NATIONALE BINNENLAND. Land- en Tuinbouw. ZATERDAG 25 MEF 1935 TWEEDE BLAD PAG. 5 Dr John Mott DR JOHN MOTT 1865 25 Mei 1935 Een wereldburger in den besten zin des woords De aankondiging van den 70en verjaardag Van John Mott zal menigeen verrassen: is deze itnernationale studenten- en Zendings- leider, aan wiens naam zich altoos de gedachte van jeugd verbond, dan al 70 jaar? Van het snelle levenstempo, dat ons allen mee sleept, is hij wel een zeer zuiver vertegenwoordi ger en daarom nu al zeventig! Amerikaan van geboorte js John Mott, maar zijn leven en zijn werk behooren aan alle landen in Oost cn West. die hij door kruist heeft en tot op dezen dag hij viert zijn verjaardag, naar wij meenen, op den Oceaan bezoekt. Men denke daar niet alleen réisgeneugtelijk over: Toen hij zijn zilveren bruiloft vierde, was hij van die kwart eeuw meer dan dertien jaar buiten Amerika op reis ge weest en van de resteerende jaren was hij het grootste gedeelte nog niet thuis geweest, maar voor samenkomsten bin nen Amerika afwezig. Thans vergezelt zijn vrouw hem meestal, zooals in 1927, op een reis door Nederl.-Indië, maar zoo- lang de kinderen nog klein waren, ging j hij bijna, altijd alleen, zoodat het niet behoeft te verwonderen, dat eens met Kerstmis op het verlanglijstje zijner kin- deren voor Father Christmas stond: „Please, bring Daddy home again". 1 Figuren als John Mott zijn met de natio- nale of de kerkelijke maatstaf niet gemak kelijk te meten. Des te verblijdender is het te weten, dat deze stuwkraehtige, geboren organisator, geheel valt binnen de maat van het Koninkrijk Gods, dat voor hem geweest en gebleven is de inzet en de liefde en de kern .van heel zijn prachtige levenswerk. Mott's levensgang Aanvankelijk scheen Mott's levensweg 'deze richting niet te nemen. Hoewel van Christelijken huize en streng orthodox opge voed, had hij zich daarvan verwijderd en was te'r studie gegaan op de Universiteit yan Cornell (Ver. Staten) in de rechten, met einddoel de diplomatieke loopbaan. Nog piet lang was hij daar, toen er eenige evangelisatie-samenkomsten voor studen ten belegd werden, waar J. E. K. Studd uit Engeland, een der Cambridge seven, spreken zou. Deze Cambridge seven wa ren zeven studenten van Cambridge, die besloten hadden in dienst der Zending naar China te gaan, maar die, voordat zij vertrokken, een krachtige poging wil den wagen, om in de Engelsche univer siteiten een actieve belangstelling in het werk der Zending wakker te roepen. Toen de nauwelijks 20-jarige John Mott yernam van Studd's opCreden, wensohte hij niet onder zijn invloed te komen. Hij kwam echter langs de zaal, waar hij sprak en hoorde hem toen zeggen: „Jong- mensch, zoekt gij grootc dingen voor u zelf? Doe dat niet, maar zoek. veeleer het Koninkrijk Gods". Dat woord liet hem niet los, want hij was zich toch wel bewust, dat hij groote dingen voor zich zelf zocht en dat" dat toch niet het hoog ste is. wat de mensch in deze wereld doen kan. Dit gevoegd bij enkele ervaringen, die hij opdeed bij gevangenisbezoek ten behoeve der reclasseering en bij 't werk voor de diepgezonken en en verschoppe lingen der maatschappij, waarbij hij zocht naar een kracht, die daar zou kun nen helpen en redden, bracht hem wedeV tot het Evangelie en tot de kracht van Christus, als de eenige, die de wereld redden kan. Hetzelfde doorzettingsvermogen, dat zijn Eerdere leven tot zoo rijken zegen zou doen worden, bepaalde reeds nu Mott's levens gang. Nooit meer is hij zijn roeping on trouw geworden. Ook niet toen, geheel ongezocht, voor hem werd