MAANDAG 20 MEI 1935 EERSTE BLAD PAG 2 BuinsHuu.u DE MAXIM GORKI VERGAAN ERNSTIGE INCIDENTEN TE MUNCHEN Roomsche collectanten onder de oogen der politie mishandeld Een door den Rijksminister toegestemde collecte met geweld verhinderd Zaterdag werd in Duitschland met na drukkelijke toestemming van den Rijks minister van binnenlandsehe zaken in heel Duitschland een straatcollecta gehouden van den roomschcn Deutscher Charitas- Bund. De minister had zelfs opzettelijk laten meedoelen, dat deze bond in geenerlei za kelijk contact staat met do Charitatieve Ver- ceniging, die borg gesteld is voor een be drag tijdens het proces tegen de klooster zuster Weraera, die wegens het smokkelen van deviezen tot zware tuchthuisstraf ver oordeeld is. Het is kenmerkend voor het gebrek eenheid in de Duilsche regeering, dat on danks de ministerieels toestemming en ver klarende mededeeling, het te München tot een ergerlijke, door de eerst politie gedulde en ten slotte zelfs begunstigde actie tegen do collectanten is gekomen. Groepjes nationaal-socialisten in S.S.- en S.A.-kleeding en ook in burger zijn begon nen do .roomsche kerk met spreekkoren in dc schandelijkste bewoordingen aan te val len, Zij droegen nummers van de „Völki- sche Beobachter" bij zich, waarin het vonnis tegen zuster Weraera was afgedrukt. De roomsche kerk werd een zwendelpartij ge noemd en den voorbijgangers werd aange raden geen geld aan de collectanten geven. De meeste voorbijgangers aldus het N. v. d. D. trokken partij voor de collec tanten en spoedig begon het er voor de na tionaal-socialisten dreigend uit te zien. Toen kwamen de geuniformde S.A. en S.S.-man nen tusschenbeidc en arresteerden collec tanten, die protesteerden tegen het optreden der nationaal-socialisten. De politie hal blijkbaar van de geheime staatspolitie be vel gekregen zich afzijdig te houden en liet ide nationaal-socialisten him gang gaan. Vele Mtinchenaren waren zoo verontwaar digd over dit optreden, dat zij uit protest groote bedragen offerden, waarop ook zij boleedigd, aangevallen en gemolesteerd wer den. Vele collectanten werden daarop tegen den grond geslagen. Een ooggetuige deelde mede, dat hij had gezien, dat een jonge collectant, die on danks het verzet van de nationaal-socialis ten doorging met collecteeren, eerst bedreigd en daarna zoo zwaar mishandeld werd. dat bij moest worden weggedragen. Ten slotte verbood de politie verder collec teeren, als maatregel om verdere verstoring van de orde te voorkomen. Toen velen toch doorgingen met collecteeren, traden de na tionaal-socialisten nog brutaler op, bevalen allen die een speldje droegen dit af te doen en wanneer daaraan niet goedschiks werd voldaan werd het niet geweld afgeiukt waarbij het een oude dame overkwam, dat baar mantel gescheurd werd. De Engelsche vice-consul te München, 'Christopher Philipp, werd door nationaal- socialisten, die niet wisten, dat hij een bui tenlander was, eveneens aangevallen. Hij beriep zich direct op zijn nationaliteit en zijn officieele functie en werd door de poli tie ontzet. Tal van arrestaties zijn verricht, hoofd zakelijk van collectanten en voorbijgangers, die zich verzetten tegen de nationaal-socia listen. Een priester, die in don oorlog een been heeft verloren, werd eveneens gemo lesteerd. Hij kwam daarbij to vallen en werd zoo ernstig gekwetst, dat hij naar het politiebureau moest worden overgebracht, om verzorgd te worden. Kardinaal Faulhaber heeft Zondag een 'fel protest tegen het optreden der nationaal- soaaJisten uitgebracht en daarbij als zijn meening uitgesproken, dat het boven eiken twijfel verheven is, dat dit optreden was voorbereid en van hoogerhand werd ge steund. Gisteren is in alle kerken In Beieren voor bet Charitas-verbond gecollecteerd, in ver band met de gebeurtenissen van Zaterdag en naar gemeld wordt, zij ernoime bedra gen verzameld. In roomsche kringen worden de inciden ten als zoo ernstig beschouwd, dat men ver wacht, dat officieel bij de regeering te Ber lijn geprotesteerd zal worden. Men is van oordeel, dat, deze voorvallen zonder prece dent zijn in de geschiedenis van den Duit- schen kerkstrijd en dat men hier te doen heeft met een georganiseerden boycot van de roomsche kerk. Abessynië en Italië Londen, 20 Mei. De min. v. buitenl. zaken ,Van Abessynië verklaarde gister tegenover den correspondent yan de .Daily Telegraph" te