Mititmt Ct\ az(TrtiimiH „EBERTO" Schoen waar een agentschap is 2.35 Elke regel 0.22 Franco per post 2.35 portokosten Ingezonden Mededeelingtn pef week0.18 van fegels2JO Voor het Buitenland bij wekelijksche £jke fege, 0.45 „'"d^,:j.:rfAZ Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden sn Omstreken Handelsadvertentiën per regel 0.17V. Alles bij vooruitbetaling - Bli contact belangrijke korting Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad Tlitt. Bureau: BreeSt""iat 123 TeletOOn 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 Voor het bevragen aan 'I bureau Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar wordt berekend0.10 NO. 5467 ZATERDAG 4 MEI 1935 15e Jaargana DE GOEDE BELIJDENIS Die hier geweerd en daar gepredikt wordt Toen wij voor eenige dagen betoog den hoe uit stembusverlies geestelijke winst verkregen kan worden, konden we niet vermoeden, dat dezelfde ge dachte van alle zijden in de Christelijke pers van verschillende godsdienstige richtingen als spontaan tot uiting zou komen. Wel is waar wordt de uitslag der verkiezingen doorkruist door 't Paascn- congres der S.D.A.P. en de indiening van het bezuinigingsplan der Regeering en deze dingen verduisteren wel eenigszins de beteekenis van het een parige getuigenis der rechtsche pers; maar ze zijn niet bij machte om wat opnieuw gaat groeien te verstikken. Van ter zijde hebben wij dit merk waardige verschijnsel besproken in ons artikel over hetgeen Dr Kuyper telkens weer, maar gansch ten onrechte ten laste wordt gelegd en we vleien ons niet met de hoop, dat de schuldigen ditmaal hun fout zullen erkennen: maar het is goed, dat wij niet onder de indruk komen van onwaarheden en verkeerde voorstellingen, welke een schijn van recht krijgen, doordat ze duizendmaal „unverfroren" herhaald worden. Hetzelfde kan gezegd worden van de bewering welke trouwens met de eerste ten nauwste samenhangt dat de partijen der oude coalitie godsdienst (vaak zegt men zelfs: Kerk) en politiek vermengen. Het helpt niet, dat dit even zoo vele malen krachtig wordt afgewezen; velen hebben dit looze, wrakke fundament noodig om daarop hun betoogen en conclusies te bouwen. Laat ons thans echter met enkele woorden aangeven, wat het verblijden de verschijnsel is, dat dezer dagen zoo zeer de aandacht trekt. Scherper dan in de laatste jaren vaak het geval was, treedt de tegenstelling tusschen de pers, die het publieke leven onder het gezag van Gods Woord wil stellen en de ^ndere, die de Bijbel terug wijst naar kerk en bidvertrek, naar -voren. Treffend scherp liet de antithese zich nog pas gelden in de Amsterdamsche raad. De roode pers beklaagde zich dezer dagen, dat de roomsch-kath. missie - week te Eindhoven in het teeken der verkiezingen stond en slaakte de ver zuchting: „We hopen, dat bij de komen de verkiezingsactie de politiek buiten de kerk. en de godsdienst buiten het vergaderlokaal zal blijven; vele geloo- vigen zullen deze wensch met ons deelen." Welk soort „geloovigen" men hier op 't oog heeft, is ons voorloopig een raad sel; Bijbelgeloovigen konden het moei lijk zijn, want die moeten hun geloof laten spreken ook in de vergaderzaal. En zij kunnen ook de politiek niet bui ten de Kerk houden, voorzoover in die Kerk geleerd wordt, dat ook in de politiek het Woord gezag moet oefe nen en dat een lidmaat der Christelijke kerk ook voor Christelijke staatkunde heeft te ijveren. Doch niet alleen van de zijde der sociaal-democraten is opnieuw bij her haling verzekerd, dat de staatkunde het Christelijk geloof behoort te negee- ren; de liberale pers deelt deze opinie volkorrien. Met