ge plaatst, wat hij zich oorspronkelijk als zijn carrière gedacht had, en de presi dent der Vereenigde Staten hem vroeg voor een der voor Amerika gewichtigste gezant schapspost en. Zelfs niet toen hij na zijn weigering het ministerie, dat niet ems van dezelfde politieke partij was als hij, er nog eens op aandrong, dat hij zich beschikbaar zou stellen, omdat men hem zoo gaaine als gezant zou zien gaan. Wereldwerk Hoe gevarieerd ook in vorm, in wezen is het levenswerk van John Mott sindsdien één in geest en streven gebleven, meer bij zonder gericht naar twee hoofdlijnen: de (inter)nationale organisatie van Christen studenten en die van de Zending. Als hoog tepunten, tegelijk dc toppunten van zijn succes liever spreken we van gezegend zijn staan daar de Studentenconferentie te Mount 1-Iermon in 1886, de Intern. Stu- dentenzcndingsconferentie in 1896 te Liver pool, de Wereldzendingsconferentie te Edin- burg in 1910, de Conferentie van 1911 te Constantinopel (waar men de studenten der Grieksch-Oithodoxe landen wilde winnen), de Conferenties van Stockholm in 1926 en van Lausanne in 1927, cn de Intern. Zen dingsconferentie van 1928 te Jeruzalem. Zelf heeft John Mott „aan den binnenkant" het werk geleid als secretaris van de Wereld federatie der Christenstudenten 1S951920) en daarna als voorzitter tót 1928. Een, ook lichamelijk, markante figuur is deze John Mott; een indrukwekkende hooge gestalte, die onmiddellijk opvalt en als lei der herkend wordt, zoo noemt Dr H. C. Rutgers, de se'cretaris der N.C.S.V. hem, die meermalen met hem gereisd heeft. „Wan neer men hem ziet, dan behoeft men geen oogenblik te aarzelen, maar dan weet men, dat men een man van karakter voor zich heeft, een van die wilsmcnschen uit één stuk, wier leven een rechte lijn van ontwikkeling volgt en die zich, met alle trouw en toewijding geheel geven aan wat zij als de roeping .voor hun leven onderkend hebben. Christen van de daad Maar betere dingen nog zijn van den 70- jarige te zeggen. „Herhaaldelijk", zoo deelt X)r Rutgers in zijn reisboek van 1928 mee, had ik gelegenheid zijn absolute onzelf zuchtigheid te zien, hoe hij zich kan geven zonder reserve en, boe hij ielkens denkt aan den ander. Ook hoe hij kan doorzetten als het moet, maar hoe hij tegelijkertijd zeer toegankelijk is voor de meening van anderen en deze altijd aan dachtig aan'h.oort en nauwgezet over weegt. waarbij bij volkomen bereid is dc nlinste te zijn, door den ander overtuigd te worden en dienovereenkomstig zijn meening te herzien. Zulke ootmoed bij een man van die wilskracht en dat door zet tingls- en uithoudingsvermogen doet wel zeer prettig aan. En wie nader met hem in contact komt,moet ook wel onder den indruk komen van het geloof, dat de drijfkracht van zijn leven is dat hem ge maakt heeft tot de christelijke persoon lijkheid, die hij is. Het is haast niet mo gelijk met hem in nauwere aanraking te komen, zonder daardoor ook voor het eigen leven verrijkt te worden. Een boejende biografie van John Mott heeft het vopige jaar Basil Mathews ge schreven: aan dezen Engelschman had Mott zelf opgedragen de artistieke teboekstelling van de Zendingsconferentie te, Jeruzalem. Mathews heeft echter tevens den man ge schetst, die bij langen tijd van nabij kon gadeslaan. Uit. artikelen van en over John Mott, uit brieven aan diens ouders en v den, uit mededeeiingen van tijdgenooten en uit eigen waarnemingen heeft hij het beeld opgebouwd van den man, die met volle energie alles, wat hij had in den dienst het Koninkrijk Gods heeft gesteld. Pakken de woorden