De Kliniek Neder-Veluwe De tournee van den Gouv.-Generaal MANNBORG ORGELS w, a. houtman Co.'s prijzen lager dan ooit' De Levensloop van Pieter Peuter MAANDAG 13 ME! 1935 Eenige bijzonderheden over de inrichting Tn ons blad van Vrijdag gaven we verslag van de plechtige opening van de kliniek „Neder-Ve'uwe" te Wolfhezen, de open af- deeling van de stichting „Wolfheze" van de Ver. tot Chr. verzorging van Krankzin nigen in Nederland We laten hier nog eenige bij-zon derheden over de inrichting van deze kliniek volgen. In het voorjaar 1933 ontving de architect opdracht tot het maken van de noodige ont werpen voor den bouw van een kliniek voor 55 mannen en 75 vrouwen. Met het werk is begin November 1933 een aanvang gemaakt, zoodat het geheele gebouw in rond IS maan den is voltooid. Terrein Het voor den bouw beschikbare terrein heeft een grootte van plm. 4.5 H.A. en strekt zich uit langs den Heelsurascheweg. Het ter rein bezit een mooie beplanting van opgaand houtgewas. Bij den bouw zijn de bestaande boomen zooveel mogelijk gespaard. De tuin architect heeft hiervan een dankbaar ge bruik gemaakt om direct een jnooien plant- soenaanleg te verkrijgen. Op heden, bij de opening is de voortuin nog niet geheel ge reed en moeten de waterpartijen nog ge maakt wonden. Ligging van het gebonw Het nieuwe gebouw is opgetrokken met den voorgevel evenwijdig aan den Heelsum- scheweg, welke weg precies in de richting Noord-Zuid loopt. Zoodoende bestraalt de ochtendzon den voorgevel, terwijl de aan de Westzijde gelegen vertrekken de middagzon verkrijgen. Alle voor de patiënten bestemde ruimten zijn zoodanig geprojecteerd, dat ze een bepaald gedeelte van den dag zon heb ben. Door het groote glasoppervlak, zoowel in de gevels als in de scheidingswanden van het interieur, hebben alle lokalen een ruime verlichting. Indeeling Het gebouw is in één groote lengte gepro jecteerd. Rechts bevindt zich de mannen- en üinks de vrouwenafdeeling. Ten einde de eentonigheid van den gevel te breken is loodrecht op dezen gevel een lage voorbouw aangebracht, ongeveer in het midden van den hoofdbouw. De gang van dezen voor bouw loopt geheel recht naar het achter gedeelte door. Aansluitend aan dezen gang, dus weer loodrecht op den voorbouw, is de geneeskundige afdeeling geprojecteerd, afge sloten door een lagen vleugel, waarin de werklokalen zijn opgenomen. Aan het einde van de geneeskundige afdeeling en tusschen de werklokalen ligt de recreatiezaal van de Verpleegsters. Het geheele gebouw heeft min of meer het model van een vliegmachine, in dit ge val een driedekker. In de cockpit (den voor bouw) is de kamer van den bestuurder (den behandelend geneesheer) ondergebracht. De drie dekken (de vleugel) bevatten de ver- plegingsafdeelingen en de kamers van de verpleegsters. In de lange cabine is de keu ken en de geneeskundige afdeeling onder gebracht en in den staart de werkplaatsen en de recreatiezaal. Door deze wijze van groepeeren ontstonden rechts en links van de geneeskundige afdeeling binnentuinen, welke aan de Noordzijde door een muur en overigens door bloembakken en pergola's zijn afgesloten. De totale lengte yan den vooigevel, dus van de verplegingsafdeelingen, is plm. 130 ftL, hetgeen neerkomt op 1 M. per patiënt De hoofdingang is gelegen in den langen voorbouw, onder den doorrit, welke het mo gelijk maakt, dat ziekenauto's kunnen voor rijden en de patiënten ook bij slecht weer tiroog binnen gebracht kunnen worden. Onmiddellijk achter de werkkamer van den behandelend geneesheer grenzend aan êe gang, ligt een klein kantoor, waarlangs ftlles wat binnenkomt, moet passeeren Langs dit kantoor gaande bereikt men de centrale hal, het middelpunt van het ge bouw. Links bevindt zich de afdeeling van de vrouwen, rechts die van de mannen, bei den door een korten gang bereikbaar. De vleugels van de mannen- en vrouwenafdee ling liggen niet in één rechte lijn, omdat het niet gewenscht is, dat men van de eene af