De jubileumfeesten in Engeland Aspirin EERSTE BLAD PAG 2 BUITENLAND De plechtigheid in St. Pauls 's Konings radio-boodschap i Zooals wij gisteren hebben gemeld, waa het doel van de eersto staatsictocht ter ge legenheid van het Engelschc koningsjubi leum de St. Paulskatliedraal, waar de fees ten met een dankdienst begonnen. De dieqst, die zeer plechtig en eenvoudig was, werd begonnen en besloten mot het volkslied en toondo in hoofdzaak overeen stemming met de gewone morgendiensten .van de Anglicaansche kerk met die wijzigin gen en toevoegingen, welke in overeenstem ming waren met deze bijzondere gelegen heid. In de korte doch zeer treffende toespraak Van den aartsbisschop van Canterbury werd de beteekenis uiteengezet, van de zorg, die de koning in de afgeloopen vijf en twintig jaren, zoo rijk aan zorgen en beroering ge had heeft voor zijn volk, dat hem ccn per soonlijke liefde toedraagt tengevolge van de wijze, waarop hij dc natie heeft geleid cn met haar heeft medegeleefd. Al is zeide de bisschop de positie, ■die de Kroon in het Britsche Rijk inneemt hecht gevestigd en verankerd in het leven der natie, deze hechtheid dankt men toen in bijzondere mate aan de persoonlijke eigenschappen van den Koning, zijn per soonlijke aantrekkingskracht en zijn vermo gen om te binden. De vriendelijkheid van den persoon des Konings is bekend, evenals zijn toewijding en plichtsgetrouwheid bij de vervulling van zijn taak als dienaar der natie. Zijn optre den is te allen tijde een voorbeeld voor zijn volk geweest en een inspiratie voor een ieder. Hij was in den besten zin van hot woord een vader voor zijn volk. De sympathie, die de natie voor hem koes tert, koestert zij voor de geheele koninklijke familie. De Prins van Wales en de andere zoons van den Koning hebben hetzelfde per soonlijke contact, dat de Koning in Enge land heeft weten te scheppen, weten te leg gen in alle deelen van het Britsche rijk over de geheele wereld. De bisschop van Canterbury smeekte Gods zegen over den Koning en de Koninklijke Familie af en vroeg God vergiffenis voor Je fouten die hij in zijn streven zou mogen gemaakt hebben. 1-Iij smeekte God om vrede en vrijheid, rechtvaardigheid en voorspoed voor oe geheele wereld en wekte allen op om aanstonds na het dankgebed mede te zingen het lied, dat begint met de woorden, die vandaag diep in aller harten leefden: „God save the King". In Londens straten In bijna alle straten van Londen waren, naar Reuter nog seint, luidsprekers opge steld, welke de plechtige godsdienstoefening in St. Paul's kathedraal uitzonden en het was zeer indrukwekkend te zien, hoe de ontelbare menigte spontaan het stilzwijgen bewaarde tijdens de toespraak van den aartsbisschop van Canterbury. Bij hun tocht door Londens straten ver ried het gelaat van het koninklijk echtpaar hun ontroering, toen zij de warme hulde .van het volk en de betuigingen van trouw en toewijding in ontvangst namen. Ook Mac Donald werd hartelijk toegejuicht. De beide dochtertjes van den hertog en de hertogin van York waren bijna even opge-. wonden als de langs den weg opgestelde kijkers, welke hen toejuichten en prinses Elisabeth wuifde ononderbroken met haar gehahdschoend handje. Terug in Buckingham Palace Nadat de koninklijke stoet in Buckingham Palace was teruggekeerd, bleef de menigte voor liet paleis juichen tot de midden-ven sters werden geopend en de Koning bloots hoofd op het balcon verscheen. Eerst al leen zijnde groette hij de juichende menigte. Daarna verscheen de Koningin aan zijn zijde en vervolgens de overige leden van de koninklijke familie. Het enthousiasme van het volk bereikte hier het hoogtepunt. Terwijl de vreugde kreten hun nog in de ooren klonken, gingen de vorsten weer naar binnen, dankend voor 'de hulde. De Radio-toespraak des Konings In den avond richtte de Koning voor de radio een boodschap tot zijn onderdanen in het geheele Britsche wereldrijk. Voor een gouden microfoon gezeten in de regentenzaal van het Buckingham-paleis, zeide de Koning met diep bewogen stem: Woorden kunnen mijn gedachten en ge voelens niet vertolken Ik kan u, mijn ge liefd volk, slechts zeggen, dat de