Kom over en help ons! VRIJDAG 17 MEI 1935 EERSTE BLAD PAG 2 BUITENLAND EDEN SPREEKT Over de Europeesche moeilijkheden Bewapeningspariteit op het Duitsche cijfer ronduit onbereikbaar Uit Londen: Lord Grootzegelbewaarder Eden heeft gisteren voor het eerst na zijn ziekte èn in het Lagerhuis èn in het open haar te Fulhani over de huitenlandsche po litiek gesproken. In het Lagerhuis heeft hij in antwoord op vragen uiteengezet, dat hoewel Duitaeh- land het lidmaatschap van den Volkenbond heeft opgezegd, zulks dat land niet ontslaat van zijn z g. Locarno-verplichtingen, even min als dat feit de andere Locarno-mogecd- heden van hun verplichtingen ontslaat. Eden herinnerde er bovendien aan, dat do Engelsche regeering door de in de re-solutie van Stresa vastgelegde Engelsch-Ita'iaan- sche verklaring formeel al hare verplichtin gen volgens het verdrag van Locarno we derom bevestigd en haar voornemen tot uiting heeft gebracht, ze in een gegeven ge val getrouwelijk uit te voeren. Te Fulham zette hij uiteen, dat de Euro- peesche moeilijkheden wel groot, maai' .niet onoverkomelijk zijn. Het komt er op aan openhartig en boven al sterk te zijn in het steunen van den Volkenbond en het collectieve v red es- systeem. Zijne en Simons recente reiezen hadden gediend om de Fransch-Engelsche af spraak van 3 Februari om de uitvoering van een algemeene regeling van den vede met Duitschland vrijelijk te bespreken, te vergemakkelij ken. Wat de veiligheid betreft had Duitsch land een aanbod gedaan inzake een multi lateraal non-agressiepact in Oost-Europa, Dat was welkom nieuws en het is van be lang, dat alles in het werk gesteld wordt om een zoo constructief mogelijk gebruikte maken van dat aanbod. Engeland echter baseert zijn opvatting Van Europeesche veiligheid op den Volken bond en ongelukkiglijk is Duitschland op het oogenblik niet bereid zijn lidmaatschap van die organisatie te hervatten. Het is vele malen duidelijk gemaakt, dat de openbare meening in Engeland een terugkeer van Duitschland naar den Volkenhond warra zou toejuichen. Wat de bewapeningen betreft, had Duitschland zelf in het verleden herhaalde lijk het plan-Mac Donald geprezen, waann het getal dei' legereffectieven gelegerd in Europa op 200.000 voor elk der drie lan den (Engeland, Frankrijk en Duitschland) werd gesteld en 500 000 voor Rusland. Duitschland heeft in het verleden ook be treurd, dat men van de principes van hot iVoorstel-Mac Donald was gaan afwijken. In feite is deze conventie door ^e ontwa peningsconferentie aangenomen als een ge heel, met inbegrip van Duitschland, als een basis voor iedere toekomstige conventie. Een jaar geleden, toen spr. bezoeken bracht aan Berlijn, Rome en Parijs werd dit prin cipe van pariteit tusschen de drie Wester-, sche vastelands-mogendheden nergens be streden. Duitschland vroeg toen echter dit getal van 200.000 te brengen op 300 000. .Wanneer de Duitsche regeering thans staan de houdt 550.000 noodig te hebben, moet 't duidelijk zijn, dat bij zoo'n hoog cijfer pari teit tusschen de drie Westersche vastelands- mogendheden op een gelijke basis van ge oefendheid ronduit onbereikbaar is. Spr. begreep, dat in de oogen van 'de Duitsche regeering dit getal ge- jrechtvaardigd wordt door haar onge rustheid met betrekkking tot Oost- Europa, Spr. ging derhalve over tot een bespreking van den toestand al daar. Wat Rusland betreft, spr. is nooit in een land geweest, dat duidelijktr motieven had om volledig bezig te zijn in het binnenland gedurende nog vele jaren. Een waarnemer zou ver wachten, dat Rusland voor eigen best wil afkeerig zou zijn van alles wat ae machinerie zou kunnen ontwrichten, die het zoo ijverig aan het opbouwen is en geen grooter ontwrichting kan men zich voorstellen dan een oor.og. Om deze en andere redenen acht spr. het moeilijk de vrees voor een militairen aanval door de Sovjet-Unie, welke naai' het schijnt in Duitschland bestaat, te doelen. Bovendien kon spr. slechts begrijpen, dat indien eenige natie beducht zou zijn voor eigen vei- ligheid, het beste, wat deze natie kon doen, zou zijn haar plaats in te nemen in den Volkenbond en daarbij 't voor deel van de collectieve veiligheid verwerven. Het Handvast van den Volkenbond en het verdrag van Locarno zijn belangrijke facto ren. welke in 1914 niet bestonden. De