JHeuwr £eütsd)e (üéuraitt Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden sn Omstreken BINNENLAND. Gemengd Nieuws. CHEMISCH REINIGEN-VERVEN PALTHE Emanyll Tandpasfa „PRINCESS" m 6EMAKSSCK0ENEH Pnncess Sbonncmtntspnjö: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 2.35 Franco per post 2.35-f portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending. 5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/> ct. Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbar NO. 5489 Bureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166), Postbox 20 Postgiro 58936 VRIJDAG 31 MEI 1935 15e Jaargang atibertentieprijjen: Van I tot 5 regels 1-17'/» Elke regel meer0.22'/, Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels2.30 Elke regel meer 0.45 Handelsadvertentiên per regel 0.17 7» Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend0.10 P HOOP OP DE TOEKOMST De Christelijke Jongelingschap (daar onder te verstaan: jongelingen „en ook maagden") heeft gisteren in zoo dichte drommen de groote vergaderlokalen be stormd en ingenomen, dat... de Christelijke dagbladpers heden papier en plaatsruimte te kort komt om elke groep „het zijne te ge- ,ven". Mocht deze of gene organisatie ten gevolge daarvan meenen, dat ze misdeeld is of in de schaduw geschoven werd; dan pleiten wij bij voorbaat clementie: waar yeel gedrang is, kan het benauwd wórden. Trouwens, het is, naar onze meening, mm der de plicht van het dagblad om in bree-le zakelijkheid het preciese verloop van alle groepsbijeenkomsten weer te geven; die taak hlijve overgelaten aan de „eigen pers" dei- organisaties; het dagblad dient o. i. voor al de aandacht te vestigen op de rijke scha keering van opbloeiende Christelijke actie; het dient voor een overkapping te zorgen .Van de veelzijdige activiteit van het Chris telijk jeugdleven. Want bij alles wat neerdrukt en ons tot pessimisme verleiden wil is dit toch het bemoedigende, dat de spes patria, de hoop der toekomst, ons hoop op de toekomst schenkt. Daar rees wel eens twijfel in ons hart. Terwijl we eenerzijds het pleit voerden voor lichamelijke oefening in sport en spel, vreesden we anderzijds, dat deze het gees telijk leven zouden overwoekeren. Toen het gevaar minder dreigde, dat dc jongeren oude mannetjes zouden worden; natuurlijk met de noodige eigenwijsheid; rees het andere, dat de geestelijke goederen Verwaarloosd zouden worden. En hoezeer we betreuren, dat er afglijding en vaak verflauwing uer grenzen was (het leer- en werkmilieu trekt menigmaal zoo sterk en overrompelt dikwijls het jonge hart); de scharen, die gisteren onder eigen .vaandel optrokken, droegen toch alle in hun midden als allesbehecrschende stan daard de Kruisbanier van Koning Jezus; en (lat is voor de ouderen, die welhaast de fak kel aan jongeren hebben door te geven, een Verkwikking der ziel. De jeugd, die deze Koningsbanier volgt, Verwacht met de hoop, welke nimmer uit ons leven wijkt, meer van de toekomst, dan deze geven kan en zal; maar zij leeft óok bij het geloof, dat de Heiland, die ten hemel voer, een trouwe Leidsman op aa-rde wil zijn. Welnu, wie dezen Leidsman volgt, zal streks ook zelf leiding kunnen geven; in het huis, dat God voor haar bouwde; in het ambt, waartoe God hem riep; want: Zij doet haar mond open met wijsheid; an op haar tong is leer der goeddadigheid; Haar man is bekend in de poorten, als hij zit met de oudsten des lands. Prinses Juliana naar Baarn Op Vrijdag 7 Juni a.s. Prinses Juliana heeft liet voornemen op Vrijdag 7 Juni a.s. des middags om 3 uur, een gedenkplaat te onthullen in de onlangs geopende Emmabrug, op den weg Amers foortAmsterdam. Tijdens de plechtigheid zal het woord Worden gevoerd door Dr P. V. Astrio, voor zitter van het comité tot oprichting van een monument voor wijlen H.M. de Koningin- Moeder, welk comité de honneurs waar neemt, Het ligt in de bedoeling om school