De ramp in Beloedsjistan De Levensloop van Pieter Peuter MAANDAG 3 JUNI 1935 EERSTE BLAD PAG 2 BUITENLAND ZWITSERLAND VERWERPT CRISIS-INITIATIEF Het gevaar der roode dictatuur geweken „Het gezond verstand zegevierde" Tevens een votum tegen devaluatie Het Zwitsersche volk heeft Zondag in een referendum met rond 566.000 te gen rond 426.000 stemmen de voorstellen inzake het socialistische z g. crisis-ini tiatief verworpen. De tegenstanders van het crisis-initia tief bestreden de voorstellen hoofdzake lijk met het argument, dat de uitvoering der geëischte maatregelen de draag kracht van den staat te boven zou gaan en afbreuk zou doen aan de sou- yereiniteit der kanton*. In 18 kantons werden de voorstel len verworpen, in tier kantons werden zij aangenomen. Gestemd werd door 84 pCt. der stemgerechtigden. In de vier kantons waar het socialistische crisis-initiatief werd aangenomen, zijn d» socialisten oppermachtig. Daarentegen heeft de grootste industrie-s;ad van het land, Zu rich, waar eveneens de sociaal-democratie zeer sterk vertegenwoc*digd is, het initia tief van de hand gewezen. Ook Genève, waar de beruchto Nicole een ongebreidelde propaganda ervoor voerde, is het met 9000 stemmen meerderheid verworpen. De strekking van het crisis-initiatief was de invoering van een radicaal staats-soca- lisme. De meerderheid van het Zwitsersche volk heeft daar echter niets van willen weten en heeft tevens getoond afkeerig to zijn van de devaluatie van den Zwitserschen franc. Algemeen was nl. de verwachting, dat bij een aanvaarding van het scialistieche initia tief de franc niet op peil gehouden zou kun nen worden en het was duidelijk, dat de buitenlandsche speculatie tegen den Zwit serschen franc met dit argument werkte De aanhang van devaluatie in Zwitserland zelf blijkt, echter gering te zijn. De uitslag van het Zwitsersche referen dum maakt, te samen met de nieuwe Fran- sclie regeenng de positie der goudblok-lan- den vaster De strekking van het crisis-initiatief, dat maanden geleden reeds door het par lement was verworpen, was een nieuw artikel in de Grondwet op te nemen, waardoor de regeering de volmacht kreeg loonsverlagingen te beletten en prijzen te beschermen, ten einde den arbeider een voldoende inkomen te garandeeren; kunstmatige handhaving dus van loon- en prijsniveau door een soort economische dictatuur. De socialisten wilden de onkosten van hun plan bestrijden met premie- en gewone leeningen. De verwerping van het crisis-initiatief, al dus de „Basler Nachrichten", is een onbe twistbaar succes der burgerlijke partijen, want de socialistische partij beschouwde de stemming van heden als de eerste etappe naar de verovering der macht in Zwitser land. De overwonnenen van 2 Juni zijn de marxisten, voor wie het crisis-initiatief zou hebben geleid tot een afscheiding van Zwit serland Van de internationale markt. De „Tribune de Genève stelt vast, dat het gezond verstand heeft Overwonnen. Dit wil echter niet zeggen, dat elk gevaar thans .voor de toekomst is afgewend. De „National Zeitung" schrijft, dat het crisis-initiatief met al zijn zwakheden en gevaren van de baan is en de weg thans yrij is voor een krachtiger politiek tegen dö Crisis, De Duitsch-Engelsche vlootbesprekingen De Duitsche delegatie naar Londen vertrokken. Zondagmiddag is de Duitache delegatie naar 'de Londensche vlootbesprekingen van de Berlijnsche luchthaven Tempelhof naar Lon den vertrokken. De speciale gevolmachtigde Von Ribben trop, vice-admiraal Schuster en kapitein ter zee Kiderten namen plaats in het, vliegtuig „Oswald Boelke". In hun gezelschap be .vonden zich oa. Prof. Graaf von Birkheitn de attaché Dr. Kordt en Von Ribbentrop's adjudant Torn er. De moeilijkheden met de N.R.A. Een besluit van Roosevelt. Uit Washington: In verband met de N. R. A. waren door en tegen de regeering 411 zaken aanhangig gemaakt. Thans heeft pre sident Roosevelt met het oog op de beslis sing van het Opperste Gerechtshof goedge keurd, dat deze zakeu verder blijven rusten Roosevelt verwacht arbeids conflicten 400000 Amerikaansche mijnwerkers drei gen 16 Juni als de geldende N.R.A.