llirniwr £riiisrljf (iïrmrant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden 3n Omstreken Het bezuinigingsontwerp abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 2.35 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad Tb Cf. Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar NO. 5491 Bureau: Breesbaat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 MAANDAG 3 JUNI 1935 15e Jaargang Ülbbertentteprtjjtn: Van 1 tot 5 regels 1.17'/* Elke regel meer0.22 7* Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer 0.45 Handelsadvertentiën per regel 0.177a p Bij contract belangrijke korting Voor hel bevragen aan 't bureau wordt berekend0.10 MINISTER STEENBERGHE AFGETREDEN Een hoofdartikel voor ons nummer Van Dinsdag, waarin wij wilden betoo- gen, dat het vraagstuk der devaluatie tot oplossing moet komen voor er sprake kan zijn van een gewijzigde eco nomische politiek, was ter helfte ge reed, toen het schokkende bericht ons bereikte, dat Minister Steenberghe zijn ontslag heeft gevraagd, omdat hij meent, dat aan devaluatie niet is te ont komen. Wat nu het persoonlijk element, dat hierin schuilt, betreft, willen we slechts opmerken, dat het aftreden van dezen knappen bewindsman ons «van harte leed doet. Wij hadden van Minister Steenberghe waarlijk groote verwach tingen. Wij mogen echter ook niet verzwij gen. dat Dr. Colijn deze bejegening niet heeft verdiend. Na zorgvuldige voorbereiding en heel veel overleg is Mr. Steenberghe nauwelijks een jaar geleden in het Kabinet getreden en heeft hij het program van het Kabinet R Met vaderlijke welwillendheid heeft Dr. Colijn zijn pad geëffend (wetsont werp Lintbebouwing en indiening Or- Öeningswet) en nu vlucht de nieuwe Minister van zijn zetel. Kan hij aannemelijk maken, dat er Voor devaluatie thans meer motieven eijn dan zes maanden geleden? En voorts, heeft hij wel overwogen hoe hij de speculatie aanmoedigt door deze opzienbarende stap? Vlak voor de behandeling van het Bezuinigingsontwerp, waaronder ook üe naam van Minister Steenberghe staat, verzwakt dit uittreden het Kabi net meer dan het heengaan van Minis ter Marchant of indertijd, dat van Mi nister Verschuur. Het blijkt echter, dat de Kabinets formateur reeds bij voorbaat een oplos sing bij de hand had om al te ernstige gevolgen van dit plotselinge aftreden af te weren. Immers, vlak na het bericht van het aftreden, komt de mededeeling, dat Mr. Steenberghe vervangen zal worden door den hoogstbekwamen directeur der Limburgsche Electriciteitswerken Prof. Gelissen; de man van het Econ.- techn. instituut en de industrialisatie- banken; een krachtige en hoogst sym pathieke figuur, die wij hartelijk wel kom zullen heeten. Daarmee is naar onze meening het gevaar van een rood-roomsch devalua tie-kabinet wat trouwens moeilijk te vormen zou zijn, en wat voor zeer vele roomschen principieel onaanvaardbaar blijft, (alsook met het oog op de ge schiedenis in Duitschland) bezworen; Öoch wel is te verwachten, dat indus trialisatie en werkverruiming meer op Öen voorgrond zullen treden. Iets, wat wij van harte toejuichen, omdat naast aanpassing" voorzichtige opbouw nood zakelijk is wil ons volk niet moedeloos worden. meer gecombineerd, hoe beter; behoudens die gevallen, dat het van te voren vast staat, dat een lijst beneden driekwart .van de kiesdeeler blijft. Anderzijds, dat in gevallen als deze de nieuwe wetswijziging, welke bij de volgende 'erkiezing gelden zal, corrigeerend werkt. Dan moet een lijst, om in aanmerking te komen, minstens één keer de kiesdeeler halen en een partij als Gemeentebelang, die wel drie kwart, maar niet de volle kiesdee ler krijgt, valt dan af en deze kiezers" kun nen dus niet het gansche aspect van de raad veranderen. Immers, het is billijker, dat de rechter zijde in 's-Gravenzande 8 van de 13 dan 7 an de 13 zetels krijgt. Men moet echter niet vergeten, dat