C mflflYLL tandpa/ta LONDEN De Levensloop van Pieter Peuter MANNBORG ORGELS W. A. HOUTMAN Co.'s PIANO- en ORGELHANQFl PRIJZEN LAGER DAN OOIT! MAANDAG 27 MEI 1935 ALG. NEDERL. CHRISTELIJKE AMBTENAARSBOND De algemeene vergadering te Amsterdam A. van Driel In het gebouw der A.M.J.V. is hedenmid dag te Amsterdam onder presidium van den heer A. v. Driel van Haarlem, aangevan gen de jaarlijksche algemeene vergadering Aan den Alg. Ned. Chr. Ambtenaarsbond. Openingsrede De voorzitter opende de vergadering met het doen zingen van Psalm 433 en 4, het lezen van Psalm 4 en gebed. Hierna hield hij de openingsrede, waarin hij de afgevaar digden een welkom toeriep in de hoofdstad, waar de bond geboren werd. Ook tot de gasten richtte spr. woorden van welkom, om vervolgens met een enkel woord te herden ken den overleden voorzitter van het Onder steuningsfonds wijlen den heer H. Valken burg te Delft. Vervolgens releveerde spr. de ihistorie van den bond die met acht man op 24 Maart 1915 werd opgericht. Onheilspellend zijn de teekencn der tijden op elk terrein, al zijn we, aldus spr., Gode zij dank, nog niet geketend in slavenboeien van fascisme of communisme. Maar de strijd zwelt al nteer aan op geestelijk, soci. aal en zedelijk terrein. Als kinde ren der Reforma tie staan we mid den in de bran ding. Aangrijpend is het dat het leger der werkloozen reeds is aangegroeid tot pl.m. 400.000. Zoo klimt het gebed tot God voor onze Overheid en dat dient een reflex te vinden in opbouwende critiek. De aanpassingsmaatregelen der Regeering, dit ervaart ook het Overheidspersoneel, gaan langs een weg van pijnlijke operatie, waarbij door de internationale ontreddering het succes niet evenredig is. Nationaal is hier geen genezing, maar alleen verzachting aan te brengen. Spr. releveerde de rapporten "Welter en Schouten. Er is voor de regeering aanleiding de lagere organen te herinneren aan art. 134 der Ambtenarenwet, waarvan de naleving na 5 jaar nog veel te wenschen overlaat. Ook voor ons, aldus spr. staat het vast dat een sluitende staatsbegrooting nood zakelijk is. De actie in de bond is levendig geweest, naar spr. aantoonde. Als de vraag van David in deze tijd in ons rijst: Wie zal ons het goede doen zien, past de bede: Verhef Gij over ons het licht Uws aanschijns, o Heere! Na 20 jaar houdt de bond thans opnieuw Wapenschouw. We zien dan dat hoe donker het uitzicht ook is, God tooh in de crisis is en daarin Zijn raad volvoert. Daarom gaan we in Gods kracht voorwaarts naar het zil veren jubileum. Dat kan alleen als in ons, aldus spr. de gestalte van de discipelen op den Hemelvaartsdag gevonden wordt: Staan de en opziende naar den hemel! Dan stijgt liet geloovig en vastvertrouwend gebed naar boven en weten we dat God ons het goede zal doen zien! (instemming). Jaarverslagen Hierna kwamen de jaarverslagen, bereids Sn druk verschenen, aan de orde. Aan dat van den secretaris, den heer L. Vermeu len van Den Haag, ontleenen we dat 242 leden minder ingeschreven werden dan een voorgaand jaar toen dit getal 648 bedroeg. De bond telt nu 68 afdeelingen en 81 versprei de leden. Van de 4349 leden heeft de bond 3261 ambtenaren en 108S verplegenden. Het verslag geeft een overzicht van den arbeid der diverse vakgroepen cn van elk der afd. afzonderlijk. Aan het verslag van den pen ningmeester, den heer M. J. v. Steenes, van Den Haag, ontleenen we dat de rekening eindcijfer van f 38.640.73 en de balans met in ontvangsten en uitgaven sluit met een f 25.787.55. In kas is een batig saldo van f3849.13. Aan het verslag van het onder steuningsfonds ontleenen we dat in 43 geval len hulp werd verleend. De rekening van het fonds sluit met f4518.51 en de balans met f20.090.97. De begrooting werd vastgesteld met een eindcijfer van f34.860. (De vergadering duurt voort) PruJ. P. Zeevian