-code af loopt, in staking te gaan, indien geen ver lenging van de regeling wordt verkregen. Dit is de eerste groote strijd sedert de be slissing van het Opperste Gerechtshof inza ke de N.R.A. president Roosevelt heeft Zaterdag ver klaard te gelooven, dat in de naaste toe komst, als gevolg van den door de beslis sing van het hooggerechtshof geschapen toe stand, nog voel stakingen zullen volgen. Naar hij vernomen heeft hebben een groot aantal vakvereenigingen rapporten ont vangen, volgens welke de werkgevers, steu- netad op de beslissing van het hooggerechts hof, loonkortingen en andere bezuinigings maatregelen gillen invoeren. De President wil nu bemiddelingsinstan ties instellen voor de regeling der arbeids verhoudingen. KONING GEORGE. De Engelsche Koning, die vandaag 70 jaar is geworden, lijdt aan een lichte verkoud heid, naar'aanleiding waarvan de genees- heeren hem hebben aangeraden zijn kamer te houden, zulks echtei; alleen als voorzorgs maatregel, Quetta's puinhoopen door vuur verteerd Schattingen van 30.000 en 40.000 dooden Het is of alle natuurkrachten samenspan nen om de ontzettende ramp in Beloedsji stan nog te verergeren \en de catastrophe volkomen te maken. Nadat Vrijdag jJ. 80 procent der huizen van de eenmaal welvarende hoofdstad Quetta door een paar hevige aardschokken ineens was gestort, brak Zaterdag een hevig tropisch onweer over het gebied uit De bliksem sloeg in de puinhoop van een ba zaar en kort daarna stond de geheele reus achtige puinhoop der stad in vlammen. Daarmede was de laatste hoop verdwenen om de menschen, die onder de puinen le vend begraven lagen nog te redden. Zelfs indien de brandweer van de beklagenswaar dige stad niet door de aardbeving was om gekomen, zou er toch geen doen aan zijn geweest om in het kurkdroge materiaal de Jemperatuur in Indië is thans boven 100 graden Fahrenheit de vlammen te stuiten. Met treinen en vliegtuigen snellen red dingsbrigades met medicamenten en levens middelen naar het geteisterde gebied. Maar een nieuwe vijandige natuurkracht heeft zich Zondag den geheelen dag doen gelden. Toen heerschte er n.L een zand storm van ongewone heftigheid, die het vliegen naar Quetta onmogelijk maakte. Men gelooft, dat deze zandstorm in verband staat met do aardbeving. Tengevolge van den brand is thans de raming van het aantal dooden in het ramD gebied veel hooger geworden dan aanvan kelijk. De berichten spreken nu van 30.000 en zelfs van 40.000 siaóhtoffora. Alleen te Quetta zouden 26.000 personen om het leven zijn gekomen. Te Mastory zou het aantal dooden 5000 bedragen. To Kalat, ten Zuidwesten van Quetta, is niet één huis overeind blijven staan. Hier is ook het emir-paleis ingestort. De vorst en zijn gezin konden zich echter in veilig heid stellet. Het aantal Engelsdhe slachtoffers wordt nu ook veel hooger geschat dan eerst. Niet minder dan 200 Engelsche vacantiegangers en ambtenaren moe ten zijn omgekomen. De Europeanen in Beloedsjistan vertoeven n.l. tijdens de hilleperiode gaarno in ae bergachtige omgeving van Quetta, Zeventien Engelsche padvinders uit. Ka- ratsji, die een bezoek aan Quetta