Addis Abeba: „Italië heeft 80.000 man en 1000 vliegtuigen bij onze grenzen gecon centreerd. Per maand wordt dit aantal met 30.000 man versterkt De woorden die Italië spreekt, zijn geen woorden .van vrede. Alleen de Volkenbond staat tusschen ons en een oorlog. Indien de Volkenbondsraad niet weet te bereiken, dat Italië een rede lijke arbitrage aanvaardt, zijn de vooruit- Zichten zeer donker." Dictators komen uit het socialisme Niet van rechts, zegt Doumergue Naar aanleiding van de afglijding naar links, die bij de gemeenteraadsverkiezin gen in Frankrijk is gebleken, heeft oud-pre- miér Doumergue er in een interview op ge wezen, dat de „anti-collectivistische" orga nisaties strategisch gesproken wel eens niet behendig genoeg zijn en daardoor hun te genstanders soms gelegenheid geven hen voor fascisten uit te' maken en van op komst zijnde dictaturen te spreken. Een eenvoudig onderzoek der feiten bewijst evenwel, dat de dictators voortkomen uit het socialisme1. Mussolini en Hit Ier zijn hier van voorbeelden. Wanneer er inderdaad een Fransch fascisme zou zijn, dan zou dit uit het socialisme voortspruiten. BOTSING TUSSCHEN VLIEGTUIG EN AUTO. Uit New-York: Bij New Jersey heeft een eigenaardig verkeersongeluk plaats gehad. Een klein particulier vliegtuig, dat een noodlanding maakte, werd op een drukken landweg door een auto aangereden en ver hield. De beide inzittenden van het vliegtuig werden ernstig gewond, terwijl de autobe stuurder er met lichte kwetsuren afkwam. 48 personen omgekomen Het grootste vliegtuig ter wereld, de Maxim Gorki dat meer dan 70 personen kan bevatten, is neergestort en vernield. Het vliegtuig startte met een zweefvlieg tuig op sleeptouw. Kort na den start onder nam dc bestuurder van het gesleepte vlieg tuig, trots het verbod, verschillende kunst stukken. Hierbij is het tegen de „Maxim Gorki" gebotst. Beide machines stortten omlaag. Elf leden van de bemanning en 36 p giers vonden den dood. Ook de piloot Saechin kwam om 't leven. In totaal hebben bij de catastrofe 48 per sonen het leven verloren. Een ander groot vliegtuig van de sovjets is, zooals men zich herinneren zal, in Nov. 1933 neergestort. Bij deze ramp kwamen 13 personen om het leven. Nadere bijzonderheden Uit Moskou, dd 18 Mei: Op instructie van den chef der Russische civiele luchtvloot. Tkasjew. is een speciale commissie, bestaan de uit vertegenwoordigers van de Russische militaire en civiele luchtvaart van de poli tieke politie en andere overheidslichamen, inges.teld, om de ooi-zaak van het ongeluk met dc Maxim Gorki vast to stellen. Het tot dusverre ingestelde onderzoek heeft aan liet licht gebracht, dat het onge luk uitsluitend te wijten is aan den piloot Sasjin, die met zijn toestel in de nabijheid van de Maxim Gorki is gekomen en dit toestel met zijn linkervleugel heeft geramd, De hotsing was zoo lievig, dat de Maxim Gorki, ondanks zijn kracht en groote zwaar te, verscheidene malen over den kop sloeg. De linker vleugel vloog van het toestel af. Het onderoek heeft verder uitgewezen, dat het groote vliegtuig in brand geraakte en dat verscheidene explosies ontstaan zijn. De brandweer van het centrale vliegveld van Moskou kon niet meer helpen. De Sovjet-regeering heeft besloten alle bij de catastrofe om het leven gekomenen op staatskosten ter aarde te bestellen. Bovendien zal den achtergebleven betrek kingen een staatspensioen worden uitge keerd. Uit Moskou: De leden van het corps di plomatique hebben den plaatsvervangend volkscommissaris van Buitemlandsche Za ken. Krestinski, hun deelneming betuigd met de ramp van de Maxim Gorki. De commandeur van het vliegtuigeskader, waartoe de Maxim Gorki behoorde, heeft aangekondigd, dat men binnenkort zal over gaan tot den bouw van een vliegtuig, dat nog grooter zal zijn dan de Maxim Gorki, welke is verongelukt. Nader wordt bekend: 40 z.g. Oedarniki, arbeiders die uitblinken door vakbekwaam heid, hadden den voorrang gekregen bij het maken van een rondvlucht boven Moskou met de Maxim Gorki, omdat zij aan den bouw van dit vliegtuig hadden deelgenomen Het ongeluk geschiedde toen de Maxim Gorki zou dalen. Het vliegtuig werd begin 1934 vervaar digd, volgens de plannen van den vliegtuig constructeur Tupolew. De lijken, van Te 48 slachtoffers zijn Zon dag in het stedelijke crematorium van Mos kou opgebaard. Uit allo deelen der wereld zijn condo- leantietel©grammen