JUruwe Critisdje Itfourant LC Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden 3n Omstreken 'Üm.tPcnn I kan maar de beste zijn jyjjjjjQjig IftllllLWil abonnementsprijs Per.kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevesligd is 2.35 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 77» ct* Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestnat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 5470 WOENSDAG 8 MEI 1935 15e Jaargang aïfoertentieprijjcn: Van 1 tot 5 regels1.17'/» Elke regel meer0.22 7j Ingezonden Mededeelingen van 1-5 regels 2.30 Elke regel meer 0.45 Handelsadvertentiën per regel 0.17 V Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aaa 1 bureau word! berekend f 0.10 EISCHT DEMOCRATIE POLITIEKE ZELFMOORD? Wij geven loc, dat deze vraag uitermate prematuur, ontijdig en voorbarig is, wan neer wij ze beschouwen in verband met een eclatante stembusoverwinning, welke de N.S.B. over acht k tien jaar verwacht Im mers, het heet daar, dat men de legale weg zal bewandelen, zoolang men naar de macht streeft; doch dat de dictatuur inge voerd zal worden, zoodra men de macht heeft Dan gaan „de stembussen naar de mestvaalt" en er is godsdienstvrijheid zoo lang de Kerk zwijgt over begiuselvragen, welke mogelijk de politiek raken. Welnu, wij weten niet, welke fiche ellende ons nog boven 't hoofd hangt en hoe groot de kiezers vangst van dema gogen in dit troebele water zal zijn. Men kan dus in 't afgetrokkene de mogelijkheid stellen, dat de N.S.B. 51 zetels haalt in d? Tweede Kamer. Dan, zij zegt het zelf, is het met de poli tieke vrijheid gedaan. Aan den leider heeft men boven alles trouw en onderdanighei 1 gezworen en zijn wil wordt wet Natuurlijk moet dan de Kroon terug tre 'den en het parlement wordt de woestijn in gezonden, benevens alle Jocale autoriteit. Sommigen schijnen daarbij niet na te den ken en vermoeden blijkbaar, dat die conse- kwentie uit zal blijven. Dat is lichtelijk op pervlakkig geredeneerd. De landen, waar dictatuur heerscht, sluiten alle twijfel bui ten. Op het oogenblik, dat de dictatuur op treedt,'wordt do democratie de nek omge draaid; althans, het wordt getracht. Elscht dan de democratie slaafsche onderwerping l Kan men dan zeggen, dat op legale wijze de invloed van het volk een ander bewind heeft voorbereid? Geen sprake van. Dan zal men met recht kunnen gewagen van een n i e ri w e regeo- ring, zooals men nu constitutioneel ten onrechte zoo dikwijls doet. Dan heeft niet alleen de tegenwoordige democratie en het bestaande parlementaire stelsel afge- afgedaan de mogelijkheid van omvor ming en vergroeiing is immers altijd aan wezig maar dan wordt de wet op revo lutionaire wijze verzet; dan treedt de wille keur van den Ftyhrer in de plaats van de Grondwet, welko vorst en onderdaan bindt. Wij kunnen ons moeilijk indenken, dat de zegepraal der democratie er toe moest leiden om met prijsgeving van elke geeste lijke vrijheid zich slaafs te onderwerpen aan een dictatuur, die vorst en volk in banden klonk. Binnenland Officieele Berichten ONDERSCHEIDING Toegrefeend is de zilveren medaille der Oranje Nassau Orde aan T. van der Vliet te Zwfln- RIJKSARCHIEF Per 1 Juli is aan den hoofdcommies bfl het Rijksarchief in Groningen, B. Lonsaln, op zijn HOOFDBESTUUR P.T.T. 1 Mei J.l. Is in vasten dienst tot adj.