Maarschalk Pilsoedski overleden MAANDAG 13 MEI 1935 EERSTE BLAD PAG 2 BUITENLAND Redder van het Poolsche vaderland Zijn plotseling heengaan als een zware slag voor Polen gevoeld Uit Warschau werd Zondagavond laat geseind: Maarschalk Pilsoedski is van avond om 8 uur 45 overleden ten gevolge van een verbloeding in de ingewanden- Pilsoedski was sedert maanden lijdende aan kanker in maag en lever. Het overlijden geschiedde onverwacht. De maarschalk, die 67 jaar oud is gewor den- had in het afgeloopen jaar reeds drie ernstige crises te doorstaan. Hij leed boven dien aan asthma. De vrouw en beide dochters, die 16 en 14 jaar oud zijn, bevonden zich bij het sterf- ncd. Een aalmoezenier heeft Pilsoedski de sacramenten der stenenden toegedien(jt Aanvankelijk werd het Poolsche volk in onwetendheid gelaten. De radio ging tot 11.33 het gewone programma uitzenden, *ê?.n de mededeeling kwam, dat in den loop \an den nacht een mededeeling van buiten gewoon groote politieke bet eekenis zou wor sen gedaan. De regeering beraadslaagde inmiddels ,n het sterfhuis, het lustslot „Belvedère", over de te nemen maatregelen. Besloten werd in een manifest de bevol king tot kalmte aan te manen. Bij het vernemen van de doodsmare maakte zich een diepe verslagenheid rases- i«r van de bevolking der Poolsche hoofd stad. Men verwacht, dat de beide functies van Pilsoedski, die van insp. gen. van 't leger en dje van minister van oorlog, zullen verdeeld Morden over twee personen, n.1. onderschei denlijk over generaal Rydz-Smigly en den vice-minister van oorlog generaal Kas- przicky. Piisoedski's sterfbed viel juist op den ne genden verjaardag van het feit, dat de re geermacht in zijn handen werd gelegd. De theaters zijn gesloten. Heden zullen geen radio-uitzendingen plaats hebben. DE INDRUK IN POLEN WARSCHAU, 13 Mei. Het bericht van het overlijden van maarschalk Pilsoedski heeft in het geheele land diepen indruk gemaakt De bladen van alle richtingen zijn versche nen met een door een rouwrand omgeven oorpagina. De bladen achten het waarschijnlijk, dat het stoffelijk overschot van den maarschalk zal worden ter aarde be steld te Krakau, in den koninklijken grafkelder, waar de vroegere konin gen van Polen rusten. De maarschalk heeft den wensch te kennen gegeven, dat zijn hart zal wor den overgebracht naar Wilna. DE INDRUK TE BERLIJN EN TE PARIJS Uit Berlijn: Rijkskanselier Adolf Illtler heeft de Poolsche regeering naar aanleiding \an het overlijden van maarschalk Pil soedski een condoleantie-telegram gezonden, waarin hij verklaart: Polen verliest in e'en evertedene den bescheimer van zijn staat en zijn trouwsten zoon. Met het Poolsche volk rouwt ook het Duitsche volk over den dood van dezen groot en patriot Het Deutsche Nachrichtenbureau deelt mede, dat de dood van Pilsoedski tegen middernacht te Berlijn bekend werd en grooten indruk heeft gemaakt op de Duit sche openbare meening, welke zich op dit ooeenblik ten nauwste verbonden gevoelt wet het Poolsche volk. Het bericht heeft overal hartelijke en op rechte deelneming gevoDden, welke voort kwam uit het gevoel, dat Polen zijn groo» sten zoon heeft verloren, doch tegelijkertijd Duitschland een vriend, die begrip had voor het nieuwe Duitschland. Uit Parijs: Het overlijden van maarschalk Pilsoedski, dat gisteravond te Parijs bekend wei-d, heeft alhier diepe ontroering gewekt. Óndanks het feit. dat de leider van het nieuwe Polen naar Fransche opvattingen er een eenigszins bruuske manier op na hield, de politieke situatie in Europa te beoordee- lon en te behandelen, genoot Pilsoedski met name in Fransche militaire kringen, maar ook in tal van politieke milieu's de groot ste achting. Men is er zich in het bijzonder van be wust, dat Pilsoedski altijd zeer erkentelijk bleek voor het aandeel dat Frankrijk had in de opkomst van Polen. Onmiddellijk na het bekend worden van h^t overlijdendsbericht heeft men den pre mier Flandin, die. zooals men weet, in een kliniek vertoeft, hiervan in kennis gesteld. Flandin