likttuir 4Tr ihsrtir (Srtmuif Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden ïn Omstreken BINNENLAND. Abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending530 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/» et. Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 5480 MAANDAG 20 MEI 1935 15e Jaargang abbertentieprihtn: Van I tot 5 regels 1.17'/» Elke regel meer0.22'/» Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels2.30 Elke regel meer045 Handelsadvertentiên per regel 0.17'/i Bij contract belangrijke korting Voor het beviagen aan 't bureau wordt berekend0.10 WEDEROM IN RETRAITE Prof. Veraart heeftdóen weten, dat hij heengaat als Voorzitter der Katholiek De mocratische Partij. Teleurstelling over den uitslag der Sta tenverkiezing, die den democratischen par tijleider deden zien, dat verwezenlijking yan zijn wenschen in de naaste toekomst uitgesloten moet heeten, heeft tot dit merk waardige besluit geleid. Uiteraard kunnen wij ons niet tot taak stellen de aandacht te vestigen op die ve len. die in deze tijd de belangstelling des yolks vragen voor hetgeen hun de volko men oplossing aller vraagstukken lijkt en die. wanneer aan hun idealen de bodem wordt ingeslagen, zich teleurgesteld terug trekken en het geachte publiek de schrij nende deceptie bezorgen, dat dit zonder hun 'leiding zal moeten optrekken of... van het optrekken mogelijk gansch en al af zien. Maar d i t heengaan is toch wel een woord van nadere beschouwing waard. Want Professor Veraart is een man, met gaven toegerust en van wetenschappelijk inzicht niet verstoken, wiens inzichten op maatschappelijk en wetenschappelijk gebied zeker aandacht verdienden. Wat Prof. Veraart op het gebied van maatschappelijke bedrijfsorganisatie schreef was van belang en men mocht met hem van meening verschillen of niet dei- overweging waard. Maar deze hooggeleerde was geqn poli tiek leider. De eerste eigenschappen voor deze func tie miste hij: hem ontbrak het aan even wicht van karakter, aan bezonkenheid, aan bezadigdheid en rust. Deze partijleider heeft niet leeren ver staan, dat politieke idealen g e 1 e i d e 1 ij k bij het volk moeten post vatten, wil dit duurzaam gewonnen worden; hij stelde ge forceerde 1 eischen en wilde die in korte tijd door breede groepen zien aanvaard. Bovendien, juister nog: a 1 zoo" ver stond hij den volksgeest niet, wat voor een leider een onvergeeflijke fout is. De teleurstellingen zijn deze leider dan ook niet bespaard: hier trok hij zich met weerzin terug om elders den aanval weer te openen, maar ook daar liep het op onbevredigd zijn uit, zoodat de eene ont goocheling volgde op de andere. En thans dan wederom in retraite... ZIJ DIE VOLGDEN Daar schuilt iets pijnlijks in, wanneer iemand als de hoogleeraar Veraart, zonder twijfel met gaven toegerust, voor zijn ta lenten niet de meest gewenschte wijze van besteding weet te vinden en zich dan ont goocheld terugtrekt. P ij n 1 ij k e r is echter het lot van hen, die dergelijke leiders volgden. En in zooverre is het geval-Veraart leer zaam in ruimere kring. Daar zijn er in deze tijd zoovelen die met luid trompetgeschal verkondigen, dat het heil voor ons volk niet is te vinden in de weg van de politiek der groote partijen, wi'cr beginselen in de loop van vele jaren vat wisten te krijgen onder ons volk en die duurzaam genoeg zijn en in de strijd zoo danig beproefd, dat men het aandurft in moeilijke tijden het regeeringsbeleid