-commies bjj het hoofdbestuur der PTT benoemd dr A A U. Enserinck. RIJKS VELD WACHT Benoemd tot districts-commandant der R0ks- veldwaoht P C Schmidt Crana, inspecteur van politie le kl. te Den Haag. ZEEDIENST De luit. ter zee der le kl. der Kon. Marine Reserve J J Vuijlc is 9 Mei geplaatst aan boord van H.M. van Speyk en 10 Mei belast met het bevel over H.M. Vulcanus. LANDMACHT Per 1 Aug. a-s. is wegens pensioengerechtig den leefttid eervol ontslagen J D B Ophorst als bibliothecaris bij de Kon. Mil. Academie en is als zoodanig benoemd in vasten dienst P P Kuntze, met gelijktijdig eervol ontslag als com mies bij het Dep. van Defensie: benoemd is tot commies in vasten dienst bij het Dep. van De fensie J Gemser, thans adj.-commies; bevorderd is tot off.-vlieger 2e kl. die der 3e kl. J D Dolman; benoemd is tot res.-kol. bij den Gen. Staf de -res.-luit.-kol. K L Rozendaal van dien etaf: op hun verzoek is een eervol ontslag ver- Joend aan den res.-kap. Ir H Giesbf le regr. veldai- - s.-le-luit. G L Jan- der mil. admi- COMMISSARIS VAN POLITIE Benoemd ie tot commissaris van politie te Scl.iédam H P Clasie, inspecteur van politie lc kl, i Amsterdai RECHTERLIJKE MACHT Benoemd z(jn: a. tot off. van justitie bjj de rechtbank te Assen, mr L W E M Lasonder, thans substituut-officier van Justitie b(j de rechtbank te Arnhem; b. tot Bubstituut-off. van Justitie bü de rechtbank te Arnhem mr O E C graaf van Limburg Stirui i substituu officier van Justitie bU de rechtbank te Breda. NEDERLANDSCH VERBOND VAN CHR. JONGE VROUWEN- EN MEISJES. VEREENIGINGEN Het. Verhond v. Chr. J. Vr. en Meisjes Vereen, stelt zich voor, op 15 en 16 Mei a.s. zijn leden-jaarvergadering te houden in de Marthastiohting te Alphen a.d.. Rijn. Ver wacht worden afgevaardigden der aangeslo ten vereenigingen. De agenda vermeldt, be halve het huishoudelijk gedeelte, een wij- dingsdienst. in de Ned. Herv. Kerk, en in leidingen over onderwerpen het Venbonds- &enk betreffende. Het jubileum van Koning George Telegram van Koningin Wilhelmina De Koningin heeft aam den Kom'og van Groot Brittancië en Ierland Maandag bij gelegenheid van Zijner Majesteits regceringsjubileum het volgende telegram gezonden: „Op dezen dag van Uw zilveren Jubileum ik Uwer Majesteit mijn oprechte geiukwenschen aao. Wilt Mijn allerbeste wenschen aanvaarden voor Uw persoonlijk geluk en voor den voorspoed van Uw Rijk". Een stap bij de Japansche regeering INZAKE HET „JUNO"-INCIDENT De Nederlandsche gevolmachtigde Minister voor Japan, de heer P a b s t, heeft een onder houd gehad met den onder-Minister van Bul- tenlandische Zaken, inzake he»: in vrijheid stellen van den kapitein van den Ned er- landschen olietanker, die in beslag was genomen wegens het zich bevinden in verboden wateren. Het rijk en de gemeenten De uitkeeringen uit hei Gemeentefonds Bij missive van 29 April 1935 heeft de Mi nister van Financiën aan de gemeentebestu ren medegedeeld, dat de voorioopige uit- keering uit het gemeentefonds was vastge steld op 92.61 pCt. Enkele persorganen, welke van de missive melding maakten, hebben er de opmerking aan vastgeknoopt, dat de gemeenten hiervan geen nadeelige gevolgen zouden ondervin den, daar het Rijk dezen tegenvaller, we gens de garantlebepalingen van de wet van 1935, zou opvangen. Teneinde misverstand te voorkomen, wordt er nu van de meest bevoegde zijde de aandacht op gevestigd, dat ingevolge de ga rantie- en limietbepaling, deze tegenvaller slechts voor 9/10 gedeelte ten laste van het Rijk komt, voor zooveel het uitkeeringstijd- vak 1935/1936 )>etreft. De gararxtie-uitkeering en de inhouding wegens limietbepaling voor volgende uitkee- ï-ingstijdvakken zijn op haar beurt afhanke lijk van resp. de garantie-uitkeeiïng en de inhouding wegens limietbepalingvoor het