Koningin en ik uit het diepst van onze harten dan ken voor alle toegenegenheid en liefde, waarmee gij ons op den dag van heden en steeds hebt omgeven. Ik wijd mij opnieuw aan u toe voor ae jaren die mij nog zullen gegeven zijn. Ik blik met dankbaarheid tot God terug op he. verleden. Mijn volk en ik hebben tezamen groote beproevingen en moeilijkheden doorge maakt. Zij zijn nog niet voorbij. Met droef heid denk ik aan het getal dergenen, die nog immer werkloos zijn. Ik hoop, dat ai- len, die daartoe in staat zijn, gedurende dit jubileumsjaar hun uiterste best zullen doen om hun arbeid te verschaffen. Wellicht staan nog andere moeilijkheden ons te wachten. Maar ik ben er van over tuigd, dat niet Gods hulp alles zal worden overwonnen, als wij met vertrouwen de moeilijkheden onder het oog zien. Zoo- zie ik dc toekomst met hoop tege moet. Den jongen menschen behoort dc toe komst. Ik vertrouw, dat, dank zij het door mijn zoon, dej^'rins van Wales, ingewijde jubileumfoudlSvelen hunner, zoowel naar lichaam, ziel als karakter geholpen mogen worden, zoodat zij tot nuttige staatsburgers mogen opgroeien. Een bijzondere boodschap zou ik nog tot de kinderen willen richten. Ik vraag u, er aan te denken, dat gij in de komende jaren burgei's van een groot wereldrijk zult zijn. Houdt deze gedachte steeds levendig, terwijl eij opgroeit. En als de tijd komt, weest be reid en betaalt aan uw vaderland den dienst van uw arbeid, uw geest en uw hart. De Koning bracht daarna den Koloniën en den Dominions en den meelevende» uit Indië en uit het vaderland dank voor 'Je ge- lukwenschen die hem waren toegezonden. Ik dank u, mijn geliefd volk, van hariu. God moge u zegenen» Hoe warm het was Gistemamiddag is de temperatuur te Ló t- den gestegen tot <3 graden Fahrenheit. Vele feestgangers, die soms uren lang hadden staan wachten, werden door de warmte be vangen. De ambulancedienst heeft in meer dan 7000 gevallen huln moeten verleenen. Gelukwens chenstroom Een stroom van gelukwemschtelegrammen zijn in den loop van den dag van alle staats hoofden ter wereld en van de regeeringen der Dominions en uit de koloniën Binnen gekomen. Ook de opperste raad van de Mohamme danen heeft den Koning een gelukswensch- telegram toegezonden. Het telegram richt de aandacht van den Koning op de politie ke toestanden in Palestina en doet bij deze gelegenheid een beroep op de rechtvaar digheidszin van den Koning. De belangrijkste huid-boodschappen wer den voor de radio uitgesproken voor u® Ko ning zijn toespraak hield. De illuminaties en vreugdevuren Met het vallen van den avond gloeiden in Londens straten de verlichtingen aan, die te samen met dc rijke versieringen een sprookjesachtigen iniruk maakten. Velen van de volksmassa, die opeenge pakt door de straten zich bewoog, verkeer den in uitgelaten stemming. De vele open bare gebouwen, die door stroomlicht werden bescenen, maakten een prachtig effect en trokken de bijzondere aandacht. Een waar volksfeest werd m Hydepark aangericht rond het groote vreugdevuur, dat door den Koning door middel van een druk op de knop in zijn paleis werd ontstoken, als eergte van de reeks van meer dan 2000 vuurbakens, die door het geheele land heen. de een na de ander, door padvinders tot ontvlamming w erden gebracht en waan oor de brandstof al weken te voren was opge tast. Hiermee herleefde nog eens een oud gebruik uit den tijd, dat hef geheele land bij dreigend gevaar door het ontsteken van vuurbakens binnen korten tijd werd geal armeerd. De „Normandië" kiest zee Feest te St. Nazaire. Moeilijk loodswerk. Frankrij'ks Oceaanreus de „Normandië" heeft Zondagmiddag het ruime sop gekozen om gedurende eenige dagen navigatie- en stuur- proeven te verrichten. De moeilijke taak het 79.000 ton metende schip naar open zee te brengen, was toever trouwd aan den oudsten chef-loods Serveaux, die daarna met 41 dienstjaren op pensioen gaat. De „Normandië" is door twaalf sleep- booten van de haven van St. Nazaire uit door de ondiepten der Lorre-monding behoedzaam naar zee gesleept. Alles verliep vlot en zonder fout. Op een bepaald punt, bij de nauwe rivierbocht Bonne Anse had men