Jliruuir gntedje (üoumrit Dagelijks verschijne nd Nieuwsblad voor L eiden sn Omstreken BINNENLAND. De Rijksmiddelen in April Gemengd Nieuws. abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor hel Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/» ct. Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breest<"iat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbo* 20 Postgiro 58936 N°. 5478 VRIJDAG 17 MEI 1935 15e Jaargang ültibertcmiepripeti: Van 1 tot 5 regels1.17'/* Elke regel meer 0227» fitgezonden Mededeelingeti van 1—5 regels 220 Elke regel meer0.45 Handelsadvertentiên per tegel 0.17'/i Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 't bureau word! berekend 0.10 PRINCIPIEEL BLIJVEN Van vele zijden werd Instemming be tuigd met ons artikel van Zaterdag 10 Mei. Wij verheugen ons daarover ook in vet- band met de „Utrechtscbe actie". Laten geestverwanten maar vóór en in de ge meenteraden samenwerken; dat brengt waardeering en toenadering. Twee vragen werden ons gesteld: éen over eventueele nauwe samenwerking tus- 6chen de groote en de kleine protestantsen rechtsche partijen. Wij hebben die vrau*.' elders reeds beantwoord. Daaraan willen we echter hier ter plaatse toevoegen, dut we 'n botte, principieel afwijzende houding niet gaarne zouden verdedigen. Met volle erkenning, dat Staatkundig en Hervormd-Geref. politieke groepen, bij de laatste generale verkiezingen de anti revolutionaire en chr.-historische partijen onbehoorlijk hebben aangevallen, willen we geen oogenblik uit het oog verliezen, dat wij met hen één dierbaar geloof belij den, al worden daaruit menigmaal zelfs tegenstrijdige consekwenties getrokken Ondanks alles moeten we op hereeniging bedacht zijn. Geheel anders staat het met een tweede vraag. Daarbij wordt meegedeeld, dat in zekere, gemeente liberalen, vrijzinnig-demo craten, anti-revolutionairen en christelijk- historischen één gecombineerde candidaten lijst indienden om een bres te schieten in de roode fractie en de rood-roomsche meerderheid. Ter verduidelijking moge nog dienen, dat eerstgenoemde vrijzinnige partijen ieder twee raadszetels van de elf bezitten en deprotestantsch-rechtsche groepen niet een. De gecombineerde lijst zal nu eerst de namen geven van de aftredende vrij zinnigen en daarna komen de anti-revolu tionairen of christelijk-historischen aan bod. Wat wij van deze combinatie denken? Na ons artikel van Zaterdag is dat geen vraag meer en we zijn het met onzen briefschrijver ten volle eons, dat hier een principieelé fout begaan is. Practisch zien wij er ook heelemaal geen heil in, want het is in hooge mate twijfelachtig of het de kans op een zetel verhoogt. Doch in die speculatie treden we nu niet. Het groote kwaad is hier, dat men onze menschen leert stemmen op vrijzinnige Kandidaten en dat men de controle op zijn kiezers ten eenenmale verliest De liberalen lokten hier weer met de valsche leuze van „Gemeentebelang" (die naam doet plotseling opnieuw in breédé kring opgeld) en weer waren er anti-rev. en chr.-historische kiezers, die er in vlogen. Stelt men zoo berekening niet boven be ginsel en overtuiging? En kan men zoo ooit op toeneming van principieels invloed hopen? Laat men toch nooit vergeten, dat een krachtig getuigen in het publieke leven honderd maal meer waard is dan het be zetten van een raadszetel en vooral, wan neer men reeds bij voorbaat gebonden is aan groepen, wier basis principieel van .de onze verschilt. De Kon. Holl. Lloyd Regeerlngsvoorwaarden voor voortzetting van het bedrijf Zooals wij gisteren reeds vermeldden, is aan den Kon Holl. I.loyd op zijn verzoek voorloopige surcéance van betaling ver leend. Van de zijde der directie van de maat schappij wordt hieromtrent medegedeeld, dat de eerste aanleiding tot dezen ingrij