was bijzonder onder den indruk. Ook £an minister Laval, die zich in den ucin naar Moskou bevond, werd onmiddel lijk van den Quai d'Orsay uit een telegram gezonden. LONDEN, 13 Mei. Overal blijkt de opvat ting te bestaan, dat het moderne Polen pnet het overlijden van maarschalk Pil soedski een groot verlies heeft geleden. Men wijst op de groote prestaties van den over ledene, de oprichting van den jongen staat, de verdediging tegen het bolsjewisme en het afsluiten van het Efuitsch-Poolsche pact. De „Daily Herald" is van meening, dat op het gebied der buitenlandsche politiek door het overlijden van den maarschalk ■waarschijnlijk slechts weinig veranderingen zullen plaats hebben. Jozef Pilsoedski is uit een oud Poolsch- Litausch adellijk geslacht voortgekomen. Op 4 Juli 1867 werd hij op het landgoed Zulów bij Wilna geboren. Zijn vader had slechts enkele jaren tevo ren, n.l. in 1863, aan den vergeefschen Pool- sehen opstand tegen Rusland meegedaan. Om de Russische school zoo lang moge lijk te ontgaan liet vader Pilsoedski zijn jeugdige kinderen thuis onderwijzen. Dat zij daarhij den Poolschen geest ruimschoots inademden spreekt van'-df. Ook waren zij er getuigen van, dat 'gelvrij verklaarde opstandelingen een veilige toevlucht op het landgoed der Piisoedski's vonden; Jozef inzonderheid bleek heel toegankelijk voor den Poolsch-nationalistischen geesten reeds vroeg rijpte in liem het plan om te vechten voor de bevrijding van zijn volk uit de Russische dwingelandij. Als hij in Wilna op school is schrijft hij Poolsche woorden op een muur en wordt om die reden bijna van school gestuurd. In de hoogste klasse der middelbare school is hij aanvoerder van een geheim genoot schap, dat Poolsche geschiedenis en maat schappelijke onderwerpen bestudeert. Zij komen tot de meening, dat het socialisme de beste basis is om het Poolsche nationa lisme op te bouwen; een combinatie, welke eerst in onzen tijd ook elders ruimen aan hang paat vinden, doch in dien tijd wel iets zeer Ijij zond ere was. Wat later vinden we den jongen edelman, rationalist en socialist op studie aan de universiteit te Charkof. Als hij daar een jaar aan bezig is, wordt een relletje aan- l°iding tot uitbanning van hem en een aan tal anderen uit de studie. Onder deze jonge menschen ontstaat een geheim genootschap, det samenzwoer en onderricht gaf aan ar beiders. Als in 1887 Russische terroristen deze Poolsche groep trachtten warm te maken voor een aanslag op den Tsaar, wil Pilsoedski op Poolsch-principieele gronden daar niet aan meedoen, maar één van zijn groep voelt er wat voor en dat wordt bij ontdekking de heele club aangerekend, met het gevolg, dat Pilsoedski naar Siberië wo: dt verbannen. Niet bekeerd, maar in tegendeel gehard in 1S90 vandaar teruggekeerd, sticht Pil soedski de Poolsche socialistische partij en haar blad de „Robolnik" (Arbeider). Alles gaat in het geheim. Het blaadje wordt ge drukt op een handpersje, dat in een kast in Piisoedski's woning verborgen is. Van 1892 tot 1900 was hij betrokken bij verschillende illegale acties, welke ertoe leidden, dat hij in laatstgenoemd jaar op nieuw werd gearresteerd. Een jaar later ontsnapt hij uit een kranzinnigengesticht te St. Petersburg en vestigt zich te Krakau. Paar hervatte Pilsoedski, in taaie volhar ding voor zijn ideaal, zijn organisatorischen arbeid, waarin de revolutie van 1905 weer oen hoogtepunt vormt. Door de mislukking van dien opstand alweer niet ontmoedigd, vormt hij in 190S in Galicië semi-legale mi litaire organisaties, welke de basis vorm den voor de Poolsche legioenen, welke In 1914 aan de zijde van Oostenrijk tegen de Russen te velde trokken. Deze legioenen aanvankelijk een kleine 1000 man zijn de kern van het 'atere Poolsche leger, ja de kern van den herbo ren Poolschen staat geworden. Pi'soedski kreeg als hoofd der Poolsche legionnairen, die deel gingen uitmaken van het Oostenrijksche leger, dat in Gaiicië vocht, den rang van generaal-majoor. Be; 1915 commandeerde hij reeds 