ontvangen. De bevolking van Moskou heeft op een voudige treffende wijze afscheid genomen ■an de slachtoffers van het ontzettende on geluk. In verschillende steden zijn herdenkings bijeenkomsten'gehouden. Gemeld wordt, dat bij de ramp om bet leven gekomen vlieger Michejew zich her haaldelijk heeft onderscheiden, o.m. bij de vlucht Moskou-Ppking en bij de vluchten boven de Noordelijke IJszee. De Prawda critiseert scherp het gebrek aan discipline, waardoor deze ramp veroor zaakt is. De bijzetting van Pilsoedski Indrukwekkende pl^chUgheid te Krakau Te 8 uur Zaterdagmorgen is de rouwtrein van Pilsoedski te Krakau aangekomen. Een imjiosante stoet werd daar gevormd, aarin dutzende militaire uniformen en de statiegewaden der geestelijkheid domineer den. De stoet trok onder het geroffel der trom men in het oude Krakau rond de middel- 'sche lakenhal. Priesters zongen hun dooden-gezangen. Van den toren der Maria- kerk klonk onophoudelijk het koraal van drie trompetten, een gebruik,dat uit den tijd van de bestorming van Krakau door de Turken in de middeleeuwen moet dateeren. Daarna trok de stoet aan den rand der stad dc zich op een heuvel gebouwde ko- ningsburcht, de Wawelburcht, binnen, met zijn kleine maar imposante kathedraal in het jnidden van zware torens en muren. In die kathedraal wordt de laatste mis ïlezen. Daarna wordt Pilsoedski's stof bij gezet in de crypte, het graf der Poolsche koningen. Zwaar dreunden nog de saluutschoten over de stad na. Buiten trok een onafgebroken défilé nog urenlang de oude historische burcht voorbij Na de beëindiging van de officieele rouw- plechtig'ieden ontving de Poolsche staats president Moscicki, in de ridderzaal van 't Wawelslot, de verschillende deputaties van buiterjlandsche gasten. In den namiddag vertoefden de deputaties met den staatspresident op het stadhuis, Hitier opent den eersten autoweg Uit Frankfort a.M.: De Ftührer en rijkskan selier Adolf Hitler heeft Zondag hot thans gereed gdkomen eerste gedeelte der rijks autowegen, dat van Frankfort naar Darm stadt loopt en spoedig doorgetrokken wordt naai- München, voor het verkeer openge steld. Deze straatweg is naar den rijkskan selier genoemd. Góbbels hield hierbij ook een rede. HU zei de, dat da autowegen nog eeuwen lang getuigenis zullen afleggen van de scheppingskracht van het netionaal-so- caalisme. MASSALE NAAMSVERANDERING IN FINLAND Uit Helsingfors: Dertig duizend families hebben deze week hun Zweedschen fami lienaam in meer Finsch klinkende namen lat errveranderen. Eenigen tijd geleden, tijdens de viering an het Kalevala (nationale epos)-eeuw- feest, hebben reeds dertigduizend families eenzelfde uiting aan hun patriottische ge- oelens gegeven. Deze massale naamsverandering heeft, uiteraard tot groote verwarring geleid Vooral de post ziet zich soms bij de bezor ging van brieven voor een probleem Laval toch naar Berlijn? Uit Warschau: Laval heeft Zaterdag te Krakau tegenover vertegenwoordigers van de Fransche pers de volgende verklaring af gelegd: „lk heb vandaar een zeer interes sant onderhoud gehad met generaal Goe- ring, waarvoor ik zeer dankbaar ben. Het is steeds mijn bedoeling geweest, dat rccht- streeksche voelingname de verstandhouding tusschen de volken het beste dient". Op vragen naar nadere bijzonderheden treffende zijn evontuecle bezoek aan Ber- treffeode zijn eventueee bezoek aan Ber lijn, weigerde Lavai te antwoorden. Door personen uit de onmiddellijke om geving van generaal Goering werd aan een vertegenwoordiger van de „United Press" te Berlijn bevestigd, dat Goering met Lval besprekingen had gevoerd over het bezoek van den laatste aan Berlijn. Het tijdstip van het bezoek is evenwel nog niet vastgo- stelcl. Uit Krakau wordt nog gemeld: Bij het onderhoud, dat plaats gevonden heeft tus schen Laval en Goering, hebben de beide staaislieden met groote openhartigheid alle tusschen de beide volken hangende kwes ties besproken, zonder dat daarbij op bijzon derheden werd ingegaan. Het onderhoud duurde 2 uur en 3 kwar tier. Onmiddellijk daarna vertrok Goering met zijn adjudant in een specialen trein naar Warschau. Kort voor zijn vertrek on derhield hij zich nog in zijn salonwagen met don divisiq- en corpsgencraal van Krakau. Minister Laval passeert Berlijn De Fransche minister van Buiteniandsche Zaken, Laval, is Zondagavond op het Schle- sische Bahnhof te