BLACKBOy WOENSDAG 8 MEI 1935 J EERSTE BLAD PAG 2 BUITENLAND LAVALS BEZOEK AAN MOSKOU Conflict tusschen de Parijsche pers en de Sovjet Uit Parijs: Het sovjet-Russische ge zantschap te Parijs heeft geweigerd de visa te geven voor de paspoorten van de redacteuren van de „Matin", „Jour" en „Candide" die den minister van buiteailandsche zaken naar Moskou zouden vergezellen. 'Als gevolg daarvan nam de „Echo de Paris" onmiddellijk hot besluit om zfbh soli dair te verklaren met de getroffen bladen en Pertinax, die ook naar Moskou zou gaan, te Parijs te houden. In den loop van den avond werd bekend, dat de Parijsche pers besprekingen houdt om het voorbeeld van de „Echo de Paris" te volgen en aldus de reis van Laval te boycotten. De .Matin" publiceert een uitvoerige ver klaring, waarin het blad zegt, door de wei gering zeer vereerd te zijn, daar die een ge tuigenis is van de onafhankelijkheid van net blad. Ongetwijfeld had men tets te ver bergen en was men bang dat de „Matin" dit zou zien. In politieke kringen wordt de weigering Voor een onverstandigen zet gehouden eh gelooft men, dat n«ï wel een oplossing zal worden gevonden, aangezien men ook te Moskou wel zal begrijpen, hoe onaange naam dit conflict voor Laval moet zijn. VAN DE KRACHT HET ROODE LEGER En het Fransch-Russisch pact Redevoeringen van Kalinin en Molotof Uit Moskou: Ter gelegenheid van het afscheid van de geslaagde leerlingen der militaire academie heeft Kalinin een rede gehouden, waarin hij zeide, dat het Roode leger met ieder jaar groeit en volmaakter wordt. Ook de vijanden der Sovjet-Unie heb ben langzamerhand leeren inzien, welk een macht het Roode leger is. Daarom mag men niet moe worden, aldus Kalinin, dit machts instrument verder te vergrooten. Alle be schikbare krachten, alle energie, alle we tenschappelijke ervaring moet gebruikt wor den voor de versterking van het leger. De voorzitter van den raad van volks commissarissen, Molotoff, sprak van 't nieu we succes derSovjet-diplomatie.dat behaald is met het tot stand komen van 't Fransch Russische pact. Niet in de laatste plaats is dat te danken aan het feit, dat het aan zien van het Roode leger en van Sovjet- Rusland in de geheele wereüd sterk is toege nomen. Sovjet-Rusland, zoo besloot Molotoff is de geweldigste macht, zonder welke de vrede in Europa niet verzekerd kan worden. HONGERSNOOD DREIGT IN ILLINOIS Werkloozen op water en brood Groote demonstraties te Springtleld Uit Springfield: Zevenhonderd duizend .Vrouwen, mannen en kinderen in den staat Illinois zijn den honger, ziekten en greoze- looze ellende prijsgegeven, tenzij de wet gevende vergadering, welke heden in de hoofdstad Springfield bijeenkomt, er alsnog in slaagt, middelen en wegen te vinden, om «ie dreigende catastrophe af te wenden. In de zuidelijke districten van den bonds staat heerscht reeds hongersnood, terwijl in totaal vier vijfden van den staat Illinois door een zelfde ramp worden bedreigd De steunbureaux zijn overal gesloten; al len die totdusver steun ontvingen, zijn reeds op water en brood aangewezen. De toestand der ongelukkigen wordt met het uur hache lijker. Geweldige menschenmassa's, de wan hoop nabij, zijn uit alle deelen van den staat te Springfield aangekomen, waar zij hongermarschen houden en demonstreeren voor het staatskapitaal, roepende: „Ge/.a rnenlijk willen wij weer eten. Afzonderlijk staande moeten wij honger lijden". Ofwel. „Of geef ons te eten, of laat ons neerschie ten". De catastrophe is een gevolg van de wei gering van liet parlement van Illinois, oin maandelijks drie millicen dollar voor steun aan werkloozen aan het centraal stcuude- partement te Washington te betalen, dat zelf een bijdrage van 12 millioen voor de ondersteuning van ric werkloozen in Illi nois beschikbaar stelde. Het gevolg van die weigering is, dat Washington die twaalf millioen sinds eeni- gen tijd niet meer betaalt. Tijdelijk hebben tie werkloozen nog van giften en bijdragen uit het eigen land geleefd, thans zijn ze ecb ter, zooals gemeld, op water