"glimw ^rnitódjf (ioumnt Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden 3n Omstreken abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waai een agentschap gevesligd is 235 Franco per post 235 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending530 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7cl Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestr-jat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20Postgiro 58936 NO. 5486 MAANDAG 27 MEI 1935 15e Jaargang atfoertentiepriften: Van t tot 5 regelsf 1.17'/» Elke regel meer0.22'/a Ingezonden Mededeel ingen van 1-5 regels 2-30 Elke regel meer045 Handelsadvertentiën per regel 0.17'/» Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan '1 bureau wordt berekend 0.10 VERGETEN BEZUINIGING In het groote bezuinigingsontwerp zegt de Regeering, dat zij niet bereid is op groote schaal stappen te doen in de richting van samenvoeging van kleine gemeenten. Dit strookt niet met het inzicht der Centrale Commissie voor Bezuiniging van de Ned. Maatschappij voor Nijverheid en Handel, welke, naar men weet, reeds eenige jaren lang een meer rationeele gemeentelijke ge- biedsindeeling ten plattelande bepleit. Ra tionaliseering door een stelselmatig samen voegen van daarvoor in aanmerking ko mende dwerg-gemeenten; noemt zij dat. Met cijfers heeft deze commissie, naar zij meent, aangetoond, dat de samenvoeging van kleine gemeenten in de practijk steeds tot vermindering van uitgaven heeft geleid, voorbeelden citeerende van mogelijke sa menvoeging van andere complexen van kleine gemeenten met een raming van de daardoor te verkrijgen bezuiniging. De doel matigheid van beheer, zoo betoogde zij te vens. kan bovendien er sterk door worden bevorderd. Derhalve heeft zij voor de zooveelste maal aan de Tweede Kamer een adres aan geboden, waarin zij samenvoeging van dwerggemeenten bepleit, hetgeen h. i. heel wat beter is dan vrijwillige of gedwongen samenwerking tusschen een groep gemeen ten. I-Iet onderwerp, samenvoeging van dwerg gemeenten, is voor deze commissie zoo langzamerhand een hobby geworden. De vraag is meermalen gesteld of de Maat schappij voor Nijverheid en Handel wel de eerstaangewezen organisatie is om een com missie in te stellen, welke haar bezuini gingsoordeel over elk vraagstuk van be stuursbeleid ten beste heeft te geven en bovendien op de zelfverzekerde wijze, waar op deze commissie dat gewoonlijk doet. De vraag rijst ook, waarom deze commis sie elke critiek, welke op haar plannen is geleverd, uit de hoogte negeert; terwijl toch meermalen is aangetoond, dat zij eenvou dig in guldens denkt en met cijfers rekent, en alle historische, moreele en praktische bezwaren zonder meer huiten beschouwing laat Hit neemt echter niet weg, dat het ad- yies om een systematische samenvoeging van de zeer kleine gemeenten tot meer ra tioneele gebiedseenheden, waarbij elke ge meente ongeveer 5000 inwoners behoort te tellen, ernstig overweging verdient Alleen zouden we het woord „systematisch" iets anders willen verstaan, dan de commissie blijkbaar doet Wij zijn n.l. van meening, dat het systeem der samenvoeging aan het eigenaardige karakter der gemeenten geen geweld mag aandoen; elk geval dient naar eigen aard beoordeeld te worden. De grenzen zijn soms zeer schotsch en scheef getrokken; verdeelen soms een aan eensluitend geheel; vormen bochtige lijnen, omdat zulks met zekere groepsbelan gen strookte; dit alles spoort aan tot zorg vuldige overweging, doch niet tot roekc- looze toepassing van het advies. NEDERL.-Z.