Berlijn aangekomen, in gezelschap van ambassadeur Frangois Pon- cet, die den minister tot Frankfort a. d. Oder was tegemoet gereisd. Ter begroeting was aan het station o.a. verschenen legatieraad von Rintelen, de lei- dor van de afdeeling voor West Europee- sche aangelegenheden van het departement van Buitenlandsche Zaken. Na een oponthoud van een half uur zette de minister van Buitenlandsche Zaken zijn reis naar Parijs voort Mile Laval, die met haar vader de reis maakt, heeft per auto een tocht door Ber lin gemaakt Wolkbreuken boven Oklahoma Twaalf dooden. Uit New-York: Na de lange periode van droogte hebben dagenlang durende wolk breuken en orkaanachtige stormen in Okla homa en in Texas grooie overstroomingen veroorzaakt In Altus (Oklahoma) zyn 12 personen verdronken, waarbij een uit negen leden beslaand negergezin. Do stad Gains- villo en andere plaatsen in Texas zijn over stroomd, In Teague en in San Antonio zijn taJ van gebouwen beschadigd cn is een groot aantal personen gewond. De zeeliedenstaking te Havre geëindigd De „Normandië" kan op tijd vertrekken De stakin£\hewëging onder de zeelieden van de „Transatlantique" te Havre is gis teren geëindigd met een capitulatie der sta kers voor de standvastige houding der re- geering, die slechts eeli arbitrale uitspraak wilde geven als het werk onmiddellijk her vat werd. Het vertrek van de „Normandië", op den vastgestelden tijd. 29 Mei a-s., is thans ver zekerd en niet alleen de betrokken maat schappij maar heel Frankrijk is van een nachtmerrie bevrijd. De directetur van de Transatlantique verklaarde: „Het essentieele is, dat op 29 Mei de Normandië op het uur dat was vastgesteld, de pieren van Le Havre kan vei-laten, en het schip bij het oversteken van den Oceaan een snelheid kan ontwikke- eln, die tot dusver nog niet is bereikt Het zou misdadig zijn geweest als de stakings beweging deze magnifieke reis in gevaar had gebracht." Von Mackensen ernstig ziek BOEDAPEST, 20 Mei. De 85-jarige Duit- sche veldmaarschalk Von Mackensen, een der voornaamste bevelhebbers uit den we reldoorlog, is tijdens een bezoek aan zijn te Boedapest wonenden zoon, gisteren ern stig ziek geworden. In verband met zijn gevorderden leeftijd maakt men zich over zijn toestand onge rust. Gratie voor de ter dood veroor deelden uit het Memelproces Heit Litausdhe Telegraafagentschap meldt: De staatspresident heeft op eigen initiatief de doodvonnissen, welke die krijgsraad had uitgesproken tegen Waither Priess, Ewald Boll, Emil Lepa en Heinriah Wannegat ver anderd in levenslange gevangenisstraf. Ten aanzien van de drie eerstgenoemde ve deelden blijft de verbeurdv^i'klairing van hun vermogen gehandhaafd. Lawrence overleden Uit LaocDen: Kolonel Lawrence, wiens eigenlijke na aim T. E. Slvaw was, is Zondag morgen, te acht uur overleden aam de gevol gen van een motor-ongeluk, cDat hem was overkomen. Kolonel Lawrence was in den wereldoorlog bekend als de leider der opstandige Ara- Lieren, terwijl hij een nog onopgehelderde rol speelde bij de onlusten in Afghanistan. Het stoffelijk overschot van Lawrence is in een Engelsche vlag gehuld en opgebaard rooi- het altaar in de dooden kap el van het hospitaal te Wool. Zijn dood is telegrafisch ter kenmds bracht van koning George en van den koning in Irak. Het Engelsche volk treurt over het verlies van -een man van voorbeeldige plichtsvcr- 'ulling, onbaatzuchigheid en zelfopoffering. Men noemt Lawrence een nationolen, held. GeneraaJ Sir John Hamilton schrijft: Lawrence was een man, waarvan men on der 50 miliioen de weerga niet vindt: Lawrence, die in 1927 zijn naam in Shaw veranderde, was begin van den wereldoorlog onderofficier bij den geheimen dienst en gedetacheerd bij het Arabische bureau in Egypte. Op grond van zijn strategische ga- en, wist hy zich tijdens die campagne in Palestina op te werpen tot leider der onge regelde Arabische strijdkrachten, die tegen de Turken opstonden. Aan hot hoofd van een Anabischen stem trok hij in de kleeding een Arabisohen stamled dor Damascus binnen. Ook na den oorlog waren dia werkzaam heden van Lawrence steeds in een sluier van geheimzinnigheid gehuld. Hij was eerst gewoon soldaat bij hert. tankcorps en later als „Ross" werkzaam bij de Royal Aiitftomce, waar hij dienst dieed als mecanicien. Hij nam later den naam Shaw aan. JEANNE D'ARC FEESTEN TE PARIJS Zaterdag werd in bet geheele