kinderen langs den weg te scharen en voor belangstellenden in de omgeving een ge deelte vrij te houden. Het groote verkeer zal oenigen tijd worden omgelegd. Vóór de officieele onthulling van de ge denkplaat is H.K.H. Prinses Juliana voor nemens een bezoek te brengen aan de Naald- Brei- en Vakschool van wijlen H.M. de Ko ningin-Moeder aan de Torenlaan te Baarn. Dit bezoek zal streng incognito worden ge bracht. Prinses Juliana zal worden toegesproken door den burgemeester Jhr Mr G. J. C. van Reenen en de presidente van de school, mevrouw van Reenen-Romondt Vis. De hooge gaste zal ten huize van den bur gemeester dc lunch gebruiken. Automatische telefooncentralen Ned. Spoorwegen Op 3 Juni a.s. zullen twee belangrijke tele fooncentralen der Nederlandsche Spoorwe gen nl. die in het hoofdgebouw te Utrecht en die in het Centraal Station te Amsterdam in dienst worden genomen volgens het auto matische systeem. Hiermede zal een belang rijke verbetering der telefonische gemeen schap bij de Nederlandsche Spoorwegen ver kregen zijn, daar deze beide centralen de hoofdcentra .van het telefoonverkeer vormen. Dat hierdoor op de verschillende stations veel tijdverlies vermeden wordt, dat weleer optrad, toen op elk station een bedienings persoon noodig was om het telefoongesprek verder door te geven is duidelijk. Door dc toepassing van een zeer modern systeem is bovendien te venvachten, dat het aantal gesprekken dat over een bepaalde dienstlijn kan worden gevoerd, belangrijk grooter zal zijn dan thans met het hand systeem het geval is, zoodat tot uitbreiding van de interlocale dienstlijnen, waarover van station tot station de treinenloop wordt gerégeld,.niet behoeft te;worden overgegaan., HET BEZUINIGINGS-ONTWERP Een adres van het Verbond van Nederlandsche Werkgevers Bewijs van instemming Het Verbond van Ned. Werkgevers dringt er in een uitvoerig adres bij de Tweede Ka mer op aan de Regeering bij haar bezuinl- gingspóging te steunen. Het Verhond ziet daann een loffelijke poging om: 1. de Staatsfinanciën te zuiveren en naar een sluitend budget te streven; 2. dé lasten van het bedrijfsleven te vermin deren (Ziekte- en Ongevallenwet; Octrooi- wet); 3. belastingverlaging in uitzicht te stellep. Het Verbond vat zijn meening in de volgen de stellingen samen: a. Wij doen een dringend beroep op de Ka mer om de Regeering bij haar pogingen tot liet aanbrengen van bezuinigingen op de openbare dienst krachtdadig te steunen. b. Wij dringen er met klem op aau, dat ook bij provincies en met name bij de ge meenten naar verdere verlaging van uitga ven en op het bedrijfsleven drukkende lasten worde gestreefd; c. Wij laten een ernstige waarschuwing hooren om niet onder den schijn van bezui niging een verschuiving van lasten naar de toekomst te bevorderen. Aanvulling van het ontwerp met reëele bezuinigingen is geboden. d. Wij dringen er op aan de Regeering na drukkelijk te verzoeken al de haar ter be schikking staande middelen te willen aangrij pen om ook in het maatschappelijk leven een aanpassing van nog te hooge kosten en lasten aan het verlaagde prijzenpeil te bevor deren. e. Wij begroeten de in uitzicht gestelde ver laging van lasten en belastingen als een eer ste begin van vermindering van op ons be drijfleven rustende lasten en vertrouwen, dat de totstandkoming der desbetreffende voorstellen zal worden bespoedigd cn door nieuwe belastingverlaging zal worden ge volgd. f. Wij vertrouwen, dat Uw Kamer op de vastgestelde bezuinigingsmaatregelen niet zal afdingen en in elk geval het afwijzen van een concreet onderdeel van het wetsont werp zal doen gepaard gaan met een bereid verklaring een andere bezuiniging tot gelijk .bedrag te aanvaarden. De Gemeenteraadsverkiezingen Uitslag te Sappemeer. Bij de te Sappemeer (Gr.) gehouden verkiezing voor den Gemeenteraad zijn in totaal 3119 geldiga stemmen uitgebracht (in 1931: 2878L waarvan