HULDIGING PROF. ZEEMAN In een openbare zitting in de aula van de Amsterdamschc Universiteit is Zaterdag middag prof. P. Zeeman, wegens het berei- ke« vin Tn-iarir-nn Jeeftijd, op grootsche wijze gehuldigd. Voor deze hulde had zich een eere comité gevormd, waarin zitting ge nomen hadden mr H. P. Marchant, jihr mr dr A Röell dr W. de Vlugt, en prof. dr J. v d Hoeve. Voorts was een Nederlandsch comité samenge steld, waarvan tot voorzitter gekozen verd van 't daar- lit gevormde uit voerend comité, prof. J. D. v. der Waals. Voorts had den comité's uit schier alle landen zich hierbij aangesloten. De aula was geheel gevuld met vooraan staande mannen uit de wetenschap, toen de zeventigjarige, voorafgegaan door leden van het eere-comité, werd binnengeleid. Rede Prof. v. d. Waals Prof. J. D. v. d. Waal s, voorzitter van het huldigingseomité, heette deze allen wel kom, inzonderheid den minister a.i. van On derwijs, prof. Slotemaker de Bruine, en enkele vertegenwoordigers van buitenland- sche universiteiten. Vervolgens sprak hij prof. Zeeman toe en herinnerde aan de fatale termijn, die voor hem is gekomen. Uitvoerig stond spr. stil bij het werk, dat prof. Zeeman heeft gedaan, aan dc vele on derzoekingen, die hij tot een goed einde ge bracht heeft. In het bijzonder wees hij op het nan-effect", waarvan in Oct. 1S96 de e>. publicatie is versohenen. Door spr. werd .-rvan het groote en unieke belang belicht. De uiting van waardeering van dit vele en belangrijke werk kon niet achter wege blijven, waardoor vele onderscheidin gen van verschillenden aard aan prof. Zee man ten deel vielen. Als een uiting van vvaardeering voor dat belangrijke werk is thans zei spr. een feestbundel samengesteld van omvangrijken aard, waarin de grootste plaats aan buitenlandsche auteurs is gegeven. Onder applaus overhandigde prof. v. d. Waals dit lijvig boek aan den jubilaris. De minister van Onderwijs a.i., prof. Slo temaker dc Bruine, zeide vervolgens, dat de Regeering groote belangstelling heeft voor mannen van de wetenschap, die daar van als een sieraad worden erkend. Echter de Regeering heeft 't niet bij belangstelling alleen mogen laten cn H.M. de Koningin heeft den thans 70-jarige benoemd tot commandeur in de Orde van den Neder- landschen Leeuw (applaus). Het is de regeering een vreugde, zeide spr., U op deze wijze te mogen onderscheiden. Toespraak Dr. de Vlugt De president-curator, Dr. W. de Vlugt, richtte zich vervolgens tot Prof. Zeeman, w aarna nog het woord voerden Prof. L. E. J. B r o u w e r, Prof. Dr. A. Sommerfeld uit Mueïiohen en Prof. Dr. J. E. V erschaf. feit uit Gent. Vervolgens sprak Prof. Dr. A. N. d e Groot den 70-jarige als oud-leerling toe. Namens de leerlingen van den hoogleeraar sprak mejuffrouw Venema vriendelijke woorden, waarna nog namens het technisch laboratorium-personeel dank werd gebracht voor hetgeen Prof. Zeeman steeds voor dit personeel had gedaan. Prof v. d. Waals onthulde tenslotte onder applaus het wel gelijkende bron zen borstbeeld van Prof. Zeeman, dat liem geschonken werd door vereerders cn vrienden en dat vervaardigd is door den beeldhouwer Wertheim. Een dik al bum met de namen der schenkers werd hierbij overhandigd. Dankwoord Prol Zeeman Prof. Zeeman sprak daarop een dank woord, waarin hij vele jeugdherinneringen memoreerde, waaruit wij aanstippen, dat zijn vader hem bestemd had om ijker of landmeter te worden. Voorts dankte spr. voor de belangrijke geschenken en de hooge onderscheiding, hem door de Koningin ver leend. Hij bracht hulde aan den-beeldhou wer, die hem zoo goed trof, om te besluiten met nogmaals allen te danken, die hem de zen dag tot een onvergetelijken hebben ge maakt. FEUILLETON SAAMGEBRACHT '(32 ,,1-Iadt' gij "dit ge'daan, gij zou'dt mogelijk nog iets hebben ontdekt", hernam Bertha. „Maar thans geloof