$l\tvwe jCriitsdj ttfrmrnat Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden ïn Omstreken BINNENLAND. aboimtmtirtsprtjs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agenlschap gevesligd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending. 530 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/j et Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar NO. 5474 Bureau: Breest'iat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20Postgiro 58936 MAANDAG 13 MEI 1935 15e Jaargang attorrtentiepriben: Van 1 tot 5 regels f 1.177» Elke regel meer0227» Ingezonden Mededeelingea van 1—5 regels 2J0 Elke regel meerM5 Handelsadvertentiën per regel 0.17'/» Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend 0.10 NOOIT NAAR DE KERK. Dat hadden wij eens moeten schrijven. Dan ware er weer een storm opgestoken. Zonder veel oorzaak, wel is waar; maar met niet minder reden dan men indertijd en nog telkens weer tegen Dr. Kuyper woedde over de bekende en mishandelde uitdrukking „paganistische factoren". In de liberale Avondpost maakt een liberaal man, pas van een leidende be stuurspost afgetreden, de opmerking hoe hem in zijn bestuursperiode telkens is op gevallen, dat hij van de vrijzinnigen wei nig medewerking had. „De vrijzinnig-demo craten liepen altijd mee met de Marxisten, de liberalen stemden alles af wat geld kostte". Dat Is één. Ook heeft het zijn aandacht getrokken, „dat van de vrijzinnige leiders zoo goed als niemand ooit naar de kerk ging". Van huis-uit liberaal, is de schrijver van oordeel, „dat in onze staatkunde een gods dienstig beginsel niet kan worden gemist. Het besturen zonder dat beginsel, zonder vroomheid, is m. L te weinig gefundeerd. Het wil mij in alle bescheidenheid voorko men, zoo schrijft hij, dat men zonder re ligie geen steun heeft en dus ook niet be sturen kan". De waarheid van deze erkenning ls ln donkere en zware tijden telkens gebleken. Zonder Godsvertrouwen is het op een moei lijke bestuurspost niet uit te houden. En het is verheugend, dat er in vrijzinnige kringen steeds meer stemmen opgaan, welke voor de godsdienst invloed opvorderen op het staat kundig leven. Het is nog lang niet, wat we moeten hebben: „buigen voor het gezag van Gods Woord", maar het is toch een merkwaar dige vooruitgang, vergeleken met de stel ling van het oude liberalisme en het nieu we fascisme, dat de godsdienst louter een zaak des harten en der kerken is. Wie die stelling verdedigt, behoort in de regel tot de categorie, van welke bovenbe doelde vrijzinnige schreef: „van de vrijzin nige leiders ging zoo goed als niemand ooit naar de kerk". Want wie naar de kerk gaat, waar het Woord bediend wordt, komt met zijn vrijzinnigheid in conflict. VERANDERD INZICHT. Toen na het roodePaaschcongres meer dan één blad als van zelf schreef over de gemakkelijke wijze, waarop de S.D.A.P. tel kens van overtuiging verandert en van daag verslindt wat zij voor weinig jaren met zorg op kweekte en cultiveerde, wees dc roode pers dit verwijt op de bekende wijze af. Zij herleidt alle critiek nu eenmaal tot kwaadwillige aanvallen op de partij, welke nooit feilt of faalt. Zoo nu en dan gaan er ook in eigen kring wel stemmen op, die verlangen om Vroegere fouten te erkennen en niet meer „met frases genoegen te hemen" (hetgeen dus vroeger wèl geoorloofd scheen); doch de roode pers blijft standvastig de onstand vastigheid der partij als vaste waarheid prijzen. Maar dan moet deze pers nu toch eens zeggen wat zij denkt van een artikel, dat d* heer Van Braambeek, soc.-dem. ka merlid en mede-leider van het soc.