30.000 man zijn troepen hebben zich bij de herovering van Russisch Polen zeer onderscheiden. Geen wonder: zij vochten voor iets, dat voor hen allen persoonlijk een grootsch ideaal was. Toen in 1916 Warschau veroverd was, kwam het tot een uit den loop der dingen tamelijk logisch voorvloeiende breuk tus schen Pilsoedski en de centrale mogendhe den. De Duitsche gouverneur-generaal Von Beseier eischte van Pilsoedski en zijn legioen een eed van trouw. Deze werd geweigerd, omdat deze Polen wel voor de bevrijding an hun land hadden gestreden aan de zijde van de centralen, doch niet vóór de cent ral en. Interneering van de Poolsche strijders volgde. En gevangenzetting van hun onverzettelijken leider in de vesting Maagdenburg. Tijdens de Duitsche revolutie wordt Pil soedski in vrijheid gesteld. Hij keert te Warschau terug en wordt in November 1918 hoofd van den staat en opperbevelhebber en in 1919 voorloopir President van de Poolsche republiek Zijn taak als krijgsman blijkt ook dan nop niet ten einde te zijn. Want hij voert het bevel over de troepen in den oorlog tegen de Sovjets en bezet in Mei 1920 Kieff, doch moet die stad in Juni weer prijs geven. In Augustus van hetzelfde jaar voert hij het bevel over de troepen, die Warschau in staat van verdediging brengen. Zijn geweldige verdiensten voor de bevrij ding van zijn land worden dan erkend door zijn benoeming tot Maarschalk van Polen Pilsoedski weigert evenwel definitief tot President van den staat benoemd te worden. Hij zou zich beter kunnen doen gelden als macht achter de schermen. Als zoodanig heeit Pilsoedski dan ook gedurende vele jarpn een geweldige rol gespeeld. De aureool, die om het hoofd van den red der van het vaderland stond, verbleekte niet. Integendeel. Bij al den inwendigen po- litieken strijd, die al spoedig het jonge Po len weder verdeelde, bleef de machtiee fi guur van Pilsoedski als stevige achtergrond van de Poolsche eenheid staan. Achtt9 hij het noodig dan greep hij in. Zijn wil was ten slotte in de practijk wet. In Mei 1926 dwong hij de regeering-Witos na straatgevechten te Warschau af te tre den. Spoedig daarna koos men hem weer tot President der Poolsche regeering. Maar weer weigerde hij. Wel aanvaardde hij het ministerschap van Oorlog en werd tevens inspecteur-generaal van het leger, tot de regeering-Bartel optrad. Tevens was hij toen korten tijd minister-president. In 1927 legde hij het premierschap neer, doch van Aug. »ot Dec. 1930 bekleedde hij deze functie op nieuw. Van December 1930 tot Mei 1931 be- zette hij den post van minister van Oorlog in het kabinet-Slawek, evenals in het ka binet Prystor, dat in Mei 1931 werd gevormd. Ook zijn laatste levensjaren heeft Pil soedski nog een belangrijke adviseerenda rol gespeeld, zoowel in de binnen- als bul ten iandsche politiek. Men kon er steeds zeker van zijn dat wanneer Polen een belangrijk besluit r Pi'soedski er zijn aandacht over had laten paan en men zijn toestemming eerst had ge vraagd. Het lag om die reden dan ook voor de hand, dat de Fransche minister-president Laval bij zijn belangrijk politiek bezoek te Warschau ook een onderhoud met Pilsoedski had gewenscht. Toen de mededeeling kwam, dat dit on derhoud niet kon doorgaan, omdat de maar schalk ongesteld was, werd aan een dip'o- matieke ziekte gedacht. De plotselinge dood van Polens „grand old man", die terecht den bijnaam „de Leeuw van Wilna" droeg, heeft doen zien. dat hier niet van politiek arrangement sprake is geweest, Het is wel opmerkenswaardig, dat dit sterfgeval juist plaats vindt op het tijdstip, dat Laval zijn besprekingen te Warschau voert, besprekingen, die ton doel hebben de oude banden, die gedurende eenigen tijd aanmerkelijk verslapt waren, opnieuw aan te knoopen en te versterken LAVALS BESPREKINGEN TE WARSCHAU Officieel communiqué Laval heeft te Warschau besprekingen gevoerd met den Poolschen minister van buitenlandsche zaken Beck en met den premier Slawek. Hedenmorgen vroeg zou hij naar Moskou doorreizen. Over de