-AFR1KAANSCHE VEREENIGING De jaarvergadering te Amsterdam Zaterdagmiddag heeft de Ned. Zuid- Afrikaansche Vereeniging te Amsterdam haar algemeene vergadering gehouden onder leiding van Prof. Dr. J. Pont, die er aan herinnerde, dat 25 jaar geleden de totstand koming plaats had van de Unie van Zuid- Afrika. Spr. memoreerde daarbij den strijd der groote voormannen, en bracht de reis van generaal Hertzog in herinnering, die in 1918 tévergeefs naar Europa ging om zelf beschikkingsrecht voor het Zuid-Afrikaan- sche volk te vragen. Wat het oultuurgedeelte betreft: in 1910 was er nauwelijks een cultuurbeweging; dan 'olgt echter een beroep, dat steeds drin gender wordt, op eigen taal en school. In 1924 is het Zuid-Afrikaansch in de kerken en een jaar later in de scholen, volledig er kend. Wat 25 jaar geleden ondenkbaar scheen, bestaat thans: een krachtig Afrikaansch be wustzijn, dat ook van Engelsche zijde wordt erkend. Daarom is er, evenals 25 jaar gele den, reden om met vreugde en dankbaar heid het heden aan te zien. Spr. merkte voorts op, dat er dit jaar groote vraag is naar emigratie naar Zuid-Afrika. De werkzaamheid van het bueau der Vereeniging is dan ook de eerste maanden van dit jaar geheel voor deze zaak opgeëischt. Ve len hebben, door bemiddeling van de Zuid-Afrikaansche Vereeniging, een nieuw arbeidsveld in Zuid-Afrika ge vonden. De Vereeniging is bereid', al len te helpen, van wie met eenige zekerheid verwacht kan worden, dat er een plaats voor hen is te vinden. Een dezer dagen ontvangen telegram meldde echter, dat de markt voor tim merlieden oververzadigd is. Nadat de verschillende verslagen waren goedgekeurd, werd in de vacatures, ontstaan door periodiek aftreden en bedanken van leden van het hoofdbestuur, voorzien door de verkiezing van Jhr. Mr. C. Beelaerts van Blokland te Zeist; Prof. Dr. G. Besselaar te 's-Gravenhage; Mr. G. B. Fortuyn te Gro ningen; den beer J. A. A. Hartland te Voor burg; Ir. E. Middel-berg te Loenersloot; Dr. A. Welcker te Amsterdam; Dr. H. v. Beeck Vollenhoven te Heemstede en Prof. Dr. A. L van Schelven to Haarlem. Vervolgens hield de gezant van de Unie au .Zuid-Afrika te 's-Gravenihage, Z.Exc. H. D. vanBroek huizen, een voordracht óver: „De studie van Zuid-Afrikaners in Ne- deland". Dr. A. R. Zimmerman vertelde op onderhoudende wijze van zijn indrukken van een reis door Zuid-Afrika, BINNENLAND- Jong Holland snakt naar werk DE HALVE TON BIJEEN De perscommissie van de Centrale voor Werkloozenzorg schrijft ons: Op Zaterdag j'.l. werd de 50.000 gulden, die de Centrale voor Werkloozenzorg aan Christelijk Nederland voor haar arbeid ge vraagd had, bereikt. Op dien dag was f 50.100 bijeen. Te verwachten is, dat de overschrijding van het gevraagde bedrag nog belangrijk vergroot zal worden, daar nog van 35 plaatselijke comité's de opgaaf verwacht wordt. Voor het werk der Centrale houdt dit een goede ontwikkelingsmogelijkheid in. Christelijk Nederland heeft hier weer ge toond, hart te hebben voor de jonge werkloo- zen. Op 15 Juni a.s. zal het tweede werkkamp der Centrale te Roekan je geopend worden. Duitsche arbeiders in ons land Geen maatregelen te wachten Naar aanleiding van desbetreffende vra grn van den hoer Moltmaker lieeft de Mi nister van Sociale Zaken geantwoord dat volgens de beschikbare gegevens (bet be treft hier speciaal verlof) liet aanta Duit- schers, dat in Venlo werk vindt 253 be draagt en dat dit op een opnemen der ge- tallen wijst. Men moet niet vergeten, dat speciale maatregelen ter bescherming onzer Neder- landsche arbeidskrachten reeds zijn en wor den getroffen. Vergeten worde e^nmin, dat er ook in Duitschland Nederlandsche arbei ders zijn. Lettende op een en ander, is de Minister niet bereid ./spoedig maatregelen te ont- werpen, waardoor de Duitscho arbeids krachten binnen de Duitsche grenspalen zullen blijven." NACHT-VEER TIEL-WAMEL Bij wijze van proef heeft de gemeenteraad van Tiel besloten voor 3 maanden, ingaande 1 Juni a.s., tot invoering van den nacht dienst voor het veer TjelWamel. Indien deze proef een bevredigend resul taat oplevert, zal overwogen worden om