Hf /siJ Boerenstrijd in onzen tijd J ZATERDAG 11 MEI 1935 fWEEDE BLAD PAG. 51 De wagens, waarmede het doodelijk ongeluk op den Haarlemmerweg hij Halfweg) plaats had. Rechts de auto van dr. de Vet, wiens echtgenoote werd gedood. Défilé van de troepen voor het stand beeld van Jeanne d'Arc op den jaar dag van Orleans bevrijding, die, der traditie getrouw, ook thans weer met veel praal werd herdacht. f Dr H. C. Rutgers, de nieuwe alge- ÉükL meen secretaris van het Nederl. Bijbelgenootschap Een auto, die aan de Tweede Kost- Een historisch moment in de Westminster Hall te Londen: beide Huizen van 't Parlement huldigen het vor- stenpaar bij gelegenheid van het zilveren regeerings jubileum des konings. water reed Tijdens een demonstratie van militairen te Dublin raakte een opstelling haar even- wicht kwijt. Bij den val werden zeven man gewond. Hierboven: de groep even voor, den val. Hoe de cultuurgrond rendabel te maken Er moeten werkgelegenheden geschapen worden Op een dezer dagen te Leeuwarden gehou den vergadering van de jonge boeren in Friesland heeft Dr. F. E. Posthuma een zéér belangrijke lezing gehouden. Spr. wees er op, dat er een chaos is op elk gebied, politiek, staatkundig, economisch, moreel, ethisch en religieus. En van deze chaos on dervindt de boer de gevolgen. De regeering steunt de landbouw met 200 millioen gul den per jaar, doch dat is niet vol te houden. Met de werkloosheidsbestrijding mee helpt de regeering met 400 millioen gulden, dat is ruim 13 pet. van ons nationaal jaarinkomen, dat van 1930 tot 1934 reeds met 26.3 pet. tot 3.157 millioen terugliep. Wat moet er dan gebeuren? Het is fout uit te gaan van hetgeen eens was en te trachten dit verleden weder te bereiken, althans te benaderen. Men dient uit te gaan van den toestand, zooals die thans is en zich af te vragen: Kan ik dien [verbeteren. Spr. wijst op de groote beteekenis van onze veestapel. Wij hadden en hebben nog een schitteren de melkopbrcngst in Nederland. Het geheele apparaat is eerste klas. Alles moet er op ge richt zijn het apparaat in stand te houden. Niet beperken, dat alleen zal helpen als de veestapel voor ongeveer 2/3 is afgeslacht maar minder krachtvoedcr geven wil spr. Minder krachtvoeder. De melkproductie moet langs den meest natuurlijken weg, dus met onthouding van nagenoeg alle krachtvoeder, teruggebracht worden. Er moet gelegenheid bestaan de producten, die wij dan nog krijgen in Ne derland te verbruiken. De vetbehoefte in Nederland is onge veer 170.000.000 kg.; de boterproductie ongeveer 90.000.000 kg. en d? vetproduc tie van dierlijk vet, varkens- en rund- veevet, ongeveer 30.000.000 kg. Er is dus niet het minste bezwaar om deze hoeveelheden door het Nederlandsche SLOlk ie laten xeiibruiken3 tecwjjl dan daarnaasi_nog ruimte is voor 50.000.000 kg. goedkoop vet al of niet in den vorm van margarine maar meer ook niet. In onze Nederlandsche bodemexploitatie is de verhouding van het akkerbedrijf tot het melkveehoudersbedrijf als 1 3. De hoeveel heid grasland is plm. 1.322.000 h.a., de gron den uitsluitend voor voedergewassen plm. 102.000 h.a., dus totaal 1.424.000 h.a. De hoeveelheid bouwland is 766.000 h.a.; van de hierop verbouwde akkerbouwproduc ten dient in de zandstreken een belangrijk deel voor voeder voor het melkvee. Vandaar de verhouding 1 3. Het belang van Nederland bij de bodem exploitatie voor het melkveehoudersbedrijf is driemaal zoo groot als het belang bij de bodemexplotatic voor het akkerbouwbedrijf Van de bevolking in Nederland en met deze belangen moeten wij toch zeker ook rekening houden ontleenen meer dan 1 millioen inwoners, dus óngeveer Vs deel van de geheele bevolking, hun -bestaan onmid dellijk aan het melkveehoudexsbedrijf. De middelen, het melkveehoudersbedrijf te steunen, zijn verkleining van de produc tiekosten en vergrooting van de afzetmoge lijkheid. Nauwkeurig moet worden uitgerekend hoe groot de opoffering in geld mag