ZATERDAG 4 MEI 1C35 EERSTE BLAD PAG 2 FRANKRIJKS VERBOND MET RUSLAND HERSTELD E^n belangrijk verdrag in vier artikelen Het verdrag van wederzijdschen bijstand, aangegaan tusschen Frankrijk en Rusland, begint met een preambule, waarin hot heet, dat de bedoeling van het pact is te bevesti gen en te verzekeren de bepalingen van hot Volkcnbond^eovenant en een Europeescli accoord in te lei don. Artikel I zegt, dat Frankrijk of de Unie der sovjet republieken zich tot een onmid dellijke consultatie verplichten ten aanzien van de volgens artikel 10 van het Volken bondspact to treffen maatregelen, indien zij door een Europceselien staat worden be dreigd. Artikol II zegt, dat, indien de twee lan den, zonder provocatie worden aangevallen, in den zm van art. 15 paragr. 7 van bet Volkcnsbondspact, zij elkaar onmiddellijk steun zullen bieden. Artikel in voorziet, een zelfden wederkce- rigen bijstand op basis van art- 16 van het Yolkenbondspact, waarin sprake is van een aanvaller, die ipso facto schuldig staat to gen alle leden van den Volkenbond, alsme de bij een schending van art. 17 paragr. 1 en 3 van het Volkenbondspact. Artikel IV verklaart, dat het pact geen beperking inhoudt van do taaie van den Volkenbond, om maatregelen tc treffen tot handhaving van den vrede. Art.ike] V voorziet een spoedige ratificatie van het. verdrag, do registratie ervan te Geuève en een geldigheidsduur van vijfjaar, liet verdrag blijft echter onbepaald van kracht, tenzij het door een der partijen mot een opzeggingstermijn van een jaar wordt beëindigd. Het Oostpact" nog niet mogelijk T'it 'een bijgevoegd protocol wordt bij art. IV geconstateerd, nat de huidige omstandig heden tot nog toe niet toestaan het sluiten mui een veiligheidspact in Noord-Oost-Euro pa en het sluiten van een bijstandspact tus schen Rusland, Frankrijk en Duitschland I>ide verdragsluitende partijen blijven even wel het sluiten van zoodanige verdragen wenscheljjk achten. Niettemin zullen de verplichtingen van liet Fransch-Russisch bijstandspact slechts toepassing vinden binnen de grenzen, voor zien in het vroeger gedachte drievoudig ac coord. Kerenski over het pact De vroegere Russische minister-president Korenski, over het Fransch-Russisch pact geïnterviewd, verklaarde, dat zijns inziens bet pact in de oogen van de wereld een triomf voor Frankrijk zal zijn, doch in wer kelijkheid is de positieve rol van het pact gering en kan het niet bijdragen tot de sta bilisatie van den vrede in Europa. „Frankrijk zoekt een sterken bondgenoot en gelooft in de macht van het bolsjewisme. Zonder twijfel is het roode leger sterk en goed uitgerust, doch in oorlogstijd zijn voor oen legér de transport-mogelijkheden, de munitie-verzorging en de psychologie van bot volk doorslaggevend. Hierover beschikt Stalin niet". Beperkt tot Europa Uit gezaghebbende bron verluidt, dat de .lapanscbe ambassadeur Satoh officieel door de Fransrhe regeerinft ervan op de hoogte i-. gesteld dat do werking van het Fransch- Russischè pact beperkt blijft tot Europa en dat het niét het Verre Oosten betreft. „DUiSTERLINGEN VAN ONZEN TIJD" Het vlugschrift van Rosenberg Alfred Rosenberg, wiens boek „Dey My (hos des 20 Jahrhunderts" veel kritiek van r.k. zijde heeft uitgelokt, komt daar in een vlugschrift „Duistcrlin^en van onzen tijd" tegen op. Hij zegt daarin o.a. dat de kritiek van kardinaal Faulhaber, aarts bisschop van Munchen. is ingegeven door den wensch van „goedkoop martelaar schap" en vraagt dan: „kan politieke en godsdienstige verdraagzaamheid zoo ver gaan, *dat het aan de leidende woordvoer ders van dn confessioneele minderheid (b? doeld zijn de roomschen) vergund wordt to zeggen, dat de kern van nationale ge dachte en nationaal onderzoek waard is aan vernietiging te vor.den prijsgegeven? Het r.k. geloof heeft, dank zij de Duitsch® verdraagzaamheid, hetzelfde recht op gods dienstvrijheid als alle andere belijdenissen ITet rijk heeft het bescherming in de uit oefening van zijn godsdienst beloofd, maar liet gedrag van verantwoordelijke leiders van het katholicisme bewijst, dat zij daar mee niet tevreden zijn en het recht op- cischen de moraal van de staatsmacht vast te stellen en de gedachten, de gevoe lrns en het onderzoek in heel Duitschland tc beheerschen