VRIJDAG 17 MEI 1935 VIERDE BLAD PAG. Chr. Jonge Vrouwen- en Meisjesvereen. Jaarvergadering te Alphen aan den Rijn Referaten over „Kernvorming" en „Ontwikkeling en ontspanning der vrouwelijke arbeidende jeugd" Ook de tweede dag van de jaarvergade ring van het Ned. Verbond van Christen- Jonge Vrouwen- en Meisjesvereenigingen welke Woensdag en Donderdag tc Alphen aan den Rijn gehouden werd, kan als zeer geslaagd worden aangemerkt. Voor do mor genvergadering maakten vele afgevaardig den een wandeling door Alphen, de groote industrie-plaats van de Rijnstreek, die de laatste jaren door park. en wegenaanleg ook in schoonheid vooruit is gegaan. Te kwart voor tien uur werd de jaarver gadering heropend door de vice-presidente mevr. C. J. E. S te lm aLoos j es. Gezon gen werd „Lof zij den Heer", waarna de pres. las Joh. 13 34 en 35. Met opzet las de pres. deze teksten, want het Verbond is uit gegroeid tot een flinken boom en heeft een eigen plaats ingenomen. Maar bij die groei moeten wc niet vergeten het groote1 gebod: „Hieraan zullen zij bekennen, dat gij Mijne discipelen zijt, zoo gij liefde hebt onder el kander". Moge dit zoo blijven voor ons Ver bond, aldus de pres., dan gaat er een mach tig getuigenis van uit Mevr. Stel maLoos j es ging voor in gebed en stelde daama de hoofdbestuursleden aan de vergadering voor. Allen, die hebben mede gewerkt tot het welslagen van deze leden jaarvergadering, dankte de pres., inzonder heid Ds A. W. Voors, voor het beschikbaar stellen van de mooie en ruime kerkzaal der Martha-stichtfhg. Mevr. ZonneveldFigée, pres. van derege lingscommissie, werden bloemen aangebo den, evenals de andere leden van deze missie'. Met een kort woord dankte mevr. Zonneveld .voor deze attentie. Mevr. G. GerritsenLans sprak hier ïia over; „Kernvorming" De gedachte kernvorming is niet nieuw. I\Iles bezit een kern, alleen moet 't zoeken er naar op de juiste manier plaats vinden. Dij de vrucht is het de kern, die hoop geeft op nieuw leven. Ook ons werk moet vol zijn van nieuwe levenskracht. Te constateeren het gehalte van de kern is niet altijd gemakkelijk. Het komt hoewel zeldzaam voor, dat de yrucht geen kern heeft, wat verduidelijkt werd met een voorbeeld. Het zoeken naar 'de kern is wel eens moeilijk, maar moet ons niet ontmoedigen. Ook in de vereeniging moet »;r een kern zijn. Twee geledingen zien we in de vereeniging: daar zijn zij, die met I kracht vooruit willen; en zij, die het spoedig saai vinden. Alles moet in het werk gesteld worden beide geledingen iets te geven; onbevredigd mag men niet zijn, al zal liet wel eens moei lijk zijn de kern te vinden in de tweede groep. Nimmer den moed opgeven. Als gevraagd wordt: waar blijft de «(era, doordat velen in het huwelijk treden, dan staat daar toch altijd tegenover, dat nieuw leven zal toe vloeien. Xoodig is de meisjes bijeen te brengen in kleine kringen, waar zc zich kunnen uit spreken, waar ze zich ook bewust worden te weten, wat Jezus wil. Groot is de taak van bet Verbond, ook van de Ringen. Door de samensmelting van Chr. Jonge Vrouwen en Meisjesvereen., werden nieuwe krachten toegevoegd, een nie-uwe kern gevormd, die veel gedaan heeft en nog kan doen. In deze jaarvergadering werd gesproken over uitdragen van het beginsel, maar dat k,an alleen als we iels bezitten en dit wordt verkregen door de kernvorming. Daarom voortgaan, niet enikel de meisjesvereenigin gen, ook de Jonge Vrouwenvereenigingen moeten gevormd worden. Alles moet gedaan worden in de kracht Gods. Uiteindelijk zal dan ook zogen op den arbeid rusten. Een koffie-pauze, zang van het Chr. lied on hierna refereerde mej. J. L. van den Berg, over Spr. stelde eerst' de vraag: wat bedoelen wij