ver dragen van Locarno heteekenen de belang rijkste poging van opbouwend staatsraaas- beleid in Europa sedert de stichting van den Volkenbond. Wederkeerigheid is een vitaal element in de overeenkomsten van Locarno. DE VOLKENBOND EN DE CHACO-OORLOG De commissie adviseert tot voorloopige onthouding Onder voorzitterschap van den Portugje- schen gedelegeerde, de Vasconcellos is gis teren de door de buitengewone Vo'-kên- bondsvergadering voor het Chaco-gescbil in November benoemde commissie van 23 we der bijeengekomen ter voorbereiding van de nieuwe zitting der buitengewone Vol kenbondsvergadering, die aanstaande Maan dag zal gehouden worden. De vredespogingen der Zuid-Amerikaan- sche staten werden besproken. De gedelegeer de van Venezuela drong er op aan samen hang te brengen tusschen het vredeswerk van Genève en dat van Buenos Aires, doch de gedelegeerde van Uruguay waarschuw de onmiddellijk tegen Geneefsche bemoe'in- gen op dit oogenblik, die wellicht het vre deswerk van Buenos Aires zouden kunnen bemoeilijken. De commissie van 23 benoemde tensl nte een redactie-commissie voor het opstellen van een rapport aan de buitengewone Voj- ken bon d sv e rgaderi ng. Dit rapport zal waarschijnlijk het v>or- «tel bevatten, dat de volkenbondsvergade ring met het oog op de nieuwe vredespoging van Bueuos Aires voorloopig een afwach tende houding zal innemen en zich tot het uitspreken van de beste wenschen van suc ces zal beperken. De begraienis van Pilsoedski De delegaties komen aan. Uit Warschau: Maarschalk Petain, Lord Cavan en de Belgische generaal Termonia zijn gisteravond om acht uur met de mili taire delegaties van hun landen te War schau aangekomen, om er deel te nemen aan de ter aardebestolling van maarschalk Pilsoedski. Om negen uur is Laval met zijn gezel schap uit Moskou te Warschau gearriveerd. In het geheel haddon gisteren naar schat ting 300.000 personen gedefileerd langs de baar van den overleden staatsman. Uit Berlijn: Ministor-president Goering is gisteravond per gewonen trein naar War- scau vertrokken, waar hij de begrafenis van maarschalk Pilsoedski zal bijwonen. Goering wordt vergezeld van vertegenwoor digers der weermacht Heden en Zaterdag zal in Frankrijk van alle openbare gebouwen 4de vlag halfstok hangen Het Centraal Verbond van Poolsche In- dustrieelen heeft aan zijn leden voorge steld een fonds te vormen van een millioen zloty voor den bouw van een gedenkteken voor Pilsoedski in de hoofdstad Warschau. V erkiezings-propaganda-films Uit Londen: In het kader van den ver kiezingsstrijd in Engeland zijn acht propa gandafilms voor de regeeringspartij ver vaardigd, welke gister te Londen voor het eerst gedraaid zijn in aanwezigheid van het geheele kabinet en vele Lagerhuisleden De hoofdrollen worden vertolkt door Mac Donald, Baldwin Sir John Simon, Neville Chamberlain en andere leden van de regee- Elf automobielen van de nationale film industrie zullen met deze films een reis van '•erscheidene maanden door het geheele Rijk maken. De oppositie zit echter intusschen nie* stil. Arthur Henderson, de voorzitter van de ontwapeningsconferentie, verklaarde gis ter op een meeting te Sheffield, Jat aan de 475 candidaten der Labour-partij er nog 100 toegevoegd moes'en worden. De Labour-partij zal zich in het nieuwe parlement niet meer met een minderheid tevreden stellen. De afvaart van de „Normandië" bedreigd Door staking bü de „Transatlantique". Bü de „Transatlantique" te Havre, de maat- schappy waarvan ook de nieuwe oceaar „Normandië" uit gaat, is enkele dagen gele den staking uitgebroken. De minister handel heeft er zich mee ingelaten. Een groot aantal passagiers, dat >p bamplain had geboekt, is gisteren met het Amerikaansche stoomschip „President Har ding" naar New-York vertrokken. De stakers verklaren, dat hun grieven eerder tegen de regeering dan tegen de •eederij zijn gericht. Inmiddels zit de reedery met de moeilijk heden, want men wil de eerste reis van het grootste en mooiste schip van Frankrijk, de „Normandië", in elk geval laten doorgaan. Uitstel wordt door sommigen als een nationale ramp voor Frankrijk beschouwd, en van schillende zijden worden pogingen gedaan het conflict bij te leggen. Zoo noodig wil men trachten tot een compromis met de bemanning van de „Normandië" te komen, om het schip op tijd te kunnen laten vertrekken. Schwerin Krosigk over Duitsch- lands financieelen toestand Verontrustende uitvoer-situatie Belastingverlaging onmogelijk BERLIJN. 