van zijn held teekenen in zinsnede diens wezen: „Er. is geen voorrecht zonder verantwoordelijkheid'. Of: „Het is beter, tien man aan het werk te zetten dan werk van tien man te doen". Het if der sterkste kanten van Mott's arbeids- methode, dat hij dande tien besten en hoevelen meer! wist te vinden. Daarvan zouden de leiders der bekende IJ.M.C.A. in de Ver. Staten kunnen meepraten! Wereldburger in den besten zin des woords John Mott geworden en tot op dezen 70en verjaardag gebleven. Wannéér figuren als deze een tijdperk begeleiden, moet het hun stempel dragen. Het valt niet te ontkennen, in de internationale studenten- en Zen dingsbeweging van deze eeuw het werk John Mott in zeer duidelijke trekken ken baar en gezegend is. Practisch Christendom Hierbij moét men werkelijk niet alleen aan de geestelijke zijde van zijn werk den ken. Een van de merkwaardigste eigen schappen van Mott is rijn bijzondere gave om voor den Christelijken arbeid de noodige gelden bijeen te brengen. Wanneer hij er gens werk zag, dat geschieden moest, dan zag hij ook het geld, dat daarvoor noodig en dan wist 'hij dat ook te verkrijgen. Honderden millioenen guldens heeft hij zoo bijeengebracht. En het slagen van verschil lende groote conferenties is in niet geringe maté hieraan te danken, dat Mott liet geld wist te vinden, om de afgevaardigden, die hij zelf met zorg uitkoos, van de einden der aarde bijeen te brengen. Samenvattende kunnen wij de figuur John Mott niet beter eeren dan, mot de woor den, waarmee. Ir H. G. van Beusekom eens in „Timathëus" de hoogste drijfveer van zijn arbeid teokende: omdat hij weet, dat God hem niet geroepen heeft om in machtige godsdien stige organisaties zichzelf een monument te stichten, maar om in de verwarring van 't moderne leven de zoekenden en dwalenden bij de hand te nemen en tot Christus te leiden". Een nieuwe reddingswagen Achter de eerste duinenrij, vanaf Hoek van Holland tot nabij Kijkduin, ligt een spoor lijn. welke bestemd is voor het vervoer van materialen ten 'behoeve van Delflands zee wering. Van de aanwezigheid dezer rails zal nu de Z. H. Mij. tot Redding van Schipbreukelin gen gebruik «naken, om in geval van nood een reddings'.agen snel te kunnen verplaat sen. De lieer A. J. Drenth, inspecteur der ge noemde Mij., heeft nl. een voertuig uitgevon den, dat zoowel over de gewone weg als over de rails kan rijden .Onder aan den wagen is nl. een intrekbaar onderstel gemaakt, dat de wielen van het voertuig langs de binnen zijde der rails daarop klemt. Deze wagen is de. eehigsle in ons land, en ongetwijfeld een groote aanwinst voor de Z.H.R.M. Het voer tuig is in tijd van nood gemakkelijk en snel te verplaatsen. De wagen bevat o.m. een lijn- mortier, waarmede een lijn over een gestrand schip kan worden geschoten, ankers om de lijn vast te zetten, lonten en kruit, pijlen, reddingslijnen, seinlampen en alle moge ijke voorwerpen bij reddingswerk langs de kust noodig. Dezer dagen is het voertuig gereed geko men en bet ligt in de bedoeling dit eerst te exposeeren op de tentoonstelling van het Reddingswezen, welke binnenkort bij de onthulling van het Redderamonurnent wordt gehouden. Daarna -zullen oefeningen plaats hebben om de manschappen -met het nieuwe voer tuig vertrouwd te maken. De redddngswagen zal gestat.ionneerd worden op het reddings station Vluchtenbuiig bij !s-Gravenzande. HONSWIJK KRIJGT MEER NIEUWE BEWONERS. Weer zijn gisteren drie in het Huis van Bewaruig te Amsterdam opgesloten vreem delingen, die daar wegens hun gedragingen op politiek gebied waren