De voorgenomen opheffing der Kamer van Koophandel VRIJDAG 17 MEI 1935 TWEEDE BLAD PAG. 6 Uiteenzetting van den Voorzitter Geen bezuiniging: wel meer moeilijkheden Belangrijk adres aan den Minister van Sociale Zaken In de gistermiddag onder voorzitterschap van den heer D. ten Cate Brouwer gehou den zitting van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland zijn de heeren D. Parmentier en J. C v. d. Meer als leden der Kamer geïnstalleerd. Onder de ingeko men stukken bevond zich een schrijven van het ministerie van economische zaken, waar in medegedeeld wordt, dat aan dc door do Kamer inzake een reisdeviezen-overeen- komst met Duitschland geuite verlangen, niet kan worden voldaan. De Voorzitter hield vervolgens een rede inzake dc dreigende opheffing van de Kamer. Deze luidde als volgt: Op 4 Mei heeft de Minister van Economi sche Zaken aan onze Kamer medegedeeld, dat Zijne Excellentie het voornemen heeft om dc wegens inschrijving in het Handels register op handel en nijverheid drukkende lasten te verlagen. Deze bijdrage, geregeld in art. 19, le lid van de Handelsregisterwet 1918 (Staatsblad 493) en laatstelijk gewij zigd bij de wet van 2 Juli 1931 (Staatsblad 317) vastgesteld op f '2.50, f 5, f 10, f 20, f 30, f 50. f 100, f 200, f 300, f 100 en f 500, zouden in de toekomst bedragen: f 2. f 2.50, f 5, f 10, f 15, f 25, f 50, f 100, 150, f 200 en f 250. In de toelichting zegt de Minister, dat de tijdsomstandigheden het noodig maken ook de lasten die de Handelsregisterwet oplegt, te verlagen. Een adres van den Nijverheids- raad heeft eveneens deze verlaging bepleit In totaal zal dan door deze vermindering rond 4 ton worden bespaard. De verlaging van deze bedragen, zoo merkt de Minister op, zal tot een zoodanige daling van de inkomsten der Kamers leiden, dat een aantal van deze Kamers zich niet langer financieel zal kunnen bedruipen, weshalve maatregelen in voorbereiding zijn om het aantal Kamers aanzienlijk te verminderen. In een nader officieel schrijven, gericht aan de Kamers van Koophandel, wordt dan o.m. aangegeven dat de Kamers van Koop handel te Ledden, Gouda en Delft met de Kamer van Koophandel in Den Haag tot een Kamer zullen worden vereenigd. Deze berichten gaven mij aanleiding U het Volgende mede te deelen. Blijkens het jaarverslag onzer Kamer over 1934 zijn bij de Kamer in Leiden ingeschre ven 3978 in het district gevestigde zaken. 9 daarvan betalen per jaar f 50, 100 f 3_, 115 f 20; 239 f 10; 602 f 5; en niet minder dan 2009 t 2.50 per jaar; slechts 4 raken be- talen f 100, terwijl firma s die f 200, f 300, f 400 of f 500 per jaar betalen, in ons district Diet te vinden zijn. Uiteraard is daardoor de bezuiniging, wel ke handel en nijverheid in ons district ten deel valt, slechts zeer gering. De gemiddelde verlaging over alle groepen zal voor het district Rijnland dan ook slechts f 1.8a per ingeschrevene bedragen. Het is goed de gevolgen van een en ander voor de verschillende groepen nader onder de oogen te zien. Ingeschrevenen die thans f 2.50 per jaar betalen, zullen in de toekomst slechts f Z hebben te betalen. Voor 2/3 der ingeschre venen handelszaken bedraagt de besparing dus slechts f 0.50 per jaar. v Ieder, die ook maar eenigszms hekend met het veelvuldige contact dat de hamer in de vele jaren van haar bestaan met deze grootste groep ingeschrevenen gehad heeft, moet begrijpen dat, werd de Kamer voor Rijnland opgeheven en bij Den Ha<i0 ge voegd, deze verandering voor velen uit deze «roep en waarlijk niet de kapitaalkrach- tigsten een aanmerkelijke verzwaring van lasten zou beteekenen. Het is dan ook niet te verwonderen, dat uit den middenstand in ons district tegen dezen voorgenomen regeeringsmaatregel spontaan een krachtig verzet is gerezen. Het contact met de verschillende middenstands organisaties is dan ook, evenals trouwens imet andere organisaties, van den meest pret- tigen aard. De Kamer te Leiden heeft meermalen kun- ran ervaren dat juist deze groep nijveren den arbeid der Kamer zoodanig op pnjs stelt, dat het aan geen twijfel onderhevig is of handhaving van onze Kamer wordt door haar als eisch gesteld. Een bezuiniging voor deze minst-kapitaal krachtige groep geeft het plan van den Mi- nister dan ook niet. Integendeel, wordt de Kamer voor Rijnland bij Den Haag onder gebracht, dan zullen de kosten voor dezein geschrevenen aanmerkelijk stijgen. Midden standers uit de stad Leiden, die thans, nu de conüngenteering hen dwingt bijna dage lijks contact met de Kamer te zoeken, hun nen telefoneeren of persoonlijk in ons ge bouw aan den Stationsweg op ieder uur van den dag de gewenschte inlichtingen zonder verlies van tijd verkrijgen, zullen op liooge kosten worden gejaagd. Middenstanders uit de