ik ook zelve niet aan de terugkomst van uw zoon en ik zie dus, dat mijn vertrouwen op een reliquie ook niet geholpen heeft, en evenmin mijn gelofte, om aan de kerk te Aken een kostbaar ge schenk te geven bijaldien Angelbert mocht terugikeeren". „Neen! dit zal thans niet gebeuren", viel Wittekind in. „en het is dus wel waarheid wat onlangs een priester tegen mij zeide, aan wien ik mijn zonden beleden heb „En wat zei die priester, vader?" vroeg Hola. „Hij beduidde mij'', antwoordde Witte kind, „dat Je vermoedelijke dood van Angel- bert een straf was voor een .vroegere zonde door mij gepleegd". „O, vader!'* hernam Hola, met drift, „wat gij vroeger tegen de Christenen deedt, dat deedt gij in uw onwetendheid". „Neen, Hela! dat is het eenigste niet. Hoor, meisje. Jk heb u er altijd onkundig ,van gelaten, maar :k wil het u thans, tot verlichting van miin geweten, wel zeggen. Er is nog iets anders dat mij pijnigt. Hoor! Ook Bertha mag het wel weten. Ik heb nog een zoon gehad „En ik dus nog een broeder!" riep Hola. „O. waar is hij en hoe heet hij?" „Stil!" gebood Wittekind. „Ik kan u wel zeggen hoe hij heette. Willemar was zijn naam. Maar waar hij is weet ik niet". ..Vermoedelijk ook in den oorlog gesneu veld?" onderzocht Bertha. „Ook dit is mij onbekend", hernam Witte kind. Dat ik dit alles niet wist, is piijn fecJtuld, want ik verstiet mijn kind, toen het slechts zes jaren telde. Hij was bijna even oud als Angelbert". „Verstiet gij uw zoon?" vroeg Bertha. „Ja! Ik zal u alles vertellen. Hij was de zoon eener slavin. Mijn vrouw werd ijver zuchtig op moeder en kind en ik moest op haar herhaalde beden, beiden verstooten, of zij dreigde mij met haar zoon Angelbert naar haar vader te zullen vluchten en mij van alle verdere hulp te zullen berooven. Dit geschiedde juist in een oorlog met de Franken, waarin ik de ondersteuning van mijn schoonvader behoefde. Om deze nu niet te missen, gaf ik toe en ik verstiet moe der cn zoon". „En hebt gij nimmer iets van beiden ver nomen?" was de vraag van Hola. „De moeder is kort daarop gestorven", zekerde Wittekind, „maar wat er van het kind geworden is, weet ik niet. O! zoolang nu het oorlogsgewoel mij bezighield, heeft mij dit alles minder gepijnigd. Maar thans, nu ik tot nadenken kom, en ik telkens Christenen hoor spreken, begint mij die ge dachte aan mijn zoon te benauwen. Wat ik thans ondervind, is mogelijk wel een straf voor deze mijne zonde". „Hebt gij nooit eenig onderzoek gedaan?" hernam Bertha nog eens. „Ik heb wel een waarzegger geraadpleegd, want een heidensch priester zei mij, dat God dikwijls door den mond van sommige men- schen de waarheid aan het licht brengt, maar ik heb geen voldoend antwoord ont vangen. O! Willemar was toch ook mijn zoon!" riep Wittekind uit en bedekte zijn gelaat met helde henden. Bertha wilde nog meer vragen, maar zij werd daarin onverwachts verhinderd. Het geblaf van honden, vereenigd met het ge hinnik van paarden, kondigde de terug komst des Konings aan van de jacht. Bertha besloot ijlings naar het kasteel te rug te kecren en Wittekind benevens Hola besloten terstond haar te vergezellen. Maar nauwelijks hadden zij het kasteel bereikt, toen de Koning ook reeds daar aangekomen was. Hij was wel zijn paard blijven berijden Land- en Tuinbouw. De noodtoestand bij den T uinbouwexport Een debacle verwacht De veilingvereenigingen in de provincie Zuid-Holland, vereenigd in de Prov. Com missie van Veilingen, hebben een adres ge zonden aan den Minister van Economische Zaken, waarin de aandacht wordt gevestigd op het feit,, dat de toestand in den tuin bouw in deze zoo belangrijke tuinbouw- provincie, waar in hoefdzaak de intensieve tuinbouw wordt gedreven, door den zeer gebrekkigen export zoo critiek is, dat elk oogenblik een groote debacle van den in deze provincie zoo grootsche