MAANDAG 3 JUNI 1935 TWEEDE BLAD PAG. 5' Uit de Pers. T uchtondermij ning De Msb. schrijft onder bovenstaand op- feodirift het volgende: Eenige weken geleden hebben wij onzo Verbazing uitgespi-oken over het merkwaar dig optreden van generaal Snijders. Wij jneenden hier te doen te hebben met een uitzonderlijk geval en de loopbaan van den oud-opperbevelhebber stemde vanzelf tot genige mildheid bij de beoordeeling. Maai' nu blijkt de open brief van gene raal Snijders slechts een symptoom te zijn geweest. Er is een andere „open brier* gevolgd, Dnderteekend door een heele reeks gepen- sionneei'de opperofficieren. Van dezen brief mag men zeggen, dat hij de fundamenten van de krijgstucht aantast. Het is een be treurenswaardig schouwspel, diat hooge mi litairen, die formeel niet meer onder de krijgstucht vallen, actief dienende officie ren opzetten tegen de Regeering. Uit de correspondentie, welke de neutra le vereeniging van officieren ons toezond, blijkt, dat het bestuur van deze organisa tie volkomen correct handelde, toen het ontslag verleende aan den gepensionneer- den generaal van den Akker, die een voor aanstaande plaats inneemt in een door de Regeering voor militairen .verboden ver eeniging. Tot onze verbazing lazen wij in een brief tiien deze generaal aan den voorzitter der Dfficierenvereeniging schreef, o.a.: Den Miinister van Defensie kan en moet worden bijgebracht, dat zijn eisch (on juiste voorstelling, red. Msb.) om mij mijn eerelidmaatschap te ontnemen, een daad van onrecht en willekeur is. Ons officierenkorps moge alles verliezen, be halve de eer. Ik spreek de hoop uit, dat het tegenwoordig hoofdbestuur voldoen de ruggegraat zal weten te toonen...... Men bedenke: een gepenêionneerde gene taal schrijft aan een actief dienend officier, dat den minister moet worden „bijge bracht In welke sfeer leeft deze man van Mus- bert? Begrijpt hij niet, dat wat hij wenscht zoo onkrijgstuchtclijk mogelijk is? Dan heeft hij nooit geweten wat krijgstucht beteekent. Het ergste is echter, dat een reeks opper- bfficieren aan deze geestelijke insubordina tie meedoen. Deze heeren schijnen even min een juist begrip van krijgstucht te hebben. De grondfout èn van generaal Snijders èn Pan de anderen is, dat zij zich bij hun be denkelijk optreden laten leiden door hun eigen inzicht omtrent een door de re geering getroffen maatregel. Als ontslag als eerelid van de V.O.K.L. ware verleend aan een generaal, die zich b.v. bij de S.D.A.P. had aangesloten, zou ge neraal Snijders c.s. niet aan verzet hebben gedacht Maar nu de N.S.B. in 't geding is, protesteeren zij. Omdat zij het optreden van de regeering legen de N.S.B. onjuist achteu. Zij stellen dus hun medewerking aan re- geeringsmaatrogelen afhankelijk van hun eigen inzicht Dat is eenvoudig moordend voor alle tucht en discipline en met den geest van eelite gehoorzaamheid, voor den militair broodnoodig, volstrekt onvereenigbaar. Als deze mentaliteit van generaal Snij ders c.s. in ons leger doordrong, zou dit ont aarden in een voor de regeering totaal on bruikbaar en onhanteerbaar instrument L SVij achten hei hier van dergelijke zijde DE TOEPASSING DER KIESWET Een uiteenzetting van de wijze waarop nu de zetels worden verdeeld Hoe het nieuwe stelsel voor de Gemeenteraadsverkiezingen zal werken De belangrijkste wijziging in de Kieswet van 1933 betreft artikel 100. Daarvan is alleen het eerste lid gebleven, nl.: Even zoovele malen als de kiesdeeler is