en voor tc schrijven. Het zal noodig zijn de sfeer van de r.k. minderheid te beperken teneinde deze voortdurende uittartingen onmogelijk te maken en den godsdienstvrede, welke thans verstoord i» door deze uitdagende redevoeringen en ge schriften, te verzekeren". Kabinet Lerroux afgetreden President Zamora aanvaardt tegen stribbelend het ontslag. Het Spaansche kabinet Lerroux heeft zijn ontslag aangeboden. President Zamora heeft bet niet willen aanvaarden. Nadat Lerroux opnieuw met zijn ministers heeft beraad slaagd, heeft Zamora het ontslag echter aau- vaard. Rebellie op de Philippijnen onderdrukt Uit Manilla: Volgens mededeeling van de politic-autoriteiten is in het oproerig gebied door de politie en de troepen de rust her steld. De revolte der Sakdalisten kan als onderdrukt worden beschouwd. In totaal zijn 55 personen gedood. Het departement van Justitie stelt pogin gen in het werk, om de uitlevering tc ver krijgen van Beuigio Ramos, den stichter van de organisatie der Sakdalisten, die zich, naar het neet, in Japan ophoudt. Van officieele Japansche zijde worden de insinuaties, volgens welke Japansche in stanties in dezen opstand de hand zouden hebben, ten stelligste tegengesproken. Nader wordt uit Manilla gemeld: Op verschillende plaatsen hebben de re bellen gisteren nederlagen geleden. In vier provinciën is de toestand nog gespannen. In Manilla staan meer dan 8000 Ameri- kaansche mariniers gereed om, zoo noodig. in te grijpen, doch men geelooft niet, dat dit noodig zal zijn. BRITSCHE KONINGSJUBILEUM Heel het imperium zal het luisterrijk vieren Niet alleen in Engeland en Schotland zelf, maar tot in alle uithoeken vau het Britschc imperium maakt men zich op het jubileum van Koning George V met luister tc vieren. Op den avond van den eigenlijken dag, Maandag 6 Mei, zullen schitterende illumi naties en groote vreugdevuren worden om stoken. Tal van gebouwen zullen baden in een zee van licht, terwijl grootsche vuur werken zullen ontbranden. Op speciaal verlangen van den Koning zal van de jubilé-gelegenheid gebruik wor den gemaakt om golden in te zamelen ter bestrijding van verschil lende ziekten. Een belangrijk gedeelte emn zal worden be steed voor den strijd tegen kanker en tuber culose. Canada zal bet voorbeeld der Engelsche padvinders volgen, die door heel het land een keten van vuurbakeus een oud-Engel- sche gewoonte om snel berichten over groo- ten afstand over te brengen zullen ont steken. Deze vuurkeien zal in Canada over 3000 mijl gloeien. Het middelste vuur zal door den hoofdverkenner Lord Baden Po well worden aangestoken. Eskimo's en-roodhuiden in Canada zullen bijeenkomen om naar de 's avonds uit Le spreken radiorede van den Koning te luis teren. Op N'ew-Foundland zullen alle openbare gebouwen worden geïllumineerd. Twintig duizend schoolkinderen zullen voorbij den gouverneur defileeren en tot slot zal een reusachtig vuurwerk worden ontstoken. Over geheel Zuid-Afrika zullen padvin ders een keten van kampvuren ontsteken Er zal een straatcamaval worden gehouden terwijl Zoeloe's den geheelen dag krijgsdan sen ten beste zullen geven. Bovendien zal generaal Smuts een tuber culose fonds instellen. Australië organiseert een Millioen-Shilling Jubileumfonds ter bestrijding van de moe- dersterfte, terwijl 10.000 zal worden be schikbaar gesteld voor het verstrekken vau gratis maaltijden aan werkloozeu. De 39 voornaamste steden zullen elk een jubileumsboom planten Te Sydney zal de haven omgeven worden door een ring van vreugdevuren. Op op Kieuw-Zeeland zullen padvinders over de geheele lengte der beide eilanden, van Noord naar Zuid vreugdevuren ontste ken. De werkloozen zullen een extra-uitkoe- ring ontvangen. Alle openbare gebouwen zullen verlicht worden. Tevens zal er een fonds voor kantoor-onderzoek worden ge vormd. In Britsch-ïndië zal iedere groote stad verlicht zijn. Te Calcutta zullen voor 125.000 kinderen gratis bioscoopvoorstellingen wor den gegeven, terwijl aan 35.000 armen gra tis maaltijden zullen worden verstrekt Voorts zullen er tallooze optochten wor den gehouden. Te Nieuw-Delhi zal een 16 meter hoog standbeeld voor den koning worden opge richt. Ook uit Gibraltar, Singapore, Trinidad, Nigeria, Zwaziland en Bechuana-land ko men berichten omtrent