export van ar tikelen als tomaten, komkommers, kan worden verwarht.. daar doze producten op geen einde na in ons bigen land kunnen worden geplaatst. Voorts dat tot nu ongeveer alle producten afzet hebben kunnen vinden, zij het dan ook voor lago prijzen, vindt zijn oorzaak in de buitengewoon koude natuur van dit voorjaar,, waaraoor de groei zoodanig wordt vertraagd, dat tot heden bijna uitsluitend glasproducten aan de veilingen worden aangevoerd. Daar nu echter ieder oogenblik milder weersgesteldheid valt te verwachten, is zeer te vreezen bij dezen zoo gebrekkigen ex port, dat de met zooveel zorg en kosten ge kweekte producten met massa, op de mest vaalt zullen terecht komen. Hierbij zal dan komen het bedrijfsleven, wat arbeids-intensiviteit betreft, aan den ondergang zal worden prijsgegeven. Als bewijs van den slechten gang van zaken wordt medegedeeld, dat de veiling omzetten in genoemde provincie vanaf i Januari j.l. tot 11 Mei met 1.299.127,90 of wel met bijna 19 pet terugliepen. Een volkomen ontwrichting van de ge- heele groenten- en fruitmarkt staat te wachten, indien hier niet spoedig wordt ingegrepen. Men is van meening, dat de clearing- rekening aanmerkelijk zou kunnen worden verhoogd, door het daar op brengen van verdiende penningen door Duitschers in ons land, renten, huren enz. Meer reclame voor Duitsche goederen te koopen, zou mede in het belang van we- derzijdschen handel zijn. Verlaging van rentebetaling aa«n Duitsch- land van geleende gelden, waardoor een grooter bedrag voor groenten en fruit-beta- lingen op de clearing zou kunnen vrij komen, zou mede een van de middelen kunnen zijn. Alleen het beschikbaar stellen van hooger betalingscontingenten kan in den toestand van den tuinbouw verbetering brengen. Deze verhooging wordt mogelijk geacht ten eerste doordat de invoer van Duitsche producten in ons land toeneemt, en ten tweede de betalings-contingenten voor an dere belanghebbenden worden verlaagd. Indien zu'ks niet geschiedt dan is te voor zen, dat binnen betrekkelijk korten tijd, enorme hoeveelheden producten onverkocht zullen blijven en bovendien zoodanig druk ken op datgene dat nog wordt verkocht, dat men aan den minimum-prijs geraakt. Met de grootste zorgen worden de belan gen van den tuinbouw nog eens bijzonder hij den Minister aanbevolen in de verwach ting, dat al het mogelijke wordt giedaan om den export tc bevorderen. Gemengd Nieuws. COMMUNISTISCHE PAMFLETTEN IN BESLAG GENOMEN Ruim 3000 Duitschers, leden van het perso neel van de Kruppfabrieken te Essen, hebben met hun gezinnen een eendaagsch bezoek ge bracht aan Arnhem. Het enorme gezelschap arriveerde in een drietal groote, gepavoiseer de raderbooten. Het bezocht o.m. Sons beek. Communisten hebben getracht van deze ge legenheid gebruik te maken om anti-fascisti sche pamfletten onder de Duitschers te ver spreiden. De politie heeft echter het grootste aantal pamfletten in beslag weten te nemen. Ongeregeldheden deden zich niet voor. EEN MISLUKT AVONTUUR Bij de marechaussee te U d e n (N.-Br.) werd aangifte gedaan, dat tusschen Nistel- rode en Vorstenbosch op een zandweg een onbeheerde auto was aangetroffen. Een on derzoek ter plaatse wees uit, dat het een door den politic-radio-omroep gesignaleer- den auto was, die Donderdag vap de N.V. Unie Winkelmaatschappij te Sittard was gestolen. De wagen was diep in het mulle zand weggezakt, en slechts met behulp van drie paarden kon men hem weer op den harden weg brengen. Uit het onderzoek bleek, dat een 16-jarig jongmensch uit Sit tard met de auto een tochtje had gemaakt Daar uit den wagen niets was ontvreemd; is deze naar Sittard teruggebracht. GOEDKOOPE RETOURS HAAR REIST *s NACHTS vu HOEK OF OVERDAG vu VlISSINGEM HONDERDJARIGE REDDER OVERLEDEN De oud-redder J. E. de Vries te H o 11 u m op Ameland die den 