Zaterdag af scheid genomen, daar hij zijn ambt van hoogleeraar in de algeoneene geschiedenis en dl? vaderlandsche geschiedenis van den nieuwen tijd aan de Utrecht- sdhe Rijksuniversiteit, in verband met het bereiken van den 70-jarigm leeftijd heeft neergelegd. Zijn afscheidcollege, dat hij des morgens gaf, werd bij gewoond o.m. door voorzitter en secretaris van het college van curatoren der universiteit Dr. H. Th. 's Jacob en baron de Geer van Jutphaas. de rector-magnificus prof. dr. Bollïstein. hoogleeraren en vertegenwoordigers van de studentencorpora. In dit afscheidscollege behandelde d? scheidende hoogleeraar de beschavingsgeschiedenis van het Ned irlansche volk in de 17e eeuw. Hij eindigde met het uitspreken van de hoop, dat aan deze uni versiteit docenten zoowel als studenten steeds er voor' zullen mogen blijven waken, dat het recht van het vrije onderzoek en de vrije ml endngsuiting in het belang der wetenschap steeds behouden zal blijven, Huldiging en receptie Des middags vond eveneens in de senaatskamer een huldiging van den scheidenden hoogleeraar plaats. De president curator dr. H. Th. 's Jacob dankte prof. Kernkamp namens de regeering en de curatoren voor wat deze als hoogleeraar heeft ver richt. Prof. Bolkestein sprak als rector-magnificus, namens academische senaat en het h stuur der fa culteit. .Mevr. dr. van der Bergh van Eysinga Elias sprak namens het huldigingscomité en bood een album aan met handteekeningen en enkele et sen van torens van Utrecht en andere steden, een geschenk van de studenten van den Hdstori-schen Kring te Utrecht De heer v. d. Poest Cl ment sprak namens de studenten den scheidenden hoog leeraar toe. Na deze huldiging vond een drukbe zochte receptie plaats onderwijsbenoemingen. Benoemd tot onderwijzeres aan de Chr. school (hoofd J. W. Horst) te Overwoud- Lunteren piej. m. i. de Jong te Hasselt. Tot hoofd der Chr. school te Deinum is benoemd de heer K. yaa S trien, oader- wijzer te Huizum, j De onderwijsbezuiniging Een motie uit Rotterdam De Vereen, voor Lager en Uitgebreid La ger Onderwijs op Geref. Grondslag te Rot te r d a m-Z u i d, in jaarvergadering bijeen, kennis genomen hebbende van de para graaf van het wetsontwerp ter verlaging van dc openbare uitgaven, die handelt óver beperking van het aantal bijz. scholen overtuigd vam de harde noodzaak, dat de Overheid haar uitgaven ingrijpend zal moe ten verminderen; verontrust evenwel door de uit ongewij zigde aanneming van het wetsontwerp in het bijzonder voor de kleinste bijzondere lagere scholen voor gewoon lager onderwijs voortvloeiende gevolgen; spreekt als haar overtuiging uit, dat de grondwettelijke rechten van de voor standers van bijzonder onderwijs op schoolstichting en op eerbiediging van de belangen der minderheden ongerept behoóren te blijven gehandhaafd en dat blijve bestaan de mogelijkheid op het behouden van subsidie voor ten minste één christelijke school binnen een rede lijk te aanvaarden kring van gemeen ten of deelen van gemeenten; dringt er bij de Regeering met alle kracht op aan, de voorstellen tot wijziging van de Lager Onderwijswet 1920, voorzoover zij de genoemde grondwettelijke rechten in sterke mate besnoeien, terug te nemen; besluit deze motie ter kennis te brengen van den Minister-President, den Minister \an Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, de Anti Revolutionaire en de Chr. Histori sche Kaïnerfracties en aan de Chr. pers en gaat over tot de orde van den dag. Toelichting Aan deze motie is de volgende toelichting verbonden: „Er zal v/ei peen onderdeel van het wets ontwerp tot verlaging van de openbare uit gaven zijn waartegen geen bezwaren worden ingebracht, ook door