uitkeeringstijclvak 1935/1936. De samenvoeging van Kamers van Koophandel Gisteren deelden wij reeds het een en an der mede over de voorgenomen veraxinde- ring van het aantal Kamers van Koophan del in ons land. De „N. R. Ct." verneemt thans, dat het volgende plan van samenvoeging bestaat: Groningen en de Veenkoloniën; Drente en Noordelijk Overijssel; Salland en Arnhem en omstreken; Land van Maas en Waal en Ne-der-Betuwe; Noordelijk Limburg en Mid den Limburg; Maastricht en omstreken en Zuid-Limbui-gsche Mijnstreek; 's-Hertogen- bosch e.o. en de Langstraat; Tilburg e. o. en Westelijk Noord-Brabant; Zeeuwsche Eilan den en Zeeuwsoh Vlaanderen; Rotterdam en de Beneden Maas; 's-Gravenhage, Delft e.o., Rijnland, Gouda e.o.; Utrecht en de Gelder- sche Vallei; Amsterdam en Gooiland; Haar lem e.o. en Zaanland; Hollands Noorder kwartier en West-Friesland. Het heengaan van Prof. Veraart Prof. Veraart die, zooals wij gisteren berichtten, zich geheel zal terug trekiken uit het practischc politieke leven, ixeeft aan het Centraal Stembureau bericht gezonden, dat hij zijn Statenzetel niet zal aanvaarden. Wel is hij voornemens, lid te blijven van de Kath. Dein. Partij. N.C.G.O.V. Disiricts-vergadering Zuid-Holland Te Leerdam werd heden een districtsver- gadering gehouden van het district Zuid- Holland der Ned. Chr. Geheel Onthouders Vereen iging. De secretaris, dr. G. Ven erna van Loos duinen, kon in zijn jaarverslag o.m. mel ding maken van het volgende: Het ledental vermeerderde met 20, terwijl bovendien Bos koop toetrad met 14 leden. Het totaal is nu 2242. Nauw contact werd onderhouden met de Prov. Zuid-Holl. Bond van afdeelingen der Geref.' Vereen, voor drankbestrijding. Ook met andere drankbestrijdingsvereeni- gingen onderhield men het verband. Van de propaganda valt o.m. te vermel den, dat 13 film-avonden en 1 px'ojectie-avond werd gegeven, bezocht door 2210 volwasse nen en 2140 kinderen. De grootste toename van leden was in Alphexi a. d. Rijn (24), Den Haag-Laakkwartier (16), Dox'drecht (15), Loosduinen (11) en Schiedam (10). De penningmeester, de heer G. v. H &r- w ij n e n te Dordrecht, maakte melding van een batig saldo van 24,37, welk bedrag echter reeds geheel noodig bleek voor de op richting van de. afdeeling Boskoop. Het subsidie van Prov. Staten, vroeger 250, moet in vijf jaar afloopen, bedroeg in 1934 225 en zal in 1935 zijn 180. Het vex-slag, dat over het algemeen in op gewekte toon is gesteld, eindigt met te con- stateeren, dat het district versterkt uit de stiijd is te voorschijn gekomen en met eraan te herinneren, dat voor de N.C.G.O.V. ge heelonthouding geen doel maar middel is voor een hooger doel: de komst van Chris tus' Koninkrijk op aarde. Wij dienen geen verloren maar een gewonnen zaak, want onze overste Leidsman sprak: „Ik heb de wereld overwonnen". HOFARTS OVERLEDEN Dr. L. Pot te Apeldqoi-n, die van 1S98 tot De Koningin en de Prinses naar Brussel Het voorloopig programma Omtrent het bezoek dat Koningin Wilhel mina en Prinses Juliana op 14, 15 en 16 Mei a.s. aan het Belgische Hof hopen te brengen, zijn thans de volgende bijzonder heden bekend: Do Koningin en de Prinses worden In den middag van 14 Mei in het Koninklijk Paleis te Brussel verwacht, varwaar Ko ning Leopold, Koningin Astrid en Prinses Juliana zich naar het cinquantenaire paleis zullen begeven, ter bijwoning van een groot concours-hippique. m den loop van denzelfden middag zal Hax-e Majesteits gezant te Brussel, jhr- Tjai'da van Starkenborgh Staehouwer, na mens de Koningin een krans neerleggen op het graf van