te steunen. Men heeft geen historie, heeft geen traditie, heeft geen verantwoor delijkheid, maar men heeft zijn cr i- tiék, zijn bijtende critiek, men heeft zijn beloften, zonder tal en maat. Doch door gemis van een band met het geen \v a s, met de historie, kent men ook niet uit ervaring wat de w e r k o 1 ij k- h e i d eischt,, men mist de scholing, de practij k. Dan gaat men theoretisch zijn eischen stellen, men maakt idealen tot pun ten van actie en, tracht aan de eischen van bezonkenheid en werkelijkheid te ontkomen door het voeren van agitatie en het aanhel- fen van holle leuzen. Maar de realiteit ketst deze fanfares terug, de actie dezer lieden lijdt schipbreuk op het werkelijke leven endan komt de teleurstelling; men ziet zijn illusies verbro ken. Jammerlijk is intusschen het lot van de genen die zich door dit klaroengeschal van de weg lieten voeren: zij werden van de vaste leiding in het staatkundige leven losgeweekt, zij gaven de belijnde politiek met haar historie prijs om het nieuwè licht tegemoet te treden en hoe zien zij thans hun idealen verduisterd! De leider, dien z ij volgden, liet hen staan. Het lot van deze losgierukten uit het ge regelde partij leven is wel deerniswaardig: men ziet ze herhaaldelijk van beweging naar beweging overgaan, omdat hun ont breekt elke vastheid van lijn. Wie bij volkomen gemis aan geschiktheid Voor partijleider zich tot aanvoerder op werpt, moge bedenken welke verantwoor delijkheid hij op zich laadt. En waar dit verantwoordelijkheidsbesef bij hem, die zich toekomstig leider waant, wordt gemist, beware ons volk zelf zijn zin voor Hollandscho nuchterheid en bedacht zaamheid en spiegele zich aan hét geval- Veraart. SOMBERE CIJFERS Het kan leerzaam zijn op cijfers te letten. Men bezie daarom eens rustig de volgende gegevens. De Duitschc invoer was in het eerste kwartaal van 1935 iets hooger dan in de overeenkomstige periode van 1934. Het ver schil is evenwel niet noemenswaard. De uitvoer van Duitschland daalde ech ter met 10 pet. Deze daling komt gehéel voor rekening van Europeesche afnemers. Zij namen 15 pet minder af en buiten-Euro- peesche landen enkele percenten meer dan in 1934. Ook in 1934 deed zich, vergeleken met 1933, reeds een zelfde verschijnsel voor. De uitvoer naar Rüsiand daalde met meer dan 50 pet., die naar Nederland met 32 pet., naar Frankrijk met 30 pet., naar Zwitserland- met 28 pet., naar België-Luxem- burg met 24 pet. en naar Groot-Brittanmë met 12 pet. Gestegen is de uitvoer naar een aantal minder belangrijke afnemers. Deze dalende uitvoer, waardoor de schuld aan het buitenland wordt verhoogd, is voor de Duitsche volkshuishouding een ongun stig verschijnsel. Het land wordt armer. De waarde-cijfere bevestigen deze indruk. De balans van de Duitsche buitenland- scho handel voor het eerste kwartaal van 1935 sluit met een invoer-overschot van 149 millioen mark tegen 53 mil'.ioen mark in het eerste kwartaal van 1-934. Aan deze pas siviteit is het goederenverkeer met overzee debet voor 120 millioen. Het ruilverkeer met Europa sluit voor het eerst met een passief saldo van 28 millioen-mark. Ver geleken met het eerste kwartaal van 1934 beteekent zulks in het handelsverkeer Europa een ongunstiger worden van de handelsbalans met in het geheel 27 6 mil lioen mark. Dit komt voornamelijk voort uit het verkeer met Nederland, Zwit serland, Groot-Brittannië, Frankrijk en Rus land. In het verkeer met de buiten-Euro- peesche