17 Mei. De Ryksminister van fi nanciën heeft zich in een uiteenzetting van der financieelen- en economischen toestand uit gesproken tegen elke deflatiepolitiek. Hy noemde het een verontrustende situatie, dat de Duitsche uitvopr 4 milliard mark be draagt, zijnde 12 pCt. van de geheele in dustriële productie. 1.750.000 arbeiders werken thans voor den nitvoer, dus ongeveer evenveel als het aantal permanente werkloozen. De minister voegde er aan toe: Wy zijn ver plicht te leven op onze toekomstige inkom sten. Wy zyn niet voornemens 6peciale militaire bijdragen te vragen, maar het is onmogelijk over te gaan tot groote verlichting der be lasting. De herleving van onze militaire souvereini- teit zal werk geven aan onze industrie en aan onzen handel. GROOTE BRAND IN EEN DORP In de Tsjecho-Slowaaksche gemeente Va- lasska Dubova in het district Domi Kubin, is in den nacht op Donderdag een brand uitgebroken, die 120 gebouwen in de osoh heeft gelegd. Ongeveer 550 personen zijn dakloos gev—den Vier personen, die zwa re brandw en bekomen hadden, werden naar het ziekenhuis tb Rosenberg gebracht. Uit Moskou: Het telegraafagentschap der Sovjet-Unie meldt, dat de door ne Sovjet- regeering uitgeschreven binnenlandsche ko ning ten bedrage van 3Vs> milliard roebel is volteekend. Verschillende organisaties hebben zocht het bedrag dor leening van 3V2 oo -4 milliard te willen brengen Dit vaorstel wordt thans door het Volkscommissana van Financiën overwogen. LONDEN—PARIJS PER ZWEEF VLIEGTUIG. Uit Londen: De Oostenrijksche zweefvlie ger Kronfeld is gisteren rpet een zwejfvlieg- tuig, dat voorzien is van een 5 P.K. motor, van het vliegveld Croydon opgestegen om zich naar Parijs te begeven. Kronfeld wil in zooverre een record vesti gen, dat hij de tocht met een minimum hoe veelheid brandstof wil afleggen. Hij beweert dat hij niet meer dan voor 3 R.M. brandstof zal gebruiken. ENGELAND EN DE ABESSYNISCHE KWESTIE. Een buitengewone kabinetszitting. LONDEN, 17 Mei. De diplomatieke mede werker van de „Morning Post" schrijft, dal het kabinet zich heden in een buitengnvono zitting uitsluitend za! bezighouden met do Alessynische kwestie. De Britsche ambassadeur te Rome, de vroegere secretaris-generaal van den Vol kenbond, Sir Eric Drummond, wordt he denmorgen per vliegtuig te Londen er- wacht om aan de zitting deel te nemen. EEN UITNOODIGING VAN HITLER AAN LAVAL? Goering zou deze te Warschau moeten overbrengen LONDEN, 17 Mei. De „News Chronicle" meldt, dat de Pruisische minister-pre sident, Goering, uit Berlijn naar War schau zou vertrekken met een uitono- diging van Hitier aan'Laval om een bezoek aan Berlijn te brengen. Het officieeie doel van Goerings reis naar Warschau is de bijwoning van de teraardebestelling van maarschalk Pilsoedski, bij welke plechtigheid ook Laval aanwezig zal zijn. De Parijsclfe correspondent van de „News Chronicle" verklaart, van ge zaghebbende zijde te hebben verno men, dat Laval, indien hij een uit- noodiging van Hitier zou krijgen, de ze met vreugde zou aanvaarden. BEZOEK AAN CUXHAVEN Een bloeiende visscherijhaven Hoe de „Emden" onze „Tromp" ontmoette (Van cazen Duitschen correspondent) Wij wandelen langs het breede strand van Cüxiiaven en rusten hier oven uit van de vermoeienissen, welke een bezoek aan Ham burg nu eenmaal met zich brengt. Plotseling doet een onzer een interessante ontdekking met zijn verrekijker stelt hij vast, dat in do erte de „Scharnhorst" langs Cuxhaven voor bijvaart. Aan boord van dit modernste schip an den Norddeutschen Lloyd bevindt zich de Führer, om een tochtje naar Helgoland de Oost-Fnesche eilanden te ondernemen. Natuurlijk zijn er menschen, die de aanwe zigheid van Hitiers plaatsvervanger, Rudolf Hess, rijksminister dr. Goebbels, rijksbank president dr. Schacht, rijksweerminister Blomberg' en eenige andere vooraanstaande mannen in verband brengen met allerlei losse geruchten, welke de laatste dagen de ronde doen. Men gaat zelfs zoover, te bewe ren. dat nu eindelijk ook het kerkelijk vraag stuk tot een oplossing gebracht zal worden, temeer, waar de rijksweer geheel aan de zijde der kerkelijke oppositie staat. Onder