zooveel nadruk is daar in juist in deze dagen betoogd, dat wer kelijk staatkundige beginselen niet bij de „kerkelijke" partijen gevonden wor den; blijkbaar moet men dan bij de „onkerkelijke" zijn, waar men liever naar de rede dan naar de Bijbel luisteit als belangrijke vraagstukken aan de orde komen. Waarom valt men Dr Kuyper toch hard, dat hij over paganistische facto ren sprak? In een Paaschartikel in een liberaal blad, dat trouwens elke week iets stichtelijks voor de Zondag geeft, kon men lezen: „Ieder menschenkmd is van zelve een godskind, wat hij ook ge- loove. En ieder zulk een godskind mag op Paaschmorgen in het herleven der doodgewaande natuur wel een symbool zien van de onsterfelijkheid der levens leer van Hem die bij uitnemendheid Gods Zoon was". Is dat nog niet steeds de bevestiging van deonchristelijke uitspraak, dat ieder mensch maar voor zich zelf moet uitmaken, hoe hij zalig wil worden. Bij hen, we behoeven dat niet te her halen, maar het moet hier volledig heidshalve bij, die de godsdienst in kerk en huis willen opsluiten, voegt zich uit volle overtuiging ook de N.S.B. Zij moet dat, want in haar kring ver zamelt zij Godloochenaars, humanisten, Hegelianen, Nietzschianen enheel sporadisch enkele orthodox-geloovigen en daarom moet zij telkens verklaren- Garandeeren kunnen wij niets; ook geen gewetensvrijheid; maar het ligt absoluut in onze bedoeling een ieder vrij te laten om zijn qögen godsdienst te belijden; alleen zal het godsdienst moeten zijn en geen openlijke of ver kapte politiek". De N.S.B. is dus, politiek gesproken, puur vrijzinnig; want het praatje, dat de godsdienst des harten indirect op de politieke actie behoort in te werken, is ook van religieust sociaal-democraten en liberalen overgenomen. Ziedaar, wat aan de linkerzijde der scheidslijn staat. Welnu, tegen deze beschouwingen is heel, de Christelijke pers, Roomsch- en onroomsch en zelfs anti-roomsch in verzet gekomen. Als bij afspraak, zou men zeggen, doch geheel spontaan. Er is geestelijke beroering in de wereld en die raakt ons allen aan. Wij laten thans citaten, om onze stel ling te schragen, achterwege, behou dens deze treffende uitspraak, welke wij ontleenen aan de roomsch-kath. pers, die het oude, deftige praatje „wij dienen allen één God, maar elk op zijn wijze" aldus afwijst: Dom Chapman schreef aan zijn ouden vriend, den Anglicaanschen bisschop Ch. Gore: „Dat is te zeggen: Gij diern Hem op u w wijze, en ik dien Hem op Z ij n wijze en dat is nu juist het ver schil". „Ieder, die gelooft, dat Jezus de Christus is, is uit God geboren" (1 Joh. 5 1). En voor het heden trekken we uit deze beschouwing geen andere conclu sie dan het orgaan der Chr. Hist. Unie: „speciaal de partijen der rechterzijde hebben thans een taak" en er zal heei veel van afhangen hoe deze partijen en haar onderlinge verhouding zich in de naaste toekomst zullen ontwikkelen". Het christelijk-ihstorisch orgaan, zoo voegt een roomsch-kath. blad hieraan terecht en met instemming toe, „wil hiermee klaarblijkelijk te verstaan ge ven, dat voor het samengaan der recht sche partijen beslissend zal zijn of ze elkaar op een platform in overeenstem ming met de beteekenis van deze tijd en de gevaren voor onze nationale volksgemeenschap kunnen ontmoeten". Zóó is het en zóó moeten wij de gees telijke beweging van onze tijd trachten te onderkennen. VERBINDENDVERKLARING ONDERNEMERSOVEREENKOMSTEN Eerste Kamer verdeeld in haar oordeel Verschenen is het voorloopig verslag der Eerste Kamer over het wetsontwerp op het algemeen verbindend en onverbindend ver klaren van