deeling in de andere kan zien. Hiervan is een dankbaar gebruik gemaakt voor het ver krijgen van afwisseling in de buitenarchi tectuur. Aan deze hal grenzen ook de kamer van ilen geneesheer-directeur en de ziekenhuis lift De hal is opgebouwd van een matver- glaasde lichtgele verblendsteen. De hoofdtrap in de hal is gemaakt van natuursteen: rosé de beaume en bleu beige. Vanaf het eerste bordes is de haJ verlicht bezet met gebrand Verplegings-afdeelingen De kunsfcverlichting van het trappenhuis vindt plaats door een kruis van Philinea- lampen. Vanuit de hal gaande naar de verplegings- afdee ing vindt men aan den gang eener zij ds de spreekkamer, bezoekkamer, kamer voor den geestelijk verzorger en een onder zoek kamer. Aan den anderen kant: toilet, linnenkamer, theekeuken, garderobe en waschlokaal, terwijl ook in dezen gang een trap naar de eerste verdieping is onderge bracht Terloops zij hier verme d, dat in het geheel vijf trappenhuizen geprojecteerd zijn: in elke verplegingsafdeeling twee, één voor de onrustige en één voor de rustige afdee ling, benevens dan het centrale trappenhuis. Aangezien de verdiepingv oeren in gewa pend beton geconstrueerd zijn en overal tochtdeuren zijn aangebracht, is het brand gevaar tot een minimum beperkt Uit deD aard van de zaak is in het geheele gebouw de noodige aandacht geschonken aan het voorkomen van brandgevaar. De brandslan gen b.v. zijn op een afzonderlijke brandlei ding aangebracht en bovendien is het ge bouw voorzien van een aantal kleine brand biuschapparaten. De zoo juist beschreven gang leidt door toehtportalen, naar drie dagverblijven voor rustige patiënten, met de noodige toilet ruimten. Opzette ijk is niet één groote ver blijf ruimte geprojecteerd, doch drie, om ook hier weer de patiënten in groepen te kun nen indeelen, zoodat ieder zich het meest in zijn eigen mi'ieu kan thuis gevoelen. Deze dagverblijven .grenzen ten deele aan den voortuin, welke het uitzicht geeft op den Heelsumscheweg. Een dagverblijf ligt aan de achterzijde en heeft het uitzicht op de groote binnentuinen, welke er reeds dezen zomer schitterend uitzien. Bij de dagverblijven zijn achtereenvolgens ondergebracht: zalen voor bedverpleging van rustige patiënten en dagverblijven- slaapzalen en bedverpleging voor onrusti- gen. Deze zalen liggen alle langs den voor gevel. Aan de tuinzijde sluiten zich daarbij aan: de sëparatiekamer, waschlokalen, badkamers en toiletten, alsmede een isoleerkamer. Verder bevinden zich aan het einde van dezen vleugel een kamer voor de nachtver pleegsters, toiletten, alsmede een sterfkamer In den kleinen aanbouw zijn de perma nente baden met de daarbij benoodigde toe stellen ondergebracht. Deze zijn zóó gecon strueerd, dat door middel van een thermo staat het badwater op een constante tempe ratuur kan .worden gehouden. Aan de achterzijde van den hoofdbouw zijn tevens ligterrassen aangebouwd voor bedlegerige patiënten. De beide vleugels voor mannen en vrou wen zijn vrijwel gelijk van indeeling. Zooals reeds in den aanvang vermeld, is de afdee ling van de mannen kleiner dan die der vrouwen Symbolisch raam In het gebouw is een fraai symbolisch raam van glas in lood aangebracht. Het ontwerp en de uitvoering zijn van den heer J. H. E. Schilling te Arnhem. De sym bolische beteekenis van het geheel is de volgende: In het onderraam wordt hét licht ver duisterd door de menschelljke ellende. De groote vrouwenfiguur is omringd door klei nere figuurtjes, welke schrik, wanhoop en andere vormen van ellende uitdrukken. De vrouwenfiguur heft haar handen op, als roepende om bevrijding. Het gehee'e raam is donker gehouden, ter wijl echter achter de bovenste figuurtjes de zon al eenig licht laat doorschijnen. In het groote tweede raam op het tweede bordes komt meer de bevrijding tot uitdruk king Eerst zien wij een vrouwenfiguur, dip de hand welke een mannenfiguur voor het gezicht houdt wegtrekt en naar bo ven wijst, als aanduiding, dat