staten is het invoer overschot daarentegen verder gedaald met 178 mil lioen mark. In het bijzonder gedaald is de passiviteit in het verkeer met de Ver. Sta ten, Canada, Australië en eenige Aziatische landen. Deze cijfers leeren twee dingen. Allereerst, dat de inzinking van het han delsverkeer nog steeds doorgaat. Dat betee kent meer werkloosheid in de verschillends landen, ten spijt van alle „plannen van den arbeid". In de tweede plaats accentueeren ze de steeds moeilijker wordende economische po sitie van Duitschland, dat aan zijn afnemers steeds minder verdient, maar meer moet betalen, ook al worden noodgedwongen de uitvoeren uit. het buitenland tot het uiter ste beperkt. Officieele Berichten De Nederlandsche delegatie 1 bijeenkomen. Internationale Arbi samengesteld: Regeering. tev mrPJM Aal Tweede Kamer, voorz. van den Hoogen Raad van Arbc-id; tot afgevaardigde der Nederl. Re geering mr A M Joekes. lid Tweede Kamer: benoemd werden: b. tot afgevaardigde, vei* 'tegenwoordlgende de Nederl. gevaardigde, vertegenwoordigende de Nederl. arbeiders. E Kupers, voorz. van het N.V.V., lid Tweede Kamer; d. tot teohn. raadslieden van de Regeeringsafgevaardigden: le. mej. mr G. J. Stemberg, referendaris bij het Dep. van Soc. Zaken; 2e. ir R. A. Verwey, dir. van den Rijks dienst der Werkloosheidsverzekering en Ar beidsbemiddeling; 3e. H J- Top,, Oost.-lnd. hoofd lid Tweede Kamer; 2e. P J stuurslid van ht TÉ Nederland, secr. Eerste Kamer. ARBEIDSINSPECTIE De inspectrice van den Arbeid, mej. J E Gie remans, te Amsterdam, is met Ingang van Juli 1936 werkzaam gesteld in het 3de distric der Arbeidsinspectie ter standplaats Rotterdam AUDIëNTIES De gewone audiëntie van den Min. van Econ laken op Donderdag 23 Mei en die van der lin. van Sociale Zaken op Woensdag 22 Me Het Vorstelijk gezin naar Den Helder Het ligt in de bedoeling van de Koningin om met de Prinses op 4 Juni een bezoek te brengen aan Den Helder, mede in ver band met de onthulling van het monument Nederlandsch Redidingswezen en het borst beeld van wijlen de Prins, in leven be schermheer van het comité voor def oprich ting van bedoeld monument. Op het vliegveld Waalhaven is thans liet achtste Douglas-toestel, de PII-AKN, de Nachtegaal, aangekomen. De machine wercl bestuurd door den heer Duimelaar. De over tocht van Cherbourg naar Waalhaven werd binnen-de twee-uur volbracht. LANDDAG B.V.L. TE HILVERSUM Meer dan 3000 landstormers bijeen Ondanks de reigen waren Zaterdag ruim 3000 landstormmers opgekomen naar het Gemeentelijk Sportpark te Hilversum om de landdag van de Bijz. Vrijw. Landstorm bij ,te wonen, Des morgens werden de deelnemers op het Hilversumsche gemeentehuis ontvan gen, waar burgemeester Lambo'oy de gasten toesprak. Men had gehoopt dat des middags, de re gen minderen of zelfs ophouden zou. Helaas stroomde het nog, toon omstreeks half twee het Défilé een aanvang nam. Niet zóó fleurig als hét bij zonnig weer zou zijn geweest, tvas de stoet der velen die langs de tribunes trok. maar toch maakte het geheel nog een groot- schen indruk. Op de eeretribune had Z. Exc. Minister Deckers plaats genomen, alsook Luitenant- Generaal b. d. L. F. Duymaer van Twist, het Tweede Kamerlid J. R- Snoeck Henke- mans, Generaal-majoor H. de Jongh en voorts vele andere militaire autoriteittn. Het défilé der Landstormkorpsen werd begeleid door de Stafmuziek der Kon. Ma rine. Niettegenstaande het har-slechte weer was het aantal