met, arbeidende vrouwelijke jeugd. Dat zijn meisjes, die helpen mee verdienen op verschillende werkplaatsen, dienstbetrek king, enz. Wat wordt er gedaan voor die meisjes in hun vrije uren? Roomscho' en Protestantsche vereenigln- gen zijn er, waar de meisjes geestelijk iets ontvangen. Maar heel veel leven daar bui ten en zijn op dc straat mei al de gevaren. Moeten we nu voor hen, die buiten onze groepen opgroeien ook iets doen? Ongetwij feld moet er iels gedaan worden voor die velen. Thuis hebben velen een vreugdeloos leven zonder zon en gaan dan naar de bios coop, enz. In dit verband vertelde mej. Van den Berg, die direcetrice :s van 't Nijmeegsche Huis, dat voor al die meisjes die leven zon der vereenigingsverband een clubhuis werd geopend. Eerst waren er twaalf meisjes, en het bleek dat de straat hun niet bevredigde. Na korten tijd waren er 90 meisjes boven de 14 jaar, nu is ook een groep van 13li jaar. Naam aan de club is de „De Haard". Die van 12—14 worden de „Vonken", die bo en de 14 jaar de „Vlammen'1 genoemd. De inrichting van het huis en tuin wordt aan de meisjes overgelaten. Elke avond heeft een doei. Naast beoefening yan sport en. muziek is cr een Volkshuishoudschool, waar dc meisjes heel veel leeren. Hoe de verhouding tot de kerk is? Moge lijk teleurstellend, maar er wordt bij uit zondering uit den Bijbel gelezen en gebe den. Doel is de meisjes te brengen in goede invloedsfeer en hen zoo in aanraking te brengen met Jezus, niet het minst door per soonlijk contact. Het is een werken met dc daad, en velen waren en zijn tot zegen in hun familiekring, veelal onbewust. Maar met Kerstfeest en de andere Oir. Feesten, ook in dc kampen, dan zijn er de momenten dat allen aandachtig luisteren en vol belang stelling zijn voor Gods Woord. Het is de wijze van de beker water geven, zooals Jezus zegt. Door deze wijze van werken wordt aan al die meisjes, die buiten kerk en vereeniging leven een beker water gegeven, waarbij de bede opgaat tot zegen over dit werk. Met groote aandacht waren de beide leer zame referaten gevolgd. Verschillende da mes namen deel aan de bespreking. Dc presidente dankte mevr. Gerritsen en mej. van den. Berg hartelijk. Een verzoek van de prov. Zeeland, om do volgende jaarvergadering te Vlissingen te houden, werd gesteld in handen van't hoofd bestuur. Moeilijk is de. taal: van een presidente. Het is als dun ijs, dat voetje voor voetje betreden moet worden. Maar spr. weet zich gesteund door bestuur en leden. Wat is het vereenigingswerk toch ook een dankbaar werk. Kort releveerde spr., wat deze dagen geschied is. Het zakelijke, de schoone wij- dingsdienst vol bezieling en verdieping en nu deze leerrijke vergadering, alios stemt ons tot groote dank. Dank aan God, Die zoo veel zegen gaf en spr wekte bij het schei den allen op, alles aan Hem over te laten en niet zelf willen beslissen, maar tc zeg gen: „Heere, wat wilt Gij, dat wij doen zul len". De twee heerlijke dagen, waar men was op de berg in het vereenigingsleven, zo wa ren bijna voorbij. Toegerust met geestelijke kracht, door zegen van God en onderlinge vriendschap, ging men van den berg om in het dal het eenvoudig werk in de vereeni- gingen weer voort te zetten; maar met de herinnering aan fijne bondsdagen in Alphen aan den Rijn. Een groote groep afgevaardigden maakte na d« vergaderingen een boottocht met de salonboot ^.Prinses Juliana" over de meren in het. Noorden van Zuid-Holland en een andere groep woonde bij de opvoering van het „Joliannesspel", H. 31. de Koningin op de Wereldtentoon stelling te Brussel. Bij den ingang van het commissariaat Werden onze Vorstin bloemen aangeboden. Binnen een uur naar Brussel Een koude dag bij