speciaal voor de „Normandië" het vaarwater verbreed en uitgediept. De afvaart ging met groot vreugdebetoon gepaard. De „Normandië" was met tienduizenden vlaggen versierd. Toen de reus in beweging kwam, loeide:: do sirenes van alle schepen in de haven. Duizenden arbeiders maken de proefvaart mee, daar zij nog in zee koortsachtig voort- werken aan de voltooiing van het binnenwerk van het schip. Tijdens de audiëntie van een 130-tal Duit- sclie pelgrims ten Vaticane heeft de Paus een krachtige veroordeeling uitgesproken van het moderne heidendom in Duitschland en van de slechte ontvangst, kort geleden aan jeugdige Rome-pelgrims in hun Duit- sche vaderland bereid. Nieuw Kabinet in Spanje Een krachtig concentratie'kabinet. De Spaanschc president heeft gisteren do door Lerroux voorgestelde samenstelling van liet kabinet goedgekeurd. O.a. hebben er zitfing in Lerroux (radicaal), minister president, Rocha (radicaal), buitenlandsche zaken. Gil Robles (Ceda), oorlog, Roya Vil lanova (landbouwpartij), marine, Chapa- prieta (onafhankelijk republikein), finan ciën. De nieuwe regeering is een duidelijke concentratie, die van het republikeinsche centrum tot en met de republikeinsche rech terzijde alle groepen omvat. Het beschikt in het parlement over 240 van de 439 stem men en heeft dus een kleine meerderheid achter zich. Tegenover de vorige coniiiie- regeering vertoont het nieuwe kabinet een verschuiving naar rechts, daar de Katho lieke Volksactie (Ceda) thans vijf zetels in neemt, tegen de radicalen vier (mot inbe grip van den onafhankelijken minister van binnenlandsche zaken), terwijl voorheen de radicalen het sterkst vertegenwoordigd wa ren. Men venvacht van het nieuwe kabinet een krachtig bewind. De parlementsverkiezingen in Zuid-Slavië Sterke meerderheid voor de regeering Uit Belgrado: Het staat vast, dat de re geer in gspari ij bij de Zondag gehouden ver kiezingen 221 van de 370 parlementszetels heeft veroverd. De affaire Jacob De Duitsche regeeriny aanvaardt arbitrage. De Duitsche regeering heeft zich vei-pe- nigd met het Zwitsersche voorstel om de zaak-Jacob aan arbitrage te onderwerpen. De beide regeeringen zullen over de benoe ming van scheidsrechters enz. overleg gaan plegen. Wegens beleedigicg van Hitier enz. Uit Berlijn: De in Londen wonende Oos tenrijker Rohme is tot 18 maanden gevan genisstraf veroordeeld. Hij werd er van be schuldigd, grove beleedigingen te hebben geuit tijdens een reis in Duitschland aan het adres van Hitier, het nationaal-socialjs- me en de Duitsche vrouwen. Gemengd Nieuws. ERNSTIG WIELRENNERSONGELUK. Men meldt ons uit Den Helder: Op den weg naar Callantsoog by de don kere duinen, hielden enkele wielrenners een oefening in hardrijden. Hierbij is één der ren ners door onoplettendheid tegen een auto aan gevlogen. Zeer zwaar gewond en met een gè-> broken been bleef hij liggen. Een onmiddellijk telefonisch opgeroepen ziekenauto heeft hem naar het Marinehospitaal vervoerd. De fiets was totaal vernield. JACHT OP EEN SMOKKELAUTO Te Valkenswaard 6ommeerden de kommie zen een smokkel-auto te stoppen. Hieraan werd niet voldaan waarna de beambten vuur gaven en een paar banden lek schoten. Toch bleef de chauffeur doorrijden. Er ontstond nu een wilde achtervolging, waaraan menigeen deelnam. Te Waalre, werd de wagen tot stil stand gedwongen, en de auto met inhoud in in beslag genomen. DE KONINGIN SCHILDERT OP DE VELUWE H. M. de Koningin toefde Zaterdagmiddag van half 6 tot 7 uur te Oene op de Veluwe, waar zij al dien tijd onledig wais met het schil deren van een gezicht op het zoo schoone landelijk plaatsje met de „Kerk in het mid den", (eigenlijk hier: Kerktoren). Bij haar vertrek, vriendelijk buigend, stond eerbiedig stil een schare, welke bij het vernemen van H.M.'s aanwezigheid steeds aangroeide. De vyf inzittenden gered Maandagavond omstreeks half zes as te Den Dungen, by Den Bosch, een auto van Fykes' Taxibedrijven te Rotterdam, komende uit deze stad en op weg naar Veghel, in de Zuid-Willemsvaart gereden, tengevolge van een defect aan de stuurinrichting. De auto ver- dween nagenoeg geheel onder water. De vijf inzittenden, een dame, twee