land de nationale Jeanne d'Are-herdenking gevierd. Te Parijs werd de officieele herdenkings plechtigheid gehouden bij het monument van de Maagd van Orleans. De regeering liet een krans leggen, waarna de troepen defileerden. Vervolgens trokken de leden van verschil lende nationa'e organisaties langs het mo nument* Amphibie-vliegtuig gezonken Uit Shanghai: De vijf inzittenden van een amphibie-vliegtuig ontsnapten ternauwer nood aan den dood, toen de machine bij bist opstijgen voor een vlucht naar Hankau in cle Whangp o-rivier stortte. De inzittenden, waaronder zidh twee leden bevonden ven de economische missie uit do Vereenigde Staten, werden allen dfcor de rivierpolitie gered. Do piloot, die een arm had gebroken, en een passagier, die een verstuikt been had, moesten in 't ziekenhuis worden opgenomen. Het vliegtuig, dat behoorde aan de China National Aviation. Corporation, zonk on middellijk. Kort Nieuws Een Russisch parachutist, die op 150 M. van de aarde zyn valscherm opende, werd door een stijgende luchtstroom tot 1500 M. hoogte opgevoerd en is ten slotte 25 K.M. verder toch veilig geland. Het Belgische Koningspaar is per vliegtuig naar Zweden vertrokken om het huwelijk van Prinses Ingrid en kroonprins Frederik van Denemarken bij te wonen. Volgens het „Jouraal" wordt te Moskou een metro-station naar Laval cn een naai' Eden genoemd. Luxemburg geeft een serie postzegels uit ten bate van uit hun land gezette of gevluchte kunstenaars, intellectueelen en hoofdarbeiders. Men hoopt op belangstel ling voor deze steunbeweging in de geheele wereld. Uit Oost-lndie SLOEP VERGAAN Acht dooden MUNTOK, 20 Mei (Aneta). Bij aankomst van het s.s. „Ophier" te Muntok is een sloep, welke op Muntok thuishoort, in de schroef geraakt en vergaan. Hierbij kwamen acht Inlanders orn het leven. Slechts een ran de opvarenden werd gered. Er waren verder geen gewonden. GEHEIMZINNIG DRAMA BATAVIA, 20 Mei (Aneta). Het onderzoek inzake den moord op het kantoorhoofd van Gesing leverde een verrassende oplossing. De InJandsche daders die zyn gevat, ver klaarden, dat zij door de vrouw van het kantoorhoofd waren gehuurd om haar eigen man uit den weg te ruimen. VLIEGTUIGRAMP SOERABAJA, 20 Mei (Aneta). Tijdens de vliegdag op het vliegveld Darmo, georgani seerd door do Soerabajajsche vliegclub, is het sportvliegtuig de Kolibri, bestuurd door den heer Elckerbout, chef-instructeur van het marine-vliegkamp Morohrembangank. neergestort. De machine is vernield. De pi- klaagde over pünen in de rug en is in het ziekenhuis opgenomen. Het ongeval geschiedde met het maken van een feuille-mort, daar potseling de mo tor afsloeg en het vliegtuig neerkwam op een open plek tusschen de heuvels. De bestuurder heeft een goede nacht ge had, doch klaagde nog steeds over pijnen. Auto in het IJselmeer gereden Een geheimzinnig geval Zaterdagnacht is een bij de Hoomsdhe Automobiel Maatschappij gehuurde luxe auto omstreeks half drie van den zee dijk bij do Nek onder Schellinkhout in het water van het IJselmeer gestort. Een der omwonenden heeft om dien tijd een plons gehoord. De wagen is 's ochtends opgehaald, doch inzittenden worden niet gevonden. Ook in do directe omgeving in het IJsel meer werden geen slachtoffers ontdekt Men vermoedt, dat een ingezetene uit Hoorn, zekere Z., de auto heeft gehuurd. De politie stelt een onderzoek in. Gemengd Nieuws. De misdrijven te Oss De bekentenissen van De Rut De 19-jarige v. d. P., bijgenaamd De Ru:, heeft door zijn getuigenverklaringen v< de Bossche Rechtbank zy'n aandeel er bijgedragen, dat overgegaan kon worden tot veroordeeling van Piet de Bie, wegens dood slag op zijn neef Gerrit. Door dit verraad heeft hij zien echter de onverzoenlijke haat der familie De Bie, een der bekendste families uit het Of sche milieu, op de hals gehaald. Deze lieden zonnen op wraak en verrieden op hun beurt, dat De Rut een der hoofddaders was van den roofoverval te Oyen. De Rut be kende zijn schuld aan dit misdrijf. Na dit succes heeft de politie met onverminderde kracht haar nasporingen voortgezet, met het resultaat, dat thans ook licht is gebracht in den beruchten overval met roof, welke in den nacht van 21 op 22 Febr. 