den Belgisehen onbekenden soldaat aan den voet van de congreszuil. Dinsdagavond wordt er gegeten ten Hove. Het Nederlandsche gezantschap is tot dezen maaltijd genoodigd. Woensdag 15 Mei zullen Koningin Wilhel mina en Pinnses Juliana van elf tot twaalf uur een bezoek brengen aan het Nederland sche paviljoen op de wereldtexitoonstelling. Bij dit bezoek zal van de gelegenheid bruik worden gemaakt om in en om het Nederlandsche paviljoen de Nederlandsche kolonie in België in contact te brengen met de Prinses. Daar de ruimte in het paviljoen echter vrij peperkt is, zullen slechts kunnen uit genoodigd worden om binnen te komen alle bestuursleden van de Nederlandsche vereenigingen in België. Bij het binnentreden van de Koningin en de Pxinses wordt door de 120 kinderen van de Nederlandsche school tö Brussel Wilhelmus gezongen. Het gehecle bezoek aan de Nederlandsche inzendingen zal niet meer dan een uur in beslag nemen. Donderdag 15 Mei brengen Koningin Wil helmina en Prinses Juliana nog een bezoek aan een nader aan te duiden Belgisch pa riljoen op de wereldtentoonstelling. Daar na keeren zij naar het koninklpk paleis {p om nog voor de lunch per auto 'de terugreis naar Nederland te aanvaarden. Rotterdams Crisis-Collecte Opbrengst tegengevallen! De gisteren te Rotterdam gehouden crisis collecte heeft opgebracht f 16.932.04, het geen circa 2000.— minder is dan het vorige jaar, toen in totaal f 19.152.17 weid bijeengebracht. H. B. Hylkema t De bekende oud-rijkszuivelcon sulent, de heer H. B. Hylkema, is in den ouderdom van 74 jaren te Soestduinen, waar hy de laatste jaren woonde, overleden. Net den heer Hylkema gaat een der be- kendsten van den Zuivelvoorlicftringsdienst heen. Hij heeft de Nederlandsche veehouders aan zich verplicht door de vele goede en prac- tisch ook uitvoeroare adviezen, die gereven werden omtrent de boter- en kaasbereiding. Zijn Handboek over de Zuivelbereiding steeds geweest een goede gids voor hen, die van de zuivelindustrie hun studie maakten. Noemde men in de landbouwkringen de naam Hylkema, dan dacht ieder aan zuivel. Die twee namen waren één geworden. Wel een bewijs van de groote beteekenls in den heer Hylkema voor de Nederlandsche zuivelbereiding. DE INVOER VAN KLOMPEN BEPERKT Ingediend is een wetsontwerp tot regeling van den invoer .van klompen en klompen- makerswerk. UIT HET SOCIALE LEVEN Loongeschil in de sigarenindustrie Oud-Minister Verschuur voorzitter van het scheidsgerecht De beide door partyen betrokken by de arbi trage ter beslechting van 't loonverschil in de sigarenindustrie, benoemde arbiters hebben Oud-Minister Mr. Verschuur verzocht het Voor zitterscha'p van het scheidsgerecht te willen aanvaarden. Deze heeft deze benoeming aan vaard, waardoor het scheidsgerecht als volgt samengesteld: Mr. T. J. Verséhuur, lid, tevens Voorzitter; Prof. Mr. P. S. Gerbrandy, hoogleeraar aan de Vrije Universiteit, lid; Dr. J. H. van Zanten, directeur van het Ge meentelijk Bureau voor de statistiek te Am. sterdam, lid. STAKENDE MIJNWERKERS ONTSLAGEN Een achttal mijnwerkers, die Maandagmor gen bij de Domaniale myn te Kerkrade hadden postgevat en de naar de mijn gaande mynwer kers zouden hebben verzocht eveneens het werk neer te leggen, zijn Maandagmiddag toen ze zich bij de Domaniale mijn aanmeldden, om het werk te hervatten, ontslagen. WERKTIJDVERKORTING POSTERIJEN-PERSONEEL De hoofdbesturen van de samenwerkende organisaties by de posteryen kwamen bijeen in verband met de ernstige poging om de 51- urige werkweek, welke nog steeds van toepas sing is op een