de weg naar de bevrijding niet naar beneden gericht is, maar naar boven. Wij zien dan ook nog verder naar boven de liefde uitgebee'd door moeder en kind. de volharding en moed door een fakkeldra ger en de vreugde door een sterk licht uit stralende figuur. Deze geheele symboliek vindt men ook In de uitdrukking van de koppen van de figu ren terug. De onderste figuur is meer rea 'istisch van uitdrukking gehouden en komt door de omringende koppen en ellende zeer sterk tot uitdrukking. Naar boven toe zijn de figuren meer vergeestelijkt. Zijn beneden de kleuren nog zeer somber blauw en violet even hooger krijgt men het rood - het symbool van de 'iefde dat naar bo ven overgaat in rose, om ten slotte geheel over te gaan in goudgeel. Met dit raam is getracht juist in deze omgeving, waar zooveel menschelijke el'en- de tot uitdrukking komt, het gevoel van vreugde te doen manifesteeren en ook de mogelijkheid van de bevrijding uit de ellen de te doen suggereeren. UIT TROPISCH NEDERLAND Ook de directeur van Econo. Zaken is op reis De nieuwe salaris-verlaging op komst Een gedeelte van het symbolisch raam. (Van onzen Indischen correspondent) Een goed bestuursambtenaar zal meer tijd op tournee door zijn gebied gaan, dan dat hij achter zijn schrijftafel ziL Vooral in een land, welks bevolking niet zoo gemakkelijk uit zichzelf met haar moeilijkheden en be zwaren naar de overheid komt, is het rond trekken door zijn ressort wel de voornaam ste arbeid van den bestuurder, ook al we gens het goede effect, dat van zulk een be langstellend bestuursambtenaar en zijn be zoeken op de bevolking uitgaat Hoeveel te meer geldt dat voor den gou verneur-generaal, maar hoeveel te moeilijker valt het hem, zich uit zijn werkkamer los te maken. Want hij stapt niet eenvoudig in een auto of beklimt een paard of pakt den wandelstok, zooals zijn ondergeschikten in het bestuurswerk, de gezaghebbers, contro leurs en assistent-residenten de groote heer uit Buitenzorg moet omgeven zijn door eenigen glans en praal, hoe eenvoudig en democratisch hij ook op reis wil gaan. Voor al in een nog zoo weinig democratisch land als Oost-Indië verwacht het volk den ge zagsdrager in eenige glorie te zien. Onze huidige landvoogd, jhr. mr. De Jonge, maakt echter zoo min mogelijk drukte van een reis door zijn gebied, of het moest zijn, dat hij doorgaans zijn geheele gezin, mevrouw, de beide freules en zijn zoon, meeneemt. Zoo deed hij ook weer op zijn tocht naar Oost-Java en Bali, die hij juist verleden week beëindigde. Verder reisden natuurlijk de noodige adjudanten en ander gevolg mee. Of de hoogere kosten door het mee nemen der gezinsleden door de schatkist be taald worden dan wel uit eigen middelen, moge een N.S.B.-er nazoeken I Zulk een reis naar streken, die slechts eens in de vijf jaar den Gouverneur-generaal zien, ls van groote beteekenis voor regee ring en bevolking beide. Want hoe voortref felijk het bestuurswerk der gouverneurs, re sidenten en lagere ambtenaren, zoowel Euröpeesche als Inheemsche ook is, dit heeft slechts plaatseli'k belang. Wanneer men den grooten heer uit de re sidentie zelf ziet, gevoelt men weer, dat men deel uitmaakt van één eilandengebied, waarvan ook de verder uit het bestuurscen trum gelegen deelen medetellen. Psycholo gisch en staatkundig is zulk een bezoek dan ook van groot gewicht Maar ook practisch. Wat de hooge be stuurder Immers met eigen oogen aan schouwt of met eigen ooren verneemt houdt sterker zijn aandacht vast dan hetgeen hem op papier of bij bestuursconferentiës door de regenten of residenten wordt medege deeld. En zoo is het duidelijk, dat verschil lende zaken, die anders aan de aandacht ontsnappen zouden, na zulk een bezoek worden behandeld, ten bate van het bezoch te gewest. Daarom zou het kortzichtige po litiek zijn, in dezen tijd, nu de Indische schatkist nog altijd slechts schuldbekente nissen niet van anderen, maar van zich zelf laat zien, uit zuinigheid deze