omgeving, die op marktdagen de stad Leiden bezoeken, grijpen deze gel^nheid aan de door hen gewenschte mhchtiiic.en te vragen. Moet men in Den Haag aankloppen, dan is öf een telefoongesprek óf een reis naar Den Haag noodig. De besparing van 50 cent per jaar is omgeslagen in een tinan- cieel nadeel van beteekems. Op economische gronden deze groep een samenvoeging met Den Haag ernstig worden ontraden. Zal de tweede belangrijke groep drafo of f 10 per jaar betaalt en nu slechts f -a0 of f 5 per jaar behoeft op te brengen, bezuini ging van ecnige beteekems ondervinden by aansluiting bij de Kamer m Den Haag? Niemand is er die het gelooft.. Hoeveel geschrevenen hebben met een paar maal per faar met de Kamer te doen? Het. aantal in lichtingen aan de Kamer gevraagd is nog steeds stijgende. Moet men slechts eenmaal Xter jaar naar Den Haag en rekent men zijn verlies aan tijd, dan is ook voor deze groep middenstanders het voortbestaan van de Leidsche Kamer noodzakelijk, willeni z«Jwet op hoogere kosten gebracht wordemDewerk &&&mhedcn der Kamer nemen steeds toe D Kamer is hoe langer hoe meer een schakel eeworden in de economische organisatie van het land. Straks krijgt de Kamer eon taak bij de uitvoering van de wet op de juitverkoopen en het afbetahngsstclseL De groote bedrijven die f 20 of f 30 per jaar betalen, zijn belangrijk geringer in aantal. Velen van deze, hoofdzakelijk fabrikanten, hebben evenwel zeer dikw - met de Kamer ^OiThet lcgaliseeren van handteekeningen, het afgeven n certificaten van oorsprong voor exportzc-iingen, wensoht men meestal te wachten. De deur van onze Kamer staat Jiltijd open. Zal dit ook het geval zijn bij grootere Kamers? Zal men daar dezelfde vlotheid betrachten als hier? En als het moet iemand helpen als de kantooruren al- geloopen zijn? Het bureau van de Leidsche Kamer ver gadert eiken Zaterdagmiddag al 13 jaar achter elkaar. Zakenlieden uit hot district der Kamer bespreken regelmatig allerlei onderwerpen met hot bureau. Zal een derge lijk gemakkelijk en eenvoudig, doch vrucht baar contact ook in de toekomst mogelijk zijn? Zelfs al zou het Handelsregister als filiaal van 's-Gravenhage, te Leiden gevestigd blijven, iets wat blijkbaar ook overwogen wordt, dan nog zou de Kamer als Kamer van Koophandel verdwijnen. Daarmede zou evenwel de bezuiniging tamelijk wel illu soir worden. De Leidsche en Rijnlandsche industrie en handel hebben echter een eigen vertegenwoordigster noodig. De Kamer als Kamer dient daarom te blijven bestaan. Dit ter inleiding. Komt de bezuiniging tot stand, dan zal de Leidsche Kamer van haar inkomen circa f 7500 moeten missen, maai- ik acht mij ge lukkig U de verzekering te kunnen geven, dat ook dan nog de Leidsche Kamer haal taal zal kunnen blijven vervullen. Zeker, drastische bezuinigingen zul len moeten worden toegepast. Het geven van subsidies zal niet meer mogelijk zijn. De Kamer zal haar bijdragen aan diverse nuttige instellingen moeten stopzetten. Win kelweken, kleine tentoonstellingen in het district tot bevordering van hot welvaarts peil georganiseerd, zullen van financieelen steun in de toekomst verstoken zijn. Even eens zullen eenige salarisverlagingen van het personeel noodig zijn. Veel wat er in de 13 jaar van haar be staan door de Kamer dikwijls met zeer wei nig geld, doch met veel toewijding is ge steund en geschraagd, zal alleen komen te staan. Het is op grond van het vorenstaande, dat ik in Uw midden wil verklaren met groot leedwezen van het plan van den Minister te hebben kennis genomen. Het plan, aange diend als bezuinigingsplan, geeft in ons district geen bezuiniging. Moet echter de bezuiniging tot stand komen, dan zal, zoo als reeds gezegd, de Leidsche Kamer met de beperkte middelen, die haar overblijven, echter in staat zijn de door de wet aan haar opgedragen taak te vervullen. Maar men late de Kamer van R ij n 1 a n d al Kamer intact. Een aansluiting bij Den Haag is voor het handeldrijvend en indus trieel leven in Rijnland onmogelijk. Bij de insteling der Kamers is men uit gegaan van het beginsel dat de districten zooveel mogelijk een economisch-geogra- phisch geheel moesten omvatten. De uit werking van dit beginsel is nuttig geweest en zoo zijn de grenzen der Kamers na rijp overleg tot stand gekomen. De Kamers kregen hierdoor een speciaal karakter, een speciale taak. De Kamer te Leiden behartigt daardoor de speciale belangen, die in haar district gelden. Wordt het district Rijnland samengesmolten met Den Haag, een Kamer die geheel andere belangen te verzorgen heeft, dan gaat het voordeel, dat bij de tot standkoming van de grenzen der Kamers gewogen heeft, geheel verloren. Kan Leiden met zijn aloude textiel-nijver heid, kan Rijnland met zijn