personen, die van meening zijn, dat het kabinet Colijn behoort te worden gesteund en dat niet moet mede gewerkt aan vergrooting van de vele en velerlei moeilijkheden, waarvoor het kabi net geplaatst is en wordt. „Ook zij. die deze motie indienden, willen tot deze groep van personen gerekend worden. De zaak echter, waarover het met deze motie gaat, is van te groot belang voor den voorstander van de bijz. school, dat zwijgen ér over gemotiveerd zou zijn. Of is het niet van groot belang, dat aanneming van het wetsontwerp als een zwaard van Damocles hangt boven het hoofd van 289 scholen met den Bijbel, waarvan 225 zijn gevestigd in de kleine gemeenten, juist daar, waar op heffing der school met den Bijbel veelal be- teekent het vernietigen van wat eens met groote opofferingen en bezwaren is tot stand gekomen? „Juist daar, waar de school met den Bij bel vormde het steunpunt in den strijd tegen ongeloof en revolutiegeest, of te mid den van een bijna uitsluitend Roomsch- Katholieke omgeving de eenige gelegenheid bood voor het ontvangen .van Christelijk onderwijs?. Voorbeelden Wilt Se Voorbeelden ter illustratie? In Eelen en Rhaam bij Nijverdal is een school met den Bijbel met ongeveer 40 leer lingen, terwij! tot op een afstand van 4 4 5 K.M. geen andere school met den Bijbel is gevestigd en de kleinere openbare school is gehandhaafd. „Te Drimmelen in Noord-Brabant is een school met den Bijbel met ongeveer 40 leer lingen, terwijl een openbare school eerst kortelings gebouwd en bezocht door ruim 30 leerlingen is gehandhaafd. Deze voorbeelden zijn met vele andere te vermeerderen en vestigden bij de vereeni ging, die de motie aannam, de overtuiging, dat hier in het spel is een zaak des begin sels, waarin getuigen voor het goed recht van de school met den Bijbel dure plicht is. Het spreekt vanzelf, dat dc Regeering, wilde zij aan aller verlangen tegemoet ko men, evengoed dc indiening van het wets ontwerp had kunnen nalaten, doch onge wijzigde aanneming van het wetsontwerp op het hierboven besproken punt zou een bui tengewoon pijnlijken indruk maken op een groot deel van hen, die om des beginsels wil het kabinet-Colijn steunden en zullen blijven steunen". Een adres aan dc Tweede Kamer In een adres aan de Tweede Kamer hebben het Genootschap van Leeraren aan Ned. Gymnasiën, de Algem. Ver. van Leeraren bij het Middelbaar Onderwijs, de R.K. Leeraren-Vereeniging en de Ver. van Leeraren bij het Chr. Middelbaar Onder wijs, te kennen gegeven: dat zij naar aanleiding van het wetsontwerp ter verlaging van de openbare uitgaven de volgende punten hebben geformuleerd: 1 Het mcüt zeer bedenkelijk worden geacht, dat de gelegenheid wordt geschapen, voortaan be langrijke zaken betreffende het Voorbereidend Hooger eMiddelbaar Onderwijs te regelen bij Kon. Besluit, of van de bestaande wetten door middel van Kon. Besluiten af te wijken. 2 Het is volkomen onjuist belangrijke zaken be treffende de organisatie van het Voorbereidend Hooger en Middelbaar Onderwijl te regelen in deze wet. Dit behoort te geschieden in de Hooger Onderwijswet en in de wet op het Mid delbaar Onderwijs zelf. 3 Door het essentieel verschillend karakter van de Hoogere Burgerschool en de School voor uitgebreid lager onderwijs (ULO-school) kan deze dl? H.B.S. nimmer geheel of gedeeltelijk vervangen. 4 Bij de regeling van de bijdragen van buitenge meenten in de kosten van Gymnasia en Hoogere Burgerscholen dienen openbare en bijzondere scholen gelijkelijk te worden behandeld, zulks ten aanzien van de bijzcocVre Gymnasia en Hoogere Burgerscholen, met dit voorbehoud, dat voor de vaststelling der gemeentelijke bijdragen alle gemeenten, waaruit haar leerlingen afkom stig zijn als buitengemeenten worden beschouwd, 5 Het is gewenscht, de paragraaf bi/treffende een nieuwe inrichting van het eindexamen der HB.S, enhet artikel over de studierechten van de einddiploma's H.B.S. en Gymnasium (respectie velijk paragraaf 30 en paragraaf 36, artikel 3) uit het Wetsontwerp te lichten. 