penden maatregel een onlangs geheel on verwacht ontvangen mededeeling van den Minister van Econ. Zaken, dat de bestaande financieele regeling niet kon worden ge- continueert], is. Hoewel de raad van commissarissen schrif teIijk en de directie en commissarissen te zamen mondeling de Regeering hebben ge wezen op de ernstige gevolgen, welke een surséance van betaling heeft, is het niet mogelijk gebleken, deze te vermijden. De Woensdag ten denartemente van Econ Zaken met commissarissen en directie ge houden besprekingen, hebben nochtans er toe geleid dat aan den Kon. Holl. Lloyd werd bericht, dat de Regeering bereid is, indien de surséance van betaling onmiddel lijk wordt aangevraagd, na de verlecning van de voorloopige surséance de Benas te machtigen en in staat te stellen, om een verder crediet te verleenen, met de bedoe ling den Kon. Holl. Lloyd in staat te stellen tot voortzetting van het bedrijf gedurende den lijd, welke noodig is, om tot een defi- ritieve regeling inzake de voortzetting van den dienst van Amsterdam op de Oostkust van Zuid-Amerika te konien. Voor lit doel zullen besprekingen met den K.H.L. worden gehouden. De directie moet zich voorshands van dere commentaar onthouden, daar zij uit den aard der zaak overleg moet plegen met de door tie rechtbank benoemde bewind voerders. Tot bewindvoerders zijn, zooals reeds ge meld, door de rechtbank benoemd mr H. v Regteren Aitena en mr Paul den Tex, bei den te Amsterdam. Sir Mac Pherson Robertson te Eindhoven Bij Philips Gisteren heeft Sir Mac Pherson Robertson op de doorreis naar Keulen een bezoek ge bracht aan de Philips Fabrieken. Hij arri veerde omstreeks twaalf uur per auto aan het hoofdkantoor, waar hij door dr Philips verwelkom i werd. Op de Eindhovcnsche Golflinks werd de lunch gebruikt. Sir Robertson bezichtigde daarna verschil lende fabri cape-af deelingen der Philips fa brieken en toonde zich buitengewoon enthou siast over de moderne werkwijze en do grootsche organisatie dezer Nederlandsche industrie. Omstreeks vier uur vertrok de Australi sche magnaat uit Eindhoven en werd de reis naar Keulen voortgezet. Bond van Chr. Politie-ambtenaren De algemeene vergadering De algemeene vergadering van dén bond van Chr. Politie-ambtenaren in Nederland zal Dinsdag 2 en Woensdag 3 Juli a.s. te Utrecht onder leiding van den heer B Reeder van Rotterdam, in het gebouw voor IC en VV. aldaar worden gehouden. Aan de orde komt o.m. de behandeling van de verslagen en de verkiezing van drie leden van het hoofdbestuur wegens perio dieke aftreding van de heeren J. Kooistra te 's-Gravenhagc; J. Brauns te 's-Gravenhage en F. Boxcm te Rotterdam, die allen her kiesbaar zijn. Voorts zijn er voorstellen van het hoofdbestuur inzake een vaste benoe ming aan den tijdelijken seer. Mr. H. A. v. d. Veen, zulks met ingang van 1 Maart j.l. met een proeftijd tot 28 Febr. '36 en vast stelling van een salarisschaal voor den nieuwen vrijgestelde; een voorstel van de afd. Rotterdam om den zetel van den bond van Amsterdam meer naar het centrum te verplaatsen; van de afd. Rijksveldwacht 6e district om een zakboekje van bondswegc uit te geven en een voorstel van de a Amsterdam om zich af te scheiden van Chr. Nat. Vakverbond, wijl de positie va. den politieman zou meebrengen dat hij De regeling der uitverkoopen Aan de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer inzake het wetsontwerp, houdende regeling betreffende het uitver koopen en opruimen in het winkelbedrijf, ontleenen wij het vo gende: Aan een regeling ter bestrijding van on eerlijke concurrentie op het gebied van uit verkoopen en opruimen zou geen behoefte bestaan, indien artikel 32Sbis Wetboek van Strafrecht daartegen een afdoend, genees middel was gebleken; Dat de beoogde regeling een ruimer strek king heeft