BLACK-BOy Baldwin over Engelands defensie DONDERDAG 23 MEI 1935 EERSTE BLAD PAG 2 BUITENLAND De rede van Hitier beantwoord ,Jk geloof, dat er eenig licht is...." Baldwin de plaatsvervangende Britscho premier, heeft gisteren in het Lagerhuis oen lede gehouden als inleiding van het defeiv si edebat. Hij ging daarbij al dadelijk in op eeniga der door Hitler in zijn groote Rijksdagrede genoemde dertien punten. Baicïwin zeide daarover het volgende: 1. Do verklaring van Hitier, dat Duitsch- Jand in de lucht gelijkheid eischt met de an dere afzonderlijke staten, is een bevestiging van de basis waarop het Engelsche plan ge grondvest is. 2. Het Duitsche standpunt, dat Duitsch land jyjst alleen bereid is tot een verhoo ging, maar ook tot een verlaging van zijn bewapeningsniveau, is een zeer belangrijke gedacljtengang. 3. De Duitsche uitlatingen over een lucht- pact op de basis van het verdrag van Lo carno zijn des meer van waarde, daar Hitier zeide, dat een zoodanig luchtp&ct begeleid moot gaan door een limiteering yan de luchtbewapeningen. 4. Passages in de redo van Hitier toonen, dat hij de Engelsche meaning over de be scherming van de civiele bevolking tegen aanvallen uit de lucht deelt. 5. Engeland begroet de bijdrage van Hitier als hulp voor een algemeene regeling in den zin van de protocollen van Londen. 6. Baldwin verklaart, dat liij niet zou refe- reeren aan de uitlatingen van Hitler over do Oost-Europeeschc pactplanuen, daar dit niet in direct verband stond tot de debatten over de defensie van heden. 7. De Engelsche regeering overweegt het plan van een coördineering der Engelsche ministeries van defensie. 8. Wat de Engelsche plannen inzake uit breiding van de bewapening betreft, deed Baldwin onder luiden bijval van het Huis een beroep op het Lagerhuis en hot volk, iedere paniekstemming te vermijden. „Wij Willen de fouten van het verleden niet her halen. Teveel kostbaar bloed is vergoten". 9. De sluier, die ligt over de handelingen yan de drie autoritaire staten van Europa is in Duitschland voor een deel opgelicht. Laat ons hopen, aldus sprK dat hij geheel zal worden verwijderd, opdat wij opgeruimd zullen kunnen zijn. De mogelijkheid van het sluiten van een ïuchtconventie jg door do rede van Hitier blijven bestaan en in zoover stemt dit feit ook de Britsche regeering tot voldoening. De plicht om do civiele bevolking te be schermen tegen luchtaanvallen blijft echter onverminderd, zoolang een internationale conventie niet geteekend is. Do uitbreiding, die de regeoring thans voor de luchtvloot voorstelt is echter meer idan het inhalen van een achterstand. Zij is een dwingend belang van nationale Zelfverdediging. Engeland had steeds zijn verdedigings middelen verwaarloosd en was dan altijd onvoorbereid als een oorlog uitbrak, een «verzuim dat zich altijd wreekte in bloed en goud. Daarom meg geen nationale regeering de verdedigingsmiddelen versloffen, temeer nu ook nog de verplichtingen, aangegaan onder het Volkenbondsstatuut, op het spel staan on die wij thans op luchtgebied niet ■ouden kunnen naleven. Ook' een collectief zekerheidspact, wan neer Hitier dat zou steunen, zou niets hel pen als de macht ontbrak om die zekerheid ïe waarborgen. Tan slotte zal een sterke Engelsche lucht vloot ook preventief werken. Spr. erkende vervolgens volmondig, dait hij het mis had gehad in zijn schatting van de Duitsche luchtvloot. Hitler had Sir John Simon te Berlijn meegedeeld, dat Duitsch- Band de pariteit met Engeland bereikt had, .waarop wij gerekend hadd.n op 800 tot 8Ö0 Vliegtuigen, maar het blijft altijd moeilijk jte schatten wat pariteit is, vooral nu blijkt, dat Hitier ook het recht van pariteit met de Fransche luchtvloot voor Duitschland heeft opgeëiscjht» in elk geval zullen wij tnoeteu [Waarbij het tempo van constructie kanver- fcneld of verlangzaamd worden naar de in ternationale toestand het noodig maakt. Er zal een aanvullingsbegrootmg worden ïngediend. die voorkomen zal dat deze uit breiding aanleiding zal geven tot specula- lies ea particuliere winsten. Baldwin noemde het grootste gevaar, dat Öe buitenlandsche politiek een zoo oneven wichtig groot aandeel in de algemeene po litiek der volken heeft gekregen en zoo «zeide hij als ik het ronduit mag zeggen, beu ik er eigenlijk misselijk