17den November zijn lOOsten gehoorteag vierde, is Vrijdagavond na kortstondige ongesteldheid overleden. De ontslapenen was tot het laatste oogen blik helder van geest. DE MOORD TE HASSUM Te V e n 1 o is de graanhandelaar V., uit Gennep, verdacht van den moord, gepleegd op den hoüder van het postkantoor te Hassum by Goch, geconfronteerd met het personeel van rse bankinstellingen. Op twee banken werd hij herkend als de persoon, die op den dag na den moord in Venlo Duitsch geld, bij iedere bank 500 RM kwam wisselen. Na dit onderzoek is de verdachte naar Den Bosch te ruggebracht DE WOLHANDKRAB Men meldt ons uit Goedereede: Door den palingvisscher A. L., werd in een der fuiken een wolhandkrab gevonden, een gevaarlijk dier voor de visschery. LIFTONGEVALLEN Te Amsterdam weigerde plotseling een van de liften van het Bungehuis i Spuistraat, waarvan een dienstmeisje gebruik maakte. De liftkooi bleef hangen tusschen de eerste en tweede verdieping. De hulp van de brandweer moest worden ingeroepen om haar te bevryden. In de meubelfabriek van de firma Jan sen op het Spui is een werkman in de liftkooi gevallen. Met inwendige kneuzingen is hy op genomen in het Binnengasthuis. IN EEN WASCHKETEL VERDRONKEN Te A a 11 e n is in een onbewaakt oogen blik het driejarig zoontje, eenigst kind van H. J. Fukkink, voorover in een waschketel ge vallen en verdronken. HET LIJK IN DE HEIDE Te Best werd in de heide achter de Bata- fabrieken tusschen de spoorlijn en het Eind- hovensche Kanaal, het lijk gevonden van den reeds bej'aarden H. V., uit Eindhoven, waarschijnlijk van uitputting gestorven. He»: lijk werd onder politietoezicht naar het R.-K. Ziekenhuis te Best vervoerd. V. hield den laat- sten tyd verblijf in het R.-K. Ziekenhuis te Eindhoven. Auto- en motor-ongelukken Te Sprang (N.-Br.) werd op den hoek van de Kattensteeg de eierenhandelaar v. V., uit Sprang, door den meterryder v. P., uit 's-Capelle aangereden, v. V. kreeg een bloed uitstorting in zyn been. De motorrijder, die van zijn moter werd geslingerd, kreeg een diepe wond aan been en hoofd. Beiden moesten geneeskundige hulp inroepen. Door de po litie werd proces-verbaal opgemaakt. Het 9-jarig zoontje van zekeren V., aan Winterdijk aldaar werd, terwyl hy de dijk wilde oversteken, door een passeerende auto gegrepen en tegen den grond gesmakt, w door hy verschillende vleeechwonden en HUIZEN 1875 M. KRO-ultzcnding 800-9 15 en 1000 Gram. pi. 11.30-12 00 God sd. halfuur. 12.15 Gram. pi. en ScMagermuziek. 2.00 Vrouwenuur. 3.00—4.00 Orgelconcert m.m.v. bariton 4.15 Gram. pl. en koorcon- cert. 5.30 Schlagermuziek en Gram. pl. 7.00 Lezingen. 735 Gram. pl. 7 50 Causerie. 8.00 Vaz Dias. 8.05 Operetlecoocert. (om 9.00 Causerie). 10.35—12.00 Graraofoonnwiziek. HILVERSUM 301 M. - AVRO-uitxending. 8.00 Gram. pl. 9.00 Omroeporkest o.l.v. N. Treep. 10,00 Morgenwijding. 10 15 Gram. pl. 10.30 VervcJg Omroeporkest. 11.00 Kookpraatje Mevr. R. Lotgering—Hillebrand. 11.30 Orgd concert P- v. Egmond Jr m.m.v. T. Schook (zang). 12.30 Kovacs Lajos en zijn orkest. 1.15 Gram. pl. 1.30 Zang door J. Wolflf (Tenor). ra.m.v. B LenSky (viool) en E. Veen (piano). 2.15 Voordracht J. Hartman. 2.35 Gram. pl. 3.00-4.00 Knipjes 4.15 Gram. pl 4.30 Radio-kinderkoorzang oJ.v. J. Hamel. 5.00 Voor kleine kioderen. 530 The Continental Five. 6.20 Gram. pl. 6.40 AVRO Decibels o.l.v. E. Meenik. 7.30 Van Reizen gesproken, tekst en leiding: H. Fekierhof. 8.00 Vaz Dias. 8.05 Gram pl. 8.30 Kovacs Lajos en zijn orkest. 9.00 „Dolly's kleine rekc ningen", spell van H A. Jones. Vert.: J. C. van der Horst. 930 Omroeporkest o.l.v. N. Treep m.m.v. Th. v. d. Pas (piano). 10.00 Gram. pl. 10.15 Omroeporkest o.l.v. Treep. 11.00 Vaz Dias. 11.10-12.00 Majo Marco's daosorkes4 uit „Pschorr" te Rotter dam DROITW1CH 1500 M. - 10.35-10 50 Morgen wijding 11.20 Orgelspel S. Torch. 