bezoekers nog vrij groot. De tri bunes waren', geheel bezet en om eenigszins beschermd te zijn tegen den regen schaar den -velen zich onder 't overhellende afdak tegen de tribunes. De middag werd na het défilé geopend met het gemeenschappelijk zingen van twee coupletten van het Wilhelmus. I-Iierna sprak de Voorzitter van de Ge westelijke Landstormcommissie „Nieuwe Hollandsche Waterlini" een kort openings woord. Zijne Excellentie L. F. Duymaer van Twist, voorzitter der Nat. Landstormcom missie wees erop dat in don nationalen zin de kracht van de Landstormbeweging zit. Sprekende over de werkloosheid, merkte spr. op, dat de Bijz. Vrijw. Landstorm het op prijs stelt ook de werkloozen in haar gelederen te hébben. De Landstorm is het vredesinstituut bij uitstek en -draagt een preventiefkarakter. Onvoorwaardelijk trouw aan het wettig gezag staat voorop en de B.V.L. wil liefde kweeken voor Koningin en Vaderland. Wij mogen in ons land de geestelijke en staatkundige vrijheden niet prijs geven. En wanneer onverhoopt revo lutie naar de macht zou grijoen en de vei ligheid van onze Staat in gevaar zou ko men, dan zullen onze fiere vrijwilligere van de B.V.L. als één man optrekken. Onze roep gaat tot u allen uit: „Sluit de gelederen". Hierna werden eenige interessante num mers uitgevoerd door het Brabantsche Ven- delieyen Corps en door de Onderofficieren- jachtvereeniging van het le. Regiment Veld- Artillerie uit Utrecht De zwaard en stok- kcnspelen van een Oosterbeeksche groep onder leiding van Mevrouw Dr. E. van der Ven ten Bensel oogstten ook veel succes. Mevr. van der Ven werden bloemen aange boden. Vervolgens heeft Dr. I. H. J. Vos, voorz. Gewestel. Landstorm comm. Stelling Am sterdam,' een rede gehouden. Wij moeten goed en bloed over hebben voor ons Vor stenhuis en de plaats die de B.V.L. in onze maatschappelijke orde inneemt is van groo te beteekenis ook voor de Regeering. Landstormers aldus spr. ga zoo door en bewijs een dienst aan het Nederl. Volk. En als de kinderen later aan u die dan oud geworden zijt zullen vragen wat gij gedaan hebt in deze barre crisistijden, dan zult gij kunnen antwoorden: Ik heb het Vaderland gediend. Ik heb de Koningin lief gehad en ik heb mijn menschelijke plicht volbracht Na een korte pauze werd een prachtig nummer door het Korps Mariniers uit Rot terdam uitgevoerd onder leiding van den adj. onderofficier A. W. van Drugten met medewerking van tamboers en pijpers en de Stafmuziek der Kon. Marine. Dit colon- ne-gewecrnummcr oogstte enorm succes. De Hollandsche vlag werd in het midden ge plaatst en op verschillende wijzen verdedig den de Mariniers de driekleur met hun ge weren yi keurige veelzijdige opstelling. De symboliek in dit nummer was groot en de wijze waarop het werd uitgevoerd was per fect De extase der aanwezigen was dan zeer groot Vervolgens heeft de Vlootaalmoezenier uit den Helder Z. Eenv. Heer H. J. Banger! nog een opwekkend woord gesproken en nadat een militaire taptoe was uitgevoerd door de Kon. Marine, heeft de heer D. O. Nor el, voorzitter Gewestelijke Landstorm- Commissie „Kennemerland" het slotwoord gesproken. De Nederlandsche duikbooten te Brussel De officieren der beide Neder'andsche duikbooten O 13 en O 15, die tbans in de haven van Brussel liggen, zijn officieel ont vangen in de heerensalon van de kazerne Prins Boudewijn der karabiniere te Brussel. Door generaal Six, vleugeladjudant van koning Leopold, en door Jhr Tjarda van