-dem. spoorwegpersoneel, onlangs in zijn orgaan schreef. De heer Van Braambeek herinnert aan een groote vergadering van spoorwegman- nen, jaren geleden door hem bijgewoond. De voornaamste woordvoerder sprak daar, volgens hem, ongeveer als volgt: De maat schappij, waarbij de spoorwegmenschen in dienst waren, poogde zooveel mogelijk meer waarde uit hun arbeid te persen. Om zulks te bereiken, werden slechte loonen betaald en lange diensttijden ingesteld. De door het personeel verrichte arbeid had een belang rijk hoogere waarde dan het verstrekte loon bedroeg, doch dat meerdere, die meer waarde, werd niet uitbetaald, om de aan deelhouders hun dividend en de obligatie- houders hun rente te verschaffen. Wat moest dus de arbeider doen? Moest hij zich met hart en ziel aan zijn dagelijk sche taak geven? Neen, volstrekt niet! Hij moest, eenmaal in het bezit van een vast loon, zoo weinig mogelijk uitvoeren, om de winsten van het bedrijf te drukken. De on derneming was zijn natuurlijke vijand. Zijn chefs hadden zich tot doel gesteld, het lagere personeel zóó te drijven, dat de uit persing naar wensch slaagde. De plicht van den arbeider was zich te verweren door te zorgen, dat het zoo slecht mogelijk in het bedrijf ging. Als deze houding in alle on dernemingen door de onder de schutse van het socialisme samenwerkende arbeiders werd aangenomen, werd het kapitalistische stelsel vanzelf onhoudbaar en kwam er, hocus-pocus een beter systeem voor in de plaats". Ja, dat was nog in de tijd van het ruige socialisme en wee hem, die deze mentaliteit veroordeelde; hij werd als kapitalisten knecht en serviele broodschrijver gehoond. Nu, in 1935, komt de schrijver verklaren, dat hij toen reeds den spreker met „aarze lende instemming" volgde. Een erkenning, welke rijkelijk laat komt en weinig zegt, want er was instemming. En ze heeft te minder waarde, omdat de heer Van Braam beek er, zeer openhartig aan toevoegt, dat deze uiteenzetting „wel zoo ongeveer weer gaf wat er leef de in de socialistische arbeidersbewe ging. En er werd naar geleefd ook. Als er eens iemand aan het spoor of elders voor zijn arbeid liefde en ambitie had, zou hij het lef niet hebben gehad deze gevoelens te uiten in extra hard aanpakken of eens na diensttijd zich er mee bemoeienDe ondergeschikte was vaak de onwillige hond; de superieur de man, die de zweep hanteerde. De ge voelens over en weer waren uiterst on vriendelijk; de afstand tusschen beiden De schrijver is thans zooveel ouder en wijzer geworden en hij erkent, dat noch de meerwaardetheorie, noch de klassenstrijd doeltreffend zijn gebleken; er moet nauwe samenwerking komen tusschen werkgevers en werknemers; de arbeider moet zich deel genoot in het bedrijf voelen. Het is prachtig, deze erkenning, dat de grondslag der Christelijke vakbeweging, wel ke de booze klassenstrijd verwerpt, als juist wordt aanvaard. Maar tien tegen één zal de roode pers, Als zij over deze dingen schrijft, beweren, dat deze mogelijkheid tot ommekeer aan de sociaal-democratie en haar onfeilbare actie te danken is Officieele Berichten ONDERSCHEIDING Benoemd is tot ridder ln de Orde 'an Oranje Nassau de heer A. Jonker, te Dokkum. CONSULAIRE DIENST De vice-consul der Nederlanden te Nanva (Estland) de heer R. Peltzer, ia overleden. De consul der Nederlanden te Leopoldvllle. HOOGE RAAD VAN ARBEID Aan mr W L Baron de Vob van SteenwUk ls op zUn verzoek. eervoi_ ontslag verleend als lid i als zoodanig t i lande bewezen. WERKLOOSHEIDSVERZEKERING Benoemd ls tot vakkundig ambtenaar by de Rijksdienst der Werkloosheidsverzekering en Arbeidsbemiddeling met ingang van 1 Mei j.l. J. K. Melse te Middelburg. rechtbankWaldaarF b. tot ambtenaar »au i.ci Openb. Ministerie by de kantongerechten te Maastricht en Heerlen, ter standplaats Maas tricht. mr A A van der Valk. advocaat en pro cureur te Utrecht, waaru. ambten van het Openb. Ministerie bö de kantongerechten in t arrondissement Utrecht; c. tot ambten, van het Openb. Ministerie bü de kantongerechten