ambts reizen maar af te schaffen. Zeker, ze zijn kostbaar, maar het nut ook het onweeg bare weegt toch ruim op tegen de kos ten. Men kan er van op aan, dat de reizen, welke de landvoogd onlangs naar Celebes en thans naar Java's Oosthoek, heeft ge maakt, zeer zijn gewaardeerd door de be volking van die streken, hoewel zij ook voor haar dikwijls groote kosten meebrengen, aan verzorging van wegen, bruggen en landsgebouwen, aan representatiekosten, e. d. Dat het voor den landvoogd zelf eener zijds een verademing, maar anderzijds een ZEER GROOTE KEUZE bij: PIANO- en ORCELHANDEl SINGEL tl.116 - SCHIEDAM Telefoon 68871 veeleischende arbeid is, behoeft geen betoog. Het snelle vliegverkeer maakt het lntusschen mogelijk, de moeiten te beperken: in enkele i verplaatst het gezelschap zich van Batavia naar Soerabaja en omgekeerd, een afstand, waarover de vlugge Eendaagsche toch nog altijd twaalf uur doet. De nieuwe directeur van Economische Zaken, de heer mr. Hart, is reeds enkele weken zijn departement ontvlucht voor •cn reis naar het Noorden, China was zijn aanvankelijk doel, maar op verzoek van Japansche zijde, heeft hij van de gelegenheid gebruik gemaakt, toch ook even in Japan aan te wippen en. naai de telegrammen te gelooven geven, met goed gevolg ten opzichte van een voortzetting der handelsbesprekingen met Japan. Na tuurlijk is zijn reis niet louter een snoep reisje, al is een paar weken verblijf in de koelte niet te versmaden. In China heeft hij getracht, iets te doen voor den Indischen handel en gehoopt mag worden, dat deze reis het een en ander zal opleveren ter verbetering van onze han delsbalans. Het spreekt vanzelf, dat Japan niet op het programma werd gezet: na de ondervindingen met dit land opgedaan bij de handels, en scheepvaartbesprekingen, zou het van weinig zelfbesef getuigen, indien een vertegenwoordiger der Indische regee ring, hoezeer ook misschien komend als ambteloos reiziger, onze gele broeders met een visite zou vereeren. Zelfs nu de heer Hart gevolg heeft gegeven aan een Japansche uitnoodiging, heeft men hier en daar in Indië eenige critiek op deze vriendelijkheid. Het ware misschen ook beter geweest, ndien de reiziger zich niet van zijn oorspronkelijk plan had laten afbrengen en Japan Links laten liggen, doch hij zal als echt handelsman gedacht heb ben: deze mogelijkheid mag ik niet onbenut laten, het belang van het land weegt toch altijd nog zwaarder dan een gevoel van eigenwaarde, dat van geen wankelen zou willen weten. lntusschen wachten wij nu maar af, wat ook deze reis voor Indië op levert Want er zal nog met alle macht gewerkt moeten worden om op den duur een sluitén de begrooting te verkrijgen. Nog altijd gaapt er een diepe kloof tusschen inkomsten en uitgaven, nog steeds werkt Indië voor het allergrootste gedeelte voor rente en aflos sing zijner schulden, benevens voor de be taling zijner ambtenaarssalarissen. Wat er overschiet, is maar een bedroefd beetje, waarvan geen productief werk kan worden beiaard. De besnoeiing op de uitgaven zal dan ook voor het volgend begrootingsjaar nog ver der moeten gaan en reeds is den ambtenaren de schrik om het lijf geslagen bij het ge rucht, dat van hun reeds zOo zwaar gekorte salarissen wederom 5 pet zal worden inge houden. En dat, terwijl er nog zooveel amb tenaren zijn, die „crisiswinst" maken. Onder de inheemsche ambtenaren toch zijn er ve len, wier salaris naar verhouding veel min, der is gedaald dan hun levenskosten, terwijl dit bij de Euröpeesche landsdienaren juist dikwijls omgekeerd is. De nieuwe salarisregeling, door vrijwel heel de ambtenarenwereld afgewezen, en desondanks verleden jaar tóch toegepast, be wijst thans hoe langer hoe meer haar ge breken. Het is te hopen, dat de Regeering nu als er gekort moet worden, rechtvaardig te werk ga en rekening houde, beter dan zij tot nu toe deed, met de zeer groote verschil len in levenskosten van Europeanen en in- heemschen. En ook, dat er nu eindelijk eens iets op gevonden wordt, om de zware schuldenlast van Indië te verminderen of te converteeren. Wat dit aangaat, zou Indië met een waar devermindering van den gulden zijn gebaat daartegenover zou devaluatie echter in veel andere opziohten een ramp zijn, ook voor Indië. lntusschen blijken er nog menschen te zijn, die Indië een soort Luilekkerland achten. Daar is het geval van den heer DINSDAG 14 MEI HUIZEN. 