HITLERS GROOTE REDE Duitschland bereid terug te keeren in den Volkenbond, mits los van Versailles WOENSDAG 22 MEI 1935 EERSTE BLAD PAG 2 Deelneming aan een collectief vredes- systeem en medewerking aan een lucht- Locarno Samenvatting van Duitschlands politiek in dertien punten Hitier heeft gisteravond in den Rijksdag de langverwachte groote rede gehouden, waarin hij het Duitsche standpunt in de buitenlandsche politiek heeft uiteengezet. Na een uitvoerig betoog waarin hij de vredelievendheid van Duitschland nog eens bere deneerde en critiek leverde op de overwinnaars ten aanzien van de vraagstukken van collectieve veiligheid en algemeene ontwa pening, vatte hij de houding van Duitschland samen in dertien punten. Hierbij valt vooral in het oog de bereidverklaring van Duitschland om tot den Volkenbond terug te keeren mits deze wordt losgemaakt van het Verdrag van Versailles en deel te nemen aan een collectief systeem tot verzekering van den vrede. Onder voorzitterschap van Goer in? is gisteravond de Duitsche Rijksdag van het Derde Rijk voor de achtste maal bijeenge komen voor het aanhooren van de met spanning tegemoet gezieno rede van Rijks kanselier Hitier. 1 Do rede werd per radio uitgezonden, De zittingszaal in de Kroll-opera was bij Üeze gelegenheid niet versierd. Alleen hing Sde gebruikelijke groote "hakenkruisvlag boven 'de voorzitterszetel, geflankeerd imet izwart- hvit-oDode vlaggen! De 669 leden van den Rijksdag vulden de taal tot in alle hoeken. Ook de Saar-aifge- Vaardigden waren aanwezig. Zij zaten voor aan. Met de woorden „Afgevaardigden, (mannen •van bet Duitsche Rijk" ving Hitier zijn rede aan. De Füjirer begon met te schilderen hoe Öe buitengewoon zware taak van binnen- flandschen opbouw waarvoor de nationaal- socialistischc staat gesteld is, slechts kan worden volvoerd wanneer er rust is en er \oldoende tijd voor ter beschikking staat. Daarom wenscht het nieuwe Duitschland kien vrede. De door macht afgedwongen ïneensmel- ling van het volk is niet slechts geen poli tiek doel van het nat.-socialisme, maar een gevaar voor de innerlijke eenheid van een [valk. Daarmee is ook bet burgerlijke geloof van mogelijke „germanis&tie" weerlegd. Het is »6ch onze wensch nóch onze. bedoeling aar. vreemde volksdeelen de Duitsche cultuur op ie dringen. Onderwerping en overheersching moet vroeger of later den overwinnaar in nerlijk vemvakken en voor het vervolg tot overwonnene maken. Het bloed sedert 300 jaar op het Europee- Sehe continent vergoten staat bovendien buiten elke verhouding tot de door de vol ken bereikte resultaten. Elke oorlog nam de besten der besten weg en bracht hoogstens een vermeerdering in getal van de inwoners Van een etaat. „Verklaring" of „verdrag" Hitler polemiseerde verder gaande tegen Sen Engelschen staatsman Eden, die gezegd heeft, dat verzekeringen van vredelievend heid voor hem niets zijn en voor hem de waarborg ligt in onderteekening van collec tieve verdragen. Spr. merkt op, dat in elk geval dan een „verzekering" wordt gegeven. Het ig echter vaak veel gemakkelijker een naam onder verdragen te zetten, met het inwendig voorbehoud van een latere revisie dan in het aangezicht eener gansche natie, in volle openbaarheid zich voor een vredes- jjolitiëk te verklaren. Wanneer ik als Führer en gevolmachtig de der Duitsche natie voor de wereld en iriijn volk de verzekering geef, dat wij met de oplossing der Saarkwestie aan Frankrijk geen territoriale eischen meer zpllen stellen, dan is dit een bijdrage, tot den vrede, groo ter dan menige onderteekening onder menig pact. Ik geloof, dat met deze verklaring, plech tig afgelegd, eigenlijk een geschil tusschen de beide naties afgesloten moest zijn. Spr. protesteert tegen elke poging, de Waarde van verklaringen naar gelang het Uitkomt op verschillende wijze te taxeeren. Wanneer de