en brood aan gewezen. Daar men excessen vreest is de polilie Versterkt. Een delegatie van werkloozen stelde in het kapitool voor een directe credietve.rlee- ning van 7% milioen dollar en een specialo belasting op inkomens van meer dan 500C dollar. De staat heeft reeds een wetsontwerp in behandeling doen nemen tot invoering van een speciale belasting op de verk->open, teneinde de subsidie voor de werkloozeD- ondersteuning te kunnen opbrengen. MIJNLIFT OMLAAGGESTORT. Zes mijnwerkers gedood Uit Wilkesbarre (Pennsylvanië) wordt ge meld, dat in een kolenmijn aldaar een litt- kooi van 170 AL is neergestort. Zes mijn werkers zijn om het leven gekomen, .ver scheidene anderen gewond. DOODVONNIS WEGENS MENSCHENROOF Uit Jefferson City: Walter Mc Gee, de man die indertijd Miss Mary Mc Elroy heeft ontvoerd en ter dood is veroordeeld, zal worden opgehangen, waarschijnlijk op Vrij dag 31 Mei a.s. SCHUSCHNIGG BIJ MUSSOLINI. Uit Rome: In welingelichte kringen ver klaart men, dat de Oostenrijkschc Bonds kanselier Schuschnigg Vrijdag met Musso lini Suvich te Florence een bijeenkomst zal hebben. Het protocollen-proces te Bern ProL Baumgarten bestrijdt den nazi- deskundige In het vervolg van hei proces voor het hof te Bern tegen de nationaal-socialistische beklaagden, die tegen de inbeslagname van „De Protocollen van de Wijzen "van Zion" wegens lasterlijken inhoud hadden gepro testeerd, is Prof. Dr. Baumgarten, hoog leeraar in de rechtsfilosofie te Bazel, als tegendeskundige opgetreden. Hij bestreed den anti-semietisehen des kundige Fleischhauer (uit Erfurt), dat er een Joodsche geheime regeering bestaat, die voor dc crisis verantwoordelijk zou zijn. Protocollen heeft het Joodsche volk wel opgesteld, nl. de Bijbel. Zulk een volk kan niet beantwoorden aan het beeld, dat de anti-semieten ervan ontworpen hebben. De deskundige Fleischhauer acht slechts die Joden eerlijke mcnschen die zich tegen de Joden keeren. Wat zou de deskundige den ken van een Duitscher, die op gelijke wijze zou oordcelen over zijn landslieden? Onder de Joden die Spr. ontmoet heeft zijn er velen die voorbeelden zijn van onzelfzuch tigheid. Wanneer het Jodendom zooveel te verbergen had, waarom zou men dan juist hem, den niet-Joodschen, objectioven ge leerde, als deskundige hebben aangesteld? Men kan zioh. bij de beoordeeling der Jo den niet richten naar citaten, die uit het verband gerukt zijn, want op deze wijze zou het mogelijk zijn, ieder volk moreel te ver- oordcelen, aangezien over alle volken reeds slechte dingen gezegd zijn. De methode citaten uit het verband te rukken, om de onzedelijkheid van de tal moed te bewijzen, moet verworpen worden. Vervolgens behandelde de deskundige de geschiedenis van het ontstaan der ver- valschte protocollen. Hij verklaarde, dat er voldoende bewijzen zijn voor de conclusie, dat de Russische geheime politie op be slissende wijze medegewerkt heeft aan de vervalsching. Het geschrift van Joly, dat voor een deel verwerkt is in de valsche protocollen, is niets anders dan een pam flet tegen Napoleon III, en het is belache lijk, wanneer door contra-experts beweerd wordt, dat dit geschrift reeds inlichtingen geeft over de plannen inzake een wereld heerschappij der Joden Uitvoerig behandelt de deskundige de kwestie van het auteurschap van Achad Haam. Hij komt daarbij tot de conclusie, dat Achad Haam nooit de schrijver heeft kunnen zijn van de vervalschte protocollen. Men heeft het Jodendom het verwijt ge maakt zich te beschouwen als het uitver koren volk. Zeker toont het Joodsche volk een krachtig religieus gefundeerde, natio nale trots, maar bestaan er elders niet zeer veel op elkaar lijkende, verschijnselen, b.v. in Duitschland? Daar stelt men thans den Noordschen mensch tegenover alle anderen. Er wordt beweerd, dat iedere niet-Noordsche mensch op een tusschentrap tusschen mensch en dier staat. Zijn dat misschien ook gruwel sprookjes?, aldus vroeg spreker aan des kundige Fleischhauer. De nationaal-socialistische deskundige le verde hierop nog