besprekingen tusschen Laval en Beek verluidt, dat de Fransche minister bijzonder veel waards hecht aan de moge lijkheid van uitbreiding van het Russisch- Fransche verdrag tot een grooter collectief pact in Oost-Europa. Als een belangrijk re sultaat wordt genoemd, dat de besprekin gen hebben geleid tot het uit den weg rui men van een aantal bestaande misverstan den tusschen Frankrijk en Polen. Een officieel communiqué is uitge geven, waarin geconstateerd wordt, dat de gevoerde besprekingen den mi nisters Laval en Beek gelegenheid heb ben gegeven, in een openhartige en hartelijke sfeer van gedachten te wis selen over de voornaamste punten van algemeenen en bijzonderen aard, die de belangstelling van beide regeerin gen hebben. De besprekingen zijn ge voerd in een wederzijdsch vertrouwen en een oprecht begrip. De beide minis ters hebben kunen vaststellen, dat zij naast elkaar staan in het nastreven \an hetzelfde doel: de handhaving van den vrede en de veiligheid in Europa door de organisatie van een grootsche samenwerking, die voor iederen staat open blijft Het bezoek van Laval aan Moskou Uit Moskou: Ter gelegenheid van het bezoek van den Franschen minister van buitenlandsche zaken, Laval, aan Moskou, schrijft het orgaan van het Volkscommissa riaat van Landsverdediging Kransnaya Zvezda, dat de komst van Laval van veel grooter belang is dan een gewoon bezoek, daar men thans een nieuwe fase van den gemeenschapelijken strijd van Frankrijk en de Sovjet Unie voor het werk van de consolidatie en de handhaving van den vrede, welke is aangevangen op den dag. dat de Fransch-Russische overeenkomst in zake wederzijdschen bijstand is geteekend, is ingetreden. Van den eersten dag van haar bestaan af streeft de Sovjet Unie naar een krachtige vredespolitiek. Het blad wijst op de enorme economische kracht van de Sovjet Unie en op de paraatheid van het Roode leger. Ook andere bladen wijden hoofdartikelen aan het bezoek van Laval en in verband daarmede aan de Fransch-Russische vriend schap. Het Engelsche Koningsjubileum Zaterdag 500 gewonden Uit Londen: Meer dan 500 personen heb ben Zaterdag verwondingen opgeloopen in het gedrang van de grootst» menschen- menigte, die sinds menschenheugenis samengestroomd en dicht opeengepakt stond voor het Buckingham Palace teneinde hulde te brengen aan Koning George en Koningin Mary. Twaalf pensonen moes<ten naar het ziekenhuis worden overgebracht. Complot tot ontvoering van anti-nationaal-socialisten ontdekt De Daily Telegraph meldt uit Bazel, dat een chauffeur bekend heeft de ont voering van 17 Duitsche anti-natio naal-socialisten en r.-k. emigranten, die bij Salzburg rijn verdwenen en over de Beiereche grens zijn gebracht, te hebben voorbereid. Daling op het Kanaal Twee vliegers door visschersboot gered. Een Londensch vrachtvliegtuig beeft Zaterdag ochtend op weg van Le Bourget oaar Croydon in het Kanaal moeten dalen. Het Boe stel had met een bemanning van twee koppen een bestuurder en marconist kranten en vradht van Croydon oaar Frankrijk gebracht en war op den terugweg naar Engeland. Het ongeluk werd bekend door een SO.S.-seïn van den marconist en daar de zee ruw was en de N -O. wiüd tamelijk s:«rk, verkeerde men aao- vanf.-cclijh in gro-re ongerustheid De eenige hoop gevende factor was de aanwezigheid van een groot aantal vJjrher;booten in dat deel vaj hei Ikaifcfej Eo irjderdaad werd 's middags te Croydon be richt ccitvangen. dat dc twee inzittenden van het vlieg-uig door ssciers vcren gered. De Grieksche regeering en het vroegere koningshuis Uit Boekarest: In politieke kringen heeft het eenig opzien gebaard, dat Maxi- mos, de Grieksche minister van buitenland sche zaken, heden door ex-koningin Elisa beth van Griekenland ontvangen is. Men brengt dit bezoek in verband met de restau ratiemogelijkheden voor het vroegere Griek sche koningshuis. Dit Ls de eerste maal, dat een offi- cieele Grieksche persoonlijkheid contact heeft gehad met het vroegere konings huis. Tot dusverre vermeed ook