11.50 Voor de scholen. 12-10 Gram. pl; 12.35 I. Santarelli en haar orkest. 1.20 Commodore Grand-orkest oJ.v. Davidson. 2 25 Voor de scholen. 4 20 Lezing 4.40 Portland-Strijk kwartet m.m.v. L. Zifado (sopraan) 535 BB.C.-Jansorkest o.l.v. Henri Hall. 6.20 Be richten 6.50 Bach-coocert. 7.10 Fransche le«. 7.40 Gram. pl 7.50 Lezing. 8.20 „Wedding Group", spel van Ph. Wade. 9.35 „The Music Lesson", dialoog. 9.50 Berichten. 10.10 en 10.20 Lezingen 10 40 Bridgewater Kwintet m.m.v. M. Herbert (sopraan). 1135 —12.20 Lew Stone en zijo Band. RADIO PARIS 1648 M. - 7 20 en 8 20 Gram.pl 12.20 Orkestcoccert oJ.v. Krettly. 9.05 Gever programma. 10.55 Dansmuziek. KALLlNOrOkG 1261 M. - 12.20-2 20 Strijkorkest o.l.v. H. Andersen 3.20 Cureert uit rest. „Ritz". 5.20— 5.40 Zar.g en piano. 8.20 Operettemuziek oJ.v. MaKer 9.20 piano rectal. 9.3C Hoorspel. 9.50 Gram. pl. 1000 OmrocporPest m.m.v solisten IC 4C Om roeporkest o.l.v, Mahler. 1110—12.5C Dans muziek KEULEN 456 M. 6.20 en 7.20 Gevarieerd con cert. 12.20 Omroepkleinorkest o.l.v. Eysolat mm.v. sopraan. 2.35—305 Gram. pl. 4.20 Radiokinderkoorzang. 5.20 Omroe-pkJein- orkest uit Koningsbergen m.m.v. solisten. 7.20 Concert door Jeugdkoor en -orkest. 8.35 Stuode der Nation-Von Deutscher Heaterkeit, spel o.lv. H. J. Steindamim en E. J. Topitiz. 9.05 Literair-muzikaal program. 9.40 Schubert concert (zang-piano). 10.20 Berichten. Cur sussen. ROME 421 M. 9.15 „Jenny, raggio di sole" blijspel van G Barbarisi. 9.50 Vioolrecltal Jole Baccara. 10.50 Gevarieerd concert. BRUSSF.'l 372 en 484 Meter. 322 Meten 12.20 Gram pl. 12.50 Saloncrkest o.l.v. Wal pot 1.50-2.20. 5.20 en 6.50 en 7.35 Gram. pl. S.20 Salonorkest oJ.v. Walpot. 10.30— 11.20 Graraofoonmuziek. 484 M. 12 20 en 13C-2.20 Gram. pl. 5.20 Populair ccocerL 6.20 Cello-recital. 7.35 Gram. pl. 8.20 Vocaal concert. 8.50 Victor Hugo-herdenking 9.20 Grain, pl. 10.30— 11.20 Populair concert. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 8.35 Zie Keulen. 9.05 A. Lutter's Dansorkest. 1020 Berichten. 10.40 Luchtvaartmeuws. 1105 Weerbericht. 11.20-12.20 Gedok- kwartet hersenschudding bekwam. Het knaapje ver keert in zorgwekkender toestand. Te Helmond heeft op den Hierloscheweg naby de Warandelaan een ongeval plaats ge had, waarby de agent F. van Evck, die dezer dagen bevorderd is tot Rijksveldwachter te Griensveen, door een auto werd aangereden, zoodat hij met ernrtice verwondingen naar het St. Anthonius Ziekenhuis te Helmond moest worden overgebracht. Op het genoemde tijd stip kwam een auto, bestuurd door J. van B., uit Helmond, met groote vaart den weg af rijden. De agent gelastte den chauffeur van den wagen te stoppen, doch de bestuurder reageerde hierop niet onmiddellijk. De agent liep naar de kant van den weg, doch werd door den uitrijdenden wagen gegrepen en mee gesleurd. In het ziekenhuis bleek, dat het slachtoffer zijn pols had gebroken, een sche delbreuk bekomen had en bovendien verschil lende kneuzingen en schaafwonden opgeloo- pen had. Enkele uren vóórdat bovengemeld ongeval geschiedde had op denzelfden v eveneens een ernstig ongeval plaafcs. Met groote snelheid passeerde een tractor met aanhangwagen een bocht in den weg. De aan hangwagen werd hierbij tegen een juist pas- seerenden geladen tankwagen van de A.P.C. uit Eindhoven geslingerd. De wagen reed het trottoir op en botste tegen de deur van de bakkerij „De Voorzorg", waarby de gevel werd ingedrukt en een deur uit de hengsels werd gelich!:. De motor van den tankwagen werd totaal vernie'd. De schade aan het voer tuig bedraagt ongeveer 600 gulden. Persoon lijke ongevallen deden zich niet voor. Door G. TH. ROTMAN Daar hij het staan vervelend vond, Drenteld' Oom Chris door de gang wat rond. Maar ach, in de paraplu was een gaatje, Ergens een losgesprongen naadje; De verf