brachten, zijn als door een wonder aan den dood ont snapt. Het huis, waarin zij sliepen, stortte bij den eersten schok in, waardoor de Jon gelieden als in en val gevangen zaten. Bij den tweeden schok werd echter een gat in een der muren gebroken. Daardoor was hat den padvinders mogelijk, vrijwel ongedeerd te ontkomen. In den nacht van Zaterdag op Zon dag werden uit Quetta nieuwe aard schokken gemeld. De op 6 K.M. ten Oosten van Quetta gelegen vulkaan Sharig is gaan werke en braakt lava en zwaveldampen uit. Ten eindo plunderingen fe voorkomen, heeft de gouverneur van Beloedsjistan voor het getroffen gebied den staat van beleg af gekondigd. Koning George van Engeland heeft den onderkoning van Britsch-Indië een telegram gezonden, waarin hij uiting geeft van zijn medeleven met de bevolking. De koning heeft verzocht, hem voortdurend op de hoog te te houden van het verloop van het red dingswerk. GEORGE WEYERHAUSER BIJ ZIJN OUDERS TERUG De avonturen van den knaap In een auto-koifer uit de schuilplaats der bandieten weggevoerd. Het 9-jarig millionairszoontje George Weyerhëuser te Tacoma, dat 24 Mei j.l. ont voerd werd, is door de ontvoerders onge deerd aan zijn ouders terug gegeven. De bandieten hebben hem Zaterdagmor gen heel vroeg bij Issaquah (staat New- York) i n het voorgebergte van de Cascade Mountains, op 80 K.M. afstand van Taco- ma, op den weg neergezet en hem gezegd op zijn vader te wachten. De jongen is, nadat (vermoedelijk) de hoeven dc 200.000 dollars losprijs in ont- vangst hadden genomen, in een autokoffer gestopt en naar de aangegeven plaats ge bracht. Het kind heeft hij een boer aangeklopt. Toen deze slaapdronken de deur opende, stond buiten in den regen een klein vuil jongetje. Op de knorrige vraag van den ouden mart. wie hij was, antwoordde de jongen doodkalm: „ik ben George Weyer- hftuser!" Naar de zoon van den houtkoning ver telde, had men hem aan handen en voeten gebonden, maar, zei hij, het deed me geen pijn. Op den morgen van zijn vrijlating werd hij uit de schuilplaats gehaald en in de autokoffer geduwd. Zoo reed de jongen achter op den wagen der bandieten naar een plaats op den hoofdweg naar Issaquah, waar hij werd vrijgelaten en naar de boer derij wandelde. De vreugde over den terugkeer van het reeds dood gewaande kind bij zijn ouder* laat zich denken. De politie concludeert uit de voornamen, waarmede de ontvoerders elkander aanspra ken, dat men hier met dezelfde misdadigers te doen heeft, als die welke eenige maanden geleden den brouwer Bremer uit St. Paul hebben ontvoerd. De jongen vertelt thans, dat de bende, die hem ontvoerd heeft, heeft bestaan uit zes personen. Drie hunner waren steeds bij hem gebleven; zij bewaakten hem scherp, maar hadden hem goed behandeld. Overigens was de jongen nog te angstig om een goed aan eengeschakeld verhaal te geven. DE AANSLAG TE MARSEILLE. Uit Sjanghai: Na een uitvoerig onderzoek hebben de autoriteiten der Fransche con cessies er van afgezien de uitlevering te verlangen van Abranowitsj, dio eoniger lijd geleden was gearresteerd onder verden king van medeplichtigheid aan den aanslag te Marseille! NIEUWE JAPANSCHE ACTIE IN N00RD-CHINA Het leger ontevreden over de verzoeningspolitiek van Hirota? De Japansche militaire attaché te Peking heeft Vrijdag j.l terugtrekking van de Chi- neesche troepen aan de grens van Mand- sjoerije naar de streken van Peking eo Tientsin geëischt Men is in officieele kringen te Peking van meening, dat de Japansche stap zal moe ten worden toegeschreven aan de ontevre denheid van het Kwantoengleger over de verzoenende politiek van den minister van buitenlandsche