heeren en twee kinderen, werden door eenige arbeiders, die zich onmiddellijk gekleed te water begaven, bevrijd en op he1; droge gebracht. Met een andere auto zijn zij naar Veghel vervoerd. MENSCHENROOF Voor de Almelosche rechtbank zal op 21 Mei a.s. in behandeling komen de geruchtma kende zaak van den menschenroof te Hèngeio waarbij begin Februari de Duitsche beeld houwer Gutzeit, die uit Duitschland gevlucht was en intusschen eenigon tijd verblijf hield te Hengelo, met medewerking van een Neder lander en een Duitschen Kriminalbeamter per auto over dc Duitoche grens ontvoeri is. Hier voor zal terecht staan de schoorsteenbouwer Klein Snuverink, thans woonachtig te Haar lem, vroeger te Enschedé, die bekend heeft door valsche voorspiegelingen den Duitscher bewogen te hebben plaats te nemen in een auto, waarbij hij voorgaf hem naar Haarlem te willen brengen voor een betrekking, terwijl hy hem metterdaad met medewerking van genoemden Duitschen rechercheur over de Duitsche grens gevoerd heeft. Hij heeft daar voor een belooning ontvangen van de Duitsche autoriteiten. KINDEREN LEVEND VERBRAND Een 41 i-jarig zoontje van den veehouder V., te Mijdrecht, viel in een teil met kokend water. Het kind is in het Ziekenhuis aan de bekomen verwondingen overleden. Het 5-jarig zoontje van J. Verwey, te Waverveen. kreeg een hoeveelheid kokend wa ter over zijn lichaam. Het kind werd naar het Ziekenhuis te Utrecht overgebracht, waar het is overleden. EEN WITTE RAAF Gelukkig zijn er ook nog bedrijven in Ne derland, die ondanks de moeilijke tyden nog vooruit gaan. We vernemen tenminste, dat op de Swift-schoenfabrieken te Nijmegen dezer dagen de 250ste arbeider in dien& is getre den. Dit valt des te meer op omdat de Swift-fa briek nog een zeei jong bedrijf ifi. Moge de 500ste niet lang op zich laten wachten. Land- cn Tuinbouw. Eere-prijzen toegekend De belangrijkste eere-prijzen aan de inzen ders van bloembollen, boomen en heesters op de vollegrondtentoonstelling Flora 1935 te Heemstede zyn als volgt toegekend: De gou den medaille van H.M. do Koningin voor de afdeeling Heemstede der Algemeene Vereeni- ging voor Bloembollencultuur, de groote zil veren medaille van H.K.H. Prinses Juliana aan de inzendingen van de firma K. Wezelen burg en Zoon te Hazerswoude. De drie door de gemeente Haarlem geschonken verguld zil veren medailles zijn toegekend aan de inzen dingen resp. van de firma Jan Boer Wzn. en Zonen te Boskoop, aan de afd. Noorwyk der Algemeene Vereeniging voor Bloembollen cultuur en aan de .Afdeeling Westland en aan Ver. Floralia te 's-Gravenzande. De gouden medaille van de K. van K. voor Rijnland is toegekend aan de inzendingen van de afdee ling Bovenkarspel van deze Vereeniging. De groote verguld zilveren medaille van de Ka- mer van Koophandel voor Noord-Hollandsch Noorderkwartier verwierf de firma Hilverda en Co. te Aalsmeer* de gouden medaille be schikbaar gebeld door de Vereeniging „De Hyacinth" is toegestaan aan de Vereeniging „Narcis" voor de collectieve inzendingen van het sortiment der narcissen. GRIENDCULTUUR Stcnn voor geëxporteerde witte hoepels Naar wij van bevoegde zijde vernemen, zal met ingang van 1 Juni as. wederom steun worden verleend voor witte hoepels tot gelijke bedragen als voorheen, met dien verstande, dat alleen voor dezen steun in aanmerking zullen kunnen komen geëxpor teerde hoepels, welke voldoen aan dc door de Nedeid. Akkerbouw Centrale te stellen kwaliteitseisehen en uitgevoerd zijn door een door de NA.C. erkenden exporteur. De steun voor gemaakte hoepels, welke in het binnenland gebruikt worden, zal komen te vervallen. HET KARNVERBOD Op de bestuursvergadering van de Geld.