Ned. Vereeniging van Chr. Kantoor- en Handelsbedienden MAANDAG 20 MEI 1935 TWEEDE BLAD PAG. 5 VOORUITZICHTEN VAN DE NAJAARS-HARINGTEELT Men voorspelt goede vangsten Men schrijft ons van deskundige zijde: Vóór wij ons wagen aan een voorspelling van de komende najaarsteelt van de haring is het noodzakelijk de gronden aan te geven, waarop de hier volgende berekeningen steu nen. Kenmerkend voor de afgeloopen visscherij van 1931 was het overheerschen van mid- delgroote haring (5-jarig, dus van het jaar 1929 afkomstig). Over de geheele teelt be rekend waren van iedere duizend haringen 476 van genoemd jaar afkomstig, dus bijna de helft. Tegenover deze haringen, die van jongeren of ouderen leeftijd (310 jaren) tezamen dus betrekkelijk gering in aantal. De 4-jarige haring, die als regel op dezen leeftijd hel talrijkst is, maakte in 1934 15.6 pet. uit, de 6-jarige haalde nog 14.4 pel. Nu is een bekend verschijnsel, dat bij het begin van de teelt bij Smith Knoll enz. de jonge haring (z.g. „recrutcn", van drie jaren oud), en de. vierjarige het eerst in dé scho len verschijnen. Op die twee jaargangen be rust de haringvisscherij in het begin van de teelt, nl. tot half October; eerst daarna komt de oudere en groot ere haring opzetten, en wel de oudste het laatst-, dikwijls eerst eind November of begin December. Dc 4-jarige haring was in de eerste helft van October 1934 vrij talrijk (meer dan 500 per 1000 st.), nam daarna evenwel sterk af; en ovor de geheele teelt, berekend, waren er van dezen jaargang slechts 160 per 1000 st. De 3-jarige visch, die eveneens vroeg ver schijnt, bracht het over de geheele teelt tot 76 per 1000. Men heeft over een reeks van jaren de toe- of afname der opeenvolgende jaargangen berekend en kan met behulp daarvan een prognose opstellen omtrent de volgende teelt. Zooals gezegd, overheerschte in najaar 1934 de 5-jarige haring de geheele vissche rij; daarnaast was de. kleinste en jongste (3-jarige) niet onbelangrijk. Deze- laatste jaargang zal dus in herfst 1935, wanneer zij 4 jaren oud is, belangrijk toenemen en daar naast zal in nog grooteren getale de 6-jari ge verschijnen. Over de 3-jarige van teelt 1935 kan men vooralsnog niets peggen, daar wij deze een jaar te voren niet'met de drijf netten kunnen vangen: deze „recruten" blij ven dus bij iedere, poging tot voorspelling een onzekere factor. Met de gegevens, die wij hebben, zal dc vangst in najaar 1935 uit de volgen de jaargangen bestaan; de percenta ges zijn daaronder aangegeven: Leeftijd 3456789 10 22.014.934.3 9.8 1.6 0.4 0.3 De komende najaarsteelt 1935 zal dus met groote vangsten van 4-jarige haring (van het jaar 1931 afkomstig) beginnen. Na half October zullen do vangsten ver minderen, want 5-jarige visch (van Jiet broed 1930) zal er slechts weinig zijn. In de derde week van November krijgt trien dan goede vangsten van grootere ha ring, die in de komende teelt zeer talrijk zal voorkomen, vooral de 6-jarige. Het. laat zich aanzien dat deze visch vrij lang stand zal Ihouden, daar ook de 7-jarigen niet onbelangrijk zijn. Het is niet gewaagd te veronderstellen, dat men tot half December, ja tot Kerstmis, loonend op deze haring zal kunnen visschem Daarbij moet men evenwel een voorbehoud snaken, eh wel ten aanzien van den maan stand. Als de maan vol is zal men in de betreffende week grootere vangsten dan anders maken. De eerste volle maan in de najaarsvisscherij valt op 12 October en dit is een ongunstige datum, want de vangst van de kleinere haring begint, tegen dien tijd al te minderen. De volgende volle maan van 10 November zal niet veel in vloed hebben: zij valt in een tijd van mid delgroot e haring (die ditmaal volgens onze berekening betrekkelijk schaarsch zal zijn). De volle maan van 10 December kan daarentegen rijke vangsten van groote haring geven; immers zij valt