den raad een voorstel tot definitieve invoering Van den nachtdienst voor het veer te doen. De K 18-bemanning luistert naar het vaderland De Phohi-uitzending Zaterdagmiddag waren in de Phohi-studio te Hilversum de bloedverwanten der K 18- bemanning bijeen, om te spreken met de op varenden van dezen onderzeer, die bij het eiland Mauritius vertoefde, ver in den In- dischen Oceaan. Er heerschte in de studio een begrijpelijke spanning, toen het groote moment, waarop men zou kunnen spreken over zoo groote afstand, nader en nader kwam, en voorzeker zal men ook op de K 18 wel vol verwachting zijn geweest. Precies 3.40 nam. mevrouw Hetterschij, de echtgenoote van den commandant het woord, om to vertellen, dat het met de fa milieleden der bemanning in Nederland goed gaat en dat allen in welstand verkeeren. Met de mededeeling, dat iedereen in Nederland met de reis van de K XVIII meeleeft, eindigde zij met een goede reis en tot weerziens in Soerabaja. En na mevrouw Hetterschij volgden vele anderen, vrouwen, moeders, verloofden, aders. En als de heer Angenent, die de erschillende spreeksters en sprekers inleid de en de mannen van de K XVIII bij hun namen noemde en mededeelingen deed over families en huisgezinnen, verschillende der aanwezigen, die bij loting waren aange wezen te spreken, voor de microfoon liet komen, hoorde men menige stem trillen van ontroering. Het zal de „jongens" van de K 18 goed hebben gedaan, stemmen uit het verre vader land te vernemen. Met een driewerf hoezee voor de marine werd deze merkwaardige uitzending be ëindigd. Raadsverkiezing te Vlaardinger-Ambacht Bezwaren der S.G.P. ongegrond verklaard Ged. Staten van Zuid-Holland hebben zoowel het beroep van den heer A. G. Ligt- hart als van den heer P. v.d. Berg, be treffende de ingediende lijst van de Staatk. Geref. Partij ongegrond verklaard. Het beroep van den heer Ligihart uit overweging, dat het te laat indienen van de candidatenlijst is komen vast te staan en dat hetgeen appellant verlangt, in de wet geen grond vindt; het beroep van den heer v. d. Berg uit overweging, dat na ingesteld onderzoek niet is gebleken, dat de voorzit ter even na negen uur op het centraal stembureau is aangekomen. De S.G.P. zal dus bij de a.s. verkiezing geen candidaten kunnen stellen. Gedurende de laatste aoht jaren hadden alle Prot. Chr. groepen een gezamenlijke candidatenlijst, doch deze samenwerking was onlangs door de S.G.P. verbroken. Roode Kruis-oefening In Zuid-Limburg hebben de afdeelingen van het Roode Kruis te Venlo, Roermond, Sittard, Heerlen, Maastricht, Kerkrade en Vaals in groot verband oefeningen gehouden, welke werden geleid door luitenant-generaal Van Munnikrede, legercommissaris van het Roo de Kruis, terwijl de hoofdcommissaris gene. raai Bakker, evenals de eerste ondervoor zitter gen. Jhr. Röell als toeschouwers aan wezig waren. De voorzitster van het Roode Kruis H.K.H. Prinses Juliana was wegens een lichte ongesteldheid verhinderd aan wezig te zijn. Er werd van de veronderstelling uitgegaan dat in de mijnstreek een natuurramp had plaats gegrepen en dat tusschen de mijnen Oranje-Nassau III, de Emma, de cokesoven en de Hendrik vele dooden en gewonden aren. In totaal namen 250 Roode Kruis-soldaten 1 verpleegsters aan de oefeningen deel. Reorganisatie van den Vrijheids bond Buitengewoon partij-congres te wachten Naar de „Tel." verneemt, is Zaterdag j.l. te Amsterdam een vergadering van den par tijraad der Liberale Staatspartij gehouden. Een belangrijk deel van deze vergadering was gewijd aan den in vele afdeelingen der Liberale Staatspartij geoefenden drang tot reorganisatie van de partij. Daarbij zijn de teleurstellende resultaten van de laatste Sta tenverkiezingen onder de oogen gezien. Do partijraad besloot met algemeene stemmen het hoofdbestuur uit te noodigen een bui tengewoon