dan het tegengaan van bedrie- gelijke concurrentie, is inderdaad juist. Ook ontijdige seizoenopruimingen zullen worden tegengegaan. Tegen het inste len van een beroepsinstantie hee't de minister geen bezwaar, nu blijkt, dat men daar vrij algemeen prijs op stelt; van de aan de hand gedane oplossingen zou hij aan die, waar bij beroep wordt opengesteld op den minis ter van oeconomische zaken, de voorkeur geven. Een nieuw op te nemen artikel ziet hierin. Naarr de meening va- den minister zal het niet mogelijk zijn zonder meer een ein de te maken aan de z.g.n. „vliegende" win kels. Wèl is hij daarentegen van meening, dal de onderhavi e wet ten aanzien van de bij deze soort winkels gevolgde practijken be lemmerend zal werken. Naar de meening van den minister zal tegen ontduiking van de wet door schijn vestiging van zaken, die na korten tijd weer een opheffingsuitverkoop houden, in het algemeen wel met behulp van het derde lid van artikel 6 kunnen worden opgetreden zij het dan wel icht ook niet steeds de eerste maal; ook de bepaling van het vierde lid van artikel 6 zal met succes kunnen worden toegepast. De minister acht geen aanleiding aanwe zig om een uitzonderingsbepaling voor fail- lissements-uitverkoöpen in de wet op te nemen. Het be'ang, den uitverkoop of Je oprui ming hun juiste karakter te doen behouden, brengt mede, dat geen uitzondering wordt gemaakt ten aanzien van de 6eizoen-oprui- ngen, terwijl het ook juister is. geen on derscheid te maken tusschen deze opruimin gen en die. welker aankondiging van een vergunning afhankelijk is. Fabrikanten en importeurs zullen trouwens niet worden ver hinderd, uit de mode geraakte of incourant geworden artikelen nog via de winkeliers van de hand te doen; in verband met een nota van wijziging aangebrachte wijziging, zal slechts moeten worden zorg gedragen, dat deze artikelen vóór den aanvang van het voor de periodieke opruimingen vastge- ste de tijdvak tot .den handelsvoorraad van de betreffende winkelnering behooren. Nederlandsche duikbooten te Brussel Nog tijdens het verblijf van Koningin Wil- helmina en Prinses Juliana zijn twee Ne derlandsche onderzeeërs te Brussel aange komen, die Woensdagmiddag tegen vijf uur Antwerpen passeerden en tegen het vallen van de duisternis een ligplaats vonden na bij het havenbassin Vergote, dat men pas seert op den weg van de stad naar het ter rein der Wereldtentoonstelling. Het zijn de 0.13, onder commando van den luitenant ter zee Beckering Visser en de 0.15 onder commando van luitenant Van Nolle. Beide onderzeeërs komen uit Den Helder, m ruim 600 ton en hebben elk een be ning van 31 koppen aan boord. Zij zul len tot 22 Mei a.s. te Brussel blijven liggen. Te Brussel arriveerden in den loop van den dag bovendien nog twee Fransche duik boot, de „Eurydice" en de „Diana", welke eveneens eenigen tijd te Brussel zullen blijven. cerre blijft van den vakstrijd. Het H.B. ver klaart het eerste voorstel in ernstige over weging te nomen en bestrijdt de beide an- eren, het eene om finantieele rekenen en hel andere met grooten nadruk op prin- cipieele gronden. Tegenslag met de „Sumatra" Nadere bijzonderheden Hot offirleele bericht van het Indische departement van marine omtrent het weder om uitstellen van de proefvaart van de Sumatra na de reparatie, waarover Aneta reeds heeft geseind, luidt als volgt: Bij het gereedmaken voor de beproeving van de machines van den kruiser Sumatra, werd met een der turbines eenige tegen slag ondervonden, welke waarschijnlijk den „voortgang der beproeving" eenige weken zal vertragen. Het Soer. Hbld. weet nog het volgende te melden: Hoewel men de laatste dagen met man en macht tot in den avond heeft gewerkt, om de ooreaak van deze storingen op te heffen kon het schip nog niet vertrekken, terwijl het