zaken, Hirota, ten opzichte van China, zooais die o.a. bleek uit de ver heffing van de Japansche legatie tot am bassade. Naar te Nanking verluidt, heeft Maar schalk Tsjang-Kai-Sjek te Hsinkau een conferentie, van vooraanstaande leiders der Nanking-regeering bijeengeroepen ter be spreking van de Japansche eisclien en den toestand in Noord-China. Inmiddels is de Japansche minister van buitenlandsche zaken. Hirota, Zaterdag door den Keizer in audiëntie ontvangen Hij bracht rapport uit over de diplomatieke be trekkingen met de buitenlandsche mogend heden en met de regeering te Nanking in verband met den toestand in Noord-China. Do „Daily Telegraph" bevat een uitvoerig artikel van een correspondent, waarin het alarmeerende nieuws wordt verkondigt, dat Japan voornemens is, binnenkort een soort protectoraat te gaan uitoefenen over geheel Noord-China, Peking en Tientsin inbe grepen. De Duitsche gezant te Parijs, Roland Koster, heeft de Quai d'Orsay een memo randum van de Rijksregeering overhandigd, waarin, naar men in goedingelichte politie ke kringen meent te weten, een aantal be zwaren worden opgesomd tegen 'tFransch- Russische verdrag. Uit Londen: Naar verluidt zal Vrijdag as. Mac Donald officieel aftreden als minister president en daarna als president van den staatsraad in het gewijzigde kabinet opge nomen blijven. Onmiddellijk na het aftre den van Mac Donald zal Baldwin zijn plaats als eerste minister innemen. Waarschijnlijk zal Baldwin dus reeds a.s. Zaterdag in zijn nieuwe functie spreken op een vergadering in Himiey Hall. Uit Boedapest: Nadat jJ. Vrijdag overeen stemming was bereikt tusachen de beide leiders der oppositie, Graaf Bethlen en Ti- bor Eckhardt, heeft thans de lei Ier van do Hongaarsche plattelandspartij, Tibor Eck hardt, zich genoodzaakt gezien minister president Gömbös op formeele wijze uit te dagen tot een duel. Tibor Eckhardt moti veert deze stap in zijn schrijven aan den minister-president met een verwijzing naar de verklaring van graaf Bethlen, dat deze. zijn vroegere scherpe aanvallen op Tibor Eckhardt gebaseerd had op bepaalde mede- deelingen van minister-president Gömbös Ten aanzien van deze mededeelingen wil Tibor Eckhardt ridderlijke genoegdoening of opheldering verkrijgen. Het optreden van den fractieleider van de plattelandspartij wordt in politieke krin gen tamelij'k zwaar opgenomen, aangezien Tibor Eckhardt tot de ontbinding van het parlement in het voorjaar de regeering Gömbös over de geheele linie heeft, gesteund en zich aan het hoofd had gesteld van de oppositie tegen graaf Bethlen. WAPENSTILSTAND TUSSCHEN PARAGUAY EN BOLIVIA? Uit Buenos Aires: In diplomatieke krin gen werd Zaterdagavond verwacht, dat de strijd in den Chaco tusschen Paraguay en Bolivia spoedig zou worden gestaakt, daar binnen 24 uur de onderteekening van een wapenstilstand kan worden tegeinoetgezien. Uit Montevideo: Op de renbaan van Ma- ronas is gister een aanslag gepleegd '»p president Terra. Naar verluidt is deze licht gewond. De dader van den aanslag is ge arresteerd AANSLAG OP EEN DUITSCHEN GEZANT Uit Bogotau: De Duitsche gezant is op een wandeling buiten de stad aangevallen door drie personen, die hem zoodanig misr handelden, dat hij het bewustzijn verloor. Zijn 9-Jarige zoon, die hem op de wande ling vergezelde, ging. nadat, d© aanvallers gevlucht waren, hulp halen, waarna de gezant in een ziekenhuis werd opgenomen. Zijn toestand is bevredigend. De drie aan vallers zijn door de politie gearresteerd GUNSTIGE ONTVANGST VAN HET KABINET BOUISSON. Uit Parijs: Het kabinet Bouisson heeft in parlementaire kringen zoowel als in de