de A.R. 273 (in 1931 324); comm. 599 (536;; CH 110, R.K. 330 (295), S.D.A.P. 693 (579), VD 816 (686), Alg. Belang, vroeger Volkspartij 296 (373). De nieuwe raad is als volgt samenge steld: 1 A.R (1), 3 Comm. (3), 1 R.K. (1), 3 S.D. (3), 3 V.D. (3), 1 Volkspartij (2), 1 C.IL (-). v Gekozen zijn: W. H. Scholtens (r.k.); P. Helder (a.r.); J. Boulons (o.h.)G. L. Mul der, P. Biel, J. Bos (allen comm.); G. Boer, A. Kamps, H. K. Nijlean (allen v.d.); A. Kiewit, K. de Wind, H. Fabritius (allen s.d.): mevr H. v. Geuns-Godfried (Alg Belang). Algemeen Belang verloor een zetel, die overging naar de C.H. Dit is de eenige wij ziging. De teruggang van het aantal op de A.-R. Partij uitgebrachte stemmen komt hieruit voort, dat de C.H.U. bij de vorige verkiezin gen geen candidaten had gesteld. Uitslag te 's-Gravenzande. De uitslag van de Woensdag gehouden gemeenteraadsverkiezingen luidt als volgt: S.D.A.P.: gekozen zijn Je heeren W. v. d. Pot, Jac. Noord am, A. Keppert (oud 2 ze- zels), aantal stemmen 5?* (473). Gemeente belang: gekozen P. A. Burgersdijk (oud 2 zetels), aantal stemmen 212 (401). A. R.: gekozen J. v. Rijn M/.nA. C. v. Geest, .T. Haeser (oud 3 zetels), aantal stemmen 770 (630). S.G.P. geen zetel (oud 1), aantal stemmen 177 (181). Chr. Hist.: gekozen zijn L. Schellevis Dzn., Jac, v. Daalen, L. v. Geest Wzn., Ant. Langenberg (oud 3 zetels), aantal stemmen 937 (643). R.K.: geen zetel (oud 1), aantal stemmen 164 (172). V.B.: gekozen zijn P. Varekamp. J. C. Luijendijk (oud 1 zetel), aantal stemmen 457 (289). PRINSES JULIANA'S KEELONTSTEKING. Naar wij vernemen is de keelontsteking van Prinses Juliana op het Loo weder in lichte mate teruggekeerd, evenals de vorige keer gepaard gaande met een weinig tem- peratuursverhooging. RADIO-VISSCHERIJ-OMROEP 1935. De directeur-generaal der P. T. T. heeft het rijks radio-station voor den zakelijken omroep te Scheveningen met ingang van Donderdag 13 Juni weer ter beschikking van de reedersvereeniging voor de Neder landsche haringvisscherij gesteld. Het hoofd bestuur heeft besloten den radio-visscherij- omroep met ingang van dien datum in wer king te doen treden. Hot uitzenden geschiedt alle dagen van 's morgens 8 uur precies over Scheveningen Haven golflengte 1205 M. Mededeelingen omtrent de radio-uitzending van visscherij-berichten door de Nederland sche politiekruisers zul'.en per omroep na der worden bekend gemaakt. DE NAASTING DER TELEFOONNETTEN. De commissie, bestaande uit vertegen woordigers van P.T.T. en de gemeenten die het vraagstuk van naasting van gemeente lijke telefoonnetten te Amsterdam, Rotter dam en Den Haag in studie heeft, deelt ons mede, dat de mededeelir.g als zou over de telefoonnetten der drie groote steden reeds een accoord getroffen zijn. moet worden tegengesproken. Haar arbeid is nog niet beëindigd. LANDDAG VOOR MIDDENSTANDS- JONGEREN. Op Tweede Pinksterdag wordt op het vliegveld Twente te Enschedé de derde Landdag voor Middenstandsjongeren, uit gaande van de Jeugdgroep van de Kon. Ned. Middenstandsbond, gehouden. HERV. GEREF. MEISJES BIJEEN In Bondsvergadering in de Handelsbeurs te Utrecht Ds. Remme spreekt over „Van Deugd en Vreugd De Herv. Geref. Meisjesbond hield op He melvaartsdag in de Handelsbeurs aan de Mariaplaats te Utrecht haar 9e algemeene jaarvergadering. Om 10.30 werd de morgenvergdering door Ds. K. J. van den Berg te Amersfoort ge- opepd. Tot onderwerp voor zijn openings- r; ord had Ds. van. den Berg gekozen „De Hemelvaart". Spr. zeide o.a.: Het is ook de kracht van den Meisjesbond, dat de trium- feerende Jezus is gezeten aan Gods rechter hand. Hierna heette de bondspresidente mevr. A. v. d. Wal-van Walsum, te Wape ningen, Ds. van den Berg en de verdere aan wezigen hartelijk welkom. De le secretares se, mevr. A. E. E. Mulder-Rupke te Hoeve laken maakte de ingekomen stukken bekend. De Ring Flakkee had 't voorstel gedaan om de