deskundige leiding van burgemees ter K 1 o s t e r m a n n en eenige andere hee- wordt het mij duidelijk, dat Cuxhaven met zijn 26000 inwoners niet slechts een voortreffelijke visschershaven maar tevens een druk bezochte badplaats is. Duizenden inwoners bestaan van het vis- schers'bedi-ijf en wat hiertoe alles noodig is. De verkeersontwikkeling op de vischmarkt te Cuxhaven is van 190S tot 1929 in omvang steeds meer toegenomen. Den 24 Februari 1908 vond de eerste vischverkoop op de nieu we markt plaats en reeds in dat eerste jaar bedroeg de omzet 8 millioen pond ter waarde van 8 ton. Tot 1913 was de omzet tot 26 mil lioen pond ter waarde van 3 millioen mark gestegen, maar met den oorlog, toen Cuxha ven benut moest worden als zeehaven, liep de omzet weer öp 3 millioen pond terug Maar nauwelijks was deze gruwelijke oorlog, waaronder wij allen nog steeds te lijden ben, voorbij, of reeds 1919 steeg de omvang tot 26 millioen pond visch, bedroeg 1922 57 millioen, 1924 105 millioen pond ter waarde an 10 millioen mark en is sedertdien voort durend in opwaartsche richting. Van 1908 tot 1923 was het gansche bedrijf onder staatsbeheer, maar daarna werd de vischhaven een vennootschap, waa alle aandeelen den Hamburgschen staat toe behooren. Iedere maand moet 10 pet van de totale opbrengst aan den Hamburgschen staat worden afgegeven. De Raad van Tot* zicht wordt gevormd door 7 vertegenwoordi- ;rs van het visschersbedrijf. De meest gangbare visch is naast kabel jauw, schelvisch en zeebaars, vooral de zoo genaamde zeezalm, want die speelt onder de goedkoope zeevisschen een vooraanstaande rol. Men bracht ons naar een groote fabriek Werber en Sohütt, waar de zeezalm ge rookt en in gesneden vorm in bussen voor verzending over het gansche land wordt ver werkt Daar de zeevisch sterk in kleur van den echten Rijnzalin verschilt, moet de oran jekleur kunstmatig worden aangebracht Het is nu maar de vraag, of we in de vischwin- kels te Berlijn niet bij vergissing met deze goedkoope zeezalm worden bedacht, terwijl we van plan waren, ons de luxe van gerookte RijnzaLm te permitteeren! Toen Cuxhaven ongeveer 1816 door den Hamburgschen senator Abendroth tot zeebad d verheven, was het van Ritzebüttel, Döse en Cuxhaven de kleinste plaats, maar in den loop der jaren zijn al deze omliggende dorpen tot een stad van nelang geworden. In het zo merseizoen 1934 telde men 11814 „Dauer- gaste" en 13062 bezoekers op korte termijn en voor dezen zomer is reeds iedere beschikbare plaats in hotels en particuliere woningen bezet Wij dejeuneeren in Dolle's Hotel, dat reeds 1932 zijn honderdjarig bestaan mocht herden ken en aan tafel word ik voorgesteld aan kapitein Hellwege-Emden, een der weinige officieren, die van deze beroemd geworden bemanning zijn overgebleven. Kapitein Hellwege-Emden doet mij een ver haal, dat tot dusver onbekend is gebleven en eeeft me zijn toestemming het verder te ver tellen: „1914, dus in het begin van den oorlog, be vonden wij ons met de „Emden" op den Stil len Oceaan in de buurt van Bengalen. Wij hadden gebrek aan levensmiddelen en waren gedwongen, in de buurt van Sumatra aan te leggen. In de buurt zagen wij een dik oor logsschip liggen en de commandant van II. M.'s „Tromp" liet ons weten, dat we hier hoogstens alle drie maanden 24 uur mochten aanleggen. U kunt zich onze dankbaarheid voor zulk een ridderlijk optreden nauwelijks voorstellen, want juist in zulk een tijd van spanning pleit het kolossaal voor de ridder lijkheid van dezen Nederlandschen kame raad, dat hij de „Emden" niet verraden heeft. De thans nog overlevenden der beman ning zouden het met mij op prijs stellen, wanneer deze historische ontmoeting van onze „Emden" op Nederlandsch gebied wordt verder verteld, want de vriendschappelijke verhouding tusschen beide landen en volken kan hierdoor slechts bevorderd worden". UIT TROPISCH NEDERLAND (Van onzen Indische» correspondent) Per luchtpost 7 Mei. Indig smeekt om predikanten. Arbeid in overvloed voor Evange liedienaars. Niet alleen kerk opbouw maar ook kerkstichting. Een moeilijk ambt, maar met veel nieuwe aspecten. Waar blijven de jonge Nederlandsche dominees? Zondag was het weer een blijde dag voor de Indische Kerk. In de Willemskerk te Ba tavia werd ds. Mostert, van Harlingen door den secretaris van het