aangehouden, naar het fort Honswijk overgebracht. Het echtpaar Arie Versteeg (geboren 9 Dec. 1845) en Elisabeth van leperen (gebo ren 9 Maart 1845), wonende N. IJsselkade te Oudewater, hoopt morgen den dag te herdenken, dat. zij vóór 65 jaar in 't huwelijk traden. Uit dit huwelijk werden geboren 6 kin deren, 25 kleinkinderen en 7 achterklein kinderen. wil 't jubileerende echtpaar dit zeld zame huwelijksfeest in alle stilte herdenken, wij twijfelen er niet aan of zij zul'en noch tans vele bewijzen van meeleven en sympa thie ondervinden. De heer Douglas in ons land Vol bewondering voor de K.L.M. De toekomst is aan de groote vliegbooten, zegt hij De heer Ronald W. Douglas, de bekende Amerikaansche vliegtuigbouwer, heeft een bezoek van enkele dagen aan ons land ge bracht, vergezeld van zijn kinderen. Volgens de beschrijvingen is de heer Douglas een nog jong man, van drie en veertig, met donker haar en donkere glin sterende. oogen. Hij is een self-made man die al in zijn jeugd in vliegtuigen heeft ge knutseld en het langzamerhand tot de posi tie van serieus fabrikant en groot vlieg tuigbouwer heeft gebracht. Hij heeft nu twee fabrieken, één te Santa Monica, met 3500 man personeel Los Angeles, met. 1200 man. Veel vliegtui gen heeft hij reeds voor de Amerikaansche defensie geleverd, waarvan een amphibie- toestel het voornaamste type is. Eerst later is hij toestellen voor het bur gerlijk verkeer gaan bouwen. Van zijn „Dou- zijn er reeds een honderd o\er de heele wereld in gebruik. Buiten Amerika de K.L.M. de grootste verbruiker ervan. Ook in Spanje en in Zwitserland heeft reeds enkele toestellen. De heer Douglas ontkende in met enkele journalisten, dat er een groot verschil zou zijn ten aanzien van de in Amerika en in Europa geëischte veilig heidscoëfficiënt. Sommige landen wagen 'at meer op dit, andere wat meer op dat punt. Hij deelde voorts mede thans aan 1 toestel bezig te zijn, dat de Ver. Staten 14 a 15 uur zal kunnen oversteken. Anders is men op dit traject vijf dagen ondeiaveg. Voor handel, verkeer en toerisme zal dit zeer veel beteekenen. Wét 't geregeld verkeer over den Oceaan belieft, acht de heer Douglas de toekomst te zijn aan groote vliegbooten en in het al gemeen denkt hij, dat de toekomst voor het zware burgerluchtverkeer is aan de zeer groote vliegtuigen in het genre van de Maxim Gorki. Voor intens en elastisch ve: keer zijn echter vliegtuigen van kleiner typ het meest geschikt. Men stuurt ook geen omnibus ails men het anet eenige taxi's kan stellen. De heer Douglas sprak nog met de groot ste bewondering over de K.L.M., die z.i. bij geen enkele maatschappij op dit gebied ten achter staat. „Het gele gevaar" Een al te gewaagde Aprilgrap I11 het Studentenblad voor a.s. Indologen an 1 April was een buitengewoon onsma kelijke grap ten koste van de zich snel •tplantende Chineezen opgenomen. Tal- looze protesten van particulieren en van de Vereeniging van Indologen waren er het gevolg van; de Minister van Koloniën sprak zijn afkeuring over de boutade uit en de redactie van het ,-Indologenblad" verklaarde, dat het vers slechts als studentengrap bedoeld was. Nochtans heeft zich een comité van actie tot afweer van anti-Chineeschc Ilctze ge- onmd, waarvan de lieer Tjoa Sik Ien voor zitter is, dat aan Statcn-Gcneraal en Volks raad verzoekt om te bevorderen, dat reke ning worde gehouden met de wenschelijk- heid van verbroedering en onderlinge waar deering tusschen de rassen en (bevolkings groepen. De Chr. Dem. Unie Principieel en practisch getoetst Bij de firma J. van Deventer te 