van dat wij staatslieden van alle landen 2000 jaar na de geboorte van onzen Verlosser nog naar mid delen moeten zoeken om te verhoeden dat Vrouwen en kinderen met afgrijselijke ver- IVvondingen naar ziekenhuizen moeten ver voerd worden en een geheele bevolking in bomvrije kelders een toevlucht zal moeten zoeken. Dat rnoèt te verhinderen zijn en in dit opzicht zijn er gelukkig ook lichtpunten in de mie van Hitier, zoodat ik zelfs thans nog de hoop niet wil opgeven dat wij tot een Ïuchtconventie zullen komen die dezen .verschrileelijksten van alle terreur-toestan- drn een luchtbombardement van do beschaafde wereld ver zal houden. Aan 't slot van zijn rede zeide Baldwin: K'k zoek het licht, waai- ik het kan vinden. gelcof, dat er eenig licht is in de rede van gisteren. Wij moeten het allen aan* vatten -* De debatten Bij 3e debatten, die op de rede van Bald win volgden, deelde Attlee (Labour) mee. dat. de voorstellen niet het minst in staat zijn de geschetste gevaren het hoofd te bieden. Wat de rede van Hitier betreft, de opposi tie heeft nooit de Duitsche herbewapening ondersteund. Zij heeft steeds het gevaar van verdragbreuk ingezien, doch de rede van Hitier behelst zekere verklaringen en voor stellen die de hoop laten op éen weer ter band nemen van hot geheele ontwapenings probleem. De Labour-oppositie wenscht een spoedig bijeenkomen van de Ontwapenings conferentie, teneinde de voorstellen van Hitler te overwegen, want daarin ziet men een mogeijkheid om de bewapeningswed loop 1ot staan te brengen. Na gezegd te hebben, dat de door Hitier Vermelde afgrond tusschen Duitschland en Sovjet-Rusland moet worden overbrugd, zeide Atilee, dat Groot-Brittannië tot de col lectieve veiligheid moet bijdragen door ont wapening. In dit verband herhaalde Attlee de oude vooratellen inzake een internationa le striidmacht onder den Volkenbond en de ïntei nationaliseering der verkcersluclitvaart. irale oppositie voerde Sir Archibald Sinclair het woord. Hij wenschte Baldwin geluk met zijn verstandi ge en indrukwekkende redevoering. Verder oefende hij scherpe critick uit op Duitsch land. De toestand is buitengewoon ernstig door de verdragsbreuk van Duitschlaiyi. Spr. oeiende ook critiek op den Volkenbond, die z. i. teveel is een bond om tevredenge stelde mogendheden to beschermen tegen ontevredene. Aan zulk een politiek mag En geland geen deel nemen. Zoowel in de poli tiek als in de economie moot de vrede her steld worden. Duitschland heeft o.a. ook te lijden gehad onder de Engelsche douane- politiek. Duitschland heeft aanspraak op rechtvaardigheid en rechtsgelijkheid. Churchill, de volgende spreker, prees Baldwin, omdat deze hpeft geweigerd zijn meening uit te spreken over de redevoering van Hitier. Het zou, aldus Churchill, zeer te betreuren zijn, indien de meening zou postvat ion, (tet deze redevoering een nieu we en bijzondere hoopvolle situatie zou heb ben geschapen. Churchill noemde do hou ding van Hitler nopens de kwestie der vei ligheid alles behalve bemoedigend, terwijl hij ook zijn houding nopens de kwestie der niet-inmenging in de politiek der Donau- landon teleurstellend noemt Spr. herinner de er aan. dat Duitschland en groot aantal bommenwerpers met groote actieradius heeft. Indien de Duitschers 35 pet der Brit sche (onnage op stapel zetten, is het duide lijk, dat ook Engeland in alle scheepsklas- sen nieuwe bodems moet bouwen. Met 34052 stemmen heeft het Lagerhuis ten slotte de door de Labour-partij Ingedien de motie tot vermindering van de defensie- uitgaven verworpen. In het Hoogerhuls In het Hoogerhuis legde Lord London derry, de Minister van de Luchtmacht, oen verklaring af in den geest van die van Bad win in het Lagerhuis. Lord Londonderry deelde mede. dat bii de Engelsche luchtmacht 2700 genefendo vlie gers actief dienst doen. 400 vliegers ziin in opleiding, terwijl een reserve van 1200 ge oefende militaire vliegers» aanwezig is. Goe de militaire vliegers hebben een opleiding van 12 maanden noodig, oorlogsvliegers moeten bovendien anderhalf jaar eskader- dienst doen. „Wij kunnen nog steeds staan de houden, dat wij een luchtwapen bezit ten, dat sterker dekking in den rug bezit dan eenigc andere luchtvloot in Europa. Er zullen nog 2500 vliegers moeten worden on geleid, ei zullen 71 