groot deel van het personeel het Staatsbedrijf der P.T.T., terug te brengen tot 48 uur. Gewezen werd op het uiterst bezwaarlijke fnuikende van de 51-uiige werkweek voor hét gezinsleven. Verkorting zou aan ruim 500 man werk verschaffen. Besloten werd voor dit vraagstuk de bijzondere aandacht van den Minister van Binnenlandsche Zaken te vra gen, terwijl besprekingen zullen worden ge voerd met verschillende Kamerfracties. Daar toe werd een deputetie gevormd, bestaande uit de heeren voorzitters: Van den Broek („St. Petrus"), Mennes (Chr. Bond), Roos (C.B.P, T.T.) en Waterberg (O.N.A.B., Vakgroep P.T.T.-Personeel). MOTOR OILS A Verkoop „TWENTOL" voor Holland: DEVENTER NED. CHR. LANDARBEIDERSBOND Dertiende Algemeene Vergadering De toestand nog donkerder dan een jaar tevoren In het vacantieoord van het C. N. V. te Putten kwam heden de ledenraad van den Ned. Chr. Landarbeidersbond bijeen. Inge volge de vorig jaar aangenomen statuten wijziging treedt deze ledenraad, bestaande uit districtsvertegenwoordigers, in de plaats van de algemeene vergadering, gevormd door afgevaardigden der afdeelingen, die te groot was geworden (de N.C.L.B. telt meer dan 000 afdeelingen) om de zaken grondig te behandelen. Deze eerste ledenraadsvergadering is daardoor tevens de 13e algemeene vei*ga- dering van den N.C.L.B. De vergadering staat onder leiding van den heer R. Siemons, die. in zijn ope ningsrede allereerst stil stond bij liet ge wijzigd beeld der algemeene vergadering, kleiner in vorm, maar in wezen, wat ze altijd is geweest: rechtsprekende en beslis sende vergadering, bestaande uit vertegcu- woordigers der leden, die den Bond vormen De kleinere vorm biedt meer gelegenheid Tm de toewijding, die bij allen gelijk is ge bleven, tot uiting te brengen. Hierna kwam spr. tot een bespreking v den toestand, die nog donkerder is dan een jaar geleden. Ons land, dat door zijn bodemgesteldheid en ligging, grootendeels aangelegd op ex port, op handel, op doorvoer van handels producten en op scheepvaart, zoo uitermate kwetsbaar is, krijgt ruimschoots zijn deel te dragen in deze benarde tijdsomstandig heden. Onze positie, ook van onze bedrij ven hangt zoo nauw samen met de internationale toestand, dat er aan een oplossing van deze moeily kneden binnen de grenzen van ons land, niet gedacht kan worden. Die het wil la ten voorkomen, dat deze mogelijk heid wel aanwezig is, en wil bewe ren dat dit al of niet moedwillg ver zaakt wordt, lijdt aan onkunde, op pervlakkigheid of doet aan bewuste misleiding van ons volk, en laadt daardoor een zware verantwoordelijk heid op zich. De taak der regeering wordt steeds moei lijker en steeds duidelijker teekent het zich af, dat men bij het wereldherstel, bij het volksbestaan, God niet meer noodig heeft... De mensch kan het zelf en daarom zal hij het zelf doen! Er is bij velen, aldus vervolgt sprekexy een gi-oot verschil in de taal te beluisteren, dat gepaard gaat met al of het niet dragen van de verantwoorde lijkheid. Critiek oefenen is nog geen regee- ren. Beloften zijn gemakkelijker en goed- kooper te doen dan te vervullen. Dezelfde vexwording, dezelfde verschijnse len beginnen zich ook hier voor te doen. Men tracht ook ons volk, wat God verhoe de, af te trekken van de oude beproefde paden en beginselen, en het mee te krijgen op het pad van het zoogenaamde nieuwe christendom, De voedingsbodem voor verdere afval is ruimschoots aanwezig. De omvangrxjke en langdurige werkloosheid, de vooruitzichten voor de toekomst, vooral voor de jeugdige arbeidskrachten, brengt velen in een