- Over. Maatij. van L^ndbauw kwam ter sprake het verzoek van een afdeeling om met klem te protesteeren tegen de Invoering van een alge meen karnverbod. Hierop kon niet worden in- „algemeen" karnverbod geen sprake. Veehouders, die steeds hebben gekarnd zullen dit onder bepaalde voorwaarden kunnen blijven doen. Veehouders, die de melk aan de fabrieken leveren, zal het zelf-karnen worden verboden. Deed men dit niet. dan zou men het doel ..melkbeperklng'* niet bereiken. Als ver gooding wordt aan deze veehouders echter bo ter voor eigen consumptie tegen zeer matigen prjjfl verstrekt. Daar de maatregelen voor de ilkbepert ummmkiu alleen hel besle voor Uw gezondheid; UIT HET SOCIALE LEVEN Het conflict in het mijnbedrijf Een mislukte staking. Tn tegenstelling met de besluiten van de andere bonden om alsnog in een maand uit stel te berusten en Maandagmorgen nog aan he': werk te gaan, had het bestuur van de Cen trale van Werknemers in het Mynbedryf, die slechte 200 leden telt, het parool tot staking gegeven. Dit stakingsparool is heel slecht op gevolgd; slechts enkele mijnwerkers van de Dominiale my'n te Kerkrade zyn niet aan het werk gegaan. Er waren Maandagmorgen zoowel door de Centrale als door de communisten aan de acivi particuliere mynen stakingsposten uitgesteld. Met het oog oo de aangekondigde staking door de Centrale was de neerlcnsche politie op haar qui vive, daar zy bevroedde, dat dc communisten onregelmatigheden en opstootjes zouden willen uitlokken. Toen dan ook van de Oranje Nassau my n I 'te Heerlen werd gewaar schuwd, dat de communisten bezig waren met het uitdeelen van opruiende pamfletten, rukte onmiddellijk de overvalwagen van de Heer- lensche politie onder leiding van hoofdinspec teur Van der Doldcr uit. Bij aankomst aan d» myn werd den communisten gelast direct het uitdeelen van de pamfletten te staken. Toen hieraan geen gevolg werd gegeven, greep de politie onmiddellijk hardhandig in en met be hulp van de gummistok werden de communis ten uit elkaar gejaagd. De leider liep hierbij eenige flinke klappen op. Het resultaat van dit optreden was, dat om zes uur alles rustig was. Nagenoeg alle arbeiders gingen naar hun werk. Intusschen vernemen wij nog, dat het be stuur van de Cenfcrale in een manifest het sta kingsparool heeft ingetrokken, omdat er geen gehoor aan gegeven werd. DE PROT. CHR. MIJNWERKERSBOND EN HET CONFLICT In een zeer druk bezochte buitengewone alge meene vergadering van bovengenoeniden bood te Heerlen op Zaterdagavond werd onder presidium van den heer J. Eshuis een overzicht gegeven de onderhandelingen, waarna den heer K. Kruit hof, voorzitter van. het Chr. Nat. Vakverbond, ii lichtingen werden verstrekt cn een aantal afge vaardigden het woord voerden, om hun vertrou wen in het hoofdbestuur en huo bereidwilligheid tot staken, als het moet, te betuigen, waarin kwam, dat er van een belustheid tot dit laatste middel geen sprake is. Een definitieve beslissing kon niet genomen worden, aldus de voorzitter. Zou echter de gekondigdc staking moeten ingaan, dan moes glementair een besluit door de algemeene verga dering genomen zijn. Bij dit besluit moest'er echter rekening mee gehouden worden, dat dc onderhan delingen die ter zelfden tijd in Den Haag gevoerd werden, een staking overbodig zouden kunnen maken of tot uitstel zouden kunnen leiden. Bi] eventueele staking zullen de pompmachinisten onverhinderd moeten kunnen werken. Ook de stal knechts die de paarden in de mijnen te verzorgen hebben, moeten gewoon hun arbeid voortzetten. De mijnen moeten bij staking instand blijven, waarom het noodzakelijke werk niet verhinderd mag worden. Bij een staking zou de leiding in handen zijn van een stakingsbureau, waarin de voorzitters van den Prot. Chr., R.K. en socialistische bonden en de secretaris van den Centralen Bond zitting zouden hebben. De heer Kruithof verheugde er zich over, dat hier in vrijheid beraadslaagd kan worden. Regel matig heeft er ook contact bestaan tusschen het bestuur van den Prot. Chr. Mljnwerkersbood dat van het C.N.V. Het C.N.V. heeft aan hoofdbestuur van den Bond. welke zwak is, mor len en financieelen steun tóegezegd. Met blijdschap mag geconstateerd, dat de actie in de mijnstreek in het middelpunt der belangstelling van het ge heele land staat. Ook spr. wees er op, dat bij staking het noodzakelijke werk door moet gaan. Deze vergadering kan niets beslissen, want de beslissing ligt momenteel in Den Haag. De bonds voorzitter in Den Haag moet echter dc zekerheid hebben, dat men zijn leiding volgt en dat hij in volle verantwoordelijkheid beslissingen kan nemen, die voor