onbekend is, hoelang de werkzaamhe den noe zullen duren. Wat den aard der storingen aangaat, verneemt het blad, dat deze wederom in de rotorconstructie moet worden gezocht. De groentendistributie Ontevredenheid bij de handelaren Gisteren had in het Gebouw, voor K. en W. tfi Den Haag een bijeenkomst plaats van gi oen ten handelaren, zoowel grossiers als kleinhandelaren, die zich gedupeerd achten door de wijze waarop de groenten in de groote steden aan werkloozen verstrekt worden. De opkomst was heel groot. De verg. zoi aanvangen om drie uur, doch 't was reed;, over half vier toen de voorzitter, de heer L. v. d. Ven uit 'Rotterdam do bijeenkomst opende. Achtereenvolgens werd het woord gevoerd door de heeren C. v. d. Hout, W. Verhev C. v. d. D t a a i, alien te Rotterdam en al len sprekende als grossiers in aardappelen, groenten en fruit. Verder door J. Mol te Dordrecht, J. G v. Kessel te Haarlem en Tj. Reitsma te Roiterdam, allen klein- handelaen in aardappelen, groenten en fruit. Nadat deze heeren gesproken hadden werd door het bestuur een motie voorge steld. waarin vervat was wat in deze ver gadering tot uiting kwam. Deze motie luidde: „Grossiers en kleinhandelaren :n aardap pelen, groenten en fruit, georganiseerd in den Nederl. Grossiershond, den bond van kleinhandelaren in Nederland en Jen Ne derl. r.k. bond van kleinhandels c a .hebben met groot leedwezen en verontwaardiging kennis genomen van do handelingen der crisisinstelling: Groenten- en fruiteentrale: overwegende, dat deze naast die groen ten, welke aap de veiling de minimum prijzen niet kunnen opbrengen en uit dien hoofde aan diverse gemeentebesturen ter distributie worden toegezonden, de laatste weken ook groenten op de veilingen koopt voor den normalen veilingprijs waadoor de handel 'n oneerlijke concurrenlie wordt aan gedaan, daar de groenten, welke genoemde centrale voor den normalen prijs inkoopt, eveneens voor 3 cents per K.G. door tus- schenkomst van de gemeentebesturen wordt beschikbaar gesteld. overwegende, dat het bovendien voorkomt, dat de vastgestelde minimumprijs kunstma tig wordt verhoogd, opdat aldus invloed worde geoefend op het quantum groenten dat den minimum] niet kan opbrengen overwegende, dat >r deze handelwijze de overheid ter wil., van één bevolkings groep den handel niet alleen groote schade toebrengt, maar dat boven 'ion het publiek, den inkoopprijs niet kennende, er verkeer de conclusies uittrekt; spreken als hun meoning uit. dat hun or ganisaties meer behooren te worden gekend in de te treffen maatregelen met 't oog op de belangen van den handel, en dat in dp onderscheidene desbetreffende commissiën plaatsen voor den handel moeten worden ingeruimd; en besluiten, deze motie ter kennis te bren gen van de ministers van sociale en van oeconomische zaken." Nadat op aandringen van aanwezigen, be toogd was, dat meer tot uiting gebracht zou worden, dat de particuliere handel döor de distributie vermoord dreigt te worden, werd deze motie aangenomen. Samenwerking Bij de raadsverkiezingen Een lezfcr van ons blad van wien we gelukkig! niet weten of hij a.r., c.h., s.g.p. of h.g.s. is, vraagt ons, met het oog op een bepaald en welomschreven geval een nadere verklaring van hetgeen we in het hoofd artikel van Zaterdag schreven: Wij verheugen ons hartelijk over het feit, dat hier en daar Chr.