bouwmaterialen- industrie, zijn zuivel, zijn land- en tuinbouw, zijn zeevissoherij, de behartiging zijner be langen niet het allerbeste toevertrouwen aan een Kamer in het hart van het district Rijnland gevestigd? Het is mij dan ook een volkomen raadsel hoe men er toe kan komen Leiden bij Den Haag onder te brengen. De bedoeling welke destijds voorzat bij de instelling der Kamers wordt door deze samenvoeging geheel veron achtzaamd. Leiden en Den Haag behooren economisoh-geographisch in het geheel niet bij elkaar. Moet de Kamer voor Rijnland, die sinds 1816 bestaat, worden opgeheven? Moet het persoonlijk contact, dat door bureau leden in de afgeloopen 13 jaar met alles wat er hier op economisch gebied werkt en streeft, tot stand is gebracht, nu met één pennestreek worden vernietigd? Moet het vele en omvangrijke geheel belangeloozc werk van de 26 leden onzer Kamer nu op ■deze -wijze beloond worden? Kan een Kamer in Den Haag het werk der Leidsche Kamer geheel overnemen? Is een dergelijke centralisatie mogelijk zonder ernstige schade te doen aan dc belangen van de ingeschrevenen? Heeft de Nijverheidsraad bij haar advies met het vorenstaande voldoende rekening gehouden en heeft de Nijverheidsraad, zoo vraag ik mij verder af, wel voldoende auto riteit om in deze voornamelijk gewestelijke kwestie; een juist oordeel te vellen? Heeft inzonderheid de Nijverheidsraad oldoende kennis van wat op de bureaux der verschillende Kamers van Koophandel voor arbeid ten behoeve van handel en nij- erheid geschiedt? Is het niet opmerkelijk dat enkele groote centraal landelijk georga niseerde organisaties opheffing van tal van Kamers van Koophandel schijnen te wen- schen en dat er allerwege door de locale organisaties tegen wordt geprotesteerd" Wanneer de Nijverheidsraad den omvang der werkzaamheden der Kamer van Rijn land in de afgeloopen 13 jaar eenigszins kende, zou hij met meer omzichtigheid dan thans tot het opheffen van de kleinere Ka mers hebben geadviseerd. Te betreuren is het dat de Regeering de Kamers geheel onkundig heeft gelaten met haar plannen. Aan de Kamers is geen enkele vraag voor gelegd. Hierover heerscht dan ook terecht in breede kringen groote ontstemming. Ik heb hiermede, Mijne Heeren, gezegd wat mij op het hart lag. Wenscht men cle Kamer voor Rijnland te behouden, dan zal het verlangen daartoe in de eerste plaats moeten uitgaan van alle organisaties, be langhebbenden en gemeentebesturen in ons district. Deze allen hebben een lange reeks an jaren onzen arbeid gadegeslagen. Al leen zij zijn in staat een antwoord te geven op de vraag of het behoud van de Kamer 1 Koophandel voor Rijnland hier nuttig noodig is en of niet eveneens aansluiting bij de Kamer van Koophandel in Den Haag voor het district Rijnland in ieder geval moet worden voorkomen. Zij zullen ter be- voegdcr plaatse op duidelijke, niet tc mis vatten wijze hun meening moeten ken baar maken. Met vertrouwen zie ik 'het antwoord op de door mij gestelde vragen tegemoet. Deze rede werd met applaus begroef. De voorzitter deelde voorts mede, dat reeds aan de commissie die met de nieuwe grensrege ling der Kamer belast is een adres is verzon den. Voorgesteld werd ook te adresseeren aan den Minister van Economische Zaken. Dit adres luidt als volgt: Een ander bezuinigingsplan Teneinde te voorkomen dat een aanzien lijk aantal districten van Kameis van Koop handel en Fabrieken van hun gewestelijk centrum zou worden beroofd, veroorlooft de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland zich met versohuldigdcn eerbied Uw Hoog Collge de volgende gedachte ten aanzien van paragraaf 49 der Wet tot Ver laging van Openbare Uitgaven in overweging te geven. Dit plan komt aan het bezwaar tegemoet dat er Kamers zijn die jaarlijks groote som men overhoudon. Anderzijds worden bij dit plan de kleinere Kamers gespaard. Deson danks is dit plan ook voor de grootere Ka mers van Koophandel voordeeliger dan het plan door dc Regeering thans voorgesteld, terwijl het voor het bedrijfsleven een reëeler verlichting van lasten geeft. Het nieuwe plan komt er op neer, dat de bijdragen van f 2.50 en f 5.— onveran derd blijven, de overige bijdragen met 25 worden verminderd, terwijl de maximum bijdrage teruggebracht wordt van. I 500. tot f 75.— Ter toelichting moge het volgende dienen. De bijdragen van f 2.50 en f 5.