juist in een tijd, dat de talrijke jaarklasse van 1929 (6 jaren oud), tezamen met de oiet-ongunstige van 1928, overheerscht. Er is één onzekere factor en dat is de tv i nd. Lang-aanhoudende O. en N.O. wind, die de Engelsche kust tot lager wal maakt., kan n.l. een bijeendrijven van plantaardig plankton aan den buitenrand der visch- gronden veroorzakenen dit plankton is het juist, wat de haring afschrikt. Daarentegen zal gedurende de teelt een lang-doorstaande \V. en ZAV* wind een gunstigen invloed hebben. Resumeerend kan men dus zeggen: De najaarsvisscherij van 1935 zal zich kenmerken door groote hoeveelheden van 4-jarige haring, en vooral door grootere, 6-jarige en oudere. De jongere visch overheerscht tot midden October; daarna krijgt men ongeveer een maand van betrekkelijke wanvangst en eerst na half November komt in groo- ten getale de oudere haring opzetten, die dan bijzonder talrijk zal zijn. Voor- al zal men goede vangsten maken (wanneer tenminste geen vroege vorst met doorstaande O.-winden op treedt) in de week waarin de volle maan van 10 December valt. Mechanisatie sigarenindustrie Beperking zal werkloosheid doen verminderen Burgemeester en wethouders van Culemborg hebben coder de aandacht van de Ministers van Financiën, Sociale Zaken en Economische Zaken gebracht, dat weliswaar niet alle. maar toch het overgroot? aantal sigarenfabrieken ter plaatse vao een beperking der mechanisatie in de sigarenio- dustrie een aanmerkelijke vermindering van dc werkloosheid verwachten. Slechts twee fabrieken, aangesloten bij de N.V. Vereemgde HolLandsche Sigarenfabrieken staan op een ander standpunt. Burgemeester en Wethouders handhaven ten volle hun meening. dat een beperking der mechanisatie uit een oogpunt van bestrijding der werkloosheid van groot belang zou zijn# HET CONFLICT TE BUDEL In de Zaterdagmiddag op het Departe ment van Sociale Zaken gehouden confe rentie van den rijksbemiddelaar prof. Aal- berse met partijen, betrokken bij het drei gende conflict bij de zinkindustrie te Budel (N.-Br.), is gecu oplossing bereikt. Rechtspositie-Congres Zaterdag is te Amsterdam in het A.M.V.J. gebouw een congres samengekomen van de Christ.. Kantoor- en Handelsbedienden, dat uitsluitend bestemd was voor besprekingen over de rei-'-*- .os:tie van de vakgcnooteu. De opening. Nadat de vergadering een veris van het Lutherlied had gezongen, werd het druk bezochte congres des morgens te 10 uur geopend door den voorzitter der Verocni- ging, den heer J. Nauta. van Amsterdam. Na gebed en Schriftlezing heeft de voorzitter de aanwezigen verwelkomd, inzonderheid J. Terpstra, die namens dc A.R. Kamer fractie aanwezig was; den heer W. de Jong, die het C.N.V. vertegenwoordigde, en de heeren Scheeres en Meima, afgevaardigden van de Christelijke Middenstandsvereeni- ging. Mede aanwezig was de heer G. Baas Kzn., wethouder van Amsterdam, voormalig hoofdbestuurslid do'r Vereeniging. Vervolgens wees spr. er op, dat de Ver eeniging van haar oprichting af, nu 40 jaar geleden, zich heeft bezig gehouden met on derwerpen, de rechtspositie van kantoor- en handelsbedienden rakende. De voorzitter somde op voor welke nood zakelijke bestanddeelen dezer rechtspositie de Vereeniging gestreden heeft en elkm dag wederom strijdt: behoorijkc arbeidsduur, afschaffing van alle niet strikt noodzake lijk overwerk, vacantie en de vrije Zater dagmiddag, arbeid ei=kemiddeling, vakoplei ding, ruimte, lucht en licht in de werkloka len, enz. Naar regeling van dit alles heeft de Vereeniging gestreefd en spr. meende dan ook te mogen constateeren, dat in dit opzicht de' laatste 25 jaren veel is gewon nen. Ook de sociale wetgeving heeft, tal van goede dingen gebracht en spr. wenschte, dat deze meer mogen worden gewaardeerd. Voor de kantoor- en handelsbedienden blijft evenwel, meer dan voor sommige andere