6 Het is niet gewenscht over te gaan tot ophef fing van dhoogere klassen van sommige Gym nasia en Hoogere Burgerscholen. 7 Het is gewenscht, dat bij de voorgenomen nieu we korting op de salarissen ten volle rekening wordt gehouden met de vele en velerlei kortin gen, welki? op de leerarensalarissen reeds zijn toegepast dat zij met den meesten aandrang verzoeken bij de behandeling vaa. bet betrokkeo wetsontwerp DINSDAG 4 JUNI HUIZEN 1875 M. - KRO-programma. 8.00-. 9.15 en 10.00 Gram.pl 11.30-12.00 Godsd. halfuur. 12.15 Gram.pl. 12.30 Orkestconcert en gram.pl. 2.00 Voor de vrouw. 3 00 Zang en pjaoo en gram.pl. 3.45—4.00 eo 4.15 Gram.pl, 4.20 Orkestconcert en vioolrecital. 7.15 Lezing, 755 Gram.pl. 8.00 Vaz Dias. 8.05 Ge var. con cert. 9.10 Cursus. 9.20 Zang 9.40 Gram.pL 10.10 Orkestconcert (om 10.30 Vaz Dias), 11.30-12.C0 Gram.pl. HILVERSUM 301 Meter. AV.R-O.-uit- zending. 8.00 Grajn.pl 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gram.pl. 10.30 John van Brück en zijn orkest. 11.00 Kookpraatje mevr. R Lotgering— Hillebrand. 11 30 Vervolg Joho van Briick en zijn orkest. 12.30 Gram.pl. 1.15 Het Ensemble Lismonde. 2.15 Gram.pl. 2.30 Onthulling van het Prins Hendrik-borstbeeld en monument der redders in Den Helder. 3 30—4.00 en 4.15 Gr, pi. 4.30 Radio-kinderkoorzang olv. J. Hamel, 5.00 Voor kleinl kinderen. 5.30 De Avro-Deci- bels olv. E. Meenk. 6 20 Gram.pl. 6.35 Het Re- nova-kwintet. 7.30 ..Van reizen gesproken"^ olv. H. Felderhof. 8-00 Vaz Dias. 805 Gevar, programma ramv Kovacs Lajos en zijn orkesf, H. Toriani (zang), Les Rimbas (harmonica en xylofoon). Suzie Klein (zang) en W. Denijs (piano) 9 35 „Een Wanhopige" .spel van G. Timmory. Vert.: S. J G. Premshaden Boer, Leiding: K. Kleijn 10.00 Omroeporkest olv. N. Gerharz. mrav, M. Rodriguez (cello). 11.00 Vaz Dias 11.10—12.00 Jack de Vries ea rijt» Internationals. DROITWICH 1500 M. 10.35—10.50 Morgen wijding. 11 20 Orgelspel S. Torch. 11.50 Voof de schol m. 12.10 Gram.pl. 12.35 L. Vosselli's orkest. 1.20 Commodore Grand orkest, olv. H, Davidson. 2 25 Voor de scholen. 4.20 Causerie, 4.40 Strijkkwartet mrav. Ph. Bertram (bas- bariton). 5.35 Med-vedeffs Balalaika-orkest mrav. zangsolisten. 6.20 Berichten. 6.50 Cemba lo-recital A. Ehlers 7.10 Fransche les. 7.40 Gram.pl. 7.50 Causerie. 8.20 Gram.pl. 8.50 Gevar. programma. 9.50 Berichten. 10.10 ea 10.20 Lezing. 10.40 Solistenccocert (tenor, viool cn piano). 11.35—12.20 Sydney Kyte eo zija Band. RADIO PARIS 1648 M. - 7.20 en 8 20 Gram.pl, 12.35 Orkestconcert olv. Krettly. 9.05 Gevar, concert mmv. solisten olv. Andrc. 11.05 Daosi muziek. KALUNDBORG 1261 M. - 12.20—2.20 Concert uit rest „Ritz". 3.20—5.20 A. Albechs Blaas- concert. 7.50—12.05 Orkest- en solistenconcert uit „Tivoli". Leiding: C. Schnedler—Petersen. KEULEN 456 M. - 6.35 Orkestcoocert. 12.20 Uit Leipzig. Orkestconcert o»v. Weber. 2.35 Cello en piano. 4.20 2 violen en piano 5.20 Uit Koningsbergen: Omroepkleinorkest. dansorkesü en solisten. 8 35 Uit Leipzig: Schumannconcert, 9.50 Volksliederenconcert. ROME 421 M. 9.15 „La grande heure", spel van Doouady. 10.50 Dansmuziek. BRUSSEL 322 en 484 M. - 322 M.t 12.20 Gram.pl. 1250 Omroeporkest olv. Douliez. I.50-2.20. 5.20. 6.50 en 7-35 Gram.pl. 8.20 Omroeporkest olv. Douliez. 1050—11.20 Gram, pl. -484 M.: 12.20 en 1 30-2.20 L. LangW orkest. 5.20 Populair concert. 6.20. 