VRIJDAG 17 MEI 1935 TWEEDE BLAD PAG. 5 Binnenland Na de candidaatstelling Onbedoelde hulp Men schrijft ons uit Hi il eg om: Vroeger had de Anti-rev. partij hier twee raadszetels, al was het op het kantje af. Toen kwam de S.G.P. met een eigen lijst., welke 70 stemmen aantrok, met als gevolg dat de A.R.P. één zetel verloor, die aan do Roomsch-Kath. partij toeviel; en deze partij in de meerderheid bracht In 1931 was er geen lijst der S.G.P. Nochtans kwam de A.R.P. 2*4 stem voor de tweede zetel te kort. Thans zou het er beter voor gestaan heb ben, maar nu is de S.G.P. weer met een lijst uitgekomen. Echter had men moeite 25 hand- teekeningen te krijgen. Bij de indiening bleek, dat men één handteekening te kort kwam. De zaak is toen gauw in 't reine gebracht doordat tweeroomsch-kath. kiezers hun naam op de lijst plaatsten. Dom was dit niet; deze twee handteeke- ningen bezorgen aan de R. K. partij een zetel en deze blijft daardoor 8 van de 15 plaatsen bezetten. Bond van Touringcar. ondernemingen VERGUNNINGSTELSEL GEWENSCHT! Het bestuur van den Bond van Touringcar ondernemers acht het van groot belang, dat de uitoefening van het touringcar-bedrijf aan zekere voorwaarden wordt gebonden, en wel door de invoering van een stelsel van bedrijfsvergunningen. Het bestuur van den Bond acht het voorts van groot belang, dat voor het touringcar- bedrijf, wat in hoofdzaak een seizoenbedrijf is. voor de wegenbelasting maand- en dag kaarten worden ingevoerd. Deze zouden dan komen in de plaats van de 60-dagen kaart, ten opzichte van de ver krijging waarvan touringcar-ondernemers in een zeer ongunstige positie staan. Ook bui ten den seizoentijd zou de ondernemer dan werk aannemen, wat hij thans in verband met de belastingregeling van de hand wijsL Aangezien hierdoor vermeerdering van werk gelegenheid wordt geschapen, wordt door een zoodanige regeling het belang van een groote categorie van werknemers gebaat Ter bespreking van deze en van tal van andere maatregelen, die de belangen van het touringcarbedrijf raken, heeft het be stuur van den Bond alle touringcaronder- ncmers in Nederland opgeroepen .voor een vergadering op 21 Mei a.s. te houden te Utrecht in het Jaarbeursgebouw. Het bestuur vertrouwt, dat de ondernemers er voldoen de van doordrongen zullen zijn, dat het handelt over vitale bedrijfsbelangen en dat zij dus allen aan de roepstem van het be gluur van den Bond gevolg, zullen geven. I de verzachtende o/ijf- P„ ?9efe,d I H-eUwhu.d/ong.veerirachtfe^J L-Mcen^-_j y00f 2, Officieele Berichten ONDERSCHEIDINGEN B|) K. B. Is benoemd tot ridder in de Orde an Oranje-Naasau P. H. Schreudor. hoofd eener ipenb. lagere school voor b. 1. o. te Den Haag: is toegekend de aan de Orde vatn Oranje- «"assau verbonden eere-medaille in brons aan: H. H de Ruiter, ohauffour bij de firma De Rijk, is benoemd tot officier in de Orde van Oranje- Na^sau Mr W. C. Bothenlus Lobman, penning meester van de Vereen. tot verbetering van de Arbeiderswoning, te ZwolLe. VOOGDIJRAAD ARNHEM Bij K. B. is met ingang van 15 Me! 1935 ijdeJijk benoemd tot^secretaris van den Voogdij jusekom, wonende De rechten der gepensionneerden Een comité gevormd Er is een voorloopig comité gevormd ter verdediging van de rechten der gepen sionneerden, met de bedoeling pogingen aan te wenden om de dreigende korting op de pensioenen te voorkomen. Deze commissie bestaat