groëpen, veel te wenschen over. De voorzitter legde er tenslotte nadruk op, dat ook de rechtspositie niet zonder den zegen Gods mag worde'n gezien en in het geloof mag worden verwacht En hij be sloot zij" openingswoord met de woorden: Of de duisternis onzer dagen vertraging zal brengen dan wel of daardoor wat wij wen- schen te sneller zal worden bereikt, we we ten het niet, we begoeren liet ook niet te eten. God is getrouw! Na deze opening van het congres kwa. men de referaten aan de orde. In de morgen zitting sprak de heer F. P. Fuyks e h o t over „Onze rechtspositie en de werkgevers", 's middags de heer II. J. Vermeulen over „Onze rechtspositie en de Overheid". Het verslag van deze beide referaten, plaatsten wij Zaterdag reeds. Aan de discussie waarvan een ruim gebruik is gemaakt en waarhij ook onderscheidene iruin Of meer interne en locale' zaken werden besproken, ontleenen wij nog hei volgende: Geklaagd werd over het gesol met den vrijen midclag en de vacantieregeling. Ook wordt 's avonds na achten nog veel werk' van de bedienden op kantoren en in zaken gevorderd. Een der sprekers achtte het Werktijden besluit Van weinig betëekenis zoolang er wat de werktijden betreft, nog zooveel te verbeteren valt. Een tweede' spreker oordeelde, dat zij, die in overheidsdienst staan, in de laatste 25 jaren veel vooruit zijn gegaan, de kantoor- en handelsbedienden evenwel zijn er slecht afgekomen. In de discussie weriden voorts besproken staaltjes van onrecht, die vooral in dezen tijd worden begaan tegenover beroepsge- nooten, die jarenlang hun befcte krachten aan een zaak gaven, soms wel een jubi leum hebben gevierd en die, wanneor een andere patroon in de zaak komt, aan den kant worden gezet. Gewezen werd op de vaak geraffineerde wijze, waarop men zich bij het omzetten van N.V.'s aan verplichtin gen tegenover jarenlang in dienst zijnd per soneel onttrekt. De beide referenten hebben de sprekers beantwoord en het door hen behandelde hier en daar nader toegelicht. In overleg met het hoofdbestuur hebben zij de kern van hetgeen op het congres besproken is, samengevat in de volgende resolutie De Nederlandsche Vereeniging van Chris telijke Kantoor- en Handelsbedienden op 18 Mei 1935 te Amsterdapi in congres bijeen, gehoord de referaten inzake de rechtsposi tie van de kantoor, en handelsbedienden en de daarover gehouden discussies, constateert: a. dat er een groote stelselloosheid in de salarieering der kantoor- en handelsbedien den is, b. dat ook de regeling der overige arbeids voorwaarden der kantoor- en handelsbedien den in allerlei opzicht te wcnschen overlaat, c. dat er van een goed geregelde rechts positie der kantoor- en handelsbedienden niet kan worden gesproken; spreekt als haar mecning uit, dat regeling van de salarieering, benevens der overige arbeidsvoonvaarden en van de rechtspositie alleen is te bereiken: a. langs den weg van vakorganisatorisch ove'rleg met de werkgevers en derzelver vak- vereenigingen, leidende tot het afsluiten van collectieve arbeidsovereenkomsten. b. door toepassing, verbetering en uitbrei ding der sociale wetgeving; draagt het hoofdbestuur op met kracht te streven naar het afsluiten van collectie vu arbeidsovereenkomsten dringt ten sterkste aan op onverwijlde toepassing van de Arbeidswet 1919 voor de kantoorbedienden; pleit krachtig voor het aanbrengen van de navolgende aanvullingen en wijzigingen van de wet op de arbeidsovereenkomst: A. De loongrens nd f 4 in de wet genoemd worde gebracht op ten minste fS. B. De normale opzegc:ngstermijn door den werknemer in acht te nemen worde ge steld op ten hoogste een halve maand, ter wijl de maximale opzeggingstermijn, door den werkgever bij schriftelijke overeen komst te bedingen, worde bepaald op drie maanden. Daartegenover worde den werk gevers de verplichting' opgelegd om