alle leden gelden, Spr. uitte woorden van waardeering voor de Regeering, die klaar blijkelijk al het mogelijke wil doen, om een staking te voorkomen. Een staking is toch steeds een tweesnijdend wapen. Gaat Maandag het werk door, dan mogen we God danken. Ga er gebed op, dat God ook de harten der werkgevers neige, opdat een st; in dit district in dezen moeilijken tijd voorkomen worde tot heil van het mijnbedrijf, vao de mijnwer kers en van de geheele Limburgsche bevolking. Hiema werd de schriftelijke stemming gehou den. Eén afdeeling onthield zich van stemming, omdat zij meende, dat de uitspraak der betrokken leden, waarvan er 200 vóór staking ware blanco en 1 tegen, voldoende was. Uitgebracht werden 19 stemmen, die alle vóór staking w Indien de situatie niet zou veranderen. De voorzitter sprak een kort slotwoord, dat zich aansloot bij dat van den heer Kruithof, die ii dankgebed voorging. Rechtzaken. DE GEMEENTE-ARCHITECT VAN HUIZEN Zooals reeds gemeld Is, werd tegen den ge wezen gem.-architect van Hulzen IJ Jaar gev.- 8trar geëischt. Do verdediger, Mr. Vonkenberg Weerbericht Hoogste stand te Valentia en Stornoway 73.6. Laagste 6tand te Helsngifors 758.5. Stand vanmorgen halftwaalf 769.9. WEER VERWACHTING Matige later wellicht afnemende N. tot NX), wind, gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen regen, aanvankelijk kouder, later iets zachter. BUITENLANDSCH WEERBERICHT De depressie uit N. Scandinavië heeft zich snel tot over Duitschland uitgebreid en de O. hooge drukking verdrongen, terijl de W« hooge drukking toenam en zich N.O.-waarts uitbreidde. Koele, N. winden zijn daardoor reeds tegen den ochtend tot onze omgeving doorgedrongen en hebben bijna in het ge heele waarnemingsgebied de bewolking doen toenemen, terwijl alleen in Zweden regen van beteekenis viel. De Britsche eilanden hebben zwakke wind met bedekte lucht, die palatselijk wel voor de zon zal wijken. In Noorwegen en Zweden is de temperatuur gedaald. Daar klaart de lucht op. Oostenrijk en Z.O. Duitschlaand hebben nog fraai, warm weer, doch met kans op regen of onweer, wanneer de N. inden daar doordringen. Frankrijk en Zwit serland hebben grootendeels bedekte lucht en zullen later nog vrij hooge temperatuur bereiken. Dc ontwikkeling van de hooge drukking 'boven Scandinavië rechtvaardigde de ver wachting, dat de koude-inval slechts van korten duur zal zijn; geen regen van betee kenis zal vallen en de temperatuur weer langzaam zal gaan stijgen. TEMPERATUURSTAND Stand vanmorgen halftwaalf 12.4 C 3 MEI. Zonsopgang 4.19 uur, zonsondergang 7.35 uur Maan op v.m. 8.39 uur, onder v.m. 0.31 uur VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 8 MEI. Van 's avonds 8.05 uur tot 3's morgens 3.4S uur Waterstanden Rivieren Heden Vorig Rheinfelden 2,87 2,8t Breisach 2,12 2,10 Kehl 3.12 3,08 Maxan 4.71 4.76 Diedeshelm Mannheim Ringen Caub Ems Coblens Trier Keulen Dtisseldorf Kuhrort 1.57 1,73 2,04 2,1 1,76 1.8 Hedea Vorij Wesel Emmerik Loblth Nijmegen St. Andrles Arnhem 3,57 3,91 ,64 10,13 10,45 4,80 5,13 9,85 10,12 Vreeswijk lw 0,00 1,80 Westervoort 10.48 10,76 Deventer 4,41 4,71 Kampen 0.27 0,33 Evsden 46.90 46.96 Maastricht 41,67 41,76 Grevenbicht 28,77 28,76 Grave (sluis) 6/21 8/38 St. Andries 1,24 1,40 Hoogwater Ned. Zeehavens 8 Mei Delfzijl 2,46 14,52 Hellevoetsl. 6,30 10,5 Terschelling 12 04 Willemstad 7,26 19,5: Harllngeu 0,45 12,55 Bronwersh. 5,4' 18,0 Den Helder 10,30 23,10 Zierikzee 6,15 18,3 IJmuiden 7,37 19,02 Wemeldinge 6,39 19,0 Hoekv. Holl. 5,45 18,16 Vllssingen 4,51 17,01 Scheveningen 5,55 18,26 Temeuzen 5,26 17,4 Rotterdam 7,57 20,07 Hansweert 6,06 18,2 maakt, Verdediger ontkende de valschh«id_ln greschrifte en gebruik daarvan. Verdediger ging oo verschiUende getuigenverklaringen na, om te concludeenen dat het ge. dat het schip steenen nooit door de bonafide steen handelaren, waarvan fao turen in de boekhouding aanwezig zijn. Ver dediger concludeerde tot vrijspraak, subs. EEN AANVARING De Raad voor de Scheepvaart heeft een on derzoek ingesteld naar de oorzaak van de aan varing. welke 6 Maart jl op het Noodzee- kanaal is geschied tusschen de stoomschepen ..TCIlpfontein" van de Verecnlgdo Nederland- sohe Scheopvaar-MiJ te 's-Gravenhago en het stoomschip „Costa Rioa" van do Kon. Ned. Stoomboot Mij. te Amsterdam. De inspecteur-generaal voor de Scheepvaart, do heer C. Koek, zeide via getuigenverhoor, dat net ongeval z.i. te wijten is aan een ongeluk kige samenloop van omstandigheden. De Raad doet later uitspraak. feuilleton SAAMGEBRACHT (20 Ja'" verklaarde Wilibald- „wordt, het ge- èischt, dan zal ik gewillig mijn bloed doen stroomen. Wie weet of Angelbert niet reeds hier in de stad is, en vindt hij wittekind, <lan zal hij zeker öf door het zwaard zijns vaders sterven, óf do zoon zal een moorde naar van zijn vader worden! En dit zal mijn schuld zijn! Broeders, o! dit denkbeeld kan ik niet verdragen. Ik moet heden nog herstellen wat ik bedorven heb. Ik heb nog niet in uw gevaren gedeeld. Vaarwel! Ik ga den jongeling zoeken. En zien wii elkan der hier niet weer, dan eenmaal daar Boven." Opgestaan zijnde wilde hij zich verwij deren. Maar Theolaard hield hem terug en zei- „Een overhaast besluit is zelden goed een goed besluit. Wachten wij den dag van morgen af! Wij hebben die weinige uren nog noodig. Kom! Laten wij ons eerst sterken tegen het kwaad, sterken door ge zang en gebed!" Aanstonds knielden allen, op het voor- fcteld van Theodaard neer, en strekten smeekende de nanden obhoog, waarna allen eenstemmig een lofzang aanhieven ter eere van Hem, die voor onze zonden stierf en die nu in den hemel leeft aan 's aders rechterhand. Zóó zongen ook eenmaal Paulus cn Silas lofzangen in den kerker- Het Christelijk geloof kan zelfs in het gezicht van den dood nog doen juichen! Hoe treurig werd echter het .vrome lied dezer Christenen gestoord! Zij hadden het niet opgemerkte dat er reeds een- en twee malen aan de deur hunner woning was geklopt geworden. Maar thans werd het op zulk een wijze herhaald dat zij genoodzaakt waren hun gezang te staken. „Dat zijn geen vrienden!" riep Lebuinus. „Wij hebben een vriend in de hemell" zei Theodaard. „Hoort, broeders!" hernam de ander. „Men doet een poging om de deur te openen. Ik verneem onderscheiden stemmen." „Opent uw deur, Christen-hondenl of uw nest zal boven u in brand worden r-estoken en gij kunt naar Nisselheim varen!" riep een forsche stem van buiten. „Dat is de stem van Wittekind!" zei Theodaard. „Broeders! zijt gij gereed? Het uur des doods is nabij!" „Heere! ontferm u mijner!" bad Wilibald doch drong tegelijk tot aan de deur door- „Ts het Wittekind, dan moet op mij do eerste aanval geschieden. Zoekt gijlieden u te redden! Gij kunt meer nuttig zijn dan „Wij verlaten elkander nipt!" verzekerde Marcellinus. „Wij zijn één!" Nog was het laatste woord in zijn mond. toen de deur onder de herhaalde slagen bezweek en Wittekind zich vertoonde aan het oog. vreeselijk en geducht Zijn zwaard niet alleen, maar zelfs zijn ontbloote arm was met bloed bevlekt. Akelig grijnsde hij in het rond en zijn blik ontmoette het eerst .Wilibald- Eenige oogenblikken staarde hij hem aan maar dit oogenblik was tekort, want de woede van Wittekind scheen tot razernij over te slaan, zoodat hij nauwelijks kon zeggen: „Ken ik u niet?" „Wij hebben althans elkander meermalen gezien en gesproken", antwoordde de zen deling, kalm en bedaard. „Gij hebt mijn zoon, mijn kind nog ge kend, vermoedelijk zelf wel gestolen?" brul de de Sakser cn sloeg zijn bebloede hand aan Wilibald. „Dat heb ik gedaan", verklaarde deze onverschrokken, -„om het u „Ellendige roover!" grijnsde nu de Sakser „Uw bloed zal niet genoeg zijn, om mijn dorst naar wraak te koelen. Tienmaal zal ik u doen sten-en! Hond! Roover! Odin hoort mijn eed! Levend zal ik uw hart uit uw binnenste rukken!" Op hetzelfde oogenblik was Wittekind met Wilibald verdwenen, door den Sakser in oen letterlijken zin voortgesleept en door de medestanders van Wittekind gevolgd. „Heere! Sta hem in de doodsure bij!" smeekte de overige zendelingen! Toen heerschte er onder hen een doodelijke stilte. De maan bescheen intifsschen hui ten hun woning een tooneel, dat verschikkelijk was. Wittekind sleeptft den zendeling, gelijk een tijger zijn prooi voortsleurt, langs den