ondernemersovereenkomsten. Blijkens dit verslag opperden verscheiden leden ernstige bezwaren. Het houdt h.i. een bedenkelijke aantasting van de contracts- en bedrijfsvrijheid van den particulieren onder nemer in. Veel bedenkelijker nog achtten deze leden de risico's, verbonden aan een ordening van het bedrijfsleven op ruimere schaal, waartoe dit wetsontwerp de voorbe reidende stap heet te zijn. In stede van den drang tot eigen initia tief dreigt middelmatigheid, nimmer de essentieele eigenschap der meerderheid, hoogtij te gaan vieren. Het publiek moet daarvan het slachtoffer worden. Werke loosheid zal in hooge mate erdoor wor den bevorderd, want bedrijfsorganisatie moet ertoe leiden, de stichting van nieu we ondernemingen te bemoeilijken of onmogelijk te maken. Deze leden achtten de indiening van het wetsontwerp, in geenerlei opzicht gemoti veerd en al evenmin te rechtvaardigen met een beroep op de structureele veranderingen in de volkshuishouding. Het staat toch al lerminst vast, dat die wijzigingen van blij- venden aard zijn. Vele andere leden hadden deze be schouwingen in hooge mate verbaasd en zij hadden zich afgevraagd, waarom pas thans dit verzet tegen de ordeningsge dachte in deze Kamer zoo sterk tot uiting komt. Deze leden waren van oor deel, dat noch de ondernemersdurf, noch het initiatief gevaar loopen. Integendeel, zoo betoogden zij, beide zullen veeleer krachtig worden beschermd. Dat de over heid een taak heeft bij het bevorderen en bekrachtigen van de pogingen der ondernemers om misbruik der vrijheid te voorkomen, volgt hieruit, dat het alge meen belang onmiddellijk bij deze mate rie is betrokken. Geenszins duchtten zij achterstelling van den consument, daar voor diens belangen op juiste wijze zorg ia gedragen. Weder andere leden verklaarden met dit wetsontwerp in te stemmen uit practische overwegingen, in het belang van de natio nale industrie, welke behoefte heeft aan maatregelen, als welke de ontworpen rege ling beoogt te bevorderen. Deze leden waren van oordeel, dat de regeering hier den juis- ten middenweg heeft gekozen. Verscheiden leden opperden het bezwaar, dat de in het voorstel opgenomen voor schriften aan de arbeiders medezeggenschap in de gestie der ondernemingen verleenen. v«io nnrioriï i"4ori betwistten, dat dc arbei- SAMENSMELTING PROT. CHR. POLITIEKE PARTIJEN Actie is thans georganiseerd Sympathiebetuigingen uit geheel het land en uit velerlei kringen In een dezer dagen te Utrecht ge houden vergadering is opgericht een Centraal Comité tot bevordering van de politiek Prot. Christelijke eenheid terwijl over het gcheele land plaatse lijke en streekcomité's in het leven zullen worden geroepen. Deze nieuwe organisatie onthoudt zich van de be handeling van practische politieke aangelegenheden en beperkt zich uit sluitend tot de propageering van de politiek- prot_ chr. eenheidsgedachte. Ieder die met dit streven instemt, kan lid van deze organisatie worden. Het secretariaat is gevestigd Grietstraat 4, Utrecht, Naar aanleiding van bovenstaand bericht, dat ons werd toegezonden, hebben wij aan den secretaris van de nieuw opgerichte or ganisatie gevraagd hoe het op dit oogenblik met de aclie stond. Ons werd meegedeeld, dat na de ingezon den stukken, welke o.m. in ons blad ver schenen, honderden bij honderden ailhaesie betuigingen zijn ingekomen, niet alleen uit stad en provincie Utrecht, maar uit alle provincies, zelfs uit Friesland, uit Zuid-Liin- hurg en uit Zeeland. Tot de vergadering, welke te Utrecht gehouden werd, waren uit genoodigd personen uit een veertigtal ge meenten in ons land, om de te voencn actie te