Kerkbestuur, ds. Van Oostrom Soede, tot zijn werk ingeleid, waar na hij met een predikatie over Gods worste ling met Jacob zijn nieuwe werkkring aan vaardde als dienaar van de Indische Kerk. Zijn standplaats zal Ambon zijn, waar ook ds. Van Oostrom Soede jaren heeft gewerkt (op Banda). De Indische Kerk is n.l. orga nisatorisch een eenheid, zij is nog met ster ke banden aan den staat gebonden, die de dienaren formeel beroept, hen ook hono reert en op voordracht van het Kerkbestuur waarvan dr. Sloteniaker de Bruine, de zen dingsconsul, voorzitter is, hun standplaats aanwijst, hetgeen natuurlijk ook weer door verschillende omstandigheden wordt be paald. De laatste jaren openbaart zich in de In dische Protestautsche kerk een verlangen naar vrijheid en zelfstandigheid. In de groote vergadering van 1933 is die zelfstan digheid principieel reeds vastgesteld en er wordt thans gewerkt aan de administratie ve scheiding tusschen kerk en staat. Den eersten tijd zal de staat echter nog wel met een flinke subsidie moeten blijven steunen, want het offeren voor eigen eeredienst moet in een kerk, welke eeuwen lang uit de schatkist kon putten, nog aangekweekt en geleerd worden. Onlangs zijn twee commissies benoemd door het kerkbestuur, waarvan de taak heeft de verdere organisatie en an dere reglementen te ontwerpen en de ander nieuwe kerkelijke formulieren en* een litur gie voor den eeredienst moet opstellen. De algemeene synode die het volgend jaar zal worden bijeengeroepen zal de commissie voorstellen behandelen. Dit zal de eerste synode dezer kerk zijn, waar dus grondvos tend werk moet worden verricht. Maar men gevoelt: een kerk. die pas toe is aan haar eerste synode, heeft, ook al be staat ze reeds ecuwen, nog maar een zeer vaag geestelijk leven. Hoe zou het ook ders kunnen, waar de arbeiders in dezen wijngaard zóó gering in aantal zijn? Want de predikanten zijn in het hijzonder hier te lande, waar veel inheemsche en Indo-Euro- peesche gemeenteleden den Bijbel niet ge makkelijk kunnen lezen en begrijpen, wel veel sterker nog dan in Nederland de mo toren voor het geestelijk gemeenteleven. En wanneer men ziet, hoe vaak hier ge meenten braak liggen en hoeveel arbeid d< predikanten die er in de overige gemeenten zijn, te verrichten hebben, valt het weinig te verwonderen, dat hier vaak de dood in de pot. heerscht Hoe begrijpelijk, dat ds Van Oostrom Soede die sedert 1907, met een onderbreking van vier jaar, de Indische kerk, gediend heeft en volgende maand we gens gezondheidsredenen moet repatrieeren. Zondag ervan getuigen wilde, hoe brood- en broodnoodig de komst van nieuwe die naren dezer kerk is. Wel stemt het tot dankbaarheid, dat vooral het laatste jaar verschillende jonge predikanten uitkwamen dank zij vooral de propaganda van ds Keers, Bataviaasch predikant met verlof, maar er vertrekken er ook geregeld, winst is er nog maar weinig en dat waar de velden roepen! Een buitenstaander had aan ds. Van Oos trom Soede gezegd, dat men in de Indische kerk niet bad om predikanten. Met vurigen aandrang wekte hij de hoorders op, méér en dringender te bidden om uitzending van arbeiders uit Nederland. In zijn toespraak tot ds. Mostert deed hij uitkomen, hoe an dere de toestanden hier te lande zijn dan in Holland, hoe ds. Mostert hier niet één gemeente ging dienen, waai' hii bijna al zijn leden persoonlijk kent, doch gesteld wordt over een honderd gemeenten, terwijl voorts zijn arbeid niet alleen kerkop bouw. maar evenzeer kerkstichtin~ moet zijn. Nu is dat voor een dominee in de Buiten gewesten weer anders dan voor Pf een groote plaats op Java komt. De laatste krijgt in hoofdzaak Europeesche of Indo- Euro peesche gemeenteleden, terwijl op Am- bon het voornamelijk inheemsche gemeen ten zijn. En dat er behalve aan kerkstichting noj zeer veel aan kerkopbouw, innerlijk ge meentewerk, om het zoo eens noemen, moet worden gedaan, bewijzen wel de be langrijke artikelen van ds. L. Niéuw-poort te Manado, in het Algemeen Protestantscb Kerkblad der laatste weken. Ds. Niomv- poort, die van de Geref. kerk in hersteld verband te Middelburg een half jaar gele den naar Indië is gekomen en met wien ik het genoegen had. een avond kort vertrek van Batavia naar de Minahassa over de verschillende moeilijkheden, eigen- aardigheden en problemen van India's