repliek, waarvan 't voor naamste was, dat hij Baumgartens gezichts kring nauw en zijn eigen gezichtskring ruim noemde, aangezien een wereldorganisatie achter hem staat. Daarna kwam de door het gerecht be noemde hoogste deskundige C. A. Loosli, aan het woord. De heer Loosli zeide, dat de opvattingen van den heer Fleischhauer niet alleen &taan tegenover die van spr., maar diametraal verschillend zijn van de avondlandsche ont wikkeling en gezindheid, die afgeleid wordt van Athene, Jeruzalem en Rome. Ze zijn de onweersprekelijke ontkenning van het wes- tersche ideaal en moeten daarom mei alle middelen onverbiddelijk bestreden worden. De verschillende gebeurtenissen in Zwitser land: roof van act en en st ukken door natio- naal-socialisten, de menschenroof op den journalist Jacob gepleegd, doen, aldus spr., zien wat men van die zijde te wachten heeft. Persoonlijk is spr. na jarenlange stu die van het antisemietisme tot de overtui ging gekomen, dat die stellingen en postu laten hem, indien hij ze zou aanhangen, in het gekkenhuis of in de gevangenis zouden brengen. Spr. wees op 't pan-germanistisch streven, dat ook Zwitserland, voorzoover 't Duitsch taalgebied is, in het Duitsche Rijk wil inlijven. Doch de heer Fleischhauer beweert, dat de Joden onze vernietigers zijn. Het Noordsche arierdom leert eenvoudig, dat elke Jood een misdadiger is. Wanneer dat wetenschap is, lijdt ik aan ongeneeslijke domheid. Maar dat is. zegt spr., gelukkig niet zoo en ter wille van het Zwitseischap en van de menschelijkheid zal ik dat be wijzen. De heer Loosli ving dan zijn betoog aan om te bewijzen, dat de Zionistische protocollen vervalschingen zijn. Ze zijn niet op het eerste Zionistische congres te Bazel ontstaan. Ook de antisemieten kunnen de ze bewering niet staande houden en kotn^n nu met een verklaring, die iedere basis mist. Zij zouden nu ontstaan zijn op een paral lel gehouden congres van de Bnci-Brith orde. Deze bewering is sedert October 1934 ontstaan en kan slechts beschouwd worden als een manoeuvre, om verwarring te wek ken en tijd te winnen. Steeds weer wordt door de antisemieten de methode der oor- kondenvervalsching toegepast. De ont staansgeschiedenis der protocollen geeft den echtheidsverdedigers wel veel hoofdbrekens! Aan de hand van documenten toont Loosli dan aan, dat de protocollen der Wijzen van Zion een vervalsching zijn, gepleegd door de Russische, tsaristische geheime politie Dc protocollen, die eerst in 1S97 ontstaan zijn, zijn bijna woordelijk ontleend aan ?en brochure van den niet-Joodschen advocaat Maurice Joly en dienen tot het aanwakke ren van den haat tegen de Joden. In het boek „Mein Kampf" refereert Hitier her haaldelijk aan de protocollen, die hij als echt aanduidt, aangezien de Frankfurter Zeitung, natuurlijk vóór het Hitlersysteem, ze valsch had genoemd. Alfred Rosenberg wordt door den experf Fleischhauer niet al» kroongetuige aangehaald. Rosenberg is de schrijver van het boek: „Mythe van de 20ste eeuw", dat door den bisschop van Munster in Duitschland en door zijn med«- werkers ontlarvd is als voor een deel over geschreven van een boek van een waan zinnige. Ook dat zijn de kroongetuigen van den deskundige Fleischhauer. Andere kroon getuigen van Fleischhauer worden vervol gens door Loosli als zwendelaars naar vo ren gebracht. De antisemietische vak!iaden beroepen zich op elkander en schrijven el- kaars werken over. Dat is hun methode. Hier wordt de zitting onderbroken en ver daagd tot heden. 500 ARRESTATIES TE MANILLA Uit Manilla: Naar aanleiding van den opstand der Sadkalisten heeft de regecring nog een groot aantal pei*sonen laten ar- resteeren. In het geheel zouden thans reeds 500 opstandelingen opgeborgen zijn. De rust op de Plulippijnen schijnt nog niet geheel te zijn teruggekeerd. Er zijn nog geruchten omtrent opstanden in omloop. Te Cavite zou men een samenzwering hebben ontdekt, welke de vermoording van verscheidene Philippino-leiders ten doel zou hebben gehad, ITALIË MOBILISEERT Een legerdivisie en twee divisies zwarthemden Het persagentschap Stefani publiceert een communiqué, waarin verklaard wordt, dat het nemen van verdere voorzorgsmaat regelen lot. beveiliging van de Oost-Af rikaan- sche koloniën door bepaalde feiten onver mijdelijk is geworden Als zoodanige feiten worden genoemd: 1. dat door bepaalde met stelligheid aan gewezen Europeesche wapenfabrieken op merkelijk groote wapenzendingen naar Ad dis Abeba gezonden worden. 