alle variaties nooit voor uit te zien zijn; steeds komt men voor nieuwe gevallen te staan. s-Gravenzande docet; het voornaamste, t 's-Gravenzande ons leert is dit, dat we steeds actief en op ons qui yive behooren te zijn, 's-GRAVENZANDE DOCET In enkele gemeenten heeft men haast ge- fcnaakt met de verkiezing voor de gemeente raad en viel de beslissing reeds de vorige Week. Het loont de moeite de aandacht te Vestigen op de uitslag in 's-Gravenzande, Waar iets te leeren valt. We beschouwen hier alleen het resultaat; voor de bereke- hing van de uitslag venvijzen we naar een fertikel elders in dit blad. In 's-Gravenzande waren men deed het biet minder zeven lijsten ingediend en ïn totaal werden 3205 geldige stemmen uit gebracht. De verdeeling was als volgt: C.H. 037; A.R. 770; S.G.P. 177; R.K. 164; totaal yoor de rechterzijde: 204S; V.B. 457; Ge meentebelang 212; S.D.A.P. 588; totaal voor de linkerzijde: 1257. Gekozen werden verklaard: 4 C.H., 3 A.R. [(samen 7); 2 V.B., 1 G.B., 2 S.D.A.P. men 6), Een verhouding, welke niet bevredigt; Üoch gevolg van het- feit, dat de S.G.P. een afzonderlijke lijst indiende en niet samen werkte met de A.R., waardoor dieze zetel Verloren ging; terwijl ook het r.k. raadslid Uitviel maar de C.H. een zetel wonnen. Stel het geval, dat de Prot-Chr. partijen volledig hadden samengewerkt en dat de R.K, die nu ook geen kans maakten, op deze lijst hadden gestemd, dan zou de uitslag zijn geweest: vereenigde rechterzijde 8 ze tels; V.B. 2, S.D.A.P. 3. Hadden de R.K. een afzonderlijke lijst in gediend, dan zou de uitslag zijn geweest 7'Prot.-Chr. leden; 2 VjB., 3 S.D.AJ?., 1 G.B.; alzoo 7 rechts, 6 links. Wanneer echter C.H. apart ware opgetrokken en A.R. en S.G.P. zich gecombineerd hadden; dan zou de uit slag als volgt zijn geweest: 4 C.H., 4 A.R. S.G.P.); 2 V.B., 2 S.D.A.P. en 1 G.B.; waarbij valt op te merken, dat A.R. S.G.P. voor 175 stemmen een vierde (rest) zetel zou krijgen en de S.D.A.P. voor 174 stem men geen derde (rest) zetel. Wat valt hieruit te, leeren? Eenerzijds. 'dat men niet zonder meer kan zeggen: hoe DE B.V.L, ORGAAN. GEEN PARTLJ- Op hooge, al te hooge toon sommeerde „Volk en Vaderland" op 27 April de Bijz. Vrijwillige Landstorm om nu eens onom wonden, zonder listigheden, te verklaren of hij werkelijk bereid is het wettig gezag te steunen dan wel orgaan van partijpolitiek il zijn. Het antwoord, dat wij daarop in ons ummer van 2 Mei gaven, noemt „Vova" („Volk en Vaderland") thans voorbar want het blad had de vraag niet tot ons, maar tot de B.V.L. gericht. Hierbij ziet het orgaan der N.S.B. weer over 't hoofd, wat wij ook op 2 Mei gispten, dat de B.V.L. „regeeringsinstituut" is en geen particuliere instelling, zoodat het mede op den weg van een regeeringsgetrouw persorgaan als het onze ligt, om het oor de B.V.L. op te nemen. Daarom noem den wij de vraag ontoelaatbaar; precies, zooals het „Landstormblad" in zijn Meinum- deed in deze woorden: „Feitelijk is die vraag aan het verkeerde adres gericht. De B.V.L. staat uitsluitend; in dienst van het Wettig Gezag en dat slechts zal bepa len, wat de B.VL. doet." Natuurlijk zouden we niét op de zaak teruggekomen zijn, als we slechts dit wil den constateeren. We wilden ook dit Sn de tweede plaats opkomen, tegen de onbehoorlijke wijze, waarop „Vova" weergeeft wat wij schreven Wij concludeerden:. „Daai'om mag de B.V.L. aan„poli tiek" doen; d.w.z. op zijn vergaderingen mag aanbevolen wat echt nationaal mag bestreden worden wat onnationaal en revolutionair is," en deze zin wordt in „Vova" eenvoudig, maar al te simplistisch, omgezet in deze woorden: „Daarom zoo zegt het blad mag de B.V.L. aan politiek doen." Ieder, die lezen geleerd heeft, zal deze paraphrase verwerpen. Erger is echter en dit in de voornaam ste plaats wat „Vova" distilleert uit het openhartige antwoord van het „Landstorm blad", waarin men