de wijze, waarop 't regeeringsjubileum gevierd zal worden. De viering in Engeland zelf Londen is uiteraard het middelpunt van de feestviering. De Engelsche regeering heeft voor de ju bileumfeesten .50.000 uitgetrokken, terwijl de C.itv van Londen "en bedrag van 15.000 beschikbaar heeft gesetld. Hiervan worden 5000 besteed voor het bal, dat 22 Mei in Guildhall plaats zal vinden. Vijf duizend personen zijn voor dit bal uitgenoodigd. De rest van het geld is bestemd voor versiering der straten en voor het bouwen van tribu nes rond de St. Pauls cafhedraal. Op de Zaterdagen 11, 18 en 25 Mei en 8 Juni zal het Engelsche koningspaar groote ritten door Londen maken. De 8ste Mei zal een grootsche ontvangst van het corps- riiplomatique en de Peers van Engeland in St. James' Palace plaats vinden. Den flden Mei zal het koninklijke paar zich naar West minster-Hall begeven, teneinde de huldiging van het parlement in ontvangst te nemeo. Dienzelfden dag, alsmede den 20en Mei zal een groot diner in Buckingham-Palace ge geven worden. Op 14 Mei wordt een „Gar den-Partij" gehouden. 6, 13 en 16 Juli zal de koning de land-, zee- en luchtmacht in- specteeren, terwijl tenslotte den 20en Juli de Londeusche politiemacht in Hydepark voor den koning zal defileeren. Een der hoogtepunten van de feestelijk heden zal de kerkdienst zijn, die den 6en Mei in de St. Pauïs-Cathedraal gehouden wordt Alle details van deze ceremonie, die door den aartsbisschop van Canterbury ge leid wordt zijn reeds in eon bundel beschre ven, die den titel draagt: „Gebeden en dank zeggingen aan den Allerhoogsten voor den zegen, dien Hij over Z. M. den koning ge durende de 25 jaar zijner regeering over hem heeft uitgestort" In alle kerken van het Vereenigd Koninkrijk zullen de feestge beden uitgesproken worden. Het is de wensch des konings, dat de ar men en behoeftigen geen oogenblik verge ten zullen worden. De opbrengst der zit plaatsen op de tribunes, waarvan de prijzen van drie tot vijftig ponrt varieeren, zal daar om de hospitalen ten goede komen. De werkgevers hebben besloten de» feest dag als een arbeidsdag te betalen. De .li ga voor de Kunst" zal gratis voorstellingen voor de ombemiddelden houden. Tenslotte zullen onder de. allerarmsten levensmidde len verdeeld worden, zoodat niemand honger heeft, terwijl de koninklijke familie feest viert Onmiddellijk na zijn terugkeer uit Kitz- bühel heeft de Prins van Wales verschil lende geestelijke en wereldlijke autoriteiten in St. James Palace ontboden. Onder hen bevonden zich de aartsbisschop van Canter bury, de opperrabbijn van Londen, de Lord- Mayor, etc. De Engelsche kroonprins zette uiteen, dat het jubileum van zijn vader den stoot moest geven tot de stichting van een groot fonds voor jeugdhulp. ROOMSCHE KERKBLADEN IN BESLAG GENOMEN Wegens een herderlijk schrijven inzake de jeugd De bladen waren echter reeds in de huizen der abonnees TJit Berlijn: Verschillende roomsch-katho- lieke kerkbladen, o.a. het kerkblad voor het bisdom Berlijn, zijn in Lieslag genomen, daar zij een herderlijk schrijven der Pruisische bisschoppen publiceercn, waarin kritiek wordt geoefend op het rcgeeringsbeleid in zake dc opvoeding van dc jeugd, wolke steeds moer in heidensche banen wordt geleid en de oudere worden aangespoord tc bidden en zoo noodig to strijden voor de confessioneele school. Toen de bladen in beslag werden genomen bevonden zo zich evenwel reeds in de hui zen der abonnees, daar met in beslagname gerekend was en men z~ daarom oen dag eerder dan gewoonlijk had laten verschijnen. Dat dc nationaal-socialistische autoritei- ton zoo fel tegen dc predikanten der bciijde- niskerken gaan optreden, heeft men blijk baar in roomsche kringen begrepen als tee- keu, dat het er thans op gaat aankomen do geestelijke goederen tegen het nieuwe hei dendom tc verdedigen. Er zijn trouwens verschijnselen, dat van do zijde der natio naal-socialisten ook met grooter kracht dan tevoren tegen de roomsche kerk zal worden opgetreden. De brochure van Rosenberg schijnt voor een groot deel tegen de room- scho kerk .gericht te zijn. Men denke ook aan dc grove behande'ing, die de terugkee- rendo pelgrims uit Rome enkele dage» ge leden ondergingen. Dreigende hongersnood in een Amerikaanschen Staat Uit