zomertijd Een bessoek met Je K.L.M- aan de wereldtentoonstelling Toen de Engelsche dichter Chaucer, de Vader der Engelsche dichtkunst, zich in de maand April van het jaar 1388 van Londen naar Canterbury ter bedevaart begaf, deed bij daar vier dagen over. Daartoe verzamelde aieh een gezelschap van 29 personen „in Southwerk at the Tabard". In deze herberg bracht men de avond door onder gezellige kout en de volgende dag ging men onder geleide van de vroolijke en geestige waard op reis. Deze reis van Londen naar Canterbury 'een afstand van ongeeer negentig kilometer, duurde toen dus vier dagen. Men kortte zich dc tijd met het vertellen van verfhalen, waarbij soms geestige en interessante ver wikkelingen ontstonden en de waard zich af en toe scherpe en toch humoristische critiek veroorloofde. Het was in één woord een vroolijk gezelschap. Aan deze reis van Chaucer naar Canter bury moesten we deze week Woensdag on willekeurig denken, toen de K.L.M. ons ook in Canterbury gebracht heeft. Wel niet in de plaats waar het Engelsche aartsbisdom gevestigd is en waar de tombe staat van dc heilige Thomas a Boeket, waarheen „the father of English poetry" en zijn metgezellen ter beevaart togen, maar 'het was toch een plaats, waar men met het regenweer en de koude van de dag waarop dc „zomerdienst" begon, zich in- en uitwendig wat kon ver- Dit „Canterbury" is nl. een restaurant op de tentoonstelling in Brussel, en het is gele gen vlak achter het Nederlandsche paviljoen. En omdat dit paviljoen een heel geriefelijke uitgang aan de achterzijde heeft, zaten daar na afloop van het koninklijk bezoek, heel wat Nederlanders zich aan een lunch te goed te doen. Het was Jammer, dat de zomerdienst op zoo on-zomersche wijze begon. Getrouwde mannen staan daar natuurlijk niet over ver baasd. Als de schoonmaak achter dc rug is, dan mag er in het huis geen kachel meer gestookt worden. Of ge dan al zit te ver kleumen van de kou, is geen argument dat eenig gewicht in de schaal, vermag te leg gen: het zou immers veel te stoffig in huis worden als de brand er weer in gestoken erd, en de schoonmaak is toch achter de rug! Zoo gaat het ook met de officieele zomer dienst. De regeering bepaalt dat op 15 Mei de zomertijd aanvangt, de Spoorwegen en de vliegdiensten doen hetzelfde, maar het eer houdt daar geen rekening mee. Ten minste, daar heeft het dit jaar geen rekening mee gehouden. Het is best mogelijk dat we het volgend jaar cle heele maand April en de oei-ste helft van Mei loopen te puffen van de warmte, maar wintert ij d en wint er- diensten gaan toch gewoon door tot 15 Mei. Het is er net mee als met Mrs. Hackit uit George Eliot's roman „Scenes of clerical life": op een bepaalde dag ikregen haar huisgenooten de winterkleeren ol' de zomer- kleeren aan en daarmee uit. Of het nog varin was of koud deed er niets toe. Van de egel werd onder geen beding afgeweken. Eerder zou het weer veranderen dan Mrs. Hackit! Zoo stonden we dan Woensdagmorgen om kwart voor negen op Waalhaven in de stroomende regen en stapten in de cabine an de „Kievit", een der nieuwe Douglas- toestellen van dc K.L.M. Precies een uur later waren we op de tentoonstelling. We hadden er nog een tien minuten eerder kunnen zijn en het record op 50 minuten kunnen brengen, maar de koude was oor zaak, dat enkele passagiers op het vlieg veld Haren een warm kopje koffie begeer den naar binnen te werken, en daar gingen wel een minuut of tien mee heen. De leider van ons gezelschap, de heer de Vries van de K.L.M., vond dat jammer. "Wij vonden liet ook, maar dat neemt niet weg, dat vast staat dat de tocht van Waalhaven naar dé tentoonstelling te Brussel met een vol vlieg tuig, d.w.z. met. 15 man