bespreken. In de bijeenkomst waren personen tegen woordig uit verschillende politieke partijen, o.m. uit de navolgende plaatsen: Utrecht, Den Haag, Rotterdam, Leiden, Ede, Giessen- dam. Wassenaar, Voorburg, Gouda, Har- dinxveld, Woerden, Wijhe, Dordrecht, Hen drik Ido Ambacht. Van verschillende uit- genoodigden, die ie bezwaarlijk konden ko men waren schriftelijke adviezen ingekomen Besproken werd de wijze, waarop de actie gevoerd zal worden, Aanstonds is volkomen uitgeschakeld, dat de nieuwe vereeniging ook in eenigerlei opzicht maar een politiek karakter zal dragen in dezen zin, dat zij zich zou inlaten met de practische politiek. De doelstelling zal enkel en alleen worden gericht op de bevordering van de een heid tusschen de Christusbelijders, op politiek terrein. In verschillende plaatsen zijn reeds plaat selijke comités gevormd, of in oprichting. Deze comités zullen in hun plaats sympa thiebetuigingen verzamelen, opdat de kring van hen, die met de bedoeling der nieuwe organisatie accoord gaan en deze wxller. voorstaan, zoo uitgebreid mogelijk zal worden Het ligt in het voornemen om getuigenis avonden te organiseeren in gemeenten waar plaatselijke comité's gevormd zijn. Op deze getuigenisavonden zal dan het vvcjird ge voerd worden door sprekers uit verschil lende Prot. Chr. politieke partijen. Onmiddellijk na de vergadering is van de oprchting der vereeniging kennis gegeven aan de partijleiding van alle Prot Chr. po litieke partijen in ons vaderland; daarbij is steun gevraagd voor de actie. Meegedeeld werd, dat zoowel m den Chr. Hist, als in den Antirev. kring bij tal van zeer vooraanstaande persoonlijkheden grootc sympathie bestaat voor de actie wel ke thans ondernomen is. Daar de vergade ring een vertrouwelijk karakter droeg, kun- uen hierover nu nog geen nadere mede- deelingen worden gedaan, maar het bleek ten duidelijkste, dat niet alleen gewone leden der verschillende Prot. Chr. partijen, doch ook personen, die in de partijleiding een vooraanstaande plaats innemen, de nauwe samenwerking tusschen de verschil lende politieke groepeeringen in den Prot Chr. levenskring zeer gaarne zullen zien be vorderd. Waar de zaak aldus staat, zoo verzekerde men ons, is het te verwachten, dat binnen kort de nieuwe vereeniging een uitgebreide bekendheid verworven zal hebben. Er wordt op 't oogenblik krachtig aan de organisatie gewerkt. Er zal geen contributie worden ge heven daar het comité van actie voldoende vertrouwen heeft, dat door vrijwillige bij dragen de ve-eenigingsonkosten, die zoo laag mogelijk zullen worden gehouden, gedekt zullen worden. Zij, die met de plannen sym- pathiseeren, worden verzocht een bijdrage te storten op het giro-nummer van den pen ningmeester, den heer J. A. Beuker, Obrecht straat 18bis. Utrecht 256565. Aanmeldingen voor het lidmaatschap der vereeniging te richten aan den secretaris, den heer A. P. Timmer, Grietstraatr no. 4. Utrecht. In het Utrechtsche comité hebben verder nog zitting de heeren J. v. d. Zee, v. d. Mon- destraat 110 als voorzitter en Mr. P. v. d. Rovaart, Maliebaan 141. ders in aangelegenheden als de onderhavige slechts een zuiver passieve positie behooren in te nemen. Zij betreurden echter, dat niet de geheele ordening, welke dit wetsont werp bedoelt te bevorderen, was gelegd in handen van de bedriifsraden in plaats van in die van de ondernemers alleen. Ernstige bedenkingen werden geopperd tegen het duurzaam karakter der ontwor pen regeling. Van andere zijde kon men zich met deze critiek niet vereenigen. Vele leden, die overigens bereid waren, hun stem aan dit wetsontwerp te