's-Gra- enzande verscheen, tw-ee maanden na de eerste druk, de tweede, vermeerderde uit gave van „De Christelijk-Democratisc-hc Unie", principieel en practisch getoetst door J. W. van Frankenhuyzen. Stichting „Nieuwe Wegen" De tweede algemeene vergadering In het Vacantie-oord van het Chr. Nat. Vakverbond te Putten werd gisteren de tweede algemeene vergadering gehouden van de stichting „Nieuwe Wegen", in het leven geroepen door de Ver. tot Chr. Hulpbe toon aan T.B.C-lijders, waarvan het sanato rium „Sonnevanck" te Harderwijk uitgaat en het T.B C-fonds „Draagt Elkanders Las ten" van het Glir. Nat. Vakverbond. De voorzitter, de heer J. v d L i n d en Cz. van Utrecht, opende de vergadering op ge bruikelijke wijze en riep een speciaal wroord van welkom toe aan Ds D. Sikkel, Geref. predikant te Amsterdam, de nieuwe voor zitter van „Sonncvanck". Voorts herdacht hij met een enkel woord wijlen den heer J. S. Ruppert te Utrecht, in loven penningm. van het C.N.V. cn secretaris der stichting in wiens <zicl de stichting geboren werd. Ten slotte bracht hij dank aan het afgetreden bestuurslid, 0e heer K. Kruithof te Utrecht, voor wat hij voor de stichting deed. Vervolgens kwamen de verslagen aan de orde. Het verelag van den penningmeester, den heer II. C 0 z ij n s e n C.zn te Harder wijk, sluit, wat. de balans betreft, met een eindcijfer van f 11.528.18 en wat de verlies- en winstrekening betreft met. f 894.66. De heer V e 11 m a n van den Ned. Bond vdri Chr. Fabrieks- en Transportarbeiders en' Rooseboom van den Bond van Chr. Belastingambtenaren werden aangewezen om de commissie van controle voor de boe ken en bescheiden van den penningmeester te vormen. Het aftredend bestuurslid, de heer II. J. Terwey, van de Bilt, voorzitter van den Neri. Chr. Rouwarbeidersibond, werd bij acclamatie herkozen. Op voorstel van het bestuur besloot de vergadering in dc art. 3 en 27 van het regle ment een 'enkele wijziging aan te brengen, De vergadering werd door Ds Sikkel met dankgebed gesloten. Na afloop der vergadering werd een ex cursie gemaakt naar de terreinen en gehou wen der stichting te Harderwijk, tewijl ook van het sanatorium „Sonnevanck" een deelte bezichtigd werd. LEVENSVERZEKERING-BANK Rotterdam I In 1934 1 1 aan pollshouders ^Vl5 millioen gulden 1 uitgekeerd.-" De staking te Budel Verbod van samenscholingen In verband met de staking aan de Zink- witfabriek te Budel, heeft de burgemeester gistermiddag voor het gedeelte der gemeen te, gelegen ten Zuiden van de spoorlijn Weert—Budel—Hamont een proclamatie af gekondigd en doen aanplakken, waarin wordt aangekondigd, dat het verboden is, des avonds na half tien tot zonsopgang, be houdens wettige noodzakelijkheid op de openbare weg te zijn. Alle samenscholingen zijn verboden. In het plaatsje is het zeer rustig. Nederland en Japan Demonstratie te Tokio. Naar Aneta uit Batavia meldt, is dc Ja panner Handa, manager van het Nanyo- veem, die eenige tijd geleden als protest tegen den export van Japansche waren met Nederlandsche scheepvaartmaatschappijen in een glaswinkel goederen stuksloeg, •waardelijk veroordeeld tot een gevange nisstraf van acht maanden met een proef tijd van cn-ie jaar. Handa betoogde dat hij, gezien het ver loop dei Japansch-Nederlandsche handels conferentie. „niet anders kon handelen". Het Bezuinigingsontwerp 1935 Deel IV: Onderwijs Actueel als steeds, wanneer het. belang rijke wetsontwerpen geldt, stond de N. V. Samsom te Alfen a. d. Rijn onmiddellijk gereed om thot groote bezuinigings plan der Regeering in handig formaat en