Bondsdag om het andere jaar in Utrecht ep Rotterdam te houden. Het voorstel werd aangenomen met die wijziging dat 2 maal in Utrecht en 1 maal in Rotterdam vergaderd zal worden. Met hartelijk applaus werd begroet het, voorstel om H. M. de Koningin een tele gram van trouw te zenden. Hierna bracht de le secretaresse het 9de jaarverslag uit. Aan dit verslag ontlccnen wij het volgpnde: Het aantal bondsafdeelingen steeg van 88 tot 98. Het ledental klom met 353 leden. Hei orgaan „De. Kandelaar" verscheen, elke maand Dc verhouding tot andere bonden was steeds vriendschappelijk. De bond is ange- sloten bij de Federatie van Herv. Jeugdbon den op Geref. Grondslag. Aan het verslag van de penningmeesteresse, mej. A. den Hoedt, ontleenen wij nog het volgende: De totale inkomsten waren f 1178,68, de uitga ven f 853,04, er was dus een batig saldo van f325,82. Het bedrag van de contributiën is hooger geworden. In het verslag van de administratrice, mej. W. v. d. Sluys te Utrecht, werd geconsta teerd dat het aantal abonné's gestegen was met 101. .Ontvangen werd f 1614.05, uitgege ven f 1605.61, zoodat een batig saldo bleef van f fM4. De aftredende hoofdbestuurslè den mevr. P. C. van den Hook-van Merken- steijn, mej. W. A. Burggraaf, Hilversum, werden herkozen. Een groot deel van de mor gen vergadering werd gewijd aan statuten wijziging. MIDDAGVERGADERING De middagbijeenkomst werd geopend met samenzang van Psalm 72 vers 1 en 10. Ds. J. H. F. R e m m e ,van Amsterdam, sprak vervolgens over het onderwerp: Van Deugd en Vreugd Na eert geestdriftige inleiding wees spr. er op, dat de beteekenis van den rtiertsch niet gemeten mag worden naar zijn plaats in de maatschappij. Gij staat in 's levens opgang en moet sterk beseffen de hooge roeping in de toekomst. De jeugdtijd is kort, maar in dien tijd kan de levensbron door de zonde overwoekerd worden. Gij draagt in u een albasten flesch met nardus, die straks wel riekende geur moet verspreiden. De kweeker verzorgt de jonge planten het meest. De waarde en de beteekenis van het volk hangt veel af van de geaardheid van de vrouw. Het toegespitste feministische vrouwentype is in onzen kring geen regel. De vrouw die bij de tabernakel van het volk staat, hebben wij noodig en niet het bruisend zich ont plooien in publieke leven. Spr. wees voorts op de hooge beteekenis van het gezin, het vrouwendomein. De jeugd is leertijd, naast schoolplicht is er ook Goddelijke leerplicht, het zich aan den Heere gewonnen. God moet den regel van ons leven zijn. Dat is een groot nut. De oudere vinden voor hun opvoedings taak steun bij de Kerk. Ook de vereeniging kan daarbij van onschatbare waarde zijn. Eenerzijds door haar opbouw en anderzijds doo: haar afwijzing van alles wat niet uit God is. Spr. waarschuwde ernstig tegen zwoel gepraat, de sfeer moet bouwend en steunend zijn. De geest des Heeren moet in de vereeniging heerschen. Er zijn vele dreigende klippen aan dc kust der levenszee. Het hart is zoo verleid- baar. De honger naar geluk is machtig bij den gevallen mensch. Eens was er geluk in het Paradijs. Nu zijn we arm leeg en hol. In de nevelen des levens staat de duivel in engelenkleeren en wijst lokkend naar het geluksland. God kan die lokkende handen wegtrekken en u behoeden. Dat is deugd, want dit is een door God geschonken trek. Het is als een kleed, dat de jongelingen voor het vuur bewaarde; het kompas, dat u door 't leven leidt. Niet het graf der vreug de, maar afbreuk van de valsche en op bouw van dc wart vreugde. Vreugd zonder deugd doet den mensch steeds dieper zinken. Het is zelfvernieling. Dit is een ernstige waarheid, die Spr. met vele Bijbelwoorden staafde. Deugd en Vreugd, beide moet gij jonge vrouwen kennen. Ze kunnen niet gescheiden worden, want ze zijn tot in alle eeuwigheid door God 6aamgevoegd. Luister nooit naar de logentaal van het vleesch en de wereld. Hij Die slechts waarheid