— dienen te worden gehandhaafd omdat deze niet of nauwelijks de kosten per dossier, verbonden aan het op poll houden van een nog zoo sober ingericht Handelsregister, opbrengen. Op de overige bijdragen is allereerst de tariefvermindering niet minder dan 25 een tariefvermindering welke weinig elders wordt aangetroffen. De grootste zaken die blijkbaar het hardst geklaagd hebben en naar verhouding tot de andere zaken inderdaad thans wel een zeer groot bedrag betalen, worden boven dien veel meer verlicht dan bij het regee- ringsvoorstel het geval is. De groote ondernemingen van welke velen het zwaarst zijn getroffen, zooals ^Cultuur maatschappijen cn andere, die bij aann© ming van het voorstel der Regeering toch nog altijd f 100 tot f 250 zullen hebben te betalen, zullen bij het gedane voorstel niet meer hebben te betalen dan f 75. De gevolgen van een en ander beteeke nen voor alle Kamers van Koophandel te zamen een vermindering van inkomen van pl.m. f 300.000.—. Wel is het bedrag van de bezuiniging van het regeeringsvoorstel f 100.000 hooger, maai bij het hier gedane voorstel zullen practisch alle Kamers van Koophandel kunnen blij ven voortwerken en zullen handel en nijver heid niet op hoogere kosten worden gejaagd als deze zich telkenmale ter bescherming van hun belangen, het verkrijgen lichtingen enz. tot een verder afgelegen centrum moeten wenden. De daaraan voor handel en nijverheid ver bonden kosten zullen ongetwijfeld dit be drag van f 100.000.— verre overtreffen. De verlichting van lasten voor het bed rij fs leven ad f 300.000.— bij dit voorstel is daar om reëel, terwijl de verlichting der lasten volgens het regeerings voorstel geheel of voor een groot deel fictief is. De gevolgen voor enkele individueele Ka mers van Koophandel zijn als volgt: Amsterdam f 128.000.f 107.000. Rotterdam f 73.000.f 56.500. Den Haag f 40.000.— f 39.000.— Leiden f 7.600.f 2.200. Amersfoort f 5.967.— f Gouda f 5.051. f 1-727* Tiel f 2.484.— f 897. De eerste cijfers geven aan de verlaging van inkomsten voolgens het Regeeringsvoor stel, de tweede volgens het nieuwe plan. De voorzitter deelde nog mede dat met alle gemeentebesturen en alle daarvoor in aanmerking komende organisaties in het district der Kamer overleg is gepleegd om de actie tegen die ophaffing der Kamer zoo intensief mogelijk te doen plaats hebben. Van den burgemeester van Nieuiwveen ,c reeds een sympathiek schrijven -""K' met deze zaak ingekomen. De voorzitter wees er voorts nog op, dat door de samenvoeging van de Kamers te Terneuzen en Middelburg een Kamer ont staat die met haar inkomsten nog beneden die van Leiden blijft, terwijl als reden voor de opheffing der Leidsche Kamer toch juist de te geringe inkomsten van domineerendc beteekenis wordt geacht De verkiezing van een voorzitter der afdee ling Grootbedrijf, ondervoorzitter der Kamer werd uitgesteld tot de volgende vergadering om Grootbedrijf gelegenheid te ge-ven zich over deze benoeming te beraden Besloten werd met een bedrag van f 1.x) deel te nemen in het waarborgfonds van een te Leiden te houden tentoonstelling ter ge- regenheid van de opening der nieuwe ee- markL De heer P. A. Gooyer zal namens de Kamer in het tentoonstellingscomité zitting nemen. Besloten werd voorts aan de ver- eeniging Mathesis Scientiarum Gemtrix een bedrag van 250,- subsidie te verstrekken voor éénmaal. Daarna sluiting. verband Het zangconcours in de Stads gehoorzaal De tweede avond Ook de tweede avond van het Groot Nat. Zangconcours van den Ring van Chr. Zang" vercenigingen „Leiden en Omstreken in de Stadsgehoorzaal is uitstekend geslaagd. Voor dc/ze avond stonden niet rulnder dan veertien vereenigingen op het piogramma. Het tempo waarmede op deze avond ge werkt werd was vlotter dan op den eersten avond. Maar doordat het aantal koren dit maal grooter was is het toch laat genoeg geworden. Voorzitter Goedhart opende den avond weer op de gebruikelijke wijze, waarna al lereerst optrad het dubbelmannenkwartet ..Ons Genoegen" uit Koudekerk a. d. Rijn, dat een goeden inzet van het programma leverde. Dit koor. dat in de 4e afd. zong, hoort al in hoogere regionen thuis en zal zich daar ook wel spoedig een plaatsio ver eren- De derde afdeeling Gemengde ko- .„n was vertegenwoordigd door „Concor dia" uit Noordwiikerhout en ..Con Araore" uil Alohen aan den Riin. Dc koren in deze afdeel ine staan uit den aard der zaak. nog aan het begin van den weg. maar ongetwij feld zijn in beido koren kwaliteiten te con- Rtateeren. die goede beloften inhouden voor de toekomst ..Concordia" had een aantrekkelijke voordracht, maar de klank- erheid liet nogal jets te wensehen over. Deze was bij „Con Amore" aanvankelijk beter maar hier is nog veel te verbeteren aan rhythmo on tempo. In de ?e afd. Ge mengde koren was een goede vergelijking mogeliik doordat hierin vier vereenigingen zich liet hooren. ..Sursum" Corda" uit Moercapelle was nogal zwak en wat traag zonder veel voordracht, hoewel het vrije nuummer in dit opzicht beter voldeed. Ook ..Halleluja" uit Oegstgecsl kon zich niet geheel aan de middelmatigheid onttrok ken en miste aan bezieling, hoewel hier toch meer