zijn om de bestaande goodwill te behouden. Toen voor eenige jaren de export ellende met kaas begon, heeft men bij de getroffen maatregelen de bestaande handelsbetrekkingen als basis geno men. Dit is niet alleen begrijpelijk, doch werd ook door sommige landen afnemers van onze kaas geëischt. Nu deze toestand echter reeds jaren duurt en er geen teekenen zijn, die er op wijzen dat verandering op til is, eischt liet boerenbelang, dat op zeer korten termijn wordt vastgesteld of de ver houding van den marktprijs der kaas en van de te maken handelswinst wel juist is Spr. beval de bevoegde macht aan de maatregelen inzake varkens en kippen zoo danig te wijzigen, dat de boeren voor deze gedeelten van hun bedrijf weder de vrijheid terugkrijgen. Mocht dit beteekenen: de ge nomen maatregelen opheffen, dan hou ik mij overtuigd, dat de boer er niet slechter van wordt en veel l&sd en Kosten zullen worden Hoe krijgen wij Nederland weer gezond? Wallen wij Nederland beter maken, dan moeten wij vermijden, wat op den duur tot nog meer werkloosheid zou kunnen leiden. Dus werkgelegenheid scheppen. Dit is mo gelijk, als we in staat zijn meer te produ- ceeren, doordat de gelegenheid bestaat, meer af te zetten, maar ook als wij de voorwaar den om te kunnen laten werken, vergemak kelijken. Welken weg wij ook inslaan om gelegen heid voor werken te openen, als eerste mid del zal daartoe moeten dienen: het vermin deren van de lasten, die. thans op hot bedrijf rusten. En deze vermindering zal weder in de eerste plaats moeten zijn vermindering van belasting. Het thans ingediende „zeventig millioenen plan" is zeker een duidelijke aanwijzing, dat de regeering een ernstige poging wil doen, om tot vermindering van lasten te komen. Bij de behandeling van de vraag, wie be slissen in al deze, den staatsburger rakende, maatschappelijke vraagstukken, is volgens spreker Waren de Kamers der Staten-Gcneraal oor spronkelijk bedoeld als politieke lichamen, het zijn nu ongetwijfeld deelen van de re geering, die meer oeconomisch dan politiek geschoold dienen te zijn. De santenstelling der Kamers waar borgt geen beoordeeling van de aan de orde komende vraagstukken door oeconomisch geschoolden. Wij zullen moeten ophouden met onze oeconomische vraagstukken door politieke lichamen te laten' behandelen Een ernstige poging moet worden gedaan, om lichamen te krijgen, aan gewezen door het geheele bedrijfsleven Spr. zou deze vertegenwoordiging willen opbouwen op de provincies en op de bedrij ven. In iedere provincie zou spr. een soort raad willen maken, voor de helft samen gesteld uit werkgevers en voor de andere helft uit werknemers. De verschillende be drijven zou spr. er in vertegenwoordigd wenschen te zien in verhouding tot het aan tal werkgevers in ieder bedrijf en bij de werknemers naar denzelfde maatstaf. Boven de elf provinciale lichamen staat een nationaal lichaam. In het nationale lichaam zou spr. desamenstelling paritc- tisch doen zijn, doch de verdeeling van de werkgeverszetels zou spr. in verhouding i brengen tol het aantal jverkbedea in de De flesch - de naam - 't etiket Dat valt nog te probeeren Moor d'inhoud van een Perl flesch Kan niemand imiteeren. gezamenlijke ondernemingen van een be paald bedrijf of tot de loonbedragen in die ondernemingen tezamen uitbetaald. De werknefnerszetels zou spr. verdoelen in verhouding tot de aantallen werknemers in de gezamenlijke ondernemingen van de ver schillende bedrijven werkzaam. Niemand zou het stemrecht voor derge lijke lichamen mogen hebben, wanneer hij of zij niet gedurende een zeker aantal jaren en dit aantal niet te klein nemen in een bepaald bedrijf als werkgever of werk nemer werkzaam zal zijn geweest. Spr. meent dat ten aanzien van het we reldlandbouwbedrijf met alle mogelijke kracht gestreefd moet worden naar inter nationale samenwerking. Internationale samenwerking in dien zin dat wij de productie van de geheele wereld zoo goed