Duitsche regeering verzekert, namens het Duitsche volk niets anders dan den vrede te wenschen, dan is deze verkla ring ofwel precies evenveel waard, als het onderschrift onder een of andere bijzondere verdragsformule, of deze kon niet meer waard zijn, dan de eerste plechtige verkla ring, -i Voortgaande zei Hitier, dat de wereld se dert eonigen tijd leeft in een ware manie Van collectieve samenwerking, collectieve [veiligheid, collectieve verzekeringen, enz., die alle op het eerste oogenblik een ccmcre- ten inhoud schijnen te hebben, doch bij na- Idere beschouwing aan velerlei beteekenis epeling geven. De ovcrwinnaar-staten hebben zich oa. Ook het recht aangematigd om te definiee- ren wat „collectieve samenwerking" is en niet is. De gedachte is afkomstig van den Amerikaan W-ilson, maar door het gedic teerde verdrag van Versailles werd de col lectieve samenwerking reeds gedoodvonnist, nl. met de klassificatie in overwinnaars en overwonnenen. Door diegenen, die thans de luidruchtig ste voorstanders van de collectieve samen werking zijn werd die gedachte geschonden, omdat zij niet tot ontwapening overgingen. Met cijfers staafde Hitier daartegenover, 'dat Duitschland de door het vredesverdrag opgelegde verplichtingen met een waar fa natisme is nagekomen en zoo alle voor waarden voor het in werking stellen der collectieve samenwerking wat Duitsch land betreft heeft geschapen. Zelfs wanneer men rekening zou houden met de bezwaren die toentertijd bestonden tegen ontwapening, zou het toch mogelijk zijn de motieven op te noemen, die aanlei ding konden geven tot de steeds grootere bewapening. Dat is beslissend. Door de overwinnaars werden de offensieve wapenen, als vliegtuigen, tanks, zware artillerie, onderzeeërs, enz. \erder ontwikkeld, verbeterd en vermeerderd, terwijl Duitschland alle wapens moest vernietigen en het ook deed. Wanneer dit niet een eclatante ver dragsbreuk en wel een eenzijdige ver dragsbreuk is, terwijl de andere part ner zijn verplichtingen volkomen was nagekomen, zal men moeilijk kunnen inzien, wat in de toekomst de onder teekening van verdragen nog voor zin kan hebben. Daarvoor bestaat geen versóhooning en ook geen excuus. Want Duitsch land was werkelijk alles eerder dan in zijn volledige weerloosheid en on gewapendheid een gevaar voor de an ders staten. Ondanks jarenlang vergeefs wachten op de verdragsinlossing van den anderen kant, was Duitschland echter ook verder bereid zijn hand niet te weigeren voor-een werke lijk collectief samenwerken. De heer Eden meent, dat de opstelling van een pariteit in het in cijfers vastleggen van de legersterkten overal zou kunnen worden bereikt Dan is het echter des te bet-reurens-, waardiger, dat men daaruit geen practische consequenties heeft getrokken. Het is Duitschland niet geweest, dat 't plan voor een leger van 200.000 van voor alle Europeesche staten ten val heeft gebracht, maar het waren de andere staten, die niet widen ontwa penen. En het was ten slotte ook niet Duitschland, dat het Engelsche be middelingsvoorstel in het vooi-jaar van 1934 verwierp, maar het was de Fran sche regeering, die op 17 Maart 1934 de onderhandelingen daarover afbrak. Constructieve plannen Tegenwoordig wordt menigmaal de hoop uitgesproken, dat Duitschland zelf toch eens met een constructief plan voor den dag komt. Welnu, ik heb niet eenmaal, doch reeds vaak, dergelijke voorstellen gedaan. Had men mijn constructief plan van een legers te rk te van 300.000 man aangenomen, dan zou nu wellicht menige zorg kleiner en menige last lichter zijn. Het is "echter bijna doelloos, constructieve plannen voor te leggen, wanneer men van te voren met zekerheid kan zeggen, dat ze verwerpen zullen worden. Als ik evenwel ondanks dat besluit, nog eenmaal een weergave, van onze denkbeel den te geven, dan geschiedt dit slechts uit