-hist. en anti- rev. bij de gemeenteraadsverkiezingen samendoen; wie dat bevordert dient o.i. praktisch een goede zaak; maar verder geen stembusaccoord, met welke partij ook; net zoo min met de liberalen als met de sociaal-democraten. Wij laten ons, ook in de gemeenteraden al spréékt het daar veel minder dan elders door be ginselen leiden. Bedoelt gij, zoo vraagt onze lezer, met deze waarschuwing, dat gij samenwerking bij de gemeenteraadsverkiezing tusschen a.r. en c.h. eenerzijds en s.g.p. en h.g.s an derzijds ook afkeurt? Neen, dat bedoelen wij niet, want het the- a van het artikel was, gelijk ook uit het citaat blijkt: geen samenwerking zonder principieele basis, waartoe kiesvereenigingen als „Gemeentebelang" onze menschen zoo gaarne willen verleiden en daarom luidde de conclusie: „net zoo min met de liberalen als met de sociaal-democraten". Lag daarin dus opgesloten, dat wij aandrongen op samen- erking met s.g.p en h.g.s.? Ook die con clusie gaat te ver; aan deze kant der zaak werd niet gedacht; ze werd niet besproken derhalve trekke men geen enkele positie ve of negatieve conclusie. Dit onderwerp was niet aan de orde gesteld. En, eerlijk gezegd, we geven te dezer zake mot ga-Tiio in enkele woorden en algemeen advies, omdat alle desiderata eerst nauw keurig onderzocht dienen te worden. Allerlei De achterstand voor de Directe belastingen belangrijk ingekrompen De „overige middelen" stellen teleur Omzetbelasting blijft tegenvallen De opbrengst van de Rijksmiddelen biedt in 1935 tot dusner een weinig flo rissant beeld. De „directe belastingen" leverden in de eerste vjer maanden 37.874.641,op, tegen 39.589,121,- in dezelfde periode van het vorige jaar. Veel ongunstiger nog zijn de cijfers van de zgn. „overige middelen". De op brengst over de maand April bedraagt f28.916.914.—, hetgeen f2,2 millioen meer is dan in April 1934, doch ruim 4 millioen minder dan het bedrag van de maandelijksche raming. In totaal heb ben de „overige middelen" over de eer ste 4 maanden van 1935 opgebracht 119.990.540,Dit is 19.2 millioen meer dan vorig jaar. De achterstand bij de raming voor deze periode is echter zeer groot, nl. f 12,7 millioen. In den stand der „directe belastingen" van het diensjaar 1935 om daarmede dit maal te beginnen is in de laatste paar maanden een belangrijke wijziging geko men. Men zal zich herinneren, dut er aan vankelijk een niet, onaanzienlijke achter stand viel te constateeren bij de grondbe lasting. Hierin is thans een radicale veran dering gekomen, zoodat het bedrag, dat mo menteel op het kohier is gebracht, dat van het vorige jaar overtreft me,t iyz ton. De komstenhelasting is echter met- f 1.572.947 achteruitgegaan, zoodat thans voor f lö.ü millioen op het kohier is gebracht (v. j, 21,11 millioen). Dit slechte voorbeeld wordt gevolgd door de vermogensbelasting, dio met f55 mil lioen f290.796.— bij verloden jaar ten ach ter bleef, terwijl ook do verdedigingsbcl8s- ting er den brui aan gaf «.n f 19U.U00 min der opbracht. Met de belasting van de doode hanri die geacht wordt f 3 mil lioen te zullen opbrengien wil het heelc- maaj niet vlotten, want ze bracht het tot dusver pas tot f 189.203. Van de totale raming voor de Direc- - te Belastingen van 1 100.785.000 is thans opgebracht f 37.874.W1 (v.j. f 39.589.121). Van het. staatje der z.g.n. „overige mid delen" valt ook ditmaal niet veel goeds te vertellen. De voornaamste stijgingen t.o.v. verleden jaar nagaande vindt men over April voor de omzetbelasting een bedrag van f 4.6 millioen (v.j. f 3,4 millioen), zoo dat de vermeerdering f 1,2 millioen be draagt. Mei dat al Is ook nu de opbrengst ruim f 2 millioen beneden 1/12 van de raming gebleven. Voor de eerste 4 maanden van 1935 is er thans een achterstand van hijkans f 9 millioen, aangezien gerekend was op f 27.166.667, terwijl slechts 1S.973.764 werd ontvangen Zal deze belas ting nog wel ooit eens op het peil der vei- wachtingen komen? Een niet onbelangrijk accres, nl. van f1,5 millioen vinden wij bij de invoerrechten De opbrengst over April was 7:474.891 (v.j. f 5.963.752). Een „mooie" vooruitgang, doch niettemin een teleurstelling, want de raming was f 8.1 millioen, zulks in ver hand niet de hoogcre tarieven welke 