DE STERRENHEMEL DE MERSEY-TUNNEL BIJ LIVERPOOL O zul links (oostelijk) van de zon, gaat dan na de zon onder en wordt dus dan avond ster. Dit „wordt" geldt in letterlijken zin, want vóór de bovenconjunctie stond Venus rechts van de zon. kwam dus voor de zon op en was. toen morgenster. Alleen de dichters en het groote publiek spreken van „de" avondster, zulks in navolging van de oude Grieken die ook langen tijd hebben gemeend met twee verschillende hemel lichamen te doen te nebben die zij Fos for u s (latijnsch: Lucifer) en Hesperus (lat.: Vesper), morgenster en avondster, noemden. Maar reeds voor den aanvang onzer jaartelling waren de Grieksche ster renkundigen tot het inzicht gekomen, dat men slechts met één ster te doen had. Zoo oppervlakkig beschouwd zou men meenon, dat V. jn 3 aangekomen, van de aarde uit gezien de grootst mogelijke zons afstand zal bereikt hebben. Toch is dit niet het geval maar is eerst in 4 deze positie bereikt. Men meet afstanden aan de sfeer in hoekmaat,. waartoe zooals men weet, de cirltel in 31k)0 verdeeld wordt. Zoo bedraagt bijv. de' middellijn der maan ongeveer een halven graad. Welnu, zooals men ziet is de hoek 3-A-Z slechts 35° maar 4-A-Z, 45° welke waarde dan aan de sfeer weer in boogmaat kan worden afgelezen. In den laatsten stand is Venus dan in „grootste oostelijke elongatie". En eindelijk in 5, staan zon-Venus-aarde weer op één lijn en is dus de planeet in beneden-conjunctie Behalve dat tengevolge van den loop der planeet, de stand steeds wisselt, blijkt uit de teekening nog iets, nl. het veranderen van vorm en grootte der planetenschijf, wat in eón kleinen kijker reeds is waar te neaucn. Kort na de bovenconjunctie vertoont Venus zich als een nagenoeg geheel verlicht schijf je, maai- al spoe.dig begint schijngestalte „fase" op te treden, een verschijnsel dat wij ook bij de maan in haai- loop waarnemen. Nu zijn er bij don loop van Venus als avondster, wat de helderheid betreft, twee omstandigheden, die elkaar tegenwerken: de s c h ij f wordt grooter maar de fase (het verlichte gedeelte) neemt af. Toch neemt de helderheid geregeld toe, tot zelfs na do grootste elongatie, waarbij de planeet als een halfverlichto schijf gezien wordt, waarna.de lichtsikkel eindelijk zoo smal wordt, dat de helderheid afneemt en, bij beneden-conjunctie, de planeet tenslotte haar donkere helft ons toekeert. Nu is echter in het bovenstaande, duide lijkheidshalve, de zaak wat te eenvou dig voorgesteld. Wij hobbon daar nl. vanuit een vast punt een stilstaande aarde den loop eener binnenplaneet, zooals Venus is, gevolgd. Wanneer deze voorstel ling juist ware, zou Venus prompt in haar halve omloopstijd, d.i. 113 dagen, van boven- naar beneden-conjunctie wandelen. Maar ook de aarde befcveegt zich in haar baan, zij het ook minder snel dan Venus, en wan neer deze laatste in 4 is aangekomen, be vindt de aarde zich niet meer in A. Fig. 2 geeft schematisch den werkelijken stand op verschillende datums. Ook hieï stellen de twee cirkels de banen van Vcnus en do aarde voor, waarbij op de aardbaan de positie der aarde op verschillende da tums is aangegeven. In Vl-Z-Al zien we weer den stand del' bovenconjunctie van 19 Nov. 1934, maar thans in V2-A2-Z de posi tie tijdens de grootste elongatie op 30 Juni 1935! De planeet heeft dus van l>ovencon- junctie tot grootste elongatie bijna een vol ledige omloop volbracht. Haar grootste hel derheid bereikt zij echter eerst S Augustus- Dan loopt de planeet snel naar de beneden conjunctie die 8 Sept. wordt bereikt, waar na Venus in het laatst dezer maand (Sept.) FIG-2 D W. weer rechts van de zon, als morgenster opduikt. Nu zal de' belangstellende lezer tenslotte nog één vraag doen: „Staat nu bij boven- en beneden-conjunctie Venus werkelijk ach ter en vóór de zon, zoodat in den laatsten stand de planeet, door den kijker, als een zwart schijfje op de zon te zien is. Het ant woord is dat dit inderdaad zoo zou zijn, wanneer de baan van Venus in het vlak van de aardbaan lag, maar nu de helling 3 graden