het plichtsgevoel, dat niets onbeproefd moet blijven, om Europa de noodzakelijke inner lijke zekerheid en den Europeesche volkeren het gevoel van solidariteit terug,te geven Hitier ging voort met uiteen te zetten, dat hij bij den geschetsten bewapeningstoestand in Europa zich voor God en zijn geweten verplicht zag- den dienstplicht weder in te stellen en zulks krachtens het levensrecht der natie zelf. Niet Duitschland heeft daarmede een aan dit land opgelegde verdrags verplichting gebroken, maar die sta ten, welke ons tot deze zelfstandige handeling genoodzaakt hebben. Want de invoering van den algemeenen weerplicht en de afkondiging van de wet betreffende de oprichting van de nieuwe Duitsche weermacht was niets anders dan de terugvoering van Duitschland tot een niemand bedrei gend, maar Duitschlands veiligheid ga- randeerend niveau van rechtsgelijk heid. Ondeihandelings-methoden Na critiek geoefend te hebben op zekere internationale onderhandelingsmethoden vervolgde de Führer: Wij zullen aan geen conferentie meerdeel- nemen, aan de opstelling van welker pro gram wij niét te voren hebben deelgenomen. Wij denken er niet aan, om als twee of drie staten een verdrag ontwerpen, als drukker de eerste proef te leveren. Daarmede willen wij met zeggen, dat wij ons niet de vrijheid voorbehouden, naderhand aan verdragen onze goedkeuring te geven aan de opstel ling waarvan wij niet deplnamen, doch die ons hi hun definitieven vorm nuttig schij nen. Spr. acht evenwel de mothode ver keerd om voor conferenties programma's to on'werpen met het opschrift „Alles of niets" Eveneens schijnt het mij bedenkelijk, de these van de ondeelbaarheid van den vrede ais voorwendsel voor constructies te mis bruiken, die minder de collectieve veilig heid dan wel gewild of ongewild de collec tieve voorbereiding tot den oorlog dienen. Moge de wereldoorlog hier een schreeuwen de waarschuwing zijn. Ik geloof niet, dat Europa voor de tweede maal een dergelijks catastrophe zonder de vorschikkelijke ont wrichting welke men zich denken kan, over leven zal Dit kan echter des te gemakkelijker gebeu ren. naarmate door een net van elkaar kruisende verplichtingen de mogelijkheid van om localiseering van kleinere conflic ten zwakker en het gevaar, dat talrijke sta ten en statengroepen worden meegesleurd, grootcr wordt. Wat Duitschland betreft, ik zou hier geen twijfel willen openlaten omtrent liet vol gende: Duitschland heeft tegenover Frank rijk op plechtige wijze de na de Saar- steinming gevormde nieuwe grens aangenomen en gegarandeerd. Duitschland heeft met Polen zonder te letten op het verleden een geweld- buitensluitend-verdrag gesloten als een verdere meer dan waardevolle bij drage tot den Europeeschen vrede, een verdrag dat Duitschland niet alleen zal nakomen, maar waarvan wij slechts den eenen wensch koesteren, dat het steeds opnieuw zal worden verlengd. afzien, een land, waarom ook wij twee groote oorlogen voerden. Wij hebben het echter gedaan, om vooral het eigen Duitsche volk, maar ook dit grens- volk voor de toekoinsjt nieuwe bloedige of fers ie besparen. Wij zijn ervan overtuigd, dat wij daarmede niet alleen ons volk, maar ook dit grensgebied het nieste nut geveij. Wij willen van onzen kan^t alles doen, om met het Fransche vol^c tot. een waren vrede en tot een werkelijke vriendschap te komen. Wij erkennen den Poolschen staat als het nationaal tehuis van een groot nationaal gevoelend volk met het begrip en de harte lijke vriendschap van oprechte nationalitci- Geen Dultscii bloed voor vreemde belangen. Dus geen bij stands ver pachtingen. Wanneer wij echter het Duitsohe volk een verder bloedvergieten willen besparen, zelfs daar, waar dit gepaard gaat met een offer voor ons, dan denken wij er niet aan ons bloed zonder keuze te verpanden voor vreemde belangen. Wij denken er