pers een gunstige ontvangst genoten. Men schijnt in parlementaire kringen te rekenen op een vlotte verleening van de veel omstreden volmachten. De onderstaatssecretaris Cathala is belast met de waarneming van het ministerie van binnenlandsche zaken en voor Elzas-Lotha- ringen. Dinsdagmorgen zal een zitting van het nieuwe kabinet plaats vinden. Uit Jaroslaff Op de Wolga is Zondag een ongeluk gebeurd, waarbij twaalf menschen om het leven zijn gekomen. In de nabijheid van een spoorbrug is een motorboot, waarmede 28 personen werden overgezet, omgeslagen. Slechts zestien der opvarenden gelukte het zich te redden; 12 personen verdronken. Tot dusverre heeft men nog slechts van één hunner het lijk kunnen bergen. Het agentschap Tass meldt, dat de bestuur der van de motorboot, die eerst een maand dienst deed, niet het geringste begrip had van het besturen van een boot. Dc geredden hebben medegedeeld, dat door de opvaren den van het passeerende schip „Birjoesa" geen pogingen zijn gedaan om ae drenke lingen te redden. Kapitein en bootsman van dit schip zijn in arrest gesteld. Kort Nieuws In een Russisch dorp is de leider eener collectieve boerderij met een bijl doodgesla gen door een koopman en diens zoon, die uit de collectieve gemeenschap waren uit gesloten. Bij de overstroomingen in den staat Colorado zijn 23 personen verdronken, of worden vermist, Japan blijft, ondanks zijn uittreden uit den Volkenbond, lid der opium-commissie. Dezen zomer zullen in Duitschland op de trajecten Berlijn—Keulen, Bellijn—Frank fort a M., BerlijnMlinchen en Keulen- Hamburg Dieseltreinèn loopen met nog grootere snelheid van de „Vliegende Ham burger". Het Roemeensche Staatsarchief, dat tijdens den oorlog naar Rusland werd ge bracht, is tbans terug gegeven. Zaterdag is het telefoonverkeer Oosten rijkRusiland, dat sedert het begin van den oorlog verbroken was. heropend. Kroonprins Frederik van Denemarken 1 zijn gemalin, Prinses Ingrid van Zweden, zijn naar Midden- en Zuid-Europa vertrok ken om er hun witte broodsweken door te brengen. In de Kaspische Zee is een Russisch stoomschip door brand vernield. Men vreest, dat de opvarenden zijn omgekomen. Paus Pi us XI is Vrijdag 78 jaar oud geworden. Binnenland Nationaal Koningin-Moeder» Monument Fonds krijgt schilderij ten geschenke Het uitvoerend comité voor de oprichting van een nationaal monument ter eere van de nagedachtenis van H.M. de Koningin- Moeder, aan welk monument de vorm zal worden gegeven van het Nationaal Koningin Moeder-Herdenkingsfonds, Stichting tot steun bij verpleging van on- en minvermo gende tuberculose-lijders, als zijnde het meest in Haren geest en Harer waardig, werd aangenaam verrast door de toezending van een fraai schilderij, welwillend afge staan door den schilder J. P. Terwey, ver blijf houdende in Leubringen (Zwitserland), ten einde de opbrengst daarvan toe te voe gen aan het te vormen fonds. In afwachting of misschien meer van deze schenkingen zullen worden gedaan, zal na der worden overwogen op welke wijze het schilderij aan een gegadigde zal worden af gestaan. Het zal vooraf voor het publiek ter bezich tiging worden gesteld. Opdrachten van de Nederlandsche Spoorwegen Door de Nederlandsche Spoorwegen werd dezer dagen het leveren en verven van de ijzeren bovenbouwen van negen spoorweg bruggen en het leveren, verven en bellen var bijbehoorende loopbruggen met onderkappin- gen voor de onderdoorgangen in de spoorwe gen 's Hertogenbo6chVught bij K.m. 48.802 en 's HertogenboschWaalwijk bij K. M. 46.415, ter vervanging van de Vlymensche Overweg te 's Hertogenbosch, volgens bestek no. 166288 opgedragen