bedraagt, de planeet meestal bo ven of onder de zon voorbijgaat. Een „overgang" van Venus heeft alleen plaats wanneer de planeet bij de beneden- conjunctie juist in of nabij het vlak der aardbaan is. De'ze positie is zeer zeldzaam; de laatste „Venusovergang" is waargeno men in December 1882, de volgende zal plaats vinden Juni 2004! De Melkweg staat in het N.O. Een Algolminimum is nog waar te nemen 10 Juni tegen middernacht, maar de stand van Perseus is niet gunstig. De Zon en do Maan De zon treedt 22 Juni 's morgens te 8 u. 56 m. in het teeken Kreeft. De zomer be gint Een gedeeltelijke zonsverduistering op 30 Juni is in Nederland niet zichtbaar. Het eerste kwartier der maan van 9 Juni staat in de Leeuw, de volle maan van 16 Juni in de Schutter. De Planeten De planeten voor het bloote oog zichtbaar, zijn: Mercurius, Venus, Mars, Jupiter en Satumus. De planeten stralen zelve geeu licht uit, maar weerkaatsen het zonlicht. Mercurius is 26 Juni in beneden-con junctie en dus niet zichtbaar. Venus bereikt 30 Juni haar grootste oostelijke elongatie en blijft van groote hel derheid (zie boven). De planeet gaat in het midden der maand omstreeks 11 uur onder. M a r s is rechtloopend in de Maagd en -is sinds April een volle grootte klasse in helderheid verminderd. De planeet gaat aan het eir.de der maand te middernacht onder. Jupiter in de Weegschaal is de schitterei> de ster van den nacht. S a t u r n u s in de Waterman komt in het midden der maand te middernacht op. De tijds-opgavon zijn gewonen Amster dams chen lijd. Zomertijd is dus één uur later. ONDER TROMGEROFFEL NAAR DE KERK Het Is vermoedelijk eenig in ons land, misschien wel in de geheele wereld, dat Zondagsmorgens te Hoogcveen de kerkgan gers bij trommelslag ter kerke worden ge roepen. Zondagsmorgens om zeven uur slaat de tamboer, gekleed in een gewoon burgerpak je, de reveille en gaat daarop een uur la ter al trommelende langs de huizen, om bij de kerk te eindigen. En dat dit geschiedt ook op de werkdagen, wanneer er dienst is en op de kerkelijke feestgetijden, zal wel niet gezegd behoeven te worden. Het zonderling gebruik van het zoo oproe pen der gemeente tot dc Godsdienstoefenin gen werd ingesteld door Jonkheer Johan van Echten, niet lang na de stichting der Kolo nie. Er was destijds geen kerk maar wel een kapel op den huize Echten, nagenoeg een uur verwijderd van het zich vormend Karspel. Die kapel was wel nipt groot, maar toch ruim genoeg om bij de wéinige inge zetenen van het dorp Echten, ook die van het in wording verkeerende Karspel Hooge- veen te bevatten. Maar er was geen klok in Echten om den aanvang der Godsdienst» oefeningen door gelui aan te kondigen en dus besloot de heer Van Echten, die evenals zijn broeder in krijgsdienst was geweest, de militaire trom te gebruiken als luidklok. Het middel was eenvoudig en praclisch en bleef in stand toen er in later tijd td Hoogeveen wel een bedehuis was, maar nog geen klokketoren. Tot het bouwen der laat ste had men geen geld en al had men dit ook gehad, men zou er toch niet licht toe zijn overgegaan, daar men meende, dat de grond in de Kolonie niet geschikt was om zulk een lioog en zwaar gebouw te dragen. EEN WONDER VAN MODERNE TECHNIEK! Voor eenige dagen, ontvingen wij van de K.L.M. een uitnoodiging tot een vlucht naar Liverpool, in verband met de heropening .Van deze lijn. Deze uitnoodiging bevatte o.a. de volgen de. zinsnede: „Het gemeentebestuur van Li verpool zal u o.a. de geheele inrichting van de wereldberoemde Mersey-tunnel laten zien In verband met de plannen, welke er be staan, om in Rotterdam een tunnel onder de Maas te laten bouwen, lijkt ons dit be zoek voor u zeer interessant". De lezers, die echter denken, dat wij iets fcullen vertellen over een tunnel, welke pre cies eender ook in Rotterdam, Amsterdam of Velzen kan worden gebouwd, moeten wij helaas dadelijk teleurstellen! Dc tunnel on der de Mersey, welke Liverpool met het aan de andere oever der rivier gelegen Bir kenhead verbindt, is geheel in een rots bodem