niet aan, voor ieder o-p een of andere wijze mogelijk, door ons noch be paald, noch te beïnvloeden conflict, ons Duitsche volk en zijn zonen bij verdrag te verkoopen. De Duitsche soldaat is te goed en wij heb ben ons volk te lief, dan dat wij het in overeenstemming zouden kunnen brengen met on«j gevoel van verantwoordelijkheid, ons vast Je leggen in niet te overziene bij- standsverplichtingen. Als voorbeeld -noemde HHler in dit ver band het voorgestelde Oostpact. Aan het slot zijner rede heeft Hitier het standpunt van Duitschland tegenover de vraagstukken van ontwapeing "en interna tionale samenwerking tot behoud van den vrede in de volgende dertien punten vastge steld: De Duitsche regeering verklaart resumee- rend: 1. Nopens de te Genève op 17 Maart genomen resolutie: niet Duitschland heeft het verdrag van Versailles geschonden, maar wel de andere mogendheden door niet-nako- ming van hun plechtig aangegane verplich tingen. 2. Duitschland wil tusschen het verdrag van Versailles, dat opgebouwd is op het onderscheid tusschen overwinnaars en over wonnenen en den Volkenbond, die berust op het beginsel van rechtsgelijkheid, een streng onderscheid maken. De rechtsgelijk heid moet evenwel niet alleen theoretisch, maar feitelijk zijn en zich uitstrekken tot alle gebieden van het internationale levgn. 3. Duitschland zal niet terugkeeren in een Volkenbond, die zich van zijn kant niet heeft losgemaakt van de bo venbedoelde discriminatie. 4. De Duitsche regeering zal al haar ver plichtingen krachtens het verdrag van Lo carno vervullen zoolang de anderen ook var hun kant bereid zijn hun verplichtingen na te komen. 5. De Duitsche regeering ziet !n de gede militariseerde zone een gevaar voor den Europeeschen vrede, maar zij is niettemin bereid aan een stelsel van collectieve menwerking deel te nemen, hetwelk den vrede kan waarborgen. 6. De rijksregeering is van opvatting, dat het herstel van een Europeesche samenwer king niet kan geschieden in den vorm van éénzijdig opgelegde voorwaarden. Zij gelooft, dat het juist is, gezien de niet altijd overeen stemmende belangen, steeds met een mini mum te beginnen, in plaats van de samen werking door een onvervulbaar maximum te laten mislukken. Zij is voorts van overtuiging, dat deze toe nadering met een groot doel voor oogen slechts stapsgewijs kan geschieden. 7. De rijksregeering is principieel Ibereid non-agressleverdragen met haar buren afzonderlijk te sluiten en deze aan te vullen met alle bepalingen, welk© een isolement van de oorlog voerenden en een localisatie van den oorlog ten doel hebben. Zij is bereid alle verplichtingen op zich te nemen, die daaruit voor de levering van oor logstuig en wapens in oorlog of vrede iniogen voortvloeien, voorzoover die door alle deelnemers aanvaard en ge ëerbiedigd worden. 8. De Rijksregeering is bereid ter aan vulling van het Verdrag van Locarno een luchtverdrag goed te keuren en daarover anderhandelingen aan te knoopen. 9. De rijksregeeroing kan van de mate van vorming van de nieuwe weermacht on der geen voorwaarde afstand doen. Zij ziet te land noch in de lucht of ter zee in de uit voering van haar program een bedreiging van een andere natie. Zij is echter bereid te alle tijde in haar wapelng die beperking toe te passen, die andere Staten eveneens op zich zullen nemen. De regeering heeft uit zichzelf reeds bepaalde beperkingen harer wapening meegedeeld. Zij heeft daar mee haar goeden wil getoond een onbe grensde wedloop in wapening te vermijden. Haar beperking van do luchtmacht tot ge lijkheid met de andere groote Westérsche naties maakt ten allen tijde het vaststellen mogelijk van een ander getal. De beperking der Marine tot 35 pet. van de Engelsche blijft nog 15 pet. onder de totale tonnenmaat van de Fransche vloot. Dczo eiscli is voor Duitschland definitief e-n