begrepen in het stemcijfer eener lijst, wordt aan die lijst een der te vervullen plaatsen toegekend Voor de uitslagberekening begint men dus vast te stellen de kiesdeeler, d.i. het aantal uitgebrachte geldige stemmen ge deeld door het aantal te verdeelen plaat sen. Deze kiesdeeler gaat men daarna deelen op het totaal der op een bepaalde lijst uit gebrachte stemmen, waarna er een over schot blijft. Dit is de z.g. eerste verd eeling. Bij de nu volgende vei'deeling onder de ovex-schotten is van invloed de wijziging van 1933, want de wet maakt nu onder scheid en zegt: wanneer 19 of meer plaat sen te vervullen zijn (in gemeenten, welke in 1930 meer dan 20.000 inwoners hadden) geibruiken we artikel 100b en indien het aantal te vervullen plaatsen minder dan 19 art. 100c. De wijziging bestaat voor de groote gemeenten hierin, dat de verdeeling, naar de grootste overschotten vervallen is. De vroegere derde verdeeling (stelsel van de grootste gemiddelden) die slechts enkele ma len toepassing vond, is nü regel ge worden. Wat wordt dus nu gedaan? Het aantal reeds bij eerste verdeeling toegekende zetels wordt voorloopig met één verhoogd. Dit aantal wordt dan gedeeld op het totaal der op die lijst uitgebrachte stemmen. Die lijst, welke dan het grootste gemiddelde geeft, krijgt de eerste overschot-zetel. Zijn er méér overschot-zetels, dan wordt dezelfde methode gevolgd. Zelfs kan dus nu een lijst welke reeds één overschotzetel ge kregen heeft, er nog één krijgen. Ook kan het voorkomen, dat een lijst, welke vroe ger geen overschot-zetel zou krijgen, om dat toen de bepaling gold, dat na toeken- nng eener plaats een gemiddeld aantal stemmen van minstens 75 pet van den kies deeler per toegekende plaats vereisch't was, nü wèl een zetel toegewezen krijgt. Voor kleinere gemeenteraden geldt art. 100c. Hierin wordt de oude metho de toegepast, waarbij echter een kleine wij ziging opvalt. Vroeger kwamen bij de ver deeling naar de grootste overschotten niet in aanmerking lijsten, die per toegeken de plaats minder dan 75 pet. van den kiesdeeler hadden behaald. Nu zijn van die verdeel ing uitgesloten de lijsten met een stemcijfer, dat lager is dan 75 pet. van den kiesdeeler. De methode bij de tweede verdeeling toe gegeven voorbeeld dan ook allerverderfe- lijkst, en ook zij, die het met de maatrege len tegen de N.S.B. niet eens zijn, kunnen of mogen de zaak niet anders zien. Het zou daarom zeer gewenscht zijn, dat de overheid over de macht beschikte om dergelijk tucht-ondermijnend optreden van gepensionneerden afdoende tegen te gaan. gepast, wprdt genoemd" die dér grootsté overschottan. Zijn er daarna nog zetels te verdeelen dan wordt voor de nog overblij vende gerekend met het stelsel der grootste gemiddelden. Bij deze derde verdceling ko men lijsten met een stemmenaantal minder dan 75 pet. van den kiesdeeler wèl in aan merking. Was het vroeger zóó, dat bij een tweede verdeeling voor bv. twee zetels vereischf was 150 pet. van den kiesdeeler te hebben (75 pet. per zetel) nu is dat niet meer ver- eischt. Wij meenden goed te doen op deze wijzi gingen nog even de aandacht te vestigen. Voorbeeld van een kleine gemeente De bei'ekening voor een groote gemeente is eenvoudig. Na de eerste verdeeling werkt men daar direct met het grootste gemiddelde. Voor een kleine gemeente geschiedt dat niet, omdat in kleine en vooral in zeer kleine gemeenten een partij, welke bijna an- derhale kiesdeeler behaalt (bij 7 zetels