aan de N.V. de Vries Iïobbé en Co te Gorinchem voor de som f 20.275. Door de Nederlandsche Spoorwegen werd voorts dezer dagen de uitvoering van de wer ken betreffende het maken van een voetgan gerstunnel in den spoorweg Rotterdam D.P. —Dordrecht bij KM. 5—100 op het emplace ment van de halte Feijenoord, volgens bestek 1660 S.S., opgedragen aan de N.V. Volkors Bouwindustrie te Rotterdam voor de eom van f 17.697. Oud-Minister Cohen Stuart overleden Zondagmiddag is t© Den Haag, tengevolge van hartverlamming, plotseling overleden de heer W. J. Cohen Stuart, Minister van Marine in het Kabinet-De Meester (1905- 1907). De ontslapene, die den leeftijd van 78 jaar bereikte, trad als jong adelborst in marine- dienst, en werd na zijn aftreden als minister belast met het commando van Hr. Ms. „Friesland". Hij maakte daarmede een tocht naar West Indië en maakte ook doel uit van het es kader, dat in dien tijd naar Venezuela ge zonden was, ter bescherming van onze be langen. Na deze tocht maakte hij nog ver schillende studiereizen met de „Friesland" en verliet den zeedienst in 1909. In latere jaren wijdde hij zich in hoofdzaak aan maat schappelijk werk en was een bekende per soonlijkheid in de kringen van tal van ver- eenigingen als het „Zeemansfonds", het „T.I.B.O.", de Burgerwacht en de Padvin dersbeweging. De thans ontslapen© was ridder in den Nederlandschen Leeuw en ridder in de Oranje Nassau Orde. VOORLICHTING BIJ BEROEPSKEUZE Het centraal comité van samenwerking inzake voorlichting bij beroepskeuze, dat gevormd wordt dcor vertegenwoordigers van het R.K. Centraal Zieüikunddg Beroepskan toor, de Clhr. Psychologische Centrale voor school en beroep en de Vereen, tot bevorde ring der voorlichting bij beroepskeuze, be sprak in zijn dezer dagen onder voorzitter schap van den heer Anth. Folmer te Den Haag gehouden vergadering het inhouden van de rijkssubsidie, volgens de voorstellen von het bezuinigingsontwerp. De voortzet ting van dit voor de voorlichting bij beroeps keuze in het geheele land belangrijk© werk zal hierdoor ernstig gevaar loopen. Het comité besloot, er ernstig naar te stre ven, dat het werk zou kunnen worden voort gezet, en sprak de vemvaoliting uit, dat het Rijk alsnog een weg zal weten te vinden om zijnerzijds daartoe te blijven medewerken. CHRISTELIJKE MIDDENSTAND Na een rede van den heer K. Meima werd te Harderwijk een afdeeling opgericht van de Verecniging van den Chr. Handeldrijven de en industrieelen Middenstand in Ne derland. AMSTERDAM ERNSTIGE ARBEIDSONGEVALLEN De hulp van de G.G.D. werd alhier inge roepen voor twee mannen, die op het s.s. „Brunla", liggende aan den Kop van do Handelskade, getroffen waren door een mast die tijdens het hijschen was gebroken. Een van de twee had een groote hoofd wond en een hersenschudding bekomen. Hij werd opgenomen in het Binnen-Gasthuis. Op oen bootje, liggende aan de Ranon kelkade, is alhier een 24-jarige man geval len. Met een bekkenfractuur is hij overge bracht naar het Binnen-Gasthuis. Uit Oost-lndie BATAVIA, 3 JunL (Aneta). De JavaChina Japan-lijn overweegt ernstig om een nieuw schip in aanbouw te geven ale eerste &ap ter vervanging van de huidige vloot. Het nieuwe vaartuig zal zeker in Nederland wor den gebouwd. Gemengd Nieuws. Gevaarlijke brand te Groningen Negen kinderen met moeite gered Even na middernacht is een felle brand uit gebroken in perceel Selwerderstraat 70 te Groningen, bewoond door de familie Draaisma. De bewoners, die juist naar bed zouden gaan, slaagden er met groote moeite in de negen kinderen, van wie de meesten boven sliepen, te redden. De brandweer bestreed met