nieuwe eskaders worden gevormd. De Minister besloot met te ver klaren, dat de Engelsche regeering onder geen omstandigheden „in de lucht" een tweede rongsposi'ie zal accepteeren. Bij het debat drong Lord Ponsonby (Labour) aan op 'n internationale conferen tie om de DuRscliers aan him woord te houden. Lord Lothian (liberaal) wees op het gevaar van bewaponlngswedstrijd in de lucht De liberalen zouden de voorstellen niotterrjin steunen, omdat cr voor het oogen- blik feitelijk niets anders op zat. Lord Cecil zei dat ook een land van louter pacifisten voor de veiligheid des lands zou moeten waken, maar hij betwistte ten zeer ste, dat door deze voorspellen de veiligheid bevorderd wordt, orr.dat, bewapening slechts prikkelt tot navolging. Alleen door het al gemeen vertrouwen in den Volkenbond- te doen stijgen kan de werkelijke veiligheid komen. DE ACHTSTE RIJKSDAG ZITTING Hitiers rede (Van onzen Duitschen correspondent) Het schijnt tot de karakteristieke eigen aardigheden van het Derde Rijk te behoo- ren, dat elke politieke formuleering, dus ook een rijksdagredevoering van Adolf Hitier, een propagandistischen geest ademt. Bij iedere samenkomst der volksvertegenwoor diging stelde ik mij onwillekeurig de vraag: woar ben ik nu eigenlijk, in het Sportpaleis of in de Krollzaal, die vooralsnog als rijks dag dienst doet? Ook ditmaal kreeg men den indruk: hier staat en spreekt een man, die niet slechts het beste wil voor zijn volk. piaar die ter •ersterking van zijn strijdvaardigheid zich verplicht voelt, in het openbaar voor zijn volk en de gansche wereld rekenschap af te leggen vanral zijn doen en laten. Sterker dan tevoren frappeerde het gut turale stemgeluid van den Leider, hij schraapt voortdurend zijn keel en men krijgt den indruk, dat het langdurige spreken hem steeds moeilijker valt. Zou het gerucht dan toch op waarheid berusten, dat Hitier een chronische keelaandoening heeft? Duidelijker dan ooit tevoren heeft Hit- Ier ditmaal te kennen gegeven, dat het vol maakt onjuist is, wanneer we van een be trekkelijk kortstondig nationaal-socialistiseh bewind geweldige resultaten venvachten. Tegenover God en zijn geweten voelt Hit- Ier zich verplicht, rekenschap af te leggen over de werkzaamheid der rijksregeering maar juist, wanneer we dat hooren en gaarne gelooven, kijken we eenigszins ver baasd, wanneer pas in het laatste gedeelte van zijn zoor uitvoerige redevoering het kerkelijk vraagstuk en passant wordt aan geraakt. Wij krijgen zoodoende den indruk, dat dit uiterst delicaat en belangrijk vraag stuk als een bijkomstigheid wordt be schouwd en behandeld. Kerk en Staat wa ren echter tot dusver in de geschiedenis an het Duitsche rijk „ehenbijrtig", gelijk waardige begrippen en wie de geschiedenis an het Duitsche volk nagaat, die vraagt zich telkens opnieuw af, of de kerk haar ontstaan aan den Staeit, of dat de Staat zijn ontstaan en voortbestaan voor een zeer belangrijk deel aa,n do Kerk heeft to® te schrijven. Over de rede als geheel is onder de ge wone rubriek uitvoerig verslag verschenen. Aan het eind van zijn met fanatieke hartstocht gehouden redevoering word Hit ler een langdurige ovatie gebracht, waaruit ten zooveelsto male blijkt, dat hij de vox populi van het tegenwoordige Duitschland vertegenwoordigt. AMERIKA EN DE VALUTA STABILISATIE WASHINGTON, 23 Mei. De staatssecre taris Cordell Huil heeft gisteren voorzichti ge uitlatingen gedaan, die wijzen op plan nen tot het bijeenroepen van een intern, valutaconferentie tot stabilisatie van de valuta. Huil verklaarde oa. dat het industrieel© herstel en de herleving van den wereld handel slechts konden worden bereikt door samenwerking van de voornaamste naties. ROOSEVELTS VETO TEGEN DE BONUS-WET Door de Kamer van Afgevaar digden met 332 tegen 98 stemmen verworpen Betoog van den President tegen inflatie In een gespannen en met bitterheid geladen atmosfeer heeft president Roosevelt gisteren in het Representan tenhuis, welks tribunes geheel bezet waren, zijn veto-boodschap tegen de Patman-Bill voorgelezen. Dit was de eerste maal ln de ge schiedenis der Vereenigdo Staten, dat een president persoonlijk zijn veto voor het Congres motiveerde. R jostvelts boodschap beteekent een scherpe aanval tegen het in de Ver- eenigde Staten met de benaming „Fiat- money" aangeduide papieren geld met een gedwongen koers, waarvoor geen afloisings-clausule is vastgesteld. Roosevelt vertelaarde: „Het is gemakkelijk het eindresultaat te voorzien van een poli tiek, die terugkeerende vorderingen wil vol doen door de uitgifte van bankbiljetten. Dit leidt ten slotte ertoe, dat de prijzen oncon troleerbaar worden en dat het spaarkapi taal vernietigd wordt. Een dergelijke oplossing schaadt in de eerste plaats de bevolkingsklasse, die een vast inkomen heeft. De Patman-wet is een wet ten gunste vail de lichamelijk gezonde oudstrijders ten kos te van gepensionneerde invaliede oorlogs veteranen. Tot dusver was het meestal onmogelijk, het drukken van nieuwe bankbiljetten door belastingverhoogingen te remmen, want, verhoogde prijzen hadden tengevolge, dat steeds nieuwe bankbiljetten gedrukt moes ten worden. Het einde van een dergelijke ontwikkeling is de vernietiging van de valuta. Het argu ment, dat men, om den wederopbouw te bespoedigen, geld moet uitgeven, is een verkeerde overweging. Tot dusver geschieJ- don gelduitgiften van de regeering met het doel, liet verlies van goederen en vermogen te verhinderen, de industrie van een bankroet te redden, de bankdeposito's vei lig te stollen, de werkloozen en werklooze gezinnen werk en steun te verschaffen om ze tegen den hongerdood te beschermen". Roosevelt, deed een beroep op de leden van hot Congres om de politiek der regee ring niet in gevaar te brengen. De boodschap ging ver uit boven ©en lou tere motiveering van het veto. De president raakte alio belangrijke economische vraag stukken aan alsmede de aanhangige wets voorstellen, o a, de wet betreffende de ouder domspensioenen en het wetsvoorstel, dat de economische veiligheid van iederen Ameri kaan moet waarborgen. Roosevelt noemde de kem van het vraag stuk, dat door de Patman-wet is opgewor pen, deze. dat op grond van deze wet aan en bejiaalde klasse van burgers blzondere oordeelen zouden worden verleend enkel en alleen wijl zij oudstrijders zijn. regeering is .Door het volk en voor 'tvolk". Dit beteekent, dat eischen van een minder heid voor die der meerderheid moeten wij ken. Indien de Patman-wet zou worden aange- >men, zouden andere groepen en groepjes soortgelijke eischen stellen. Vervolgens keerde de president zich fel ertegen, dat het Congres niet in staat is grootero uitgaven zooals die welke uit do betaling der bonusgelden voortvloeien, door aanvullende belastingen te financieren. In het belaag van het crediet der regeêring moet hij daarom zijn veto tegen de Patman- wet uitspreken. „Als hoofd der regeering, zeide Roosevelt, heb ik den plicht aan de aanspraken van allen op rechtvaardige wijze te voldoen. 1L ben verantwoordelijk voor de boeren, mijn werkera, weduwen en weezen en voor de vijf milüoey noodlijdenden en kan daarom niet eenzijdige maatregelen voor een kleine groep goedkeuren". Het veto verworpen Bij stemming over het veto van president Roosevelt die onmiddellijk op de voorlezing van do l>oodschap volgde, werd 't veto door het Representantenhuis met 322 tegen 98 stemmen verworpen. Het lot van de Patman-wet hangt nu van Inmiddels worden de 12 nog weifelende se natoren door het publiek met duizenden te legrammen overstelpt, waarin hun verzocht wordt tegen het veto te stemmen. De teiflers van de actie voor de Patman- et in den Senaat, Thomas en Long, heb ben geweigerd gisteren dadelijk al aan eer. stemming mede te werken. Zij en hun groep waren niet bereid vóór vandaag te stemmen Historisch© en sensationeels zitting De zitting van het Huis van Afgevaardig den waarin Roosevelt zijn veto uitbracht had een historisch maar ook een sensationeel karakter. In totaal waren 5000 toegangskaarten voor i publieke tribunes aangevraagd, terwijl slechts 550 plaatsen beschikbaar zijn. De cnmineele politie had uitvoerige maat regelen genomen, ook ter bescherming van den President. In de wandelgangen van het Kapit ol waren barricades opgericht om do menschenmenigte die toegang zocht tot het gebouw, te kunnen beheerschen. Tijdens het uitspreken van de rede zaten ambtenaren op GALABAL IN GUILDHALL. En communistische demonstranten. LONDEN, 23 Mei. Gisteravond is ter gele genheid van 't zilveren regeeringsjubileum '•an Koning George in Guildhall een gala- ial