de Grieksche gezant te Boekarest ieder contact met de koninklijke, familie. DE PROTOCOLLEN DER WIJZEN VAN ZION De Protocollen in strijd met den zin der historie ,J)e Wijzen van Zion bestaan niet, maar wel de Wijzen van Erfurt, onder leiding van Fleischhauer De jongste zitting van het gerechts hof te Bern vormden het hoogtepunt van het thans reeds 14 dagen durende proces betreffende de Protocollen van de Wijzen van Zion. De voorzitter opende de zitting en gaf nogmaals het woord aan den dus- kundige Prof. Dr. Baumgarten, die vooral uiteenzette dat voor den hoogsten deskun dige en hem het erkennen van de waarheid der Protocollen beteekende afstand te doen van den zin van het historische be staan der menschheid. Na deze verklaring sloot de president het uitbrengen van rapporten door de deskun- digen. Daarop vingen de pleidooien aan. De be langstelling ki niet-Joodsche en Joodsche kringen was buitengewoon groot. Mi. Brunschvig schetste daarna de voor geschiedenis van deze zaak en gaf een over zicht over de geweldige verspreidheid van rle Protocollen, alsmede van de verwijten cn beleedigingen welke de Joden in verband daarmee moeten verduren, zonder dat men vonnis tegen de beleedigers kan verkrijgen. Het is bijzonder karakteristiek, dat de aanhangers van de vervalsching, de leidende antesemieten, over 't alge meen ook vijanden van het Christen dom zijn. Ook de wereldoorlog wordt den Joden, in verband met de Wijzen Zion, in de schoenen geschoven. Op ernstigen toon wijst spr. in dit ver band op de tienduizenden Joodsche gesneuvelden in den wereldoorlog. Na zjcli krachtig gekeerd te hebben tegen den leugen der ritueele moorden, waarte gen naar hij bernnerde, ook de aartsbis schop van Canterbury is opgekomen, merkte pleiter op, dat men voor de verdediging van de Zwitsersche beklaagden zijn toe vlucht had moeten zoeken bij een Rijks- duitsch expert, een Fleischhauer, iemand die noch in staat was, noch het voornemen kon hebben, een objectief rapport uit te brengen. Voor hem kwam het er veel min der op aan een objectieve expertise te leve ren dan de gerechtszaal uit te buiten als tribune voor zijn antisemietische propagan da. Spr. concludeert, dat het rapport van Fleischhauer geen rapport is, maar een pro- paganda-geschrift, dat berekend is op den onontwikkelden lezer. Vervalschte of uit 't verband gerukte citaten, brieven van onver antwoordelijke personen, moordgeschiede nissen en andere zaken plaatsen het rap- poit voor een deel op het niveau van een minderwaardigen crimineelen roman. D: citaten van Fleischhauer zijn.bijna allemaal overgeschreven uit antisemietische hand boeken. Bovendien heeft Fleischhauer een reeks citaten vervalscht; Vervolgens rekent spr. af met de zegs lieden van den deskundige Fleischhauer, wien men bijna allen verwijten kan reeds eens gestraft te zijn geweest wegens gemee- ne misdaden. Alle bibliotheken ter wereld zouden in brand gestoken moeten worden, alle leerstoelen in de geschiedenis zouden onbezet moeten blijven, nu de deskundige Fleischhauer hier een nieuwe verklaring van de wereldgeschiedenis heeft voorgedra gen. Achrer het Kelloggpact staan de Joden. Achter den Volkenbond staan de Joden. Er zijn zelfs antisemieten, die beweren, dat vorst Bismarck met behulp van de Joden zij o roem verworven heeft. Spr. behandelde daarop het Talmoed pro bleem. waarbij hij uiteenzette, dat deskun cige Fleischhauer bij de beoordeeling vaa deze kwestie onwetenschappelijk en laster lijk te werk was gegaan. Grondig rekende spr. af met Fleisch- hauers beweringen inzake den semietischcn geest. Wanneer de deskundige zoo teugel loos de zedelijke moraal van het Jodendom aanvalt, aldus spr., blijkt dan de moraal van den Arischen geest uit gedrukte ver zen als: „Wanneer der Joden bloed 't mes af druipt, dan gaat 't eens zoo goed". Zoolang Duitschland een onzedelijk weekblad als de Neurenbergsche „Stuermer" uitgeeft, heeft de deskundige beschaamd te zwijgen. De Protocollen zijn een vervalsching en behoo- ren