drie stralen het vuur. Het huis brandde grooten- deels uit. De oorzaak moet gezochL worden ir een brandend petroleumstel, dat in de bene- denachterkamer te dicht bij een gordijn stond. De schade wordt door verzekering gedekt. EEN ROEMEENSCHE INBREKER VERWONDT ZICH ZELF Verleden woik werd ingebroken In de wooing van den heer v D. in de Lóuise de Coligoystraat te Schiedam. De dader, de Roemeen Moscu Bevez, werd door de politie gegrepen en in het hoofd bureau opgesloten. In den nacht van Zaterdag op Zondag gelukt: het den man. in zijn cel een ruitje te verbrijzelen. Met een «tuk glas probeerde hij toeo een polsader door te snijden, wat hem ook gedeeltelijk gelulde. Zijn daad werd echter spa dig ontdekt ei hulp van Dr Groenewegen ingeroepen. In het Gemeenteziekenhuis werd hij verbonden en daarna onder strenge bewaking g:«teld. ERNSTIG TRAMONGELUK Een 64-jarige in de Bloemstraat te Amsterdam wonende vrouw, die boodschappen had gedaan, wilde de Rozengracht oversteken, op het ©ogen blik dat een tramwagen van lijn 13 nad rde. Zl] poogde nog voor de tram langs te loopen, doch bemerkte dat van de andere kant een tramwagen van dc E.SA4. in aantocht was. In haar schrik liep zij achteruit, met het gevolg, dat zij ve gemeente tramwagen een duw kret<g. waardoor zij kwam te vallen. Met ernstige verwondingen aan het hoofd is zij naar het Binnen Gasthuis ver voerd. Een motorspuit. dóu wais uitgerukt doordat eer ooggetuige de brandweer had gewaarschuwd, be hoefde geen dienst te doen. INBRAKEN. Zaterdagavond is ingebroken In de N. V. Schiedamsche Werktuigen- en Machinefabriek Koenig san de Noordvest te Schiedam. Met valsche sleutels wist men zich tot de fabriek toegang te verschaffen. Daarna heeft men de deur met een schroefboor afgesloten, zoodat deze niet meer kon worden geopend. Vervolgens hielden de heeren ach onledig met het boren van gaten in de brandkast. Zij werden echter in hun arbeid gestoord door een werkman, die in de fabriek wilde komen om een onderdeel van een motor te halen. Toen deze de deur gesloten vond in de fabriek gerucht hoorde, begreep hij, dat 't daar binnen geen zuivere koffie was en belde de politie op. Toen de omgeving door de politie was afge zet, trachtten de inbrekers zich door de vlucht te redden. Zij moesten daarbij over een muur tje klimmen. Een hunner viel bij deze klim partij de politie in de armen, fiet bleek te zijn de 31-jarige stoker I. C. K. uit Rotter dam, een goede bekende van de politie, die kort geleden uit de gevangenis ontslagen werd. Hij was in het bezit van een aantal inbrekerswerktuigen. De man is in verzekerde bewaring gesteld. DRIE-JARIG KIND ONDER ZAND BEDOLVEN Te IJmuiden waren eenige kinderen by de duinen aan het spelen. Zy hadden in het zand een groote kuil gegraven en daar plaaty over gelegd. Terwijl eenige kinderen in den kuil zaten, liepen anderen over het plaatijzer, me"! het gevolg, dat de kuil instortte. Een drie jarig zoontje van A. H., werd onder het zand bedolven. De kleine werd er uit gehaald en bleek een ernstige hersenschudding te hebben bekomen. Het knaapje werd naar het R.-K. ziekenhuis overgebracht. HET PLEEGKIND Te Z u 11 i c h e m kon het varken van een landbuwer haar jongen niet voldoende voeden, waarom men een der jonge varkens bij een hond met jongen bracht. De moe der-hond zorgt voorbeeldig voor haar pleeg kind- Weerbericht Hoogste stand te Janmayen 765.2. Laagste stand te Valentia 747.6. Stand vanmorgen halftwaalf 756.0. WEERVERWACHTING Zwakke tot matige, meest Z.W. wind, zwaar bewolkt, met tijdelijke opklaring, waarschijnlijk regenbuien met kans op on weer, weinig verandering in temperatuur. BUITENLANDSCH WEERBERICHT Tusschen de vrij standvastige hooge druk king ten N. van IJsland en een opkomende hooge drukking in Z.W. Europa strekt zich een reeks van lage drukgebieden uit, waar van het belangrijkste ten W. van Ierland vrij stationair blijft, terwijl daalgebieden zich over onze omgeving bewegen, waarbij gisteren plaatselijk onweer voorkwam. Behalve in O.