bijv. 20 pet. der stemmen) geen kleine partij ge noemd kan worden. Voor de gi'ens van 2^4 kiesdeeler geldt dit in nog stei'kere mate. Hierbij komt, dat het wegvallen van deze resten in een aantal gevallen ten gevolge had, dat een partij, die niet meer (of niet veel meer) dan 40 pet. der stemmen had vei'kregen, de volstrekte meerdex-heid in de raad verwierf. In 's Gravenzande was de uitslag nu als volgt: Lijst 1 S.D.A.P. 588 stemmen. Lijst 2 Gemeentebelang 212. Lijst 3 A.R. 770. Lijst 4- S.G.P. 177. Lijst 5 C.H. 937. Lijst 6 R.K. 164. Lijst 7 V.B. 457. Totaal 3305 stemmen. Er waren uitgebr-acht 3305 stemmen. De kiesdeeler werd dus 3305 13 is 254 3/13. Bij de eerste verdeeling wex'den dus toe gewezen aan de S.D.A.P. 2 zetels, rest 79 7/13; A.R. 3 zetels, rest 7 4/13; C.H. 3 zetels, rest 174 4/13; V.B. 1 zetel, rest 202 10/13. Dus nu nog te verdeelen vier restzetels. De partijen die in eerste instantie niet hadden meegedaan, konden ook nu meedingen, in dien men 3/4 van de kiesdeeler had behaald. Dit bedroeg 190 35/52. Dientengevolge vielen de S.G.P. en de R.K. partij er af. Maar Gemeentebelang als heb bende 212 stemmen, dong mee. Zij verkreeg als de hoogste restbezittende de eerste zetel. Daarna V.B., toen de C.H. en eindelijk de S.D.A.P. de laatste restzetel. Bij een verdeeling volgens het grootste gemiddelde zou zoolang ook partijen met minder dan de kiesdeeler mee mogen doen de uitslag niet anders zijn geweest. Het ge volg ware dan, dat A. R. zijn zetel zeer duur moest betalen; nl. A.R. per zetel 256, C.H. 234, V.B. 228, G.B. 212 en S.D.A.P. 196 Viel G.B. af, dan zou de zetel voor A.R. zijn, die dan per zetel 192 stemmen zou be talen. DE PROV. GRON. COURANT WORDT OPGEHEVEN De Prov. Gron. Courant, een blad, dat reeds 149 jaar bestaat, zal met ingang van 1 Juli a.s. worden opgeheven. BOOTTREIN „JOH. VAN OLDEN* BARNEVELDT" De trein in aansluiting op het nis. „Johan van Oldenbarneveldt" zal Dinsdagmorgen a.s. om 10.20 u. i'cn Genua vertrekken. Chr. Nat. VakverboncJ, De 17e algemeene vergadering De 17e algemeene vergadering van het Chr. Nat. Vakverbond zal Donderdag 27 en Vrijdag 28 Juni a.s. te Utrecht in "het ge bouw voor K. en W. onder presidium van den heer K. Kruithof aldaar, worden ge houden. Er worden 5 zittingen gehouden, n.l. drie op Donderdag 27 ('s morgens, 's middags en 's avonds) en twee od Vrijdag 2S Juni (des morgens en des middags). Aan de orde komt behalve de behandeling van de ver schillende verslagen, de verkiezing van drie leden van het dag. bestuur, wegens perio dieke aftreding van de heeren J. Hofman te Amsterdam en L. Vermeulen te den Haag die beiden herkiesbaar zijn, en de ontslag name wegens het bereiken van dc leef tijdsgrens, van den heer F. Eikerbout te Leiden. Voorts is er een voorstel van den Ghr. Bond in de Kledingindustrie om bij de Regeering aan te dringen op maatrege len .waardoor zooveel mogelijk worde tegen gegaan het vervangen van mannelijke ar beidskrachten door vrouwen en meisjes, als mede een refex-aat van den voorzitter over: „Uitvoering van de Ongevallenwet door Overheidsorganen of Bedrijfsvereenigingen" Tijdens de algemeene vergadering zullen zoowel de film „Opgang" als de jubileum film worden vertoond en het spreekkoor „Zonnedag" worden opgevoerd. Het N.V.V.-Congres En de daarvoor getoonde belangstelling In de roode pers werd, begrijpelijk, veel werk gemaakt van het N.V.V.