tot de Schundlitteratur. In Gotha be staat een geheime vereeniging van volk- scho antisemieten. „Der Deutschland". Dog bladen moeten door hen opgekocht worden, zooveel mogelijk moeten alle invloedrijke ambtenaarsposities in het Duitsche Rijk door de volksche antisemieten volgens een vast plan bezet worden. De Wijzen van Zion bestaan niet, maar daartegenover bestaan er Wij zen in het vaderland van den deskun dige, n.l. de Wijzen van Erfurt. Aan het hoofd van dezo internationaal ge organiseerde Wijzen, die den strijd willen voeren tegen alle vrijheidlie vende elementen in de wereld, staat niemand anders dan de antisemieti sche deskundige van dit proces, Fleis- hauer. Aan het slot van zijn uiteenzettingen zei- de spr. nog: Ik leg gerust en met vertrou wen de beslissing in handen van de Born- sche democratisohe justitie. Moge van deze rechtszaal een straal der waarheid uitgaan. Moge deze lichtbrengend zijn voor een toe komst, die niet al te ver verwijderd ligt. Mogen in deze toekomst niet geweld en haai. maar geest en liefde de heerschendo krachten zijn. Op de zitting van Zaterdag werd nog het woord gevoerd door den vertegenwoordiger van den bond van Zwitsersch-Israëlieti6che gemeenten Prof. Dr Matti en door een der verdedigers der beklaagden. EEN PANEEL VAN „HET LAM GODS" TERECHT De dief overleden Het voornaamste paneel nog zoek Uit Gent: De procureur des Konings van het Parket te Gent maakt bekend, dat er zekerheid bestaat aangaande den dader van den diefstal gepleegd in den nacht van 10 op 11 April 1934, van een dubbelluik van het altaarstuk uit de SL Bavo Kathedraal te Gent Hij is thans overleden en was een Belg van nationaliteit Een van de bei de paneelen, dat met de beeltenis van „Johannes de Dooper' werd gevonden. Het ontvreemde paneel, bestaande uit twee gedeelten op eikenhout, stelt op de eene zijde voor „De Rechtschapen Rech ters" en op de andere zijde de beelte nis van .Johannes de Dooper". Dit laat ste deel is teruggevonden, waar zich het andere gedeelte bevindt is niet bekend. Er wordt een belooning uitgeloofd van Ir. 25.000 voor dengene, die aanwijzin gen kan geven. Het Parket is overtuigd, dat het zich nog in België bevindt. Gemengd Nieuws. Ernstig auto-ongeluk Twee dames gewond Zaterdagmiddag hééft op den Rijksstraat eg tusschen Halfweg en Amsterdam, ter hoogte van de Ijsbaan een ernstige autobot sing plaats gehad, waarbij twee dames wer den gewond. In de richting Halfweg reed een vracht auto van de firma Van der Puik uit Hil versum .welke werd bestuurd door den chauffeur C. Venhorst. Deze wilde een voor hem rijdende personenauto voorbij rijden en gaf aan een achter hem rijdende an dere personenauto daarvoor een teeken. Des ondanks trachtte de bestuurder van de laat ste auto de vrachtauto toch nog voorbij te rijden. In deze auto waren gezeten de b.estuurder de heer v. d. P. te Utrecht, diens dochter en haar vriendin. Bij het passeeren raakte de héér v. d. P. in de berm van de weg, daarna schoot hij wederom dwars over de weg en de eerste trambaan heen tegen een juist uit de richting Sloter- dijk komende tram trein van de Noord-Zuid- Hollandsche Tramweg-Maatschappij, waar van de wagen eerst van voren en toen van achteren een klap kreeg. De auto sloeg eenige malen over den kop en duwde daarbij de vrachtauto van de firma Van der Puik aan den kant van den weg. Nadat de inzitten den van de auto uit hun benarde posi tie waren bevrijd, bleek, dat zij er, ge zien de hevigheid van de aanrijding, wonder boven wonder goéd waren afge komen. De dochter van den heer v. d. P. bleek haar rechtersleutel- been te hebben gebroken, terwijl haar vriendin een gebroken linkerbovenarm had. Tevens hadden beide dames nog verschrillende snij wonden bekomen. De heer v. d. P. zelf bleef onge deerd. Een arts uit Halfweg verleende de eerste hulp waarna de beide gewon den per taxi naar Utrecht werden overgebracht. De auto van den heer y. d. P. is nagenoeg geheel vernield. De vrachtauto bekwam slechts geringe schade en de