lezen kon; Kom met Uw vraag nog eens terug, zoodra gij het aantal stemmen bijeen hebt, om de grondwet in nationaal-socia- listischen zin te veranderen. Indien gij die door een legale actie hebt veroverd, zult gij van den B.V.L. geen bezwaren ondervinden; waarop dan volgt, dat de B.V.L. zich tegen over de N.S.B. zal stellen, indien deze door machtsvorming, gewapende corpsen enz., Regeering en volk zou willen intimi- deeren. Dit wordt dan gesteld tegenover onze uit spraak, dat de Vrijwillige Landstorm vóór Oranje en de politieke vrijheid kiezend, „in geen enkel opzicht ontrouw zou worden aan het z.g. „wettig gezag" van de dicta tuur, als hij zijn wapens inleverde en zich terugtrok". Zie, zegt „Vova", Duidelijk teekenen zich twee stroomin gen in den B.V.L. af. Daar is de opvat ting, die blijkbaar die van de leiding is, dat de taak van den B.V.L. is het steu nen van het wettig gezag. En daarnaast en daartegenover staat de opvatting van vele leden, dat de B.V.L. er eigenlijk om de A.R. Partij en de R.K. Staats partij in de macht te handhaven. Deze conclusie is ten eenenmale onjuist en alleen denkbaar in een artikel, dat vooropstelt wat het bewijzen moet. Het is met het derde geval precies als met het tweede. In geveinsde onnoozelheid vereen zelvigt men wettig gezag, waarover het „Landstormblad" spreekt met „het „wettig gezag" van de dictatuur", waar over wij schreven; daarbij vergetend, dat dictatuur nooit langs wettige weg verkre gen wordt, maar altijd door „machtsvor ming", waarbij de B.V.L. weigert hand- en spandiensten te verleenen. Tussoh B.V.L. en ons bestaat ten deze geen verschil; er teekenen zich niet twee stroomingen af in de B.V.L.; en wij zullen ons over deze gefingeerde tegenstelling te minder bezorgd maken nu in het blad van de N.S.B. op het thans besproken artikel een beschouwing volgt om aan te toonen, dat „Groen van Prinsterer de wegbereider van het Nationaal Socialisme" was; het „na tionale geweten", dat „in het gericht komt met Colijn". Waar zóó over Groen en Colijn geschre ven wordt, kunnen wij en B.V.L. er ons niet over verbazen, dat wij tegen elkaar uitge speeld worden. MINISTER STEENBERGHE VRAAGT ONTSLAG Oneenigheid over devaluatie Prof. Gelissen als opvolger, genoemd De Minister van Economische Zaken Mr. Steenberghe heeft aan H. M. de Koningin ontslag uit zijn ambf ver zocht. Naar aanlei ding van dit verzoek wordt het volgende medegedeeld: Het Kabinet was en is een stemmig van oordeel, dat de nood van den tijd verdere aanpassing nood zakelijk maakt, en dat die aan passing moet worden nagestreefd zoowel in het maat schappelijk leven als bij de publieke fi nanciën. Deed zich ten aanzien van het inge diende Bezuinigingsontwerp geen enkel verschil van meening voor, zulk mee- ningsverschil ontstond wel bij de vraag langs welken weg de aanpassing het maatschappelijk leven moest worden nagestreefd. Terwijl het Kabinet in zijn grootst mogelijke meerderheid van meening was, dat beproefd moest worden de aanpassing, en met name de verlaging van vaste lasten, door speciale maatre gelen te verkrijgen, was Minister Steenberghe van oordeel, dat al leen devaluatie hiertoe zou kunnen lel den. Volgens hem kan de aanpassing in het maatschappelijk leven, welke den verderen teruggang van het bedrijfsle ven moet tegengaan, onder de huidige monetaire en economische verhoudin gen alleen langs den monetairen weg verkregen worden. Daar ter zake overeenstemming niet te verkrijgen was, en Minister Steen berghe zich niet kon neerleggen bij het gevoelen van de overige leden van het Kabinet, gevoelde hij zich ver plicht, aan H. M. de Koningin onthef fing uit zijn ambt te verzoeken. De nieuwe Minister Critiek van R.K. en moderne vakorganisatie.0 Welvaartspolitiek gewenscht Zaterdag hebben wij uitvoerig verslag ge geven van het oordeel, dat in de kringen der Chr. vakorganisaties heerscht over