2. dat de Abessynischc regeering mobili satie-maatregelen heeft gclroffcn; 3. de redevoering, die de keizer van Abes synië eenigen tijd geleden gehouden heeft. Mussolini hóeft daarom order gegeven tot het mobiliseeren van de legerdivisies Sa- baudg en twee divisies zwarthemden, ter wijl de soldaten der jaarklassen-1913 (1933), die met verlof zijn, weer zijn opgeroepen Aldus zijn de jaarklassen 1911 en 1914 on der de wapenen. Verder worden nog eenige bataljons zwart hemden gemobiliseerd, namelijk die van Palermo, Cunoo, Havenna en Forli. In de plaats van de divisie Sabauda zal in Italië een plaatsvervangende divisie ge vormd worden, die den naam Sabauda II zal dragen. Ook zijn reeds maatregelen ge troffen ora in plaats van de gemobiliseerde bataljons zwarthemden plaatsvervangende formaties in te richten. In de Italiaansche Kamer werd levendige bijval betuigd wat de Italiaansche polhrnk in Oost-Afrika betreft Staatssecretaris I.es- sona verweet Abessynië het vriendschaps verdrag met Italië niet te zijn nagekomen en Italië's econonijsrhe plannen systema tisch te hebben verijdeld. De betrekkingen met de regcering van Abessynië. aldus Lessona, hebben steeds zorgwekkender vorm aangenomen. Italië heeft het recht te eischen, dat overvallen, zooals in Ual-Ual en Afdoeb zijn gepleegd, niet meer voorkomen. Maar dat is niet genoeg. Italië moet ook eischen, dat de verplichtingen van 't vriend schapspact van 1928 worden nageleefd en dat een einde komt aan dc onveilige poli tiek van een grensstaat, die geen waarborg geeft voor een vreedzame samenleving. De Senaat tegen Roosevelt De Patman-Blll aangenomen. De Amerikaansche senaat heeft mot 52 tegen 35 stemmen de Patman-Bill inzake Je bondsuitkeeringen aan dc oudstrijders aan genomen. Verwacht wordt, dat Roosevelt zijn veto over deze wet zal uitspreken, waar door de strijd tusschen bondsregeering en Congres in een beslissend stadium zou tre den. De wet werd ook reeds door het reorpsen- tantenhuis aanvaard. De wet-Patman bepaalt, dat de uitkpering van de bonussen zal geschieden door dc uitgifte van twee milliard dollar nieuwe schatkistbons. Zware boschbrand bij Antwerpen Uit Antwerpen d.d. 7 Mei: Een zware' boschbrand woedt thans in de omgeving van Antwerpen, in de bosschen rond West- Malle en op het grondgebied van vier ver schillende gemeenten. De plaatselijke brand weer heeft het vuur niet in zijn loop kun nen stuiten, waarop een beroep werd ge daan op assistentie dei militairen. Ook de ze assistentie bleek echter onvoldoende. Hedenavond liet de toestand zich zoo ern stig aanzien, dat men alleen nog kon hopen op een zwaren plasregen om het vuur blusschen. De schade, die tot op dat ooogenblix was aangericht, bedroeg reods verscheidene m'i- lioenen francs. HISTORISCH KASTEEL AFGEBRAND Uit Antwerpen: Het historische kasteel der prinsen de Caraman-Chimey is gister nacht door brand grootcndeels vernield. Kerknieuws. NED. HERV. KERK Beroepen: Te Puttershoek, J. J. Poot, cand. te Bodegraven. Bedankt: Voor Ridderkerk. Jac. Vermaas te Hoogeveen. Voor Raamsdonk, G. v. Veldhui zen te Hantum. 