Chicago: De crisis inzake de uitkee- ring van werkloozensteun in Louisiana neemt den vorm aan van een dreigende hon gersnood voor 367.000 personen, van wie een derde gedeelte kinderen. Deze menscben zijn op het oogenblik uitsluitend op de lief dadigheid van hun medeburgers aangewe zen. De crisiscommissie van den staat heeft verklaard, dat de toestand wanhopig is, daar het parlement nog steeds geen beslis sing heeft genomen over het al dan niet be talen van een bedrag van drie millioen dollar per maand aan de bondsregeering als bijdrage van den staat tot den werkloo zensteun. De voorzitter der commissie verklaarde, dat Zaterdag reeds in 81 van de 102 distric ten alle voorraden aan geld en voedings middelen, waarover de commissie beschikte, waxen uitgeput. „VRIJHEID VAN DRUKPERS" IN DUITSCHLAND Alleen nog gehoorzame partij-organen (Van onzen Duitschen correspondent) Kortelings zouden een aantal uitgevers van Nederlandsche dagbladen op uitnoodi- ging van de KJL.M. met ons nieuwste vier motorige vliegtoestel oen bezoek komen brengen aan de hoofdstad van het Derde Rijk. Door eon ernstig ongeval op de nieu we route Praag—Amsterdam werd deze vi site tot nader order uitgesteld, maar uitstel behoeft nog geen afstel te zijn. Hot zou zelfs van beteekenis zijn, wanneer dit voorgeno- bezoek aan Berlijn toch plaats vindt, want door vergelijking kan men soms tot merkwaardige ontdekkingen komen. Zoo zou men bij zulk een bezoek, ook al is het nog zoo kort, kunnen vastellen, wat men in Duitschland tegenwoordig onder vrijheid van drukpers verstaat en ik ver onderstel, dat zulk een vergelijking geheel en al ten gunste van ons land zou uitvallen. De „Reiehspressekammer", een officieel instituut, dat als de hoogste instantie in journalistieke aangelegenheden kan worden beschouwd, heeft op voorstel van zijn presi dent, den heer Amann, die „toevallig" ook directeur van den Eher-Verlag te München en Berlijn, dus tevens uitgever van den „Völkischen Beobachter" en den „Angriff" is, een wet uitgevaardigd, welke voor de toe komst van het kranten bedrijf in Duitsch land van diep-ingrijpende beteekenis zal blijken. Mijn ruim anderhalf jaar geleden bij wijze van ironisch grapje gelanceerde voorspelling, dat we binnen afzienbaren Ijjd waarschijnlijk alleen nog maar den „Völ kischen Beobachter" en zijn afjeggertje, den onder dr. Goebbels' redactioneel beleid veel gelezen „Angriff" zouden overhouden, wint hierdoor aan beteekenis, want is men een maal begonnen, deze nieuwe verordening consekwent door te voeren, dan blijft er alleen nog maar plaats over voor onvoor waardelijke gehoorzame part ij organen. Het lot van het „Berl. Tageblatt" Allang schijnt men groote dagblad-con cerns als Ullstein, Scherl, General-Anzeiger e. d. als volmaakte overbodigheid b< schouwd te hebben en onwillekeurig denkt men hierbij aan den lijdensweg, dien bet eens over de gansche wereld verspreide „Berliner Tageblatt" de laatste jaren heeft moeten afleggen. Sedert Juli 1933, toen het abonnementen getal op 30.000 was teruggegaan, maakte deze Rudolf Mosse-Treuhandgesellschaft een crisis door, welke op een faillissement m< uitloopon. Vooral de kleine crediteuren gen zich met deze catastrophe bedreigd en zelfs toen men in de Kochstrasse nog door een nieuw crediet van M. 500.000 hst kran ten- en uitgeversbedrijf kon voortzetten, vischten de schuldeischers achter het net! Tot zoolang had de regeering zich met de zaak niet bemoeid. Het ministerie van bul- tenl. zaken, dat in het „Berl. Tageblatt' nog altijd een belangrijk propagandamiddel voor het buitenland scheen te zien, wendde zich tesamen met het rijksministcrlo economische zaken tot Hit'.er en kreeg het gedaan, dat het Mosse-blad als „relchswich- tig" werd erkend, waarop de Dresdener Bank de saneering voor haar rekening nam. Zij was zelf met anderhalf millioen de grootste crediteur. Met 3000 aandeelen van duizend mark werd een „Druck-und Zei- tungs-A-G." in 't leven geroepen en deze vennootschap trad naast de reeds bestaaude maatschappij op. Onder de Dresdener Bank en Hardy vormde men een concern, waarbij de verschillende afdeelingen van het Moese- bedrijf haar zelfstandigheid behielden, om desnoods afzonderlijk verkocht te kunnen worden. De zakelijke leiders van 't