geven, be treurden, dat zoo groote macht in handen van den minister is gelegd. Spekinname De Nederlandsche Veehouderijcentrale maakt bekend, dat gedurende het tijdvak van 20 tot en met 25 Mei a.s. de inneming van gezouten spek zal geschieden tegen dezelfde voorwaarden en prijzen als die welke zullen gelden 'n de week van 13 tot en met 18 Mei. DEA.R. KIESVEREEN. TE GOES BESTAAT 70 JAAR Redevoeringen van Minister De Wilde en de Kamerleden Schouten en Van Dijk Gisteravond heeft de A. R. Kiesvereen. te Goes in het kerkgebouw der Geref. Kerk, o.l.v. den heer R. Z u d e m a, haar 70-jarig bestaan herdacht. De Voorz. deelde mede, dat Mr. de Wilde hier niet in zijn kwaliteit van minister, maar als oud lid en oud-secretaris der ver eeniging aanwezig was. In deze 70 jaar is een groote ommekeer gekomen. In 1865 waren we niet gpteld. We hebben nu meer invloed gekregen in het bestuur van land, provincie en gemeente. Op schoolgebied is ons recht gedaan. De doorwerking der A. R. beginseleu is een zegen gebleken voor land en \o!k. Hierna werd onder applaus besloten tele grammen van zegenbede en hulde te zenden aan H. M. de Koningin en Z.Ex. dr. H Col ij n. De heer J. Schouten, lid der Tweede Kamer en voorzitter van het Centraal Co mité bracht nu de gelukwenschen van dit Comité over. Spr. wekte op met moed en vertrouwen verder te gaan. Tweede spreker was Mr. J. A. d e Wil de, minister van Binnenlandschc Zaken. Spr. verklaarde liet op Imogen prijs te stallen dat hij bij de viering van dit juhileum is uitgenoodigd. Spr. is zelf enkele jaren Lid van dezo vereeniging geweest en zijn va der heeft er verscheidene jaren deel van uitgemaakt. De vereeniging is opgericht tijdons liet tweede ministerie Thorbecke, in den tijd (Vit wij onder den druk leefden, toen het Christenvolk nog geen bewuste po litieke keuze had gedaan. Slechts een klein deel der volwassen burgers mocht, kiezen en daaronder waren niet vele Christenen. De regeerine was bezig de natie te ontker stenen, vooral door de school. Hier in Goes was echter actie. Er werd al vroeg een Chr school gesticht. En al spoedig volgde een kiesvereen. Toen in 1865 werden wij, A. P., als staats gevaarlijk gebrandmerkt Iemand als prof Buijs meende dat de A. R. partij er nooit ,-;n zou slagen een politiek program samen te stellen. Hoezeer heeft deze liberale geleer de zich vergist. Het program is in 1878 tot stand gekomen en in hoofdzaak ongewij zigd gebleven. Eerst hebben we als oppositiepartij latei- als een van de regeeringsjiartijen invloed van beteekenis uitgeoefend. Waar vroeger •chterultzetting was is nu erkenning Waar eertijds onderdrukking was is nu vrijheid. Er was strijd tegen onkund», tegen afkeer van de politiek, er was splitsing in onze ge lederen (Chr. Hist, Staalman, Stk. Gere?., Chr. democraten), kerkelijke gedeetdheid. Spr. herinnert ook aan den val van het, Ministerie-Kuyper in 1905, en dien van het ministerie-Heemskerk. Daartegenover was ook veel zegen met name in de leiders door God gegeven, mannen van superieure kwa liteiten. Zoo staan wij hulpe van God ver kregen hebbende tot op dezen dag. De strijd is nog allerminst volstreden. Wij staan er nog midden in. Er waart een re volutionaire geest door de wereld, die vat heeft ook op een deel van ons volk. Eener- zijds zien we een gederailleerde democra tie die de noodige zelftucht mist en daar door groote onheilen kan veroorzaken, an derzijds een streven om het parlementaire stelsel te venietigen en daardoor aan onze vrijheden een einde te maken. Óm er niet aan te gelooven, moeten we wat geleerd hebben en nog wat willen lee- ren: le