1875 M«t«r. K.R.O.-Ultrendlng. 4.00-5.15 HIRO. - 8.00 Gram.pl. 930 Hoog mis. 10.45 Gram.pl. 12.15 Orkestcoocert en gram.pl. 2.00 Vrouwenuur. 3.00—4 00 Mode cursus. 4.00 HIRO. 5.10 Gram.pl. en SdiJager- muziek. 7 15 Lezing. 7.35 Gram.pl. 8.00 Vaz Dias. Gram.pl. 8.15 Orkestcoocert umw. solis ten. 9.00 Sport. 9.25 Gram.pl. 9,30 Populair concert en gram.pl. 10-30 Vaz Dias. 1035 Po pulair concert. 11 15—12.00 Gram.pl. HILVERSUM 301 M. - AVRO-uitzending. 5.30 -6.00 VPRO 8.00 Gram.pl. 9.40 Vioolrecital B. Lensky. A. d. vleugel: E. Veen. 10.00 Mor genwijding. 10.15 Gewijde muziek. 1030 Gr pl. 11.00 Causerie mevr. R. Lotgering— Hillebrand. 1130 Orgelconcert Fr. Hasselaar, mmv Meta Condo Kerdljk (zaog). 12 30 Kovacs Lajos en zijn orkest, en gram.pl. 1.40 Pianorecital Egb. Veen. 2.00 Omroeporkest olv. N. Treep. 3.00— 4.00 Knipleis 4.15 Gram.pl. 4.30 Radio-kmder- koorzang olv. Jacob Hamel. 5.00 Voor kleine kinderen. 5.30 Bijbelvertielling door Ds. B. J. Aris. 6.00 De Avro-Decfoels olv. Eddy Meenk 6.50 Het Lyra-trio. 7.30 Van reizen gesproken. Tekst en leiding: Herman Felderhof. 8.00 Vaz Dias. 8.05 De Weensche operette, concert rrmuv solisten (olv Maria Eisner), koor van de Opera-vereen, olv. H. v. Wiehmk, en het Om roeporkest olv. Louis Sahmidit. 9.20 G. de Jas- selin de Jong: Avonturen van een olifanten- Jager. 9.45 Het verst. Omroeporkest olv L. Sdimidit, mmv. P. Palla (piano). 10.20 Gram. pl. 1030 Fransch cabaretprogramma (gr.pl.) 11.00 Vaz Dias. 11.10-12.00 MaJo Marco s Daosorkest. (Uit .Pscihorr", Rotterdam). DROITWICH 1500 M. - 9.35-9.50 Morgen wijding. 10.20 Orgelspel S. Torch. 10.50 Voor de scholen. 11.10 Gram.pl. 1135 Het O- Lamp» Sextet 12.20 J. Musea nt en zijc orkest 135 Voor de scholen. 3.20 Lezing. 3.40 Trioconcert mmv. D. Baker (sopraan). 435 Carroèl Gib bons en de Savoy Hotel Orpheans. 5.20 Bertcb» j ten. 5.50 Bach-concert 6.10 Fransche les. 6.40 Gram.pl. 6.50 Lezing. 7.20 Gram.pl. 7.50 Do „White Coons" in hun repertoire. 8.50 Berid»» I ten 9.10 en 9.20 Lezing. 9.40 BBC-orkest olv. Ft. Bridge. 1035—11.20 Lew Stone en zijn Band. RADIO PARIS 1648 M. 6.20 en 7.20 Gram.pl. 11.35 Orkestcoocert olv. Krettly. 6.50 Concert. 8.05 „La gazette de Montmartre", gevar. pro gramma 9.55 Dansmuziek. KALUNDBORG 1261 M. 11.20—12.50 Con- cert uit rest „Wivex". Ca. 2.204-20 Om» j roeporkest olv Reesen. 7.20 Vioolrecital. 735 Hoorspel. 8.45 Gram pl. 8.55 Omroeporkest j olv. Gröodahl. 10.20'11.50 Dansmuziek. KEULEN 456 M. 5.20 en 6.20 Omroepkleio- oricest en Schrammel ensemble. 11.20 Uit Leip» i z\q. Orkestconcert olv. Weber. 135 Pianored» j taJ 3.20 Zang, hobo en piano. 4.20 Omroep» orkest oW. Buschköttcr. 7.35 Uit München: i Omroeporkest olv. Winter, en solisten. 8.20 i Dansmuziek door Eysoldt en zijn oricest BRUSSEL 322 en 484 M. - 322 Ma 11.20 Gram.pl 11.50 Salonorkest olv. Walpot. 12.50 1.20, 4.20, 5.50 en 6.35 Gram.pl. 7.20 Salon- orkest olv. W ïipot 9.30—10.20 Gram pl. 484 M.: 11.20 Gram.pl. 11.50 Russische muz'ek, 12.50—1.20 Gram pl. 4.20 Populair concert. 4.20 Gram.p! 5.50 Zang. 6.20 Gram.pl. 6.35 Zang. 7 20 v Jmrceporkest olv. Gason 8 20 j Hoorspel. S.*0 Omroeporkest ölv Gason. 9.30 j 10 20 Populau concert. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. - 7.35 Rijkszending Fans Grimm". 830 Duitsch» K< lender: Mei. 9 20 en 10 05 Berichten. 