sprak heeft die be volen. Wijs de leugengeesten van vleesch en bloed af. Deugd is een strekken naar het doel, een grondige omzetting in ons leven. Stel uw be trouwen op den Heer. Hij vergeet zijn strui kelende kinderen niet. Het koortje gevormd door de Utrechtsche leden zong hierna een geestelijk lied. Begroeting der afgevaardigden. Vervolgens richtten een begroetingswoord tot de vergadering, de afgevaardigden van: den Bond van Meisjesvereen. op G. G., dsn Chr. Geref. Meisjesbond, den Ned. Christen- vrouwenbond, Ned. Herv. Knapenbond op G. G., en Ds. P. A. A. Klifeener, van Vinke- veen, namens den Ned. Herv. Mannenbond en de Federatie van Ned. Herv. Bonden op G. G. Het hoofdbestuur werd de zegenbede uit Ps. 134 toegezongen. In haar slotwoord wees de presidente er op, dat het een zegen was om op dezen dag te mogen vergaderen. In Duitschland zijn de toestanden, geheel an- De misdaad van den Osschen wielrenner Hoe hij bekende Aan de „Prov, 's-Hert. Crt." zijn nog de vol gende bijzonderheden over den Osschen wielrenner C. ontleend: Urenlang werd de jengeman in verhoor geno men. De politie kreeg daarbij medewerking van kennissen en familieleden van C.. die hem even eens op het hart drukten toch te zeggen waarom hij de misdaad pleegde. Em zoo werd C. opnieuw voor de laatste maal thans naar de kazerne te Oss overgebracht. Het zou de laatste keer zijo dat hij ontkennen kon den moord te hebben gepleegd. Overstelpt met bewijzen, gebukt onder den on- dragelijken last van zijn wandaad, barstte C. ten slotte in snikken uit en bekende den moord op zijn vroegeren vriend van der Pas te hebben gepleegd. Van dat oogenblik af scheen-het of men een ander mensch' voor zich had. Van nu af stend daar niet meer de kloeke, athletische gestalte van een ge vierd wielrenner, gehuldigd en met bloemen be strooid door „zijn publiek". Thans stond daar nog slechts een gebroken man, die io een vloed van tranen de politie volledig bekende Ik heb een mensch gedood. Dat is de groote suggestie die C. eindelijk, .eindelijk de baas is geworden en hein tusschen de nauwe muren van zijn cel tot naden ken heeft gebracht. De cel en het overstelpende bewijs der politiemannen hebben het geweten wak ker geschud en nu bekent deze man. een jongen nog schier, den moord op zijo vriend en hij be kent het hoe en waarom en weer is het de ge schiedenis die zich herhaalt. C. verklaarde in zijn bekentenis o.m., dat hij- sterk onder den invloed van vrouw v. d. P., gc- ruunen tijd met het moordplan had roodgeloopen. De koelbloedigheid waarmede hij deze en an dere misdrijven heeft' bedreven, is in schrille tegen stelling met het berouw dat zich thans overweldi gend vao hem heeft meester gemaakt. Onophou delijk roept C nu om de familie v. d. P. en smeekt haar vergiffenis. En C.. murw nu, bekende nog meer en wees zijn medeplichtigen aan van de roofovervallen die na den moord op v. d. Pas het land in opschudding brachten Dit alles bekent nu deze man en op hetzelfde oogenblik rukt-een overvalauto van de marechaus sees uit. om een uur later terug te keeren met de medeplichtigen, die van hun bed werden gelicht of van het werk zijo gehaald, zwaar geboeid en ver bijsterd dat na zoovele maanden en jaren 't ge heim schijnt opgelost te zijn e de celdeuren zich in Jiet nabije verschiet voor hen openen. Op last van den opperwachtmeester v. d. Beek te Uden werd te Tilburg gearresteerd J. K., ver zekeringsagent aldaar. Deze was vroeger stationschef der Nederl. Spoorwegen te Uden Echter wegens verduiste ring van gzlden werd hij uit deze betrekking on- '■eervol ontslagen. Hij wordt ervan verdacht in re latie te hebben gestaan met de inbrekers van Oss. aan wie hij inlichtingen verschafte. Als verzeke ringsagent sloot hij brandverzekeringen op huizen in Oss en omgeving. Na eenigen tijd gaf hij zijn handlangers opdracht een bepaald huis in brand te steken Als taxateur