gees te'ijk leven te praten, onthult daarin den eigenlijken toestand van het kerkelijk en geestelijk leven in Manado. Er is weinig te jubelen, veel te bidden en te werken, zegt hii. Men is, na een eeuw Christendom in de Minahassa nog pas aan het begin. ,-Ik heb den indruk, dat hier in de Minahassa en zeker in een havenstad ais Manado de ver- wereld'ijkte. godlooze geest van bet Westen door alle poriën de ziel van cl>t volk binnen dringt." Immers bet Christendom is daar in Westerschèn vorm en tegelijk met de wester sche secularistische geest, de Europeesche cultuur, gebracht, maar men kent er niet, a's in Europa, de geweldige spanning, die er bestaat tusschen christelijk geloof en GANGSTER MET ZIJN VRIENDIN DOODGESCHOTEN. Uit New-York: Gisteren, bij het aanbre ken van den dag, is een gangster met zijn vriendin, toen zij uit hun auto wiidan -lap pen op Long Island neergeschoten. Pe nan is 27 jaar oud geworden. Sinds zijn 1?rto jaar was hij onder vij. verschillende namen reeds tien keer gearresteerd. MAATREGELEN TEGEN HOOGE MILI TAIRE EN BESTUURSAMBTENAREN IN PORTUGAL. Uit Lissabon: De bladen publiceeren offi cieel qen lijst van 33 hooge ambtenaren militairen, die bij besluit van den minister raad van 14 Mei op grond van de wet tot bescherming van den staat uit hun funriie zijn ontheven. Er worden nog meer ontsla gen verwacht. DE OPSTANDIGE BEWEGING IN IRAK Uit Basra: De l'tweging der opstandige stammen in de vallei van de F.uphreat breidt zich uit Alle beschikbare regeerings- troepen in Irak, waar de staat van oor!op is afgekondigd, ziin geconcentreerd in d« zone der opstandelingen. Regeeringsvlleg tuigen bombardeeren de rebellen, tie spoor lijnen hebben vernield en telefoon- en tele graafkabels hebben doorgesneden. Weerbericht tersche cultuur ,een spanning die op het oogenblik in Europa tol een geweldige gees telijke crisis heeft geleid, „maar die hier de menschen niet tot het bewustzijn komt, om dat ze geleerd hebben, liet ééne te zien lig gen in het verlengde van het andere". Dit geldt niet alleen voor de Minahassa, maar voor heel het Protestantsch geestelijk leven in Indië voor zoover dat geleefd wordt door de hier-geborenen; dat is ook een der moeilijkste problemen van de zending: Wös- terschc cultuur en Christendom en dan ook nog de Nederlandsche „overhqcreching" worden als een eenheid gezien. Nu zal men tegenwerpen: ook in Hol'and is veel slapheid en afval. Ja, antwoordt ds. Nieuw- poort, maar dan treft men, indien men in zoo'n Hollandsche gemeente werkt toch al tijd weer een goede kern aan. „Maar die heb ik tot op heden hier nog niet gevonden. De kerk is hier volkskerk en dat is goed. mits het een berijdende volkskerk zij. maar het volk is hier verre van kerkelijk. De Mi nahassa is bekeerd van het heidendom tot het Christendom, maar ik geloof, dat een tweede bokeering nog heel noodig is, n.l van het Christendom tot Christen. Misschien moet dat voor Manado zijn: van Westersche wereldsche mentaliteit tot bewust en levend geloof in Christus." Twee actueele problemen zijn er dan ook voor Manado en eigenlijk voor .geheel In dië dat van de taal en de kerk. Den Bij- benl kent men niet, in hoo dzaak omdat de Ho'landsch sprekende Minahassers slecht met het Nederlandsch van de statenvertaling en van de kerkelijke formu ieren overweg kunnen. Een Maleische vertaling wil men in veel gevallen niet 'ezen, omdat men dit min denvaardig vindt en men kan het ook niet altijd Zelfs de nieuwe vertaling van prpf. Brouwer cn Obbink is te deftig en bovendien te duur. Iloe moet er dan gehandeld wor den? De kerk komt dan meer op den voor grond om door haar dienaren dien duiste ren cn niet-gekenden Bijbe! te openen en te verklaren. Maar juist de kerk staat heel ver aan den buitenkant van de belangstel ling. Temeer, wanneer zij zoo vaak vacant is of zooveel wisselingen in dienaars kent als Indië nu eenmaal meebrengt. Men gevoelt, hoe hier de moeilijkheden aan allen kant rijzen. En ook, hoe sterk het hier aankomt op den persoon van den predi kant ,op zijn werk in de gemeente en van den kansel. Maar waarom komen er dan zoo weinig uit Holland over, om 'hier te arbeiden in een werkkring ,waar ze wellicht veel noodi- ger zijn dan in de Hollandsche pastorie? Schrikt men terug voor de zware taak? Is men bang voor de warmte? Maar