1 Juli van het vorige jaar in werking zijn getre den. Onze invoer loopt echter steeds verder terug als gevolg van den slechten interna tionaieri economischen toestand, zoodot men zich er feitelijk nog over verheugen mag, dat het bedrag nog zoo hoog is. Hoezeer onze handel met het buitenland in de verdrukking is geraakt, blijkt ook uit de opbrengsten van het stutistiekrooht, dat enkele jaren geleden per maand wel 3 ton opbracht, welk bedrag nu ineengeschrom peld is tot 131.353 (v.j. 138.9161. Als laatste van de groote vermeerderin gen valt de stijging van zes ton tot 2.*> millioen bij de tabaksaccijns te noemen. De klagelijke zang is echter ook hier: ze viel twee ton tegen! Stijgingen van kleineren omvang ver melden de accijns op zout (van 153 888 tot 166.486); idem op wijn (van 50.625 tot 57.673): belasting op gouden en zilveren werken 40.535 tot 44.084): zegelrechten (van 1.301.850 tot 1.524.705): registratie rechten (van 943.863 tot 1.001.953); en successierechten (van 2.724.267 tot 2961.843). Het moge op zichzelf een verheugend erschijnsel zijn, dat deze middelen ruimer loeien dan verleden jaar (de laatste Jrie middelen overtroffen ook de raming), bet blijft niettemin een weinig bemoedigend verschijnsel, dat verschillende belangrijke inkomstenbronnen de verwachtingen blij ven beschamen. Want naast vooruitgang is er ook en zelfs hier en daar belangrijk teruggang. Voor de dividend- en tantième-belasting neemt de terugslag zelfs bedenkelijke vor men aan. De opbrengst daalde van 1.424.605 in April 1934 tot 937.642 in oe afgeloopen maand. In den regel komt pas in den loop van het jaar dit middel los. Doch dat nu reeds een sterke daling intrad, is een veeg teeken. De ongunstige topstand. waarin het hotel-, ifé- en restaurantbedrijf verkeert, is be kend. De cijfers voor de accijns on gedistil leerd en bier 'vertonnen nieuwe teruggang en luiden resp. 2.287.456 (v.j. 2.408.196) en vooral ook plaatselijke omstandigheden kunnen hier een zoo groote rol spelen, dat men met machtspreuken o zoo voorzichtig moet zijn; want terwijl we eenerzijds waar schuwen tegen de vorming van een anti- roomsch blok, dienen we anderzijds te letten op de belangen van het orthodox-protes- tantsche deel van ons volk. en 703.613 (v. j. 814.209). Het is te hopen, dat de in het bezuinigingsproject der Re geering in uitzicht gestelde verlaging, een gunstige invloed zal uitoefenen en verdere terugslag voorkomen. Was de opbrengst van de suikeraecijtis in het begin van dit jaar bijzonder gunstig, thans is de keer gekomen. Ontvangen werd slechts 3.4 millioen. hetgeen 7 ton minder is dan verleden jaar en evenveel onder de raming. Onbeteekenend is de teruggang bij de zoutaccijns, die daalde van 536.040 op 514.907. Ook de coupon be lasting doet het nog niet al te best met 235.866 (vorig jaar 368.560), welk bedrag bijna twee ton on der de raming blijft. Tenslotte is een daling van 52.000 bij d<5 loodsgeklen, welke verhand, houdt met het verleden jaar verlaagde tarief. Intussohen loopt het scheepvaartverkeer weer terug, zoodat we ons op een verdere daling van de opbrengst zullen moeten instellen. Wat de overige belastingen betreft zij op gemerkt, dat de motorrijtuigenbelasting in April 5.301.906 opbracht en over de eerste vier maanden van dit jaar 9.120.773. Voor de gemeentefondsbelasting is het zuivere bedrag der kohieren tot en met April 55.019.494 (v. j. 58.830.628) bij een ramingscijfer van 47.000.000. Voor de tijde lijke opcenten zijn deze bedragen resp. 20.727.036 (v.j. 22.448.663) en 21.000.000. Chr. Verpleging van Krankzinnigen Vergadering te Breda Te Breda is gehouden de jaarvergadering van de Protestantsdie Vereeniging tot on dersteuning in de kosten van Christelijke verpleging van behoeftige krankzinnigen in Noord-Brabant, ouder