te Roermond. Venlo, Helmond en Sittard. ter standplaats Roermond, mr L H J Brantjes. ad vocaat en proc. te Maastricht, waarn. ambten. Openb. Ministerie bö kantongerechten Iplaats ter standpla i Maastricht. DIRECTEUR GEVANGENIS Aan G. A. H. Metz, ls op zyn verzoek met ...gang van 1 Juli a.s. eervol ontslag verleend als directeur van de B|jz. Strafgevangenis voor tie van het Huls 'van Bewaring aldaar, dankbetuiging voor de ln die betrekking diensten. -admiraal de schout-bt commandant der Zeemach Departement dor Marine i Verdwijnt de K.H.L. Betrokkenen maken zich bezorgd 'Vrijdagmiddag kwamen vertegenwoordi gers van de Ver. v. Ned. Gezagvoerders en Stuurlieden fcer Koopvaardij, de Ver. v. Scheepswörktuigkundigen; de Centrale Bond van Transportarbeiders; de Ned. R. K. Bond van Transportarbeiders, St Boni- fa-cius, de Ned. Bond van Ghr. Fabrieks- en Transportarb., de AJg. fy B. v. Handels- en Kantoorbedienden, de Ned. Ver. van Chr. Kantoor- en Handelsbedienden, de Ned. R. K. Bond van Handels-, Kantoor- eu Winkel bedienden, St. Franciscus an Assisië en de Nat. Bond van Handels- en Kantoorbedien den Mercurius te Amsterdam bijeen ter be spreking van de bij de K. H. L. ontstane situatie. Gebleken ls, dat de mogelijkheid niet ls uitgesloten, dat deze Mij. zal ophou den te bestaan, omdat de regeering meent het reorganisatieplan, dat reeds geruimen tijd geleden is ingediend, niet te kunnen steunen. De vergadering over woog de ontzettende gevolgen, die een mogelijke liquidatie van dit bedrijf voor de daarbij direct en indirect betrokke nen zou hebben. In 1934 had de Lloyd zelf nog ruim 1000 man in vaste diénst; voor laden en lossen waren daarenbo ven nog 400 man werkzaam, waarbij dan nog de verdere indirect betrokkenen komen. Voor de 150 gepensioneerden zou liquidatie nets minder dan een ramp beteekenen. Gezien deze situatie besloot de conferentie zich telegrafisch tot den Minister van Oeconom. Zaken te wen den met verzoek om een onderhoud. Culemborgs waterleiding Een lucratief bedrijf Het drinkwaterleidingbedrijf van de ge meente Culemborg, is een uitermate ren dabele onderneming. Uit de cijfers van 1934 blijkt, dat op een totaal inkomstenbedrag van f32.000 'een winst is gemaakt van f 14.000, d.i. niet minder dan 77 pet. In verband hiermede heeft een drietal R.K. Raadsleden aan B. en W. het verzoek gericht aan den Raad het voorstel te doen den waterverbruikers een bedrag, groot 25 van de door hen voor het waterverbruik be taalde som te willen reistitueeren. Wordt de restitutie toegestaan, dan blijft er nog een zoet winstje van f6000 of 33 pet over De bouw der tweede „Statendam" Onderhandelingen met de werven Naar de directie der Holland-Amerika lijn mededeelt, is de bouw van een nieu we Statendam thans in dit stadium, dat de Regeering zich in verbinding zal stel len met de werven, die voor den bouw van onderdeelen van het nieuwe schip zouden worden aangewezen. Men mag dus hieruit concludeeren, dat de overeenstemming tusschen Regeering en reederij is bereikt. Zijn we goed in gelicht, dan zullen de onderhandelingen rnet de werven nog wel eenigen tijd vergen. De Zaandamsche gemeente» begrooting Indleuing laat op zich wachten! De gemeentebegrooting voor 1935 van Zaandam is nog steeds niet ingediend, moedelijk tengevolge van het feit, dat B. en W. met de hoogere bestuurslichamen nog niet tot overeenstemming hebben kunnen komen. Vliegveld Welschap bij Eindhoven Stationsgebouw door Minister Deckers geopend Minister Deckers heeft Zaterdagmid dag op het vliegveld Welschap, nabij Eindhoven, het nieuwe stationsgebouw ge opend, in tegenwoordigheid van burgemees ter V e r d ij k, van Eindhoven, den heer Edo v. d. Pais, vertegenwoordiger van den min. van Waterstaat, baron Krayenhoff, voorzit ter der Ned. Vereen, voor