10.20— 11.20 Connect uit München mmv solisten ea orkest Pompje, directeur van de afdeelingsbank Poerworedjo in liquidatie, die het eenige jaren geleden, in den gulden tijd. gedaan heeft weten te krijgen, dat hij voor een ter mijn van twintig jaar een rechtsgeldig arbeidscontract met zijn werkgeefster ver kreeg, waardoor hij thans nog gedurende een jaar of tien pl.m. een achthonderd gul den salaris per maand plus vrij wonen e. d. kan eischen en dat, terwijl de bank is over genomen door de Centrale en zijn arbeid er feitelijk is afgeloopen. Een gekapitaliseerd bedrag van ongeveer een ton! Bij een proces is hij in het gelijk gestold 1 Ieder roept schande in midden-Java, maar wat helpt het? Men wacht, nu In spanning of hoogere in stanties nog een oplossing zullen vindenI Want het geld moet uit de zakken der be lastingbetalers komen in laatste instantie. Het ellendige is, dat degenen, door yier toedoen dergelijke dingen jaren geleden zijn gebeurd, thans hoo§ en droog, dikwijls met een dik pensioen, in Holland zitten of er gens aan de Fransche kust! Zoo zijn er zoo veel millioenen in Indië verloren, terwijl de schuldigen nog geregeld uit 's lands kas be taald worden! Men denke aan het schandaal met de pensioenfondsen in Bandoeng met dik betaalde directeuren („beheerders") en commissarissen. Er is ook het geval van den Buitenzorgschen gemeente-secretaris, die een schadevergoeding van 10.000 eischt, en dat terwijl hij altijd een dik salaris heeft ver diend en eigenlijk zijn pensioen had aange vraagd. hetgeen hem. toen hij met verlof j ging, ook was verleend. Het vraagt teveel plaatsruimte, deze zaak precies uiteen te zetten: zij wordt hier slechts aangehaald als een bewijs, hoe velen er nog altijd op uit zijn, op grond van bepalingen en contracten enz. van een berooid Indië te sleepen, wojt zij maar kunnen en dat terwijl zij het heusch j niet noodig hebben voor hun levensonder houd, daar dit op andere wijze gedekt, en I vaak ruimschoots gedekt is. Ik zou nog do pogingen van den burgemeester van Havelto j aan kunnen halen, vroeger gemeente-secre» j taris van Mr. Cornells, ter bekoming van j een niet onaardig bedrag, dat hem naar zijn j meening op grond van bepalingen nog too- komt Doch genoeg om aan te toonen, hoe er nog altijd weltfremde personen zijn, voof wie crisis en malaise lucht schijnen. De Hamburg-Amerika Lijn De firma Wambersie en Zn. C. V. o. A. hoofd passageagenten der Hamburg-Amerika- Lijn deelt ons mede, dat de Hamburg-Amerika Lijn, die reeds jaren een geregelde passa» giersdienst naar Curacao en Centraal Arno- rika met de motorschepen „Caribia" en J „Cordillera" onderhoudt, besloten heeft IJmuiden aan te loopen vanaf 26 Mei a.s. Door G. TH. ROTMAN 17. lntusschen lag Moeder, van niets bewust, In de kamer er naast in zoete rust Glimlachend lag ze juist te droom en, Dat er een vogel was binnengekomen; Dat vogeltje-zoet Streek neer aan haar voet En bracht uit den vreemde Haar een groet 18. Maar bom, rinkinkinkl Wat komf daar van buiten Met hevig geraas zoomaar dwars dooi de ruiten? Helaas, geen vogel strijkt neer aan haas voeten! t Zijn de bezem en 'n bloempot, dia haar begroeten! Van schrik zegt Moe Geen bah of boe, Ze vliegt regelrecht Naar de keuken toe (Wordt Woensdag vervolgd). FEUILLETON SAAMGEBRACHT (23 o,Ik heb straks reeds vrijmoedig mijn gevoelen over de tienden geuit", hernam Alcuinus. „en ik hoop, dat de Koning mij een nieuwe bedenking niet ten kwade zal duiden. Maar zou de toediening van den Doop ons genoegzaam van de gezindiheid der heidenen kunnen verzekeren?" „Uw bedenking is niet ongegrond", ant woordde Karei. „Wij hebben vele bewijzen, onder anderen ook bij den vernieuwden op- Stand van Witte kind, dat de gedoopten nu en dan weer afvallen. Hoewel nu zij, die na den doop weer tot vorige zonden vervallen, boete kunnen doen, zoo is het toch, voor bet Christendon?, niet goed dat iemand tot bei vroegere heidendom terugkeert." „En gevaarlijk tevens", voegde Wiliibald er hij- „WanneerN ik dus daartuj denk" merkte Ludger op, „aan het groot aantal heidenen die nog aan hun afgoderij verknocht blijven dan iS er nog veel op den akker der wereld