te waardeeren viel. wat uitdruk king en nuance betrof. Het Herv. Zangkoor .De Lofstem" uit Sassenheim. :.ong mot meer elan en vuur maar kon technisch niet geheel voldoen. Het best in deze af~.eeling was ongetwijfeld .JLooft den Heer" uit I Nieuw Vennep, dat niet vlekkeloos zone i maai* toch wat klankafronding en opvat ting betrof uitstekende kwaliteiten ten toon spreidde. Een aardig accent werd aan r.en avond gegeven door het Israciictischc mannenkoor „De Harpe. Davids" uit Rotterdam, dut stormachtig succes had. Technisch' keurig en suggestief heeft dit koor gezongen, maai helaas sprong de dirigent wat al te vrij om met het tempo en daarom kon de jury hier niet zoo hoog waardeeren. De opvat ting was overigens vurig en temperament vol genoeg, soms zelfs wel wa' al te ge voelig en bij oogenblikken wat zoetelijk. „Excelsior" uit Leiderdorp zong als eerste na dc pauzen in de eerste afdeeing en be reikte met Cano-varcn van Zaagmans goede resultaten hoewel het tempo iets pit tiger had gekund. Dezelfde onrustige traag heid schaadde het effect van het vrije num. mer, dat overigens een zeer goede en mu zikale vertolking genoot. Het Christelijk mannenkoor „Excelsior" uit Hazerswoude gaf een gevoelige en goed genuanceerde, hoewel wat al te gedragen vertolking van „Tehuis" van Jac- Bonset. Ook „Harmonie" van Altink werd goed gezongen, maai* on rustiger en minder harmonieus. Het Chr. Wassenaarsch .mannenkoor voldeed nog beter wat het klankgohalte betreft, hoewel wij de voordracht gaarne wat imponeeren dei* hadden gehoord. Tenslotte zongen twee gemengde koren in de eere-afdeeling. allereerst Koudekerks Gemengd Koor, dat zich in deze afdeeling nog uitstekend thuis voelt. Een goed kooc met een beschaafde klank en een goede voordracht „Excelsior" uit Llsse zorgde voor een waardig slot van den avond. Haar zang was kwalitatief ongetwijfeld het hoogtepunt van deze geheele uitvoering, al thans wat de tweede avond betref. De hoer Goedhart sprak een woord van dank, speciaal lot de jury en ging voor in dankgebed De volledige uitslag luidt: D ubbelmannen-kwartet Ons Genoegen te Koudekerk aan den Rijn (4e afd.) 317 p. le prijs, Chr. Gem. Zangvereeniging Concordia te Noordwijkerhout (3e afd.) 301 p. le prijs: Chr. Gom. Zangvereen. Con Amore te Alphen a. d. Rijn (3e afd.) 317 p. le prijs; Chr. Gem. Zangvereen. Sursum Corda te Moercapelle (2e afd.) 305 p. le prijs; Chr. Gem. Zang vereen. Halleluja te Oegstgeest (Hooge Morsch) (2e afd.) 302 p. le prijs; Chr. Gem. Zangvereen. Looft den Heer te Nieuw Ven nep (2e afd.) 346 p. le prijs; Herv. Zangver een. De Lofstem te Sassenheim (2e afd.) 301 p. le prijs; Chr. Gem. Zangvereen. Excel sior (le afd.) 304 p. le prijs; Chr. Mannen koor Excelsior te Hazerswoude (le afd.) 302 p. le prijs; Chr. Wassenaars Mannenkoor te Wassenaar (le afd.) 29S p. le prijs; Chr. Gem. Zangvereen. Koudekerks Gemengd Koor te Koudekerk a. d. Rijn (eere-afd.) 292 p. 2e prijs; Chr. Gem. Zangvereen. Excelsior te Lisse (eere-afd.) 329 p. le prijs; Mannenkoor Harpe Davids te Rotterdam (2e afd.) 329 p. le prijs. De Chr. Gem. Zangvereen. Halle luja te Broek op Langendijk behaalde de wisselprijs voor 't hoogst aantal punten van het geheele concours en de Chr. Gem. Zang vereen. Looft den Heer te Lisse, de beker voor het hoogst aantal punten bereikt door bij den Ring aangesloten vereenigingen. Waar is Simon? Dr. C. Beekenkamp, voorzitter van de af deeling Leiden der Prot. Chr. Reclassee- ringsvereeniging, schrijft ons: Mogen wij ter elfder ure nog even een misverstand wegnemen? Het betreft den Nationalen Reclasseerings dag, die morgen staat gehouden te worden en waarvoor alle Nederlandsche burgers en burgeressen in 't geweer geroepen wor den. Nu schijnt bij sommigen de gedachte te hebben post gevat, dat het Christelijk volks deel van Nederland morgen de hand op de beurs kan houden, omdat de opbrengst van de inzameling maar voor ©en heel klein deel ten goede komt van onze eigen actie. Ontroerend deze plotselinge bezorgd heid voor „de eigen actie"! Tot nog toe be merkten wij al heel weinig van een wanne belangstelling voor de Prot Chr. Roclassee- nngsvereeniging. Mocht die „bezorgdheid" voorbode zijn van een betere toekomst Bovendien is het geopperde bezwaar niet juist. De opbrengst wordt volgens een vol komen eerlijke rede verdeeld onder alle re- classeeringsinstellingen van alle gezindten Mochten er intusschen menschen zijn, die per sé niet geven willen aan den speldjes verkoop, dan kunnen zij hun gave onder ver melding van de speciale bestemming aan het plaatselijk comité afdragen. Overigens hebben wij de ervaring, dat zulke bedenkingen, als welke hierboven om ver geredeneerd werden, slechts dienen om zioh te onttrekken aan den zoo drin