bedrijf, Gamrowski en Lorey, zijn vertrouwensman nen van Ministerial direktor Funk, de pers chef van Goebbels' propaganda-ministei ie, waaruit afgeleid kan worden, dat een for meel protest van Lachmann-Mosse tegen deze regeling tot geenerlei positief resultaat zal leiden. Niettemin wil het ons toeschij nen, dat juist 't „Berliner Tageblatt" met zijn „Volkszeitung" en „Morgenzeitung" bin nen afzienbaren tijd al net eender als Ull- steins „Vossische Zeitung" en „Tempo" van de journalistieke vlakte zullen verdwijnen. Men zal waarschijnlijk nog een stapje ver der gaan en ook de katholieke pers attar queerenl Voortreffelijk geredigeerde organen als de „Germania" met haar volkseditie, de „Markische Volkszeitung", voorts de „Kol- nische Volkszeitung" en soortgelijke organen zijn de Wilhelmstrasse slechts een doorn m 't oog. Waarom zouden zij niet hetzelfde tragisch lot ondergaan als de evangelische „Tagliche Rundschau" en soortgelijke orga nen? Met voldoening stelt dan ook Alfred Rosenberg, hoofdredacteur van den „Völ kischen Beobachter" in een hoofdartikel vast, dat alle burgerlijke, confessioneele en joodsche organen hun tijd overleefd heb ben! G0ER1NG OVER HET DUITSCHE LUCHTWAPEN Hij heeft niet gelogen Met één klap Is het luchtwapen geschapen Goering heeft in een redevoering tot de buitenlandsche pers over „hot nieuwe Duitache luchtwapon" gezegd, dat hij bij vroegere uitlatingen, toen hij verklaarde dat Duitschland geen luchtwapon bezat geenszins onwaarheid gesproken had, want inderdaad waren, toen Hitler het bewind aanvaardde, slechts weinige verouderde ty pes, die nauwelijks als proefvliegtuigen be schouwd konden worden, aanwezig. Hu heeft er editor steeds don nadruk op gelegd dat Duitschland niet zou rusten voor bei zijn recht, een defensief luchtwapen, ver kregen zou hebben. Hij hoeft er ook nooi' aan laten twijfelen, dat Duitschland ge dwongen zou zijn te bewapenen, waun do andere mogendheden or niet too Kon den besluiten hun luchtstrijdkrachten te ontwapeneu. Want dit was door den Leide-" voor de veiligheid van hot volk vastgelegd Do wijze, waarop dc Duitsche luchtvloot in hot leven werd geroepen is zoo origineel en eigenaardig, dat men zonder kennis van de finesses het nauwelijks zou kunnen gelooven. Men volkomen nieuwe wegen ingeslagen. Spr. heeft geweigerd den weg te gaan van een langzame, geleidelijke be- wapcuing, aangezieu dan het gevaar zou hebben bestaan, dat LU hct intreden van moeilijke oogenblikken het luchtwapen niet gereed zou ziju geweest Spr. heelt derhalve do tochnische en induslrieele mo gelijkheden tot het uiterste uitgebreid, welke het daarop veroorloofden met één klap het luchtwapen te sch">pjPn Do vlieg tuigen bevonden zich voordien niet onder den grond, of in dichte bosschen verstopt, zij waren er eenvoudig niet. „Richtlijn bij het opbouwen vau de lucht strijdkrachten, aldus ging Goering voort, zal steeds, uitsluitend en alleen, ae veilig heid van het Duitsche volk blijven. Dc kwestie is slechts de hoogte te bepal.cn van dp Duitsche luchtstrijdkrachten. Wanneer gij mij thans vraagt: Hoe sterk is thans het Duitsche luchtwapen? dan kan ik u verzekeren, dat het Duitsche lucht wapen steeds zoo sterk zal zijn als de con stellatie in de wereld dit noodig zal ma ken. Ik zeg u niets verrassends, wanneer ik er den nadruk op leg, dat het Duitsche luchtwapen zoo sterk is, dat diegene, di9 Duitschland aanvalt, een zeer, zeer har den dobber in de lucht zal hebben. Want het Duitsche luchtwapen beschikt over geen enkel oud vliegtuig! Het beschikt over geen enkelen ouden motor! Wat het Duitsdie luchtwapen heden aan motoren en machines bezit, is het modernste, wat slechts bestaat. De Duitsche aviatiek in den wereldoor log heeft bewezen, dat zij tegen een over macht vermag te strijden. Zooals ik zon der aanmatiging van mijzelf beweren kan, dat nog nooit van mijn leven een vijand mijn rug gezien heeft, zoo heeft de Duit sche aviatiek den eed afgelegd van onzelf zuchtige, yolkomcn opoffering voor haar vaderland. Zij is opgevoed in den geest van Boelke en Richthofen!" Vervolgens ging Goering kort in op den opbouw van het rijksluchtwapendat be staat uit dfc luchtvloot en de vliegerafwoar Reeds uit de eenhe'.d van deze beide wa pensoorten kan men zien, dat