pegeven, dat werd bijgewoond door den Koning en de Koningin. Tosn de koninklijke stoet Guildhall na derde verschenen plotseling uit de menigte, roode doeken met leuzen en opschriften en hieven communistische demonstranten en werkloozou spreekkoren aan, waarin zij vroegen wie de kosten van deze feesten moest betalen en waarom er geen gold voor de werkloozen was. Bereden politie was spoedig tor plaatse om de betoogers tc verspreiden. AANSLAGEN OP TREINEN BIJ MECHELEN Binnen twee weken werd driemaal met steenen geworpen in de vensters van eon -in de omgeving van Mechelcn rijdenden treln- Onderzoek leverde niets op. Men overweegt nu eon specialen patrouilledienat langs dr lijn, FRANKRIJKS FINANCIEELE MOEILIJKHEDEN Tekort van vijf milliard Do regeering wil volmachten vragen PARIJS, 23 Mei In politieke kringen koestert men de vrees, dat de moeilijkhe den, waartegenover de regoering zich ge plaatst ziet bij linar pogingen de nieuwe begrooting in evenwicht tc brengen, tot den val van do regeering Flandin zoy kunnen leiden. Tengevolge van do dalend© inkomsten zullen ook de uitgaven minder moeten wor den. Venvacht wordt dat de regeering een tekort van vijf milliard zal moeten dokken o.a. door ingrijpende bezuinigingen op de sociale maatregelen, wat natuurlijk in linikschef kringen verzet zal wekken. De voorstanders van devaluatie vestigen hun lioop op deze moeilijkheden en bepleiten een oplossing der begroot Ingsnioeiüjkhë- den met behulp van inflatiemaatregelen. De regoering heeft dan ook besloten, om uit de moeilijkheden te komen, het parle ment de noodige financieele volmachten te vragen, zooals in 1025 Poincaré heeft ge daan, teneinde, met uitschakeling van het parletnent, de begrooting te kunnen vast leggen. De mijnwerkersstaking in de Borinage De gendarm«ri» treodt op tfl Chdtelet Uit Charl eroi. In de streek van Char leroi wordt thans gestaakt in 26 van de 59 mijnen, d.i. door 10 a 12.000 van dc 36.000 mijnwerkers, die hier geëmployeerd worden. Bij het ontruimen van schacht 3 van de „carabiniers-mijn" to Chêtelet, waarbij traangasbommen werden gebezigd, zijn 15 mijnwerkers, toen de mijn door manschap pen van de rijkswacht word omsingeld, or in geslaagd langs een anderen kant te' ont snappen. d.w.z. door een lychttoovoorkokc-r zijn zij in de mijn afgedaald. Zij hebben bo- sloten niet-te zullen eten of de mijn te ver laten aleer hun kameraden volledige voldoe ning zal zijn geschonken. De leiders van de socialistische vakver- ecnigingen hebben Woensdag in de verschil lende volkshuizon vergaderingen gehouden. Zij verwachten een kalmeerenden invloed van dc' bijeenkomst, yan den nntionalcn mijn raad. die heden Donderdag to Brussel wordt gehouden. Over de ontruiming te Chêtelet heeft Woensdag de communist Jacquemotte ge ïnterpelleerd. De minister van binnen!, za ken antwoordde, dat de gendarmerie dooi de mijndirecties was ontboden om de orde te herstellen en dit met de zachtste miJde len waarover zij beschikt, heeft weten te doen. GOERING NAAR BULGARIJE Uit Sofia: Rijksminister Goerlng en zijn echtgenoot© zullen hier Zondag a.s. aan komen. Zij zullen vergezeld zijn van den minister van justitie Kerrl, ALUMINIUM PROFIELEN voor de BOUWBEDRIJVEN R. H. I. W. A., Groenendaal 102 TELEF. 53809 - ROTTERDAM Tien Rembrandts voor de jubileum tentoonstelling. Dr. Schmidt Degener heeft bij zijn terug keer uit de Ver. Staten meegedeeld nergens ter wereld zulke collecties van Fransche impressionisten te hebben gezien. Ook Vin- rent van Gogh is prachtig vertegenwoordigd Bijzonder was hij getroffen door de ver knochtheid der menschen aan hun musea. Dc belangrijkste der particuliere kunst verzamelingen is die van Andrew Mellow, vroeger gezant in Londen, die van plan is egn museum in Washington te stichten. Hij bezit o.n. tien Rembrandts, waarvan acht uit Rusland afkomstig zijn. Hij heeft toe gezegd voor de tentoonstelling te Amster dam te zullen afstaan: een beroemd Zelf portret van Rembrandt (165fV), vroeger in het bezit van den Duke of Buccleigh, een prachtig schilderij uit den tijd van de Staalmeesters, cn ook den Jongen Man. eertijds deel uitmakend van de collectie- Wachtmeister in Zweden. Uit den Amerikaanschen kunsthandel heeft de heer Schmidt Degener verkregen de Jozef en Potifar. In totaal rekent hij op