hoeveel meer perspectief biedt hier het ambt dan in Nederland! Niet om zelf te schitteren of in een groote plaats te komen, maar om het eigenlijke werk te doen van de Christuspre diking aan hen, die Hem niet wezenlijk kennen! Ds. Nieuwpoort gewaagt in een vierde artikel, waartoe hij na do sombere klanken uit zijn vorige bes'oot, dat er toch ook lichtpunten zijn; do jeugd is niet zoo cynisch, onverschillig en blasé van geeste lijke dingen als in Eurojja en het is van groot be'ang, dat deze jeugd in de kerk haar .geestelijk home vindt. Er zit in het werk perspectief! En heel de predikantenar- beid in Indië biedt nog zooveel uitzicht en ruimte. Ik meen, dat zeker de weinige bekendheid van de Nederlandsche predikanten met In dië hen weerhoudt, hierheen te komen. Maar d i t is toch, van den menschelijken, per soonlijken kant gezien voor de predikanten het mooie, dat zij zich niet voor hun leven behoeven te verbinden aan de Indische Kerk; na hun verlof kunnen zo in Holland desgewenscht een beroep aannemen, als ze om de een of andere reden niet naar hier terug willen. Anderen werkers in Indië is dit gunstig lot over het algemeen niet be schoren: de meesten, die eenmaal voor een Indische carrière hebben gekozen, zijn ge noopt na hun verlof a's ze dat tegen woordig nog krijgen terug te keeren. Maar ik geloof niet, dat veel dominees, die hier eenmaal gewerkt hebben, na hun eerste verlof in Holland zurien blijven. De praktijk bewijst het, niet alleen in de Pro- testantsche. maar ook in de Gereformeerde kerk. Wie hier de kerk gaat dienen, komt al'engs tot het besef, welk een rijk arbeids veld hier voor hem ligt, die wordt almeer gegrepen door het geweldige van Gods werk in deze landen door het nieuwe en afwisse lende in zijn arbeid, die gevoelt ook per soonlijk den grooten zegen daarvan, omdat dit werk hem noopt tot paraat en frisch blijven, tot persoonlijk ge.oof en persoon lijke liefde, die gevoe't, hoe veel rijker dan hij ooit vermoedde, de dienst var. God in deze gewesten is. En hij zal zich slechts ver wijten, niet eerder hierheen te zijn gekomen! Ik had in dezen brief nog over de Volks raadbenoemingen wil en schrijven, maar de nood van Indië's kerk, haar roep om die naren, heeft mij overweldigd. Indië smeekt Wie geeft gehoor? Hoogste 6tand te Vestmanör 769.9. Laagste stand te Genua 751.2. Stand vanmorgen halftwaalf 760.2. WEER VER WwCHTlNG Meest matigp wind uit W. richtingen, zwaar bewolkt met tijdelijke opklaringen, waarschijnlijk nog regen en natte sneeuw buien, mogelijk nachtvorst, later iets zachter BUITENLANDSCH WEERBERICHT Een gisteren bij Stomoway verschenen secundaire heeft zich tot bij het Kanaal uit gebreid. De vorige depressies trokken O. en W.-waarts weg, zoodat do luchtdrukverschil- len hier p'aatselijk afnamen cn tijdens op klaring vrij 6terke nachtvorsten voorkwamen Bij IJsland is de barometer weer sterk da lende en de temperatuur gestegen, zoodat wellicht met enkele dagen stijging van tem peratuur mogelijk wordt. Op de Britsche eilanden is het weer nog buiig met sneeuw en regen. Ook in Frankrijk, Duitschland cn Scandi navië valt op vele plaatsen regen of sneeuw; in de bovenlucht werd het iets minder koud. orloopig is nog buiig weer met kans op nachtvorst te wachten. 18 MET. lonsopgang 5.0-3 uur, zonsondergang 8.50 uur Maan op nam. 9.44 uur, onder v.m. 3.21 uur VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 18 MEL Van 's avonds 9.20 uur tot 's morgens 4.32 uur Waterstanden Rivieren Heden Vorgi 1,36 1.43 2,46 2,43 Emmerik 2,64 9.66 3.42 3,40 Lohith 11,69 11,78 4,94 4,95 Nijmegen 9,20 9,24 1,26 1,28 St. Andriea 3,76 3,80 4,19 4,19 Arnhem 8,98 9,03 1,50 1,52 Yree9w(jklw 1,08 0.8? 