het Duitsche luchtwapen alleen is opgebouwd ten be hoeve van de verdediging en de veiligheid. Het Duitsche luchtwapen is ook niet zoo reusachtig groot als men dit hier en daar in het buitenland afschildert. Beslissend niet het aantal vliegtuigen, maar hun kwaliteit en niet het aantal vliegers, maar hun karaktereigenschappen en hun kunnen Voortgaande verklaarde Goering met grooten "nadruk, dat Duitschland voor den vrede was. Duitschland heeft den vrede noodig en het zal noch zelve den vrede verstoren, noch zich laten provoceeren. bereid tot onderhandelen. Na blijkt, dat de werkgevers slechts bereid zijn tc?: opschorting der aangekondigde if.rslechteringen in af wachting van het resultaat van de bezuinigin gen, welke met medewerking van den Regee- ringsgedelegeerde in het fonds zullen worden verkregen, kunnen de organisaties dat zoo met aanvaarden, aangezien zij zich dan van te voren zouden vastleggen. Zij willen echter geen middel onbeproefd laten en geen enkele poging achterwege, om uitbreken van een conflict te voorkomen. Hoezeer zij nieuw uitstel op zichzelf ook betreuren, zijn zij bereid wederom aan hun leden te adviseeren, in uitstel te berueten in afwachting van een onderzoek, hetwelk tot saneering vau het mijnbedrijf leidt en om het mogelijk te maken, na te gaan, onder leiding van een Regeeringsgedelegeerde of he»: moge lijk is, bepaalde wijzigingen in het fonds aan te brengen. Zü zijn daartoe bereid in de verwachting, it de Regeering bet mogelijk zal maken de aangekondigde verslechteringen definitief te rug te nemen, waarbij zij zich tevens bereid verklaren, in het fonds een Regeeringsgede legeerde te aanvaarden met adviseerende stem in het bestuur en een beslissende öiem in de algemeene vergadering, zooals bedoeld is ln het heden voorgelegde voanstel met betrek king tot artikel 115 van het fondsreglement. Op deze verklaring volgden langdurige dis cussies, welke ongeveer tot hedennacht 3 uur duurden. Overeenstemming was echter toen nog niet bereikt. De heer Waterschoot van der Gracht heeft tenslotte uitstel aangeboden, waarover de directies zich nog zullen beraden. De Bonden zullen alleen in uitstel berusten onder de bovengenoemde voorwaarden. Op de gecombineerde vergadering van be sturen van de werkgevers- en arbeiders organisaties is men tot overeenstemming gekomen inzake bet arbeidsconflict in de Kort Nieuws Weenen is Donderdag eemgen tijd in 't donker gehuld geweest tengevolge van kortsluiting in het electric!teitsbedrijf. Het vermoeden van sabotage is onjuist geblo- In Warschau en andere streken van Polen blijft het sneeuwen. In Zakoepaue ligt al een sneeuwlaag van 50 c.M„ In Hon garije is ook hagel en sneeuw gevallen. UIT HET SOCIALE LEVEN Het conflict in het Mijnbedrijf Meerderheid der arbeiders voor staking In verband me»: het gehouden referendum inzake al of niet staken, vernemen wfl, dat gebleken is, dat b(j de R.K. Mijnwerkersbond 95.5 pCt der arbeiders voor een staking is. By de Christelijke Mijnwerkersbond werden in totaal 250 stemmen uitgebracht. Hiervan waren twee blanco en een tegen staking. De leden van den Alg. Ned. Mijnwerkersbond en den Neutralen Bond, verklaarden zich una niem voor staking. Donderdagmiddag heeft er een conference plaats gehad tusschen de heeren De Bruyn Henri Hermans namens het Ned. R.K. Werk liedenverbond met het bestuur van den R.K. Ned. Mynwerkersbond. Het bestuur van Werkliedenverbond heeft volledigen eteuD toegezegd. Aan alle particuliere mijnen zyn biljetten uitgegeven, waarin de mijnwerkers worden op gewekt ':ot staking en welke hun aanwijzingen geven waaraan zy zich bij staking te houden hebben, zoodat alles in de beste orde verloopt Opnieuw uitstel van de staking7 Vrijdagmiddag vergaderde het bestuur van het algemeen mynwerkersfonds, onder leiding van den hoofdingenieur van het staatstoe zicht op de mijnen, Dr Ir Waterschoot van der Gracht, naar aanleiding van een Reeee- ringsvoor&el tot saneering van het algemeen mijnwerkersfonds. De bijeenkomst duurde van half zes tot half acht. Om negen uur werd de vergadering voortgezet, waarbij toen ook aanwezig waren de hoofdbesturen van de drie mynwerkerBor- ganisaties, die de vertegenwoordiging hebben in de alg. ledenvergadering van het A.M.F. met name: de