een tiental Rembrandts uit Amerika, en hij is dan ook niet ontevreden over het resul taat van zijn reis. De ontvangst, welk© hij genoot was zeel' welwillend: alleen wae or nervositeit nopens de oorlogskansen in Europa Ton slotte doelde de heer Schmidt Dege ner ons mede, dat ook uit Europa een aan tal Rembrandt.s voor de jubileum-tentoon stelling van het RijkS-Museum is toegezegd, o.a. uit Frankrijk (wanrvan drie uit par ticulier en een uit museum-bezit). Het zijn: een Landschap, een Portret van Tit ut» (schit terend-mooi!) de Minerva (met gouden helm cn zilveren pantser) ?n de Emmaüs gangers uit liet Louvre. Duitschland stond o.a- Rembrandt's Zelfportret uit Gotha af. Of Rusland de gevraagde schilderijen zal afstaan, is nog met zeker. En eindelijk zul len er vermoedelijk ook een of meer Rem brandts uit Nederlandsch particulier bezit zijn. De tentoonstelling zal worden gehouden in de zaal met sterk, mooi licht voor het Rijks-Museum, waar nu de Vlaamscho schil derijen hangen. Als er veel toeloop komt, zal ze ook 's avonds geopend zijn. Men rekent ook op vele vreemdelingen, die dan hun bezoek aan do Rembrandt-tentoonstcl- ling te Amsterdam en dc Vermeer-tentoon stelling te Rotterdam kunnen combineeren mot. dat aan do BrussplBcho wereldtentoon stelling. In 1932 bedroeg het getal bezoekers aan dc Rembrandt-teritoonstelüng te Am sterdam 84000 cn naar dr Schmidt Degener nu in Amerika ervoer, was daarbij een aan zienlijk contingent Amerikanen. Telkens zei hom iemand, dat hij toen te Amsterdam geweest was. De tentoonstelling wordt georganiseerd door do gemeente Amsterdam, liet Rijk en de Kamer van Koophandel aldaar. Belang rijk wordt ze, blijkens de nu reeds verkre gen toezeggingen, zeker. Maar, zooals ge zegd, duren do onderhandelingen over ver schillende Rembrandts in het buitenland nog voort. Man! Het is zoo taai, zoo sappig! 't Duurt zoo lang en 't smaakt z'oó fijn! Toe probeer óók eens zoo'n pruimpje, Maar bedenk: 't moet BLACK-BOY zijn. GESAUSDE ZWARE PRUIMTABAK BINNENLAND Weerbericht Een gevaarlijke ontwikkeling De regeering partij in arbeidsconflicten „De Maasbode" wijst op een gevaarlijke ontwikkeling in het bedrijfsleven, welke ver oorzaakt wordt door den internationalen eco- nomiochen toestand. Daarom wordt regeerings hulp in den vorm van contingenteering e.d.g. noodzakelijk. Die hulp blijft door allerlei om standigheden in den regel lang uit, wat te begrijpen is. De regeering gaat tot dergelijke maatregelen alleen over in uitersten nood; een 6oms diepgaand accountants-onderzoek moet vooraf gaandeskundige adviezen dienen ter voorlichting te worden ingewonnen, aller lei niet steeds snel werkende commissies moe ten worden gehoord; soms ligt de beslissing niet bij één Minister, maar zijn er twee of zelfs drie departementen bij betrokken. Een onderneming werkt reedi?, niettegen staande rationalisatie en loonsverlaging, sinds geruimen tijd me"; groote verliezen. De regee- ringshulp blijft uit, de bank dreigt met stop zetting van het crediet en de ondernemer komt weer met een loonsverlaging. Hierin nu zit de gevaarlyke ontwikkeling, waarop bovengenoemd blad doelt. Breekt in zulk een, waarlijk niet zeldzaam, geval ten slotte een conflict uit,dan is het in den grond niet zuiver meer een conflict tusschen den on dernemer en zijn arbeiders, maar veeleer een conflict tusschen den ondernemer met zijn arbeiders ende regeering. Een dusdanige gevaarlijke ontwikkeling blykt in het groote dreigend conflict bij de particuliere mijnen in Limburg. Ook daar zijn de mijneigenaren wel over tuigd, dat een loonsvermindering voor de reeds door de Feierschichten sterk in inkomen ach teruitgegane mijnarbeiders moeilijk te dragen valt. Aan de regeering moest om steun en hulp gevraagd worden, tydelljken steun in geld, blijvende hulp door het treffen van maatregelen, waardoor de mijnen met minder verlies kunnen werken. De regeering over weegt zoowel het een als het ander. Druk wordt er, niet alleen tusschen de partyen, maar eigenlijk nog veel meer tusschen de regee ring en de partijen onderhandeld, waarbij dan nog komt, dat deze partyen het onderling over den te verleenen steun en hulp niet eens zijn. Het gevaarlijke in deze ontwikkeling nu is, dat de regeerinp feitelijk partij wordt in het dreigend