partijcongres bijeen te roepen, waar de reorganisatie van de partij bespro ken zal kunnen worden. Het hoofclbestuur heeft reeds ter verga dering van den partijraad doen blijken, dat dit college bereid is aan de uitnoodiging gevolg te geven. In dé maand September, uiterlijk October, zal. het buitengewoon partijcongres gehou den worden. De nieuwe Haagsche hoofdcommissaris van politie Zeer binnenkort is de benoeming te verwachten van den heer N. G. •«an der Meij, hoofdinspecteur van politie, Chef van de afdeeling Ge nerale Controle, tot hoofdcommis saris van politie te Den Haag, zulks als opvolger van den heer F. v. 't Sant. Met deze benoeming kan de gemeente Den Haag ongetwijfeld geluk worden ge- wenscht. De heer Van der Meij toch, die zich ala een vlotte aangename, flinke en N. G. van der Mei] doortastende figuur heeft doen kennen, be schikt bovendien over bijzondere capacitei ten, getuige het feit, dat bij zeer snel car rière heeft gemaakt Geboren te Rotterdam op 20 April 1891, dééd hij op 1 Febr. 1912 zijn intrede in het Haagsche Politiekorps als adspirant-inspec- teur. Een jaar later werd hij bevorderd tot inspecteur 3e kl. en in 1918 en 1922 respec tievelijk tot inspecteur 2e en le klasse. Als inspecteur le kl. kwam hij weldra aan het hoofd te staan van de afd. Generale Con trole en heeft hij als Chef van deze afdee ling steeds gewerkt naast den oud-hoofd commissaris, den heer Van 't Sant Dat zijn werken werd gewaardeerd, mocht hij onder vinden door zijn benoeming, bij keuze, tot hoofdinspecteur van politie met ingang van 15 Maart 1926, in welken rang hij chef bleef van de afd. Generale Controle. Bij besluit van den heer burgemeester dd. 6 Juli 1933 viel hem de bijzondere onder scheiding te beurt, als hoofdinspecteur jong. stc in anciënniteit, te worden aangewezen voor de functie van Chef van den Gemeen telijken Politiedienst. Voor vele Hagenaars zal de nieuwe hoofd commissaris nog een onbekende zijn. Hij b toch de bescheidenheid in persoon en iemand, die niet aan den weg timmert. Wei nigen zullen dan ook weten, dat de politie maatregelen, welke werden genomen bij bij zondere gelegenheden wij noemen slechts de begrafenissen van wijlen H.M. de Ko ningin-Moeder, van Z.K.H. Prins Hendrik en van vreemde gezanten, opening Staten- Generaal, optochten enz. zijn werk waren. In zijn benoeming tot hoofdcommissaris moge hij de belooning zien voor het vele en goede, wat hij voor deze gemeente heeft ge daan. Ook het korps kan zich gelukkig achten, in den heer v. d. Meij den nieuwen hoofdcommissaris te mogen zien. Zijn wij wel ingelicht, dan zou de benoe ming van den heer Van der Meij reeds in gaan begin van de volgende maand. GEMENGD NIEUWS ERNSTIG AUTO-ONGELUK BIJ WASSENAAR Een doode, vier gewonden Op den Leidschestraatweg bij Wasse naar reed Zondagmiddag een open per sonenauto, bestuurd door de J. uit Zeist, met nog een vijftal inzittenden, met zeer groote snelheid in de richting Den Haag. Uit de van Oudermeulenlaan kwam een andere auto, bestuurd door S. uit Voorschoten. De bestuurder van eerst genoemde wagen trachtte, zonder snel heid të minderen, te passeeren, haalde daarbij niet genoeg uit en raakte het linkervoorspatbord van den anderen, wa gen. De open auto sloeg hierop vier maal over den kop en kwam tenslotte bijna geheel vernield op het fietspad te recht. De inzittenden werden over den straatweg geslingerd. De bestuurder tfe J bekwam een ernstige hoofdwonde en eenige gebroken ribben. De drie jeugdige gebroeders M. uit Driebergen waren er allen vrij ernstig aan toe. De 15- jarige M. werd met een schedelbasisfrac- tuur opgenomen en naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden vervoerd, waar hij eenigen tijd later overleed. De 11-jarige M. had een enkelbreuk en de 13-jarige broer twee groote hoofdwonden en een hersen schudding. De