1 REM. GEM. Aangenomen: Naar Boskoop-Waddinxveen, J. G Hoenderdael, prop. te Utrecht. AFSCHEID, BEVESTIGING, INTREDE Ds. G. J. van der Burgt, predikant der Ned. Herv. Gemeente te Selliogen (Gron.), nam Zoodag 5 Mei afscheid van zijn gemeente wegens vertrek naar Loenen op de Veluwe. Afscheidstekst wbs Luc. 24 5b en 6a. Zeer waardeerende toespraken werden gehouden door ouderling Jager namens Gemeente en Kerkeraad, Ds Stoel uit Vriescheloo namens den Ring Belling wode en de Ring Vlagtwedde van 't N.J.V.; den heer P. Kraan namens de aanwezige evangelisten en tenslotte door den consulent Ds. de Vries uit Vlagtwedde. Toegezongen werd Gez. 249. Aan wezig waren verder: Ds. Luteyc uit Onstwedde, Ds. Michon uit 2de Exloërmond, Ds v. Erkel uit Musselkanaal en Ds. Israël uit Finsterwolde, den Musselkanaal en Ds. Israël uit Finsterwolde, de bertsen uit Stadskanaal. Ds. M. Heuzeveldt, gekomen van Nieuwerkerk (Z.) heeft zijo intrede gedaan bij de Geref. Kerk van Hazerswoude, na bevestigd te zijn door Ds. J. P. linger van Brrn- nisse, ciie sprak over 1 Cor. 3:9. De intrede had Maandag plaats: daarbij sprak Ds. Heuze veldt over Joh. 330. Toespraken zijn gehouden door een der ouderlingen namens kerkeraad en gemeente, Ds. Petersen van Boskoop als consulent en namens de classis Leiden, en Prof. Dr. G. M. den Hartogh. em. pred. van Hazerswoude. Toege zongen werd Ps. 20: 1 (gewijzigd) en Ps. 134:3. Zondagavond nam Ds. J Roodenburg afscheid van de Ned. Herv. Gemeente te Vroomshoop, wegens zijn vertrek naar Voorburg. De scheidende predikant sprak over Jes 21:10. Na de predikatie richtte Ds. Roodenburg zich tot den Kerkeraad en de kerkvoogdij, vervolgens tot de diverse vereenigingen en andere colleges, oen consulent, de aanwezige ringpredikanten en tenslotte tot de gemeente. Hierop werd hij toegesproken door ouderling Pot. namens Kerkeraad. Kerkvoogdij en Gemeente; voorts nog door deu Burgemeester van den Ham, den heer R. Dijkstra, Ds. Hoek van Hardenberg namens de nng-collega's en door den consulent. Ds. A. G. Oosterhuis te Daarle. op wiens verzoek den scheidenden Leeraar werd toegezongen Ps 1214. Zondag J.l heeft Ds. H. L. Lieve van Hui- ringe met een predikatie over Luc. 9 62 Ds. G N i e b e r bevestigd als predikant der Ned. Herv. Evangelisatie te Veendam. Den nieuwen leeraar werd daarbij toegezongen Gez. 216. Voor zijn intrede had hij tot tekst gekozen Rom. 12:4 en 5. Na de gebruikelijke toespraken tot bevestiger, gemeente, enz. werd Ds. Nieber toegesproken door Ds. Lieve. Ds Lugtigheid van Ommeiandcrwijk. Ds. v. d. Vlug. van Nw. Pekela. en den Heer Hui- zinga als bestuurslid der Ev Door dc gemeente werd hem toegezongen Ps. 121 4. Dezen middag waren ook aanwezig Ds. Henzei van Muntendam en de burgemeester van Veendam. Ds. J. A. HOEKZEMA Vandaag herdenkt Ds. J. A. Hoekzema. Ned. Herv. predikant te Hilversum, den dag waar op hij zich voor 25 Jaar aan deze gemeente ver bond. Ds. Hockzema werd 18 Juli 1870 te Groningen geboren en studeerde aan de universiteit in zijn geboorteplaats In 1896 werd hij candidaat in Drenthe om 1 Aug. 1S97 te Zuilichem en Nieuwaal het predikambt te aanvaarden. In 1901 vertrok de jubilaris naar Leerdam, om zich 8 Mei 1910 de gemeente van Hilversum tc verbinden. Ds Hoekzema was van 1911-1931 voorzitter van de Chr. schoolvereeniging Eben Hae: waarvan toen hij aftrad als zoodanig 6 scholen uitgingen. Sinds 1918 is de jubilaris ook voorzit ter van het Diaconessenhuis ter plaatse. Voorts is hij medewerker aan het Hilversumsch Predik beurtenblad. Zondagavond zal Ds. Hoekzema In de Groote Kerk een gedachtenisrede uitspreken. Ds. H. VISSER Vandaag viert Ds. H. Visser tc Sn eek zijn zilveren jubileum als predikant bij de Bapt. Gem. aldaar. Ds Visser za! a.s. Zondagavond een gedach tenisrede houden en na afloop daarvan in het kerkgebouw recipieeren. De gemeenteleden te Heeg zijn mede aan zijo herderlijke zorgen toever trouwd. Ds. G. RENTING Naar wc vernemen heeft Ds. G. Renting te Winterswijk, aan wien door de classis Zutphen der Geref. Kerken om gezondheidsredenen e< emeritaat werd verleend, zich metterwoon te Baarn gevestigd. Ds. Renting moet voorlooplg zooveel mogelijk rust nemen. GEREFORMEERDE KERKEN IN NED. INDIE De Indische Geref kerken zijn formeel ver- eenlgd in de classis-Batavia. welke de bevoegdheid eener particuliere synode heeft De classis-Batavia vergadert dit jaar 1. 