Starkenborgh Stac-houwcr werden heildron ken uitgebracht op de resp. vorstenhuizen. Vervo'gens heette generaal Six de Neder landsche officieren in hartelijke bewoordin gen welkom, waarvoor commandant Holte dank zeide. daarbij een woord van berin nering wijdende aan wijlen koning Albert Een talrijke deputatie van onderofficieren en matrozen door beide Nederlandsche duik booten is anderzijds ontvangen door de lagere kaders van voornoemd regiment der karabiniere. DE ONTVOERDE GUTZEIT Weigert om terug te keeren De reden blijft onbekend Zaterdag werd de bekende Gutzeit, de man die door den Nederlander K. S. op 4 Febr. met geweld over de Duitsche grens is gevoerd en in de handen van de Duitschc politie, die hem zocht, gespeeld, naar de Neder landsche grens teruggeleid om hem de gelegenheid te geven naar Neder land terug te keeren. Dit was het gevolg van de stappen, die van uit Den Haag bij de Duit sche regeering zijn genomen, nadat het Kamerlid Boon vragen over dit geval heeft gesteld. De ontvoerder K. S. werd gearresteerd en zal morgen voor de rechtbank te Almelo terecht staan voor menschenroof. Deze rechtzaak heeft groote belangstelling, ook uit Zwitserland (in verband met de affaire Jacob). In deze rechtzaak zou het getuigenis van Gutzeit van groote beteekenis kunnen zijn. De komst van Gutzeit werd om onbegrij pelijke reden geheim gehouden, zoodat noch journalisten, noch persfotografen bij het gebeuren, aanwezig konden zijn. Alleen waren aanwezig een ritmeester van de ma rechaussee, de hoofdinspecteur van poiiiio to Enschedé, de - heer H. B. Oerrigter, als mede de vroegere kostbaas van den ont voerde do heer H. Jonker uit Hengelo. Te ongeveer één uur kwam Gutzeit per auto in gezelschap van drie in burger ge- klecde Duitsche politie-ambtenaren bij do Nederlandsche grens aan. De Duitsche politie stelde zich in verbinding met de Nederlandsche en de kostbaas Jonker werd gevraagd of dc aangevoerde persoon inderdaad Gutzeit was. Deze bevestigde dit, tvaarop de Duitsche politie aan Gut zeit de gelegenheid gaf naar Neder land terug te keeren. Deze wandelde eenigen tijd bij de gransboom op en neer, doch deed geen enkele poging om op Nederlandsche gobied te komen. Men vermoedde, dat hij bang was door de Nederlandsche politie ge arresteerd te zullen worden, waarom men hem mededeelde, dat dit niet zou gebeuren. Toch weigerde Gutzeit over de grens te gaan. Toen Jonker, de kostbaas, de Duitsche autoriteiten vroeg, Gut-eit even alleen -te mogen spreken, werd dit botweg gewei gerd. Het gedrag van Gutzeit wekte veel be vreemding, zijn houdingt egenover de Nederlandsche autoriteiten was volgens sommigen zelfs aanstootelijk. Hij deed als of hij. zeggen wilde: waar bemoei je je mee? Toen hij bleef weigeren, werd een gere gelde verklaring opgemaakt, dat de Duit sche regeering inderdaad aan den ontvoer de gelegenheid had gegeven om naar Nederland terug te keeren, doch dat deze hiervan geen gebruik had willen maken. Dit geschiedde in het gebouw dei- Duitsche douane. Vervolgens nam Gutzeit weer in de auto plaats. Naar wij vernamen is hij weer naar de gevangenis te Detmold overgebracht Noch de Duitsche, noch de Nederlandsche autoriteiten wilden over dit gebeuren eenige mededeeling doen, zoodat een enke le toevallige ooggetuige deze gegevens moest verschaffen. 