ontving hij dan 1 pet. der uit te betaleo schadevergoeding. De marechaussee te Uden arresteerde ook den 28-jarigen v. D expediteur en den 30-jarigen T. L.. monteur, die sedert eenige maanden een expe ditiebedrijf te Uden hadden gevestigd. Hun levens wijze wekte al geruimen tijd achterdocht bij de politie. Bij een plaats gehad hebbende huiszoeking werd een volledig arsenaal van auto-coderdeelen. fietsbanden enz. gevonden, afkomstig van diefstal. Beiden hebben bekend er des nachts meermalen op uitgetrokken te zijn om uit langs den weg staande benzinepompen benzine af te tapper, Bovendien worden zij ervan verdacht diensten bewezen te hebben en goederen vervoerd te hebben voor de Ossche inbrekersbende. Ze zijn in het Huis van Bewaring te 's-Hertogenbosch opgesloten. Door hemelvuur getroffen De bliksem slaat in een school Tijdens een langdurig en hevig onweer sloeg Woensdagmiddag de bliksem in de Gereformeerde school te Kootwijk Toen men even later bemerk te, dat er brand was uitgebroken verlieten de schoolkinderen, die tijdens het inslaan heel kalm gebleven waren, onder toezicht der onderwijzers de school. De Barneveldsche brandweer, die vlug bij den brand aanwezig was, kon wegens gebrek aan wa ter weinig uitrichten. De school is geheel afge brand. Gelukkig slaagde men er in het kerkgebouw, dat in de nabijheid der school staat, te behouden. Tijdens een hevig onweer sloeg de bliksem in de kapitale boerderij van den heer Torsch te Zei- hem. De gebouwen gingen in vlammen op. Woensdagmiddag woedde een zwaar onweer te Oss en omgeving, gepaard gaande met zwaren hagelslag Ock te Geffen woedde het onweer met groote hevigheid. De bliksem sloeg daar in de boerderij van de weduwe v. d. D. aan den Lagen Kant De bewoners, die meenden, dat de bliksem op de lichtleiding was geslagen, gingen naar boven kijken en constateerden, dat de bovenverdieping reeds in brand stond De boerderij was in korten tijd een vuurzee. Alles kwam in de vlammen om. Verzekering dekt gedeeltelijk de schade. BEGRAFENIS VAN DEN OUD-REDDER J. E. DE VRIES Woensdagmiddag is het stoffelijk overschot van „Ouwe Jaap", de 100-jarige oud-redder J. E. de Vries, op de Alg. begraafplaats te Hollum (Ameland) ter aarde besteld. De begrafenis, onder leiding van Ds van Dijk, Geref. predikant te Hollum, had een eenvoudig verloop; er vonden geen toespraken plaats, terwijl ook bloemen achterwege bleven, behalve eer krans van de Noord- er. Zuid Hol- landsche Reddingmaatschappij, waarop stond: ,.Ter nagedachtenis, van het bestuur". Onder de 125 personen, die de baar volgden, merkten we op het college van B. en W. van Ameland en de volledige commissie van het reddingwezen op het eiland. De nog in leven zynde 5 zoons, waarvan de oudste 77 jaar is, en de dochter, woonden alle de begrafenis by. ders! Ons geloof kan niet in het hoofd zijn, maar in het hart. Na het zingen van Ps. 46 vs. 1 en 6 ging Ds. Klüsener, Herv. Pred. te Vinkeveen voor in dankgebed, waarna ae vergadering gesleten werd. 't Gevaar voor bederven van de tegenwoordige subtiele stoffen is groot. Wend U daarom tot den meest vakkundige De eenige tandpasta die Uw tanden de emailglans teruggeeft en blijvend doet behouden. Emanyll Crème Emanyll Vanishing Cream Eau de Cologne Emanyll Vraagt dc KOOS KOEN PUZZLE bij Uw winkelier. f OCfl Hoofdprijs f AüUi" Hagelslag in Utrecht Schade aan planten en gewassen Noord-Oostelijk van Utrecht trok een zware on weersbui voorbij. Toen de bui losbrak, was het weerlichten niet meer van de lucht. Felle bliksems scheurden dc zwarte lucht aan flarden en dreigend knetterden de slagen. Het onweer, dat vergezeld ging van hevige plasregens en hagelbuien, hield ongeveer twee uur aan. Voorzoover was na te gaan, hebben geen ongelukken plaats gehad, inaar wel is vrij vee] schade toegebracht aan planten en gewasseo door den hagel. Steenen van de bekende duiveneieren-grootte zijn er