passagiers, in vijftig minuten kan worden gedaan. Men doet dit voor heel billijke prijzen, die niet eens zoo heel veel uitgaan boven de kosten van een reis 2e klasse pei; spoor» .waarbij men dan nog het voordeel heeft, dat men heel vroeg in Brussel is en heel laat (om kwart voor tien) nog terug kan. Vanuit de lucht heeft men een zeer mooi gezicht op de drie groote steden Rotterdam, Antwerpen en Brussel. Vooral bij donker is dit een aanblik om nooit te vergeten. Als men die tallooze lichten van dc stad ziet flikkeren vanuit de veilige hoogte van een K.L.M.-vliegtuig, krijgt men indrukken die men niet spoedig zal vergeten. Voor ons was dat wat nieuws. Voor de vertegenwoordigers van de K.L.M. en Fokker die bij ons in de cabinfc zaten, was het dat niet. Die lazen ook bij de heftigste schokken die het slechte weer veroorzaakte, op hun gemak hun krantje. De terugreis was namelijk ietwat een sen satie. Om half negen (Belgische tijd) ver trok er een lijnvliegtuig (dezelfde „Kievit" van des morgens) met een aantal passagiers terug naar Waalhaven, dc anderen zouden blijven tot. kwart voor tien, om de vlucht in het donker mee te maken. Net was men weg, of er kwam bij de achterblijvers be richt uit Parijs, dat do F. 22 (waarmee we verder zouden gaan naar Waalhaven), niet vertrokken was om het slechte weer. Veilig heid gaat immers vóór alles. Maar daar za ten wc. We moesten naar huis terug, want het werk voor de krant, is er altijd weer te doen. En wat staan we dan toch eigenlijk weinig stil bij het geweldige wonder dat. er in de wereld gekomen is: een telegram werd gezonden naar de vliegende Douglas, die zoowat boven Antwerpen zich bevond, om direct terug te koeren. Korten tijd daarna, terwijl we het laatste stukje van een warm flensje naar binnen werkten, stond dc „Kievit" weer voor de deur. We stapten in en bereikten weer met een vol geladen vliegtuig Waalhaven. Over de ten-toonstelling moeten we ook nog een en ander zeggen. Reeds vóór de opening brachten we er een bezoek en daarvan hebben we aan onze lezers een verslag ge geven. Bij <le officieele opening van het Nederlandsche paviljoen waren we ook aan wezig, maar cr viel van de rest nog niet veel te zeggen. Er was weinig gereed. Een be zoek, als men daarvoor van buiten Brussel moest komen, was nog niet de moeite waard. Thans hebben we ons echter kunnen over tuigen, dat cr goede voortgang gemaakt is. Wel zijn er no» enkele belangrijke gedeelten, SCHOOLDAG EILAND IJSSELMONDE Rede van Prof. Dr. Van der Horst Ds. van Grieken leidt de bidstond Te Zwijndreoht is gister de de-Me School dag gehouden voor Rotterdam-Zuid en het eiland IJsselmonde. Om drie uur 's middags opende de voor zitter, de heer H. Buesink van Rotter dam. de eerste bijeenkomst, die werd ge houden in dc Geref. kerk. welke zeer goed bezet was. Ilij maakte m zijn openingswoord 4*011 vergelijking tussohen vromer en thans, wat voor hem aanleiding was een cere- saluut te brengen aan dc voortrekkers in vroeger jaren, die overal, en in 1881 ook in Zwijndrecht, het aandurfden, Christelijke scholen te stichten. Na de moeilijke jaren kwam de gelijkstelling, d-ie het bijzonder onderwijs van z'n boeien ontdeed, waardoor het zich vrij kon ontplooien. Weldra bleek nu, dat slechts 35 der natie gehecht was aan de „neutrale" openbare school. Maar de laatste jaren brachten weer de moeilijkhe den. Wachtgeld, tekorten op exploitaties, wcnklooze onderwijzers enz. En w-e zijn nog niet aan 'het eind. Dit alles mag echter niet moedeloos maken, maar zij een prikkel te meer om in geloofsvertrouwen voort te gaan, strijdend voor de school met den Bijbel. Als spreker trad nu op Prof. Dr L. v. d. Horst van Amsterdam, die sprak