bestuurder bleef ongederd. De politie uit Amsterdam heeft ter plaa* se een onderzoek ingesteld. Het overblijfsel van de personenauto is per kraanwagen naar Halfweg gesleept; de vrachtauto kon op eigen kracht verder gaan. BAROMETERSTAND Hoogste 6tand te Janmayen 771.5. Laagste stand te Marseille 754.1. Stand vanmorgen halftwaalf 765.6. WEER VERWACHTING Matige N. tot W. wind, zwaar bewolkt met tijdelijke opklaringen, waarschijn'ijk kele regen- of hagelbuien, weinig verande ring in temperatuur. BUITENLANDSCH WEERBERICHT De koude luehtstrooming uit het N. drong tot diep in Frankrijk en Duitschland door. Ook de hoogere luchtlagen zijn nu zeer koud geworden en de vochtigheid van de lucht nam toe, zoodat hier en daar neerslag begint te vallen. Over IJsland passeerde een daalgebied, dat zich thans van Noorwegen tot Schotland uitstrekt en de wind tijdelijk naar het W. zal doen draaien, waarna echter weer rui men tot N. is te wachten. In Scandinavië nam de vorst toe en valt op ve'e plaatsen sneeuw of hagel. Ook in Duitschland is het somber en buiig weer in het Z. en aan de Oostzeekust. Er valt re-gen in het binnenland (Stettin 27 mM.). De Britsche eilanden hebben sneeuwbuien met harden N.W. wind in Schotland en vrij helder doch koud weer in Engeland. In Ierland is het iets zachter met O. wind. Frankrijk hcoft nog koud weer met koude nachten en matige temperaturen overdag. Ook Zwitserland komt onder den invloed der koude strooming en zal sneeuwval in de bergen krijgen. De vooruitzichten zijn nog vrij ongunstig met kans op neerslag. Door de toenemende vochtigheid neemt de kans op nachtvorst af, TEMPERATUURSTAND Stand vanmorgen halftwaalf 8.0 C. 14 M EL Zonsopgang 4.09 uur, zonsondergang 7.44 uur Maan op nam. 3.41 uur, onder v.m. 2.06 uur VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 14 MEI. 's avonds 8.14 uur tot 's morgens 3.38 uur Waterstanden Rivieren Stijgende onrust over Abessynië Nog geen stap te Romo Uit Genève: Ambtenaren van den Vol kenbond hebben Zaterdag verontrustende berichten ontvangen inzake het conflict tus schen Abessvnië en Italië. Uit deze berich ten zou blijken, dat de vijandelijkheden rp het punt staan uit barsten en dat er geen zekere weg schijnt te bestaan deze door in ternationale arbitrage tegen te hoeden. In Fransche en Britsche kringen wordt een stij gende onrust ten .oon gespreid. Van bevoegde Italinansche zijde wordt me degedeeld. dat tot Zaterdagavond nog geen stap van Engeland en Frankrijk ipzake de Abps=vn'srbe lnve«t<> te Rome i-, a-edaan Autobotsing Vijf min of meer ernstig gewonden Op deo Rijksweg Venlo-Nljmégen heeft Zater dagmiddag een botsing plaats gehad tusscheo personenauto en een vrachtauto. In belde wagens hadden marktkooplieden plaats genomen. Door de botsing geraakten zoowel de perscoen- als de vrachtauto van het ■wegdek: zij kwamen recht op het vier meter lager gelegen bouwla Vijf van de inzittenden liepen m:c of meer ernsti ge verwondingen op. De eerste geneeskundige hulp werd verleend door een dokter uit Afferden twee toevallig passé erende artsen. Zij achtten overbrenging naar een ziekenhuis te Nijmegei noodig. Intusschen bestaat voor geen der gewon den levensgevaar. De beide auto's zijn aanzienlijk gehavend. D. Y. D. X Nieuwe „Aether-schuimers" Er is animo voor de Delftsohe aether. Nauwelijks heeft dp P.T.T. en recherche de X.X.X.-ers eruit verjaagd, of er is een nieuw duiveltje iu de lucht gesprongen, die vroolijke clandestieno klanken na het mid dernachtelijk uur doet rond dartelen. Zij moeten er al eerder zijn geweest, maar wij hebbenze Zaterdagavond pas ontdekt. Behalve studenten, besteedt niet een ieder zijn tijd om na het middernachtelijk uur, zich op radio-muziek te vergasten. Vandaar dat wij thans de aanwezigheid van de D.Y.D.X.