toe staxid van vertwijfeling. Al het mogelijke zal dan ook moeten worden gedaan door regeering en organisaties om de werkgele genheid zoo ruim mogelijk te houden, of te maken. Werkgelegenheid sta voorop! Daarnaast hebben wij vast te houden aan de christelijke beginselen, aan het geloof, dat God regeert en dat om onze zonden èn om den afval der volkeren, ons dit alles overkomt, doch dat Hij ook op Zijn tijd redding en uitkomst zal geven. Dat geloof moet en zal ons staande houden. Ons leven n de tijden zijn ixx Gods handl Onze arbeid, onze bestaansmogelykheid, onze gezondheid, ons leven verliezen is veel, doch het geloof verliezen, is alles verloren. Zijt sterk gij volk des lands, riep spr. ook in deze tijden, waarin alles wan kelt en weifelt. Voortwerken aan ons ide aal. De uitbouw en innerlijke versterking onzer Christelijke vakbeweging. Wij hechten geen geloof aan allerlei be loften, die ons worden gedaan. Wij geloo- ven niet in Utopia, in Ixot wonderland. Wij zijn nuchterheids- wij willen werkelijk- h^dsmenschcn zijn. Wij willen door onze organisatie doen wat onze hand vindt om te doen, om de uitkomst te leggen in Gods hand. Daarom zoo wekte spr. op voort- gewerkt in geloof en vertrouwen aan onze taalt. JUBILEUM CENTRAAL-BOND Inwendige Zending en Chr. Philantropie Opening van een Bazar Ter gelegenheid van het 10-jarig jubileum den Centraal Bond voor Inwendige Zending Chr. Phil. Inrichtingen is een bazar ingericht een der bovenzalen van het Americain-Hotel te Amsterdam, die ook heden nog geopend is. Gistermiddag te half drie is deze bazaar, waar voor vele inz idingen zijn ingekomen, met een toe passelijk woord geopend door den heer A. J. da Costa, secretaris van den Centraal Bond, die dank bracht aan allen, die tot het slagen hebben medegewerkt, en met dankbaarheid contstateerde, dat H. M. de Koningin en Prinses Juliana Hare belangstelling toonden. Onder leiding van den secretaris van het Bazaar- Comité, den heer Jac. W. van Voorst, custos het Bijbelsch Museum, hebben wij een keur smaakvolle inzendingen mogen bewonderen. Groot was het aantal fraaie handwerken, lijke, hoofsche poppen, artistieke kunstvoorwerpen. Achterlijke kinderen van de Johanna-stichting Arnhem hadden hun best gedaan met vlechtwerk, verpleegden van de Rekkensche inrichtingen leg den eer in met een kunstig bewerkt schrijfbureau met bijpassenden stoel, terwijl de jongens van V kenheide heel goed voor den dag kwamen met tuinameublement In het geheel hadden 27 instellingen bijdragen ingezonden, ongerekend de talrijke bijdragen particulieren. De opbrengst van den bazaar is voor den Cen traal Bond en het Bijbelsch Museum, De beteekenis van den Bond Het is hier de plaats om met een enkel woord te wijzen op de groote beteekenis van den Cen traal Bend, die men in menig opzicht de Centrale van Christelijk-philantropisch Nederland mag noe- In zijn huidigen vorm bestaat de Bond dezer da gen tien jaar, maar het eigenlijke werk is reeds veel eer begonnen In 1925 is samengevoegd de ii 1901 opgerichte Centraal Bond van Christelijk philantropisehe inrichtingen èc het Comité voor Inwendige Zending, dat in 1915 is geconstitueerd. Tegelijk met deze samensmelting kwam destijds het Bijbelsch Museum tot stand. Door deze fusie is het mogelijk geworden samenwerking te bevorderen tusschen instellingen, werkzaam op het breede terrein van evangelisatie, jeugdwerk, - philantropisdhen en maatschappelijk! arbeid. Ruim 140 instellingen zijn als leden bij den Cen traal Bccd aangesloten. Men kan ze verdeelen in zeven groepen: 1. inwendige