echtgenoote van den bestuur der liep hoofd- en schaafwonden op. Het 20-j<arige meisje H. uit Bussum is er het best afgekomen, zij was ongedeerd. De eerste hulp werd verleend door twee pusseerende doktoren, waarna de gemeentearts, dr Hub- beling en dr. Boer uit Wassenaar, de slacht offers verzorgden. De gewonden zijn alle naar 't ziekenhuis te Leiden vervoerd. Het verkeer is door de Wassenaarsche politie eenigen tijd omgeleid, waarbij de Leidsche straatweg werd afgesloten. De beide auto's zijn in beslag genomen. De inzittenden van den auto uit Voorscho ten hadden geen letsel bekomen. Tegen de J. is proces-verbaal opgemaakt. Nederlander te Antwerpen gearresteerd Wegens juweelcndiefstal te 's-Gravenhage Door de rechterlijke dienst van Antwer pen werd de 39-jarige Hendrik H., afkomstig uit 's-Gravenhage, in de buurt van het cen traal station gearresteerd. De Nederlandsche justitie had zijn opsporing en voorgeleiding gevraagd wegens een op 12 Mei te 's-Graven hage gepleegde juweelendiefstal ten bedrage van ongeveer f 15.000. In afwachting van het verzoek om uitlevering is de man in be waring gesteld, Hotelbrand te Den Helder Men meldt ons uit Den Helder: Zondagavond omstreeks zes uur is door onbekende oorzaak brand uitgebroken in het in het centrum van de stad op den hoek van de Spoorstraat en Prins Hendrikkade gelegen hotel „Bellevue", welke zich aan vankelijk erg liet aanzien. De onmiddellijk gewaarschuwde politie rukte direct met den slangenwagen uit en geassisteerd door personeel van de Marine werd de brand met vier stralen op de water leiding na ruim een uur blussclien bedwon gen. De brand was ontstaan op de boven ste verdieping van het uit drie étages be staande hotel en woedde vooral op den lin kervleugel. Het bovengedeelte van het hotel brandde voor het grootste gedeelte uit, ter wijl dat gedeelte, wat niet door het vuur aangetast was, groote waterschade bekwam. Het vele beddegoed dat aanwezig was leverde bij de blussching groote moeilijk heden op en geruimen tijd was men dan ook nog bezig met de nablussohing. De schade, welke aanzienlijk is, wordt door verzekering gedekt. Op het terrein van den brand waren vele civiele en militaire auto riteiten aanwezig, o.a. de burgemeester van Den Helder. Te Tilburg botste 'n hollend paard met zijn borst tegen het stuur van een motor fiets, steigerde omhoog en liet zich met zijn volle gewicht op den motor en zijn berijder vallen. Bij den val kreeg de motorrijder bovendien nog een slag togen het hoofd van een der pooten van het dier. Het 'paard, dat met den motorrijder ge vallen was, sprong weer op en holde verder. Het dier kon even verder door een gemeente opzichter worden opgevangen. De motorrijder had een bloedende hoofd wonde bekomen en een lichte hersenschud ding. Per ziekenauto van den G. G. en G. D. werd hij naar zijn woning overgebracht Het paard had een diepe vleeschwonde aan de borst bekomen. EEN ONFORTUINLIJKE PROEFRIT Zaterdagmiddag zou de motorrijder J. Lag- rauw van M a a s d ij keen proefrit maken met zyn moLor. Op den hoek van de Molen- ctraatZeestraat te Monster, nam hy echter de bocht te ruim, zoodat L. in botsing kwam met een auto, bestuurd door v. d. W., uit Monster, welk voertuig uit laatstgenoemde straat kwam. De motorrijder werd over de straat geslingerd, waardoor L. een ernstige hoofdwonde bekwam, benevens een bovenarm breuk. Nadat hij voorloopig was verbonden L. naar het Ziekenhuis Westeinde te Den Ha vervoerd. OP EEN GROEP KINDEREN INGEREDEN Ernstig motor-ongeval bij Driehuizen Een doode, vier gewonden Zondagmiddag omstreeks 1 uur heeft op de Hagelingerweg te Driehuizen bij Velzen 'n ernstig motorongeval plaats gehad. Ter hoogte van 't Missie-huis kwam uit de richting Velzen met een vaart van pl.m. 80 K.M. per uur de motor rijder Jacobsen uit IJmuiden met zijn vrouw