't Geheel is dus met een zeer geheimzin nig waas omhuld. Men vermoedt, doch het blijft een ver moeden, dat de Duitsche autoriteiten alles in het werk hebben gesteld om te voor komen, dat Gutzeit als getuige in de straf zaak K. S. zou optreden of dat hij mede deeling zou doen over de behandeling, die hij tijdens zijn gevangenistijd heeft onder gaan, en daarom hem door middel van be loften in Duitschland hebben willen hou den. Ook is het mogelijk, dat Gutzeits vrouw en kinderen hun invloed hebben aangewend. Deze aangelegenheid is natuurlijk in Twente het gesprek van den dag en de „vrijwilligheid" wordt algemeen in twijfel getrokken. Kamej-s van Koophandel Bezwaren tegen samenvoeging De K. v. K. te Gouda heeft op een gehou den vergadering de plannen om tot samen voeging der Kamers van Koophandel te komen, besproken. Betoogd werd, dat er geen enkel verband bestaat tusschen de Rijksfinanciën en die de Kamers van Koophandel, welke laatste haar eigen geldmiddelen beheeren en dit, ondanks de toenemende werkzaamheden en de minder wordende jaarlijksche bijdragen, nog immer met goed gevolg hebben gedaan. Men was hot er over eens, dat met de verlaging der bijdragen aan bet Handels register van het meerendee', der ingeschre venen, inplaats van een bezuiniging, een verhooging van lasten voor het bedrijfs leven zou worden bereikt en men vooral den kaasexport groote schade zou berokke nen, om van export van boomen en planten niet te spreken. Bovendien achtte men het een groot be zwaar, dat door samenvoeging van dit spe cifieke gebied, geen of althans een zeer ge ringe stem zou kunnen gehoord worden in een groote Kamer, waar dikwijls de belan gen van het platteland zoo geheel andere vorden bezien. Tenslotte wees men nog op de contingen- teeringsmaatregelen, die steeds meer "im porteurs en voornamelijk kleinere zaken aangewezen doet zijn op de Kamers van Koophandel. Scheveningsche vloot vaart uit Zaterdagmiddag zijn 20 schepen van Scheveningen uit ter haringvisscherij gegaan. Visschers, die nu nog niet zou den uitvaren, trachtten nog te verhin deren, dat de werkwilligen aan boord gingen, doch nadat de politie het haven terrein had afgezet, kon het vertrek plaats hebben zonder dat zich inciden ten voordeden. Verwacht werd, dat heden nog twaalf schepen zee zouden kiezen. Nederlandsche schepen naar Rusland Het s.s. „Patria" verkocht Het oudste mailschip van den Rott. Lloyd. de Patria, is naar Rusland verkocht. Het contract zal eerstdaags worden geteekend. Het schip meet 9686 bruto reg. ton en werd in 1919 bij de Kon. Mij. ,De Schelde" te Vlissingen gebouwd. Sedert 13 Januari 1932 was het schip in de Rotterdanische haven opgelegd. De gehandicapte partij In Franeker waar .de s.d.a.p. met 3 zetels is vertegenwoordigd werd de lijst van deze partij 20 minuten te laat ingeleverd. Men heeft nu gepoogd deze ongewilde fout te herstellen, door de hulp van andere par tijen in te roepen. Men stelde voor dat alle candidaten voor de op Maandag a.s. te hou den zitting van het hoofdstembureau zouden verklaren onder deze omstandigheden niet meer in hun candidaatstelling in te willigen dan zou geen enkele candidaat overblijven, en zou er dus een nieuwe candidaatstelling gehouden moeten wórden. Ten einde dit te bereiken, had de vrijz. dem.. kiesvereeniging alle gestelde candida ten en bestuurders der andere k-iesvereeni- gingen tot een vergadering bijeengex-oepen, om tot deze oplossing te geraken. In déze vergadering bleken alle aanwezige partijen geneigd aan deze oplossing mede te werken, uitgezonderd de a.r. partij. Dit heeft tot gevolg