-Duitschland is de lucht bijna overal zwaar bewolkt Ook in het Kanaal is eenige opklaring. In O. Frankrijk en W. Duitschland valt nog regen; in Noorwegen regen en sneeuw; op de Britsche cialnden op verscheidene plaatsen regen. In het N.W. is de temperatuur gedaald^ in Duitschland merkbaar gestegen. Alleen aan de Noorsche kust en bij Ierland en het Kanaal waaien krachtige winden. De toevoer van vochtige lucht uit het Z. W. en van betrekkelijk koude lucht achter de depressie van uit het N.O. zullen voor- loopig nog regelmatig weer veroorzaken bij ongeveer normale tusschenpoozen. 4 JUNI. Zonsopgang 4.44 uur, zonsondergang 9.12 uur Maan op v.m. 6.21 uur, onder nam. 10.57 uur VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 4 JUNI. Van 's avonds 9.42 uur tot 's morgens 4.13 uur Waterstanden Rivieren Rtaelnfelden Breisach Kehl Diedeshetm Mannheim Mains Blngeu Canb Ems Coblens Trier Keulen Dusseldorf Ruhrort Heden Vorig 3,66 3,76 2,96 3,17 3.82 8,98 5,76 6,66 1,65 1,87 5,05 4,90 2,38 2,1* 2,20 1,82 3.09 2,74 3,58 3,13 1.10 1,14 3,34 3,05 1,00 1,06 3,29 3,0* 2,61 2,41 1,82 1,61 Wesel Emmerik Lobith Nijmegen St Andrles Arnhem Vreeswijk lw Westervoort Deventer Kampen Eysden Maastricht Grevenbicht Venio Grave (sluis) 6t. Andriea 9,13 0,92 0,86 9,78 9,62 2,30 3,18 0,16 0,06 46.67 00,00 41,42 41,74 28,35 28,85 00,00 00,00 6,76 6,71 1,40 1,47 Hoogwater Ned. Zeehavens £Oude Amstcrdamsche tijd). 4 Juni Delfzijl 1,08 13,17 HeUevoetsI. 4,11 16,38 Terschelling 10 31 22,59 Willemstad 5,49 18,11 Harlingen 11,20 23,45 Brouwersh. 4,04 16,29 Den Helder 9,00 21,40 Zierlkzee 4,44 17,00 IJmuiden 4,63 17,20 Wemeldlnge 5,04 17,25 Hoek v. Holl. 4,10 16,37 Vlissingen 3,10 15,26 Schevenlngen 4,20 16,47 Terneuzen 3,45 16,03 Rotterdam 6,16 18 27 Hansweert 4,33 16,48 OP „INSPECTIE" Zaterdagnacht is te Naarden een bewaker van een particulieren nachtveiligheidsdienst door een veldwachter op heeterdaad betrapt, ':oen hy in een tydelyk onbewoonde villa dief stal pleegde. Hy had juist spaarpotten gele digd. De man blijft niettemin beweren, dat hij slechts op een inspectietocht was. Hy ia in verzekerde bewaring gesteld. EEN DIEFACHTIGE SERGEANT De gewoon dienstplichtige sergeant der ld sohoolcompagnie van het regt. ikust-artille- rie te Den Helder J. D., stond in hooger be roep als geintimeerde terecht van een von nis van den Krijgsraad te 's-Hertogenbosch, waarbij hij ter zake van diefstal van staf kaarten, gasmaskers en munitie is veroor deeld tot 83 dagen gev. straf, met aftrek van het voorarrest en verlaging tot den stand van soldaat. De advocaat-fiscaal vroeg bevestiging van het vonnis van den krijgsraad. De uitspraak volgt later. Door G. TH. ROTMAN 35 Juffrouw Van Zon schreeuwde moord en brand, En d© politie was gauw bij de hand. Oom Chris van Pelt ging op de bon Wegens 't bederven van eèn japon Vergeefs was z'n woede! Hij moest bloeden! Boete betalen En schade .vergoeden! O wee, ook Hilda kwam aangerend! „Geef hem maar goed, hoor, meneer de agent! Hij heeft bij mijn baas hetzelfde gedaan, En daardoor kwam ik op de keien te Sluit hem maar op! [staan! Geef hem klop! Neem hem mee, Dien galgestrop!" Wordt Woensdag vervolgdbe?

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2