Vreemdelingenver keer; den heer Plesman, directeur der KLM; tal van andere luchtvaartautoriteiten; de Kamerleden Fleskens en v. d. Putt; de leden van Gedep. Staten J. de Vlam en jhr mr. J. Smits van Oijen; de wethouders van Eindhoven, de gemeenteraad, de Kamer van Koophandel, etc. Belgisch oordeel over Nederland Zijn plaats in de wereld grooter dan zijn grondgebied Naar aanleiding van het a.s. bezoek van Koningin Wilhelmina en Prinses Juliana aan de Belgische hoofdstad, geeft het Ant- werpsche blad „La Métropole" een beschou wing over Nederland, waarin het ojb. zegt: Nederland is één der landen, waarvan men kan zeggen dat de plaats, welke het in de wereld inneemt veel grooter is dan die, welke het krachtens zijn grondgebied kreeg aangewezen en in dit opzicht hebben onze Noorderburen de oude spreuk waarge maakt: „Laten wij groot zijn overal, waar het voor een klein land mogelijk is groot te zijn". De ouderdom, de adel van hun traditie, de sterkte van hun realistische politiek, die gedragen wordt door het geduld en het vol hardingsvermogen, eigen aan het ras, heb ben niet alleen den materieelen bloei hel pen bevorderen, maar zijn mede met hun grootheid de beste verklaring van 't waar achtige prestige, dat ze in de wereld hebben. Nederland is ook een land, dat op het ge bied van organisatievermogen van niemand afhankelijk is. De Nederlanders zijn de beste kolonisators. Het is een volk van kooplieden zieevaarders en landbouwers. Pas laat hebben de Nederlanders zich aan de industrie gewijd. De aard van hun pro ducten wijst op het belangrijke aandeel, dat de persoonlijke talenten van de leiders deze industrie hebben gehad. Zij geven er de voorkeur aan in stilte te werken, zonder ongezonde reclame en zij verbazen de wereld door hun gedurfde ini tiatieven, welke te voren rijp zijn overwo gen en met succes worden bekroond, zooals men dit in de luchtvaartverbindingen met Indië heeft kunnen constateeren. Het blad constateert vervolgens, dat Ne derland over puike staatslieden beschikt en het wijst in dit verband op den tegenwoor- digen minister-president dr H. Colijn. De „Metropole" vertelt tenslotte, dat zij voorstandster is van een Nederlandsch-Bel- gische economische entente, daar beide lan den er groot belang bij hebben op onder linge samenwerking aan te sturen. De ontvoerde Duitsche Jood Komt weer naar Holland terug! Zooals men weet werd op 4 Febr. jl. een jonge Duitsche jood, Gutzeit genaamd, die te Hengelo arbeidde, door een Nederlander uit Haarlem, onder voorspiegeling, dat deze hem een betrekking zou bezorgen in Haar lem, waarheen hij hem in een auto zeide te zullen brengen, in stede van naar Haarlem tegen zijn wil over de Duitsche grens bij Gronau gebracht, alwaar de douane-afslui ting geopend was, teneinde, deze auto door te laten, waarna Gutzeit onmiddellijk werd gearresteerd en in een cel opgesloten. Een Duitsohe Kriminalbeamte was bij deze ont voering betrokken. Naar aanleiding van dit geval werden door het Kamerlid Boon aan de ministers van Buitenlandsche Zaken en van Justitie eenige vragen gesteld. Blijkens het antwoord van de ministers De Graeff en Van Schaik heeft naar aanlei ding van dit ernstige voorval op 4 April het gezantschap te Berlijn in opdracht van de Regeering zich tot de Duitsohe Regeering gewend en daarbij aan de Duitsche Regeo- ring verzocht een onderzoek in te stellen, en onder meer de gevolgen van het gebeurde door terugzending, van Gutzeit naar Neder land ongedaan te maken. De ministers kunnen thans mede- deelen, dat de Duitsche regeering zich bereid heeft verklaard, Gutzeit op vrije voeten te stellen en hem de terugkeer naar Nederland te veroorloven. Onjuiste stemming In strijd met het reglement van orde Men schrijft ons: In de raad van Voorburg is vorige week een besluit genomen in strijd met het regie- Dient van orde. Voorgesteld was door B. en W. om in de Vacature van een boventallige onderwijzeres geen volledige leerkracht, maar een kwee- keling met acte te benoemen. De heer v. d. Berg had hierop een amen dement ingediend met de strekking de ver goeding van 60.