mogelijk in de hand krijgen, of om het grootwoord maar te gebruiken, zoo goed mogelijk te regelen. Komen we niet binnen afzienbaren tijd tot een regeling van de productie van onze belangrijkste wereld landbouwgewassen, dan zal bij een ommekeer der omstandigheden niet een lange periode van bloei voor den landbouw in Europa volgen, doch toestan den als wij nu kermen, zullen binnen zeer korten weer intreden. Een van spr.'s bezwaren tegen de tegen woordige maatschappij is deze, dat het die nen van de overheid of het deel uitmaken van de overheid niet als ambt, want dan komt. het particuliere bestaan op den voorgrond, maar als uitoefenaar van een zekere functie tegenwoordig wordt be schouwd als het uitoefenen van een baantje Hier valt te bezuinigen. Levering van varkens Geen tweede gelegenheid voor aanbieding De Nederlandsche Veehouderijcentrale brengt onder de aandacht van belangheb benden, dat wanneer door haar gelegenheid gegeven is om een ter levering opgegeven varken te leveren, doch door den aanbieder van deze gelegenheid geen gebruik is ge maakt. hetzelfde varken coor denzelfden persoon niet ten tweede male aan de Ned. Veehouderijcentrale ter levering kan wor den opgegeven. Wieringermeerpolder Uitgifte bouwgrond te Wieringerwerf In de Wieringeimeer is thans met de stichting van het derde dorp Wieringer werf, aangevangen. Dit dorp zal de hoofd plaats van de Wieringermeer worden, waartoe het is aangewezen, omdat het in het centrum van den polder, op een zeer gunstig knooppunt, van wegen en kanalen verrijzen zal. Met de stichting van Wierin- gerwgrf wordt de rij van drie bevolkings kernen, waarop de bevolking voorloopig zal worden samengetrokken, gesloten. Ter plaatse zijn ruim 100 woningen in aan bouw, welke van Rijkswege worden ge bouwd en in hoofdzaak bpstemd zijn. voor huisvesting van de gezinnen der bij de cul tuurwerken tewerkgestelde arbeiders. Begin 1938 zullen deze woningen kunnen worden betrokken. Teneinde neringdoenden en am bachtslieden in staat të stellen hun bedrijf gereed te hebben, wanneer de eerste bevol king zich in het nieuwe dorp vestigt, wrordt thans aldaar overgegaan tot de uitgifte van bouwgrond in erfpacht Belanghebbenden zijn dan van meet af aan in staat de kiandizie der bewoners tot zich te trekken Gegadigden zullen voor eigen rekening op den erfpachtgrond gebouwen moeten stich ten. Teneinde den middenstand op zoo hoog ROFFELRIJMEN T IS VREEMD 't Is vreemd, maar zoodra als het zonnetje schijnt Dan is 't of het wee van de crisis verdwijnt, Dan lijkt je de toekomst niet half meer zoo zwart, Dan is 't of het licht wordt en ruim in je hart, Dan krijg je weer durf en weer doorzicht en moed, Dan vind je het leven weer dubbel zoo goed, Dan wijken de wolken van zorg en verdriet, Dan voel je je leed en je lijden zoo niet, Dan tintelt diep in je weer warmte en vuur, Dan zie je het schoon weer der rijke natuur, Dan merk je hoe klein en hoe nietig je bent, Dan vat je hoe God onze wereld verwent Met schatten van schoonheid en wondere pracht, Veel meer dan de stoutste verbeelding verwacht, 't Is vreemd, maar zoodra onze hand er aan raakt Wordt alles geschonden, gebroken, gekraakt. (Nadruk verboden.) LEO LENS. mogelijk peil te houden, zullen de toekom stige erfpachters eenig financieel weer standsvermogen moeten bezitten, terwijl bo vendien op vakbekwaamheid en persoonlij ke geschiktheid om eeu zaak te voeren, zal worden gelet. Het ligt voorts in de bedoeling de be staansmogelijkheid van di-.genen, die zich ter plaatse vestigen, te verlioogen door hij de toelating van neringen en bedrijven eenigermate regelend op te treden. Teneinde belangstellenden iets nader met de Wieringermeer in kennis te brengen, heeft de directie van den Wieringermeer polder te Alkmaar een brochure uitgegeven! welke op aanyraag te harer kantore^to Alki» maar .(postbus 43). gra'is verkrijgbaar iSL.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 5