goed-gcordend in boekvorm te doen ver schijnen. We ontvingen thans deel IVdat betrek king heeft op Onder w ij s. wat het onderwijs hooger-, middel baar-, lager- en nijverheidsonderwijs be treft wordt in dit deeltje behandeld. Het daarom onontbeerlijk, zoowel voor ge meente- als voor schoolbesturen. Het geeft een heldere uiteenzetting van ït. wetsontwerp in deze zin, dat. daaruit de strekking en de gevolgen van de meest belangrijke voorstellen, elk op zich zelf en in onderling verband, aan de hand van de mededeeiingen der Regeering objectief weer geseven, naar voren treden. BURGEMEESTERSINSTALLATIE Onder groote belangstelling had Vrijdag de installatie plaats van de nieuwe burge meester, de heer mr II. J. II. Nauta, van Almelo. Deze installatie is een ware inhul diging geworden. De waarnemende burge meester, wethouder D o u m a, sprak de in stallatie-rede uit, waarna het woord gevoerd werd door de heèren mr W i 1 d e r v a n c k, (v.b.); Hoenderhen, als oudste raadslid (v.d.); Banga, namens de Anti- ev.; Lutgers, namens de C.H. en Rem it n g a voor de SDAP. Allen en met name ook de nieuwe burge meester, gewaagden van de werkkracht van i ambtsvoorganger, den zoo plotseling •scheiden mr Boercma. 'ervolgens werd een aubade aangeboden door de gezamenlijke jeugdvereenigingen gevolgd door n zeer druk bezochte receptie. ALGEMEENE VERGADERING CHR. TECHNICI Herdenking van het 20-jarig bestaan Openingsrede en Jaarverslagen Zeer vele Chr. Technici rijn naar Putten gekomen, waar gisteren en heden in het Va- cantieoord van heb C.N.V. de 20ste jaarverga dering wordt gehouden van de Ned. Vereen, van Chr. Technici. Opening Na gebruikelijke opening door den Voorzit ter, den heer H, de Hoop, van Waalwijk, heette deze alle aanwezigen namens het hoofd bestuur hartelijk welkom. Onze Vereeniging, aldus Spr., is in de vlogen 20 jaren niet iets machtigs geworden. Wij hebben evenwel ons bestaansrecht bewe zen en passen in de legkaart van het maat schappelijk samenstel. Aan leuzen hebben we nooit veel gedaan. Ze zijn er anders vele geweesb. Socialisatie, mede zeggenschap, bedrijfsorganisatie, ze hebben alle hun tijd gehad. Nu spreken we van orde ning. Natuurlijk zijn we daar voor. Christen zijn is leven nar orde, naar de Goddelijke orde. We hebben het feit de zonde, als oorzaak der disorde steeds weer te constateeren. Maar dat mag ons niet werkeloos laten. Dan klinkt het gebod der liefde tot ons door. Voorte geeft Spr. zijn persoonlijke ervarin gen in afdeelings- en vereenigingswerk. Hij con&ateerde, dat in het begin de vereeniging een sterk bouwkundige inslag had. La merhand is dit gewijzigd en is de verhouding meer evenwichtig geworden. Tot heil van onze vereeniging. Want strijd was er tusschen de groepen nooit. Dankbaar is Spr. tevens, dat in de Chr. Vakbeweging we een terrein hebben, waar echt de Kerk in het midden kunnen laten, of nog beter er buiten laten. De eenheid is ii dat opzicht lofwaardig. We bidden God om kracht om voort t; gaai en heffen daartoe onze oogen op naar d bergen, vanwaar onze hulp komen zal. Jaarverslagen De secretaris, de heer G. van Hover Rotterdam, bracht in zijn jaarvenslag het 20- jarig bestaan van de vereeniging in herinne ring. Den 5den Juni van het jaar 1915 richtten enkele mannen, het waren er elf, den Chr. Opzichters- en Teekenaarsbod op. Eenvoudig, maar principieel was het begin. Het eerste jaar deed de vereeniging uitgroeien tot 56 leden, ondergebracht in 5 afdeelingen. Aan den organisaLorischen vorm ontbrak in het begin veel, maar de Chr. Sociale gedachte waaruit