duurzaam. Duitsch land is zoomin vooremens als in staat een nieuwe vloot-rivaliteit aan te gaan. Zij er kent levensbelang voor Engeland van de vloot en daarmee het recht op een over-: heorschende bescherming van het Britsc-he wereldrijk ter zee, zooals het zelf omgekeerd besloten is al het noodige te doen tér be scherming va zijn eigen continentale be staan en vrijheid. De Duitsche regeering koestert het op rechte voornemen alles te doen om met het Britsche volk betrekkingen te onderhouden, die een herhaling van den eenigen oorlog, die ooit tusschen heide volken gevoerd is, onmogelijk maakt. 10. De Duitsche regeering ls bereid actief deel te nemen aan elk streven tot een prac tische beperking van strijdmiddelen tegen •"eerloozen en ziet de eenlg mogelijkon weg aartoe in terugkeer tot het denkbeeld van de Geneefsche Roode Kruisconventie. Even als dum-dumkogels kunnen andere bepaalde wapens verboden worden, waaronder du Duitsche regeering in de eerste plaats denkt aan strijdmiddelen, die meer dood en ver nietiging zullen brengen aan de burgerbe volking dan aan de soldaten. Zij meent, dat een stapsgewijs handelen hier het best tot resultaat zal leiden en denkt b.v. aau een verbod van het werpen van gas-, brand- en kartetsbommen elders dan boven het we zenlijke oorlogstoon eel. 11. De Duitsche regeering Is bereid in iedere beperking van bewapening toe te stommen, die tot een verminde ring van de voor den aanval bijzon derlijk geschikte wapenen voert Deze wapenen omvatten de zwaarste ar tillerie en de zwaarste tanks. In ver band met de enorme vestingwerken langs de Fransche grens zal een af schaffing van deze wapenen aan Frankrijk automatisch een veiligheid van 100 pet verschaffen, 12. Duitschland verklaart zich bereid over iedere begrenzing van de kalibersterkte van de artillerie, van de slagschepen, de kruisers en de torpedojagers te onderhandelen cn eveneens iedere internationale begrenzing van de grootte der oorlogsschepen te aan vaarden. Ten slotte is de Rijksregoering be reid in begrenzin g van de tonnage van duikbooten toe te stemmen en ook in een algeheele afschaffing voor het geval een internationale regeling tot stand zou komen. 13. De Rijksregeering is van opvatting, dat alle pogingen om door internationale over eenkomsten een spoedige vermindering van bepaalde spanningen tusschen afzonderlijke Staten te bevorderen vruchteloos moeten zijn, zoolang niet door doelmatige maatre gelen een vergiftiging van de openbare meening der volkeren door onverantwoor delijke elementen in woord en geschrift, (film en tooneel worden voorkomen. te stemmen, welke inmenging in d legenheden van andere Staten onmogelijk maakt. Zij verlangt dat een zoodanige re geling internationaal zal zijn en alle Staten ten goede zal komen. Hitier besloot met de woorden: Afgevaardigden! De volkeren willen den vrede; het moet dus hun regeeringen moge lijk zijn dien te bewaren. Onze bijdrage tot dien vrede is dat wij door de weder-invoe- ring van den algemeenen dienstplicht Euro pa van een gevaarlijk vacuum hebben be vrijd. Wij zullen onze wapening niet in het oneindige uitbreiden. Wij bezitten geen 10.000 bombardeervliegtuigen en zullen ze dok niet bouwen. Wij zouden integendeel gelukkig zijn, wanneer door een internati onale regeling een luchtpact gesloten kon worden. Onze grondwet stelt ons in staat den oorlog te allen tijde te bannen. Mogen ook andere regeeringen het hunne doen in hetzelfde vaste voornemen, want wie in Europa de brandfakkel zwaait, kan slechts den ohaos wenschen. Wij leven in de tuiging, dat niet de ondergang van het Avondland voor de deur staat, maar zijn herstel mogelijk zal zijn. Dat is onze fiere verwachting en ons onverzettelijk ge loof. (Lang aanhoudende toejuichingen). Goering dankte Hitier voor zijn uiteenzet ting en constateerde, \iat de Rijksdag haar