bij een dienstverband wan drie jaren of langer een opzeggingstermijn in acht te nemen, die evenveel maanden bedraagt als de dienst betrekking jaren heeft geduurd tot een ma- ximnum van zes maanden. Ten aanzien van werknemers, die langer dan zes jaren ln oezelfde onderneming zijn werkzaam ge weest, worden oe werkgevers verplicht om bij het beëindigen der dienstbetrekking een schadeloosstelling of wachtgeld uit te beta len, waarvan het bedrag evenredig don duur der dienstbetrekkmg hoven zes jaren. Aangaande het tijdstip der opzegging worde buiten twijfel gesteld, dat deze slechts op den betaaldag kan geschieden. C. De wettelijke regeling van het concur rent ie-hedln» worde zoodanig aangevuld, dat zulk een beding nietig is, indien hot niet een onderdeel vormt van een schriftelijk arbeidsovereenkomst, waarin do rechten e verplichtingen v-an beide partijen behoorlijk zijn omschreven, terwijl tevens dient te worden bepaald, dat een coricurr ding niet kan worden aangegaan met werk nemers, die 8 per dag of minder verdie nen en dat bij het aangaan van zulk een beding tegenover de verplichting, welke de werknemer op zich neemt., aan den werk gever de verplichting tot het uitbetalen een redelijke schadeloosstelling wordt op gelegd. D. De jaarlijkscfhe vacantie worde wette lijk geregeld en hierbij worde met de usan ces, welke in het bedrijfsleven ten aanzien van bepaalde groepen werknemers bestaan, rekening gehouden. Ziet uit naar een regeling van de rechts positie der kantoor- en handelsbedienden en naar organisatie van het bedrijfsleven overeenkomstig de Christelijk-Sociale begin selen, waarin ook aan deze groep) werkne mers een passende plaats toekomt: en roept de Christelijke kantoor- en han delsbedienden in Nederland op tot krachti ge medewerking aan den arbeid, welke door haar tot verwezenlijking van haar wen- schen, wordt verricht, en tot een voort durend krachtig getuigenis voor grondslag en doel der christelijke vakbeweging, opdat de publieke opinie van dit alles meer dan tot nu toe worde doordrongen. Na eenige bespreking heeft de vergade ring zich met algemeené stemmen met. deze resolutie vcreenigd. De voorzitter had voor- af nog de opmerking gemaakt, dat. deze uit spraak er een is voor dezen tijd, waarin telkens weer allerlei veranderingen zich voordoen. Een eigenlijk program van actie is het dus niet. Hierna is Let congres met dankgebed go sloten. De kunstenaar Toon Dupuis in zijn atelier te s-Gravenhaqebij het beeld i'an wijlen H. Af. de Koningin-Moeder, dat tweemaal levensgroot als middelstuk zal dienen van het grootsche monument, dat ter herinnering aanH.M. zal geplaatst worden in hel fraaie Rosarium aan het Jozef Israëlsplein te den Haag* Utreclitsche Stadhuis dc eereuiacht van het Oud-burgemeester H. M. Tromp -Te Ypecolsga begraven Op de begraafplaats te Ypecolsga (Fr.) heeft de begrafenis plaats gehad van wijlen den heer H. M. Tromp, oud-burgemeester van Wijmbritseracleel, laatst woonachtig in Den Haag. Nadat in ze-er intieme kring een eenvou dige rouwdienst was gehouden reed de lijk- auto met het stoffelijk overschot van oud- burgemeester Tromp langzaam door de dorpsstraat van Woudsend, waar tal van bewoners den oud-dorpsgenoot, een laatste groet brachten. Op de rouwauto's, waarin de familie had plaatsgenomen, volgde een lange rij van auto's met vrienden, kennis sen, vroegere ambtsgenooten, vertegenwoor digers van organisaties op kerkelijk, maat schappelijk en onderwijsgebied. Wij merk ten o. a. op den heer B. W. Okmq, lid van Ged. Staten van Friesland, B. en W. van Wijmbritseradeel, de burgemeesters van Snèek, Bolsward en Haskerland. Onder klokgebeier arriveerde de stoet op het kerk hof, waar nog vele belangstellenden wacht ten. Overeenkomstig het verzoek van den overledene werd aan het graf, dat door een schat van bloemen en