zending, evangelisatie. Bijbel- en lectuurverspreiding; 2. bevordering van geestelijk leven onder jongeren; 3. zorg voor wee zen en verwaarloosde jeugd, in 'zedelijk gevaar verkeerenden en voor ouden van dagen; 4. drank- besterljding; 5. zorg voor zieken en gebrekkigen; 6. vacaotiekoloniën, rust- en herstellingsoorden; 7. Christelijk-maatschappelIjken arbeid. Alle betrouwbare vereenigingen, stichtingen en kerkeijke commissiën, die zich op deze terreinen bewegen, kunnen na onderzoek als lid van den Bond toetereden. Organisatie van den Bond De arbeid van den Centraal Bond is verdeeld over zeven commissiën, waarin personen, behoo- rende tot alle kerken, zitting hebben. Het Centraal Bureau met uitgebreide bibliotheek is gevestigd Stadhouderskade 137 te Amsterdam. Aan de achterzijde van dit gebouw bevindt zich in de Hemonylaan het Bijbelsch Museum, hetwelk ten doel heeft den Bijbel beter te doen verstaan. Modellen van tabernakel, tempel, tempelberg en Jeruzalem, Joodsdie gebruiksvoorwerpen, munten, gewassen en dieren uit Palestina, Egyptische oud heden, mummies enz., voorwerpen afkomstig van opgravingen verduidelijken het godsdienstonder- De Bood beschikt over twee organen: „Woord en Daad" en .Mededeelingen". Uitgegeven wor den voorts een Bijbelschc almanak, apolegetische geschriften, boekjes met evangeliseerende strek king, enz. Aan de vereenigingen en stichtingen met hen, e daarin werkzaam zijn, wordt bijstand en advies verstrekt. lederen zomer organiseert de Bond een conferentie vcor inwendige zending, terwijl de Bond ook groote verdiensten heeft t.a.v. opleiding beidsbemiddeling. Wij konden hier slechts een en ander aanstip pen Het moge niettemin voldoende zijn om eenig inzicht te geven in het omvangrijke, gezegende werk dat door de Centraal Bond wordt verricht waardoor vele der ruim 140 aangesloten ic lingen gedurende een lange reeks van jaren onverdroten toewijding werkzaam zijn. Voornaamste Nieuws. Dit nummer bestaat uit bladerl De Ned. Chr. Landarbeidersbond heefd heden de dertiende algemeene vergadering gehouden. Oud-Minister Verschuur heelt een benoe* ming aanvaard als voorzitter van het scheidsgerecht inzake het loongeschil in de sigarenindnstrie. Uit een Duitsch concentratiekamp ocL vluchte gevangenen komen over de Neder* landsche grens. Ernstig conflict tusschen de Parijsche pers en Sovjet-Rusland wegens weigering van visa aan journalisten, die Laval naar Mos* kou zouden vergezellen. Det wet-Patman inzake de oudstrijders> bonussen door den Amerikaanschen Senaat aangenomen. Roosevelts veto verwacht. In Hlionois dreigt een hongercatastrophft doordat staats- en federale regeering het niet eens zijn over het opbrengen van do steunbedragen. Blz. 3 Te Rotterdam is een drukbezochte bijeen komst gehouden, belegd door de stichting Havenbelangen om de aandacht te vestigen op den noodtoestand, waarin de Rotterdam." sche haven is gekomen door de devaluatie van den Belga. Blz. 5 De Tweede Kamer heeft de regeling van werkzaamheden in verband met het bezuL nigingsontwerp vastgesteld. Kerkelijke herdenking Maandag a-s. zal de plechtige herdenking het tienjarig bestaan plaats vinden in de Hersteld Evangelische Luth. Kerk aan den Kloveniersburg wal te Amsterdam, Jan Zwart zal het orgel bespe- len, diacocy. ren zullen zingen, heilssoldaten musi- ceeren. Minister Slotemaker de Bruine, voorzitter van den Centraal Bond, spreekt de herdenkings rede uit, terwijl "rof. Dr. F. M. Th. Böhl 'het woord zal voeren. Waardeert uw eigen land Tentoonstelling „Mooi Nederland" In het Apollogebouw