gevallen en heel wat vTuchtboomen zijn danig ontbladerd door de felle Vooral in Biithoven is veel hagel gevallen en op den bekenden Soestdijkschen Straatweg was de hagel zelfs geruimen tijd een ernstig verkeersob stakel. De asfaltweg was gevaarlijk glad en me nige autobestuurder koos de verstandigste partij en zette zijn wagen tijdelijk langs den weg. Boerderijen door den bliksem getroffen en in de asch gelegd Tijdens een onweer, dat boven V1 ij m e n woedde, is brand entstaan in de boerderij vao den .landbouwer A. v. Dol. De heele boerderij brandde af. De inboedel, benevens een groot aantal land bouwgereedschappen. werden door het vuur ver meld. De brandweer uit Vlijmen was spoedig ter plaatse, doch zij kon weinig tegen het door den bliksem ontstane vuur, uitrichten. De schade be loopt eenige duizenden guldens. Te Nu l and is door de bliksem de boerderij van den landbouwer W. v. d Doelen tot den greod toe afgebrand, alsmede een belendende groote landbouwschuur Gelukkigerwijze was al1 het vee in de weide, doch een groote hoeveelheid riet en stroo en een aantal landbouwwerktuigen werden een prooi der vlammen. Wegens gebrek aan water kon de brandweer niet veel uitrichten. Door den gunstigen wind is het vuur niet overge slagen op nabijzijnde boerderijen. Te Naarden is de bliksem ingeslagen in de boerenwoning van den heer H. Maas aan den Amsterdamschestraatweg. De electrische meter vatte vlam, waarna spoedig de gang in lichter laaie stond. De bewoners slaagden erin zelf den brand te blusschen. Een koe van den landbouwer T. Jurissen. iets verderop in Naarden, werd in de weide door den bliksem getroffen en gedood. Te Biervliet (Z.) sloeg de bliksem in de schuur van den landbouwer J de Wever De schuur brandde af. Verzekering dekt de schade. Door den bliksem getroffen Drie gezinnen dakloos Men meldt ons uit Sprang: Woensdagmiddag om pl.m 5 uur barstte een hevig onweder los gepaard met zwaren regen De bliksem sloeg in in de boerderij van M. Kuijsten welke hierdoor tot den grond toe afbrandde. Door deze brand werden ook de gezinnen va». Ant. v. d. Schans en J. Kammer- man dakloos. Daar het vuur snel om zich heen greep, kon van den" inboedel weinig gered worden. De brandweer was spoedig ter plaatse en bestreed het vuur met twee stralen op de waterleiding. Een en ander was laag verzekerd. Men meldt cos uit Gameren: Tijdens een zwaar cnweder werd Woensdagmiddag het paard en veulen van den landbouwer M. Bajense alhier, welke in de wei hepen, door het hemelvuur ge troffen en gedood. Ook werden telefoondraden getroffen: een der wieken van den korenmolen werd beschadigd. Het noodweer hield aan van half vier tot 6 uur. Tijd-is een kort cnweder. gepaard met vrij hevigen regenval, is de landbouwer L dc jong Fzn. in den Bontepolder onder Hoek (Z door den bliksem getroffen. Op dokters-advies werd de getroffene vervoerd; zijn toestand is niet zonder gevaar. BANKIER WEGENS OPLICHTING VOOR DE RECHTBANK Voor ae Haarlemsche Rechtbank heeft heden terecht gestaan de Amsterdamsche bankier R.. gewoond hebbende te Zandvoort. thans gedeti neerd. Hem was ten laste gelegd, dat hij voor f 75.000 had opgelicht. De Officier eischte een gevangenisstraf van anderhalf jaar. De verdediger Mr H. O. Drilsma, vroeg vrij spraak 'en onmiddellijke inVrijheidsstelling van ver dachte. Voor dit laatste achtte de rechtbank geen termen aanwezig en de uitspraak werd bepaald op 11 Juni a.s. AUTOBOTSING Bij Lonneker is de wielrijder J. T. uit Enschedé het slachtoffer geworden van een botsing tusschen eenige auto's. De wielrijder werd van zijn auto geslingerd cn bleef bewusteloos liggen. Hi| is per ziekenauto naar het R.K. ziekenhuis te Enschedé overgebracht, waar een hersenschudding werd ge constateerd. Voornaamste Nieuws. Dit nummer bestaat uit VIER bladen BIz. 1 Het Verbond van Nederl. Werkgevers heeft aan de Tweede Kamer een adres ge richt over het