over enkele primitieve structuren bij het kind. Hij ving aan met te constateeren, dat het kind tegenwoordig de bijzondere belangstel ling heeft niet alleen van de psychologie maai- ook bijv. van de schilderkunst. En daarbij ziet men Ihet kind don niet als een klein mensoh, maar als iemand met een eigen individualiteit. Wat treft ons nu als het echt kinderlijke? Welke zijn dif? complexen verschijnselen die bij het kind behooren? Spr. wil daa. van enlkele nader bezien. Het typische van het kind leert men niet kennen door -het van cag tot dag regist.ree- iren van de gedragingen. Want liet groeien van een kind is iets anders dan liet opbou wen van een stuk werk dat ontstaat door stuk !bij stuk te voegen. Er zijn hebbelijkhe den, bepaalde complexen van gedragingen, die met innerlijke noodwendigheid aan de dag treden, 't Is niet, zooals -men sinds Des cartes meende, dat de zintuigprikkel pri mair is, en dat contact met de buitenwereld pas ontstaat nadat deze prikkels zijn ge- interpreteerd. Een kind zou den het minst, zijn opgenomen in het samenleven met an deren, terwijl de waarheid is, dat de wijze van bestaan van een kind juist is het leven in een sociaal milieu. Het gaat kwijnen als het wordt geïsoleerd. Dc zintuigprikkels zijn niet primair. Nauwkeurige waarneming leert ons dat. Vóór het kind vatbaar is bijv. voor licht.prikkels, reageert het reeds als iemand zich over de wieg beweegt, als de moeder het toelacht. Het reageert op ieen levende menschelijke persoon wanneer -het. nog "ongevoelig ds voor allerlei zoogenaamde enkelvoudige prikkels. Het staat dan reeds dn een persoonlijke binding met -de levende omgeving. Telkens'blijkt een intense behoef te om te „leven in gemeenschap met". Dit blijkt ook bij de imitatie. Hoe intiemer ge meenschap, hoe meer het kind nabootst. Spoediger bijv. de moeder dan een vreemde en vooral dan een dood voorwerp, bijv. een slinger. Niet de beweging wordt nagebootst, imaar,via de beweging de persoon. Een kind- kan het nabootsten niet laten. Daardoor kan men er vaak de structuur van het ge zin uit leeren kennen. Een van de structuren van het kind is dus dat het primair in contact leeft met de le vende personen om zich heen en niet op ge sloten is in eigen lichaam, om dan later door de vensters van de zintuigen weet te krijgen van liet bestaan van anderen. Iets and eis dat met de structuur van het bind gegeven is, is de gewoonte om over de dingen om zich (heen te spreken en er mee te handelen als waren ze bezield. Dit. laat zien dat er bij het kind is een primaire bin ding aan de wereld' rondom in de vorm van een levende gemeenschap. Het leeft meer in zijn milieu dan in zichzelf. Ten on rechte is deze structuur wel beschouwd als een egoïstische trek van het kind. Alles wordt beleefd in dezelfde categorieën waar in het zelf leeft, waken en slapen, smart en blijdschap hebben, ingrijpen en ondergaan. Zoo vraagt het bijv. of de maan het niet koud heeft. De actieve eenheid tusschen lichaam en omgeving komt uit bijv. in het balspel. Men zou zoo de balspelen van vol wassenen kunnen zien als het doorbreken van liet elementair psychische, dat. wij zoo gaarne ons aan dc materie mcedeelen. Ten derde noemd cspr. nog de pars-pro- toto-structuur, waarbij aan een onderdeel het effect wordt toegekend, dat aan het geheel is verbonden. Het krijgt bijv. lustgevoelens wanneer het ziet dat men komt met het toestel waarmee de melk wordt verwarmd. Het gaat moeilijk hierbij een opeenvolgende denk werkzaamheid aan te nemen, maar hier heeft men het pars-pro-toto-verschijnsel, dat gedurig valt op te merken. Van de gelegenheid tot gedachtcnwissc- ling werd door enkele aanwezigen gebruik gemaakt. D# Bidstond Des avonds werd een bidstond gehouden in de goed bezette Ilcrv. -kerk, onder leiding van Ds M. van Grieken, van Rotterdam, •diie las Efeze 61—18 en spralk naar aan leiding van Matth. 