te Amsterdam is termiddag te 2 uur geopend de tentoonstel ling „Mooi Nederland", uitgaande van de Alg. Nederl. Vereeniging voor Vreemdelin- genverkeer. Tal van genoodigden waren aanwezig, o.m. de vele leden van het Eere-Comité, waarin ook burgemeesters van plaatsen uit Mooi Nederland zitting hebben. Een bijzonder woord van welkom heeft de voox-zitt^ van het Uitvoerend Comité, de heer C. R. T. baron K r a ij e n h o f f, ge richt tot den Minister van Waterstaat, Z. Kxc. Jhr. Ir. O. C. A. van Lidth de Jeude, die het eere-voorzitterschap van het ten- toonstcllingscomité heeft aanvaard. In zijn inleidend woord heeft de voorzitter den nadruk gelegd op het doel der tentoon stelling: te waardeeren het eigen land. Juist in deze tijden van achteruitgang op zooveler gebied, van gebrek aan saamlxoorig heid, van gemis aan durf en doorzettings vermogen, ja zelfs van gebrek aan ernstigen wil om elkaar te steunen en opbouwend sa men te werken, in deze moeilijke tijdsom standigheden, juist nu, hebben wij ge meend den eigen landgenoot te laten zien wat hij bezit in zijn eigen, mooie land en' te trachten, door dit aanschouwelijk voor te stellen, wellicht meer dan voorheen te doen waardeeren. Minister Van Lidth de Jeude heeft hierop de tentoonstelling geopend met eenl uitvoerige rede, waarin Z.E. er op wees dat de A.N.V.V. zich terecht keert tegen land- genooten, die vreemdelingen zijn op eigen, bodem. Vooral in dezen tijd, zei de Minister, moet' alles worden aangewend wat de nationale, eenheid kan dienen, alsmede het tot elkan der biexigen van de volkeren. Een rondgang Bij een rondwandeling langs de exposities kwamen wij tot de conclusie, dat het doel om den bezoekexs eexi inzicht te geven in de schoonheid van het eigen land, voor; zoover dat op deze manier mogelijk is, vrij wel is bereikt. Door middel van geslaagde maquettes en diorama's ontvangt men wel eenigszins den indruk wat in ons land al zoo aan eigenaardig natuur- en stedenschoon te bewonderen is. Er zijn inzendingen uit Zuid Limburg, Venlo, Nijmegen, Holten, Elbuig, Roekan je, Dooi-werth, Kam pen, Zwolle, Heemstede en de provincie Utrecht. Voorts uit de Noordelijke provin cies en andore schoone streken van ons land. Goed geslaagd leken ons de maquette van Texel, Alkmaar, Jutfaas (met den Per- sil-molen) en de inzending uit Fx-iesland, om ons hiertoe te bepalen. Er wordt wel wat veel reclame gemaakt voor natuui'baden, die wij nu juist geen ver rijking van Nederlands karakteristieke schoonheid achten. Ook is het amusementsprogramma be paald overladen. Interessant daarentegen is de Mooi-Ne* derland prijsvraag: Jo Spier en Bernard van Vlijmen hebben een groote kaart van Neder land vervaardigd, waarop vele giappigo fou ten voorkomen en de bezoekex-s mogen er hun geluk on bepx*oeven, want men heeft aan de goede oplossingen prijzen verbonden. Alles bijeen is op deze tentoonstelling voel aardigs te zien, mits men, ook ten aanzien van amusement en folkloi-e, de keur van het Christelijk begixisel aanlegt. Gemengd Nieuws. Doodelijke auto-ongelukken Te Den Haag is gisteravond op den hoek m Den Haagweg en de Laan van Eik en Duinen de 5S-jarige monteur G. J. L te fiets gezeten, aangereden door een vi-acht- auto bestuurd door den 21-jarigen chauf feur A. Zwonende te Wassenaar. G. J. L. bekwam een schedelbreuk en werd naar het Roode Kruisziekenhuis gebracht, waar hij eenige uren later is overleden. De oorzaak van het ongeval, is vermoede- "Jk dat de chauffeur te woest heeft gereden,

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1