droop er door En maakte een spoor Overal waar hij. liep; Dat was me wat, hoorl 30. In plaats van hier wat op le letten, Ging hij, om de kroon op zijn werk te zetten, Bovendien met de paraplu aan het zwaaien, En liet hem snel als een molen draaienf Oom Chris, Oom Chris! O man, dat loopt mis! Begrijp toch, wat Het gevolg hiervan is! (Wordt Woensdag vervolgd) ZEER GROOTE KEUZE bij: SINGEL 114—116 - SCHIEDAM Telefoon 68871 maar moest toch door anderen in het kas teel worden gedragen. Een wild zwijn ver volgende, had hij een belangrijke wonde bekomen en hij zou waarschijnlijker zwaar der zijn gewond geworden, daar hij ver van de overige jagers was afgedwaald, indien er niet onverwachts twee personen waren toegesprongen, die hem aan het dreigend gevaar hadden ontrukt. Bortlia bleef dus uit belangstelling in haar vader staan, en de Koning ontdekte zijn dochter. Maar nauwelijks had hij haar gezien of hij vroeg haar: „Bertha! welke een belooning keurt ge hem waardig, die uw vader, met gevaar van zijn eigen leven, van een wissen dood heeft gered?" „Alles wat ik bezit!" riep het meisje uit, en omhelsde haar vader. „Volg mij dan!" hernam de Koning. „Gij ook. mijn vriend!" zei hij tegen Wittekind. „Mijn redder heb ik hier bescheiden". En Bertha met Wittekind en Hola volgden den Koning die ook terstond door Alcuinus werd bezocht. Thans herhaalde Karei nog eenmaal zijn vraag en Bertha aarzelde niet hetzelfde ant woord te geven. Toen gaf de koning aan Alcuinus een wenk, waarop deze zich verwijderde. In dien tusschentijd deed hij aan zijn dochter en aan Wittekind het verhaal van zijn ont moeting op de jacht, hoe hij door het ver volgen van een wild zwijn al verder en verder was afgedwaald van de overigen; dat hij toen, alleen tegenover het woedende dier dat reeds door een der honden gebeten was. zeker zou zijn te kort geschoten, indien er niet te eoeder ure een onbekend ruiter van tusschen het geboomte ware toegeschoten, die den sprong van het woedende dier had opgevangen, met dit gevolg, dat hij een be langrijke wonde had ontvangen, terwijl de Koning er met een lichte kneuzing was af gekomen. Nadat de Woning dit verhaal geëindigd had, kwam Alcuinus terug. Hij geleidde iemand, wiens hoofd omwonden was. „Ziet daar mijn redder-" riep Karei. „Al les wat gij bezit, Bertha! behoort thans vol gens uw belofte aan hem!" Maar de binnengebrachte boog zich voor den koning en sprak: „Ik ben reeds genoeg beloond, dat ik, met Gods hulp mijn Ko ning, den verdediger des Christendoms heb mogen redden". Terwijl hij sprak, had Wittekind de hand zijner dochter gegrepen en was hij met haar aan de zijde van den jongeling genaderd en hem nu aanstarende, riepen beiden tegelijk .Angelbert! Ilij is het! Mijn zoonl. .Mijn broeder!" Lang di gelukkigen dachten zelfs aan de tegenwoordigheid des Koninj niet. Toen de eerste verrukking voorbij was, hernam de Kpning: „Thans hoop ik, dat mijn dochter ook aan haar gelofte zal vol doen. Hierop ging de gelukkige Angelbert naar de schoone Bertha, boog met eerbied een knie, en drukte een kus op haar hand, die zij hem toereikte. De Koning zag dit, maar sprak: „Kom., Alcuinus! geleid mij naar mijn vertrek. Mijn dochter heeft aan den redder van mijn leven alles wat zij bezat toegezegd. Ik vertrouw wel, dat zij haar woord zaJ houden. Maar ik behoef eigenlijk niet te weten, hoeveel zij bezit en wat zij geeft! Kom! geleid mij!" Toen.Karei vertrokken was, gaven Angel bert en Wittekind, Bertha en Hola zich ge heel aan de vreugde van het weerzien over. Eindelijk had Angelbert alles verteld wat tot zijn bevrijding behoorde, en bij herha ling had hij den waaivegger genoemd als zijn redder en vriend, waardoor Wittekind en Bertha reeds met belangstelling voor dien onbekenden vriend waren bezield ge worden, terwijl Hola bepaald haar wensch te