uitgehouwen. Vanzelfsprekend dus, dat men bij een eventueele tunnelbouw in Holland voor geheel andere en o.i. ook veel grootere moeilijkheden zou komen te staan. Wel kunnen wij degenen, die meenen, dat ïn Holland over alles veel te lang gepraat en gedacht wordt, zonder dat het tot daden komt, een riem onder het hart steken. Het verkeer tussichen de beide Mersev- oevei-s werd vanouds onderhouden door fer- spoedig zal vragen, wat het gekost he'eft zoo spoedig mogelijk tevreden te stellen, zij hier medegedeeld, dat de totale bouwkosten 7.077.800 bedragen, dus in on gedevalueer de munt 85 millioen gulden. De Staat be taalde daaraan 2% mill. Eng. ponden, dus ruim een derde. Men zag daar klaarblijke lijk in. dat een uitstekende haven-outillage waartoe deze tunnel zeker behoort, ver boven het plaatselijk belang van een haven stad uitgaat. Deze tunnel is niet tol-vrij, maar de kos ten bedragen van 1 tot 2 shilling (afhan kelijk van het aantal P.K. der motor) en een paar pennies per passagier. De tunnel is nl. verboden voor voetgangers en alleen opengesteld voor autoverkeer cn fietsen. Het verkeer is echter aanmerkelijk grooter dan men bij de berekeningen verwacht had, zoo dat men hoopt na veertig jaar de tunnel ge heel tolvrij te kunnen maken. Men moet hierbij wel rekening houden met het feit, dat een aanzienlijke uitkeering betaald moet worden aan de ferry-booten-onderneming voor wie dc ingebruikname van de tunnel een kluit uit de pap was. Onder leiding van den directeur van ge meentewerken, zijn assistent en een chef- electricien, zijn wij in de diepte van den tunnel afgedaald en in de enorme ventilatie 'De tunnelklaar om het verkeer op te nemen. ry-booten; dus ongeveer gelijke vaartuigen als onze ponten of „heen-en-wecrjbopten". De bezwaren daaraan verbonden, vooral bij storm en mist, spreken in het klassieke land aan de mist nog sterker dan hier. Gedachten om een tunnel te bouwen, wer den al aan het begin van de negentiende eeuw geopperd, toen van spoorwegen zelfs nog niet gedroomd werd. In 1869 namen de plannen voor een verkeerstunhel vasteren vorm aan en eerst 65 jaar later, precies ge zegd 18 Juli 1934, werd de tunnel officieel door Koning George- voor-het verkeer open gesteld. i Na het einde van de oorlog had 't motor- verkeer een zoodanige vlucht genomen, dat de ferry-booten, hoe groot en talrijk ook, bet verkeer niet meer konden verwerken en lange files van personen- en vrachtauto's zich regelmatig aan beide oevers vormden, om na lange tijd wachten eindelijk overge zet te worden. Dc toestand schreeuwde om verbetering. Dc plannen: brug of tunnel, werden nog maals tegen elkaar afgewogen, waarbij het tunnelplan, vooral in verband met de groo te afstand tusschen de oevers, verreweg liet •beste werd bevonden. In verschillende plaatsen, welke geacht Werden bij de bouw van de tunnel belang te hebben werden stemmingen gehouden over eventueele deelname. Het eind was, dat al leen Liverpool en Birkenhead, als partici panten optraden. De kolossale plannen- eischten vanzelf sprekend een enorm voorbereidend werk, maar 16 Dec 1925 bracht Prinses Mary dc eerste pneumatische boor in werking, waar door de eigenlijke'bouw een aanvang nam. Een arbeid van acht-en-een-half jaar met gigantische machines, dc best-mogelijke tech nische en chemische hulpmiddelen en een arbeidsleger van 1700 man, was noodig al vorens deze wereldberoemde tunnel offi cieel kon worden geopend! Thans is men nog bezig om de laatste hand aan do ven tilatie te Leggen. Om de rechtgeaarde Hollander, die wel torens omhoog geklaute'rd, waarbij dezehee- ren even enthousiast over hun prachtig bouwwerk bleken, als ieder rechtgeaarde in woner van Liverpool. Immers steevast was na iedere kennismaking de vraag of we de tunnel al gezien hadden cn als we daar be vestigend op antwoordden, of we het niet schitterend vonden. Wij zullen trachten in een kort overzicht iets van bouw en outillage van de Mersey- tunnel te vertellen. De tunnel heeft aan beide zijden twee in gangen, een bij de havens en