kransen gedekt was, niet gesproken. Alleen las Ds. JBriët, Ned. Herv. predi kant te Utrecht, enkele gedeelten uit de Heilige Schrift, waarna hij slo 4 met het Onze Vader. De zoon van den overledene, dr. M. H. Tromp, dankte voor <le belangstelling. De nieuwe Jachthaven te Harderwijk Zaterdag officieel geopend Zaterdagmiddag is de nieuwe Jachthaven te Harderwijk officieel geopend. Te één uur wer den de genoodigden in de historische raads- üaal ten Stadhuize feestelijk ontvangen. De burgemeester de heer J. de Jon -■S a a k e s ving zijn toespraak aan, met allen hartelijk welkom te heeten in de Raad zaal van het oude Harderwijk, inzonderheid den heer Commissaris der Koningin in dit gewest i Mevr. van Heemstra. Een bijzonder woord van dank werd gericht tot den heer Bos, bestuurslid der Kon. Neder landsche Zeil- en Roeivereenaging te Amster dam, die met de meest mogelijke bereidwillig heid zijn motorjacht „Bromo" ter beschikking had gesteld, waarmede de officieele opening der jachthaven door den heer Commissaris der Koningin zou geschieden. Hierna eprak de Commissaris der Koningin allereerst dank zeggende mede namens Mevr. van Heemstra, voor de uitnoodiging, benevens voor het verzoek de jachthaven te openen. Spr. sprak de beste wenschen uit voor deze haven. Vervolgens voerden het woord de heer Ernst rone als voorzitter van de Commissie van he«; Watertoerisme van den A.N.W.B.; de Ko- lonel-Garn.-Commandant; Kapt. Kruj de waterconsul van den A.N.W.B.; Kapitein eekman namens het watertoerisme te Harderwijk; Ir. Ba zien als vertegenwoordi- den Minister van. Waterstaat en ten slotte een vertegenwoordiger van de Roei- en Zeilvereeniging te Amsterdam, allen hun bes te wenschen uitsprekende voor den bloei de nieuwe jachthaven. Nadat allen zich onder stroomenden regen hadden begeven naar de jachthaven, begaf de heer Commissaris der Koningin zich aan boord het motorjacht „Bromo" en voer met dit jacht het over den ingang van de jachthaven gespannen lint stuk, waarmede de haven offi cieel was geopend. Overzetveer bij Arnhem Het veer te Malburgen bij Arnhem is thans opgeheven, omdat nu de nieuwe brug te Arnhem slechts op korten afstand van dit veer gelegen, in gebruik is genomen, de overzetdienst niet loonend meer was. De pachter zal nu van den rijkswaterstaat vergunning krijgen om een veerdienst in te stellen ongeveer op de plaats, waar vroegei de schipbrug lag. Daar zullen dan voetgan gers en wielrijders kunnen worden over gezet. Polak maakt een pretje! Op grond van het feit, dat In A. A. Mus- se rt, algemeen leider der N.S.B. op den landdag te Amsterdam het volgende heeft „Wij zullen het volk bevrijden uit de knechtschap der politieke partijen en wij zullen het recht doen. Tot. het recht doen behoort in de eerste plaats het onschadelijk maken yan terroristen.", heeft Dr. Henri Polak een aanklacht we gens opruiing tegen Ir. Mussert inge diend. School voor reserve-officieren te Kampen Op 2 Juni a.s. zal de School voor Reservi officieren der Infanterie en der Militaire Ad ministratie te Kampen tien jaar bestaan, waar van de opleiding voor de militaire administra tie in den tegenwoordigen vorm vyf jaar. Dit feit zal op 28 en 29 Mei a.e. op feeste lijke wyze worden herdacht* Verrassing voor de K i8-bemanning Aan de bemanning van de K XVIII wordt een aardige verrassing bereid. Op Zater dag 25 Mei zullen de opvarenden na hun aankomst te Mauritius, dank zij de Phohi, met hun familieleden kunnen spreken. De bemanning van de K XVIII is van deze ver rassing niet op de hoogte. Eerst bij haar aankomst op Mauritius zal zij van een en ander vernemen. Het comité „Onze Marine" heeft nu de >rg op zich genomen om de familieleden in de bemanning van Hr. Ms. K XVIII op 25 Mei te Hilversum hijeen te brengen. He! comité heeft tevens' een aardig verrassings- progrnmma