het Bezuinigingsontwerp der Regeering. Ook het R.K. Werkliedenverbond heeft zijn mee ning geuit, terwijl N.V.V. en S.D.A.P. even eens te Utrecht bijeenkwamen; deze natuur lijk in een demonstratief congres. HET OORDEEL VAN HET R.K. WERK LIEDENVERBOND Na inleidingen van pater mr. dr. D. Beaufort O.FiM. en mr. j. H. v. Maar- .seveen en daarop volgende discussies is in de vergadering van 't r.k. werk liedenverbond een resolutie aangeno-. men. Hierin zegt het r.k.' werklieden verbond dat, hoewel de arbeid door de Regeering verricht om de gevolgen van de wereldcrisis voor land en volk zooveel doenlijk te verzachten en het evenwicht in de rijksbegrooting te her stellen, erkenning en waardeering ver dient, de resultaten echter van die ar- beid beneden een redelijk minimum blijven en met name de oeconomische positie van ons land steeds ongun stiger wordt. Ernstig moet worden getwijfeld aan "de juistheid van de door de Regeering gehul digde oeconomische inzichten en haar daar op gebaseerde oeconomische politiek. Indiening van een bezuinigingsontwerp zonder verder aan ons zoo zwaar getrof fen volk eenig perspectief te bieden voor een zij het bescheiden opgang van ons oeconomisch leven, moet als een ernstige psychologische fout worden aangemerkt. Aantasting van de vaste lasten noodzakelijk. Het ontwerp, is inconsekwent, 'daar het de vaste lasten niet aantast en blijkens de M. v. T., slechts een zwakke en daardoor ongenoegzame aanpassing in dit opzicht door de regeering wordt voorbereid. Het ontwerp betreedt in de gevraagde, op bepaalde punten met de Grondwet strij dige, machtigingen een verboden en in ieder geval onnoodigen weg, De aangekondigde vermindering van Üe reeds sterk gedaalde salarissen en van de pensioenen van het overheidspersoneel is in het algemeen slechts te verdedigen, in dien tevens de kosten van levensonderhoud evenredig verlaagd worden. Aantasting van sociale voorzieningen en bezuiniging op het onderwijs is hoogst be denkelijk en 't is in dit verband onbegrijpe lijk, dat de rogeering de gehuwde onderwij zeressen, die geen kostwinster zijn, in haar betrekkingen handhaaft. Verdere industrialisatie, instelling economisch- technische instituten, aanvat- ting van groote openbare werken acht 'iet R. K. W. V noodzakelijk. Alleen zoo kan het streven naar een sluitend budget °P duur met succes worden bekroond. Voor zoover tot dekking van de tekorten pijnlijke offers moeten worden gebracht kunnen al leen in het kader van een constructief wel- vaartsplan die offers redelijkerwijze worden Een dezer dagen is de benoeming te verwachten van Prof. Dr. Ir. H. C. J. K. Gelissen, tot Minister van Economi sche Zaken. Vermoedelijk zal de over dracht van het departement a.s. Don derdag' plaats vinden. Prof. Gelissen werd 15 Mei 1895 te Venlo geboren en studeerde aan de H. B. S. te Rolduc, daarna aan de Technische Hoo- geschool te Delft, te Charlottenburg en te Londen. Hij deed op 1 Jan. 1917 (met lof) zijn «xamen voor scheikundig ingenieur aan de Technische Hoogeschool te Delft en promo veerde van uit de practijk, eveneens met lof, aan de Technische Hoogeschool te Delft op 1 Sept. 1925 tot doctor in de technische wetenschappen. Reeds voor zijn ingenieursexamen was hij hoofdassistent van de chemische tech nologie aan de Technische Hoogeschool te Delft, daarna bedrijfsingenieur aan de Von delingenplaat te Schiedam en later onder directeur van de firma Koenen en Schoe- makers te Uden Veohel. Van 1920—1926 was hij als hoofdingenieur zoowol in Nederland als in het buitenland werkzaam. Van 1928—1930 was hij directeur der N.V Electro-chemische industrie te Roermond. Sedert Augustus 1934 is hij directeur der N.V. Provinciale Limburgsche Electriciteits Mij. en tevens buitengewoon hoogleeraar in de Industrieleer aan do R.K. Handelshooge- school te Tilburg. Hij nam, hetzij alleen, hetzij in samer king