2 en 3 Juli te Soerabaja. Kerk en Staat in Duitschland Drie predikanten vrijgelaten Volgens een telegram uit Berlijn aan de Tel. zijn de drie vooraanstaande belijdende predikanten, die de vorige week te Berlijn door de Gestapo werden gevangen gezet, op bevel van minister Frick gistermiddag weer in vrijheid gesteld. Hierbij is ook ds. Winkler, de perschef der belijdende kerk. die de zoogenaamde „Blaue Korrespondenz" uitgeeft Bovendien heeft de Tel. het belangwekken de bericht, dat Minister Frick er in toege stemd heeft, dat voortaan geen enkele in grijpende maatregel noch tegen dc R K.. noch tegen de Evangelische geestelijkheid genomen zal worden, welke niet te voren door hem is gesanctionneerd. De drie predikanten, waarvan hier sprake is. zijn dezelfde, die bedreigd werden (naar het heette, doch door het Duitsche gezantschap is tegenge sproken) met een veroordeeling door de Volks rechtbank. Deze wending wijst dus wel op sterke invloeden op de Rijksregeering uitgeoefend. Vol gens de Tcl.-commentaar is er van tweeërlei kant druk op Minister Frick geoefend: door de bemid deling, die de rijksweer in het kerkelijk geschil heeft aangeboden en door het eenheidsfront, dat dc vorige week tusschen de Roomsche en Evan gclischc kerk ten aanzien van de staatsinmenging in de opvoediDg en de propaganda voor de hei ocnsche beginselen tot stand is gekomen. Men verwacht nog meer goeds: de vr ij lating van de overige predikanten die nog in concentratiekampen zich bevinden. Overigens zij men over deze dingen gematigd verheugd, want ook in de Duitsche belijdende krio gen is er oog veel zorg, zoolang Hitier geen stel ling neemt in den kerkstrijd Bovendien blijft het oog zeer onzeker, welke stelling dat zal zijn. ACCOUNTANTSKANTOOR 1WIELENGA MAli ItlTSWEG ALLE BELASTINGZAKEN Den Hans 716474 en 30425 ZENDING EN PHILANTHROPIE BARTIMEUS De vereeniging ..Bartimeus", welke te Zeist haar Chr Blindeninstituut heeft, hoopt op Woens dag 12 Juni haar 20e jaarvergadering te houden op haar eigen terrein Utrechtsche weg 84 te Zeist in de vakschool. Ook dit jaar zal er weer Schoolnieuws. ONDERWIJSBENOEMINGEN Aan dr. F. C. A. P h i 1 i p s is op rijn verzoek eervol cotslag verleend als leeraar aan de R. H. B. S. te Oostburg. Tot onderwijzeres aan de Chr. School Gameren is benoemd Mej. M. W. Breevoort te Olden broek. In de plaats van den heer v. d. Vlist die tijdelijk aan de Chr. School te Ameide benoemd was, is thans dc heer W. F. Frederikze van Gouda benoemd. AFSCHEID D. REINDERS Als Inspecteur L.O. te Zwolle Onder groote belangstelling heeft de heer D. Reinders te Zwolle afscheid genomen als Inspeoteur van het L. O. wegens het berei ken van den pensioengerechtigden leeftijd. Hierbij is vooral tot uiting gekomen hoe zeer de heer Reinders in alle kringen van het onderwijs een geziene en geachte per soonlijkheid was. Het samenzijn Mond on der leiding van den heer J. W ij n h e e k, Of ik onder in de grond graaf Of 'k zit boven op het dak, Of ik timmer, sjouw of metsel, BLACK-BOY is mijn pruimtabak. GESAUSDE ZWARE [PRUIMTABAK chef van de afd. Onderwijs ter secretarie van Zwolle en voorzitter van de Vereen, voor Geref. Schoolonderwijs aldaar. Na mens het huldigingscomité bood hij den scheidenden Inspecteur een enveloppe met inhoud aan, bestemd om met zijn echtge- noote een zeereis te maken. De hoofd inspecteur van het L. O. vertegenwoordig de den Minister van Onderwijs en deelde mede, dat de heer Reinders was benoemd tot Officier in de Orde van Oranje Nas sau. Achtereenvolgens voerden nog het woord Mr. Fock, voorzitter van de Ver- eeniging van Inspecteurs bij het L. O.; de opvolger van den heer Reinders, do heer Hartingsvelt, thans Inspecteur te Om men; Dr J. E. Baron de Vos van Steen wijk, burgemeester van Zwolle; A. P. C a v a 1 j burgemeester van Zwoller kerspel; Stroïnk, burgemeester van 01- demarkt, alsmede tal van vertegenwoordi gers van onderwijsinstanties, waarna de heer Reinders geroerd dankte voor dc be toonde belangstelling. Examens EINDEXAMENS GYMNASIA EN LYCEA Schriftelijk gedeelte op 4 en 5 Juni i bijzondere eymnasla sellng-en gymnasium van lycea voor ;t schriftelijk gedeelte betreft, dit Jaa orden afgenomen op 4 en 5 Juni, en. vi :el het mondelinge gedeelte betreft, op de deze beschikking voor elke school aansegr den: Dr H C A Franses te Nijmegt Dr C N G de Vooys te Utrecht, Dr E Jenaema hot Mannix-gymnaaium te Rotterdam op 21,. 