geleefd werd, was principieel goed en kan, nu na 20 jaar nog onderschreven worden. Het hoofdbestuur kwam vijfmal in vergade ring bijeen. Een belangrijke wijziging onder ging het bestuur door het heengaan van twee zijner leden, de hoeven J. J. Bouman, Dor drecht en A. van Walraven, Dubbeldam. Hun bedanken, wegens positieverandering, voo lidmaatschap, waardoor ook hun bestuursfunc ties vacant kwamen, was zoowel voor de eeniging als voor het hoofdbestuur een gevoelig verlies. De opengevallen plaatsen werden ingenomen door de heeren C. F Haarlem en B. J. Wijland, Voorburg. Ledental He«; ledental bedroeg per 1 Jan. 635; de te ruggang bedroeg 29 leden. De secretaris gaf voorts een uitvoerige beschouwing aan 1 Ned. Instituut voor Midelbare Technici, dat het verslagjaar werd opgericht. Financieel verslag De rekening over 1934 van den penningmees ter, den heer A. C. Vreugdenhil, sloot een totaal-uitgaaf van f 9700.67. Het ka pitaal van de vereeniging bedraagt f 1521.13. Door de werkloozenkas werd urigekeerd f 14.001.03. Het aantal werkloozen beweegt zich om het getal 175. Door de ziekenkas werd f 242.02 uitgekeerd. (De vergadering wordt voortgezet) Het s.s. Patriavan de Rotterdamsche Lloyd dat onder Russische vlag van Odessa op havens aan de Middelland- sche Zee zal varen. Het wordt hier opnieuw uitgerust^ Hervormd Geref. Jongelingsbond Bondsdag te Utrecht Op Hemelvaartsdag houdt de Herv. Geref. Jongelingsbond zijn Bondsdag te Utrecht het Gebouw voor K. en W. en, behou dens toestemming van heeren kerkvoogden, in de Willem de Zwijgerkerk in Tuindorp. Door de buitengewoon groote deelname was het noodig gelijktijdig in twee gebou wen te vergaderen. Alle deelnemers komen echter aan bij het Gebouw voor K. en W., vanwaar de be zoekers, welke in de Willem de Zwijgerkerk vergaderen, met autobussen daarheen wor den gebracht. In de morgenvergadering houdt Prof. Dr. S eve rijn, lid van het Hoofdbestuur, de openingsrede; daarna zal Ds. W. J. van Lokhorst van Hilversum refereeren over: „Jeugd en Geloofsleven". De middagvergadering wordt geopend door Ds. R. Bartlema; d>e heer A. Smit, burgemeester ron Sprang-Capelle, refereert dan over: „Trouw verbonden". In de Willem de Zwijgerkerk zullen de zelfde sprekers optreden. De huishoudelijke vergadering vindt plaats Woensdagavond 29 Mei a.s. in het Ge bouw voor K. en W„ onder leiding van den Bondsvoorzitter, Ds G. Lans van Huizen. De saneering in het bloembollen- bedrijf Krachtige actie tegen voortzetting Er is op het oogenblik een actie tegen de saneering in bet hloembollenbedrijf en zelfs is er een anti -saneer i ngscom i t opgericht, dat krachtige pogingen in het werk stelt om hun actie te versterken. ROFFELRIJMEN. „DIE HET WETEN" Bij ons zijn er óók die het weten", zóó fijn Alsof ze knalrood op de ruggegraat zijn Ze hebben de „koopkracht- omhoog"-theorie Alsmede de crisis reeds onder de knie. - Ze zien dat het mis is, alléén in ons land, Ze zien niet de armoe in wereldverband. Ze zien dat de handel, de scheepvaart verloopt, Maar niet dat de wereld van ons niet meer koopt. Ze loven dat België devalueert, De prijzen verhoogt en de loonen saneert, f< Maar gaat het dan hier met de havens verkeerd Dan komt dat omdat hier de domheid regeert. Ze zien dat de schatkist steeds schraler betaalt, Maar niet dat de inkomst ontzaggelijk daalt. Ze zien het belang slechts van groep of partij, Maar niet dat ook andren in nood zijn dan zij Gelukkig, het zijn er niet véél die zoo zien: 4 Maar één op de honderd, de duizend misschien.../ (Nadruk verboden.) LEt) LENS. Men