ontworpen. Vereen, tot behartiging van de belangen der jonge meisjes Deze vereeniging hield in het BosclVhiuis te Heemstede haar algemeone vergadering. Uit de jaarverslagen bleek, dat het aantal leden is gestegen van 1400 tot bijna 1500. Opgericht werden de afdecling Middelburg en de correspondentschappen te Assen, Coe- vorclen, Hóogeveen en Wageningen. Het Voogd ij werk in de Union ontwikkelde zich onder leiding van den voorzitter van de commissie voor dit werk, Mr. H. de Bie. Vooral het aanvaarden van gezinsvoogdij en vrij-patronaat bleek op den weg der ver eeniging te liggen. Met de Heldringsgesticlv ten te Zetten kwam een regeling tot stand voor meisjes, die deze inrichtingen verlaten en in de maatschappij moeten terugkeeren. Nadat de huishoudelijke zaken waren be handeld, werd een bezoek gebracht aa: „Flora". Land- en Tuinbouw. „Kleurenpracht" DE „FLORA" VAN DE WERKLOOZE JEUGD. Vele belangstellenden, waaronder enkele autoriteiten, hebben zich Zaterdagmiddag, ondanks de dreigende lucht, naar den groo- ten vijver van het Vondelpark begeven om getuige te zijn van de opening van „Kleu renpracht", de Rhododendron-tcntoonstelliug van de werklooze jongeren te Amsterdam. Naarmate het oogenblik der opening half drie naderde, versomberde het weer, en toen de voorzitter van het Comité „Prac- tisch Werken", Dr. M. d c II a rtogh, aan zijn openingswoord begon, moest hij dit doen in een fiksche regenbui, die den ge- lieelen middag aanhield. De onderscheidene toespraken werden dus in den stroomen den regen gehouden. Niettemin verliep deze eenvoudige openingsplechtigheid vlot en be toonde het puhliëk geduld en belangstelling. Dr. de Hartogh heeft in zijn openings speech de jongelui gehuldigd voor hetgeen zij hier in het Vondelark onder bekwame leiding bobben tot stand gebracht. Dit gezon de en verheffende werk in de buitenlucht, waarvoor zij, zeide spr. geen loon doch slechts een kleine vergoeding ontvangen, hebben zij verkozen boven doelloos langs de straat loopen of zich thuis vervelen. Den secretaris van het Comité „Practisch Werken", Ir. P. A. Joseplms Jitta, bood de voorzitter tenslotte een krans aan als blijk van erkentelijkheid voor zijn arbeid ten goede van de tentoonstelling. Nadat Ir. J o s e p h u s J i 11 a nog het een en ander had medegedeeld over de beteeke- nis van de tentoonstelling, is Kleurenpracht hierna geopend door Mr. Dr. A. L. Schol- te n s, secretaris-generaal van het Ministerie van Sociale Zaken, met een woord van lof voor wat hier is bereikt. Nog een paar sprekers voerden het woord, waarna de tentoonstelling, ondanks den regen, door de aanwezigen in oogenschöuw is genomen. Wij merkten o.m. op de wei houders Baas en ter Haar, Dr. J. H. Gun ning, die het werk heeft zien groeien, en do voorzitter van de Kamer van Koophandel, den heer Crone. Te half vier is de tentoonstelling voor het publiek opengesteld. Uitteraard was op dezen regendag de interesse nog niet groot. Voor de jongelui is het te hopen dat de zomer nu spoedig komt. ROFFELRIJMEN. EEN LESJE De Engelsche Zaterdagmiddag Is lang een vervuld ideaal, Ik durf hier gerust te beweren: We hebben hem nu allemaal Zoover onze arbeid het toelaat, Zoover onze werkkring gedoogt, En zeker is 't dat hij belangrijk De vreugd van ons leven verhoogt. Ik heb, toen er voor werd gevochten, Gehoopt en verlangend verwacht Dat daardoor de Zondagsrust beter Tot gelding zou worden gebracht, Dat Holland, naar 'i voorbeeld der Brit- Dé sportslui van 't zuiverste ras, [ten, De Zaterdagmiddag zou kiezen Wanneer er te sportspelen was. Helaas, er is niets van gekomen, Nog steeds wordt de Zondag ontwijd Door duizenden voetbalaanbidders, Tot 't kostbaarste offer bereid. Het kan hier niet anders, zegt Holland, Het blijkt dat het wèl anders kan: De Brit wou op Zondag niet speler' Wat zijn de gevolgen daarvan? De