dat de vrucht der revolutiebegin selen bitter ls: 2e. dat een democratisch staatsbestel alleen mogelijk is als het volk weerstand biedt aan demagogische mislei ding-, 3e dat de overwinning zoowel van de linksche als van de meest rechtsche re volutionairen aan onze staatkundige vrij heden een einde maakt; 4e. dat de revolutie altijd de verlossing zoekt in den mensch en in verheerlijking van de staatsmacht, waar voor alles moet wijken; 5e. dat de gehoor zaamheid aan Gods ordinantiën alleen het waarachtig welzijn van land en volk brengt Wij hebben noodig een volk dat kennis heeft, dat zich niet laat verleiden door den schijn en dat om Gods wil den politieken strijd voert. Alles staat in onzen tijd las. Donkere dagen breken aan. Spr. wekte daarom in een krachtige peroratie op tot het doen van onzen plicht door de Calvi nisten. Zij laten zich niet overrompelen. Laatste spreker was de heer J. J. C. van D ij k, lid der Tweede Kamer. Deze spr. gaf een historisch overzicht van het ontstaan der A. R. Partij, haar groei en organisato rische ontwikkeling. Daarna schetste spr de Calvinistische beginselen, die we nog altijd belijden en waarin nog altijd ook voor de toekomst een zegen is gelegen. Op iezen avond willen we de trouw aan die beginse len vernieuwen. De avond werd verder gevuld door ge meenschappelijk gezang. De bezielende en welgeslaagde vergadering werd door den heer Van Dijk met dankgebed besloten. De mechanisatie in de sigarenindustrie Een conferentie met ministers. Gistermorgen hebben de ministers van Economische Zaken, van Sociale Zaken en van Financiën in audiëntie ontvangen een afvaardiging van de commissie tegen beperking der me chanisatie in de sigarenindustrie, be staande uit de heeren Van Lonk- huyzen, - Van Schuppen en B o e 1 e. Deze hebben bij die gelegen heid het request van de commissie, waarin bepleit wordt, de vrije zich aanpassende ontwikkeling der sigaren industrie niet aan te tasten door van Overheidswege maatregelen tegen de mechanisatie- te nemen, nader toege licht en daarbij tevens nog enkele aanvullende geschriften overgelegd. DE ROTTERDAMSCHE BEGROOTING VOOR... 1935 Holle critiek en zakelijke verdediging Onze Rotterdamsche redacteur schrijft ons: welke zonder bezwaar onbesproken kan blijven, is die von den heer J. ter Laan, stembusleider van de S.D.A.P. Sl-chts één positieve opme.king vischten we op. Nadrukkelijk had Mr Dutilh (lib.) in een keurig beloog gevraagd, uit welke fond sen al de groote werken betaald moeten worden, welke de S.D.A.P. aanbeveelt. Daarop gaf de heer ter Laan uu eens een antwoord, waarover te praten valt: uit het Staatscredietl Wij ontleden dat antwoord nu niet ver der. We geven ieder in overweging de vvaag te beantwoorden, wat er moet gebeu ren, als dat Staatscrediet na één c.f twee jaar uitgeput is, de schulden afgelost en de renten betaald moeten worden. De erkend revolutionaire sprekers, die gisteren het woord voerden, hadden het den heer Ter Laan niet kunnen verbeteren. Over de waardeering, welke het college van verschillende zijden mocht incassee.un, ware meer te zeggen; doch dat laat de plaatsruimte weer niet toe Die waardeering kwam van de heeren Reeser, Dutilh, de Bruin en Diemer. Ze was royaal en gefundeerd; wat natuurlijk niet in- siuit, dat men de loop van zaken in elk opzicht prees. Verre van dat; maar de grond toon was: laat ons dankbaar zijn, dat wij in deze moeilijke tijden door samenwerking van goedgezinde elementen nog zooveel te gen de moeilijkheden kon-Jen doen. Met twee getallen teekeiuie de heer D i e- mer die moeilijkheden. Eenige jaren terug keerde