zal trachten spoedig een algemeene vergadering van de Alg. Vereen, voor bloem bollencultuur en andere organisaties bijeen te roepen, om zich uit te spreken over de beëindiging van de saneering na het seizoen 1935. De afkeer van de regeeringsmaatrege- len is zeer groot en oo een te houden ver gadering van belanghebbenden zal een eventueel voorstel om de saneering op ge lijke voet voort te zetten wel geen meerder heid verkrijgen. Men wil ook, dat personen of firma's, die sedert het begin van de wettelijke teeltbe- penking culturen naar het buitenland heb ben verplaatst, uitgesloten worden. Het „Weekblad" zegt, dat dit denkbeeld verdiende in vervulling te gaan als het uit voerbaar was. De regel is, dat de buiten- landsche culturen van een Nederlandsche firma een eigen vennootschap onder afzon derlijke directie vormen en derhalve for meel los staan van de firma in Nederland. Bovendien, gesteld, dat men de directie of de firmanten van oen Nederlandsche bloem bollenzaak uitsloot van het lidmaatschap wegens het hebben van culturen in het bui tenland. dan zouden zij zich zonder eenige moeite door middel van een strooman, die lid is of wordt, de voordeelen van het lid maatschap toch kunnen verzekeren. De afd. Ilillegom van de Algemeene Ver. voor Bloembollencultuur heeft zich op een druk bezochte ledenvergadering reeds uit gesproken. In de eerste plaats werd beslo ten om er bij het hoofdbestuur op aan te dringen, om de toegezegde vergadering in zake de saneering niet in het najaar, maar óór of op 11 Juni te houden. Tegenstan- lers van de saneering meenden, dat niet langer gewacht mocht worden met een uit spraak ten deze. Verder werd op deze vergadering aange nomen met 73 tegen 27 stemmen een motie, waarin de afd. Ilillegom zich, gelet op de uit dc saneering voortvloeiende ondragelijke lasten, alsmede op de schadelijke en onge- venschte gevolgen voor bet bloembollen vak er-bonden aan de voortzetting van de door de regeering getroffen maatregelen, uit spreekt tegen verdere overheidsbemoeiing het hoofdbestuur van de Alg. Vereen, voor Bloembollencultuur dringend uitnoo- digt onverwijld stappen te doen om de sa neringsmaatregelen na afloop van het sei zoen (derhalve op 1 December 1935) te doen eindigen. Op de vergadering van den Ned. Bond ■an Varkenshandelaren is aangenomen het oorstel dat de Bond de wenschelijkbeid betooge om een scherpe scheidingslijn voor het afgeven van de erkenningskaart als var kenshandel a ar in te stellen. Nogmaals zal goAraagd worden om de normen voor scha deloosstelling voor gedupeerde varkenshan delaren te verhoogen. vens werd besloten dat de bond een krachtige actie zal blijven voeren tot.het verkrijgen van den vrijen handel voor de binnenlandsche behoefte en den export. FRIESCHE MAATSCHAPPIJ VAN LANDBOUW Het zuivelpotje aanspreken Op de te Leeuwarden gehouden alg. ver gadering werd op voorstel van den voor zitter een krachtige motie gericht tot den minister van Economische Zaken, waarin nadrukkelijk gewezen wordt op de noodza kelijkheid der uitkeering van het z.g. zui- •el potje. Aangenomen werd een voorstel, waarin de minister er op wordt gewezen, dat een malksteunbeperking slechts dan op korten termijn en met eenige kans van slagen doorgevoerd zou kunnen worden, indien deze beperking gepaard zou gaan met het opnieuw oi-enstellen van de overneming jvertollig melkvee. ens werd aangenomen een voorstel om er op aan te dringen, dat voor de runderhor- zelbestrijding wettelijke maatregelen ge troffen worden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 5