dat de s.d.a.p. in de komen de periode niet in de raad vertegenwoordigd zal zijp. Roode Kruis-oefening Van te voren niet bekend gemaakt De oefeningen die het Nederl. Roode Kruis regelmatig houdt om daardoor de hulpco lonnes te bekwamen in het organiseeren van hulpverleening bij groote rampen enz. werden steeds op van te voren bekend ge maakte tijdstippen gehouden. In verband echter met het goede resul taat, dat deze oefeningen hebben opgeleverd heeft de leiding van het Roode Kruis beslo ten dit jaar een oefening te organiseeren, welke niet tevoren geannonceerd is en daardoor ook wat de organisatie betreft, meer de werkelijkheid nabij komt. Het Roode Kruis wenscht thans in Lim burg een oefening te houden, om de paraat heid der betrokken groepen te onderzoeken. Deze oefening zal geschieden voor 15 Juni. Vereen. Volkenbond en Vrede Plechtige kranslegging te Deli* Zaterdag had te Delft de plechtige krans legging plaats bij het standbeeld van Hugo Grotius. Op het stadhuis geschiedde vooraf de officieele ontvangst door de heer J. Brink m a n, loco-burgemeester. Spr. noem de de afd. Delft van de Vereen, voor Volken bond en Vrede een voorbeeld voor de ove rige afdeelingen. Het werk de vredesge- dachte ingang te doen vinden verdient aller sympathie; hetzelfde geldt van de kranslegging. De heer P. I n t v e 1 d, voorz. van de Deut sche afdeeling, dankte voor de vriendelijke woorden aan het adres van de vereeniging. Wij hopen, vervolgde spr., bij het Neder landsche volk op te wekken, de wil tot be vordering van den vrede. Dank werd ge bracht voor de van het gemeentebestuur ondervonden medewerking. Jhr. II. A. van Karn eb eek, Commis saris der Koningin in Zuid-Holland, sloot zich bij de vorige spreker aan en richtte eveneens eenige woorden van dank tot het gemeentebestuur. Hierna werd thee geserveerd. Vervolgens ging het gezelschap naar de Markt, waar bij liet standbeeld reeds honderden belang stellenden zich hadden opgesteld. Hier aan gekomen heeft allereerst het woord gevoerd ir, J. W. Al bar da, 2e Kamerlid. Spr. zei dat het verkeerd zou zijn de teleurstelling te verbergen, die er leeft bij de vrienden der vredesgedachte. Ontwapening werd niet verkregen; een nieuwe wedstrijd in bewape ning is losgebroken. De volkenbondsgedach te wil, dat de staten zullen afzien van eigenmachtig geweld 1 en daarmee ook af stand willen doen van een deel van eigen souvereiniteit. Zulk een ommekeer voltrekt zich niet in eens, daartoe moet de volken bondsgedachte gaan leven in het zedelijk bewustzijn van de volkeren. Spr. wijst er voorts op, dat de opvatting, alsof oorlog on vermijdelijk zoii zijn, moet worden bestre den. De volkenbond geeft betere wegen aan. Spr. besluit met een opwekking om te volharden. De volgende spreker Mr. Dr. J. Scho k- k i n g, omschreef het doel als een kreet tot onderlinge samenwerking, waaruit spreekt een zedelijke eisch tot de volkeren. Een van de middelen is, een bepaalde dag, die vraagt om bezinning. Het is te doen om het getuigenis, dat zich tegen de vol ken keert, mét name tot die welke nog prijs stellen op den naam van christenvolken. Wat er van den volkenbond uitgaat, is de resultante van hetgeen bij de volkeren •leeft. Deze zullen zelf de gedachte moeten Voornaamste Nieuws. De ontvoerde Duitscher Gutzeit, die naar Nederland zou mogen terugkeeren, heeft geweigerd de grens te overschrijden. Te Hilversum is een Intergewestelijke landdag gehouden van de Bizondere