— op 80 per maand te brengaai. Op die voorwaarde was hij bereid met B. en W. mee te gaan. Dit voorstel was door twee andere leden gesteund. Nadat de discussies gesloten waren, bracht de Voorzitter niet eerst het amendement, maar het ongewijzigde voorstel in stemming, dat met 11 tegen 6 stemmen werd verworpen. Het zou logisch en in overeenstemming met het reglement van ordo zijn geweest, als eerst het amendement in stemming was gebracht. Immers, art 26 zegt duidelijk, dat over een ingediende wijziging op een voor stel eerst wordt beslist en daarna over het al of niet gewijzigde voorstel; hetgeen trou wens van zelf spreekt. Tegen de stemming is dus formeel be zwaar te maken. Ware het amendement het eerst in stem ming gebracht, dan zou het zeker zijn aan genomen en het is denkbaar, dat het ge wijzigde voorstel dan ook ware aangenomen en wel met 9 tegen 8 stemmen; immers, de voorsteller van het amendement en de twee raadsleden, die het steunden, ver klaarden zich wel tegen het on gewijzigde voorstel van B. en W. maar zouden misschien vóór het gewijzigde voor stel hebben gestemd. Zekerheid, dat alle drie het zouden gedaan hebben bestaat er echter niet. Intusschen zou het wel eens aardig zijn, dat uitgemaakt werd of deze onjuiste wijze van stemmen het besluit onwettig maakt. Uddelermeer en Hunenschans Voor publiek gesloten, wegens vernieling en verontreiniging Naar dé „Tel." verneemt, heeft 't Kroon domein zich genoodzaakt gezien het Udde lermeer en de Hunnenschans door middel van een afrastering af te sluiten. De ver nieling door het publiek nam zoodanige vor men aan, dat de omgeving van het meer en de schans zelf ernstig werden bedreigd. Slechts noode is het Kroondomein tot dezen maatregel overgegaan; De serieuze bezoekers van het Uddelermeer zullen dit kunnen blijven bezoeken. Tegen een geringe entrée (f 0.10) kan men toegang krijgen tot J-et meer. De bezoekers van het Theohuis •hebben gratis toegang en zij, die gebruik wensdben te maken van de zweminrichting betalen alleen 35 cent voor het baden. Het Kroondomein hoopt door deze maat regelen paal en perk te kunnen stellen aan vernieling en verwaarloozing. De reorganisatieplannen der Kamers van Koophandel In verband met de plannen om de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijn land te Leiden te combineeren met do Kamers van Koophandel te Den Haag, Gou da en Delft, heeft de Leidsche Middeu- standscentrale een adres gericht aan den Minister van Economische Zaken, waarin zij tot de conclusie komt, dat de nadeelen van een dergelijke reorganisatie aanmerke lijk grooter zullen zijn dan de voordeelen. dat deze geen verlichting maar verzwaring van lasten voor het bedrijfsleven zal betee kenen, en dat in Leiden als centrum van het Rijnland een Kamer van Koophandel onmisbaar geacht moet worden. Adressant verzoekt daarom de Kamer van Koophan del tc Leiden te doen handhaven. Rcgecrmgsjubileum van Koning George V Dienst in de Engelsche kerk te Amsterdam In de Engelsche Kerk aan het Begijnhof is Zondagochtend een plechtige dankdienst gehouden ter gelegenheid van het zilveren regeeringsjpubileum van Koning George. Behalve een zeer groot aantal leden van de Engelsche kolonie woonden ook burge meester dr. W. de Vlugt, hoofdcommissaris Versteeg en mevrouw Versteeg, de Engel- regeeringsjubileum van Koning George de consul, de heer Ch. J. Laming en huD dames den dienst bij. Het ambtsjubileum van Dokkums burgemeester Grootsche hulde door de bevolking Heel Dokkum was