uit de heer C. C. A. Last, oud-hoofdinspecteur van den Ar beid, K. van Schouwen, oud-ontvanger van de directe belastingen; F. A. I-I. Barthelemy oud-agent van de Rijks-verzekeringsbank, H. J. Hendriks, oud-inspecteur le klas, van de Raad van Arbeid, R. L. Dijkhuis, oud-bur gemeester, B. J. Verbrugh, oud-kolonel der militaire administratie en J. K. W. Zwang, oud-directeur der posterijen. Op Dinsdag 21 Mei zal een vergadering worden gehouden, om 3 uur 's middags, in het gebouw ..Excelsior". Zeestraat 57b, Den Haag, waar alle gepensionneerden en wacht toegang hebben Vrijheidsbond en N.S.B. De actie te Doetinchem Naar aanleiding van in ae pers ver schenen berichten als zouden te Koedijk, Winterswijk en Doetinchem de Vrijheids bond en de N.S.B. met een gemeenschappe lijke lijst uitkomen, al of niet onder de benaming van Neutrale Kiesvereeniging, deelt het Dagelijksch Bestuur van De Liberale Staatspartij „De Vrijheidsbond" mede, dat te Koedijk geen afdeeling van De Vrijheidsbond bestaat en dat bovendien op geen van de ter plaatse ingediende lijsteh een lid dier partij voorkomt. In Winterswijk komt De Vrijheidsbond met een eigen lijst uit, welke door de plaatselijke afdeeling is vastgesteld. Op geen der overige te Winterswijk ingediende lijs ten komt onder de candidatcn een lid van den Vrijheidsbond voor. De neutrale lijst te Doetinchem, waarop naast Vrijheidsbonders en neutralen ook een lid der N.S.B. voorkomt, is niet samen gesteld in overeenstemming met het besluit der afdeeling Doetinchem van den Vrij heidsbond, hetwelk luidde, dat wél samen werking met andere partijen zou worden gezocht, mits geen N.S.B.'er op de lijst zou worden geplaatst Het Dagelijksch Bestuur der Partij zal a.s. Zaterdag aan den Partijraad voorstellen doen ten aanzien van de leden der afdeè- ling Doetinchem, die in strijd met het be sluit der afdeeling hebben gehandeld. Men schrijft ons: In de overwegend R. K. gemeenten Stomp- wijk en Veur werken de Christ Hist en Anti-Rev. partij al sedert jaren broederlijk samen. In Veur bracht men vroeger één Anti-rev., in Stompwijk twee Chr. hist, leden in den raad. Bij de vorige verkiezing kwam er in Veur een Chr. hist, man en in Stompwijk een Anti-rev. lid bij. Het laatste geschiedde echter bij verrassing, omdat ei geen vrijzinnige lijst was en de R. K. parlij weinig propaganda voerde. Thans is het echter aan een zeker iemand, die meer dan twaalf uur per dag tegen ieder die het maar hooren wil, zijn haat tegen de „fijnen" lucht, gelukt om een zooge naamde lijst voor „Gemeentebelangen" in te dienen. Om begrijpelijke reden blijft hij echter zelf op de achtergrond. Op de candi- datenlijst prijken namen van erentfeste burgers, die nooit eenige interesse voor gemeentezaken toonden, doch blijkbaar ook wel eens candidaat willen zijn. „Toevallig" zijn ze echter allen puur-vrijzinnig en ze treden z.g. op om aan de sterke roomsche fractie een zetel te ontfutselen. Het gevolg kan echter niet anders zijn, dan dat een Chr.