te doen, eer dat Christus als Koning zal heerschen „Wij willen daarom, met de wapenen in ide hand, den strijd des Heeren wagen", zei de Koning, „en met onze eigenlijke wapenen de wapenen des Geestes vereeniging. Den overgang van Wlttekind beschouw ik daar om als een groote aanwinst. Zijn voorbeeld Kal zeker bij zijn landgenooten navolging (vinden.1' „Maar zouden wij ons genoeg van de standvastigheid van Wittekind kunnen ver zekerd houden?" vroeg Alcuinus, die het minst van allen den Sakser vertrouwde. „Waarom niet?" vroeg Karei. ..Wij weten het wel, met de onderwerping van Witte kind is de oorlog nog niet geëindigd en de tegenstand der heidenen tegen het Chris tendom evenmin vernietigd. De zwarte bende blijft nog vijandig tegen de Ko ninklijke troepen staan en mijn zoon Karei deed reeds vruchtelooze voorslagen tot onderwerping. Ook de overige Saksen, die bet voonbeeld van hun aanvoerder niet willen volgen, zullen wij met de wapenen moeten bestrijden, waartoe wij dan ook reeds onze maatregelen genomen hebben. Maar voor Wittekind zeiven vrees ik niet meer, nu hij, door het ontvangen van den Doop, het Christendom aangenomen heeft „Het is ook mogelijk dat ik mij bedrieg maar na de menigvuldige voorbeelden van afval, door de Saksen reeds gegeven, ben ik vreesachtig Wittekind volkomen te ver trouwen. Hij is niet door overtuiging, maar door de blijdschap over het wedervindeD van zijn zoon, gedrongen geworden t-it Christendom te omhelzen. Wanneer deze blijdschap dus eenigszins vermindert, zal mogelijk ook zijn overhelling tot het Chris tendom verminderen. Daarenboven zag ik gisteravond die oude vrouw, die de pleeg moeder zijner dochter was, in een geheim zinnig gesprek met een Fries van een reus achtige gestalte. Toen ik onderzocht, wie deze Fries was, vernam ik, dat hij een voormalig vriend van Wittekind was en een hevig vijand der Christenen" aldus verhaalde Alcuinus, „En hebt gij", vroeg Karei, „uw onder zoek nopens dien Fries niet vooitgeeet?" „Dit deed ik, maar zonder gevolg" ant woordde Alcuinus. „Evenwel meen ik daaiv uit te moeten opmaken, dat de Koning de Friezen en .de Saksen niet te veel vertrou wen moet-" w „Maar weet gij dan een middel, om Wit tekind aan ons en aan de Kerk te ver binden?" sprak de Koning. „H©t beste middel zou zijn, de vermeer-; dering zijner Christelijke kennis. Maar hier toe wordt tijd vereischt, en wij mogen thans geen tijd verliezen. Er moest dus een ander middel kunnen gevonden worden", verklaarde Alcuinus. „En welk middel dan?" vroeg de Koning driftig en dringend. „Zou er", bedacht Ludger, toen Alcuinus zweeg, „niet door de dochter op den vader gewerkt kunnen worden?" en dit zeggende keek hij bepaald Wiliibald aan. „Hoe meent gij dat?" viel hem de Koning in de rede. „De Koning heeft straks gesproken, om de dochter van Wittekind te doen onder wijzen. Zou het daarom niet goed zijn, haar vooreerst aan het verkeer met haar vader te onttrekken en haar bijvoorbeeld in een klooster te plaatsen? Dan had men altijd bij lederen mogelijken afval van Wittekind, een dwangmiddel bij hand, om hem weer tot zijn plicht te brengen", was de raad van Ludger. De Koning verviel tot nadenken en scheen dit voorstel in ernstige overweging te nemen. Spoedig genoeg gaf hij dan ook daaraan zijn bijval te kennen en hij droeg Ludger den last or, voor de uitvoering vani dit plan te zorgen, terwijl hij Wilibald be val, om Angell>ert zoo spoedig mogelijk tot hem te zenden. Wilibald voldeed terstond aan het bevel des Konings, en meenende den jongeling bij zijn zuster te zullen vinden, begaf hij zich naar die vertrekken van het kasteel, die aan Wittekind met zijn kinderen waren aangewezen. In plaats van Hola of Angel- bert vond hij de oude Radigis, in gezel schap van Theodorik. Deze, zich overvallen ziende, ontstelde in het eerst over de onverwachte komst van Wilibald, dien hij kende, doch zich spoedig herstellende, zei hij, in het Latijn, dat hij vroeger van