grond, terwijl het wufte volk. straks nog naar dc prediking dei) zendelingen hooren- de, de lucht van hun gejuicli deed weer galmen, Een open plaats, voor een ronden afgodstempel- scheen door Wittekind uit gekozen, om zijn slachtoffer te vellen. DAar gekomen, deed hij den ongelukkige neer knielen, die reeds zoo deerlijk mishandeld was. „Odin! help mij!" riep thans de Sakser, „om wraak, bloedige wraak te nemen voor den roof van mijn kind!" m „Eerst wraak aan u. over uw geweld aan een weerloozen Christen gepleegd!", klonk onverwachts een stem van iemand, die door de menigte drong en met een forsche hand Wittekind., die geen aanval vermoedde, terzijde schoof. Zonder evenwel den Sakser te bedoelen, trod hij op den Zendeling toe en sneed in hetzelfde oogenblik de touwen, waarmee zijn handen gebonden waren, les met zijn zwaard. Daarop hem omvattende, zei hij met een duidelijke stem: „Nu, Christen! want die zijt gij zeker, ik neem u onder mijn bescherming en de dood aan ieder die u verder een haar zal krenken!" Dit alles wasm in zóó weinige oogenblik ken geschied, dat zelfs Wittekind geen tijd had gehad zijn prooi aan don vreemdeling te ontrukken, maar juist toen Wilibald nauwelijks hoorbaar uitriep: „Angelbert! De Heere zij geloofd!" trad de Sakser toe. Zijn woede was dierlijk. Met een verschrik-, kelijken vloek vloog hij op Angelbert aan- Dat zag Wilibald, en scheen deze straks meer dood dan levend, thans was zijn kracht teruggekeerd. Sneller don Witte kind zich bewoog, wierp hij zich tusschen beide strijders en zijn stem tot een buiten gewone hoogte verheffende, kreet hij, bijna als in wanhoop: „Wittekind! uw zoonl Angelbert! uw vaderl" HOOFDSTUK VIII De afspraak „Nog altijd even treurig, zuster Bertha!" sprak de vroolijke Gisla tot haar zuster. „Mij dunkt, ge hebt nu alle reden om u te verheugen eri uw vreugde, door een rijke gift aan het een of ander klooster of aan de kerk van St. Maarten te Trajectum aan den dag te leggen." „Dunt u dat, Gisla?" vroeg haar zuster. .„Zeg mij dan toch, wat mij zoo verheugd maken moest!" „Nu, houd u niet vreemd! Gij hebt mij immers zelve in uw hart laten lezen? Ik weet dus wat daarin geschreven ctaat .en, nu ik er vertrouwelijk met u over spreker, wil, nu gunt gij mij nauwelijks cenig ant woord. Goed! dan /zeg ik u ook niet wat ik weet." En met nieuwe drift nam Gisla haar spinrokken in de hand, alsof zij geen woord meer wilde spreken. „Wordt niet boos, Gislal Ge weet, ik heb uw geaardheid niet. Ge beschouwt liet leven altijd van den eunstigsten kant. Ik daarentegen sla ook wel eens cen blik naar dien kant, die in de schaduw ligt-" „En denkt gij dat ik dan geen zorgen heb?" vroeg Gisla met een diepen zucht. ..O! als ik u daarmee wilde lastig vallen, dap zoudt ge mij zeker beklagen." „Ik denk dat uw zorgen zoo groot niet zullen zijn. Gij hebt immers alles wat gij verlangt." „Dunkt u dat? O, zuster! gij weet niet." „Welnu, deel mij uw zorgen dan meel Kan ik ze verlichten?" „Neen Berthaf* „Kan een ander ze verlichten?" ,.Ja, Bertha!" „En wie is die ander?" „De Koning!" „En hebt gij u vruchteloos tot den Koning gewend?" „Ja en neen, Bertha. De Koning heeft mij mijn begeerte onder een harde voorwaarde toegestaan" -,Wat begeerdet ge dan?" „Ha! nu zie ik, dat gij van anderen wacht wat gij zelve niet wilt doen. Ik zal Alculnus eens zeggen, dat hij u over dat gezegde uit de Heilige Schrift onderhoude. Maar welaan! ik wil toonen. dat ik beter bon dan gij. Hebt gij Drogo reeds geheel vergeten?" „Gelukkig ja! Want sedert hij met Pipijn heeft saamgespannen,, kan ik hem niet dulden en ik ben blijde, dat ik hem ver geten kon." „Nu, ik wil u vertellen, dat hij berouw heeft gekregen." „Hoe? Heeft hij do zijde van Pipijn ver laten?" ,-Dat heeft hij! Gistermorgen kwam hij hier en wilde bij den Koning zijn schuld belijden. Maar daartoe verzocht hij mijn voorspraak, en nu hadt gij het manneke, met gevulden buik en raet zijn roode kleur eens moeten zien. Gij zoudt uw lachen niet hebben kunnen laten." „En hebt gij den Koning zijn schuld belijdenis overgebracht?" (Wordt vervolgd)

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2