met anderen, het initiatief voor de op dichting van de volgende instellingen: 1. Laboratorium voor de bereiding rnachi nekl èurstof f en. 2. Chemisch-technische raad. voor de was- schérij-industrie, 3. Nijverheids commissie te Roermond en DEMONSTRATIEF CONGRES VAN N.V.V. EN S.D.A.P. Onder voorzitterschap van den heer 'K. Vorrink is te Utrecht een demon stratief congres gehouden, belegd door de besturen van het Ned. Verbond van Vakvereenigingen en S.D.A.P. naar aanleiding van het wetsontwerp tot yerlaging van openbare uitgaven. De voorzitter zei in zijn openings rede, dat het kabinet in zijn bezuini gingsplannen den weg der eenzijdige deflatie volgt die onherroepelijk moet Bezuiniging op sociale zaken De heer S. de laBella Jr. hield vervol gens een inleiding over de bezuinigingen op het hoofdstuk sociale zaken. Wij zijn niet blind voor de groote moeilijkheden, waar de schatkist staat. Wij erkennen ook de groote moeilijkheid om bij de be grooting 1936 de 38 millioen op te brengen voor de sociale fondsen, maar dan mogen wij, dan moeten wij drie eischen stellen: a. de uitspraak, dat de uitkeeringen niet mo gen worden aangetast; b. dat de stortingen zoo gauw mogelijk zullen worden hervat en c. dat, wat niet gestort wordt, erkend zal worden als een gewone schuld van de Staat van dezelfde aard en soliditeit als de obli- gatieschuld, terwijl de rentebetaling op de begrooting moet worden gebracht met de verplichting tot aflossing, eventueel in an nuïteiten, waardoor de schuld binnen de tijd die noodig is wordt afgelost. Loonen en pensioenen De lieer F. van Meurs besprak de loo nen en pensioenen. Hij stelde vast dat het erheidspersoneel wordt meegezogen naar ongekende diepten en verten. De burgers in overheidsdienst betalen het gelag: 10 milli- loonkorting en 5 millioen op de pensioe nen. De bezuiniging bij het onderwijs De heer Th. T h ij s s e n behandelde de plannen tot bezuiniging op het onderwijs. Na eerst te hebben gewezen op een enkel punt dat z.i. in het ontwerp viel te waardee- ren (verplichte pensioenneering op 60-jarige leeftijd; beperking van het aantal onder wijzers) voerde spr. verschillende grieven tegen het ontwerp aan. Ir. J. W. Albarda was de laatste spre ker op dit congres. Natuurlijk, aldus spr. heeft niemand onzer ooit de Nederlandsche regeering voor het uitbreken der crisis aan sprakelijk gesteld. Steeds hebben wij de 'in ternationale oorzaken aangewezen en de internationaal politieke factoren, welke de crisis verergerden. Een kabinet voor constructieve crisis-po litiek zou zonder evenwicht in de financiën de middelen niet kunnen verkrijgen, voor die politiek onmisbaar. Herstel van het even wicht is noodig maar wij staan vierkant te genover de methode door het Kabinet-Colijn gevólgd. De methode Colijn is de aanpassing, naar verouderd liberale opvatting. Men verwacht oeconomisch herstel van verlaging van het levenspeil van de massa, van loonsverlaging vooral. Daartoe dienen de verlagingen van salarissen en pensioenen van het overheids personeel. Daartoe dienen de verlagingen van sociale verzekeringsuitkeeringen en van werkloozensteun. Daartoe dient ook de druk op de particuliere loonen. In Engeland en Amerika verminderde de werkloosheid bij stijgende loonen. In Tsjechoslowakije, Polen en België vermeerderde zij bij dalende loo nen. De aanpassingspolitiek brengt steeds nieuwe werkloosheid. Besparing is mogelijk door inkrimping van het aantal gemeenten; vervanging van zilver door nikkelgeld, belasting op hen, die 't vaderland ontvluchten. In geen geval mogen de werkloozenonder- steuningen worden aangetast. Spi\ noemde het capitulantenstelsel een nieuwen aanslag op .de autonomie der la gere besturen. De door de regeering aangevraagde mach tigingen, 13 in getal, heeft zij nauwelijks toegelicht. Toch zijn zij zeer ingrijpend en uiterst bedenkelijk. Speciaal die van para graaf 16, tot herberekening der pensioenen, en van par. 47, voor de verkeerscoördinatie, zijn in strijd met de wet. Het Plan van den Arbeid kan uitkomst brengen. Na sluiting van het Congres stelden de deelnemers zich in de tuin van het N.V.