22. 24, 25. 26. 27, 28. 29 Juni. 1, 2 en 3 J en het Rotterdamsch Lyceum te Rottord. afd. gymnasium, op 4 on 6 Juli. zijn gecommit teerden: Dr G J Thierry te Leiden. Dr J Dam te Amsterdam, Dr J G van der Corput Groningen; het Chr. Gymnasium te Utieeht op 8. 11. 13. 14 en 15 Juni en het Chr. Lyceum te Zeist, afd. gymnasium, op 1. 2. 3 en 4 JuM zijn gecom mitteerden; Dr II Bolkestein te Utrecht, Dr C G M Pompen te Nijmegen, Dr R de Laer Kro- •ningei ACADEMISCHE EXAMENS RIJKSUNIVERSITEIT TE LEIDEN. Gets».: Indisch recht: cand.ex.. de heer C. O. Moor Indologie: taalk. doet, ex., de heer H N M RIJKSUNIVERSITEIT TE UTRECHT. Geefl. GEM. UNIVERSITEIT TE AMSTERDAM. Gesl.: Germaansohe taal- en letterk. (Duitsch) cand.ex., do heer N L Reynders (met lof). R.-K. UNIVERSITEIT TE NIJMEGEN. Gesl.: Reohten: doet. ex.. de heer H M F Kea-sseimae- lters, geb. te Groningen. APOTHEKERSASSISTENT AMSTERDAM. Gesl. de heeren S A Gnllée. mevr. H G GoerlingOos ter wijk, mej. L v d Veen te Amsterdam. UTRECHT. Gesl. mej. H J Gerritsen, Brum- men en de heer T Steenmeyer te Utrecht, Gemengd Nieuws VERDRONKEN Te IJmuiden is door een baggermolen In de buitenhaven het lijk van een vrouw aan de oppen-lakte gebracht. Vermoedelijk is dit het lijk van het meisje uit Haarlem, dat eenige maanden geleden met haar verloofde van de pier is geslagen, waarbij beiden zijn verdron ken. ZES KINDEREN MET MOEITE GERED Bij Helmond ontstond brand in 't woon huis van den vrachtrijder P. A. Toen de be woners wakker werden om het geschrei van een kind, stond een groot deel van het woon huis reeds in lichte laaie. De zes kinderen konden met moeite wor den gered. Iluis en inboedel gingen geheel verloren. De schade wordt gedeeltelijk door verzekering gedekt. VEE IN VLAMMEN Bij We hl (Gld.) is door onbekende oor zaak brand uitgebroken in de boerderij van B. Lucassen, die totaal is afgebrand. Acht biggen, drie konijnen en een hond kwamen in de vlammen om. Verzekering dekt de schade. Te Tubbergen (Ov.) is door onbeken de oorzaak het woonhuis van den schoen maker K. tot den grond toe afgebrand. Een koe en een kalf kwamen in de vlammen om. Ook het huisraad ging bijna totaal ver loren. Een en ander was niet hoog ver zekerd. FELLE BOERDERIJBRAND Bij Uden *(N.-Br.) brak door onbekende oor zaak brand uit in de boerderij van den land bouwer Nooyen. In koiten tijd stond de ge heele hofstede in lichter laaie. Aan blusschen viel niet te denken. Weldra sloegen de vlam men over op de landbouwschuur. Boerderij, schuur en stalling brandden tot den grond toe af, landbouwinventaris en inboedel gingen verloren, alsmede een groot aantal kippen een koe. Dank zij ae gunstige windrichting konden de naburige boerderijen behouden blij ven. Verzekering dekt de scliade. Weerbericht Hoogste stand te Aberdeen 776.4. Laagste stand te Vardö 759.2. Sland vanmorgen half twaalf 771.1. WEERVERW/aCHTING Meest matige N.O. tot O. wind, gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen xegen, zachter overdag. BUITENLANDSCH WEERBERICHT Het gebied van hoogen luchtdruk is sta tionair geworden over Schotland. Het heeft zich sterk naar het O. uitgebreid en vormt tweede kern in Z. Zweden en het O. Oostzee-,gebied. In het Z. daalde de luchtdruk. Over het geheele vasteland waaien luchtstroomingen uit het N.O. De koude drong door tot de Alpen en in Midden-Frankrijk. Bij het voort schrijden van het koude front vielen dc neer slagen in hoofdzaak in de bergstreek in de nacht in en voor de Alpen (München, Frie- drichshaven, Zürich, Bern). Blijkens de op gaven der bergstations en de vliegtuigwaar- nemingen beperkt de koude zich in hoofd zaak tot de onderste K.M.'s en is de tem peratuur hoog in de atmosfeer niet abnor maal laag. Hierdoor is het mogelijk, dat de temperatuur bij eenigszins zonnig