conflict, jazelfs, dat de mogelijkheid niet uitgesloten is, da'i zy door het nemen van een bepaalde beslissing den schijn op zich laadt, dat zy zich bij een der partijen aansluit. Komt er dan tenslotte toch een conflict, dan is het niet uitgesloten, dat de stryd eigenlijk niet; uitbreekt tusscher ondernemers en werk lieden, maar tusschen een van deze partijen en de regeermg. Een ieder voelt, welk een bedenkelijk ka rakter zulk een conflict dan krijtt. Het klinkt wat bar, om hier het adjectief revolutionnair te gebruiken, maar een conflict tusschen on derdanen en Overheid heeft toch een, laten we dan maar zeggen: zeer ongewenscht, ja zelfs gevaarlijk karakter. Met het conflict in de zinkindustrie staat het evenzoo. De arbeiders erkennen ten volle den financieel onhoudbaren tooitand der onder neming tengevolge van de val van de Belg. frank. Ook hier is met de regeering reeds maan denlang onderhandeld over hulpverleening. De regeering moet hier helpen, meenen de ar beiders. Nu breekt het conflict uit. Tusschen onder nemer en werklieden? Eigenlijk niet. Maar veeleer tusschen deze werklieden en de regee ring. Genoemde voorbeelden zouden met schillende andere te vermeerderen zijn. „De Maasbode" meent, dat het gevaar van deze ontwikkeling alleen te voorkomen is eenerzyds door zeer beleidvol optreden, waar door zooveel mogelyk zelfs de schijn dient ver meden te worden, als zou de regeering party in het conflict zijn, en anderzijds door het nemen van beslissingen ten deze zooveel maar eenigszinis mogelijk is, te bespoedigen, schien zou de tydige waarschuwing: „indien er een conflict uitbreekt, zal de regeering tijdens den duur ervan, geenerlei beslissing nemen", wel eens een goede uitwerking kun nen hebben. Maar het is de vraag, of de re- geerine-, indien het conflict toch uitbreekt, aar dit standpunt zal kunnen vasthouden. Men moet nooit dreigen, als men niet zeker weet, dat men zyn bedreiging ook zal kunnen uit voeren. Schaakwedstrijd om het wereldkampioenschap Euwe—Aljechin spelen in ons land Thans kan medegedeeld worden, dat de match tusschen dr. Max Emve en dr. Alje- chin om het wereldkampioenschap in ons land zal plaats vinden. I-Iet zal eind September of begin October worden, dat de beide grootmeesters hun krachten zullen beginnen te meten. Min stens dertig partijen zullen in verschillen- drie plaatsen van ons land gespeeld wor den. Wereldkampioen is hij die de meeste par- ■tijen heeft gewonnen, doch alleen als zes winstpunten zvin gemaakt Is dit na dertig partijen nog niet het getal, dan wordt or doorgespoeld tot een van beide zes winst punten hoeft. A.s. Dinsdag zal in feestelijke bijeen komst het contract door de beide spelers geteekend worden. Hoogste stand te Aberdeen 770.4. Laagste stand te Marseille 748.1. Stand vanmorgen halftwaalf 756.7. WEERVERWi*CHTING Matige aanvankelijk nog kraphtig» O. tot N. wind, betrokken tot zwaar of half be wolkt, kans op regen of onweer, voogal in het O., iets «achter 's nachts, overdag iets kouder. STORMWAARSCHUWINGSDIENST Geseind van de Bilt 22 Mei 3.15 n.mj „Weest op uw hoede". BUITENLANDSCH WEERBERICHT De depressie in het Z. is sterk in diepte toegenomen, waardoor de luchtdrukgradiënt aanzienlijk groeide en in onze omgeving do wind vrij krachtig werd. Ook in het liooge. N. verdiepte zich de depressie, zoodat in N. Scandinavië eveneens krachtiger winden waaien. Beide depressies bewegen zich O. en O.N.O.-waarts. De Zuidelijke bracht aan haar N.-zijdö eenigc regen met zelfs onweer in Weenen. De Noordelijke bracht regen en zelfs plaats selijk sneeuw in Lapland. Het hooge drukgebied over de Britscha eilanden nam een weinig in beteekeuis af. Bij "Jsland maakt zch weer een nieuw hoogedmkgebied merkbaar. D© temperatuur daalde nog in N.-Scandinavia. Over Frank* rijk veranderde zij weinig, terwijl zij in het overige gobied steeg. Stiigngen van de ba rometer in W. Frankrijk en daling van de luchtdruk in Duitschland doet ten onzent de regenkansen weer toenemen. Waarschijn lijk zal de nacht zachter, de dag morgen weer wat kouder zijn. TEMPERATUURSTAND Stand vanmorgen halftwaalf 15.2 C VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 24 Mei Van 'e avonds 9.29 u., tot 's morgens 4.24 n. Waterstanden Rivieren Heden Vorig Rhetnfeldon 3.94 3.00 Breisach 2. 