als duo-passagiere, de Hagelin gerweg afgereden. De weg maakt daar een bocht en vermoedelijk doordat de motorrijder te veel vaart had, verloor hij de macht over zijn machine. Hij kon zijn motor niet meer op den weg houden en met onverminderde snel- heid reed hij op een groep kinderen in tegenover den ingang van de begraaf plaats Westerveld. Deze kinderen waren alle leden van de afdeeling Santpoort van .Ie Nederlandsche Ai-beiders Sportbond, die van deze wande ling huiswaarts keerden. J)e gevolgen van deze aanrijding waren ontzettend. Het eerste slachtoffer, dat door de motor werd gegrepen was de leider Hanagraaf. Deze werd tegen den grond gesmakt, welk lot ook het tienjarig jongcije J. C. Ooster- waal trof. Tenslotte viel een zeven-jarig meisje, H. M. Schoon, als slachtoffer, waar na de motor zelf tegen den grond sloeg, met het gevolg, dat berijder en duo-passagiere eraf geworpen werden. Niet minder dan vijf personen lagen op dat moment dus zwaar gewond op oen weg. Van de dichtsbijzijnde politiepost werd dadelijk een brigadier gehaald, die maatre gelen nam, noodig om hulp aan de slacht offers te verleenen. Inmiddels kwamen twee doktoren en het Roode Kruis uit IJmuiden aan, üe verdere hulp verleenden. De lieer Handgraaf en het knaapje Oos terwaal werden met een ziekenauto naar het Antonius-ziekenhuis te IJmuiden ver voerd, terwijl de andere slachtoffers daar heen werden gebracht met particuliere auto mobielen. Tijdens het transport is het jon getje Oosterwaal overleden. Nader wordt gemeld: Het motorrijwiel kwam eerst in aanrij ding inet den leider van de groep jongens en meisjes, den heer Handgraaf, vervolgens botste het tegen het jongetje Oosterwaal en daarna werd het zevenjarig meisje getrof fen. Men mag van geluk spreken, dat het motorrijwiel toen tegen een boom botste en aldus tot stilstand kwam, want anders zou den ongetwijfeld nog verscheidene andere kinderen zijn geraakt. Zeer spoedig was een viertal doktoren, o.a. de geneesheer-directeur van het St. Antonius-Ziekenhuis te IJmui den, dokter v. d. Veld, ter plaatse, voor het verleenen van de eerste hulp. Wat den toestand van do vier in het zie kenhuis opgenomen slachtoffers betreft. Zondagnacht waren de hoeren Jacobs en Handgraaf er nog zeer ernstig aan toe. Bei den hadden een zeer ernstige hersenschud ding en een schedelbasisfractuur bekomen en verkeerden buiten bewustzijn. Mevrouw Jacobs had slechts een aantal uitwendige verwondingen bekomen en haar toestand was vnj goed te noemen. Dit was eveneens het geval met het meisje Schoon, dat een vrij ernstige hersenschudding en eenige brandwonden had opgeloopen. Groote duinbrand bij IJmuiden Zondagavond heeft in de duinen op circa 2 K.M. ten Zuiden uï.n IJmuiden een groote duinbrand gevgpe'd. Na ongeveer twee en een half uur hard werken is het tenslotte aan de Santpoort- sche brandweer gelukt met takken en ande re hulpmiddelen den brand, die woedde op het zeer moeilijk te bereiken terrein van het „Duin van Kruidberg", te blusschen. Een oppen-lakte van ongeveer 20 H.A. helmbeplanting en laag hout is een prooi der vlammen geworden. De oorzaak is onbe kend. DE SMOKKELHANDEL Uit Roermond wordt gemeld, dat langs de geheele Belgische grens een levendige smokkelhandel is gegroeid sinds de daling van de Frank. Het toezicht aan Nederland sche zijde is in verband daarmede uitgebreid en schei-per geworden. Behalve suiker en boter worden nu tallooze andere artikelen gesmokkeld: natuurboter, spek, sigai-etten, vleesch enz. Het pi-ijsverschil is aanzienlijk DOODELIJKE MOTORONGELUKKEN Te Zaandam is op den Provincialeweg ter hoogte van den overweg van de spoorlijn naar Hoorn, de 26-jai-ige dansmeester J. Vro- lik, die op een motorrijwiel reed, in botsing gekomen met een handkar, waarbij hij kwam te vallen. Kort daarna is de ongelukkige ten gevolge van dezen val m het gemeente-zieken huis overleden. De 23-jarige H. van Veen, rywielhenstel- ler te Beilen, is op den weg tusschen Assen en Beilen in botsing gekomen met een auto. De motorrijder was op slag dood. BRANDEN Te Aarle Rikstel (N.