eenparig had goedgekeurd. Daarna sloot hij de zitting. De dienstplicht op een jaar g'esteld Vóór de rijksdagzitting van heden had een ministerraad plaats onder voorzitter schap van den Fuehrer en Rijkskanselier, waarin de door den rijksweerminister inge diende woenvet werd goedgekeurd. De wet bepaalt in art 1, dat iedere Duit sche man en iedere Duitsche vi'ouw ver plicht is tot prestaties voor het vaderland. Art 2 bepaalt, dat de weermacht de wa pendraagster en de militaire school Duitsche volk is. Zij bestaat uit het leger, de oorlogsmarine en het luchtwapen. Art 3 wijst als opperbevelhebber van de weermacht den Leider en Rijkskanselier aan. Onder hem voert de rijksminister oorlog het bevel over de weermacht Volgens artikel S van de dienstplichtwet van 21 Mei 1935 heeft de Leider én Rijks kanselier bepaald, dat de duur van den tieven dienstplicht bij de drie deelen van de weermacht elk op een jaar wordt be paald. Dë vervulling van de arbeidsplicht is een noodzakelijke voorwaarde voor den actie- ven weerdienst. Art 15 bepaalt dat arische afstamming een voorwaarde voor den actieven dienst, is. Of en in hoeverre uitzonderingen mogelijk zijn, bepaalt een ondei-zoc'-.ings- commissie volgens richtsnoeren, aan te ge ven door den rijksminister van binnenland- sche zaken, in overleg met den rijksminister van oorlog. Personen behoorende tot de actiev niet actieve weermacht, die van arische afstamming zijn, mogen geen huwelijk gaan met niet-ariërs. Verder werd een ontwerp inzake wijziging van de rijksministerswet aangenomen, vol gens hetwelk soldaten in actieven dienst minister kunnen worden. Wanneer een sol daat tot minister benoemd wordt, kan hij niet langer aanspraak maken op zijn dienst- inkomen. Aan het slot van de zitting dankte de Führer en Rijkskanselier in hartelijke be woordingen den rijksweerminister, Von Blomberg voor het vele, dat deze voor het herstel van de weervrijheid van het Duit- 60he volk heeft gedaan. OPSTAND IN DE BORINAGE? De stakingstoestand verandert in een ernstig conflict Het stakingsconflict in België wordt mot den dag verscherpt. De Msb.-correspondent meldt, dat de stakers gisteren de vonrplei- can verschillende mijnen langs de Be- neden-Sambre hebben bezet. Dó mijnwerkers zijn vooral ver toornd op de socialisten, die, nu zij in de regeering zetelen, geen enkele van hun demagogische beloften nakomen, waar zij die dag aan dag hebben ge daan, toen zij nog in de oppositie bui ten de regeering stonden. Er hcprscht. een gevaarlijke geest van op stand. In de verschillende mjjnplaatsen zijn in den loop van den nacht belangrijke af- dcelingen gendarmerie aangekomen. Er zijn thans ongeveer duizend gendarmen, die he el hebben ontvangen, de stakers vau d door hen bezette posten te verdrijven. Sommige stakers hebben zich heele- maal defensief opgesteld, met o.m. radioposten, belangrijke hoeveelheden dynamiet van de mijnen zelf en met zooveel mogelijk mondvoorraad. Sommige bozettingon zijn geheel op militaire wijze georganiseerd, zooals men dat bij de socialistische militie heeft geleerd. Mijnwerkers, die uit. de bezetting willen vluchten, worden opgesloten. De putten won normaal leeggepompt en de paarden goed onderhouden. De stakers vragen niets meer dan vijf procents-loonsverhooging. waarvoor hen de socialisten nog vóór het tot stand komen der regeering-van Zeeland wilden doen in staking gaan, doch die zij nu hebben hel pen tegenhouden, nu zij zelf in de regeering zitten. De Volkenbond en het Chaco-geschil Voorloopig afwachten buitengewone volkenbon dsvex'gade- ring voor het Chaco geschil is reeds gister gesloten, nadat zij het besluit genomen had, vredesbemoeiingen althans voorloopig de conferentie van Buenos-Aires over te laten. GODLOOZEN ZINGEN: „GOD ZEGENE DEN KONING" Het Evangelische Gemeindeblatt (Polen) teekent met onverholen