'ie Uden bij Bouw man is gepleegd. In verband hiermee is De Rut zwaar geboeid en onder geleide van de marechaussee, naar Uden overgebracht, ten einde ter plaatse te worden gehoord en ge confronteerd. De bewijzen van zijn schuld kwamen vast te staan en tenslotte viel hij door de mand en legde op de plaats van het misdrijf een volledige bekentenis af, waaruit blijkt, dat hij de hoofdleider is geweest van tal van misdrijven in 1933 en 1934. De Rut gaf een volledig relaas van het misdrijf, dat hü met een drietal medeplichtigen, die hy bij name noemde, heeft bedreven. Het adres van de beroofde familie was door een inwoner Uden verstrekt, die als belooning voor zyn tip van ieder der bandieten tien gulden beloo ning had verkregen. Het viertal had zich per luxe auto naar het huis van Bouwman bege ven. waar een ojiening in de muur werd ge maakt. Via de zolder konden de mannen aldw het achterhuis bereiken. De Oude B. had het gestommel gehoord, doch toen hij naderbij kwam, heeft v. d. P. hem eenige klappen toe gebracht, waarna de andere booswichten den ouden man weerloos hebben geslagen. Hierna is het huis doorzocht, terwijl uit de kleerkast de gouden sieraden van de boerin werden ontvreemd door v. d. P. Zijn mede plichtige C. uit Oss heeft daarna onder deze kleerkast ©en losse plavuis van den vloer on'; det waaronder de spaarduitjes van het echt paar, ten bedrage van circa twee duizend gul den, verborgen bleken te zijn. Met dit geld en de sieraden heeft het viertal zich uit de voeten gemaakt, nadat zy hadden opgemerkt, dat zy een atfco naar Eindhoven zouden nemen Dit laatste was bedoeld om de politie op een dwaalspoor te brengen. Na zy'n bekentenis is v. d. P. naar de mare chausseekazerne te Uden overgebracht, waar hy voorlooplg in afwachting van het verdere onderzoek is ingesloten. Men verwacht, dat nog meerdere ophelde ringen betreffende gepleegde misdaden door bovengenoemde bende, zullen volgen. Dc „Poelau Laut" heeft machine-schade Op reis naar Nederlandsch-Indlë tc Napels teruggekeerd Het Vrijdagnacht van Napels naar Indië vertrokken motor-vrachtschip „Poelau Laut' van de Stoomvaart Maatschappij Nederland heeft onderweg machineschade gekregen, tengevolge waarvan het schip naar Napels is teruggekeerd. Dc Poelau Laut heeft de mail voor Indië aan boord. Van Amsterdam is een assistent-ingenieur naar Napels ver trokken, teneinde de omvang van de schade op te nemen. Na het herstel van de schade zal de reis worden voortgezet. Nader wordt gemeld, dat de kapitein Dins dagmorgen weer hoopt te vertrekken. Op het drukke rangeerterrein van de Ned. Spoorwegen te Oss, heeft een leeuwerik on der de spoorrails zijn nestje gebouwd. In weerwil van het feit, dat daar gedurende don dag en den nacht talrijke treinen over de rails daveren, zit de vogel ongestoord te broeden. Het beestje schijnt een voorkeur voor dit gevaarlijke en onrustige plekje te hebben, want ook verleden jaar had het zich daar genesteld. Auto- en motor-ongelukken Te Erp (N.Br.) reed een autobus op den eg, toen een vrachtauto van P. uit Veghel iderde. De chauffeur van de autobus kon _jn aanrijding niet meer voorkomen en herige botsing volgde. Een der inzittenden kwam inwendige kneuzingen en een ont wrichte schouder. De andere passagiers kwa men met den schrik vrij. De vrachtauto was zwaar gehavend. Ook de bus had averij op- geloopen. Te Escharen (N.Br.) reed M. met een medepassagier D., beiden afkomstig uit Mill, in een personenauto met vrij groote snelheid in de richting van hun woonplaats. Ter hoogte van het z.g.n. Hoekje slipte de auto, tengevolge van de gladheid van den weg. De chauffeur verloor hierdoor de macht over zijn stuur en reed met groote vaart tegen een langs den weg staanden boom. De botsing was zoo herig, dat D. door de voorruit van de auto werd geslingerd en herig bloedend bleef liggen, Hy bleek ernstige verwondin gen aan het hoofd te hebben bekomen. Ook de bestuurder had verwondingen aan hoofd en gelaat opgeloopen, welke echter van min der ernstige aard waren. ECONOMIE EN FINANCIEN 1934 ontleencn wij Ned. Scheepsbouw Mij. Veilles 1934 194.879 Cv. 38.077) In de op 4 Jum.1 as. te houden jaairtijksche algemeen# vergadering van aandeelhouders in de Ned. Scheepshouw-MiJ zal - worden gesteld S Deze "statutenwijziging beoogt dc thans gel dende statuten aam te passen aan de nieuw* wotebepaMmgxn op do N.V. Deze aampaesiing leidde om. tot de navol gende vcira.nderingen: opening vam do moge lijkheid, eigen aan-deoLen In te koopen; voor ell nominaal bedrag van 500 aan aandeel on za dén .Hem worden uitgebracht: de commi.'