-huis op om deel te nemen aan een straatbetoo- ging, georganiseerd door de gewesten Utrecht van N.V.V. en S.D.A.P.. De betooging trok via Willemsplantsoen en Oudegracht naar het Jaarbeursgebouw, waar zij werd ont bonden. Voornaamste Nieuws* Dit nummer bestaat uit TWEE bladen Blz. 1 HET AFTREDEN VAN MINISTER STEEN- BERGHE WEGENS ONEENIGHEID OVER DE DEVALUATIE. Algemeene vergadering van het Genoot schap tot zedelijke verbetering der gevan genen. De puinhoopen der door aardbeving ver woeste Britsch-Indische stad Quetta zijn door bliksem-inslag verbrand. Men schat nu het aantal dooden in totaal op 30.000 of 40.000. Roosevelt verwacht ernstige arbeidscon flicten als gevolg van de uitspraak van het Opperste Gerechtshof inzake de N.R A.-codes De door bandieten ontvoerde 9-jarige Weyerhauser is ongedeerd bij zijn ouders teruggekeerd. In Zwitserland heeft de meerderheid der bevolking zich uitgesproken tegen het so cialistische crisis-initiatief en daarmee te vens tegen devaluatie. Blz. 3 Verschenen is het jaarverslag over 1934 van de A.K.U. Betere resultaten. De aanvallen van de internationale specu latie op de Fransche en Zwitsersche franc zijn mislukt. tal van andere instellingen. Dr. Gelissen schreef over coördinatie zoo wel in het personen- en goederenverkeer als in het energieverkeer en bepleitte de in stelling van een Energieraad. Hij is tevens een warm voorstander van een goede en innige samenwerking met België, waar hij menigmaal in zijn publi caties aandrong. De heer Gelissen heeft zich vooraf bewo gen op economisch technisch gebied. Hij is lid van talrijke economische en technische commissies, in woord en geschrift heeft hij zijn systeem (gedecentraliseerd maar cen traal georiënteerd systeem voor de mobili satie van kapitaal en arbeid) verdedigd. Prinses Juliana naar Duitschland? Doopplechtigheid van Prins von Wied Naar het Handelsblad verneemt zou de Erfprins Hermann von Wied aan H. K. H. Prinses Juliana de uitnoodiging hebben ge richt tegenwoordig te willen zijn bij de doop plechtigheid van zijn tweeden zoon te Dier- dorf, en daarin meer in het bijzonder te kennen hebbe:. gegeven het op zeer hoogen prijs te zullen stellen wanneer Prinses Juliana het kind ten doop zal willen houden. DE ONGESTELDHEID VAN PRINSES JULIANA De lichte keelaandoening van Prinses Juliana heeft, naar wij vernemen, een be vredigend verloop, zoodat H. K. H. vermoe delijk binnen niet te langen tijd zich weer naar buiten zal mogen begeVen, De Remavi te Den Helder Zaterdag door Minister Deckers geopend Zaterdagmiddag had onder groote belang stelling van de zijde der autoriteiten op het terras van het tentoonstellingsgebouw van de Buitenhaven te Den Helder de officieelc opening plaats, door minister D e c k e r s, van de tiendaagsche tentoonstelling op het gebied van reddingwezen, marine, visscherij, die is georgeniseerd iu verband met de a.s. onthulling van het monument voor het Ne derlandsche reddingwezen en het borstbeeld van wijlen Z. K. H. Prins Hendrik. De tentoonstelling, die in verband hier mede werd georganiseerd, heeft ten doel het Nederlandsche publiek nader in kennis te brengen met ons reddingwezen en onze kustverlichting en de marine heeft daarbij op waarlijk royale wijze haar medewerking verleend. Daardoor werd, zooals de voorzit ter van het tentoonstellingscomité het in een voorwoord in het officieele programma uitdrukte, 'n tentoonstelling bijeengebracht, zooals er geen enkele nog gehouden werd. en zooals er buiten de marinebasis Den Helder ook moeilijk een te houden is. Minister Deckers wees er in zijn ope ningswoord o.m. op, dat de visscherij aan spraak