-Br.) is de boer derij van den heer P. van Bommel tot den grond toe afgebrand. De geheele inboedel en a.'le landbouwwerktuigen gingen verlo ren. Acht varkens zijn eveneens in het vuur omgekomen. Verzekering dekt de schade, die ongeveer f 11.000 bedraagt Politie en brandweer waren spoedig aan wezig, doch konden tegen de geweldige vuui-zee niets uitriohtcn. Voornaamste Nieuws. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen Bij een ernstig motor-ongeval te Drie huizen is één kind gedood en zijn vier per sonen gewond. Mussolini bespreekt de buitenlandsche politiek, inzonderheid in verband met Abessynië Eden brengt te Genève overeenstemming tot stand tusschen de Kleine Entente en Hongarije. De Raadszitting geëindigd. Goering in Hongarije en Bulgarije. Een nieuwe kinder-ontvoering in Amerika. Verschenen is het jaarverslag over 1934 van de N.V. Kon. Mij. De Schelde te Vlis- sing en. De Amerikaansche regeering zou het tijdstip gekomen achten voor een algemeene v alut a-st abilis a tie. Biz. 3 In een plechtige openbare zitting van de Gemeentelijke Universiteit te Amsterdam zijn heden aan Willem Kloos en Lodewijk van Deyssel eere-doctoraten verleend. Te Lanteren heelt de begrafenis plaats gehad van wijlen Prol. Dr. Hugo de Vries. Blz. 8 De algemeene vergadering van de Alg. Ned. Chr. Ambtenaarsbond wordt heden en morgen in Amsterdam gehouden. De huldiging van Prof. Zeeman, Hervormd Geref. Meisjesbond Bondsdag te Utrecht Ook de Herv. Geref. Meisjesbond houdf dit jaar zijn Bondsdag te Utrecht in de Handelsbeurs aan de Mariaplaats. Aanvang 10. 30 uur. Do morgenvei-gadering, onder leiding van Ds K. J. v. d. Berg, van Amersfoort, is huishoudelijk. 's Middags om 2 uur houdt Ds. J. H. F, R e m m e, van Amsterdam, een referaat over: „Van deugd en vreugd". Uit Oost-Indie Chr. Comité voor Indië CANDIDAAT INDISCHE AMBTENAREN „Het Christelijk Comité voor Indië" ves tigt er de aandacht op, dat dit jaar veertien jongelieden kunnen worden aangewezen als candidaat Indisch ambtenaar (z.g. In- doloog), aan welke aanwijzing het genot van een studietoelage ad 300,— s jaars is verbonden. De collegegelden voor de studie te Leiden of te Utrecht worden niet ver goed. Voor aanwijzing komen uitsluitend in aanmerking zij, die voldaan hebben aan of dit jaar zullen voldoen aan een van de examens, vermeld in de artt 11 en 12 van de Hooger-ondenvijswet, dan wel aan het eindexamen H.B.S. 5-jarigen cursus in Ne derland of Ned. Indië of aan dat van de Algemeene Middelbare School in Ned. In- die, afdeeling Al, A2 of B. T-i?6- van de afdeeling A eener H.B.S. (de z.g. literair-economische afdee ling), is eveneens geldig. Gegadigden mogen op 1 September 1933 bereikt Van 21 Jöar uos niet Lebben Voor verdere inlichtingen en bijzonder, lieden wende men zich ten spoedigste tot net Informatiebureau van bovengenoemd Comité, adres; den heer J. J. Kraan Loos- auinschekade 111, 's-Gravenhage. NIEUW VOLKSRAADSLID BATAVIA, 25 Mei (Aneta). Het stemkan- toor voor den Volksraad heeft als lid voor het college gekozen verklaard in plaats van mr. Fruin voor de resteerende periode van deze zitting den her De Veer. directeur van het Semarangsch Stoomboot- en Prauwenveer. TWEE HOUTVESTERS GEWOND DJOCJA, 24 Alei (Aneta). Op den weg van Solo naar Djocja zyn de houtvesters Meys en Rolvink, komende van Rembang, met hun auto tegen de leuning van een brug opgebotst. De heer Meys werd lirht gewond en kon naar zyn hotel terugkeeren. De heer Rolvink bekwam een hersenschud ding en moëst in het ziekenhuis worden opge nomen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1