28 1820. In een tijd a-is deze doen we goed ta be denken, dat onze opgestane Heiland, Koning ds, bekleed miet alle macht in hemel aarde. Z-ij-n Koninkrijk is van den hemel, •maar komt hier op aarde tot openbaring, door dc menschen te brengen tot erkennen van Zijn Naam. Het onderwijs is hiertoe van zoo groote beteeikemis. De zending gaat daar om steeds zoo spoedig mogelij-k over tot schoolstichting. Ook eeuwen geleden in ons land. De school is zoon machtig middel tot het bereiden voor den Heere van een Hem toegewijd volk, van menschen diie Zijn Ko ningschap uitdragen op elk terrein van het leven. In de Schrift gebiedt God Zelf, aan de kinderen Zijn daden te vertellen. Nie mand kan zoo over <le schepping, over cle ellende en de zonde, en niemand kan over de verlossing, over leven en licht spre ken a-ls de Gliristen. En wie kent die mensch, ook het kind', beter dan wie z'n Bijbel kent Daarom heb ben de Christenouders alle jaren het vceld: onze kinderen moeten worden onder wezen in de wegen cu naar de rechten des Hoeren. Daartegenover staan -zij, die meenen. dat men d!e jonge kinderen niet met godsdienst moet lastig vallen. En men -heeft het klaar gespeeld, dat onder het mom van neutrali teit de Bijbel uit de school verdween. Maar God gaf menschen die trouw ble ven, en ten slotte kreeg de Christelijke school gelijkheid van rcchtem met de open bare. Zullen we thans, nu er moeilijkheden ko men, verslappen en vertragen? Immers neen! Want Hij is met ons alle dagen tot de voleinding dei- wereld. En dat geeft moed cok al is allerlei anders dan we zouden wenschen. Hij blijft het zeggen: doe uw mond wijd open en Ik eafl hem vervullen. Al Zijne beloften zijn waarachtig en zijn in Hem ja en amen. Ds van Grieken ging -hierna voor ln dank gebed, en na het zingen van Psalm 898 werd de samenkomst, beëindigd. Bij de uitgang werd gecollecteerd voor het mooie werk van de V.O.J.O., de onderlinge hulp van onderwijzers voor jeugdige werk- looze collega's. UIT HET SOCIALE LEVEN Het dreigend mijnconfiict Mijnwerkersbonden niet tevreden me de regeeringsbijdragen in het Algemeen Mijnwerkersfonds De hoofdbesturen van den Nederlandschen B K. Mijmverkersbond, den AJg. Ned. Miju- werkersbond en den Prot. Chr. Mijmver kersbond hebben een brief gezonden aan den Minister van Waterstaat, waarin zij mededeelen de situatie, zooals die thans is. met betrekking tot het dreigende mijncon fiict nog eens ernstig onder oogen te heb ben gezien. Do mogelijke verwachting, dat overeenstemming zou worden verkregen op den grondslag van de toegezegde regee- ringsbijdrage in het Mijnwerkersfonds, dee- len zij niet. Een dringende besparing zou hun inziens bij het Algemeen Mijnwerkers- fonds slechts kunnen worden verkregen, wanneer diep in de thans geldende rechten van de verzekerden zou worden ingegre pen. Zij achten dat in de tegenwoordige omstandigheden minder dan ooit mogelijk. Een bedrag als door de mijndirecties ge vraagd is langs dez enweg niet te vindon, zonder het fonds in zijn esscntieele deelen aan te tasten. Het is daarom, dat zij er den Minister Een bebtfl romer» soep borden» bereid van het Ue» big Boeljon Blok. Slechts 5 cent. nogmaals op willen wijzen, dat verder® maatregelen van de regeering. waaronder zij o.a. verstaan maatregelen ter vergrooting van het afzetgebied en het bereiken van rendabele prijzen van het product onmis» baar zijn. Instelling van een regeerings» onderzoek in de particuliere mijnbedrijven, naar den commercicelen en socialen opzet, de