heeft op ons aller steun en belang stelling. Wat de marine betreft wie Den Helder zegt, zegt ook marine, niet een twee de stad is er in ons land, waar zoo hartelijk meegeleefd wordt met alles, wat de marine betreft. De schoonste bladzijde van onze ge schiedenis hebben wij te danken aan iN marine en spr. hoopt, dat door deze ten toonstelling de belangstelling in de marine wordt vergroot en de lust zal toenemen, de beste onzer zonen aan haar af te staan. Tenslotte het reddingwezen. Spr. acht het een eer hier te mogen getuigen van dien eer bied dien hij heeft voor de stoere redders, die dag en nacht gereed staan om hun me- f emenschen ie -edelen. Het is een onvergan- VOLKER BOUWINDUSTRIE N.V, SNEL, CORRECT, COULANT kelijke eer geweest van Nederland, dat hef reddingwezen is ontstaan uit het particu lier initiatief en dat het door ditzelfde ini- tiatief in stand wordt gehouden. In het vertrouwen op de verwezenlijking m deze factoren verklaart spr. de tentoon stelling voor geopend. Voor zedelijke verbetering van gevangenen Jaarvergadering te Amsterdam Onder leiding van den heer G. A. M. do B r u y n vergaderde te Amsterdam het Ned. Ge nootschap tot zedelijke verbetering van gevange nen. Spreker memoreerde dat het ontwerp van wet ter verlaging der openbare uitgaven, dis reclas seering gespaard heeft voor nieuwe bezuinigingen. Van de opbrengst van den reclasseeringsdag zal meer dan f 7500 ten goed komen aan de mid delen van het Genootschap. Tot een bescheiden hoogte zijn de reclasseeringsraden erin geslaagd, samenwerking tot stand te brengen tusschen ver schillende organisaties, die zich op het gifbied dep reclasseering bewegen wat betreft het collecte- werk. Intusschen is helaas de groei van dit in stituut door onnaspeurlijke oorzaken zoodanig belemmerd, dat, behoudens een kl.in stukje ar beid inzake de voorwaardelijke invrijheidsstelling, van verdere ontwikkeling geen sprake schijnt te zijn. Het Genootschap zal he:l tevreden moeten zijn, indien het, door versobering der uitgaven, zoowel als door verbetering vaa eigen finaociën, een „noodlottige ondervoeding" kan voorkomen. Spr. bezag vervolgens den ontwikkelingsgang der reclasseering in verband met dl: rechtspraak, zooals de secretaris dit in het jaarverslag ook be zien heeft. Hierbij zeide spr. o.m.: indien, wat wij. thans hopen, de bezuiniging binnen de perken, waarin zij cos thanns is opgelegd blijft, dan be staat gegrond uitzicht, dat afsnijden van vitale deelen van het werk niet noodig zal blijken: dat, ondanks besnoeiing, wortel en stam hun levens kracht zullen behouden, in staat om bij het intre den van mildi re omstandigheden tot een ver nieuwd krachtig leven te komen. In afwachting daarvan zal het Genootschap de innerlijke organisatie met "ijver ter hand moeten nemen. In de eerste plaats ter uitvoering van het werk, waaraan de ambtenaren tengevolge van de voorlichting me;:r en meer morden en vermoede lijk zullen blijven en ook moeten blijven onttrok ken, zal de voorlichting zich verder op degelijkca grondslag kunnen ontwikkelen. De heer De Bruyn stond daarna stil bij het in stituut der vrijwillige medewerkers, om vervolgens te wijzen op de opleiding van personeel, niet het minst van deze medewerkers. Voor gevangenis personeel is reeds een belangrijke stap in deza richting gedaan. Wij hebben ons ernstig voor te bereiden zoo zeide spr aan het einde van zijn openings woord op veel en moeilijk werk, vandaar dat innerlijke versterking zoozeer noodig is Laten wij, medewerk rs aan ons Genootschap, ervoor zerg dragen, dat de wil en de hoop der sterken ons deel blijven, opdat wij door deze, tezamen met de onmisbare naastenliefde, tot krachtige hulp en steun van de zwakkeren in staat blijven. 's Middags heeft Mr G. T. J. de Jongh het woord gevoerd over het onderwerp „Wcrk- kan®en".

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1