voorzitterschap van Ds. B. T e 1 d e r, van Breda. Het door den secretaris, den heer L. Berk te Breda, uitgebrachte jaarverslag gewaagde met groote dankbaarheid vau hei feit„ dat ondanks de maatschappelijke rho'ei- lijkheden. die zoowel voor Diaconieën als voor particulieren groote zorgen medebren gen. de vereeniging haar arbeid heeft kun nen voortzetten. Het aantal patiënten, dat met de hulp der Vereeniging in plaats van in een Roomsch-Katholiek gestient ia epn Prot. Christelijke inrichting kon worden ver pleegd. bedroeg 15. Uit het verslag van den penningmeester, den heer A. D. v. d Schans, burgemees ter Van Andel, blijkt dat de contributies dit jaar een weinig gestegen zijn. hetgeen wel tot bijzonderen dank mag stemmen De aftredende .bestuursleden, dt hoeren D. Koninks ie Raamsdonk en A. W. van Sprang Tz. te Heiningen werden herko zen. Op voorstel van het bestuur werd hft aantal bestuursleden uitgebreid van 6 on 8. In het bestuur werd o.m gekozen D-<. L Aalders, Ned. Herv. predikant te F.tron (N. Br.). Laatstgenoemde, oud-geestelijk verzorger van de Stichting „Vrederust", sprak hierna over zijn Herinneringen aan „Vrederust". Snreker begon met een Christelijk psychia ter te citeeren. die schreef, zendt ie patiën ten toch naar een inrichting waarin zij zich thuis gevoelen; waar men hen het best be grijpt in hun geestelijke nooden en hofnet ten en waar zij het minst van de bekende, en vertrouwde omgeving vervreemden.Met talrijke voorbeelden uit. zijn negenjarige praktijk liet spr. zien den dikwijls or.»:o dachten, rijken zegeu die er uitgaat vr.n de prediking, van het evangelie der venade op hen, wier geest omsluierd en. wier verstand verduisterd is. Treffend was spr's mede neeling dat in al die jaren, wanneer lui zijn bezoeken in een paviljoen met gebed be sloot, ook de meest onrustige en mrewon- don patiënten geheel stil waren Dikwijls komt het «pk voor. Jat een patiënt voor sterven tot helderheid van geest komt, én in het bewustzijn vai zijn kindschap O-mIj. in Christus mag ontslapen. Met een «ru stige opwekking onz* geesteskranken en al len die voor hen arbeiden, in den gebJde te gedenken werd dezer vergadering be sloten. Na de terugkeer in Nederland Een telegram der Koningin aan Koning Leopold De Koningin heeft na terugkeer in Ne derland het volgende telegram aan den Koning der Belgen gezonden: In Mijn land teruggekeerd, zie Ik met leyendig genoegen terug op de onvergete lijke dagen, met U en Astrid doorgebracht. De hartelijke ontvangst, aan Mij en Juliana door heiden bereid, blijft bij Ons in voortdurende herinnering. Het is ons een vreugde geweest tevens Uwe lieve kinderen te hebben leeren kennen. Wil voor Uzelvon en voor Astrid nogmaals de uitdrukking van Onzen warmen dank aanvaarden. Het verheugt Mij oprecht, dat deze hernieuwde persoonlijke aanraking Onze banden weder om nauwer heeft aangehaald. Gij weet op welken bijzonderen prijs Ik deze banden stel, niet alleen wegens de voldoening, wel ke zij Mij en Juliana persoonlijk geven maar ook wegens de beteekenis, welke zij kunnen hebben voor de verdere ontwikke ling van de vriendschappelijke gevoel* welke reeds op zoo gelukkige wijze tus schen de wederzijdsehe volken bestaan. Sta Mij toe, deze gelegenheid te baat te nemen, nogmaals geluk te wenschen met de grootsche tentoonstelling, die een wel sprekend bljjk is van den durf en den on dememinksgeest van België en deszelfs hoofdstad. H. VOORDEWIND WEER IN *S RIJKS DIENST „De Ambtenaar" meldt dat de heer H. Voordewind, als graveur bij de Typografi sche Inrichting ontslagen als gevolg van het varbod voor ambtenaren, ressorteerende on der het departement van Defensie om lid van Soc. Dem. vakorganisaties te zijn en die zijn proces voor het Ambtenarengerecht heeft verloren, weer in dienst