-i-aris sen zullen telkens voor onbepaalden tijd wor den benoeimd. Ten slotte kam mog worden vermeld, dat di statutaire beulingen betreffende do amortisatie- bewijzen en de rechten van houders dier bewü zen geen wijziging ondergaan. Aan het jaarverslag het volgende: In 1934 werden afgeleverd de motorpassagiers- en wachtschepen Aagtekea-k Almkerk. Bloem - fontein en Jagersfontein; terwijl op 1 Jam. 1935 in aanbouw bleven, of vóór het veradhlfnen vam diit verslag in opdracht werden ontvangen: consitruoiieaverken voor de wimterbediovorspan ning vqaj de Lek bij Vlanen: 2 motortanksohepen Rotula met plm. 16740 tons waterverpl.; stoom tankschepen Rosa met plm. 6065 torus water verpl. en Rita met plm. 6065 tons waterverpl. constructiewerken voor de zonierbed -over span - ning van do Lek bij Vlanen: 2 motorankschepei met ieder plm. 16750 tons waterverpl 3 motor brachtsohepen met leder plm. 5300 tons water verplaatsing. De resultaten over het jaar 1934 zijn helaas weder ang-ummigerr geweest dam die van 1933. nicht, wondt dc te bedingen prils vastgesteld door den wereldmarktprijs. De landen, die zloh ernstig op scheepsbouw toeleggen, hebben alle oen valuta, die 40 en meer procenten gedopre- cleen-d Is. Het is ons niet mogelijk, ons geheel daarbij aan te passen, tenzij alile lasten lm de zelfde mate verlaagd waren Dit is nog lang niet het geval. Vele onzer vaste lasten blijven geheel onveranderd en leveringen, die wij van beschutte bedrijven moeten betrekken, worden onvoldoende lager in prijs Indien het proces van de pogingen tot ge heel aanpassen, niet spoedig slaagt, zal Neder land z(jn scheepsbouw-imdustirie tot een mimi- De exploitatie-rekening laat helaas een ver- --------- welk cijfer door de be- 194.879.9{ ƒ188 taalde rente verhoogd wordt v. j. 38.077). Wij stellen voor, dit verlies af te boeken op het Uitbreid imge- en Vemndeunvimg.sf on da, waar door dit fomi&s op ƒ5.241.18 wordt teruggebracht Kaarsenfabriek Gouda Aan het verslag over 1934 van de Kon. Stearine Kaarsenfabriek Gouda ontleenen wij het volgende: Behalve de verschuldigde rente ad 5 over e geblokkeerde vordering en rekeniing-cou- amt ontvingen wij van do N.V Ver. Fabrieken an stearine, Kaarsen en Chemische Producten dot jaar 2 op ons aandeelenbezit °V" »a H78.021.S! (vorig iq-sV V;r,Iï1f^derd niet het winstsaldo vam I93u ad 13n4 laat toe, na aftrek vam het voijgens art. 89 onzer statuten voor houders van bedrag van 16.800 m hou dei i saldc verblijft vam 576.01. Een aan merkelijke besparing op de vaste tsten werd bij de Var. Farbnoken van j e' Ivj}an9en €n Chem. Producten verkre- gen door aflossing op obllgatieleeningen, welke onqer na.ir garantie liepen. K«venw hu.nd.e-lsbeLemmee-ingen blijven zorg baren. In verschillende landen Is m*n teaj-imefabriaken op te richten, zoodat 'tl h dat .'"dien te zijner tijd de de- opgeheven worden, hiervoor wel hooge imvoer- rechten an do plaats zullen komen, teneinde Weerbericht Hoogste stand t© Thorhshaven 772.1 Laagst© stand te Valentia 75^.8. Stand vanmorgen halftwaalf 762.71 WEERVERWrtCHTING Matig© tot zwakke later weer toeneÉnende Z. tot O. of N.O. wind gedeeltelijk befcvolkt, kans op enkele regenbuitjes, weinig veran dering in temperatuur. BUITENLANDSCH WEERBERICHT Sinds Zaterdag is de hooge <iruk nabij IJsland zich weer gaan hei-stellen. De depressie, welke voor de Noorsche kust was gelegen, trekt O. waarts af, gevolgd door flinke druks tijgingen. Sinds Zaterdag steeg de luchtdruk over Frankrijk en later over Gentraal-Europa zoodat zich ook daar een hooge drukgebied heeft gevormd. Tusschen deze beide maxima ligt een lang gerekt lage drukgebied imet ondiepe kern tjes over Denemarken, de Noorzee en ten Z, van Ierland. Rond de depressie regent het hier en daar, In het hooge drukgebied over Centraal Europa is het rustig weer met vrij helderen hemel. Over het geheel egebied bleven de tem peraturen nc\g beneden de normale waarde, In Groot-iBrittannië en Ierland, ons land> Frankrijk en Z.-Scandinavië werd liet zachter. Er mag ten onzent nog O. of N.O. Jkrlm» pende wind worden verwacht. De kans op kleine regenbuitjes blijft bestaan. In dé tem^ peratuur komt nog weinig verandering. TEMPERATUURSTAND Stand vanmorgen halftwaalf 11.2 C 21 Me! Zonsopgang 4.59 u., zonsondergang 8.55 u. Maan op nam. 12.30, u., onder voorm. 