-Congres en aan vele inleiders bracht men, terecht,hul de voor degelijke pleidooien. In een nabe trachting wordt echter geen geringe cxiiiek geoefend op de burgerlijke bladen (met na me wordt de groote liberale pei-s genoemd), die zoo weinig aandacht besteedden aan een congres, dat wellicht spoedig van beslissen de beteekenis zal blijken te zijn op de lands- polxtiek. In bittere bewoordingen wordt de veron- dei-stelde onverschilligheid der bourgeoisie geteekend: Ja. ja, maar arbeiders. Wat zou het een verwaten bougeoisie cok kunnen schelen, wat een kantoorbediende, een kleermaker, een letterzetter en anderen van dat soort te zeggen hebben? Is er reden voor zulk kwaadaardig ge schrijf? Volgt de roode pers niet precies dezelfde methode, welke zij in anderen af keurt? Had zij altijd een vrij uitgebroxde rubriek „Geestelijk leven", zooals thans, nu zij rekening moet houden met modern- godsdienstige-leden der partij? Wijdt ze vele kolommen, zooals wij, aan het Christelijk Vereenigingsleven; znoals zich dat in ons land openbaart en demon streert? Voor verontwaardiging is geen reden. De denkbeelden, welke ro roode kringen ten beste gegeven worden, vinden in de niet- roode pers regelmatig belangstelling en zijn meermalen onderwerp van critische beschouwingen. Slechts hij, die het vuur der verdeeldheid stookt, kan van „geringschatting voor ar beidersbijeenkomsten" spi'eken Het heeft met koi'te verslagen over roodé congressen niets te maken. DE REIS DER K IS De K 18 vertrok op 31 Mei van Mauritius. Alles wed aaji boord. Ned. Chr. Gymnastiek Verbond De herdenking van het zilveren jubileum Het Nederlandsch Christelijk Gymnastiek Verbond zal Zaterdag 8 en Maandag 10 Juni (Tweede Pinksterdag) te Gronirigen zijn zilveren jubileum herdenken. Geen wonder dus dal de Groningei's hun beste beentje vooi-zetten om het de gasten, die in grooten getale naar Gi'uno's veste zullen optrekken, het daar zoo aangenaam moge lijk te maken en tevens de vei'gaderingen zoo vruchtbaar mogelijk en de demonstraties zoo keurig mogelijk te doen zijn. In een dezer dagen gehouden persconfe rentie heeft het Groningsche regelingscomité een en ander medegedeeld omtrent het pro gramma dat gedurende deze dagen zal worden afgewerkt. Het ziet er dat kan reeds dadelijk worden geconstateerd wel verzorgd uit. Voor den aanvang der vergadering, Zater dagmiddag, zal men eerst naar het Esser- veld gaan om daar getuigenis af te leggen van dankbaaxdieid jegens den te vroeg ont- slapeii bortdsvooi'zitter, den heer K. Duiker, die niet alleen voor de Groninger vereeni- gingen een man is geweest die de Chr. sportbeoefening breeder pex-spectieven heeft geopend, maar wiens beteekenis voor het geheele land van uitnemende waarde is geweest Door het leggen van een palmtak zal men de nagedachtenis van Karei Duiker op piëteitvolle wijze huldigen. Daarna wordt op het Stadhuis het bonds- bestuur officieel ontvangen, waarna een receptie plaats vindt ln de Harmonie, ter wijl des avonds een eere-avond wordt ge geven in dezelfde zaal. Een keurig pro gramma is voor deze avond opgesteld en het laat zich aanzien dat velen hier van hun belangstelling zullen blijk geven. Des Zondags worden, in groepen, de resp kerkdiensten bezocht, terwijl de middag- en avonduren in de Harmonie worden doorge bracht, waar des avonds een Gi'onneger kovvievesiede plaats vindt. Maandagmorgen vinden reeds vroeg do eei'ste oefeningen plaats, waarvoor weer do Harmoniezalen gebruikt zullen worden. Door een goede en vlugge regeling wil men hier