6.50 eo 7.35 Gram.pl. 8.20 Salonorkest olv. Walpot. 10.30 —11.20 Populair concert. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. - 855 Schumann-conoert uit Leipzig olv. Th. Blumerf 9.20 Juni, maandoverzicht. 10.20 en 11.05 Be richten. 11.2012.20 Ilja Livschakoffs orkest. rekening te willen houden met bovengenoemde pun ten. welke het eenparig gevoelen uitdrukken hun ner organisaties. UNIVERSITEIT TE GRONINGEN De Senaat van de Grooingsche Universiteit sal vertegenwoordigd worden door Prof. Dr G. v, d. Leeuw, rector-magnificus, op het 6e Inter nationale Congres voor de Historie der Godsdien sten van 16—21 September te Brussel te houden en op het Ille Eeuwfeest der Fransdh Academie van Wetenschappen, van 17—20 Juni a.s. te Parijs te houden EXAMEN HANDENARBEID De Minister van Onderwijs a.i. brengt tetf kennis, dat in 1935 de examens ter verkrij ging van een akte van bekwaamheid in „handenarbeid" zullen aanvangen op 21 Juli as. EXAMEN ACTE HOOFDONDEWIJZER Onlangs Is een wijziging aangebracht iri de regeling van het examen voor de akte als hoofdonderwijzer met het doel, dat daar bij meer dan tot dusver gelet zal worden op een behoorlijk gebruik van de Nederland sche taal dooi de candidaten. Dit schijnt hier en daar zoo te zijn begre pen, dat het schriftelijk gedeelte van hef; examen zal woi'den uitgebreid en wel dooi* een afzonderlijk onderzoek naar het zuiver schrijven van onze taal, in te stellen door middel van een taaloefening of een dictee. Dit .is echter de bedoeling niet. De opgave voor het vak Nederlandsche taal- en letter kunde bij het hoofdakte-examen bestaat steeds in het maken van een letterkundig opstel. Dit blijft zoo. Maar ter voorkoming, dat de beoordeeling van dat opstel uitsluitend uit letterkundig oogpunt geschiedt, zal voortaan bij de vaststelling van het cijfer voor dit vak ook rekening moeten worden gehouden met een taxatie van het. opstel met het oog op taal en stijl. ACADEMISCHE EXAMENS RIJKSUNIVERSITEIT TE LEIDEN. GesU Rechten: doet. ex., de heer B. F. Everts. R.K. HANDELSHOOGESOHOOL TE TIL BURG.- Gesl.Handelswetenschappen: cand.ex., dc heer H. A. M. Moeskops o Veldhoven. LEESZAAL G&slaag-d voor het Dlrecteuiwexamén van db Centrale Vereeaigins voor Openbare Leeszalen en Bibliotheken: rhej. H. G. Blljdendijk. .Am sterdam; mej. J. G. van Deip.se. Middelburg; mej. E. T. Droge. Winschoten; mej. E. J. Gehner Gouda: mej E. L. van Gooi. Voorburg; mej. B H. Janssen, Heerlen; mej. G. C. Noyon. Apel doorn; mej. J. C. van Rijswijk de Jong. Dei» aag: mej. H. Schoonhoven. Utrecht; mej. T. S. M. Teengs, .Utrecht; mej. E.. Visser, Haariémj Geslaagd voor het aseistents-exaimende da me.?: T. M. P. H. van Alten, Den Bosch; C. A. Berndies, Den Haag; H. W. de Braai, Amster dam C. J. M. v. d. Broei, Roosendaal; W. E. S. Coops, Den Haag; R. van Rijk. LeeuwardenM. B. E. F. Eokert. Helmond; M. J. Hoefnagel. Oos terbeek; H. appelhof. Den Haag; L. M. W. Keu- nen. EindhovenE. M. F. Knippenberg, Hel mond; 'A. M. Koch, Bómmelerwaitrd; J.C: F. LUckeratih. Amsterdam; A. C. M. Mol, Breda.} J. M. Nap, Den Haag: E. M. van Nispen. Arn hem; B. A. M. Postma, Heerlen; M. C. L. Pijl* Roermond; E. A. G. H. Rnaymakers, Roosen daal;. M S. Reyerse, Bneehedé; J. F. B. van def Scheer. Amersfoort: H. M.-W. Sinnige Breda; S. van hijn, LaLren-BlarlcumA. Timmenga. Vught (N.-B.M. K. T. Versteegh, Haarlem; J. A. M. van der Vossen, Zeist; B. A C. de Vries. Nij- megen; A. van der Waarden,-. Den Haag; r yan de Werk, Den Haag; E. M. van Wiechen, Hillegersberg; D. Wlersma, Oegstgeést; G. Wit- zei, Rotte,rdiaimC. G. M. ZIJver Rilppe, Amster dam; en de heeren W. J. Harriot, Amsterdam} J, - Kuiper,-

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 8