een verder in, de stad. Deze tunnelarmen gaan met een helling van 1 op 30 naar beneden, terwijl de groote tunnelkoker, waarin zij uitmon den, een helling heeft van 1 op 300, zoodat er nooit teveel van de motoren wordt ge vergd. Het diepste punt ligt ongeveer 52 M. onder de hoogwaterstand %an de bovenlig gende rivier. Terwijl de tunnelarmen twee verkeers- banen hebben, zijn er vier, één voor lang zaam en één voor snelverkeer in iedere rich ting, in de groote tunnel. Automatische ver- keersseinen zorgen voor een goede regeling. De geheele tunnel is ongeveer 3K.M. lang zoodat men' met een 30 K.M. vaartje onge veer 7 minuten noodig heeft om er door te rijden. De capaciteit is ruim 4000 wagens per uur, bij 30 K.M. snelheid cn 30 meter tusschcnruimte. De inwendige diameter van de tunnel is ongeveer 13% meter, waarvan 11 meter voor het verkeer beschikbaar is. Bij de bouw zijn ruim 250.000 kg. explo sieve stoffen gebruikt om de rotsen op te ruimen, terwijl van Juni 1926 tot Aug. 1931 gemiddeld iedere twee minuten een ton ge steente uit de tunnel naar boven werd ge bracht. Voordat men aan de bouw van de eigen lijke tunnel begon, heeft men eerst twee kleinere tunneltjes boven elkaar in de rot sen uitgehouwen. Die zijn later uitgebouwd en het tunnellichaam is toen geheel be kleed met ijzeren ringen, bestaande uit on- 'Conslruclie van dc onderste helft der ijzeren segmenten,. Belon-arbeid in het tunheldeel onder de ri vier. IS JUNI 9 0. 30 1U. 3TERREN 92' *3e GK' Een der ventilatiegebouwen. geveer 100 000 segmenten en wegende 82.000 ton. Deze ijzeren ringen zijn aan elkaar ver bonden met ruim een millioen bouten en waterdicht gemaakt met een dikke cem&Qt- laag en bitumen. Op de middellijn van de cirkel, welke deze segmenten vormen, is liet wegdek ge projecteerd Daaronder is de ruimte be schikbaar voor eventueele elefctrische trei nen of trams en verder voor dc ventilatie, welke in zulk een lange en diepe tunnel natuurlijk speciale zorg vereischL Daartoe zijn aan de landzijde een zestal ventilatiestations gebouwd, welke ieder een sectie van de tunnel van verschc lucht moe ten voorzien en de door de" uitlaatgassen van auto's en anderezins bedorven lucht moeten wegzuigen. Enorme fans zijn daartoe opgesteld, welke door speciale gangen de lucht naar beneden blazen, waar ze door ongeveer 18.000 gaten terzijde van het weg dek, de tunnel bereikt De opgestelde 30 fans waarbij er zijn met een capaciteit van 611.000 kubieke voet per minuut, kunnen gezamenlijk 2% mill. kub. voet lucht per minuut in de timnel blazen en er weer uit wegzuigen door de openingen, welke daar voor boven in de tunnelwand zijn gemaakt Om tegen iedere mogelijke storing te kun nen optreden, is van iedere machine een reserve aanwezig, zoodat, indien men alles gelijktijdig aan het werk zette, de capaci teit tot 5 mill. kub. voet per minuut kon worden opgevoerd. De drukverdceling is steeds zoo, dat geen tocht kan optreden. Het kan natuurlijk gebeuren, dat een auto in do tunnel in brand vliegt. Daartoe zijn om de 50 m. brandmelders in de zij wanden aangebracht, waarin zich tevens verschillende brandbluschmiddelcn bevin den. Mocht er onverhoopt een opstopping in dc tunnel plaats vinden, dan geven lichtsigna len de bestuurders te kennen, dat de moto ren moeten worden afgezet, om de hoeveel heid schadelijke uitlaatgassen zooveel mo gelijk te beperken. Bovendien zijn er nog aparte nooduitgan gen, waardoor men zou kunnen vluchten bij bijv. plotseling gevaar en die rechtstreeks toegang geven tot de bovengelegen ventila tiestations. De tunnel is verlicht door een 2100 lam pen, welke inspringend achter glas in de tunnelwand zijn bevestigd, zoodnt geen ver blinding kan optreden. Merkwaardig is wel bij een wandeling door de tunnel en dc enorme bijbehoorenöe gebouwen cu installaties, hoe weinig bedie nend personeel men ontmoet. Hier en daar staat iemand te' poetsen of te wrijven, maar verder is er niemand te zien. Hoe dit mogelijk is, bleek door het in de perfectie doorgevoerde automatische con