-hist zetel aanRome toevalt. Gelukkig doen blijkbaar politiek-onderleg- de liberalen, Staatkundig en Herv. Gere formeerden aan dit spelletje niet mee. Maar het resultaat blijft hetzelfde. EEN UNICUM, DAT NIET VERBLIJDT Men schrijft ons: In de gemeenje Vrouwenpolder (Z.) zal de strijd bij de Raadsverkiezing alleen gaan tusschen de Anti-Revolutionairen en Chr. Historischen. Andere partijen bestaan daar blijkbaar niet, want van geen enkele andere zijde is getracht nog een lijst in te dienen Dit unicum stemt niet tot vreugde. Het beste zal o.i. zijn in deze gemeente... geen verkiezingsactie te voeren. Men had ook met enkele candidaatstelling in onderling overleg kunnen volstaan. Raden zonder stemming gekozen In het Zuiden zijn verschiTende gemeen ten, waar geen verkiezing behoeft te worden gehouden, omdat de raad bij enkele candi daatstelling reeds gekozen is. In hoofdzaak betreft dit roomsrh-kath. gemeenten. Gemengd Nieuws. BRANDJE AAN BOORD Te Amsterdam werd de brandweer meld voor brand aan boord van het stoom schip „Venezuela" liggende aan de Suri- namekade. Het vuur was door kortsluiting in een tableau ontstaan en was daardoor uitgebroken in de kaartenkamcr. Met een straal wist de brandweer het vuur Lot deze kamer te beperken. OPRUIING Het Amsterdamsche Hof veroordeelde den voorzitter van den Ned. Fed. Bond van per soneel in openbaren dienst, Schilp, wegens opruiing tot één maand gevangenisstraf. De procureur-genraal had vrijspraak gere quireerd. De rechtbank had hem tot drie maandne veroordeeld wegens het publicee ren van een opruiend artikel in „Do Ge meenschap" De ratten-campagne te Amsterdam Zooals men zalweten, gaat. Amsterdam •n grootsch opgezette campagne beginnen tegen de ratten, het gevaarlijk en schadelijk gedierte, dat onze groote steden bedreigt. Zooals op de gehouden persconferentie bleek, zal de strijd tegen de ratyen aange bonden worden met door verschillende in dustrieën vervaardigde praeparaten, die aan de buëgers zullen verstrekt worden en te verkrijgen zullen zijn in de verschillende daartoe ingerichte zittingslokalenvan den Geneeskundigen Dienst. Hét zijn alle z.g. zee-ajuinpraeparaten, waarmede ondeskun- digen zonder ge\ aar voor hun omgeving kunnen omgaan, doch die voor de ratten, wanneer deze er van snoepen en de geraffineerd smakelijke samenstelling geeft daarop alle kans! het einde beteekenen van een korter of langer leven. De Dienst zelf gaat met 25 wachtgelders, die met zorg zijn uitgekozen en momenteel onder leiding van den heer Kalt op mili taire wijze worden voorbereid voor de taak, die hen wacht, het rattendom bestrij den met ook voor den niensch gevaarlijke, praeparaten, als phosphor, strychnine, het uiterst gevaarlijke kallium, met barium, met honden en klemmen, met waar dit noo- dïg mocht zijn bacterie-praeparaten; kortom, alles wat de hand te doen vindt, zal worden toegepast! Geen plekje in stad en haven waar de rat zich vertoont, zal worden overgeslagen: dokken, werven, grachten, parken en plantsoenen, begraaf plaatsen, de dierentuin, fabrieken, opslag plaatsen, het abattoir; alles krijgt zijn of haar beurt! Dit eerste jaar van intensieve rattenbe strijding moet worden beschouwd als een experiment. Voor de volgende jaren zullen uit de reeks van middelen, die thans worden toegepast, de geschiktste worden gekozen. Zoo is ook de stad, wat de bestrijding door het publiek betreft, in districten verdeeld, in elk waarvan een ander praeparaat ter he- schikking zal worden gesteld, zoodat men ook op dit gebied zal kunnen nagaan, welk middel de beste resultaten heeft opgeleverd. De moord in den IJpolder Onderzoek heropend In den nacht van 27 op 28 September 1933 speelde zich in den Grooten IJpolder een afschuwelijk drama af. De