1,60 1,65 Westervoort 9,62 9,06 2,52 2,56 Deventer 3,31 3,38 2,86 2,90 Kampen 0,17 0,26 1,18 1,17 Eysden 46.60 00,00 2,77 2, 0 Maastricht 41,32 41,29 0,59 0,64 Grevenbicht 28,41 28,53 2,77 2,78 Venlo 00,00 00,00 2,17 2,21 Grave (sluis) 5,41 5,41 1,45 1,48 St. Andriea 1,45 1,25 De reis der K 18 Een Bijbelgeschenk te Kaapstad Als afscheidsgeschenk hebben de comman dant en bemanning van de Nederlandsche onderzeeboot van een aantal Hollandsche in woners te Kaapstad een Afrikaansche Bij bel ontvangen, waarin de naam van ieder hunner ingeschreven is. Bij de uitreiking door mevrouw Bartels namens de schenkers werd het gezang aan geheven: Dat 's He'eren zegen op U daal. Het inschrift luidt: „Ter herinnering aan het be zoek van Hr. Ms. K. VIII gedurende April 1935. Van eenige Christenlandgenooten". Totaal werden er 33 uitgereikt aan de manschappen en een aan commandant Her terschv en prof Vening Meinesz Ds. Ackennann en proponent P. W. de Lange voerden hot woord. Te Hilversum is een bespreking gehouden tusschen een aantal belanghebbenden en be langstellenden op het gebied van nauurbe- scherming en behoud van natuurschoon In het Vechtplassengebied. Aanwezig waren o.a. de burgemeesters van Ankeveen, Loosdrecht en Korienhoef, afgevaardigden van de Ver een. tot Behoud van Natuurmonumenten, den Koninklijken Toeristenbond A.N.W.E., de Stichting Curtevenne, de Prov. Welstands commissie van Utrecht, de Vereeniging „Hot IJtr. Landschap" en de directeur van Amsterdamsche Gem. Waterleiding. In zijn openingswoord wees do voorzitter, dh. H. de Bordes, er op, dat de bedoeling van deze bespreking is, volledig op de hoogte te komen van hetgeen in het Vechtplassenge bied thans gaande is en van de gevaren, die daar dreigen. Nader zal dan kunnen worden Brci9ach K-hl Dledestaelm Mannheim Lohr Mains Bingen Caub Ems Co hl ens Trier Keulen Dns9cldorf Rohrort Hoogwater Ned. Zeehavens .(Oude Amsterdamsche töd) Delfzijl Terschelling 8 33 20,48 Harlingen 9,10 21,35 Den Helder 7,05 19,15 IJ muiden 2,49 15,15 Hoek v. Holl. 2,04 14,20 iningen 2,14 14 30 Rotterdam 3,47 16,22 Willemstad Brouwersh. Zierikzee 3,44 15,04 3,36 16,58 1,56 14,16 2,27 14,55 Wemeldlnge 2,49 15,16 Vliasingen 0,57 13, 2 Terneuzen 1,28 13,52 Hansweert 2,12 14,43 overwogen, of en zoo ja, welke maatregelen tot behoud van de schoonheid van dat ge bied moeten worden genomen. De gevaren, die de schoonheid der plassen, en de flora en fauna van dit prachtig brok Nederland bedreigen, zijn drieërlei, te weten: het zandzuigen, dat thans reeds op groots schaal in de plas „Het Wijde Blik" plaats vindt, de bebouwing met zomerhuisjes, waar bij ook de wegenaanleg beschouwd dient to worden, en de storting van stadsvuil. Bij elk dezer gevaren werd uitvoerig stil* gestaan en van gedachten gewisseld. Daar deze bijeenkomst een zuiver informa- torisch karakter had en werd belegd ten, einde een beter inzicht te krijgen in het geen thans ih het Vechtplassengebied go schiedt en in de gevaren, die daar dreigen voor de schoonheid van het landschap, wer den geen besluiten genomen. Wel werden plannen beraamd om verdere schending der Vechtplassen zooveel mogelijk tegen te gaëu en om te komen tot maatrege jn, die het behoud van het natuurschoon blijvend waar ECONOMIE EN FINANCIEN Stichtsche Bankvereeniging In de op 15 Mei gehouden jaarlijksche al gemeene vergadering van aandeelhouders van bovengenoemde instelling werden do verlies- en winstrekening over het boekjaar 1934, alsmede de balans per 31 December die een uitvloeisel zijn van de statutenwij ziging, aangenomen in de buitengewone al gemeene vergadering van aandeelhouders van 8 October 1934 en alsmede van de dien overeenkomstig plaats gehad hebbende re organisatie zijn verwerkt, goedgekeurd. De Jpalans vermeldt o.a. de volgende pos ten: Actief. Aandeelen in port. f 218.500; 4% pet. schuldbrieven in port. f 239.400; 5 pet» schuldbrieven in port. f 51.500 6 pet, schuldbrieven in port. f 45.000; kas, cou pons, vreemd geld f17.802.38; effecten off. genoteerd f 71.598.14, nietofficieel genoteerd f 8177.50, cliënten f 596.2lti.79, onroerende goederen f 80.000; accepten en hypotheken f 518.929.85. Deelneming cn hypotheken op onderhoorige maatschappijen f 478.573.02. Passief. Aandeelenkapitaal f 500.000 PA pet schuldbrieven f 488.450; 5 pet. schuld brieven f 120.000 6 pet» schuldbrieven f 135.000; cliënten en correspondenten f 685.709.32; deposito en spaarkas f 353.596.93; disconto-rekening f 31.150; interest 1935 Do verlies- en winstrekening vermeldt: Winst: interest f 18.669.43, provisie en incasso s f 10.795.69, vreemd geld, coupons en diversen f 1920.47, effecten f 4922.17. Verlies: onkosten en salarissen f .'13 99134, Het winstsaldo ad f 2256.42 wordt toege voegd aan de reserve voor diverse afschrij vingen, welke nog in de toekomst noodig kunnen zijn, opgenomen onder het hoofd „Cliënten".

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2