gend noodzakelijken arbeid van reclas- seering. Er zijn, helaas, onder de belijdende Chris tenen nog zoovelen van het type van Simon den farizeeër uit Lucas 7. Deze meneer trok zijn neus minachtend op voor „een vrouw,1 die een zondareis was". Met zulke indivi duen liet hij zich niet in. Simon is een vijand van Christelijke re- classeeringsarbeid. Hem ontbreekt de liefde. Waar is Simon? „Simon, Ik heb u wat te zeggen". Jezus zelf heeft het voorbeeld gegeven cn in het Evangelie wordt ook gesproken van bezoeken aan gevangenen; van barmhartig heid en liefdevol erbarmen. „Voor zoover gij dit aan een van deze mijne mipste broe deren gedaan hebt, hebt gij dat mij gedaan". Waar is Simon? Laat hij toch luisteren! Jezus heeft hem wat te zeggen. Uit de opbrengst van de collecte van mor gen moge blijken, dat er in onze stad vele Simons zijn, die de boodschap verstaan hebben! Reclasseerlng Prof. Mr J. M van Bemmelen schrijft ons: Er zal op 18 Mei. den nationalen roclas- eeeringsdag, een beroep gedaan worden op de particuliere liefdadigheid ten bate van den reclassoeringsarbeid. Waarom moeten wij aan deze oproep gehoor geven? Wellicht zullen er nog enkelen zijn, die vragen: ,Js het in dezen tijd van nood en crisis wel ge rechtvaardigd om een actie op tomv te zet ten ter wille van steun aan misdadigers?" Wij zouden daarop kur.nen antwoorden met het in de reclasseeringswereld zoo vaak ge citeerde bijbelwoord: „Gedenkt de gevange nen, alsof gij medegevangenen waart". Maar er is meer te antwoorden. De rerlas- seering in haar huidige gestalte doet meer dan de gevangenen denken. De rcclassee- ring is een dienst geworden, die velen uit ie gévangenis houdt, door baar rapportagc- verk. Zij licht het O. M. en den rechter voor >vcr daarvoor in aanmerking komende ge vallen. Deze voorlichting houdt tal van men schen uit de gevangenis. Zij, die op deze wijze gespaard worden voor een celstraf, zijn voor het meerendeel geen echte misda digers. Zij zijn menschen als "ij allen, met hun goede en slechte eigenschappen, die, hetzij dooi* innerlijke moeilijkheden, hetzij door drukkende omstandigheden, tot een overtreding van de wet ziin gekomen en die nu langs den weg der voorwaardelijke ver oordeling gesteund worden en bewaard blijven voor een straf, die vaak niet slechts henzelf, maar ook hun gezin zou hebben ge troffen. Een groot deel van dezen voorlichtings dienst wordt door don Staat bekostigd, maar het reclasseeringswerk is al sedert een eeuw in de eerste plaats een daad van particulier initiatief. Meer don 110 jaar ge leden reeds werd in ons land het Genoot schap tot zedelijke verbetering der gevange nen opgericht. Door de stuwende kracht van sociaal voelende menschen hebben dit Ge nootschap en sedert ongeveer liet begin do zer eeuw ook het Leger des Heils en de R.K. Reclasseeringsverecnlging en sinds kort ook nog tal van andere reclassceringsver- eenigingen, het nuttige werk van gevange nisbezoek, iteun aan voorwaardelijk en on voorwaardelijk invrcjheidgestelden enz. ver richt. Tot nogtoe deden deze vereenigingen ieder afzonderlijk eon beroep op de particu liere liefdadigheid. Thans o, verheugend verschijnsel hebben al deze vereenigin gen van verschillende kleur en richting de handen in één geslagen om op éénen nationa len reclasseeringsdag baar bede om hulp tot het groote publiek te richten. Moge dit eensgezind op deze bede antwoorden. ONDER-OFFICIEREN SCHIETVEREEN. „GENERAAL SNIJDERS". Bij de wintel-wedstrijden der Kon. Vereen, van Nederl. Scherpschutters 1934-1935, be haalde de heer J. Kcereweei*. bestuurslid van bovengenoemde vereeniging in de afd. A2. pcrsoneelen wedstrijd, klasse B met 182 punten een 5en prijs. Een mooi succes, om dat alleen in deze afd. door ruim 110 schut tere werd deelgenomen. DE MOLEN „DE STIER". Mot de gedeeltelijke slooping van den molen „De Stier" is hedenmorgen een aan vang gemaakt. Er helpt dus thans niets meer aan. BALDADIGHEID. Door de politie is gisteren aangehouden en van 11—7 uur op het politicbureau ge houden, de 16-jarige G. v. K., uit Oegstgeest, die zich had schuldig gemaakt aan vernie ling aan pasgebouwde huizen in de Kore- vaarstraaL SPANDRAAD GEBROKEN. Gistel-middag is bij de Hoogewoerdsche- brug een spandraad van de electrische bo venleiding gebroken. Het gewone verkeer moest daardoor worden omgelegd. Het tram verkeer ondervond eenige vertraging. Het euvel was na ongeveer een uur weer her steld. ARBEIDSBEUR Op den 16en Mei 1935 waren 3807 (v.j. 2971) werkzoekenden ingeschreven. ORANJE-BAZAAR Er heeft zich in een gisteravond gehou den vergadering een Comité gevormd tot het organiseeren van een groote Oranje- bazaar in Februari van het volgend jaar, waarvan de baten zullen strekken tot het dekken