Maatsch. Hulpbetoon een bedrag van 5* millioen uit. Op zich zelf reeds een geweldig bedrag. Thans echter steeg het tot bijna ƒ31 millioen. Het is beangstigend. F.chter, het m s sneed aan twee kanten de stukken af. Want naast verhoogde uit gaven stonden de zakkende inkomsten. Eén opcent van de Gemeentefondsbelasting bracht voor weinig jaren 80.01)0; thans is dat ƒ45.200. En met da, andere belastingen ging het na venant; al werd door telkens verhoogd percentage d* opbrengst op peil gehouden. De heer v. d. Brule (r.k) stelde daar te recht nog iets anders naast, In de dagen ran wethouder de Zeeuw steeg de gemeente schuld-van 270 tot 375 millioen; onder het beher van dit college kwam er, ondanks «He narigheid, slccnts 2 millioen bij. Dat zijn cijfers, die spreken enveroordeelen Hoe zal het straks gaan, vroeg de heer Diemer, als dit college der noodzakelijke bezuiniging misschien plaats moet maken voor een dagelijksch bestuur van onverantwoordelijke partijen, die alles zullen wagen en tenslotte niets zullen winnen. Die kans is groot. De S.D.A.P. jubelt nu reeds over haar winstkansen. Is daar wel zooveel reden voor, vroeg de heer Diemer. In 1919 vereenigde zij 42 4% der bevolking achter haar vaan; sindsdien daalde het steeds en thans is het na een eclatante overwinning slechts 35.2%. Hoe zal het straks zijn? De anti-rev. partij daarentegen blijft vrij wel onbewogen: in 1918 kreeg ze 11.84 der stemmen; nu, ondenks de misère nog 12 Dat stemt tot dankbaarheid voor be toonde trouw. Zoo terloops vroeg de heer Diemer aan Mr Dutilh of uit het overloopen der liberalen naar de N.S.B. soms geconcludeerd meg worden, dat de liberale partij er geen voor deel van heeft dat zij de verantwoordelijk heid niet mee wilde dragen? De heer v. d. B r u 1 e althans bracht hulde aan de antirev. fractiee, die in deze tijd twee wethouders durfde leveren, wat ove rigens niet steeds politieke vreugde geeft Ook inzake de houding der Regeering te genover Rotterdam was er veel overeenstem ming tusschen diverse sprekers. Meer dan een toonde zich verheugd, dat door het ver standig beleid van dit college de verhouding tusschen gemeente en Regeering weer aan merkelijk verbeterd is. Maar het valt even min te ontkennen, dat de Regeering nog veel te weinig rekent met de nationale be langen, welke in Rotterdam liggen. De haven kan tegenwoordig vooral de steun deir regee ring niet ontberen en het duurt zoo heel lang voor deze verleend wordt. De leeningspolitiek van B. en W. werd geprezen. Hierbij gaat het college met beleid te werk. Groote con verteeringen leveren niet steeds enkel voo.r- deel op. Voorloopig zal er wel weer weinig van komen; maar men moet de kansen af wachten en grijpen. Al met al concludeerden de heeren Dutilh en Diemer dat het college geen slechts ba lans geeft. De S.DjV.P., die weer met moties keimt, aldus de heer Diemer, moge ter harte ne men, wat A.B.K. onlangs schreef: Moties en amendementen Zijn een zalf voor het gemoed, Waar je alle malcontenten Grootelijks pleizier mee doet; Me ar de nooden van vandaag Stellen toch een andre vraag! De tweede Statendam Regeering in beginsel tot steun bereid Naar de President-Directeur van de Hol- land-Amerika-lijn, de heer Ripperda Wierd- sma, aan de „Tijd" mededeelt, heeft de Re geering zich in principe bereid verklaard, steun te verleenen voor den bouw van een tweede Statendam. Dc heer Ripperda Wierdsma liet zich er nog niet over uit of de regeering financiee- len steun dan wel een crediet zal verstrek ken. Voorts *eide de heer Ripperda Wierdsma de ideale steunschoen met Spons rubber voorvoetkussen Octrooi 