spot hoe een koor van 2000 godloozen bij het bezoek van minister Eden te Moskou staande het En gelsche volkslied „God save the King" (God zegene <1%n koning) zong en verbaast zich over deze „flirt" der godloozen met den zegen Gods, Gemengd Nieuws» Auto- en motor-ongelukken Te Wassenaar geraakte in de Van Zuylen van Nyeveltstraat een luxe auto, ko mende van de richting den Deijl, zóó aa slingeren, dat hy tegen een lantaarn botflie, waarvan de lamp in stukken viel. Een op dat moment onbeheerde bakfiets, die langs den weg stond, werd totaal vernield; enkele jonge boomen werden afgereden; een bejaarde juffrouw, die daar wandelde, kreeg een duw, r kwam er verder met den schrik af, waarna de auto naar de andere zijde van den weg schoot en tegen een wa?en van Vroom en Dreeismann botste. Deze wagen kon op eigen kracht zijn reis vervolgen, doch de eei-stge- noemde was gehavend. De bestuurder zelf kwam er zonder eenig letsel af. Te Hoofddorp (N.-H.) reed een luxe auto over den Spaarawoudenveg naar rechts den Slotorweg op in de richting van Am sterdam. Van de tegenovergestelde richting reed de 18-jarige mej- Z. op een rijwiel rechts van den Sloterweg en hield in haiar linkerhand een petroleumbus. Toen het mo torrijtuig, bestuurd door v. d. V. en de wiel- rijdster elkander genaderd waren, stak het meisje van rechts naar links over, met het gevolg, dat zij door de luxe auto met de voorzijde werd aangereden, waardoor het meisje viel en op den weg terecht kwam, alwaar zij gewond bleef liggen. Dr S. van Schiphol constateerde een dub bele schedelbreuk en gelaste overbrenging naar het Wilhelmina Gasthuis te Amster dam. De politie stelt een onderzoek in naar de schuldvraag. DE BRAND IN DEN CUNERA-TOREN Op 13 Juni zal voor 'het Gerechtshof te Arnhem de strafzaak in hooger beroep wor den behandeld tegen den electricien va die ervan verdacht wordt dat het aan zijn schuld te wijten is, dat de 'brand uitbrak in den Cunera-toren te Rhenen. Verscheidene getuigen en deskundigen a charge en a dé charge zullen worden gehoord. VAN RANGEERENDE TREIN GEVALLEN Te Arnhem is op het stationsemplace ment de 37-jarrte arbeider G. D. uitgegleden en van een rangeerenden trein gevallen. Hem werd de linkerarm afgereden. De ongelukkige ïs naar het gemeen te-ziekenhuis overgebracht waar de arm geamputeerd werd. Zijn toestand is xiaar omstandigheden redelijk wel. DOODELIJKE TRAP Te Vlissingen is op 29-jarigen leeftijd overleden een man, die dezer dagen by het voetballen op het strand een trap tegen zijn buik heeft gekregen. MAZELEN-EPIDEMIE Te Volkel by Uden (N.-Br.) heerscht een herige mazelen-epidemie onder de jeugd. De! ziekte breidt zich nog steeds uit. In verbana hiermede zijn de scholen gesloten. OLDENZAAL IN DUISTERNIS Door een ernstig defect in het onderstation voor de electrischq stroomlevering te 01 d zaal is deze plaats 's avonds en \s nachts in duisternis gehuld geweest. Hier en daar op straat brandden nog enkele gaslantaarns. In de huizen moesten reeds afgedankte petroleum J lampen en kaarsen weer dienst doen. Weerbericht Hoogste stand te Blacksod 772.6. Laagste stand te Marseille 750.8._ Stand vanmorgen halftwaalf 765.2. WEER VERWACHTING Meest matige N. tot O. wind, afnemende bewolking, waarschijnlijk weinig of geen regen, iets warmer overdag. BUITENLANDSCH WEERBERICHT De hooge druk over de Britsc.ho eilanden hield stand. Hij breidde zich zelfs O.-waqrts over Denemarken uit. In het Z. bleef de luchtdruk laag, terwijl over Duitschland de barometer daalde. Over N. Scandinavip pas seert een vrij diepe depressie, welke aan de Noorscho kust vrij krachtige wind geeft. Verder waait het krachtig uit het N.O. langs onze kust en het Kanaal. In het hooge drukgebied over dc Britsche eilanden en rond de Oostzee is het kalm weer. Het is bijna overal droog. Slechts in Z.