boerenknecht werd daar, toen hij zich met zijn meisje in een schuur bevond, doodgeschoten. De ar beider G S. werd gearresteerd, doch moest later weer in vrijheid worden gesteld, daar het bewijs niet te construeei-en was. Eenige maanden geleden is het onderzoek echter heropend, naar aanleiding van ver klaringen van gedetineerden in de strafge vangenis te Haarlem, waar ook S. wegens een ander feit was ingesloten. Verd. bleef bij zijn ontkentenis. De officiei Ivan justitie Mr. Eosch requ~eercb wjgeBS „Sinds heel lang was ik lijdende aaö storingen in mijn spijsvertering, in die mate dat het mij onmogelijk was, wat ik al in nam, om mijn constipatie kwijt te raken. Sinds ik aan de Kruschen Salts-kuur be gonnen ben, gaat het veel beter en daarom wil ik mij bewondering uitsproken over de goede werking van Uw Kruschen Salts. Mej. P. S. te A. De zes zouten in Kruschen Salts zijn het recept van de natuur zelf om de afvoer- organen- goed te laten werken om eiken dag zachtjes maar zeker alle vergiftige afvalstoffen uit het lichaam te verwijderen. Zoodoende wordt Uw organisme vrij gehou den van alle onzuiverheden, welke, indieiA ze zich kunnen ophoopen, den algeheeleir gezondheidstoestand schaden. Begin morgen met de „kleine, dagelijksche dosis" Kruschen en zet daarmee de eerste stap op den weg naar volmaakte gezondheid. Stralende ge zondheid voor één cent per dag. Kruschen Salts is uitsluitend \erkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten a 0.90 en 1.60 per flacon, omzetbelasting inbegrepen. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op db buitenverpakking de naam Rown- tree Handels Maatschappij, voorkomt (Adv.) De rechtbank wees thans een inter locutoir vonnis, waarin heropening van het onderzoek werd bevolen. De stukken worden weer in handen van den ï'echter-commissaris gesteld. Er zal een onderzoek worden ingesteld naar aanleiding van de gevonden kogels. Db terechtzitting zal na dit onder zoek van den rechter-commissaris wor den voortgezet Oneerlijke steuntrekker De Gemeente voor f 2000.opgelicht Te Amsterdam is wederom een arbeider gearresteerd, dto de gemepnte voor een zeer hoog bedrag ongeveer f 2000.— aan steun zou hebben opgelicht De man is in zijn woning door de recher che van liet bureau Raampoort gearresteerd en ingesloten in genoemd bureau. Verdachte maakt deel uit van de ploeg fedei*atieleden, die onlangs zijn gearresteerd. DOODELIJK ONGEVAL Te Bussum is het 8-jarig jongetje Huiben met zijn fiets geslipt op een plaats waar de steenen zijn stukgehakt. Hij wilde uitwijken voor een hem achterop rijdende wagen, die beladen was met paarde>n. De jongen w as op slag dood. Aan de toegangspoorten van het Belvedère-Paleis te Warschau, waar het stoffelijk overschot van Pïlsoedski Litwinoff en Laval worden hij de aankomst van den laatste aan het Witrussisch-Baltisch station te Moskou lag opgebaard. Een groote menigte wachtöm in kleine groepen tot het park van het paleis te worden toegelaten. bestormd door filmoperateurs en persfotografen. Het tweede gedeelte van de in aanbouw zijnde verkeersbrug over het Hollandsch Diep wordt op de pijlers neer gelaten. Op den voorgrond een pijler van een landhoofd, die met zand wordt volgestort. H. H. de Koningin betreedt het Belgische Congo- paviljoen op de Wereldtentoonstelling, te Brussel

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 5