trole-systeem. In de controle-kamer, welke in een der ventilatic-gebouwen ondergebracht is, zijn de controle-borden voor de electrisc-he instal latie van de geheele tunnel cn alle daarbij behoorende ventilatiestations, zoodat alles, wat er in de tumiel gebeurt, daar geregis treerd wordt Het aantal voertuigen in de tunnel wordt door middel van foto-cellen geteld; het ge halte aan koolmonoxyde in de tunnellucht, en de aanwezigheid van mist, dc werking der waterpompen, het aantal fans dat werkt, de brandweer-telefoon, kortom, alles en alles komt hier op controle-apparaten te- samen en is mot één oogopslag te controlee ren. Ingenieuser hulpmiddelen zal men zel den ergens aanschouwen. Eén druk op een knop bijv. sluit in geval van alarm alle tol kantoren en daarmede de toegang tot de tunnel af, terwijl daar mede automatisch ook dc cassa's, waarin de tolgelden worden bewaard, zijn afgeslo ten! Toen wij eindelijk al deze buitengewoon interessante dingen bekeken hadden en door de tunnel, waar de auto's over de ijzerte gels bijna geruischloos voortvlogen, weer naar buiten gingen, konden wij het gevoel van trots, dat men in Liverpool voor „de" tunnel heeft, veel beter begrijpen. Indien het echter in Holland nog eens tot tunnelbouw komt, hor>en we dat dit geen 65 jaar meer zal duren! VENUS -Sb MARS -» JUPITER 4-5ATURNU5 Venus In grootsle oostelijke olongatie De sterrenhemel vertoont zich als een koepelvormig gewelf, waaraan de sterren trvenals de zon en de maan, in het Oosten opkomen en in het Westen ondergaan. De circumpolair-sterren die men op het Noord-kaartje binnen de gebogen lijn vindt, gaan op onze breedte niet onder. De sterrenkaartjes. De kaartjes stellen elk het halve hetnel- gewerlf voor, boven den Noordelijken en den Zuidelijken horizon, in den stand van 15 J u n i 's avonds te negen uur. Het zelfde aspect vindt men begin Juni te tien uur en aan het einde der maand te acht uur. De Poolster, in de Kleine Beer, het eenige hemellicht dat altijd op dezelfde plaats staat, geeft het Noorden aan. De sterrenbeelden. De Kleine Beer staat rechtstandig boven dc Poolster, de Groote Beer is het zenith gepasseerd. Tusschen de beide Beren ziet men de eigenaardige figuur van de Draak. In het Westen gaan Tweelingen en Kreeft, waarin de planeet. Venus, onder. In het Oosten staan Zwaan en Arend met de hel dere sterren Deneb en Altair. Ilooger meer naar het Zuiden vinden we het uitgebreide sterrenbeeld Slangendrager met de Slang, en daarboven Hercules met dc beroemde, reeds voor het bloote oog flauw zichtbare sterrenhoop. De Maagd, waarin de planeet Mars, is de meridiaan gepasseerd, terwijl de Leeuw in het Westen ten ondergang nijgt. Laag in het Zuiden staat de Schor pioen met de roode ster Antares, hoog daar boven Bootes met de heldere Arcturus. de baan van Venus is bijna cirkelvormig. Hierbij zij bovenstaande "uitdrukking met behulp van bijgaande figuren eenigszins toegelicht In figuur 1 stellen de beide cirkels de loopbanen van de planeet Venus en de aarde voor. Herinnerd zij nog dat de ge middelde afstand van de zon voor de aarde 150 millioen K.M. en voor Venus 108 mill. K.M. bedraagt en dat de omloopstijd der aarde 365 dagen en die van Venus 225 da gen is. Het is duidelijk dat bij deze verhoudingen periodiek de standen zullen voorkomen, die in fig. 1" schematisch zijn aangegeven. Nu eens zullen Venus-zon-aarde, dan zon- Venus-aarde op één lijn staan. Deze stan den worden conjuncties genoemd, de eerste- bovenste of boven-conjunctie (samenstand). de tweede-beneden-conjunctie. In den stand V.-Z.-A., wc-rdt de bovenconjunctie van 19 November 1934 aangegeven. De planeet die haar loop vervolgt in de richting van den pijl zal na eenigen tijd in 2 zijn aangeko men, staat dan, van de aarde uit gezien, Reeds enkele malen is hier melding ge maakt van „het toenemen van de zonsaf stand van Venus". Wat wil dit zeggen? Niet, dat er (ruimtelijk) verschil van af stand komt tusschen Venus en de zon, want MEI HU IOU.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 8