een monnik geleerd had, dat hij bezig was de oude vrouw tot ''et Chris tendom te bekeeren. Daar Wilibald geen reden had hem te mistrouwen, vooral om dat hij ook niets van Theodoriks deelge nootschap aan Pipijns opstand wist, prees hij hem over zijn Christelijken :iver en zach tof Radigis wendende, vroeg hij haar of zijzelve niet wenschte, tot het Christen dom toe te treden, nu haar heei en diens kinderen reeds het heidendom hadden verlaten? „Het is Radigis onverschillig", antwoord de de vrouw. „Alles wat haar meester haar beveelt zal zij doen" „Zoo is zij", zei Theodorik, met een vrij ernstig gelaat, in het Latijn. „Zij ziet de voortreffelijkheid van het Christendom boven het heidendom nog niet m." „Dit zal naderhand wel komen" verzeker de Wilibald.. die, hoe vroom van gemoed, in het heerschend gevoel des .Konings deelde. „Zij moet sléchts eerst gedoopt worden." Zich weer tot Radigis wendende, zei hij „Uw Meester wil zulks zeker, laat u der halve doopen!" „En wat zal Radigis daarmee /innen?" vroeg de oude. „Zij is aan het uiterlijke gehecht" her vatte Theodorik, „en zal alleen door ge schenken kunnen overgehaald worden Ik ben daarmee reeds begonnen en al moge lijk daardoor meer op haar kunnen uitwer ken dan door redeneeringen." Wilibald kon en wilde dit niet tegen spreken, en Angel bert wenschende op te zoeken, beval hij slechts Radigis zich in alles stipt nagr den raad van rheodorik te gedragen, en te doen, wat hij haar zou bevelen; waarop hij aan Theodorik vroeg of hij ook wist waar Angelbert zich evond. Deze verzekerde hem, dat Angelbert uit gereden was, met nog twee anderen, doch dat hij gezegd had tegen den avond te zul len terugkeeren. Toen de avond begon te vallen, begaf Wilibald zich buiten het kasteel, naar den kana waar hij Angelbert hoopte te vinden. Stil was de natuur, schoon was de avond en die stilte stemde den vromen Wiiibald tot gevoelens van eerbied en dankbaarheid jegens Hem, die eenmaal sprak: „Er zij licht! en daar was licht!" en Die, welke stormen en onweders er soms in de natuur moge woeden toch weer orde uit schijnbare verwarring doet voortkomen; Die even zeer het schoonste licht voor de wereld deed opgaan: en Die, hoezeer dat licht somtijds door nevelen van ongeloof en bij geloof schijnt verdrongen fe worden, toch op Zijn tijd dif nevelen doet verdw'jnpn en toont,, dat Hij zoowel de dwaasheden der menschen als de stormen der natuur weet te bedwingen. Hoe duidelijk had Wilibald dit met zijn medezendelingen ondervonden. Hij -mdacht j aan zijn vorigen arbeid; deze scheen eerst geheel vruchteloos te zullen zijn; naar nu had hij ontdekt, dat het zaad des Christen! I doms ook tijd moest hebben, om te ont- i kiemen, en dat wat met het oog op God i wordt gezaaid, ook door het oog des Heeren wordt bewaakt. Dat/ had hij ontdekt, nadat hjj met Lud- ger, Theodaard en do anderen, Utrecht I opnieuw verlaten had. In Friesland hadden i zij de vruchten van vorigen arbeid gezien en waar het door hen gestrooide Taad door I de afgoderij verstikt scheen, was hel op I het onverwachts weer te voorschijn geko- i men. In Deventer hadden zij het heidendom op den troon gevonden, verdedigd door een machtige hand; maar die troon was reeds 1 ingestort, en deszelfs verdediger as voor hel Christendom gewonnen. Van "toventer tot aan den Eder toe waren zij even voor- i spoedig geweest. Uit Friesland hadden zij van den arbeid der andere zendelingen geen minder verblijdende berichten ont vangen: gansche scharen waren r reeds tot het Christendom toegetreden- De hevig- t ste tegenstanders waren, zooal niet voor- 1 standers geworden, dan ten minste tot zwijgen gebracht Vele moeilijkheden hadden zij dr -bij I wel ondervonden, tegenstond en misken- j ping, vervolging en bedreiging, lijden en kruis, teleurstelling en beproevingen ont» i beringen en doodsgevaren, maar zit waren toch zichtbaar behoed. Wordt vervolgd I

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 6