R.K. Mijnwerkersbond, de Alg. Ned. Mijnwerkersbond en de Prot. Chr. Mijn werkersbond. De Bonden legden de volgende verklaring af: Naar aanleiding van de voor stellen der Regeering betreffende o.a. de be noeming van een Regeeringscommissaris in het A.M.F. hadden de organisaties verw dat de werkgevers de voorstellen tot verslech tering van loonen en arbeidsvoorwaarden zou den hebben teruggenomen (op speciale aan drang van de Regeering) op voorwaarde, dat de arbeidersorganisatie*? de benoeming zou den aanvaarden van een Re eeringsgedele- geerde met bepaalde bevoegdheden. Op deze grondslag waren de organisatie» Weerbericht Uit Oost-lndie Mr. Fruin in het college van Gedeputeerden BATAVIA. 3 Mei. (Aneta). Naar aanleiding van de bezetting van een zetel in het college van gedelegeerden van den Volksraad c.ooi rar R A. A. Fruin, die thans in Nederland vertoeft, meldt Aneta het volgende: De huishoudelijke dienst van den Volksraad ont ving kort geleden door bemiddeling van een der leden van dit college een dokterscertificaat, waar- bij aan mr. R. A. A. Fruin onverwijld vertrek naai Europa werd voorgeschreven Door dezen gang van zaken kon een eventueele vacature in het college van gedelegeerden niet worden vervuld. Het dagelljksch bestuur van de Vaderlandsche Club heeft een mededeeling gepubliceerd, waarbij het zegt volmaakt onkundig te zijn van bedoeld dokterscertificaat. Tevens verklaart dit bestuur met deze handelwijze in geenen decle accoord te kunnen gaan, terwijl het dc situatie, hierdoor ent- staan, betreurt. Aan mr. Fruin is telegrafisch verzocht mandaat als lid van het college van gedelegeer den met ingang van 1 April 1935 ter beschikking te stellen. Schoolnieuws. Examen® PROMOTIES RTJKStTNTVBRWITKII TK UTRECHT. Bevor derd tot doctor ln de Letteren en Wljsbegeert* de heer J. Schouten, geb. dc Capello op d' IJee-ol, op proefschrift ..De verlegenheid". ACADEMISCHE EXAMENS RIJKSUNIV KRSITBIT TE LEIDEN. Gesl. Geneeskunde: dovt. ex- de heoron L J J ter Kaar" en W. Metz: artnex., de dames E Siasingli, C II v d Struyf en de heer A. Roesma. Ie ged-, de heeren ..ld, G de Ruiter, M Marks A R Wix on mej. E Mol: ld.. 2e ged.: mej. S T Z Zee- main, mej. S C Bol en do heer C van Dijk. APOTHEKERSASSISTENT LEIDEN. Gesl. de heeren G Meinlnger, J Pol derman en M A v d SlutJs. BEWAARSCHOOLONDERWIJS Gemengd Nieuws, Het dunne pijltje geeft don vorlgon stand aan Hoogste 6tand te Warschau 769-L Laagste stand te Vardö 750.8. Stand vanmorgen halftwaalf 761-1. WEER VERWACHTING Zwakke tot matige O. tot Z.O. wind, meest helder tot licht bewolkt, droog weer. behou dens in het Z.W. geringe kans op onweer, warmer. BÜITENLANDSCH WEERBERICHT Dc hooge drukking in het O. nam sinds gisteren weer toe en de depressio in de Golf van Biscaye af, terwij! die in het N-O. ook in beteekenis afneemt. Dientengevolge zijn de koude N. luchtstroomingen niet tot Scan dinavië gekomen of boven Europa op zoo groote hoogte, dat zij voor de temperatuur op het oogenblik geen beteekenis hebben. In Duitschland begint bij zonnig weer de temperatuur dan ook flink tc stijgen. In Scandinavië nam de vorst jn het N. af, maar valt nog regen aan de Noonsche kust en in Midden-Zweden, sneeuw in het N. Zwitserland heeft opklaring onder invloed van Sohnwinden. In Frankrijk vie'en onweersregens in het W. en is de lucht bij lichte regen in het W. nog betrokken. Ook dc Brltsche eliandeu hebben bedekte lucht met regen om het Ka naal en in Ierland. Eerst vrij ver op de oceaan nadert een nieuwe depressie, zoodat voor de eerste da gen droog en vrij warn weer, behoudens geringe onweerskansen, in het Z.W. to wachten is. 5 MEI. Zonsopgang 4.25 uur, zonsondergang 7.30 uur Maan op v.m. 5.26 uur, onder nam. 11.11 uur 6 MEI. Zonsopgang 4.23 uur, zonsondergang 7.31 uur Maan op van. 6.22 uur, onder nam. 11.57 uur VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HERBEN 5 MEI. Van 's avonds 8.00 uur tot 's morgens 3.53 uur Waterstanden Rivieren Heden Vorig Rhelnfelden 2,79 2,*8 Rreleach Krtil Diedesheim Mannheim Bin gen Canb F-ms Cohlens Trier Kenlen Dusseldorf Rahrort 9,17 9,20 3.20 8,28 3,00 5,14 2,03 9,18 4.62 4.92 2,50 2,74 2,26 2,56 3,99 3,48 3,86 4,92 1,39 1,45 3,84 4.23 1,38 1,52 4,80 4,84 3,80 4 37 3,44 4,13 Heden Vorig Wese! 3,68 4, 