Bezuinigingsontwerp. Algemeene vergaderirg van den Rond van Ned. Herv. .Meisjes Vereenigingen op Geref. grondslag. BIz. 2 Het Fransche Kabinet-Flandin is heden nacht ten val gebracht doordat de Kamer meerderheid het de gevraagde financieeie volmachten weigerde. De Kamervoorzitter Fernand Bouisson treedt als Kabinetsforma teur op. Hij zou een nationaal Kabinet op zeer breede basis vormen. Een Duitsch en een Fransch ontwerp luehtpact zijn te Londen ontvangen. De Normandië vertrokken. Verschenen is het jaarverslag over 1934 van de R.V.S. BIz. 3 De Bondsdag van het Nederlandsch Jon- gelings Verbond te Utrecht. BIz. 5 De jaarvergadering van de Calvinistische Juristen Vereeniging is Woensdag te Amers foort gehouden. BIz. 9 De 47e bondsdag van den Nederlandschen Bond van Jongelings Vereenigingen op Geref. grondslag. BIz. 10 De afdeeling Zuid-Holland van den Bond van Chr. Geref. Jonnelingsvereenigingen heeft te Botterdam het 25-jarig bestaan herdacht. De Nederlandsche Zendings Vereeniging heeft gister te Rotterdam de jaarlijksche Zendingsdag gehouden. BIz. 11 Bondsdag van den Bond van Ned. Herv. Jongelings Vereenigingen op Geref. grond slag. bieden U comfort en elegance. De beste hulp voor gevoelige voeten. VAN BLADEL - WAALWIJK yl Rott. Ond. Mij v. Levensverz, I Diergaardelaan 39 Rotterdam La Lijfrenten tegen koopsom AGEKTKN G KV KAAG l» Doodelijke aanrijding Op Rijksstraatweg bij Willemsdorp Gistermorgen omstreeks 9 uur had op de Rijksstraatweg tusschen Willemsdorp en Tweede tol een aanrijding plaats, die aan de 11-jarige Henri Loeve uit Dordrecht, Nieuw st raat 11, het leven kostte. Hij was met zijn oudere broer op weg naar Dordt, en stond of liep op het moment van de aanrijding naast de fiets. De luxe auto die h*wn zoodanig trof, dat hij zeer spoedig daarna overleed, reed in dé richting Willemsdorp en werd bestuurd door W. R. van Willigen van Den Haag. F.en passeerende arts uit Eindhoven heeft nog eerste hulp verleend, maar kon de tragische afloop niet voorkomen. Het slachtoffer werd naar een ziekenhuis te Dor drecht vervoerd. Bij aankomst aldaar was hij reeds overleden. LANDBOUWER DOOR AUTO OVERREDEN Te Ede ls de 73-jarige landbouwer J. D. Schreuder. wonende in de buurtschap de Valk bij Luoteren. toen hij per rijwiel den weg overstak door een auto. die bestuurd werd door een inwoner van Otterlo. aangereden. De landbouwer bekwam een bovenbeen- en een heupfractuur. De man, die veel bloedverlies had. is naar het ziekenhuis te Arnhem overgebracht. Zijn toestand is ernstig DOODELIJKE VAL Toen de 58-jarige landbouwer A Engels in zijo woning te Helden Panningen (L.) een ladder be klom. teneinde zich naar zijn hooizolder te oege- ven, viel hij. E. was op slag dood. ONTVLUCHTE POLITIEKE GEVANGENEN Te Gendringen zijn twee Duitschers aangehou den. die s nachts te voren uit het arrestantenlo» kaal te Haldern, waar zij wegens beleediging van Hitier waren opgesloten, zijn ontvlucht. Nadat de burgemeester van Gendringen hun een verhoor had afgenomen, zijn ze in arrest gesteld m afwachting van nadere instructies BO TERSMOKKELARIJ Een chauffeur van een taxibedrijf moest- naar Weert teneinde eenige personen van daar naar Venlo te vervoeren. De chauffeur werd, toen hij ce Weert aankwam, door de hem wachtende perso nen op bier onthaald, waarin vermoedelijk een verdovingsmiddel was gedaan. De man geraakte althans buiten westen In dien tusschentijd werd de auto met enkele honderden kilo's Belgische boter volgestopt. Vervolgens gelastte men den chauf feur naar Venlo te rijden. Aan de Maasbrug al daar werd de auto echter door douanebeambten aangehouden en kwam dc smokkelwaar voor derj dag. Boter en auto werden in beslag genomen DE DOODELIJKE DAMP Te Leeuwarden is in een woning in de Merelstraat de 23-jarige dienstbode R. dood gevonden, tengevolge van gasverstik« king.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1