-Frankrijk en langs de Noorsche kust viel wat regen van beteekenis.. De lucht is ech ter in het grootste gedeelte van het waar nemingsgebied zwaar bewolkt. Slechts in Z. Scandinavië, Polen cn de randstaten is het helder. Behalve op IJsland, zijn in geheel W.- Europa de temperaturen nog onder normaal. Sinds gisteren is het vooral in Frankrijk weer kouder geworden. Voor het weer ten onzent lijkt eenig© afneming van de bewolking met eexi lichte stijging van temperatuur overdag waar schijnlijk. TEMPERATUURSTAND Stand vanmorgen halftwaalf 10.6 C 23 MEI Zonsopgang 4.56 n.; Zonsondergang 8.58 u. Maan op voorm. 1.02 u., onder voorm. 9.42 u. Waterstanden Rivieren Rheinfelden Breisach Kehl Maxan Diedeshelm Mannheim Blngen Caub Ema Cob lens Trier Keulen Dusseldorf Rohrort den Vorig 3,00 3,09 2,35 2,35 3.32 3,35 438 4,92 1,21 1,20 4,09 4,14 1.67 1,66 lr56 1,61 2,60 2,60 2,82 2,83 1,16 1,20 2,72 2,75 0,61 0,63 1.25 1,29 2,50 2,60 11,51 11,47 Wesel Emmerik Lohltta Nijmegen St Andrles 3,52 8.69 Arnhem 8,87- 8,86- Vreeswijk lw 0,77 0,80' Westervoort 9,51 9.50 Deventer 3,17 3,13 Kampen 0,07 0,11 Eys ien 46,48 46,55 Maastricht 41,24 41,25 (Trevenbicht 28,35 28,33 Venio 00,00 0(',00 Grave (sluis) 5,21 5,32 St Andries 0,75 0,90 Hoogwater Ned. Zeehavens {Oude Amsterdanische tfid) 23 Mei •elfzijl 2,32 14,40 Hellevoetsl. 6,14 18,45 7,39 19,55 Hansweert 5,53 18,13 Uit het Sociale Levaa. CONFERENTIE VAN DE INTERNAT. CHRISTELIJKE VAKBEWEGING Onder voorzittemschaip van den heer Pa-uvrelg heeft op 16 en 17 Mei te Metss een büeen>ko:nöt plaats gehad van den bestuursraad van liet Int. Chr. Vakverbond, die vertegenwoordigers van. aungeisloten vakverbond-en en Chr. vakintema- der jeugd, dat ook ferentfe behandeld Vakverbond, in san beldersj eugdorgan is petitie georgani es, heeft een internatloma- jrd, die door een lÜO-tal Jeugdige werkloozen uit de verschillende lan-, den aan de Int. Arbendseonferentie zul worden aangeboden. Het totaal der in Oostenrijk, België, Frankrijk, Luxemburg on Tg-jec-ho-Slowakije verzame'lde handteekenóngen vam jonge werk-, loozen. bedraagt meer dan 80.000. Over het vraagistu de Jeugd, hield >shuld onder Detaiartlwo. voorzltl-r i" de"It.K. arbeidersjeugd van België ■In de betreurenswaardige toestand van de werkl-ooze jeugd werd uiteengezet en ook de middelen, die in de petitie zijn aangege ven om deze werkloosheid onder de Jeugd te», bestrijden. Bet verslag van den secretaris, den heer Ser- rareniR, was gewijd aan de ge beurt» nissou op ■het gebied der Chr. vakbeweging sinds het congres van Montroux. Bett totaal ledental van de Int. Chr. vakbeweging bedraagt op het oogen lbik 1.026.000. De bestuursraad constateerde. Oostenrijk nog altijd een onafhanke- leidinj Hike Chr arbeidensbeweglmg bestaat, die de op volgster Ls van het vroegere Oosteinriiksohe Chr. Vakverbond. De bestuursraad besloot dit ver bond als hospitantldd in de Internationale op te nemen. E>e bestuursraad nam raev tevredenheid dlgen stand van den vrouwenarbeid, zijn ont- ■wikkeling en vooruiitzlöhten vooral wat betreft de ax-beód der gehuwde vrouiw. Tenslotte heeft d»e' raad in beginsel besloten, een internationale studiebijeenkomst te orgam- seeren, diie ln het najaar zal plaats vinden en zich za.l bezig houden met meerdere belangrijke LOONSVERLAGING VAN GEND EN LOOS loonsverlaging - t de met 1 Juli im te voe- •or de arbeiders en het t uii tzoüideTing van het rouwelijk kantooi-personeefl. van 4 tot 2 i teruggebracht. In een op 26 dezer te Utrecht houden bizondere landelijke vakgnoepavorga- erln.g zal de door deze meidedeellng ontstane leuwe sfituatie ond-^r de oogen worden gezien, ■aanna e»n uiteindelijke bepliiaslng zal worden enormen. Het door den Centralen Bond gevoer- e overleg heeft reeds tot een behoorlijk res.ul- i'ait geleid,

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2