5 Emmerik 4,84 5,85 Lobitb 13,75 14,21 Nijmegen 11,26 11,63 St. Andries 5,98 6,27 Arnhem 10,89 n,23 Vreeswijk Iw 2,66 2.82 Westervoort 11,50 1135 Deventer 5,29 f,23 Kampen 0,88 0,'<9 Evsden 47.20 47.26 Maastricht 4?,02 42,<>7 Grevenbicht 29,06 2*.',15 Venlo 11,54 11,74 Grave (sluis) 7,09 6,99 St. Andrles 1,94 2,03 Hoogwater Ned. Zeehavens Delfrül Terschelling Harllngen Den Helder IJmuiden Hoek v. Holland Scheveningen Rotterdam HeUevoeteluis Willemstad Brouwershaven Zierlksee Wemeldlnge Vllsslngren Terneüzen Hansweert 6 Mei 1.37 13.43 10.53 33.15 11.45 3.40 16.06 3.50 16.16 5 38 18.13 4.37 16.53 5.13 17.30 3.39 16.04 4.15 16.41 4.35 17.03 2.34 15.00 2.08 35.38 4.03 16.81 Onjuiste behandeling in het Wilhelminagasthuis? Politie stek onderzoek in Naar aanleiding van mededeelingen in Volk en Vaderland, afkomstig van Ds. A. G. H. van Hoogenhuyze. dat '-n het Wilhelminagasthuis te Amsterdam een N.S.B.-er, die aldaar verpleegd werd, nadat hem na een colportagctocht door communisten een kaak was stukgeslagen, in bet ziekenhuis niet op de juiste wijze door het per soneel en mede-zaai-paiicnten ls behandeld, heeft de officier van justitie, mr. dr. van Thiel aen de poütie opdracht gegeven een uitgebreid onderzoek uaar de juistheid van deze beweringen in tc stel len. Daarmede is reeds een aanvang gemaakt cn verschillende personen zuilen worden gehoord. Vragen van een raadslid. Naar aanleiding van deze zelfde kwestie heeft het Amsterdamscbe gemeenteraadslid Sajet de volgende wagen tot B en W. gericht: 1. Hebben B. en W kennis genomen van bet verhaal, dat Ds. A. G. H. van Hoogenhuljze in Volk en Vaderland van 27 April )J. publiceert betreffende dc terreur, welke op een patiënt die voor een driedubbele kaakfractuur werd verpleegd in een oeutraa! ziekenhuis bedoeld is het Wii- helmina Gasthuis te Amsterdam is uitgeoe fend? 2- Willen B. en W. een onderzoek Instellen naar de juistheid van hetgeen door Ds A. G. H van Hoogenhuijze wordt gepubliceerd cn van hun bevindingen volledige inlichtingen verstrekken? Zestig verpleegsters ziek De Tel. meent te weten, dat in het Wil- helmina-Ziekenhuis te Amsterdam in de laatste dagen een vry groot aantal verpleeg- &ers ziek geworden, vermoedelijk ten ge volge van een of andere infectie. Van de ca, 800 verpleegsters zy'n er thans 60 ziek. Men heeft reeds nagegaan of de infectie mogelijk veroorzaakt zou kunnen zyn door het nuttigen van bedorven voedsel. Dit onderzoek heeft echter een negatief resultaat opgeleverd. De patiënten hadden allen koortsverschijnselen, die echter niet van ernstige aard waren. Een deel der oatienten is reeds weer aan de bete rende hand. Men is nog bezig met het onder zoek naar de oorzaak van het merkwaardig verschijnseL NOG EEN ARRESTATIE IN DE ZAAK LAMERIS Naar w(j vernemen heeft een arrestatie plaats "ehad in de zaak van de inbraak by de firma Lameris te Amsterdam, waar enkele weken geleden een aantal gouden horloges werden gestolen. De arrestant zou zich hebben schuldig gemaakt aan heling. Hjj is opgeslo- Smokkelary van margarine De politie heeft te Heerlen op een terrein aan de Wilhelminastraat 1000 kilo gesmok kelde margarine gevonden, welke uit een vrachtauto was geladen en daar tijdelijk was gedeponeerd. De margarine is in beslag geno men evenals de auto, die later werd opge spoord. In verband daarmee zyn drie perso nen aangehouden. DE HUIZER GEMEENTEARCHITECT De procureur-generaal bij he»; Amsterdam sche gerechtshof requireerde tegen den ge schorsten Huizer gemeentearchitect eenzelfde gevangenisstraf, als indertijd door den Offi cier is geëischtji-I. een gevangenisstraf van Hi jaar, wegens het doen opmaken van een valsch geschrift en het gebruikmaken daar van. Voorts requireerde de procureur-gene raai, uit vrees voor ontvluchting, de gevange neming van verdachte bjj he»; uitspreken van het arrest. FELLE BAKKERUBRAND Te Nuland is 's nachts door onbekende oor zaak brand uitgebroken in de bakkery, be woond door de familie M. van Hasselt. In nachtgewaad moesten de bewoners het ge bouw verlaten. De knecht, K. WUlemsen, di» op de bovenverdieping sliep, werd, toen h^j da trap af wilde, door de rook bedwelmd De man viel van de trap en werd bewusteloos opgenomen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2