Zaterdagmorgen op de been ter viering voo het zilveren ambtsjubileum vaD burgemeester Alb. Jonker. Per auto werd de jubilaris met ]n familie van zijn woning gehaald door de heeren W. Brouwer en P. G. vao der M e i 1 e n, die gedurende heel de ambtspe riode van den heer Jonker zitting in den ge meenteraad hebben gehad. Het ging naar de met bloemen en groen praahtig versierde raadszaal, alwaar de huldiging in een openbare raadsverga dering plaats had. De belangstelling voor deze vergadering, die reeds om 9 uur aanving, was bij zonder groot, zoodat de zaal meer dan vol was toen de burgemeester, vergezeld van de beide wethouders, daar binnen trad. Allereerst werd het woord gevoerd door wet houder van Douwen, die een overzicht gaf van al wat onder burgemeester Jonkers ambtsbe- leid in Dokkum is tot stand gekomen. Spr. ves tigde in het bizonder de aandacht daarbij op de groote beteekenis die de grensuitbreiding in 1925 voor deze gemeente heeft gehad. Deze grensuit- brelding is te danken aan het volhardende werker van burgemeester Jonker. Dank zij het gezonde en voorzichtige finanrieele beleid van den heer Jonker is Dokkuni voor saneering of andere i schadeloosstel ling aan de gein-en ter Oost Dongeradeel en Dan- tumadeel, tengevolge der grensuitbreiding worden uitgekeerd. Wethouder A. J. Schaaf bood hierna den raad een zilveren theeblad aan, wa; levenswerk van burgemeester Jonker: de uitbrei ding van Dokkum, op symbolische wijze is gegra veerd. Achtereenvolgens spreken hierna de raadsleden W. Brouwer, namens de liberale raadsfractie. P. G. van der Meulen namens de a.r. fr*tie; P. de Beer. namens de s.d.-fractie en J. Keunlng, namens de C.H.U. Alle sprekers getuigden met groote waardeering van het belangrijke werk door den burgemeester va Dokkums belang verricht en diens strikte on partijdigheid in de raadsvergaderingen en bij de behartiging van de belangen van de gemeente en dag voor hem tot een onvergetelijke heeft gen Inmiddels waren de schoolkinderen voor het gemeentehuis verzameld en zongen, zoodra de bur gemeester zich op het bordes vertoonde, hem t speciaal daartoe vervaardigde feestliederen toe, oJ.v. den heer S. Camping. Bij de onthulling van de monumentale lantaarn op het Marktplein, welke de berinnering aan dit ambtsjubileum zal moeten levendig houden, zegde de voorzitter van het huldigiogscomité. de heer D. heel de burgerij voor zijn tact, zijn wijs beleid, en zijn groote toewijding bij het uitoefenen eid biedt de burgerij, z Om uiting te eerbied en dankbaarheid spr.. u bij wij hopen in lengte van jaren zal getuigen uw levenswerk en van onze erkentelijkheid. Het monument werd onthuld en de burgeme ter dankte in warme bewoordingen voor al hetg" hem dezen dag is bereid. Tot slot van de plechtigheid werden door de kinderen nog enkele Liederen ten gehoore ge- bracht Des middags had ten gemeentehuize een druk bezochte receptie plaats, en een groote zang- ec muziekuitvoering op de markt, waaraan door een tiental vereenigingen werd deelgenomen Tijdens de feestelijkheden was het een heele drukte in de stad, daar ook zeer velen uit de omtrek naar Dokkum getuige te zijn. Loonkwestie bij de Haringvisscherij In verband met het feit, dat het besluit der regeering ten aanzien van de hoe-groot heid van de totale aanvoer pas op het al lerlaatste oogenblik bekend is geworden, zijn de besprekingen tusschen de besturen der arbeidersorganisaties en reedersvereeni- ging inzake de loon- en arbeidsvoorwaarden eerst dezer dagen aangevangen. De moeilijkheid was, dat de besprekingen niet vóór 13 Mei, de eerste vertrekdatum der schepen, konden worden beëindigd. Op aandrang der arbeidersorganisaties besloot de looncommissie der feeders ver- Tewaterlating van de kruiser „de Ruytervoor.de KonNed. Marine, bij Wilton te Schiedam in aanbouw. Verschillende sleepbooten hoiu - „de Rayier" vn 4e koers. Voornaamste Nieuws. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen Bh. 1 Minister Deckers heeft het stationsgebouw op het vliegveld „Welschap" te Eindhoven geopend. De voorbereiding van de bouw van dg tweede „Statendam". De Dnitscher Gutzeit komt naar ons land terug. Te Rome waren Zaterdagavond nog geen Engelsoh-Fransche stappen inzake het oor* logsgevaar in Abessynië gedaan. Te Genèvg heerscht stijgende bezorgdheid. eeniging daarom haar leden dringend tfl adviseeren de datum van het eerste uit» varen te verschuiven tot Woensdag 15 Mei. De directie van de N.V. v. Toors Stoom* visscherij Mij. te Vlaaj'dingen heeft zich hieraan niet willen houden. Vrijdag j.L heeft deze reeder drie schepen laten mon steren met de bedoeling deze vandaag naat zee te sturen. Pogingen om dit tegen to gaan, hadden geen succes, omdat het groot ste gedeelte der opvarenden dezer drie sche pen ongeorganiseerd is en de schippers ef alles op hebben gezet deze menschen tot aanmonstering over te halen. Zaterdagmiddag zij'n de besprekin gen tusschen de looncommissies uit de Reedersvereeniging voor de Ned. haringvisscherij en de bestuurders der aangesloten vakorganisaties te Den Haag voortgezet. Over alle geschil punten uit de arbeidsovereenkomst is ten slotte overeenstemming bereikt. De verschillende afdeelingsbesturen, èn van de Reedersvereeniging èn van de vakorganisaties hebben heden ge legenheid overleg te plegen met hun leden, zoodat besloten is in ieder ge val niet vóór morgen uit te varen. Ook aan de directie van de N.V. van Toors Stoomvisscherij Mij. is dringend verzocht niet voor dien datum uit te varen met de schepen, waarvoor de bemanningen reeds zijn aangemon sterd. Door andere reederijen zijn Zaterdag geen bemanningen meer ROTTERDAM Zeilbootjes omgeslagen op de Maas Alles liep gelukkig goed af. Gistermorgen vertrokken omstreeks half 10 twee motorsloepen en drie B.M.-zeilscheepjes van de Rotterdamsche Watersport-vereeniging „Hudson" om den dag op de Maas door te brengen. Er stond een zeer Sterke wind, ten gevolge waarvan reeds om tien uur een B. M. bootje ter hoogte van het Schiedameche Ster- rebosch is omgeslagen. De inzittenden, uiej. J. H. en de heer J. K. werden door de motor sloepen opgepikt, die daarna naar de wal terug keerden. De twee andere zeilbootjes voeren echter door en omstreeks half elf volgde het tweede ongeluk, toen ook een dezer bootjes omsloeg. De drie inzittenden, de dames C. v. d. V., F. v. d. V. en de heer L. de R., slaagden er in op de omgeslagen boot te klauteren en hebben een half uur lang in een niet onge vaarlijke positie rondgedobberd. De andere zeilboot is inmiddels de bemanning van den baggermolen Port-Said gaan waarschuwen. Deze heeft de drenkelingen geheel verkleumd in kou, met een roeiboot gered. De beide motorsloepen hadden inmiddels da eerst omgeslagen B. M.-boot in veiligheid ge bracht en kwamen nu terug om de beide an dere booLen te zoeken. Drie uur lang zochten de motorbooten tot men eindelijk de B. M.- boot vond die niet wae omgeslagen. Dit scheepje was wegens den sterken tegenstroom niet kunnen terugkeeren. De motorbooten hebben eerst de drenkelingen van den bagger molen gehaald, en kwamen, toen men op de terugtocht was, een boot tegen van de Rotter damsche Rivierpolitie, die op weg was naar Spijkenisse, waar de tweede omgeslagen B. 7as komen aandrijven. In de omgeving de boot wa« aangespoeld, was het ver moeden gerezen, dat de opvarenden waren verdronken, hetgeen heel wat beroering had "ïwekt. Nadat de poli.ie kennis had genomen van het wedervaren der verongelukte zeilers, nam zij hen aan boord, opdat zij des te spoediger in Rotterdam terug konden zijn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1