ti'achten een zeer uitgebreid program ma af te werken en het zal niet aan de lei ders liggen als niet op den vastgestelden tijd een punt kan worden gezet. Want des middags moet men ook weer op tijd klaar zijn voor de marschwedstrijd. Hiervoor is bijzonder veel animo, want een prachtige gouden medaille voor de vereeniging die zich het best presenteert is wel de moeite van eenige inspanning waard. Voor de Groningers wordt dit ook iets bijzonders, want een keurige stoet van plm. 2000 gym nasten ziet men niet eiken dag. Bij goed weer worden de middagdemon straties op het Stadspark gehouden. Het programma dat hiervoor is opgesteld heeft een bijzonder karakter. Want het Chr. Gymnastiek verbond heeft de noodzakelijk heid gevoeld om ook bij het kiezen van de turnstof eigen wegen te volgen en den toets der critiek ook hier aan te leggen. Want al wat als nieuw wordt gepresen teerd, vooral in dezen tijd, is daarom nog niet te aanvaarden. De heer Groenman, de technische leider, noemt de nieuwe metho de „totaliteits-gymnastiek" en met spanning mag zeker de demonstratie worden tege moet gezien, waarbij zal moeten blijken of, en zoo ja, in hoeverre ,de nieuwe methode ook in de toekomst kan worden toegepast. Het worden dus voor het Gymnastiek- verbond belangrijke dagen. De belangstel ling van de leden overtreft reeds alle ver wachtingen, maar de Groningers zijn klaax om ze te ontvangen. ROFFELRIJMEN DIE EENE STEM 't Is telkens weer die ééne stem, Die laatste stem waar het om gaat, Die ons een zetel kosten kan, Een plaats in de gemeenteraad. Die ééne stem van u, meneer, Dat stemmetje van u, mevrouw U dacht niet, wel, dat de partij Daar zóó op staan, aan hangen zou? Die stem van u, m'n vrind, vriendin Daar snakken tien partijen naar, Die is voor d' één een winstobjecty Voor d' andere een groot gevaar. Die stem van u, eenvoudige Die zelden treedt in 't volle licht Weegt bij de stembus even zwaar En heeft dezelfde volle wicht Als Wijnkoops en De Vissers stem De stem van Mussert of Colijn, Van Aalberse, van Arts of Fock, Van Lohman, Zandt of Severijn. Uw stem kan zijn een zetel winst Voor ons of voor de overzij. Daar blijf je, hoop ik, toch niet koud Niet lauw, niet onverschillig bij? Je voelt toch, hoop ik, dat het weer Ook nu, bij de gemeenteraad, Ten eerste en ten slotte nog Alleen om het beginsel gaat? Je kent je roeping en je plicht? Welnu, dan ook met man en macht Die ééne stem, die laatste stem Op onze mannen uitgebracht! (Nadruk verboden.) LEO LENS. Officieele Berichten ONDERSCHEIDING Ir. M. H. DAMME Bü Kon. besluit is benoemd tot Commandeui plaats hebben. De gewone audiëntie van den minister van isehe zaken, zal op Donderdag Juut niet plaats hebben. Het den laatsten tijd vlottende werk aan de kadever breeding aan de voormalige Vischmarkt te Rotter dam is weer tijdelijk stopgezet. De omheining blijft het werk voorloopig afsluiten. Een locomotief met kolenwagen, op het stationsemplacement te Roermond uit de rails geloopen waardoor het treinverkeer werd gestremd. Zelfs een duikboot ontbreekt niet op de Rémavi-tentoonstelling te Den Helder De „Koetilang", het eerste Douglas-vliegtulg op de Indie-lijn aan het tanken en olie bijvullen te Bagdad, waar men er een feestje van maakte Zaterdagmiddag is de nieuwe burgemeester van Schiedam, Mr. Dr. F. L. J. van Haaren in een speciaal daarvoor saamgeroepen gemeenteraads vergadering geïnstalleerd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 5