6.58 u« VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 21 Mei Van 's avonds 9.25 u. tot 's morgens 4.28 u, Waterstanden Rivieren Rhelnfelden Breisacb Kehi Diedesbelm Mannheim Blngen Canb Ems Coblens Trier Keulen Dusseldort Rnbrort Heden Vorig 3,13 3,24 2,39 2,47 3.42 3,40 4,95 4,98 1,19 1,03 4.17 4,17 1,56 1,53 1,61 1,60 2,51 2,50 1.18 1,18 2,75 2.74 0,54 0,56 2,67 2,72 Heden Vorg 1.22 1,33 2,50 2,61 11,59 11,59 9,17 9,17 3,71 3,71 Wesel Emmerik Lobltb Nijmegen St Andrles Arnhem I_,B Vreeswijk Iw 0,82 0,82 Westervoort 9,59 9,69 Deventer 3,28 3,28 Kampen 0,09 0,09 Eysden 46,66 46,66 Maastricht 41,16 41,16 Grevenbicht 28,39 28.39 Ven lo OO.QO Oi ,00 Grave (stale) 5.43 6,43 St. Andries 1,19 1,19 Hoogwater Ned. Zeehavens £Oude Amstordamsche tijd) 21 Mei Delfzijl 1,01 13,16 HellevoetsL 4,45 17,11 Terscliblling 10 29 22,69 Willemstad 5,37 18,03 Harlingen 11,16 23,45 Brouwersh. 3,57 16,23 Hoekv. Holl. 4,01 16,27 Viissingea 2,69 15, 2 Scheveningen 4,11 16 37 Terneuzen 3,31 16,00 Rotterdam 5,68 18,29 Hansweert 4,23 16,68 de jonge Industrie dier liandon te beschermen. Hier komt nog bij, dat a-ndere landen, die de a- van de door ons gefabriceerde goederen •elerlei wijzen bodemmeren of geheel on mogelijk maken, diezelfdio fabrioaten zondes! eenlgo reetrictle naar ons land kunnen exipor- Een' verdere teruigigajng vertoonde de export van stearine naar Amerika; dut verlies, aan export wea'd echter nagenoeg gecompenseerd door een toeneming van export naar de Euro- peesche miet-goudlandcn cn naar enkele over» zeesche gebieden. De export van kaarsen fis eenigiszlns toegeno- nen. terwijl de binnenlandsehe afzet weder» xm ia teruggeloopen. Do glycerine-omzetten zijn bij 1933 tea bchtex gebleven. De mwe-glycenlneprijzen :ijn sterk opgeloopen: waar de N.V. Ver. Fa- trieken etc. zelf producente van ruwe glyce- tine is. komt d»zo verhooging haar ten goe ie. De marge tussohen gedestilleerde ea uwe glycerine La echter niet gunstig. De afzet van de preparaten tot het verbeteren ran wegen is aanzienlijk toegenomen. Westlandsche Stoomtram In 1934 met verlies gewerkt, Reizigersvervoer met 19 gedaald. Saneering van het bedrijf noodzakelijk Aan het verslag over 1934 van de NtV- West landsche Stoomtramweg-Vlij wordt het'volgende >ox het eerst ztillon wij dnt jaar met e<en iessaldio afsluiten. De ontvangsten zijn laai wat betreft hef autobedrijf op onrust- -nde wijze gedaald en wel van 398-413 op 1.013, gevende een nadeellg verschil vam 68.400 of rudm 17%. Het aantal vervoerde redzlgera exed. abonné's, verminderde van 1.773.768 tot 1.430,814 of met 342.951 (19 Do oor zaak ia te zoeken in de algemeene ver arming van de streek, waardoor men het aantal reizen tot 't hoogst noodzakelijke beperkt of aan het rijwiel de voorkeur geeft. Ook werd van de taxi-conouTreti tle wederom de invloed ondervonden. De ontvangsten vam het goederenver voer daalden van /227;619 af 207.898 of met ƒ20.220, zijnde 9%. Allee werd gedaan om de exploitatiekosten te verminderen, doch het bleek niet mogelijk "rn fluitende rekening te verkrijgen. Per 1 Jan. 1934 werd een loonsverlaging in 5 pet ingevoerd. De exploitatiekosten van 't autobedrijf wer den teruggebracht ran 345.755 op 295.361 of iet 50.394, uitmakende 14%. De exploitatie kosten van het trambedrijf ermlnderden van 195.130 tot 166.150, dus iet 28.980, uitmakende bijna 15%. Zooals uilt de winst- en verltesreke» m/lng blijkt, levea-t het verslagjaar een verlies op van 4.914, indien althans wordt toegekend een Rijkssubsidie van 11,200, welk bedrag voorlooplg als renteloos voorschot is ontvangen. over 1933 zijn schuldig gebleven 4% op de i ,0 oum. prof. aandeelen en over 1934 geenerlel dividend zal kunnen worden ultge- "waardoor de achterstand zal worden 11 T -A ÏPTIJ' vooralsnog geen uitzicht be staat, dat de bedrijfsresultaten zullen verbe'- JïïairïLSn-ssfï"1 v™ 6<rfri" °°0'1 In verband hiermee hebben wij in October J934 een financteringe.pla.n bij den Minister van m«ted.c„d waarby ,v« het verzoek gedaan, uat de rente en aflossing van een uit te geven obligatielening door den Staat zal worden gegarandeerd. Volgons dit plan zal van de houdera der 7% nn. pref aandeelen eon b elan gr lik offer wó? in gevraagd: gezien het fedt, dat op doze aandeelen per 1 Juli 1935 een bedrag vam 11% SSWïïï». dl^ldf'nd faJ,zlJn en v-erwaeh- dsn hun a-a: aandeelen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2