-meneer in de aether op merkten. Hetgeen hij ons niet euvel zal willen duiden. Misschien omdat zijn voorganger drie Xantippes rijk was, moest vastgesteld wor den dat deze zich forscher presenteerde, dan deze meneer met slechts één Xantippe. De klanken die hij rondstrooide waren wat onzeker, en als we niet een heel klein beetje cp de hoogte waren van de klankver wisseling die zendapparaten kunnen maken zou geconsateerd moeten worden dat me neer de omroeper het ernstig „op z'n keel' had. Wat was die D.Y.D.X.-er akelig schor zoo nu en dan. Willy Forst, de Milles Brothers en alle anderen, die door deze clandestiene mi crofoon optreden middels plaatjes dan deelden in datzelP'e lot. Vtr*' -ft Weerbericht Heden Vorig Rheinfelden 3,17 3,07 Brelsach Kehl Maxau Dledeshelm 3.45 3,38 Mannheim Mains Ringen Caub Ems Coblens Trier Realen Dasseldorf Ruhrort 1,38 1,5R 4,95 4,40 1.P5 ±78 1,70 1,78 2,64 2,71 3,01 3,05 1.16 1.20 2,94 2,95 0.78 0,93 Heden Vorig Wesel 1,59 1,57 Emmerik 9,84 9,83 Lobith 11,79 11,79 Nijmegen 9,35 9,35 St. Andries 3,82 3,90 Arnhem 9,11 9,16 Vreeswijk lw 0,87 0,87 Westervoort 9.77 9,79 Deventer 8,45 3,60 Kampen 0,19 0,15 Eysilen 00.00 00,00 Maastricht 41,22 41,48 Grevenblcbt 28,38 28,55 Venlo 00,00 O'.OO Grave fslals) 5,72 5,83 St Andries 1,06 0,89 Hoogwater Ned, Zeehavens 14 Mel Delfzijl 8,28 20,33 HellevoetsL 0,01 12,26 Terschelling 5 40 17,53 Willemstad 0,55 13,26 Harlingen 6,20 18,40 Broawersh. 11,38 - Den Helder 4,05 16,00 Zlerlkzee 12,08 IJmuiden 0,12 12,37 Wemeldlnge 12,28 Hoekv.UoII. 11,49 Vlisslngen 10,58 3,07 Scheveningenli,59 Ternenzen 11.25 23,37 Rotterdam 1,09 13,54 Hansweert 11,59—,— kers" niet wat te diciht bij de microfoon komen? Het is maar een veronderstelling, want wij zijn maar gewone luisteraars en tech nisch weten we weinig van het clandestiene brouwsel af. En gebruikte meneer soms een koffer- gramofoon? Het geluid klonk nu en dan zoo blikkerig. En dan over uw modulatie, als we ons vermeten een oordeel te vellen, dan zouden we zoo zeggen: „Die is flink genoeg." Toen de zend-energie vergroot werd, toen werd het nog slechter. Hetgeen niet wil zeggen dat het zóó slecht was, dat we het toestel afgezet hebben. Want bet waren wel aardige plaatjes en als je clandestien iets krijgt, is het altijd nóg leuker. Meneer de omroeper riep allerlei vrienden cn kennissen op, en sprak den wensch uit, dat na zijn afwezighend van drie weken, hij die nog behouden zou hebben op golf lengte 240 M. Hij vroeg natuurlijk rapporten over zijn geëxperi men teer, en die rapporten moesten gezonden worden per advertentie in de Nieu we Delftsche Crt, Een ontroerend moment was het, toen de man van de D.Y.D.X zich richtte tot wijlen zender X.X.X. „Ik ben V.V.V." zoo vertelde hy, ,4ie pro beerde met jullie in contact te komen. Maar toen ik zoover was, dat ik in den aether kwam, toen waren jullie er bij." Na deze kondschap worden de vrienden van den Delfgauwscheweg, Leeuwenhoek singel, Den Haag, Rotterdam etc. opgewekt rapportjes te zenden. De relaties strekten zich zelfs uit tot Zoe- termeer. En na een nieuwe naald te hebben inge stoken, draaide weer lustig een lied in den Delftschen aether. En nu zal ook op D.Y.D.X. geloerd worden Wanneer ontmoeten we U bij den kanton rechter? Gelijk we daar ook kennis maakten mét de X.X.X.-ers? Bok tegen spoorbrug bij Deventer gebotst Hedenmorgen is een drijvende bok van een Rotterdamsche transportfirma die de nieuwe spoorbrug van Vlissingen naar Zwolle had vervoerd op de terugreis te Deventer tegen de spoorbrug over de IJssel gebotst daar men geen rekening had gehouden met den waterstand. Met een hevige slag botste de bok tegen de brug. Het Noordelijk voetpad werd vernield. Zware ijzeren balken werden verbogen en knapten af. De hoofdliggers van de brug werden ont zet. Van de bok brak een deel van de kop af. Het spoorwegverkeer en het rij verkeer over de brug ondervond peen stagnatie, doch het voetgangersverkeer werd over het Zui delijk voetpad geleid. Er deden zich geen persoonlijke ongeluk ken voor. ue J. D. A. VERKRUISSEN f Te Voorburg is op SG-jarigen leftïjd over- led on de heer J. D. A. Verkruissen chef van den Filmdienst der Nationale

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2