methode van distributie in het alge» meen, alsmede naar import en export etc., kortom naar alles wat een beteekenenden invloed kan hebben op het weder op gang brengen der bedrijven, achten de organisa» ties daarvoor bevorderlijk. Vermoedelijk zullen, wanneer zulk 'n ver» betering van afzet en prijs wordt verkregen, dat op grondslag van de tegenwoordige ar» beidsvoonvaarden ten minste con vijf-dagen werkweek kan wordeft bereikt, benevens een beëindiging van dc ontslagen op groote schaal, alle thans voor het Algemeen Mijn, werkersfon-ds noodig geoordeelde bezuini» gingsmaatrcgelen geheel achterwege kunnen blijven. Indien deze verwachting op verbetering van de positie der mijnen niet kan worden bereikt, komt afwending van het conflict; der bonden vrijwel onmogelijk voor. Het conflict in het veenbedrijf Te Schoonebeek overeenstemming verkregen Te Barger-Compascuum nog niet Ten gemeentehuize te Hoogeveen is liet den Rijksbemiddelaar H. P. J. Bloemers ge lukt tusschen de parijen betrokken bij het dreigend conflict in de venen te Schoone» beek, principieele overeenstemming te ven» krijgen. De rijksbemiddelaar zal met ande» re verveners uit het rayon nog nader over» leg plegen. Terzelfder plaatse werden besprekingen go houden met betrokkenen in het dreigend conflict in de venen te Barger-Compascuum, Deze hebben echter tot geen resultaat ge» leid. Gebleken is, dat de werkgevers blijven staan op hun standpunt, dat zij met de or» ganisaties niet wenschen te onderhandelen over een collectief contract betreffende do fabrieksturf. Land- en Tuinbouw. Landbouwinventarisatie Ingaand 20 Mei. Met ingang van 20 Mei 1935 zal een inven tarisatie worden gehouden van al het land dat voor akkerbouw, veehouderij en tuin bouw in gebruik is. Ook het vee moet worden opgegeven be halve geiten en bokken. Hoenders en eenden behoeven alleen tc worden opgegeven indien zij worden gehouden met het oog op den verkoop van eieren. Geen gevaar voor dc teelt In den laatsten tijd is reeds enkele malen de aandacht gevestigd op de verzouting van het boe zemwater in het Westland De Proeftuin Z. H. Glasdistrict neemt daarom iedere maand in alia plaatsen van Delfland een proef, teneinde na te gaan. of -gebruik van het water nadeden zou kun nen brengen voor de gewassen in deze streek. Hoewel op sommige -punten het water veel zout bevat, hetgeen vooral het geval is in de omgeving van den Prins Alexanderpolder bij den Maasdijk, blijkt er toch geen reden te bestaan tot ongerust heid voor de Westiandsche cultures. De verzouting het water treedt in hoofdzaak op. wanneer tc Rotterdam, Schiedam en Vlaardingen het water ia den boezem wordt gelaten, en dc waterstand van den Waterweg abnormaal laag is, doordat de RJja in boven af niet voldoende water aanvoert. Wanneer dus het zeewater aboorraaal opge stuwd wordt, dan heeft meer het verzouten plaats. In de laatste jaren is een dergelijk verschijnsel nogal vaak opgetreden, doch in den laatsten tijd is dit weer veranderd. Wanneer in Keulen de water stand daalt tot beneden 1,50 M dan wordt bet hier moeilijk met de watervoorziening, en in 1933. 1933 en 1934 was dit nogal eens het geval. Echter zijn de waterstanden in den laatsten tijd belang rijk weer gestegen, zelfs tot pl.m. 5 M. :t gevaar voor verzouten is dus oiet zoo heel groot, en meer periodiek te noemen. Hel Nederlandsche paviljoen op de Wereldtentoonstelling te Brussel, dat door zijn nri,re kleur temidden der paviljoenen van de andere landen opvalt. niet klaar, zooals het Italiaansche paviljoen, waar nog niemand wordt toegelaten, maai er is toch heel wat gedaan. Als men bijv. binnenkomt bij de ingang, waai de autobus van de Sabena (de Belgische. K.L.M.) u