weer over dag spoedig weer aangenaam zal worden, terwijl de bewolking in de nacht dc afkoe ling za Itemperen en nachtvorst zal tegen gaan. TEMPERATUURSTAND Stand vanmorgen half twaalf 13.0 C. 9 MEI. Zonsopgang 4.18 uur, zonsondergang 7.36 uur. Maan op v.m. 10.01 uur, onder v.m. 0.56 uur VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 9 MEI. Van 's avonds 8.06 uur tot 's morgens 4.46 uur Waterstanden Rivieren Heden Vorig Rhelnfelden 3.01 2.87 Breisach Kehl Diedeehelm Mannheim Lohr Mains Bingen Caub Ems Coblens Trier Keulen Dusseldorf Rubrort 2,28 2,12 3.22 3,12 4,74 4,71 1,69 1,57 4,07 4,08 1,96 2,01 1,67 1,76 2,59 2,70 2,95 3,10 Wesel Emmerik Lobith Nijmegen St. Andries 2,05 3,32 3,30 3,57 12,29 12,55 9,89 10.13 4,53 4,80 9,64 9,85 Vreeswijk lw 0,00 0,00 Westervoort 10,25 10,48 Deventer 4,17 4,41 Kampen 0,24 '0,27 Eysden 4689 46,90 Maastricht 41,63 4167 Grevenblcht 28,66 28^7 Venlo Grave (sluis) 6,17 6,21 St. Andries 1,08 1,24 Hoogwater Ned. Zeehavens 9 Mei Delfzijl 3,26 15,29 HellevoetsL 7.14 19,43 Terschelling 034 12,43 Willemstad 8,13 20,40 Harlingen 1,20 13,30 Brouwersh. 6, 6 18,55 Den Helder 11,00 23,50 Zierikzee 6,57 19,13 IJmuiden 7,22 19,54 Wemeldingo 7,22 19,44 Hoek v. Holl. 6,13 19,03 Vlissingen 5,37 17,56 Scheveningen 6,41 19,13 Temeuzen 6,12 18,32 Rotterdam 8,41 20,50 Hansweert 6,50 19,05 Gevangenen ontvlucht Uit een Duitsch concentratiekamp Op eenige honderden meters afstand van de Groningsche grens zijn uit een concen tratiekamp van 5500 gevaarlijke misdadi gers (geen politieke gevangenen) in Duitsch. land er achttien mannen na een muiterij en na drie wachtposten to hebben neerge slagen vandoor gegaan. De Tel. weet mee te deelen, dat direcf op de ontsnapten mitrailleurvuur werd ge opend, dat voor een deel op Nederlandscli grondgebied belandde. Het gelukte de toe geschoten Duitsche politiemannen zich vaa dertien der ontvluchten meester te maken. Een is daarbij door een schot in de buik getroffen en in het ziekenhuis te Papen burg overleden. Vier anderen zijn in Ne derland terechtgekomen en door de mare chausseebrigade te Ter Apel gearresteerd worden uitgeleverd. en opgesloten. Daar het zeer zware misda digers zijn, zullen zij naar Duitschland Reeds vooral hadden de boeven het ont vluchtingsplan klaar gemaakt. Op een ze ker oogenblik klonk een fluitje, achttien man maakten zich uit de troep los, en wier pen zich op de bewakers, die zij neersloe gen. Meteen daarna verspreidden zij zich in verschillende richtingen. Zoo hard zij konden holden zij naar alle kanten weg. Andere bewakers maakten alarm. Zij schoten op de vluchtelingen, zoodat dë uit kijkpost gewaarschuwd werd, en onmiddel lijk werd mitrailleurvuur geopend. De ko gels stoven tot over een afstand van 2000 Meter. Korte, droge knallen weerklonken ia den vroegen morgen. De naburige Nederlandsche plaatsjes wer den opgeschrikt door het heftig geknetter van de mitrailleurs. Een arbeider, die zich op het land bevond, moest zich voorover in een sloot werpen om niet getroffen te wor den. Vier vluchtelingen renden het land in en achter hen aan twee Duitsche bewakers. Zij hadden zich in geen geval op Nederlandseh grondgebied mogen begeven, en dan nog wel gewapend. In hun drift de ontsnapten terug te krijgen vergaten zij de grensschei ding. Een der gevangenen sprong op het erf van een boer, Terborg genaamd. De Duitsche bewaker zette hem hier na met de revolver in de hand en wist den gevan gene op dit erf te pakken. Hij stuurde zijn collega naar den Nederlandschen veld wachter om dezen te waarschuwen. Plotse ling verscheen echter iemand anders op het erf Ook hierop richtte de bewaker zijn wapen, doch toen klonk een stem: „Ik ben boer Terborg zelf, doe dat pistool weg". Onmiddellijk liet de bewaker zijn wapen zakken, doch verklaarde, met het oog op de veiligheid van Terborg, bij zijn gevan gene te blijven. Hij heeft dit dan ook ge» daan tot de dorpsveldwachter kwam die den man in verzekerde bewaring stelde, j

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2