van het Rijk getre den is. Hij is thans werkzaam gesteld bij de algemeene directie van het departement van Waterstaat. Voornaamste Nieuws. Dit nummer bestaat uit VIER bladen Bli I Verschenen Is de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer over het wetsont werp, houdende regeling betreflende het uitverkoopen en opruimen in het winkelbe- drijL De opbrengst van de rijksmiddelen on gerekend de directe belastingen, gemeente en verkesrsfonds heeft in April 28.916.914 bedragen of 2.129.725 meer dan verleden jaar. Over de eerste vier maanden bedroeg de vooruitgang 19.255.865. BIz. 2 Gemeld wordt, dat Goering te Warschau Lqval namens Hitier naar Berlijn zal noo dtijen en deze de nitnoodiging gaarne zal aannemen. Eden heeft te Fnlham gesproken en daar o.a. gezegd, dat het Duitsche bewapenings aantal voor het staande leger onbereikbaar hoog is. BIz. 13 Een bezoek aan de wereldtentoonstelling te Brussel. De drie grootste mijnwerkersbonden heb ben een brief geschreven aan den Minister van Waterstaat. Het conflict in het veenbedrijf. BIz. 10 De stand van de clearing per 15 Mei. Doodelijk ongeluk op het Valkenboschplein te Den Haag Conducteur overreden en gedood Gisternamiddag omstreeks kwart over dri© heeft op het Valkenboschplein te Den Haag een doodelijk ongeval plaats gehad, waar van de conducteur der H.T.M., Van der M., 'wonende aan de Zuiderparklaan, het slacht offer is geworden. De man, die juist iu dienst zou treden, stak de tramrails over op het oogenblik, dat een tramrijtuig van lijn 3, bestuurd door den wagenvoerder J. L., uit de Cartesius- straat, naderde. Het slachtoffer, dat meen de nog voor dit tramrijtuig te kunnen over steken. heeft zich daarbij misrekend. Hij werd, hoewel L. uit alle macht remde, ge grepen en kwam onder den wagen terecht, met het gevolg dat hij onmiddellijk over leed. Het noodlottige ongeval verwekte begrijpe lijkerwijze veel opschudding. Van vele kan ten schoot hulp toe, doch deze mocht niet meer baten. Vooral onder de collega's van het slachtoffer wekte dit tragische ongeluk veel deernis. Door den G. G. D. werd het stoffelijk over schot naar het Ziekenhuis aan den Zuidwal overgebracht. De politie stelt een onderzoek naar het gebeurde in. De bestuurder van de tramwagen treft geen schuld. Het slachtoffer zat op een bankje bij het beginpunt van lijn 7. Hij ïs vermoedelijk in gedachten opgestaan, achter een boom t© voorschijn gekomen en stond plotseling voor de aankomende lijd 3, juist op het oogen blik dat de tram, welke daar nog een vrij groote snelheid heeft, naderde, uit weste lijke richting. Het slachtoffer was door den motorwagen van lijn 3 totaal vermorzeld. Groote brand te Rotterdam Oud-Delfshaven in rep en roer Vannacht heeft een felle brand ge woed in de motoren en machinefa briek van Van Duyvendijk en van Oven- beek aan de Voorhaven 4852. Te om streeks half twaalf is de brand uitgebro ken en de vlammen sloegen reeds bo ven het dak uit toen men het vuur ont dekte. De brandweer, die direct gewaar schuwd werd, maakte middel-alarm, paarop verschillendo slangenwagens en een motorspuit uitrukten. Met acht stralen heeft men het vuur bestreden, doch het heeft nog geruimen tijd ge duurd voor men het geheel meesier was. De brand heeft in de pittoresque omge ving van Oud-Delfshaven veel beroe ring gewekt. INBREKERS AANGEHOUDEN Te Meppel werden aangehouden zekere M. K. uit Harlingen en J. H. de J. uit Zutfen verdacht van het plegen der beido inbraken welke Maandagnacht te Meppel plaats vonden. De verdachten, die herhaaldelijk met de politie in aanraking zijn geweest, zijn naar liet politiebureau te Meppel overgebracht en aldaar ingesloten. Tot dusverre ontken nen zij iets met de inbraken uitstaande te hebben.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1