heen brengt, gaat ge de Avenue- Ast rid binnen en komt dan aldra bij een groot paviljoen dat van de Belgische zuivel industrie een indruk wil geven. Links en rechts in de laan staan nog gebouwen van geringere omvang, maar als ge doorloopt komt ge op een plein, waar Woensdag een roote fontein heel wat water de lucht in spoot, die toch al van regenwater overdadig vol was. Rechts vindt ge dan een modem station. Dit is gefheel in de trant van een echt station gehouden. Men zou willen, dat we er in Rotterdam of Den Haag nu zoo een konden bouwen. Als men aan de „winket ten" zich van een kaartje voorzien heeft tegen de prijs van 50 centimes (2Vs ct.) mag 'men de model-treinen die staan opgesteld, bewonderen. Hier vindt men op 12 sporen van 85 Meter lengte, Belgisch, Fransch, Zweedsch en Italiaansch materiaal opge steld, geweldige locomotieven en mooie rij tuigen, o.a. een derde klas rijtuig met twee verdiepingen, zooals dit op de dienst Parijs Lourdes moet rijden. Tusschen dit aller modernste materiaal staat een treintje uit het jaar 1835. Tegen een der wanden van het gebouw is een reusachtige lichtkaart ge maakt, waai- men de internationale verbin dingen op kan nagaan, met de tijdsduur die deze vanuit Brussel vorderen. Des avonds wordt deze „Groote Hal" op tooverachtige wijze verlicht. Een heel mooi paviljoen in dezelfde buurt geeft het Roomsch-K&tiholieke leven weer, het gebouw is een imitatie van de Aya Sofia te Constantiiiopel. Als de zon erop schijnt (maai: hel: as wc hebben Woensdagmiddag geen zon gezien) moeten de koperen koepels en torens een schitterend effect maken. We kunnen natuurlijk niet alles stuk voor stuk nagaan, maar kunnen een be zoek aan de stad v an Philips, waar men o.m. op aanschouwelijke wijze het verloop van wat er in het radiotoestel gebeurt, weer geeft, en films van de Philipsfabi ieken laat zien, ten zeerste aanbevelen. Vlak in do •buurt is ook het Congo-paviljoen, dat een zeer groote omvang heeft en het paviljoen van de moderne kunst van verschillende landen, waar talrijke schilderstukken en beelden tentoongesteld zijn. Op de tentoonstelling vindt men verder een groot aantal paviljoens, die de aandacht verdienen, en die we ook nog gaarne zou den beschrijven, als de plaatsruimte het ons veroorloofde. Maar wie het kan doen ga zelf een goedkoop één- of tweedaagsch retour bij de K.L.M. nemen, en overtuige zich. Nu is het er nog niet druk, maar een groote stroom van bezoekers wordt ver wacht zoodra we wat verder in de tijd ko men, of zoodra het wat mooier zomerweer wordt. Men kan er gerust de heele dag blijven, want talrijke restaurants, deftige en minder deftige, kunnen op niet te dure wijze voor zien van alles wat de inwendige mensch noo dig heeft. Mogen we ten slotte aan de Hollanders, die naar Brussel zouden willen gaan, nog één raad geven. Men spreke er toch alstu blieft geen Fransch. Men kan in Brussel overal met onze eigen taal terecht Goed Hollandsch verstaat men er beter dan slecht Fransch. Men steunt dan meteen een beetje de Vlamingen in hun strijd om het recht van hun moedertaal. Helaas zijn er vele Nederlanders, die dit met inzien. Toen we aan een tafeltje in ecu restaurant een kop warme koffie in onze koude magen zaten te werken, hoorden we aan een tafeltje ernaast een net gezelschap van vier of vijf personen ook Hollandsch spreken. Maar de kelner die met óns in 'heel goed en vlot Vlaamsch converseerde, werd daar in het Fransch aangesproken, en sprak daar toen natuurlijk óók die taaL Maar waar was dat nu voor noodig? Laten we afspreken, dat het bij ons alzoo niet zal zijn. En verder als ge gaat: goede reis en mooi ween

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 11