20075. Fabrikante Fa.Wed.J.P. VAN BOMMEL Moergestel Voornaamste Nieuws. Dit nummer bestaat uit VIER bladen waarbij inbegrepen het Zondagsblad Blz. 1 Verschenen is, het Voorloopig Verslag van de Eerste Kamer over het wetsontwerp In zake verbindend verklaring van onderne mersovereenkomsten. Er heelt een bespreking plaats met de minister van Economische Zaken, Sociale Zaken en Financiën over de mechanisatie in de sigarenindustrie. Het ambtsjubileum van burgemeester Fernhout. Het zeventigjarig bestaan van de Antirev. Kiesvereeniging te Goes is gister herdacht. Gasverstikking te Utrecht. Biz. 2 De inhoud van het Fransch-Russisch bij standspact gepubliceerd. Roomsche kerkbladen zijn in Pruisen in beslag genomen omdat ze een kerkelijk schrijven over de opvoeding der jeugd be vatten. De toestand in Louisiana is voor de werk- loozen wanhopig tengevolge van een con flict tusschen staats- en bondsregeering over de steungelden. De rebellie op de Philippijnen onderdrukt. Goering over de DniVche luchtmacht. Rosenbergs brochure naar aanleiding van de aanvallen op zijn Mythos-boek. Het conflict in het mijnbedrijf. Verscheiden verpleegsters in het Wilhel- minagasthuis zijn zièk geworden. Blz 9 De zesde en zevende ronde van het schaaktournooi te Margate. Het Zondagsblad bevat o.m.: Meditatie. Na Pascfien, vers van Bert Bakker. Van boeken en schrijvers: „Het volk aan de Kunst" door C. Rijnsdorp. Minsche uit eenen bloede „Gode meer gehoorzaamdoor Han Hulst. Van bonte dingen „Iets over muggen" door G. K. A. Nonhebel. „Hongaarsche indrukken" door Nel van der Spek. ,J)e verzorging der plaatselijke werk- loozen in Zeeland" door H. J. Hemmers Jeugdrubriek. Kleuterkrantje. dat de nieuwe Statendam 30.000 ton groot zal zijn en naar alle waarschijnlijkheid in het najaar van 1937 in de vaart zal wor den genomen. Op onze vraag, of er nog vertraging in den bouw kon ontstaan, wanneer de regee ring, in verband met den val van de Beiga, er toe zou overgaan den Nederlandschen havens een crediet van 7^/-> nwllioen te ver leenen, zeide de heer Wierdsma, dat er geen vertraging zou plaats hebben. Belastingverlaging te Amsterdam Voorstellen aan den Raad Door de wijziging van de wet, regelende de financieele verhouding tusschen Rijk en gemeenten, is het mogelijk geworden ver andering te brengen in het belastingtarief. B. en W van Amsterdam stellen den Raad nu voor, hiertoe over te gaan, waar door het belastbaar minimaal inkomen f '50 hooger komt te liggen. Thans is het: ongehuwden van f 600 af, gehuwden zonder kinderen f 700, gehuw den met twee kinderen f 900. Door de ver hooging van deze minima met f 50 wordt dus een verlichting speciaal voor de lagere inkomens verkregen. Schiedam schaft gasmeterhuur af! De Schiedamsche gemeenteraad heeft gisteren het voorstel van B. en W. tot afschaffing van de meterhuur voor de leveriog van gewoon gas en tot het verleenen van een overeenkomstige reduc tie op den prijs van het penninggas aanvaard. De doodelijke damp Vijfenvijftigjarige gestikt In een perceel aan den Amsterdamschen Straatweg te Utrecht, waar een chocola de-zaak gevestigd is, bemerkte men Vrijdag morgen een vrij sterke gasluchL Men begaf zich naar de gastoestellen in de keuken en vond daar de 55-jarige mevr. K. die door de inademing van het gas reeds bewuslei(x»s bleek te zijn. Onmiddellijk waarschuwde men dr. Assink, doch deze kon slechts den dood conslaleeren. Men vermoedt, dat het slachtoffer, die last van duizeligheden had, onwel is geworden en al vallende de gasslang van het toestel heeft losgetrokken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1