kennen gaf hem ook nog eenmaal te zien. „Hij verdiende", zei toen Angelbert, „dal gij, Hola! hem tot een zuster waart, want gelukkig is hij voor zichzelven niet". „Die arme!" betuigde Hola. „Hij kome tot tot ons! Waarom is hij niet gelukt-**0" „Hij zoekt zijn vader, zooals ik eenmaal deegl. Maar ik was toen gelukkiger dan hij thans isl „Waarom?" vroeg Bertha. „Mijn vader had mij niet verstooten, maar mijn vriend is door zijn vader Verstooten' antwoordde Angelbert en terwijl hij dit ze sloeg hij het oog op zijn vader. Wittekind wendde zijn gelaat af, Bertha en Hola zwegen. Eensklaps greep Wittekind de hand van zijn zoon, uitroepende: „Angelbert! Gij kent mijn geheim nog niet. 's Konings dochter en Hola kennen het. Ook ik heb eenmaal een kind, een zoon verstooten." „Dat kind, die zoon zoekt u!" hernam Angelbert, met aandoening. „Willemar is zijn naam. Hij was mijn redder, hij is mijn broeder!" „Ook mijn broeder!" riep Hola, haar va der omhelzende. „Willemar, zegt gij?" sprak Wittekind „Leeft hij?" „Hij leeft!" antwoordde Angelbert. „De waarzegger is uw zoon". Nu opende Angelbert de deur en Willemar trad aan de hand van Wilibald binnen, waarop Wittekind zich overtuigde, bij ver nieuwing zijn kinderen aan het hart druk kende, en geen gelukkiger vader, geen blij- dere kinderen waren er op dezen dag te Nijmegen, aan het Hof van Karei den Groote Thans gevoelde Wittekind zich verplicht, ook zijn tweeden zoon den Koning te moe ten voorstellen, waartoe hem nog denzelf den dag de gelegenheid werd geschonken. Karei door Alcuinus en Wilibald omringd, ontving in een vrpolijke stemming, een ge lukkigen vader, die- in het' midden zijner kinderen binnentrad. „Heer!" zei nu deze. „Ik kom u thans mijn beide zonen aanbieden en aan uw be scherming aanbevejen Mogen zij beiden die genieten, dan zal ik des te gelukkiger zijn". „De kinderen van Wittekind zullen niet vergeefs op mijn bescherming rekenen", antwoordde de Koning, „en ik venvacht van hen, dat zij trouwe P Christenen zullen zijn". „Zij hebben daarvan, ieder op zijn wijze, reeds verzekering gegeven. Zij waren reeds uw onderdanen, zij waren reeds Christenen, voor ik ze u kon aanbieden. Alleen, nu ik Christen geworden .ben, heb ik mijn zonen' weergevonden, die wellicht anders voor mij voor altijd zouden zijn verloren geweest". „Zoo vinden wij op den Christelij.ken weg" hernam Karei, „dat wat ons het dierbaarst is, wat ons het dierbaarste wezen moet. Laat ons dus ook op morgen het feest der op standing onzes Heeren met dankbaarheid vieren, Christus is ons uit de dooden weer gegeven, om ons voor eeuwig te kunnen gelukkig maken!" Toen eindelijk Wittekind alles had ver haald, wat tot zijn zoon Willemar in betrek king stond en daarop met zijn kinderen ver trokken was, sprak Koning Karei tegen Al cuinus (want ook hem trof het gedrag van zijn onechtcn zoon Pipijn): „Ik wil dat aan alle bisschoppen worde bevolen, dat zij voortaan tegen alle onwettige verbintenis sen onder de Christenen zullen «aken, en dat zij de belofte zullen afleggen, daaraan nimmer de hand te zullen leenen. Want strijden deze verbintenissen met een Chris telijk leven, zij zijn ook de bronnen van huiselijke en maatschappelijke ellende. Ik, zoowel als Wittekind ben een voorbeeld er van", voegde hij er bij met een zucht. „Ik wil voortaan zorgen, dat de Christenen overeenkomstig hun verplichting leven". Echter, waar God straf op de zonde liet •olgen, verheerlijkte Hij zich toch, door op allerlei wijze tijdelijke en eeuwige zegenin gen te schenken. En het eind der geschiedenis is, dat door 's Heeren wonderlijk bestuur, beschamende genade gegeven werd, ook voor het tijde lijke, zoodat zij, die zich voor immer voor elkaar verloren waanden, door Hem weer werden saamgebracht! EINDE.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 8