van het tekort waarmede de Leid sche Chr. Oranje Ver. nu reeds eenige jaren worstelt Uit den Omtrek 4LPHEN AAN DEN RIJN RAADSVERGADERING Woensdag 22 Mei des avonds 7 uur zal d« raad vergaderen. Agenda: Voorstel van B eu vaststelling voorschot bljz. scholen 1935; subsidie burgerwacht; verlaging huurprijs pakhuis Pr. Hen drikstraat; verlaging huurprijs enkele woningen; verlaging gasprijs; aankoop hoefslagen Aarkade- vernieuwing Alphenschc brug; aanleg Boschpark. extra hulp aan werkloozen; conversie geld'eenin- gen; verkoop grond aan den Buitenweg; slootdem- ping ten oosten van de Raadhuisstraat en wijzi- gin.j gem. begrooting. VERKOOP GROND B en W. stellen den raad voor aan den beer W. Brouwer q.q. te verkoopen een perceel bouw- greod aan den Buitenweg groot 320 M.2 tegen f 2000 Het is de bedoeling op het perceel heeren huis met garage te stichten. GELDLEENING B. en W. stellen den raad voor enkele leenin gen te converteeren. n.l. in totaal een bedrag va f 119.000. Het zijn keningen bij de verzekering; bank „Kosmos" te Zeist en Levensverz. Maat schappij „Eigen Hulp" te Den Haag, beide tegen V/2 pet., welke thans worden aangegaan bij Ef fecten en Adm. kantoor De Kat en Cos, Dor drecht tegen 4 pet TOUSSAINTSTRAAT EN VAN BOET- SELAERSTRAAT Nu geen voldoende bouwrijpe grond meer aan wezig is stellen B. en W den raad voor den Toussa ntstraat door te trekken tot de Van Boet- selaerstraat en daartoe ook de slooten te dempen. Verschillende perceelen vao de Raadhuisstraat zullen aangesloten worden bij de gsm. rioleering, wat per jaar f 240 aan belasting zal opbrengen, waaronder begrepen de aangrenzende bebouwde eigendommen. De kosten van straatdoortrekking en slootdemp'.ng worden geraamd op f 3600. EXTRA HULP AAN WERKLOOZEN B. en W. schrijven aan den raad: Voor de verbetering vaD extra hulp door ver- strekk og van kleedxig, schoeisel, bedde goed. en dergelijke aan werkloozen die uitkeering ontvan gen in gevolge de steunregeling en die te werk gesteld zijn bij de werkverschaffing, is op de be- grcotlng voor 1935 geraamd een bedrag vao f 2730., voor welke raming als grondslag hebben gediend de voor 1934 geldende bepalingen. Be steed kan worden een bedrag berekend door ver menigvuldiging van het aantal werkloozen met f 4.20. De heift vao het bedrag kwam voor reke ning van het Nat Crisis Comi'é als de gem. een evenzco groote bijdrage gaf. De Rijksbijdrage is thans aanmerkelijk verhoogd. Thans kan worden besteed een bedrag, berekend door vermenigvuld.- ging vao het aantal werkloozen met f 10. Het djfer werkloozen is thans 631. Voor 1935 is beschik baar i 6310. Het Nat. Crlsis-Com. draagt hierin 79 pet. bij ind'en de gem. 21 pot. voteert. B en W. stellen den raad voor deze 21 pct_ te vote eren, d.w.z. f 2.10 per werklooze. „ZOMERLUST" De thee. en speeltuin „ZomerJust" te Gouwsluis welke !n bod stond op f 9450 werd op f 90 afgemijnd door den heer J. Straathof te De Bildt. ONGELUK In de Hooftstraat kreeg het dochtertje van G. een harde duw van Gr. met gevolg dat ze door de val een arm brak. Dr M verleende eerste hulp, daarna moest ze naar het ziekenhuis te Leiden. KATWIJK AAN DEN RIJN BOLLENVEILING. Dit seizoen zal er slechts een veiling van te veld staande bloembollen worl?n gehou den. DU in tegenstelling met enkele jaren geledeu, toen het gebruikelijk was meerdere Radiodistributie pl.m IS.30 Brusacl VI; 11.20 Deutaehlandnendei 15.20 Kalundborgr: 17.20 Keulen; 18.50 Brusel VI- 1950 Diversen; 20.30 Droltwlch Programma 4- 8 05 ParUs R: 8.20 Det-ïchland eender; 10.35 Droltwlch; 11.05 London Reg; 11.20 Droltwlch- 13.35 Londen Reg; 15.20 Droit wich; IS 20 Diversen18.50 Londen Reg: 20.30 Loc. uitzending waaraan medewerken: I. Niou- we Leidsche Ork.-ver. o.l.v d hoer ac Bilt 21.30 uur Dubb Munn. k'w Sempro A van tl ol.v den heer J v d Broek, daarna Gram.-muzlok G.R.D 22.30 Brussel Fr; 23.20 ParUs Radio ZATERDAG 18 MEI Programma 3: 8.20 Keuion; 10 Deut-rchlands; 10.20 Keulen; 11.20 Droltwich; 12.20 Kèuldn: 14.20 Deutschlnnds; 15.20 Knlundborg; 15.20 Keulen; 18 20 Brussel Fr; 19.50 Leipzig; 20.30 Keulen- 22.20 Ween-en Programma 4: 8.05 Parijs Radio; 8.20 Deut-*-- sender; 10.35 Droltwich; 11.05 ondoa Rcg; 13.20 Droltwlch 18.20 Diversen: 18.50 London Reg; 19.50 Droit wich; 21.20 London Reg; 22.20 Droit wich Agenda Vrijdag 10—Zaterdag 18 Mel, Nutsgebouw Poppcntentoonstelling ten bate van Qir. Jeugd- hulp. De avond-, cacht- en Zendagdienst der apothe ken wordt van Maandag 13 tot en met Zondag 19 Mei a.s. waargenomen door de apotheken: P. du Croix, Rapenburg 9, telef. 807, C. B. de Metz, Korevaarstraat 51. telef 3553, en C. van Zijp, Wilhelmiaapark 8. Oegstgeest, telef. 