Engelsche Zaterdagmiddag Werd nu aan de wedstrijd besteed, En nooit was de aanvraag om plaatsen Zoo groot, voorzoover ik het weet! De Brit gaf aan Holland een lesje; Het zal wel niet worden verstaan Zoolang hier de sport boven alles, Ook boven de Zondag zal gaan. (Nadruk verboden.) LEO LENS, Chr. Jonge Boeren- en Tuinder sbond De algemeene vergadering Naar we vernemen zal de jaiarlijksche al gemeene vergadering van den Chr. Jonge Boeren- en Tuindersbond Dinsdag 2 Juli a.s. in de Ned. Herv. Kerk te Miüdenmeer worden gehouden. In de morgen vergadering komen de huishoudelijke zaken aan de orde. O.m. moet worden voorzien in de vac. van voorzitter en secretaris waarvoor het bestuur heeft gecandideerd resp. de heeren Mr. W. Rip te Den Haag, oud-secr. en voor secr. de heer J. H. ten Cate to Haarlo (Borkulo) secr. van de afd. Borkulo. In de middagvergadering zal als spre ker optreden Ir. J. Wind, directeur van de Chr. Landbouwschool te Ilardenberg, met het onderwerp: „Het huidige systeem der crisismaatregelen", waarna de heer J. Bakker van Mcnaldum, lid der Tweede Kamer, een opwekkend slotwoord spreken zal. Na de vergadering volgt een excursie door den Wieringenncerpolder met een deskundige toelichting van Ir. J, Smeding. Belangrijke besprekingen. Zooals reeds eerder werd medegedeeld hoopt de vChr. Boeren, en Tuindersbond zijn jaarvergadering dit jaar te houden te Utrecht op Dinsdag 21 en Woensdag 22 Mei a.s. De huishoudelijke vergadering, Dinsdag avond 7 uur in het Jaarbeursrestaurant te houden, belooft, gezien de te behandelen punten, zeer belangrijk te worden. Naast het jaarverslag van den secretaris penningmeester en organisatorische aangele genheden, welke behandeld zullen worden, vermelden wij: het standpunt van den C.B.T.B. inzake het instellen van Bedrijfs- raden voor den landbouw; de mogelijkheden tot emigratie; bespreking van het huidig systeem der crisismaatregelen; het pacht- vraagstuk; de noodzakelijke verlaging der. vaste lasten, enz. Op de jaarvergadering, die Woensdag 10 uur aanvangt in het Gebouw van Kunsten en Wetenschappen, hoopt na de openings rede van den voorzitter. Prof. Dr. P. A. Die penhorst, de heer W. P. Cnossen uit Woer den, secretaris der Prov. Afd. Utrecht, te spreken over „Landbouwonderwijs en Jon geren". Terwijl op de middagvergadering het woord gevoerd zal worden door Prof. Dr. A. van Veldhuizen uit Groningen, over het onderwérp: „Rondgang op den akker". Den dag daarop wordt een interessante excursie gehouden in de mooie omgeving van de stad Utrecht. HET SLACHTEN VAN VARKENS Verscherpt toezicht gevraagd De minister van Binnen laai dsche Zaken heeft aan de gemeentebesturen de volgende circu laire gezonden: ..Ik hc-b de> eer uw college mede te doelen, d.it de minister van Econ. Za-ken mij in kennis ■heeft gesteld met het feit. dat in verschillende» gemeenten het toezicht op de naleving veria Zoo i C ra sis - Varke ns be sluit i varkens te wenschera lalen geconstateerd. da geen weging, bedoeld in i genoemd besluit, plaats vindt. Ook is in enkele» gevallen gebleken, dat ckc door de slagers, krachtens het bepaalde in art 8 van het <~risis- Varkensbeslui 1933 en onder VIII van de Crisis-. V arke its beschikking 1933 II. betaalde gelden, niet volledig werden verantwoord, door de des betreffende hoofden van diensten, terwijl voorts •s voorgekomen, dat een te gering bedrag werd Mitsdien mogo ik uw college verzoeken, te bevorderen, dat in uwe gemeente de no-odlgo maatregelen wordien getroffen voor een ver scherp toezicht op de naleving van de voor schriften va/n het Crisis-Varkensbesluit 1933 door do gemeentelijke keuringsdienst*:»". H.K.H. Prinses Juliana beantwoordt de rede, waarmee Dr G. A. W. ter Pelkwijk Burq&- meester van Utrecht, haar ten Stadhuize verwelkomde.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 5