8 2.35 Kehl 3.25 8.32 Max au 4,81 4,88 Dledesheim Mannheim Mains Ringen Caub Ems Coblens Trier Keulen Dus9eldorf Bubrort 4,04 4,09 Ï.HO 1.07 1,50 1,66 2,44 9,50 Wesel Emmerik Lobttb Kjjmegen St. Andries Arnhem Heden Vorig 1.21 1,25 2.48 2.50 11.46 11,51 9,06 9.07 3,52 3.52 8,8ó 8,87 Vreeswijk lw 0,00 0,77 Weetervoort 9,49 9,61 Deventer 3,10 8,17 Kampen 0,01 0,07 Evsden 46,43 46,48 Maastricht 41,19 41,24 Grevenblcht 28,28 28,35 Venlo 00,00 00,00 Grave (sluis) 5,27 6,2t St. Andries 0,59 0,75 Hoogwater Ned. Zeehavens £Oud« Amsterdamsche 24 Mei Delfzijl 2,20 15,26 Hellevoetsl. 7,0519,37 Terschelling 0 29 12,40 Willemstad 8,02 30,31 Harllngen 1,15 13,30 Brouwersh. 7,17 18,49 Den Helder 11,00 Zierlkzee 6,48 19,00 IJmuIden 7,05 19,41 Womeldlng© 7,18 J9,38 Hoek V. Holt. 6,16 18.51 Vllsstngen 5,24 17,45 Schevenlngen 6,26 19 01 Terneuzen b,rt 18,21 Rotterdam 8,32 20,45 fiansweert 6,42 18,59 Ingezonden Stukken (Bulten verantwoordelijkheid van de Redactie) STEUNT NEDERLANDSCH FABRIKAAT Geachte redactie, In A* driestar „Nationaal Belan*" in No 9713 va.n uw blad voert u een pleidooi voor de ont worpen actie van eenlge fabrikanten t.g.v. Ne* deiuindiFch Fabrikaat. Ongetwijfeld ligt in hetg-e^n u schrijft een j>vmpathieke gedachte, indien fflechts voor oogen wordt gehouden, dat bij de actie van deze fa brikanten alleen eigenbelang, hoogstens groeps belang, het „Leitmotiv" 1e en dat wellicht en dan toevallig de actie ook ln het algemeen be lang l«. Men dient hier dus wel te ondear- «impel wordt voorgesteld. Klaar blij kei ijk ge voelt u dit ook. daar u le aan het slot schrijft „mits het (d.i. bet N. F.) in alle opzichten kan óoncurreeien'' en 2e. deze aangeduide actie zot ln het raam van de han>deUsbaiUns. Door deze twee punten komt de zaak Wil m wat broeder verband. Nederl. fabrieken jl. get i natlonail belang, komt i gemakkelijk konden hetgeen echter afstuitte op de bultenlamdeche concurrentie. Klaarblijkelijk hebben zij nu met auccee aangedrongen op contingenteering! Welke toestand ontstaat daardoor? Deze, dat de Nederl. fabrikanten met hun prijzen min of meer vrij ©pel krijgen, waandoar het toch wel moeilijk wordt gemaakt voor het Nederlondsdhe volk, om zich ..aan te passen- zooals dat zoo sterk van regeermgswege wordt gepropageerd, althans voorgestaan. In d« tweede plaats dient wel In het oog ge houden, dat het overgaan op N. F. niet uitslui tend werkverruiming beteekent M.L wordt veel te veel voorbijgezien, dat bevoorrechting van N. F. door contingenteering slechts beteekent: verplaatsing van werkloosheid. Immers. een aantal arbeiders kan weer aan het werk worden gezet, doch tegelijkertijd komt er minder werk en minder verdienste voor hen dlle bij den In voer betrokken zUn. Men onderschatte dit na deel niet. Telkens en telkens weer kon men de klachten vernemen von hc-n, die door de maat regelen der regeering ln het gedrang komen of zelfs maatschappelijk ten onder worden ge- Wat nu de handelsbalans aangaat, het zou t« ver voeren om na te gaan. in hoever deze ln bepaalde gevallen zou verbeteren, waar voor vele artikelen toch de grondstoffen moeten In gevoerd worden. Alleen wil lk nog de vroag ste.liLen, of „leven en laten leven" niet Inden-dood de hoogste wtjs- held ls voor een lar-d a<ls het onze, dat toch moeilik een sluitende handelsbalans kan krij gen, omdat de internationale economisch o func tie van ons land nu eenmaal andersoortig Is dan van de omringende landen. Dit laatste wordt m.l. dezen tijd vaak over het hoofd gezien. do Nederlandschc bevolking, kunnen i bosluite, hebben wt), als de Schlebroek, Hoof dia an 20. M. FUTKSCHOT Naschrift. Dit Ingezonden srtufc gaat In geen enkel opzicht tegen ons artikel in. doch geeft slechts een alzijdige belichting. Zonder woord voor woord voor onze rekening te nemen en afwijzend dat ons betoog zou lelden tot het if tollen van de slotvraag, kunnen we dus vol staan met het bovenstaande in overweging te geven. Wij hebben contlngenteen-ing niet als hoogste wijsheid geprezen. Integendeel: ln een gewezen Ceval ÉeIfs op de *°nderllnge figuur pas geeft vreemde n.lot; wat het eigen land u biedt De dwaasheid om te meenen. dat het mooiste en beste uit het buitenland komt, is nog niet ge heel overwonnen, b

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2