274. van deze veilingen te doen plaats hebben. Dze veiling wordt gehouden op Dinsdag 31 Mei a.s. in het parochiehuis. TUINBOUW. De afgeloopen week kenmerkte zich doof schommelingen in de prijzen en groote ver schillen in den aanvoer Soms b.v. was er van een artikel veel te veel, terwijl een volgende veiling er maar juist voldoende bleek te zijn. Dat er dientengevolge groote verschillen in de prijzen waren valt te be grijpen. Spinazie ging soms voor den mini mumprijs van f 3 per 100 K.G., terwijl een gedeelte doordraaide en andere dagen bracht dit product van f 3.20 tot f 4.70 per 100 K.G. op. Ook waschpeen, een winterpro- duet, aanvankelijk niet gevraagd, ging in prijs naaj* boven en bracht van f 0.75 tot f 1.15 per kist van 20 K.G. op. Radijs gaf in 't geheel geen winst. Dit product werd al vele dagen lang verkocht voor f 0.50 tot f 0.75 per 100 bos. Soms draaide een groote massa door, ging dus beneden f 0.50 per 100 bos. In dergelijke gevallen wordt f 0.25 per 100 bos als ergoedingsprijs uitbetaald. Voor spinazie die doorgedraaid wordt f 1 per 100 KG. vergoeding gegeven. Met de te veld staande aardappelen is het nog slecht ge steld. Zoo goed als alle vroege aardappelen zijn twee weken geleden afgevroren en het weer was sindsdien te ongunstig om de daardoor veroorzaakte achterstand weer in te halen. I-Iet staat vrijwel vast dat de vroe ge aardappelen aanmerkelijk later gerooid zullen kunnen worden dan in normale om standigheden. Iets kan nog ingehaald wor den als na de regen van deze dagen men nu eens echt lenteweer zal krijgen. KATWIJK AAN ZEE VERGADERING JULIANAGROEP De Katwijkschte Julianagroep heeft haar eerste lustrum gevierd. Dr. Heinz sprak een kort openingswoord, waarin hij er op wees, dat de groep de kinderziekte heeft gehad en doorstaan. Ook sprak hij woorden van dank aan het adres van den groepsleider, den heer H. v. d. Maiden. Doordat het aanschaf fen van een uniform en het betalen van contributie voor verschillende jongens moei lijkheden opleverde, is hiervoor een Juli- lenmfonds opgericht. De groepsleider H. v, d. Maaden dankte hierna Dr. Heinz hartelijk voor zijn ope ningswoord en verder het bestuur voor zijn aanwezigheid. Als attractie werd aan ieder iid een reep chocolade verstrekt, waarna sluiting volgde. CHR. HIST. JONGERENGROEP Genoemde vereen, kwam in jaarvergade ring hijeen. De voorzitter sprak een kort openingswoord, waarna de secretaris, de hoor Jac. Meijvogel, zijn jaarverslag uit bracht. Dit bevat:? een overzicht van alle gebeurtenissen uit het leven der groep in het afgeloopen jaar. De penningmeester Fl. v. Duijn bracht 't financieel verslag uit. Besloten werd een gecombineerde vergadering te beleggen met de C H. Kicsverecn. Spreker en onderwero zullen later bekend gemaakt worden. En kele huishoudelijke zaken werden nog be- «©roken, waarna sluiting volgde. LEIMUIDEN GEMEENTERAAD De raad dezer gemeente kwam in open bare vergadering bijeen op 15 Mei 1935 das voomiiddags te 10 uur. Voorzitter de heer J. A. Bakhuizen, burge meester der gemeente. De voorzitter doet mededeeling van de ingekomen stukken, w.o. een schrijven vau Gedep. Staten, waarbij wordt medegedeeld, dat de jaarwedden van de ambtenaren van den Burgerl. Stand zijn vastgesteld op f 40 voor de eerste ambtenaar en op f 20 voor dc tweede ambtenaar Terwijl de eerste amb tenaar f 1.50 voor ieder voltrokken huwelijk ontvangt. Schrijven van den Minister van Financiën, waarbij de uitkeering ingevolge de financieel© verhouding wordt vastgesteld De voorl. uitkeering zal voor het uitkeering» jaar 1935-36 bedragen f 6261.29 en als ga- rantie'-uitkeering f3966.84. De Voorzitter deelt mede, dat de stemming voor de verkiezing van de leden van den gemeenteraad op 12 Juni 1935 zal plaats hebben. Voorstel B. en W. tot het verleenen van medewerking inzake betegeling schoolplein van de Bijz. School met den Bijbel. De kos ten zullen f360 bedragen. Het schoolbestuur is bereid een waarborgsom van 15 pet in de gemeentekas te storten. Met algemeen© stemmen wordt het voorstel van B. en W. aangenomen. Op voorstel van B. en W. wordt de brug wachter te Bilderdam A. de Vos, Ingaande 1 Mei weder voor 1 jaar op arbeidsovereen komst benoemd. Vaststelling van de Bouwverordening, ge heel conform het voorstel van B. en W. Voorstel van B. en W. inzake de bestem ming van de voormalige onderwijzerswo ning in verband met een nader in te stellen onderzoek wordt voorloopig aangehouden. De heer Koot, die zich met de plannen in hel geheel niet kon vereenigen, verlaat do vergadering. De Raad gaat daarna de wo ning in oogenschouw nemen. Daarna sluiting. LISSE GOUDEN HUWELIJKSFEEST Het echtpaar Van der DriftAkerboom, wonende Stationsweg alhier, hoopt op 4 Juni a.s. het gouden huwelijksfeest te vieren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 6