Vrij willige Landstorm. Blz. 2 De plechtige bijzetting van Pilsoedski in de Wawelburcht te Krakau. Het grootste vliegtuigtuig ter wereld, de Maxim Gorki, tengevolge van ondisciplinair optreden van een piloot verongelukt; 48 slachtoffers. Laval heeft met Goering een „interessant onderhoud"gehad en zal over eenigen tijd Berlijn bezoeken. In München zijn roomsche weldadigheids collectanten ernstig mishandeld door natio- naal-socialisten. De straatcollecte was goed gekeurd door den rijksminister van binnen- landsche zaken. De zeeliedenstaking te Havre Is geëindig'd en de afvaart van de Normandië is daar door verzekerd. Het Nederlandsche stoomschip Poelau Laut is, op reis naar Indië, naar Napels te ruggekeerd met machineschade. Verschenen zijn de jaarverslagen over 1934 van de Ned. Scheepsbouw Mij, de Kaarsenfabriek Goad a en de Westlandsche Stoomtramweg Mij. Blz. 5 Het Rechtspositie-congres van de Ned. Vereen, van Chx. Kantoor- en Handelsbe dienden. vervullen en daartoe komt het niet, wan neer deze niet als een moreele eisch wordt aanvaard. Spreker besloot met de opmerking dat de gedachte moet gesteld worden in het licht van het Evangelie van Jezus Christus. Door Jhr. van Karnebeek is hierna het woord gevoerd. Spr. herinnert aan een gelijksoortige plechtigheid nu 36. jaar gele den ter gelegenheid van de opening der eerste vredesconferentie te Den Haag. Jhr. v. Karnebeek noemde het een goede, gedach te van den bond dit om te zetten in een traditie en zich te vereenigen bij het stand beeld van den grondlegger der vredesge- gedachte. Door spreker werd hierna "de krans aan het standbeeld van Hugo do Groot gehangen. De heer B. Intveld sprak hierop nog enkele wooitlen van dank waarmede- de plechtigheid ten einde liep. Door de muziek corpsen „St. Franciscus" en „Soli Deo Gloria" werd ter afwisseling toepasselijke muziek ten gehoore gebracht. Duitschland en het tourisme naar Nederland Duitschland wil Nederland dwingen In het deze week te Brussel gehouden con gres der Internationale hotelhouders-organi satie is ook gesproken over de Duitsche deviezen-uitvoerbepalingen. De Duitsche delegatie gaf ter ver gadering namens haar regeering officieel te kennen, dat bepalingen, welke de deviezen uitvoer van Duitsch land naar Nederland beperkten, al leen in voor ons gunstige zin gewij zigd zouden kunnen worden, indien Nederland bereid ^ou zijn een bepaald extra kwantum goederen van Duitsch land af te nemen. Een andere oplossing om den Duit- schen vacantieganger toe te staan meer dan 10 Mark mede te nemen was, voor zoover zulks van de Duit sche 'regeering afhing, niet mogelijk. We weten het nu. De 10 Mark bepaling voor Duitsche vacantie gangers is een economisch dwangmiddel. erstandige Nederlanders kunnen daar wel eens conclusies uit gaan trekken. Uit het Sociale Leve*. STAKING IN DE STEENINDUSTRIE In de steenindustrie te Groningen en te Win- im is een staking uitgebroken. Deze staking om- itin totaal tien fabrieken, met co ge veer 300 ar beiders. Het voorstel van den Rijksbemiddelaar m een loonsverlaging tusschen 3 pet. en 7 pet. oor de arbitragecommissie te laten vaststellen, :erd door de fabrikanten verworpen De fabnkacu -en handhaven het voorstel tot gemiddeld 7\ '2 pet. loonsverlaging doch" waren ook bereid, een alge- meene arbitrage te aanvaarden ter vaststelling van de loonen voor het volgend jaar. De staking is heden ingegaan

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1